Crisis over voorzitter Veronica MEDIA Ach vaderlief, toe drink niet meer ZipZoo: Indiana Jones op z'n Hollands Lachsalvo's blijvei het goed doen op Hoogtepunten 'Ome Joop' in cd-box Krant meldt de namen van grote criminelen VARA wint Bulgaarse prijs Personeelsraad laat preses va] li Documentaire Vergeet mij niet verbeeldt de tragiek van Mary Servaes Timmer volgt De Graaff op Spelprogramma voor kinderen ademt mysterieuze en avontuurlijke sfeer EDE? ie HDC648 dinsdag 22 OKTOBER 20( HILVERSUM/ME DIAREDACTIE - Platenmaatschappij Dino Music in Hilversum heeft een box met drie cd's uitgebracht met daarop nieuw materiaal van de Dik Voormekaar Show van André van Duin. Twee cd's zijn gevuld met al le hoogtepunten uit de serie. Bovendien vinden de fans op deze cd allerlei extra's zoals screensavers, e-cards en ver schillende voicemailteksten. Voor het tweede seizoen zendt de TROS op Radio 3FM (elke zaterdag 11.30 uur) weer nieuwe afleveringen uit van de Dik Voormekaar Show. Dik Voormekaar, De Groot, Ome Joop en al de an dere karakteristieke typetjes van André van Duin en Ferry de Groot kluisteren wekelijks gemiddeld 400.000 luisteraars aan de radio. Daarmee is het gelijk het bestbeluisterde TROS-radioprogramma. De cd-box kost 22 euro. hilversum/mediaredactie - Het Dagblad van het Noorden gaat 'grote namen' van verdachten voortaan voluit vermelden. Dat zal voor het eerst merkbaar wor den op 4 november, als de rechtszaak tegen de verdachte van de moord op Pim Fortuyn, Folkert van der G., begint. De hoofdredactie van de noor delijke krant Geert-Jan Laan vindt, dat de privacybescher ming in ons land teveel is door geschoten. Volgens hem doen kranten dit uit een soort ge woonte. Overigens is het niet zo, dat de krant voortaan élle namen van verdachten gaat publiceren. 'Boefjes' die bekend zijn in een kleine dorpsgemeenschap, zul len niet met naam en toenaam worden genoemd. De krant maakt onderscheid tussen 'gro te' en 'kleine crimineeltjes'. hilversum/mediaredactie - De VARA dramaproductie Necro- cam: de dood online heeft tij dens het Golden Chest Interna tional TV Festival in Bulgarije een prijs gewonnen in de cate gorie tv-films en series voor kin deren en volwassen. In de film gaat een camera mee de doodskist in zodat de ontbin ding van het lijk te volgen is. De Zangeres zonder naam in het VARA-programma Tuin der lasten in 1971. Foto: NPS hilversum/anp/gpd - De onder nemingsraad (or) van Veronica heeft geen vertrouwen meer in verenigingsvoorzitter Willem van der Meer De Walcheren. De raad heeft dit gisteren per brief aan hem kenbaar gemaakt. De preses zou de herlancering van Veronica (VOO) als tv-station verkeerd hebben aangepakt en vertoont te veel eigengereid gedrag. De kwestie wordt vanavond tij dens een ledenraad behandeld. Volgens een VOO-woordvoerder leggen de voorzitter en de rest van het verenigingsbestuur daar condities op tafel waaronder zij verder willen gaan. Gaan de le den daarmee niet akkoord, dan stapt heel het bestuur op. Sinds dit voorjaar is Veronica weer op tv te zien. Eerst op mu ziekzender TMF en later op een eigen kanaal, dat wordt gedeeld met Kindemet. Maar er kijken geen, of bijna geen mensen naar. De zegsman van Veronica geeft dat ook toe, maar hij zegt t feiiqi wel Ik 1 beschi pr( /-afi rwj dat de leiding maal voorbereiding heeft, verwijst hij naar het ronica slechts zes het eigen kanaal het kanaal in Nedei volledige kabeldekking De or wil officieel niet Van der Meer De 1 wel: „Ik neem deze mingsraad niet serieun?; niemand van de tv-; dus waar spreken we bepaal zelf wel of ik 1 klus doorga en niet de 1 Veronica stapte enige den uit het verband HMG (RTL 4/5 en - in Yorin). De vereniging volgens op zoek naar we tv-zender. Eerst wa beerd samen te wei clipzender The Box, ketste af. Uiteindelijk gj nica in zee met MTV N( Veronica beschikt over grammablad, een htl radiozenders (KINK dio Veronica) en een Cosby De we '70. Man t zazini iet th iisqu