Keuze bij PvdA uit drie lijsttrekkers BINNENLAND Verkiezingen komen voor vrijwel alle partijen te vroeg Kars Veling aan de kant gezet als lijsttrekker Van Nieuwenhoven wil toch De rouwclown maakt datje loskomt Kleuter gered na massale zoektocht LPF zet aanval op WD in Verlies Floriade 8 miljoen ioord-fans gehouden M - De politie in Arnhem jaterdagmiddag en - zestien aanhangers van ilclub Feyenoord aange- qwegens openlijke ge leging. Zes fans hadden nvang van de wedstrijd •Feyenoord vernielingen Jicht in een trein. Zij zijn [station aangehouden. [itie hield vijf anderen in itrum aan en vervolgens vijf rondom het stadi- dome. Feyenoord van de gemeente Am- ïts 900 supporters n om risico's te be- er en zoontje I door brand ;rd - Bij een felle, uit brand in een woning in (Friesland), zijn zater- itend een man en zijn Eg zoontje om het leven m. De moeder en een intje wisten via het lerraam te ontkomen vuurzee. De vader wilde ledenverdieping naar gaan met het oudste n zijn vrouw buiten op- in. Hij kon hen echter niet liken. Ie ii- i usmedewerker rlijdt na val vaa: Ni IAMEen 46-jarige mede rvan het Groot Russisch circus is in de nacht van 1in een zie- lis overleden, nadat hij circustent was gevallen. 1 n in uit het Noord-Holland- %\vas zaterdagochtend in am bezig met schoon- irerk op het tentdak toen gleed. Vermoedelijk is hij ikkig met zijn hoofd op ind terechtgekomen. Het iffer had volgens de poli- in veiligheidsmaatregelen fen. ■orbank voor amsterdam/anp - Jettje van Nieuwenhoven, fractieleider in de Tweede Kamer van de PvdA, stelt zich beschikbaar als lijsttrek ker van de Partij van de Arbeid voor de komende verkiezingen. Dat zei ze gisteren in het televi sieprogramma Buitenhof. Tot nu toe hadden alleen Tweede-Ka merleden Bos en De Vries zich als kandidaat gemeld. Na de Algemene Beschouwin gen zei Van Nieuwenhoven nog dat zij geen kandidaat zou zijn. Kort na de val van het kabinet- Balkenende, vorige week, liet zij al weten te twijfelen over die be slissing. In Buitenhof zei ze dat ze al woensdag wist dat zij zich kandidaat zou stellen. „Zalm en het CDA hebben eigenlijk gehol pen bij die beslissing. Na een halfuur wist ik: ik ga ervoor." Van Nieuwenhoven heeft zich tot doel gesteld 30 zetels binnen te halen voor haar partij. Rege ringsverantwoordelijkheid zit er volgens haar nog niet in. „Als je een grote klap hebt gehad, moet je niet denken dat je er meteen weer overheen bent." Maar mocht de PvdA de grootste par tij worden, dan is Van Nieuwen hoven bereid om premier te worden. Mede-kandidaat Klaas de Vries trekt zijn kandidatuur niet in, nu er een tegenstander is voor Bos. Hij stelde zich enige tijd geleden beschikbaar toen het erop leek dat niemand het wilde opne men tegen Bos. De Vries vond dat er wel wat te kiezen moest zijn. „Ik houd ervan helder te blijven. Ik heb me beschikbaar gesteld, en ik blijf beschikbaar", verklaarde hij gisteren. De achterban van de PvdA lijkt ingenomen met de beslissing van Van Nieuwenhoven om zich kandidaat te stellen als lijsttrek ker. Sinds gistermiddag, toen Van Nieuwenhoven haar kandi datuur aankondigde, regent het steunbetuigingen op de inter netsite van de PvdA. „Eindelijk een vrouw", en „een ijzersterke kandidaat", luidden de com mentaren. Van Nieuwenhoven wordt verder charisma, visie, humor, uitstraling, intelligentie, ervaring, betrokkenheid en een leuke debatteerstijl toegedicht. Tot vrijdag kunnen zich nog kandidaten voor het lijsttrekker schap melden. Minister De Hoop Scheffer (bui tenlandse zaken) zei in Buiten hof dat hij niet op de kandida tenlijst van het CDA gaat staan. Wel is hij eventueel bereid om in een volgend kabinet weer zit ting te nemen. haarlem - Na de dinidown is er nu ook de rouwclown. Gisteren werd dit fenomeen gepresenteerd op de algeme ne begraafplaats in Haarlem-Noord. De clown zegt niets, maar kijkt passanten alleen maar verwonderd aan. Zijn schmink versterkt de trieste uitdrukking op zijn gezicht. Hij loopt gebukt en heeft een oud koffertje in de hand. De bezoekers zijn stil en lopen plechtig in de pas. 