ECONOMIE Stemrecht ouderen in pensioenfondsen k Alles van Mexx onder één fraai dak Smit stapt uit Unie van Redding en Sleepdienst Koophuis voor steeds minder mensen haalbaar opening Deense metro fiasco Rutte dreigt met wettelijke maatregelen Bonga in Rotterdam e nodig om industrie te behouden Massaal 'bruiloftsfeest' in Ahoy MKB wil extra geld arbeidskorting benutten voor meer werkgelegenheid Overleg over nieuwe CAO rijksambtenaren is mislukt jten 'vergeten' Ijoen dollar - Klanten van de •dit and Commerce inal (BCCI) in Hong elf jaar geleden werd hebben in totaal n dollar nooit op- Duizenden rekening- 'hebben nog recht op nvan 10 tot 1500 dollar, werd elf jaar geleden -10 ude geteisterd en werd eerd omdat er geen ko- ten. Als het geld niet 633.15 jaar wordt opgehaald \l iet aan de overheid. 14! «pleit voor -CAO horeca 'V - De FNV Horeca- i eft horeca-werkgevers 4| ;k uitgenodigd om per 21 spraken te maken over 36 ;iijke CAO. Als zij voor 25 ier niet positief reage- 454! en ze weer worden ge- 235 teerd met acties, net als 122 nber. Koninklijk Hore- 5. rland heeft de horeca- gesommeerd ermee te 22 en aan de onderhan ds ifel te verschijnen. i de autopas 2% vaak voor' 27 3 ein - De Stichting Na- 46 utopas is bang dat er 10 schaal gefraudeerd jgJ et de certificaten waar- 57 itorie van een auto is 157 ;ven, zoals de kilome- l\ Autokopers moeten ïi ivoor vervalste papie- is de stichting. Onlangs ij tpeldoorn een bedrijf 10 jat de passen vervalste, dj ing denkt dat dit 75 et topje van de ijsberg 711 I, Bovag en RAI heb- s 1991 een landelijk 6: rsysteem met de le- 4-1 van auto's. 56! I doet eerste i4< ig op Remu IRC - Energiebedrijf c ift een eerste bod uit- op de Utrechtse con- 65 temu. Ook Eneco en 450 Df twee bedrijven zijn jj rkt voor Remu. Delta is 175 p de zakelijke markt, i7i 1 de consumenten- elta loopt tegen de 3 aan, omdat Zeeland net 190.000 klanten. 7' lijna drie keer zo 355 n overname door het 42! Endesa ketste dit jaar a! de overheid privatise- 5i 004 heeft verboden. jiken bekijkt Ikantoor j uw - Heineken neemt Ikantoor in Amster- i er de loep. De bier- J heeft een aantal pro- 6 en ingesteld die moe- i' in of de leiding van de 17 ning doelmatiger kan Op het hoofdkantoor 00 mensen. Of het on- dat in december moet ond, tot banenverlies een woordvoerster za- et zeggen. Nu werken uil export, marketing, - i en distributie naast ipman Ruys wil er een managers hebben. horst er NVLT den haag/gpd - Steeds minder mensen kunnen zich een koopwoning veroorlo ven. Vooral starters en alleenverdieners met een modaal inkomen hebben op de huizenmarkt nauwelijks een kans als ze niet een flink bedrag aan eigen geld ach ter de hand hebben. Dat blijkt uit een onderzoek dat NRC Handelsblad heeft uitgevoerd in samenwerking met het Centraal Planbureau. Uit het onderzoek blijkt dat in 2000 min der dan een derde van de 6,7 miljoen huishoudens genoeg verdiende om een gemiddelde eengezinswoning te kunnen financieren. In 1997 was nog de helft van alle huishoudens daartoe in staat. Vooral starters en huishoudens die van één in komen moeten rondkomen, zijn de grote verliezers op de huizenmarkt. De reden is dat de bruto modale jaarin komens tussen 1997 en 2000 slechts zo'n 10 procent gestegen zijn, terwijl de ge middelde koopsom van een nieuwbouw woning in dezelfde periode met 26 pro cent omhoog ging. De gemiddelde totale koopsom steeg zelfs met 53 procent. Ter wijl een modaal eenverdienershuishou den in 1997 nog 90 procent van de koop som van een gemiddelde woning kon fi nancieren, was dat in 2000 gedaald tot minder dan 70 procent. Anno 2002 'doet' de gemiddelde Nederlandse eengezins woning 206.000 euro. De uitkomsten van het onderzoek zijn volgens voorzitter Oscar Smits