I0S-. Netw< enpr< treÉCRV B( nieuw |UIZ. let el _'ogr< 'riajMona ram< Facto inpr< Kilde land; larti Nachl erha iinde Hilversum - Ach moeder laat mij leven. Ach vaderlief, toe drink niet meer. Als ik heen ga. Als ik naar je blinde ogen kijk. Als je weer vrijkomt. Bedrogen. De bruid des doods. De twee we zen. De vloek van het leven. De vondeling. De vuile hond. Dood door drugs. Dronken meneer. Hij was maar een neger. Kinder loos. Kindertroost. Kinderver driet. Kindjes graf. Het kind van de zonde. Nu ben ik alleen. Het oeuvre van Rietje Bey, alias Mary Servaes, alias de Zangeres zonder Naam (1919 -1998) spreekt eigenlijk voor zichzelf. De 'Koningin van het Levens lied' was in haar hart geen vrouw voor de gulle lach of voor de zonnige meezinger, al scoor de ze in 1969 wél een hit met het opzwepende Mexico-ho. Het handelsmerk van de zange res was juist die snik in haar stem, haar tranentrekkers over de zwakken, over verstoten kin deren, treurende maagden, een zame straatmadelieven, gebro ken harten en mishandelde moedertjes. Het lied Het leven is een tranendal, dat ze samen met Johnny Hoes zong, staat dan ook voor al het leed dat ze vertolkte: 'Het leven is een tranendal geen mens die dat ontkennen zal Een tranendal is 't leven hier een mens leeft niet voor z'n ple zier'. In de documentaire Vergeet mij niet: verhalen over de Zangerès zonder Naam, weet regisseur Michiel van Erp de tragiek die ook het privé-leven van de zan geres beheerste, treffend vast te leggen. De film gaat vooral over de laatste jaren van haar leven, symbolisch verbeeld door haar witte Mercedes die geluidloos door weidse landschappen zoeft. De oneindige tournee van Mary wordt toegelicht door de kleine groep intimi die haar de laatste jaren van haar leven bijstond in haar eenzaamheid: de huis houdster en de paar fans van wie ze steeds afhankelijker werd na de dood van haar man Sjo in 1990. Vriend Jan betreurt het nog steeds dat hij toen niet bij haar is ingetrokken, een ander koestert de haarspeld met de haren van Mary er nog in. Twee fans die zich destijds uitbundig lieten fotograferen met hun in middels zwaar demente idool, praten nog vol ontzag over de 'rijke' maaltijden die ze pleegde te nuttigen bij de plaatselijke Chinees: 'Nee, hoho, een hele Chinese rijsttafel met alles erop en eran'. Volgens Van Erp stond Mary Servaes zeker in die laatste pe riode buiten de werkelijkheid. „Ze zong over emoties van an deren, maar zelf maakte ze ei genlijk niets mee. Ze heeft in haar leven als artiest nooit de tijd gehad om vrienden te vin den. In haar woonplaats Stram- proy kende ze niemand. Ze koos haar vrienden uit haar fans. Als ze Jan naar de supermarkt stuurde, snapte ze niet dat hij een uur weg bleef. Ze wist ge woon niet dat er rijen zijn in su permarkten." Van Erp liep al lang rond met het idee voor de film. Sinds hij de serie Lang Leve maakt, liep hij regelmatig mensen tegen het lijf die de zangeres hebben ge kend. „Daarbij heb ik haar loop baan al van kinds af aan gevolgd omdat mijn moeder een enor me fan was. Samen keken we naar Op losse groeven. "Wat heeft ze weer een prachtige jurk aan...', verzuchtte mijn moeder dan. Ze was juist zo bijzonder omdat ze die zingende huis vrouw was, een heel gewone vrouw met een gave. In Neder land is geen ster te vinden die met haar is te vergelijken: die zo populair is en tegelijkertijd zo gewoon. Frans Bauer misschien. René Froger is een echte ster, die gaat eten in Le Garage. De Zangeres ging gewoon naar de Chinees in Stramproy, dat is toch wat anders." In de film komt ook Johnny Hoes aan bod, de platenbaas die haar groot maakte, maar bij wie ze eind jaren zeventig met ruzie vertrok omdat hij haar heel veel geld schuldig zou zijn. Inmid dels werkt hij aan een boek over zijn leven met Mary. In de film toont hij zich ogenschijnlijk op recht geëmotioneerd over de roemloze neergang van zijn voormalige ster. Boosdoener Van Erp: „Hoes werd als een boosdoener