EU-uitbreiding nabij door Iers 'ja' BUITENLAND De fanatieke 'jeugd van de heuveltoppen' Israëlische kolonisten slaags met politie en leger Israël Politie arresteert 'zieke' moslimleraar Bashir Saddam laat gevangenen allemaal vrij Nieuwe lidstaten halen opgelucht adem na aanvaarden Verdrag van Nice Dokters pleiten voor streng antirokenverdrag Osama held voor Bashir leg met VS ^kernwapens' loord-Korea is bereid nigde Staten over e programma te de Amerikanen het langer brandmerken d'. Dat heeft Kim im, de nummer twee rd-Korea, gezegd bij noeting met Zuid-Ko- bewindslieden. Deze C en dit weekeinde in orea voor overleg over eteren van de relatie twee landen. Begin and erkende Noord- jenover de VS dat het ten negentig heeft ge- 'k d kernwapens te ont- bomexplosie ipijnen MCA - Een bomexplosie d-Filipijnse plaats ïga heeft gisteren het :ost aan een Filipijnse Veertien personen ewond. De explosie etsbom' gebeurde op ts waar op zondagen lolieken bijeenkomen, de tweede ontploffing igen in Zamboanga. n donderdag vielen er Djiden door een aanslag Winkelcentrum. De au- houden radicale mos- voor verantwoordelijk. o iddel ingezet supporters 33 Supporters van de ub SV Zulte-Waregem ilgische tweede klasse ren overgoten met een plosmiddel. De fans ademhalingsmoeilijk- huid- en oogirritaties ïen in ziekenhuizen in van Deinze. Geen van eert in levensgevaar, val gebeurde na afloop twedstrijd van Zulte- in het Vlaamse Dein- ipporters legden de te- 'per boot. Zij werden brug met de bijtende in. De daders maak- 1a uit de voeten, nog niet vast of het aanhangers van de Deinze. n Möllemann uncties neer rf - De omstreden vi- itter van de liberale )P, Jürgen Möllemann, eravond zijn partijf- eergelegd. Zijn positie udbaar geworden Egenvallende verkie- ag, een affaire met du- ten en anti-Israëlische n. Möllemann maakte rklaring bekend dat hij functie als leider van Noord-Rijnland- i als die van fractie van de liberalen in aatparlement in Düs- ïerlegde. noordpoging rmoordzaak' De verloofde van de van de moord op de isjes Holly en Jessica, keinde opgenomen in nhuis in Londen. Vol- Imige Britse media zou slukte zelfmoordpo len gedaan. De gevan- iriteiten en de woord- an het ziekenhuis wil- escherming van de (n de 25-jarige vrouw n wat voor soort be- zij in het ziekenhuis ergaan. Ze is aange- gens belemmering iderzoek, omdat ze de zettelijk onjuiste in- :ou hebben heeft ver- verloofde wordt van de moord op Brit- naai tegen Dnderwijs De Belgische kardi- neels verzet zich tegen ing van onderricht in Dp katholieke scholen eren. Daarvoor had- aamse groene rege- i Agalev en de liberale ister van onderwijs lorten vorige week ge- ;ens Danneels zijn van islamitische origi- n in het katholiek on- )e scholen moeten e kerkleider echter wel iheid behouden. Mi- iderpoorten en de poenen vinden is- wijs op katholieke en recht dat past bin- ijheid van godsdienst gsuiting. rengt goud igheid iet het oog op een Amerikaanse aanval engt de Iraakse presi- lam Hussein alvast 'n en waardevolle rwerpen in veiligheid, de de Duitse krant onntag die zich ba den van de Iraakse en Westerse inlichtin- en. maandag 21 OKTOBER 2002 bagdad/afp-rtr-dpa - De Iraak se leider Saddam Hussein heeft besloten nagenoeg alle gevange nen in zijn land vrij te laten, ook de politieke gevangenen en de dienstweigeraars. De geste, die betrekking heeft op waarschijn lijk duizenden mensen, volgt op een recent referendum waarbij Saddam Hussein naar eigen zeggen 100 procent steun kreeg van het Iraakse volk voor een nieuwe ambtstermijn van zeven jaar. Hij was de enige kandidaat voor de post. Het is voor het eerst in de 23 jaar dat Saddam Hussein aan de macht is, dat vrijwel alle politie ke gevangenen zouden worden vrijgelaten. Moordenaars