van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) niet echt verrassend. „De conclu sies komen overeen met de gegevens die wij hebben. Voor starters en eenverdie ners is de markt heel moeilijk. We pleiten daarom al jaren voor een meer gevari eerd en groter aanbod van nieuwbouw woningen om de doorstroming te bevor deren. Maar van de 100.000 nieuwe wo ningen die er volgens de overheid jaar lijks gebouwd zouden moeten worden, wordt amper de helft gerealiseerd." Starters en huishoudens met slechts een modaal inkomen hebben volgens Smits nu alleen de keus tussen zich inschrijven voor een huurwoning - waarbij de ge middelde wachttijd meer dan 2,5 jaar be draagt - of iets kleiners kopen: een ap partement in plaats van een eengezins woning. Zelfs in de dure Randstad is een appartement vaak nog wel haalbaar voor starters en huishoudens met modale in komens. „Ze zijn op die markt niet hele maal kansloos, maar er is ook geen echte keuzemogelijkheid", aldus Smits. kopenhagen/dpa - De feestelijke opening van een compleet nieuw metronet in de Deense hoofdstad Kopenhagen is giste ren op een fiasco uitgelopen. Al le wagons stonden ruim 75 mi nuten stil. Passagiers moesten te voet over het spoor naar het dichtstbij zijnde station lopen. Reizigers konden bij bepaalde stations niet uitstappen omdat de deuren dicht bleven. De vol automatische besturing van de onbemande metrowagons werkte deels niet, zodat de ver trek- en aankomsttijden monde ling aan de computercentrale moesten worden doorgegeven. Het metronet, dat zich uitstrekt over 11 kilometer met 11 sta tions, kende eerder ook al strub belingen. Zo zijn de kosten sinds het be gin van de bouw zes jaar gele den bijna verdubbeld (1,5 mil jard euro). Vlak voor de opening ontbraken nog de vergunningen voor het beveiligingssysteem. In 2010 moet het net uitgebreid zijn tot 21 kilometer met 27 hal tes. den haag/gpd - Ouderen krijgen meer invloed op de besluitvor ming bij de pensioenfondsen. Werkgevers en werknemersorga nisaties moeten vóór begin vol gend jaar een akkoord sluiten waarin staat hoe ze ouderen meer macht geven, anders komt er een wet waarin dat wordt ge regeld. Dat zegt demissionair staatssecretaris Rutte (sociale za ken) vandaag in een interview in Het Financieele Dagblad. Daarmee zou een einde komen aan de jarenlange strijd van ge pensioneerden om meer zeg genschap te krijgen over de pensioenen. Gepensioneerden dringen bij de overheid al sinds 1968 aan op een eigen vertegen woordiging in het pensioen fonds ABP. Vanaf 1985 ijveren alle organi saties van ouderen en gepensio neerden voor een wettelijk recht op aanwezigheid in besturen van pensioenfondsen. Werkge vers en werknemersorganisaties hebben dat tot nu toe tegenge houden. Rutte komt met een ultimatum omdat hij het geruzie beu is. „Het schiet niet op", zegt hij. Als sociale partners voor 1 janu ari geen knopen hebben door gehakt, bereidt Rutte voor het volgende kabinet een wettelijke verplichting van steviger opge tuigde deelnemersraden voor. Ouderen hebben sinds 1990 het recht op aanwezigheid in zulke deelnemersraden, die alleen een adviserende functie heb ben. In het bestuur van pensioen fondsen hebben ouderen geen zitting. De beslissingen worden daar genomen door vertegen woordigers van werkgevers en werknemers. Vooralsnog be schouwen de vakbonden zich als de pleitbezorgers van oude ren. Maar steeds minder senio ren scharen zich nog achter die opvatting. Rutte wil ook in de wet vastleg gen dat pensioenfondsen alleen nog geld mogen terugsluizen Rotterdam - Het 300 meter lan ge schip 'Bonga' arriveerde giste ren in de Rotterdamse haven. Het reuzenschip is in Korea gecon strueerd en zal door Shell worden ingezet als productieschip voor de oliewinning bij Nigeria. Voor dat het