afgeschilderd, maar ik had eigenlijk wel met hem te doen. Weinig journalistiek mis schien, maar toch. Ik geloof hem als hij zegt dat hij haar loopbaan samen had willen af maken. De zangeres was toch een beetje zijn muze, het draai de niet alleen maar om geld en zaken. Zij was de kroon op zijn werk." In Vergeet mij niet komt ook de zangeres zelf naar voren als een vrouw die voortdurend met geld bezig was en op een enigszins berekende wijze met de mensen om haar heen om sprong. „Ik denk dat ze het alle maal niet aankon, het feit dat ze zo populair was. En ik kan me best voorstellen dat je in de war raakt als je zoveel verdient. Daarbij regelde ze alles zelf. Het is overigens totaal onduidelijk hoeveel platen ze nu eigenlijk heeft verkocht, steeds kom jè andere aantallen tegen." „Mijn fascinatie hangt ook sa men met al die mysteries. Al dat geld van haar, die miljoenen waarvan niemand weet waar ze zijn gebleven, dat conflict met Johnny Hoes, in feite is haar he le loopbaan een raadsel. Daarbij klopt het allemaal: het feit dat alles waarover ze zong echt ge beurd was, zelfs de eenzaam heid waarin ze sterft hoort echt bij een smartlapleven. Uiteinde lijk is ze zelf een levenslied ge worden met een heel slecht en bitter einde." „Ik heb met deze film niet ge probeerd een biografisch portret te maken, het ging mij juist om dat sterrendom en de eenzaam heid die daarop volgen. Ieder een was haar vergeten. Het le ven was doorgegaan zonder haar. Ze zat elke dag bij de radio om te luisteren of ze nog ge draaid werd. Dat gebeurde dan niet. En ze kon dagen doorbren gen met het bekijken van de vi deo van haar afscheidsconcert." Monique Brandt Vergeet mij niet, morgen in Het uur van de Wolf, Nederland 3, NPS, 20.30 uur. door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - 'Ik kijk niet meer naar Paul de Leeuw hoor' en 'Jiskefet vind ik geen moer meer aan'. Veelgehoorde opmerkin gen op verjaardagsfeesten en andere partijen. Maar klopt dat? Misschien, maar dan hebben zich kennelijk toch weer andere kijkers - een nieuwe generatie - gemeld. Kijkcijfers tonen aan dat Paul de Leeuw en Jiskefet en ook andere humoristische pro gramma's het steevast goed doen op de televisie. Vrijwel geen humoristisch programma vertoont een dalende lijn. Absolute kijkcijferkanonnen in dit tv-genre vormen Kopspijkers (twee min), Ook dat nog (KRO), Kopspijkers (VARA) en Laat ze maar lachen van RTL 4 met ge middeld rond de 1,3 miljoen kij kers. Een fractie daaronder zit ten het inmiddels opgeheven Herberg De Leeuw (NCRV) en de komedie Oppassen!!! (VARA), programma's die rond de één miljoen kijkers schomn Dit was het nieuws van is een apart verhaal, fers van dat progran alleen maar: in januari dit satirische progrc één miljoen kijkers, aflevering van juni dit 1,6 miljoen. 9 Novei een nieuwe reeks. Ook Ushi Van Dijk/1 USA (SBS 6) bereikt vrij constante kijkcijfer "r deld de afgelopen jarei Hetzelfde verhaal gek' De leukste thuis heel constant rond d kijkers aan zich weet Jeroen Verspeek van Kijk- en Luisterondeif™ de Publieke Omroep opvallend te vinden, re televisieprogramma 51 mor in de breedste ziif woord - tamelijk scoort. „Je kunt conclu e er ruimte is voor gramma's op tv, speek. 1 dl 1.4! derge le. m(el hilversum/anp - Gerard Tim mer volgt de overleden Bart de Graaff op als voorzitter van jon gerenomroep BNN, maakte de zendgemachtigde gisteren be kend. Aanvankelijk wilde de omroep De Graaff tot in lengte van dagen in naam voorzitter la ten zijn, maar dat bleek statutair niet mogelijk. De programmamakers besloten daarom de oprichter van BNN postuum te benoemen tot (b) erevoorzitter. Gerard Timmer is BNN's algemeen directeur en was vice-voorzitter van de om roep. Hij neemt nu de voorzit tershamer over. Vice-voorzitter wordt Laurens Drillich. Hij werkt nu bij Endemol Mexico, maar was daarvoor directeur-tv van BNN. N0S-. nln< lenpn In het wereh N0S-. Bij on opvoe ïezor Gezor F) t leger bijt h iThui tse w De \i jen. 2: irberic 5 De lehe wee r/CAi de bc vrouw Ket 17.00 amnfeiival. 