mogen overigens alleen vertrekken als de familie van de nabestaanden geen bezwaar aantekent en die ven kunnen de cel verlaten als ze de gedupeerden financieel schadeloos stellen. De regeling geldt nadrukkelijk niet voor 'Arabieren die veroordeeld of beschuldigd zijn van spionage voor de zionistische entiteit (Is raël) en de Verenigde Staten'. De Iraakse televisie zond giste ren direct beelden uit van naar eigen zeggen uitzinnige Irake zen die net waren vrijgelaten. De ogenschijnlijk kerngezonde ex-gedetineerden betuigden omstandig hun steun aan de Iraakse leider. door onze correspondenten Harm Harkema en Mare Peeper- korn brussel-londen - De Europese Unie stevent af op de grootste uitbreiding ooit nu Ierland dit weekeinde overtuigend 'ja' heeft gezegd tegen het Verdrag van Nice. Daarmee is het laatste insti tutionele obstakel voor de komst van tien nieuwe EU-leden uit de weg geruimd. Alleen een politie ke blokkade vanwege de extra kosten kan nog roet in het eten gooien. Regeringsleiders in de huidige en toekomstige EU-landen en de Europese Commissie haal den gisteravond opgelucht adem nadat 62,9 procent van de Ieren per referendum hun goed keuring aan 'Nice' gaven. De Ierse premier Ahem noemde de uitslag 'een nadrukkelijk 'ja' voor de uitbreiding en een warm Iers welkom aan onze mede-Europeanen uit Midden- en Oost-Europa'. Vorig jaar wees onverwacht 54 procent van de Ieren het nieuwe verdrag af, mede door de onge ïnspireerde opstelling van de voorstanders van 'Nice'. Die omissie was deze keer goedge maakt met een miljoenen euro's kostende reclame- en informa tiecampagne. Een tweede 'nee' zou de Unie volgens tijdelijk EU-voorzitter Denemarken 'in een diepe crisis storten' en de vanaf 2004 ge plande uitbreiding vertragen. 'Nice' garandeert immers dat de EU organisatorisch klaar is voor de groei van vijftien naar 25 le den. Het Verdrag regelt dat de nieuw komers Polen, Hongarije, Tsje chië, Slowakije, Slovenië, Est land, Letland, Litouwen, Malta en Cyprus straks kunnen mee stemmen over besluiten, een Commissaris leveren en zetels krijgen in het Europees parle ment. Alle andere EU-landen hadden het Verdrag al eerder goedgekeurd. Met het Ierse 'ja' heeft de EU haar interne huis werk af. Volgens Commissievoorzitter Prodi „komt het doel dichterbij, maar we zijn er nog niet." Er be staat nog geen overeenstem ming tussen de huidige lidstaten over de financiering van de EU- 25. Knelpunt is of de miljarden kostende inkomenssteun voor boeren na de uitbreiding moet blijven bestaan. De kandidaat- landen tellen veel kleine boerde rijen, waardoor de EU-land- bouwuitgaven fors zullen stij gen. Nederland verzet zich hier tegen en kan rekenen op sym pathie van Duitsland, Groot- Brittannië en Zweden. Donderdag en vrijdag komen de EU-regeringsleiders in Brussel bijeen om deze zeer heikele kwestie te bespreken. tel Aviv/gpd - Tientallen solda ten en politiemensen zijn het af gelopen weekeinde gewond ge raakt in bloedige confrontaties met radicale Israëlische kolonis ten op de Westelijke Jordaanoe- ver. De kolonisten probeerden met geweld te voorkomen dat het leger een nieuwe nederzet ting, Havat Gilad bij de Pales tijnse stad Nabloes, met de grond gelijk zou maken. De kolonisten slaagden erin de uitvoering van de operatie een dag lang te belemmeren, onder meer door bulldozers en kraan wagens te vernielen. Gistermid dag had het leger de laatste sta caravans opgeruimd, maar te gen de avond dreigden nieuwe onlusten toen honderden kolo nisten terugkeerden en met bouwwerkzaamheden begon nen. De confrontatie was aanleiding tot verhitte debatten binnen de regering tussen vertegenwoordi gers van de rechtse partijen en het centrum. Minister van infra structuur Effie