'Sssst', 'sssst', doet de clown driftig tegen een paar kinderen, en maakt het geluid van een scheet. De kinderen giechelen en hun ouders glimlachen. Dit is nou precies wat clown Roelof van Wijngaarden bedoelt. „Die mensen zijn nu veel meer ontspannen. Ze raken uit die kramp", zegt hij. Van Wijngaarden is ex-dinidown. Clinidowns en rouwdowns gaan een beetje op dezelfde manier te werk, weet hij. Respectvol, zonder mensen voor gek te zetten. Maar in één opzicht verschilt de benadering. „Bij clinidowns gaat het erom de kinderen af te leiden van hun ziekte." Rouw downs doen volgens hem bijna het tegenovergestelde: ze maken misschien juist wel verdriet los. Foto: United Photos de Boer/Marco de Swart oorbeentjes ht - In navolging van on- leer de banken voor hart en (Rotterdam) en voor eiden) komt er ook een f)or gehoorbeentjes. De onderdeel van het UMC t. Patiënten met een de- een gehoorbeentje, zo- kapot aambeeld, wor- ade bank aan donorma- geholpen. De bank ver- elk jaar 200- tot 300 'set- hoorbeen van donoren, s hebben zo'n zeshon- nensen donormateriaal Vooral aambeeldjes zijn er doelwit idstichters EtMOND - Onbekenden n zaterdagmiddag voor rde keer op rij geprobeerd te stichten in een woning Drentse Valthermond. lis is eigendom van een familie die momenteel buitenland vertoeft. Het rordt in de avonduren be door de politie. Zaterdag n de nog onbekende da- chter op klaarlichte dag rer een motief voor de stichtingen tast de politie iginhet duister. ihte score [eersexamen rdam - Van de 18.000 !n die gisteravond mee- aan het Nationale Ver namen op SBS6, is slechts ient geslaagd voor het B-examen. Dat heeft het lal Bureau Rijvaardig- )ewijzen (CBR) na afloop et tv-programma bekend- iakt. Gemiddeld genomen 11 zo'n 55 procent van de ef emers aan het officiële fb examen. Aan het Verkeers- 02 en deden 15.000 mensen ria sms en nog eens 3000 temet. 01 ;enaar komt bij bergtocht Denis - Een 38-jarige in- rvan Den Haag is zater- ®i het leven gekomen tij een bergtocht op het ei- Réunion in de Indische CDe man deed mee aan d raid', een gevaarlijke 5 dwars over het eiland die 11 gavond al aan een 48-jari- ïnsman het leven had ge- De Hagenaar stortte 50 naar beneden. ft imaert iseur Annan j p°*k - Secretaris-generaal j; tnnan van de Verenigde 5 heeft de Nederlandse ge- 1-majoor Patrick Cam- 1 benoemd tot militair ad- 9 tbij de VN-afdeling voor «missies. Cammaert (52), e Australische generaal- or Tim Ford opvolgt, is nu f evelhebber van de VN- r k in Ethiopië en Eritrea 'ee). Zijn termijn loopt 31 •eraf. den haag/gpd - Medio januari kan de gang naar de stembus weer gemaakt worden. Hoe wel sommige partijen vorige week woensdag nog aandrongen op verkiezingen in december, vinden de meeste partijen het nader bezien toch wel prettig wat extra tijd te krijgen. Want er moet nog heel veel werk verzet worden. Bo vendien: nieuwe partijen krijgen nu ook een kans. CDA Het CDA staat op dit moment op grote winst in de peilingen en zou het record uit 1986 en 1989 van 54 zetels kunnen evenaren. Van alle partijen is het CDA wellicht het meest gereed: premier Balkenende is al meteen voorgedra gen als nieuwe lijsttrekker en in de partijkas zit nog voldoende geld. Met welke partij het CDA verder wil regeren, is ook al bekend: de WD. Dat is uitzonderlijk: tot nu toe hield het CDA vóór de verkiezingen vrijwel altijd alle opties open. Enig risico: de impopulaire maatregelen die het kabinet-Balkenende had aangekon digd, kunnen het CDA nog gaan opbreken. LPF In één klap van nul naar 26 zetels bij de laatste verkiezingen. Als het even tegenzifr/oor de LPF maakt de partij straks de zelfde klap maar dan in omgekeerde richting. Met het onder ling geruzie en de val van het kabinet heeft de partij veel krediet en geloofwaardigheid ver speeld. De partij moet op zoek naar een lijst trekker die de kiezer kan overhalen ze een nieuwe kans te geven. Waarschijnlijk zal de missionair minister Hilbrand Nawijn het nu gaan proberen, maar niets is zeker bij deze partij. Voor de campagne is geen geld. WD De WD is al met de campagne begonnen. Lijsttrekker Zalm geldt als een goede en harde campaigner, maar de vraag is of zijn partij vol doende profiteert van de wanorde in de LPF. Zeker omdat uit deze partij (Herben, Bomhofi) harde verwijten komen over een door de WD geregisseerde moord met voorbedachten rade op het kabinet. De WD-kieslijst zal fors wor den verjongd. De oud-bewindslieden Jorrits- ma en Van Hoof hebben al aangekondigd niet meer beschikbaar te zijn. Zalm wil na de ver kiezingen verder met het CDA. PvdA Voor de Partij van de Arbeid komen de verkie zingen veel te vroeg. De partij moet zich nog beraden op haar koers, herstellen van de klap bij de vorige verkiezingen en vooral: heeft nog geen nieuwe lijsttrerafcer. Tot en met volgende week vrijdag kunnen partijleden zich daarvoor kandideren, waarna een schriftelijke stem ming onder alle leden wordt gehouden. Tot nu toe zijn oud-staatssecretaris Wouter Bos, oud-minister Klaas de Vries en ook fractie- vooratter Jeltje van Nieuwenhoven serieuze kandidaten. Los van een nieuw verkiezings programma, moet er ook een nieuwe kieslijst worden samengesteld. Ook het oude campag neteam is in zijn geheel onbekwaam ver klaard. Het verkiezingsprogramma wordt ver vangen door een bondig 'manifest'. In de pei lingen staat de PvdA in ieder geval wel weer op winst. CroenLinks Groenlinks had deze kabinetsperiode onder andere willen gebruiken om Femke Halsema te laten warmlopen als opvolger van de onbe twiste leider Paul Rosenmöller. Die moet nu wederom de lijst gaan trekken, iets waarvoor de statuten van de partij bij de vorige verkie zingen al moesten worden veranderd. De par tij had al een ledencongres gepland in novem ber. Op dat congres zal waarschijnlijk direct over de nieuwe lijst worden besloten. SP Ook bij de SP had de kabinetsperiode moeten dienen om een natuurlijke leiderswisseling voor t^bereiden. In de vorige kabinetsperiode liepen Kamerleden als Agnes Kant en Harry van Bommel al warm om Jan Marijnissen op te volgen. De vervroegde verkiezingen fietsen daar nu tussendoor, maar voor de SP kunnen ze eigenlijk niet vroeg genoeg komen. Marij nissen zal gezien de huidige peilingen de partij waarschijnlijk nóg meer zetels bezorgen dan de huidige negen. De partijkas van de SP is niet overmatig gevuld, maar door de perma nente buitenparlementaire strijd die de partij voert hoeft geen hele nieuwe campagne uit de grond te worden gestampt. Een ledencongres de komende maand stond al op het program ma. D66 De eerste landelijke verkiezingscampagne van Thom de Graaf is dramatisch verlopen: zijn partij halveerde van veertien naar zeven zetels. De Graaf heeft er niettemin opnieuw zin in. Of hij ook opnieuw lijsttrekker wordt, hangt ech ter af van de leden. Die stellen, vermoedelijk op 16 november, de lijstvolgorde vast. De par tijkas is bij de vorige verkiezingen nog niet he lemaal geplunderd. Omdat na de dood van Fortuyn veel spotjes en advertenties werden afgeblazen, is ruim de helft van het budget nog 'in kas'. Christenunie Voor de Christenunie komen de verkiezingen