schip naar de Afrikaanse wateren vertrekt wordt het eerst in het Engelse Newcastle verder afgebouwd. Foto:ANP/Ed Oudenaarden iw - De KLM heeft de i j r Van der Hout van de voor grondwerktuig- NVLT geschorst. Hij lopig niet werken als 57,j ivoor de vliegtuig- igj ippij. Reden is dat hij i4j informatie gaf over ipende conflict tussen m de vakbond. De weegt om de NVLT ten van het CAO-over- geeft de bond nog één idaag overleggen beide net elkaar. ïi!i e groei van s economie j) e zes grote Duitse in- 2,/ oor economisch on- lebben volgens het Der Spiegel hun ra- de economische groei ind sterk verlaagd. De j in nu slechts 0,4 pro- ivoorzien in dit jaar. «jaar noemden ze nog ntage van 0,9. Voor 3 |aar zou hun raming oi 'gd van 2,4 tot 1,4 pro- 39,i )uitse werkgeversver- [a Dl gaat voor 2003 uit i.i roei van net boven de frederikshaven/gpd - Sleep- en bergingsbedrijf Smit Internatio nale uit Rotterdam stapt uit de Unie van Redding en Sleep dienst (URS) in Antwerpen. De Nederlandse grootaandeelhou der zit in financieel zwaar weer en wil zijn belang van 49 pro cent verkopen om onder meer te kunnen investeren in off shore-activiteiten. De Rotter dammers willen met name deze kernactiviteit verder uitbouwen. URS-directeur Mertens verklaart dat de plannen van Smit geen negatieve gevolgen hebben voor het personeel van de Neder landse tak in Temeuzen en Vlis- singen. Met de komst van de Wester- schelde Container Terminal en de groei van het aantal autocar riers in Zeebrugge voorziet hij eerder een toename van de acti viteiten in de Scheldehavens. De hiermee samenhangende inves tering van 22 miljoen euro in f (anp - Om hoogwaar- luctie en dienstverle- ederland te behouden maatregelen worden in een studie verricht verkgeversorganisaties Ven FME-CWM. een betere aanslui- i universiteiten en on- gen, meer werkne mers met een technische oplei ding en concurrerend loonkos ten zijn volgens de werkgevere organisaties belangrijke punten. Ook de fiscale omstandigheden en de exportmogelijkheden moeten zich kunnen meten met die in andere landen. Het belang van de industrie is vHpr Nederland nog altijd groot, zówel door de directe bijdrage naar werkgevers als ze voldoen de buffers hebben om koop- krachtbehoud van de pensioe nen waar te maken. Ook komt er een wettelijk ver bod op zogeheten 'premieholi- days'. Daarin stelt een pensi oenfonds werkgevers vrij van het betalen van premies. Met die ingrepen wil Rutte voorkomen dat de pensioen fondsen in financiële proble men raken zodra het econo misch slechter gaat. Onlangs werd bekend dat 300 van de 1000 fondsen een tekort hebben van 23 miljard euro als de AEX- index op 300 punten staat. En de graadmeter van de Amster damse beurs is zelfs enkele ke ren onder deze grens gekomen. Rutte neemt zijn voorstellen op in de nieuw Pensioen- en Spaarfondsenwet. Hij verwacht dat een nieuw kabinet en een nieuwe Tweede Kamer zich achter zijn ingrepen scharen. In de huidige Tweede Kamer lijken zijn voorstellen een meerder heid te bedienen. Rotterdam - In het Rotterdamse tentoonstellings- en sportcomplex Ahoy werd het afgelopen weekeinde de 'Love and Mariage'-beurs gehou den. Aanstaande bruidsparen konden kennis nemen van de nieuwste trends en ontwikkelingen op huwelijksgebied. Foto: ANP/Ed Oudenaarden delft/anp - MKB-Nederland wil de 650 miljoen euro extra die de overheid voor de arbeidskorting heeft uitgetrokken, gebruiken voor meer arbeidsplaatsen. Zo kan de subsidie voor onder meer de Melkertbanen voor een groot deel overeind blijven. Dit voorstel heeft voorzitter De Boer van de organisatie voor het mid den- en kleinbedrijf gedaan. De arbeidskorting, een fiscale aftrekmogelijkheid, moet men sen ertoe brengen aan het werk te gaan. In de huidige economische situ atie is er niet zozeer behoefte aan extra aanbod van arbeids krachten als wel aan meer werk, aldus het MKB. De Boer doet met zijn plan een suggestie aan de vakbonden, die te hoop zijn gelopen tegen eerdere kabinets plannen om hard te bezuinigen op gesubsidieerde arbeid. Door die bezuinigingen verdwijnen er duizenden Melkertbanen. Onlangs stelde de FNV voor de 500 miljoen aan lastenverlich ting in de vorm van lagere WW- premies die de overheid on het vooruitzicht stelt bij gematigde looneisen, te laten varen. De vakcentrale wil het overschot bij de betaalde WW-premies ge bruiken om de gesubsidieerde banen in stand te houden. Volgens De Boer kan die 500 miljoen dan weer naar de werk gevers en de werknemers, in ruil voor loonmatiging. CNV-voorzitter Terpstra vindt het idee van De Boer 'creatief. De vakbondsvoorman vraagt zich wel af wat het belang ervan is, nu nog niet duidelijk is welke plannen de Kamer controver sieel verklaart Werkgeversvereniging VNO- NCW vindt het niet verstandig om 'van alle kanten en op dit moment proefballonnen op te laten'. Het is te vroeg om nu al te zeg gen waarvoor de korting moet worden gebruikt, aldus een woordvoerder zaterdag. een loonsverhoging van 2,5 pro cent. Toen vertegenwoordigers van Binnenlandse Zaken vrijdag aangaven toch verder te willen praten, gingen de bonden ervan uit dat er ook zaken konden worden gedaan. De bonden gaan het eindbod nu voorleggen aan hun achterban. Volgens AbvaKabo-onderhan-' delaar Viskil zal het consulteren van de achterban 'drie tot vier weken' in beslag nemen. „Daar na bekijken we op basis van die reacties wat er verder moet ge beuren. Als het eindbod van de minister heel stellig en breed wordt afgewezen, sluit ik acties niet uit", aldus Viskil. den haag/gpd - De vakbonden hebben het afgelopen weekein de teleurgesteld gereageerd op het mislukken van het overleg over een nieuwe CAO voor de 120.000 rijksambtenaren. Zater dagmorgen vroeg liep het over leg tussen minister Remkes (binnenlandse zaken) en de bonden stuk. Volgens de bonden was het eindbod van de minister - een salarisverhoging van 2,75 pro cent over 13 maanden - te ma ger. De bonden wilden een loonsverhoging van 3,5 procent plus 1 procent voor andere fi nanciële arbeidsvoorwaarden. Eerder vorige week weigerde Remkes nog verder te gaan dan Modeconcern zet met megastore in Maastricht nieuwe stap vier havenslepere, die vooral zullen worden ingezet in Vlissin- gen en Zeebrugge, lijkt die woorden te bevestigen. Na ruim vijf zware jaren met in grijpende reorganisaties - die in totaal 300 banen kostten - en een sanering van de vloot, is de URS weer winstgevend. Hoewel de omzet met 48,4 miljoen euro bijna 50 procent lager ligt dan in 1997, stelt het bedrijf voor 2002 een nettowinst van ruim 6 mil joen euro in het vooruitzicht. Die komt voornamelijk van de offshore-activiteiten. Het havensleepwerk levert ook dit jaar weinig tot geen winst op. Tot en met 2006 investeert de URS meer dan 100 miljoen euro in negen vaartuigen. Het groot ste deel van het geld is bestemd voor versterking van de off shore-vloot, omdat de onderne ming de komende jaren veel werk voor zeeslepers verwacht bij de oliewinning in diep water. aan de groei van de welvaart als aan de uitstraling op de rest van de economie. De industrie is een sector die al tijd al aan buitenlandse concur rentie heeft blootgestaan en in ternationaal is georiënteerd, ook al doordat ongeveer eenderde ervan in handen is van buiten- la ^dse moederbedrijven. Maastricht - Modeconcern Mexx heeft in Maastricht zijn eerste Nederlandse megastore geopend: het 'House of Mexx'. De winkel - na Berlijn en Maastricht krijgen in 2003 Antwerpen en Brussel er ook een - bestaat uit drie voor malige bedrijfspanden: een