LEIDE Leiden k<in Honderd handtekeningen per uur per persoon precario doorzetten REGIO 'Leiden is geen stad waar men voor zijn plezier gaat wonen' ivitkunst en genetisch gemanipuleerde koekjes op wetenschapsdag UB ontruimd na brandje ichept de fietsster stad trekt: bezoekers logéén gaan R1 se studente veel fans wereldreis i- n 70-jange vrouw uit isis gistermiddag ern- d geraakt bij een ver- ral in Leiden. Een 43- wuit Leiden reed op - érsterlaan richting de Zwijgerlaan. Toen de wilde opdraaien, met haar auto de 70- iter. De Leidse ver vrouw voorrang te )e fietsster uit Lei- J met ernstige ver- overgebracht naar )uckstad op Stelten ïsverre 16.000 bezoe- Leidse Groenoord- ikken. De organisatie edaagse evenement, iet 50-jarig bestaan ekblad Donald Duck erd, rekende vooraf Juckstadgangers. T lordvoerster E. Good- itreefcijfer nog altijd Vandaag is het welis- lt atste dag maar het is en de herfstvakantie n." Volgens Goodall in principe een een- ïement. „Maar we evalueren en je weet laar nog voor beslis- Dortkomen." klagen veel ouders, dure kant: 15.75 eu- exclusief de bespre- De hoge prijzen verwachting dat Dp Stelten een soort is, maar daarvan is en nabij zeven attrac- len aantal moeten de ik nog eens wachten, zaterdagmiddag de ij Katriens Metamor- een uur. Een terug- agobert Ducks Geld- i de tijd te doden is leer mogelijk omdat skaart reeds is afge- e deel van Duckstad, terrein, wordt in be en door de terrassen :ca. En de films die in ld bioscoop worden kent de gemiddelde en door van zijn ei landen. maandag 21 oktober 2002 door Wim Wegman leiden - Het moet voor Leidena- ren tot in het begin van de twin tigste eeuw onvoorstelbaar zijn geweest dat Leiden ooit nog eens twee wijken zou krijgen die hoog eindigden in de top-tien van beste buurten. Leiden was toen nog, om het kort samen te vatten, een armoedige, ellendige stad. „Leiden is geen stad waar met voor zijn plezier gaat wo nen', merkte het raadslid Cock in 1880 nog op. Leiden was een 'moordhol', concludeerde het dagblad Het Volk in 1905, toen uit een onderzoek onder 1500 kinderen bleek dat 75 procent van hen afwijkingen had door ondervoeding, verwaarlozing of uitputting. Het levenspeil in de steden was in die jaren al niet hoog, en in Leiden lag het nóg lager. Er rijst een somber beeld op van de armen in het oude Leiden in de bijdrage van historicus Cor Smit in het jaarboek 2001 van de Dirk van Eck-Stichting. De rijke Leidenaren vetrokken in de loop van de negentiende eeuw uit de stad, en zochten hun toevlucht vooral in Oegstgeest. De arbei ders en de bedeelden - mensen die leefden van de armenzorg - bleven achter in de stad. Het verschil tussen die twee groepen was trouwens niet eens zo heel duidelijk. Er was veel seizoens arbeid en de lonen waren ex treem laag. Ook arbeiders moes ten geregeld een beroep doen op de bedeling. Zelfs als iemand werk had - wat door de hoge, structurele werk loosheid helemaal niet zo van zelfsprekend was - kon hij met zijn gezin niet of nauwelijks rondkomen. Weliswaar verdien de een Leidse textielarbeider meer dan een collega in Tilburg, maar de prijzen waren hier veel hoger. Bovendien had de Til- burgse arbeider vaak een lapje grond tot zijn beschikking waar hij nog wat kon verbouwen. Daar was in Leiden geen sprake van. De Leidse armen betaalden trouwens meer voor hun dage lijkse levensbehoeften dan de rijken. De minder bedeelden waren vaak aangewezen op borgwinkels, buurtwinkels waar de Wanten hun aankopen op de lat konden bijschrijven. Wat wel betekende dat de meeste artike len 50 procent en soms wel 200 procent duurder waren dan in de grote winkels waar contant moest worden betaald. De