Eitam, leider van de ultra-nationalistische Natio naal Religieuze Partij, beschul digde zijn collega van defensie, Benjamin Ben-Eliezer (Arbei derspartij), van ontheiliging van de sabbat, die was ontstaan door het transport van honder den soldaten en politiemensen op zaterdag naar de plaats van de ongeregeldheden. Ben-EIie- zer had opdracht gegeven voor de ontruiming. Hij schoof de zwarte piet door naar plaatselijke legercomman danten, door te zeggen dat hij zelf niets wist over het tijdstip van het transport. De kolonisten en hun suppor ters in de regering en de Knes set, beschuldigen hem van het bedrijven van partijpolitiek ten koste van de nederzettingen. De minister van defensie moet bin nenkort zijn leiderschap van de Arbeiderspartij verdedigen en in de opiniepeilingen ligt hij flink achter op zijn belangrijkste te genstanders. Het ontmantelen van een aantal 'illegale'- zonder overheidstoestemming gestich te - nederzettingen zou hem binnen zijn partij kunnen ont doen van zijn imago van 'Sha- ron-kloon'. Soldaten van het Israëlische leger verwijderen joodse kolonisten van het dak van een huis in een illegale nederzetting nabij de Palestijnse stad Nabloes op de Westoever. Foto: Menahem Kahana door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - 'De jeugd van de heuveltoppen' worden ze genoemd, de tweede genera tie bewoners van Israëlische nederzettin gen op de bezette Westelijke Jordaanoe- ver. Bij het stichten van hun gemeen schappen hebben de kolonisten immers een voorkeur voor hooggelegen gebied; de Palestijnen wonen traditioneel in de dalen. De 'jeugd van de heuveltoppen' komt niet uit stedelijke nederzettingen als Ma'ale Adumim of Ariel, waar Israëliërs heen trekken vanwege de lage woonkos ten, maar uit kleinere gemeenschappen die zijn gesticht uit ideologische overwe gingen. De mannen dragen geborduurde keppeltjes, de vrouwen lange rokken, en de meesten zijn actief in de jeugdbewe ging van de ultra-nationalistische Natio naal Religieuze Partij. Ze vormen de stoottroepen bij het verdedigen van door de Israëlische overheid als 'illegaal' be stempelde 'buitenposten', beter gezegd: tarnen van nieuwe nederzettingen, ^rikt genomen zijn alle nederzettingen in be zet gebied taboe volgens het internatio nale recht, maar 'illegaal' betekent in dit geval dat de posten zijn gesticht zonder uitdrukkelijke toestemming - vooraf of achteraf - van het Israëlische ministerie van defensie. De groep kan rekenen op de steun van een uitgebreide lobby in de Knesset en binnen de regering, van de Li kud tot aan de kleine rechts-extremisti- sche fracties. En in feite is premier Ariel Sharon hun grootste supporter. Als mi nister van buitenlandse zaken in de rege ring-Netanyahu riep hij de kolonisten op snel zoveel mogelijk heuveltoppen in be zit te nemen in verband met een dreigen de bevriezing, onder Amerikaanse druk, van de nederzettingenbouw. De kolonistenjeugd liet zich dat destijds geen twee keer zeggen. Nu vraagt men zich in de nederzettingen af hoe het komt dat nota bene een regering onder leiding van Sharon het leger op de illega le buitenposten afstuurt. Sharon geeft zijn minister van defensie, Benjamin Ben-Eliezer van de Arbeidenjpartij, de schuld. Maar vertegenwoordigers van de kolonistenlobby zeggen dat ze daar niet intrappen. De premier staat zodoende onder zware druk van de rechtse partijen in zijn regering om Ben-Eliezer te ont slaan. Dat zou de minister van defensie, die vecht om het leiderschap van de Ar beiderspartij te behouden, waarschijnlijk niet eens slecht uitkomen. Politiek gematigde Israëliërs maken zich dezer dagen niet alleen kwaad op de 'jeugd van de heuveltoppen', maar ook op radicale kolonisten in de buurt van Nabloes, die zich ten doel hebben ge steld de wijde omgeving van hun neder zettingen te zuiveren van Palestijnen. Bij een van die zuiveringsacties schoten ko lonisten eerder deze maand een 24-jarige Palestijnse man dood, omdat ze vonden dat de olijfgaard waarin hij werkte te dicht bij hun nederzetting lag. „Het mag eruit zien als het onschuldig plukken van olijven, maar voor je het weet beklimmen ze de heuvel en vallen de nederzetting aan", was de reactie van Jacov Heyman, een woordvoerder van de kolonisten in Itamar, De bewoners van ?