18.10 1 .19.31 Ten !n^e 2 al je - D jmfü vort 19.55 Idlïessch (TI liche I 'aft. 2 len. 2 00 Br 15 N ie Fr 02.41 0 Die 04 iOT 05.3 17 het e 19 Snel en goedkoop. Kindertelevisie is nog vaak een ondergeschoven kindje in Nederland. Wie een volwassen programma voor de jeugd wil maken, moet lef, improvisatie- en doorzettingsvermogen tonen. Een kijkje achter de schermen bij ZipZoo: Coördinaat X. KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Prins Claus kerkdienst NOS 4.200 2. Prins Claus rouwstoet NOS 3.895 3. Journaal (zo) NOS 3.270 5. Baantjer RTL 4 3.005 6. Prins Claus rijtoer NOS 2.875 7. Studio Sport (zo) NOS 2.715 8. Kopspijkers VARA 2.580 9. GTST RTL 4 2.105 10. Prins Claus uitvaart NOS 2.100 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Jeugdjournaal (wo) Klokhuis NOS 350 2. NPS 335 3. Baasjes VPRO 280 4. Cantate Clips VPRO 250 5. Help op sokken VPRO 215 6. Sesamstraat NPS 195 7. Foxkids Flits FOXkids 185 8. Hier is mijn dier VPRO 185 9. Little Ghosts VPRO 175 10. Kids from room 402 FOXkids 170 Marktaandelen in Nederland 1 10,0 (12,9) Nederland 2 19,6 (13.4) Nederland 3 7,7 (8,7) RTL 4 15,7 (20,2) RTL 5 4,1 (3,9) Yorin 5,6 (6,0) SBS 6 10,0 (10,3) NET 5 4,0 (5,1) V8 2,5 (2,5) Veronica 0,1 (0,1) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de Publieke Omroep^Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaan delen van vorige week. "f,CT- door Martin Ruesink Hilversum - Een spelprogram ma voor kinderen dat de myste rieuze en avontuurlijke sfeer ademt van Harry Potter, Indiana Jones en First Knight. Opgeno men op sfeervolle locaties, met twee cameraploegen. Met straks twee spetterende expedities voor de winnaars, in oorden 'op, minimaal tien uur vliegen van Nederland'. De AVRO schrok zich eerder dit jaar een hoedje toen de makers van ZipZoo hun ambitieuze plannen ontvouwden voor de derde serie van het programma: Coördinaat X. Maar het produc tieteam rondom presentator Sipke Jan Bousema bleek net als Harry Potter het onmogelijke te kunnen verrichten: tegen lage kosten een maximaal effect be reiken. Jasper (12) en Ot (11) voelen zich uitverkoren. De twee vriendjes uit Breda hadden zich al aangemeld toen de AVRO de ze zomer de inschrijvingster mijn voor ZipZoo: Coördinaat X onverwacht vroeg moest sluiten. Meer dan vierduizend koppels stonden te trappelen om mee te doen. Zo'n 350 kinderen kregen een uitnodiging voor een om auditie: rennen, klauteren, acte ren en vragen beantwoorden. Voor ruim vijftig van hen was plaats in de avontuurlijke ken- niskwis over vreemde landen en hun dieren. De twee vriendjes zijn deze dinsdag samen met een ander koppel te gast in Valkenburg, —waarde vijftien man sterke ploeg van ZipZoo enkele weken is neergestreken. De donkere mergelgrotten, de daarboven ,9E gelegen kasteelruïne en een aangrenzend bos vormen het perfecte decor voor een fanta siewereld vol griezels, kaarslicht en vreemde verschijningen. Jas per 'De hele klas vindt het ont zettend stoer dat we meedoen.' Productieleider Marcel Kuijer heeft met de keuze van de Kas teelruïne en Fluweelengrot een goede greep gedaan: het au thentieke decor was met wat toevoegingen als een storm baan, valhek, een kamer vol ou de spulletjes en véél kaarsjes he lemaal klaar. Programmamakers blij en locatie-eigenaar blij, want de extra toeloop op de toeristi sche attractie was na enkele uit zendingen al merkbaar. Coördinaat X is een door het ZipZoo-team bedacht spel, waarin elke aflevering twee kin deren vragen moeten beant woorden, hints kunnen opvan gen en opdrachten moeten ver vullen waarmee ze in totaal vier coördinaten kunnen verdienen. Die coördinaten geven op een wereldkaart het land aan waar de aflevering over ging. Wordt het goede antwoord gegeven en kunnen de deelnemers op tijd uit de grot van Atlas ontsnap pen, dan mogen ze later dit jaar het finalespel spelen die