voeding voor de armen was slecht in de negentiende eeuw. De warme maaltijd bestond uit aardappelen met azijn, af en toe aangevuld met een scharretje. Dat de Leidenaar niet goed ge dijde op dat menu blijkt bijvoor beeld uit de gemiddelde lengte van de rekruut uit arbeiders kringen. Deze 19-jarigen waren gemiddeld 1,57 meter lang - wat ook de grens was voor een af keuring. Eind negentiende, be gin twintigste eeuw ging het langzaam beter met de Leidse arbeiders. Dat kwam niet eens zo zeer omdat de lonen stegen, maar omdat de voedselprijzen daalden. In de negentiende eeuw werd armoede nog gezien als iets dat de armen zelf over zich hebben afgeroepen. Veel negentiende- eeuwse liberalen vonden het nutteloos om de arbeiders of de armen meer geld te geven. Dat ging toch alleen maar op aan drank, meenden ze. Klikspaan beschreef in een van zijn schet sen hoe de hogere standen in Leiden tegen de armen aanke ken. „Het is een onderkomen ras dat tot niets deugt" 'Balie kluivers', 'vuilnikken', en 'lam melingen' zijn het, die 'lanter fanten en van die vermoeijenis uitrusten in de ontelbare kroe gen die het Leidsch gepeupel nog al weer meer ontzenuwen.' Toch waren er ook toen al men sen, zoals Herman Zaalberg en Samuel le Poole, die een relatie zagen tussen de ellende en het fenomeen kinderarbeid. Kinder arbeid putte de nieuwe genera tie voortijdig uit Eind negen tiende eeuw kwamen er meer en meer initiatieven om de 'morele' en 'zedelijke' kanten van de ar beiders te verbeteren. De ar menzorg ontwikkelde zich ook meer en meer als werkverschaf fing, want het idee won veld dat armen met vast werk toch het meest zijn geholpen. Al in de negentiende eeuw ontstonden er plannen om met werkver schaffing grachten te dempen of een park aan te leggen. Initiatie ven die in 1935 met de demping van het Levendaal, en 1929 met de aanleg van de Leidse Hout, ook werkelijkheid werden. Aan het einde van de twintigste eeuw was het Leidse armoede beleid zo ver, dat het op sommi ge punten enige faam in Neder land kreeg, schrijft Smit. Toch is de omvang van de allerarmste groep in Leiden nog altijd even groot als die in 1899. Maar Lei den heeft er wel een veel grote, beter bedeelde groep bewoners bij gekregen. En, zoals eerder gezegd dus, twee toptien-buur ten: Waardeiland en Zijlwijk- Zuid in de Merenwijk eindigde op respectievelijk de tiende en de tweede plaats in een buur- tenonderzoek van NRC-Han- delsblad uit 1997. door Wilfred Simons leiden - Precario heffen op elek triciteitskabels en gasbuizen kan wèl. Tal van gemeenten in Ne derland, waaronder Rotterdam, Warmond en Rijnwoude, heffen hierop belasting en energiebe drijf Nuon voldoet die altijd net jes. Leiden verwacht dat de pre cario 2,5 miljoen euro per jaar oplevert, geld dat de gemeente hard nodig heeft om een groot gat op de begroting te dichten. Nuon-woordvoerder B. Sikking liet vorige week aan liet Leidsch Dagblad weten dat Leiden de 2,5 miljoen euro aan precario op gasbuizen en elektriciteitsleidin gen 'op haar buik kan schrijven'. Hij beriep zich op een overeen komst tussen Leiden en Nuon die zo'n belastingheffing ver biedt. Inderdaad bevestigt de landelijke toezichthouder DTE dat 'doorbelasting aan eindge bruikers' niet is toegestaan als hierover afspraken tussen ge meente en leverancier zijn ge maakt. Dat verandert echter in 2004, als de energiemarkt wordt geliberaliseerd. Dergelijke af spraken zijn dan als 'prijsregule- rend' verboden. Een en ander betekent vooral lastenverzwaring voor burgers. Nuon rekent de 2,5 miljoen euro die zij dan aan Leiden moet af dragen, gewoon aan de huis houdens door. De gemeente Leiden denkt echter dat de soep