ïfh nederzetting, sa men met de nabijgelegen gemeenschap pen Itschar en Tapuach, behoren tot de radicaalste van de hele Westoever. Rechts-extremistische groepen als Kach en Kahane Chai zijn er sterk vertegen woordigd. Ze hebben een simpele oplos sing voor het conflict met de Palestijnen: werk alle niet-Joden het land uit. Volgens de inwoners van Palestijnse dor pen in het noorden van de Westoever terroriseren gewapende kolonisten het gebied. Maar in Itamar zeggen ze geen boodschap te hebben aan dat soort klachten Daarvoor hebben ze de afgelo pen twee jaar zelf een te hoge tol aan mensenlevens betaald. Sinds september 2000 zijn elf inwoners van de nederzet ting om het leven gekomen bij Palestijnse aanslagen. Door de harde confrontaties met kolonisten loopt de Palestijnse olijf oogst, goed voor meer dan vijftien pro cent van de totale landbouwproductie, voor het tweede achtereenvolgende jaar ernstig gevaar. Uitgaansverboden en wegversperringen maken het plukkers moeilijk of onmogelijk de olijfgaarden bereiken. Feestgangers in Dublin vieren - traditiegetrouw in het café - de uitslag van het referendum over het Nice-verdrag. Foto: Reuters genève/rtr - Medische organi saties hebben vandaag een drin gend beroep gedaan op rege ringsleiders om akkoord te gaan met een streng internationaal antirokenverdrag. De organisa ties, die tien miljoen artsen in 117 landen vertegenwoordigen^* presenteerden hun visie op ta baksgebruik in Genève aan Gro Harlem Brundtland, de direc teur-generaal van de wereldge zondheidsorganisatie WHO. Volgens de woordvoerder van de organisaties zien dokters da gelijks de gevolgen van roken en meeroken. „Hoewel dokters een grote rol kunnen spelen bij pre ventieve en helende zorg, moe ten we een vuist maken voor ef fectieve regulering en wetgeving tegen deze epidemie. In het manifest pleiten de artsen voor strenge maatregelen, waar van overigens sommige al in Nederland zijn ingevoerd. Zo willen de doktors heldere, waar schuwende teksten op sigaret tenpakjes, een reclameverbod op tabak en bescherming van niet-rokers. Ook moet er een einde komen aan 'misleidende uitspraken dat sommige sigaret ten minder schadelijk zijn dan andere'. De WHO had de organisaties advies gevraagd. In mei 2003 moet er een internationaal ver drag ter bestrijding van het ro ken klaarliggen ter onderteke ning door de 192 lidstaten. Nederlands identificatieteam naar Bali jakarta/gpd - De Indonesische politie heeft dit weekeinde Abu Bakar Bashir gearresteerd terwijl hij in het ziekenhuis was opge nomen. De 64-jarige moslimle raar uit de buurt van Solo in Midden-Java liet zich opnemen toen duidelijk was dat hij zou worden gearresteerd. De politie gelooft niet dat hem iets man keert. De arrestatie is het resultaat van grote druk op de Indonesische autoriteiten die steeds volhiel den dat er geen reden was Abu Bakar aan te pakken. Die reden zien zij nu wel. Maar Abu Bakar wordt niets ten laste gelegd dat met de aanslag op Bali te maken heeft. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij bomaansla gen op tal van kerken met Kerst mis 2000. Bashir zou leiding ge ven aan Jemaah Islamiyah, de Indonesische poot van al-Qae- da, iets wat hij zelf altijd ont kent. Op Bali maakte de politie be kend dat er bij de aanslag die bijna tweehonderd mensen het leven kostte, niet twee maar drie explosies zijn geweest. Volgens de Britse krant Sunday Times heeft Jemaah Islamiyah de ex plosieven hiervoor met geld van al-Qaeda gekocht bij sympathi santen binnen het Indonesische leger. Volgens een niet nader ge noemd geheim Amerikaans do cument zou er 74.000 dollar voor zijn betaald. Er zit weinig schot in de identifi catie van de slachtoffers. Neder land heeft zes leden van het rampenidentificatieteam naar Indonesië gestuurd om te hel- pen bij het onderzoek naar de vier Nederlanders die officieel vermist zijn. Zij komen vandaag aan in Jakarta en reizen sameti met ambassadeur S. Baron van Heemstra naar Bali. Het team werkte eerder mee aan identifi catie van slachtoffers van de Bijlmerramp. Uit angst voor nieuwe terreur hebben tal van landen hun bur gers aangeraden zich af te vra gen of ze wel in Indonesië moe ten blijven. De Amerikaanse ambassade heeft niet-essentiële medewer kers naar huis gestuurd. Neder land houdt vast aan het negatie ve reisadvies. De ambassade heeft mensen aangeraden winkelcentra en uit gaansgelegenheden te mijden. door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - Abu Bakar Bashir (64), opa van zeven kleinkinderen, is de verpersoonlijking van het moslimfundamentalisme dat in Indonesië opleeft onder de pa raplu van de prille democratie. Hij ontvluchtte het land nadat hem een zware gevangenisstraf was opgelegd en kwam prompt terug na de val van Soeharto. Soeharto en ook diens voorgan ger Soekamo maakten korte metten met de moslimradica len. In het Indonesië van van daag weten de autoriteiten niet op te treden tegen mensen die de democratische spelregels aan hun laars lappen uit angst zelf voor ondemocratisch door te gaan. Bashir (zijn naam wordt ook als Ba'asyir geschreven) werd in 1979 tot negentien jaar cel ver oordeeld omdat hij de gedachte aanvocht dat de Pancasila-filo- sofie uitgangspunt moest zijn van alles. Voor hem was dat de koran, het heilige boek van de moslims. Toen zijn straf in '83 werd omgezet in huisarrest vluchtte hij naar Maleisië, waar hij handelde in honing en no tenolie. Ondertussen verspreid de hij het geloof, of eigenlijk zijn geloof. Bashir behoorde tot de harde kem van moslimradicalen voor wie al wat uit het westen komt vies en voos is. Osama bin La den is zijn held, en die visie draagt hij ook aan de 2.000 stu denten van de Al Mukmin-kost- school in Ngruki. Hij stichtte die samen met enkele geestverwan ten op enkele kilometers van de sultansstad Solo, in het hart van Java. De school is volkomen van de buitenwereld afgesloten en jon- ge*f> en meisjes - hoofddoek vérplicht - groeien er geschei- V Abu Bakar Bashir Foto: AP/Achmad Ibrahim den van elkaar op. Tv en radio zijn taboe. Bezoekers maken al tijd gewag van de portretten van Osama bin Laden die overal hangen naast anti-westerse slo gans. In het afgelopen jaar zijn dertien ex-leerlingen in verscheidene buurlanden opgepakt wegens terroristische activiteiten. De bekendste is explosievenexpert Fathur Rahman Al Ghozi, die op de Filippijnen werd gesnapt met een ton aan explosieven, be doeld om de VS-ambassade in Singapore op te blazen. Al in '85 werd de school in verband ge bracht met een aanslag op de boeddhistische Borobudur. Bashir heeft steeds ontkend de leider te zijn van Jemaah Isla miyah, de Indonesische poot van al-Qaeda. Hij beweert dom weg dat zoiets niet bestaat. Abu Bakar streeft samen met andere radicale groepen naar één grote moslimstaat die - naast Indone sië - Maleisië en de Filippijnen omvat en waar de moslim wel- geving sharia geldt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5