uitzicht biedt op een expeditie 'ergens in de wereld'. Hoewel ZipZoo vooral een amu sementsprogramma is, zijn de vragen en opdrachten behoor lijk pittig. Ongeveer een derde van de koppels slaagt er niet in het juiste land te raden. Presen tator Sipke Jan Bousema steekt bewust niet de helpende hand toe als het (te) moeilijk wordt: „Ik ben soms zelfs een beetje gemeen, zet deelnemers wel eens op het verkeerde been. De kinderen weten dat en vinden het zelfs leuk dat ik die rol speel. Zij moeten elke keer weer het programma maken, niet ik. Ik probeer alleen maar zo goed mogelijk in te spelen op wat zij doen. Dat maakt elke aflevering ook weer zo anders dan de vori ge" Dagelijks worden onder regie van Hans Elemans twee afleve ringen van het programma op genomen. Dat lukt alleen, als enkele gelijke spelonderdelen van twee uitzendingen direct na elkaar op dezelfde locatie wor den gedraaid. Een lastig gepuz- zel, want na de montage mag je niet kunnen zien dat bijvoor beeld de derde coördinaat nog vóór de eerste en tweede werd veroverd. Het is fris op de kasteelruïne, waar rond een uur of elf deze ochtend de stormbaanproef van twee koppels wordt opgeno men. Jasper en Ot zijn het eerst aan de beurt en zetten hun skeelerhelmen op. De jongens moeten eerst enkele slingerende ballen op een soort draaimolen ontwijken, daarna stapje voor stapje door een hindernis met woest schommelende messen, bijlen en stormrammen lopen en vervolgens in een groot net zich naar de finish trekken. Stormbaan De stormbaan blijkt geen mak kie. Jasper en Ot moeten meer dere malen weer bij af beginnen omdat ze zijn geraakt. Onder weg valt tot schrik van de tech nici een geluidzender van een van de jongens op de grond. Dit keer blijkt de zender het nog te doen, een meevaller. Jasper en Ot halen de opdracht maar net en ontvangen van Sipke Jan de aanwijzing 'noorderbreedte'. 'Die bokkenkop, is die van hout of van piepschuim?', vraagt Jas per. Van piepschuim, wat dacht je...', antwoordt Marcel Kuijer. De selectie en begeleiding van de deelnemers is een hoofdstuk apart. Alle kinderen zijn zorg vuldig gescreend op hun geeste lijke en lichamelijke gesteldheid. Wie in de mergelgrotten schrikt van een plotseling opgedoken griezel, mag daar geen nacht merries van overhouden. „Soms laten we ze achteraf even ken nismaken met de 'creep', maar dan zonder masker. Dat helpt", zegt samenstelster Nicole Dirk- sen. Twee leden van de ploeg bege leiden constant de kinderen, sti muleren ze en delen compli menten uit of - zo nodig - troos ten de deelnemers bij teleurstel lingen, schrik of andere tegen vallers. Ook Sipke Jan let goed op hoe de deelnemers reageren op de gebeurtenissen en steekt ze regelmatig een hart onder de riem. Jasper en Ot maken na een moeilijke start een behoorlijke kans op een succesvolle afron ding. In de klamme mergelgrot hebben ze weer een coördinaat verdiend, dit keer door voldoen de goede antwoorden in een dierenkwis te geven. Aan de ta fel van Atlas gaat het echter mis: de jongens zien het kleine streepje Vietnam op de wereld kaart over het hoofd en geven Thailand als antwoord. Het hek achter Atlas klapt hard dicht en Jasper en Ot ontvluchtten de grot. Een domper, nog meer bij de programmamakers dan bij de twee vriendjes. Sipke Jan: 'Jullie hebben het onwijs goed gedaan, jongens.' In de middagpauze lij ken Jasper en Ot over de teleur stelling heen te zijn gekomen. "We zijn uit 8000 kinderen uitge kozen, dus we zijn heel erg ver gekomen,' relativeert Jasper. Ot: 'Ja, en de kans dat we de grote finale zouden halen was toch erg klein." Sipke Jan Bousema en enkele deelnemers in actie tijdens d, men van ZipZoo. Foto: GPD/Rutger Muijen [}|q [22.1 ZipZoo: Coördinaat X, elke dins dag 17.00 uur en elke zaterdag 9.45 uur, bij de AVRO op Z@ppe- lin (Nederland 3). In de kerstva kantie en april wordenv Tot peditiespecials met de il uitgezonden.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10