niet zo heet gegeten wordt als dat zij wordt opgediend: libera lisering van de energiemarkt be tekent immers ook concurrentie tussen de verschillende leveran ciers. Gas- en elektriciteitsprij zen moeten dan gaan dalen. De afspraken tussen Nuon en de gemeenten in de Leidse regio zijn een uitvloeisel van de over heveling van de gemeentelijke aandelen in energiebedrijf EWR aan Nuon in 1999. Ook Rijn woude en Warmond deden toen aan die aandelenoverdracht mee. Toch is dat kennelijk geen beletsel voor beide gemeenten om precario te heffen. Waarom mogen die gemeenten dat wel en Leiden niet? Als Nuon vol hardt in zijn weigering om mee te werken aan precarioheffing, voelt Leiden zich ongelijk be handeld. Leiden heeft een gat van maar liefst 52 miljoen euro op de be groting voor 2003. Heffing van precario is onderdeel van een pakket maatregelen om de Leid se financiën weer op orde te krijgen. De gemeente verwacht dan ook dat zij, net als Rijnwou de en Warmond, de belasting kan invoeren. Het enige pro bleem is dan dat zij dat mis schien niet al in 2003 kan doen, omdat de liberalisering van de energiemarkt pas in 2004 plaats heeft. Dat betekent dat het ge meentebestuur voor volgend jaar andere inkomsten moet zoeken om het gat van 2,5 mil joen te dichten. door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - De actievoerders voor een referendum over het traject van de Rijn Gouwe Lijn vielen zaterdag niet erg op in de ge bruikelijke drukte in de Leidse binnenstad. De folderactie op de Haarlemmerstraat tegen de oorlog die de Verenigde Staten tegen Irak dreigt te beginnen, had een grotere impact. M. Wa- gemakers van het bewonersco mité Lammenschansweg, heeft daar wel een verklaring voor. „Wij hebben geen geld voor fol ders, we moeten praten, praten en nog eens praten maar zijn ie der goed voor gemiddeld zo'n 100 handtekeningen per uur." Zaterdag waren Wagemakers en F. van Oosten met /vertegen woordigers van de wijken Tuin- stad-Staahvijk en de Professo ren- en Burgemeesterswijk op handtekeningenjacht bij de in gangen van de C1000 aan de Herenstraat en bij V&D aan de Breestraat. Met hun ondpvallen- de actie wisten zij in totaal 2300 handtekeningen voor een refe rendum op te halen. Drie keer zovéél als nodig is voor de eerste stap op weg naar een volksraad pleging. Bij de Leidse D66-kraam schuin tegenover de andere ingang van V&D was er nauwelijks deining over de Rijn Gouwe Lijn. Van horden Leidenaars die de de mocraten om opheldering kwa men vragen over hun anti-refe- rendumstandpunt was geen sprake. D66-raadslid A. Wasse naar, die zaterdag bij de kraam Het hoge aantal steunbetuigingen voor een referendum verraste de actievoerders.Foto: Mark Lamers was/te vinden, zei desgevraagd te verwachten dat de gemeente raad de 'onhandige' en 'ontijdi ge' referendumaanvraag niet zal honoreren. „Een referendum heeft op dit moment geen enke- Actievoerders boos le zin. De gemeente staat op het punt de provincie haar voor keurstraject kenbaar te maken en zou door een referendum worden gedwongen haar mond te houden. En als Leiden niet afé de UB aan de estenmarkt in Leiden icht van zaterdag op truimd na een kleine wege de rookontwik- d besloten om alle ar buiten te sturen, raakte gewond; de ef beperkt. Even voor s nachts heeft een brandende sigarettenpeuk een kartonnen doos die in de zaak stond, aangestoken. Het vuur is vrijwel direct uitgemaakt. Uit voorzorg is het café ontruimd. Op dat moment fietste toevallig een mountainbike-team van de politie voorbij. Agenten verleen den nog assistentie en meldden het brandje aan het bureau. Het café werd gesloten en de klan ten konden terecht bij buurman