bloe menwinkel, een opticien en een drukkerij. Ze zijn door de archi tecten Hofhuis de Kluijver en Busseniers onder strikte regels van gemeente en Monumenten zorg verbouwd. Met het concept is Mexx een nieuwe weg ingeslagen. „We wilden alles wat Mexx te bieden heeft onder één dak aanbie den", legt vice-president retail Alphons Schouten op het Voor- schotense hoofdkantoor uit. Het bedrijf was toe aan grotere zaken. Begonnen als groothan del in 1985 met de merken Moustache en Emmanuelle (Mexx bestaat uit de. beginletters plus twee kusjes), werd het as sortiment vanaf begin jaren ne gentig uitgebreid met kinderen, junior, kids, mini, baby en XX. „Sinds halverwege jaren negen tig werden de lijnen groter en kwam MexxSport Women erbij. Verder is het merk in licentie ge geven voor onder meer cosmeti ca. Begin jaren negentig begon nen we zelf met winkels van 150 m2. Vanaf 1997 zijn we ons seri eus op de verkoop gaan richten, met winkels van zo'n 500 m2. Daar wordt steeds een deel van hO assortiment verkocht. Mexx- artikelen zijn verder te koop in De eerste Nederlandse megastore van Mexx In Maastricht. Foto:GPD/Paul Mellaart winkels die ook andere merken voeren, zoals De Bijenkorf en Prénatal. „Die evolutie is door gegaan. We hadden nu behoefte om alles van Mexx onder één dak te brengen en daarvoor heb je ruimtes van 1500 tot 1600 m2 nodig. Dat wil volgens Schouten niet zeggen dat er iets mis is met de andere verkoopkanalen. De me- g^nore is ook geen offensief te- gen de merkzaken als Zara en Part Two. Mexx wil blijven groeien, 20 tot 30 procent per jaar. Jaarlijks moeten er in Euro pa ongeveer 20 winkels bij ko men. Dat kan volgens Schouten, ook al gaat het economisch niet goed. In onder meer Rusland, Frankrijk en Spanje liggen nog grote mogelijkheden, terwijl het marktaandeel in de landen waar M'^\ al zeer actief is nog om hoog kan. Voor die groei heeft Mexx sinds de overname vorig jaar door het Amerikaanse Liz Claiborne ook het geld. Met de megastore zet het bedrijf een stap in een onbekende we reld. „Ze zijn drie keer zo groot als we gewend waren. We moe ten uitvinden welke ruimte elke productgroep nodig heeft. Daar om openen we er vier in het eer ste *aar. De rest van 2003 nemen we jm te zien wat werkt en wat' niet. Daarna kunnen we de for mule verder toepassen." De keus voor Berlijn, Maas tricht, Antwerpen en Brussel voor megastores ligt voor de hand. Berlijn en Brussel hadden nog geen Mexx. In Antwerpen verhuist H&M naar het veel gro- tere pand van Marks Spencer, waardoor Mexx kan opschuiven naar de 1700 m2 van H&M. „Maastricht is echt een mode- stad én een internationale stad met veel toeristen", legt Schou ten uit. „De winkel die we had den zat er al vijf jaar en nu kwa men de juiste panden beschik baar. Mexx beleeft ook veel ple zier aan het op poten zetten van de nieuwe winkels, onder meer vanwege de extra's. In Maas tricht verkoopt Aveda natuur producten voor de pei#onlijke verzorging", schetst SaButen. In de kelder komt een afdeling voor onder meer massage. Per megastore zullen er ook in het assortiment verschillen zijn. Elke afdeling heeft eenheid door subtiele details. De kinder- en tienerafdeling heeft witte en berkenkleurige tafels en rekken op een witstenen vloer. Met de stoelen, siertassen en honden in felle kleuren vormen ze een contrast met de donkerbruine karpetten, zwarte poefen en het donkere hout van de herenafde- ling. De 'lounge' - een door kas ten met woonaccessoires omge ven rode zithoek met kleed, tafel en booglam - ligt in het verleng de van de heren. Bij de dames zijn de witte wanden behangen met oudbruine foto's. Met de grijze vloeren en de lage pla fonds is ook dat een apaj 'e win kel.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7