Malle Babbe. De brandweer hoefde er niet eens aan te pas te komen. „Er is heel goed en ver standig gehandeld", zegt brand weerofficier A. Vons, die infor matie heeft ingewonnen bij de politie. „De ontruiming is netjes verlopen." leiden - De actievoerders voor het referendum, F. van Oosten en M. Wagemakers, zijn aangesla gen door de gebeurtenissen en de publicaties van de afgelopen dagen. De actievoerders voelen zich door gedeputeerde Norder, de Leidse wet houder Pechtold (D66) en de media - deze krant in het bijzonder - uiterst onheus behandeld. „Er wordt openlijk aan onze integriteit getwijfeld. We zouden alleen uit eigenbelang handelen. En dat terwijl uit een eerder onderzoek van nota be ne het Leidsch Dagblad zélf, is gebleken dat een meerderheid tegen het traject door de binnen stad is", aldus een woedende Van Oosten. „Wij doen nu niets anders dan het mobiliseren van die meerderheid. Wat is daar verkeerd aan?" „We hebben gezinnen en drukke banen", aldus Van Oosten, zelf directeur van een bejaarden: oord. „We zijn geen beroepsactivisten die de ge meente pesten of zoiets. Een referendum is ons laatste middel, het is een geoorloofd instrument Hoe integer is de gemeente als die mensen in een kwaad daglicht stelt die alleen maar gebruik maken van een middel dat zij zelf mogelijk heeft gemaakt?" „Wij tonen al een jaar lang aan dat de funda menten van het gemeentelijke onderzoek naar de voor- en nadelen niet deugen. Al die tijd heb ben we geprobeerd dit aan het verstand van de raadsleden te peuteren. Met cijfers, met argu menten, allemaal onderschreven door organisa ties als Rover en de Leidse Milieuraad. Zonder enig resultaat. Het is ons te doen om de veilig heid, ja. Dat is een algemeen belang. Ons gaat het niet om de waarde van onze huizen. Die gaat juist omlaag als er ongelijkvloerse kruisingen op de Lammenschansweg zouden komen." adviseert, neemt de provincie een beslissing. Haar keuze zal er een zijn voor een traject door de Leidse binnenstad. Als er al een referendum over de Rijn Gouwe Lijn komt, moeten alle gemeen ten die aan het traject liggen er aan deelnemen." Actievoerder Van Oosten zegt dat hij is geshockeerd door deze en andere standpuntbepalin gen. „Zo'n gedeputeerde Norder ook, die gewoon zegt dat hij niets met de uitslag heeft te ma ken. Dat is een standpunt uit 1880! Toen mochten vrouwen ook niet stemmen! En het Leid se D66, dat zich er op laat voor staan de democratie te willen vernieuwen, vindt dat allemaal prachtig. Ik weet niet wat ik meemaak. Helemaal niets is er geleerd van Pim Fortuyn. Nog steeds denken bestuurders dat zij het beter weten dan de be volking. De kloof tussen politiek en burgers wordt in Leiden weer groter." Van Oosten, Wagemakers en de anderen zijn zelf verrast door het hoge aantal steunbetuigin gen dat ze in korte tijd en onder slechte omstandigheden heb ben weten binnen te halen. Ze wijzen op het beroerde weer, de geringe voorbereidingstijd waar door er bij voorbeeld nog geen affiches beschikbaar zijn of fly ers met hun strijdpunten. Van Oosten: „Veel mensen komen van buiten de stad en hun handtekeningen zijn niet geldig voor een Leids referendum. Zo'n dertig procent van de pas santen die je aanspreekt, loopt door en denkt dat je Jehova's Getuige bent Van de mensen die wel naar je willen luisteren, tekent meer dan de helft. Daar zitten ook Leidenaars bij die voor het traject door het cen trum zijn, maar die gewoon een referendum willen, al was het maar omdat ze dan volledig worden geïnformeerd. De men sen die niet tekenen zijn dikwijls vooral tegen de bussen op de Breestraat. Zij zien in de Rijn Gouwe Lijn een manier om daarvan te worden verlost" igtvoet Voor scheikundige >ef je niet per se het m in. „Chemie kan met niet-gevaarlijke thuis in de keuken elt Pauline Sloet aan van de wetenschaps- restaurant van muse lis zet de medewerk- het Communicatie ïemie vijf tafels klaar armingsplaatjes en i. Sloet wil laten zien «1 eenvoudig is om andmelk en schoon- leeldjes te maken. Ze fbij geholpen door igers. De negenjarige en zijn twee jaar ou- Tim hebben zich al voren bij haar aan- ben erg benieuwd an twee vloeistoffen tof kunnen maken", noeder op veilige af let scheikundig expe- oen krijgen de op een liter melk in een en die te verwarmen, k bevat naast water Tim (links) en Koen Voors maken een chemisch kunstwerk op de wetenschapsdag. Foto: Eric Taal ook veel eiwitten. Die kun je nu nog niet zien maar dadelijk wel." Tim tuurt onder het roe ren hoopvol in de pan. „Hoe kunt ze vergelijken met een bol- warmer de melk, hoe slapper de letje wol dat losser wordt. Als je eiwitten," vervolgt Sloet. „Je aan de lauwe melk vier eetlepels azijn toevoegt en blijft roeren, dan merk je vanzelf dat er iets geks gebeurd," voorspelt de scheikundige. „Het roeren gaat steeds moeilijker", stelt Tim di rect vast „Dat komt omdat de melk schift," legt Sloet uit. „Door de azijn wordt de melk zuur. Eiwitten kunnen hier niet tegen. Als je het mengsel nu af giet, hou je de eiwitten over." Tim gooit in één beweging de hele pan lee in een vergiet. Een kleine klonterige witte massa blijft achter. Tim en Koen scheppen het spul in hun bak vormpjes. „Nu is het een kwes tie van geduld hebben," vertelt ze. „De beeldjes zijn pas na twee dagen helemaal droog." De kunstwerkjes zijn overigens niet eeuwig te bewaren. Na een week of twee gaan ze schimmelen. Het kan Tim en Koen niets schelen. Zij nemen hun zelfge maakte eiwitten-pinguins ge woon mee naar huis. Op deze wetenschapsdag valt meer te beleven. Zo kun je er onder andere ook van genetisch gemanipuleerde koekjes proe ven. Onderzoeker Jan-Peter Nap van de Universiteit Wageningen deelt de lekkernij uit. Hij is ver- baasd over de gretige aftrek: „Ik had een schrikreactie onder het publiek verwacht, maar ze peu zelen het rustig op." Eén voor bijganger wil wel eerst weten of de onderzoeker zelf ook van de koekjes eet, voordat ze een hap neemt. „Mevrouw, ik heb al ge wichtsproblemen," grapt Nap. „Die zijn na vandaag alleen maar toegenomen!" Schuldbe wust strijkt hij over zijn buik. „En heeft 'ie nog een vreemde bijsmaak?", vraagt hij. „Nee, to taal niet," constateert ze. „De olie die gebruikt is, komt van de genetisch gemanipuleerde plant koolzaad," legt Nap uit. ,Aan deze plant is nieuw genetisch materiaal toegevoegd. Hierdoor is de plant bestand tegen be paalde bestrijdingmiddelen. Toch onderscheidt deze olie zich in geen enkel opzicht van andere oliën," verklaart Nap. De angst van consumenten voor deze producten schuilt in onwe tendheid, denkt hij. Het is vol gens hem allemaal maar relatief. „Weet u bij een pak 'vernieuw de' yoghurt wat eraan veranderd is? Nederlanders kunnen met een gerust hart de voedselpro ducten uit de supermarkt eten. We doen in dit land streng on derzoek De producten die op de markt verschijnen zitten re delijk goed in elkaar." Met de koekjes is dus niets aan de hand onderstreept de onderzoeker. En hij stopt er toch nog maar een zijn mond. (advertentie) Op vrijdag 25. zaterdag 26 en zondag 27 oktober 2002 in de Groenoordhallen Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs. De schakel tussen werken en leren, bestemd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen aanbod uit de regio! Gratis entree!

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9