erg ongelegen. Dit weekeinde kreeg partijlei der Kars Veling te horen dat hij niet de ko mende campagne mag gaan leiden. Zijn de buut in mei is de partij slecht bevallen: te slap, niet genoeg geprofileerd, was het oordeel. De gedoodverfde nieuwe kandidaat is Leen van Dijke. Van hem wordt een pittige campagne verwacht: hard tegen de misdaad maar warm voor het milieu. De partij komt netels de PvdA met een nieuw 'manifest' in plaatflnin een verkiezingsprogramma en belegt volgende week een ledenvergadering. Nieuwkomers Staat er na het debacle van de LPF een nieuwe Pim Fortuyn op, om de ontgoochelde 1,6 mil joen Fortuyn-stemmers opnieuw naar de stembus te lokken? Dat is een spannende vraag de komende maanden. LPF-minister Heinsbroek, zeker charismatisch maar ook een ruziemaker, beraadt zich op de oprichting van een eigen partij. LPF-ffactieleider Mat Herben heeft geen ambities meer. De dissi denten De Jong en Eberhard blijven 'gewoon' LPF-lid hebben ze dit weekeinde laten weten. En wat doet Wijnschenk, als 'Judas' buiten de deur gezet door zijn 23 collega-fractieleden? Leefbaar Nederland-architect Jan Nagel broedt eveneens op een nieuwe partij. Ook is het niet ondenkbaar dat LN-lijsttrekker Fred Teeven nog een aantal LPF-Kamerleden aan zich weet te binden. De politie zoekt met man en macht naar het vermiste Duitse meisje. Foto: ANP/Bas Rutten meerlo/gpo - Na een massale zoekactie met behulp van speurhonden en helikopters, is gistermiddag het driejarige Duitse meisje Janina Vogel in de bossen bij het Limburgse Meer- lo teruggevonden. De toestand van het kind uit Duisburg is re delijk tot goed te noemen. Het meisje verbleef met haar ouders op camping 't Karrewiel en wist zaterdagmiddag om een uur of twee in een onbewaakt ogenblik te verdwijnen. Uiteindelijk wist een politie- speurhond de kleuter gistermid dag even na twee uur te lokali seren tijdens de zoekactie waar bij in totaal honderd agenten en andere hulpverleners betrokken waren. Omdat het bosrijke ge bied bij de camping veel moe rassen en waterplassen telt, werd naarmate het zoeken steeds langer duurde voor het leven van het kind gevreesd. Hoewel voor een misdrijf geen aanwijzingen bestonden, begon een rechercheteam uit voorzorg campinggasten en omwonen den te ondervragen. Op die ma nier zou volgens een politie woordvoerder geen achterstand bestaan, in het geval dat het meisje toch ontvoerd zou zijn. Het kind werd zaterdag voor het laatst bij de toegang tot de cam ping gezien. Toen een eerste zoektocht met speurhonden niets opleverde, kamden vijftig leden van de mobiele eenheid en andere hulpverleners het ge bied rond de camping de hele zaterdagnacht uit. Twee heli kopters van de Koninklijke Luchtmacht maakten gebruik van infrarood-apparatuur om het meisje op te sporen. Gister ochtend traden een nieuw pelo ton van de ME en een brand weerteam aan. De ouders en het kind werden gistermiddag in bescherming genomen tegen de massaal toegestroomde media. Volgens de woordvoerder van de politie hadden zij dusdanig in angst gezeten dat zij verder met rust gelaten wilden worden. Als gevolg van de koude nacht was de peuter licht onderkoeld. utrecht/gpd - De WD is de eni ge schuldige aan de val van het kabinet. Die conclusie trokken leden, fractie en bewindslieden van de LPF zaterdag eensgezind tijdens het druk bezochte partij congres in Utrecht. Met een nieuw bestuur onder leiding van de afwezige Ed Maas, Marten Fortuyn als coach en een uitge stoken hand naar ex-minister Heinsbroek wil de partij met hernieuwd elan de verkiezingen ingaan. Beoogd lijsttrekker Na- wijn heeft echter nog geen be slissing genomen. Daverend applaus was er voor fractievoorzitter Herben en ook minister Nawijn (vreemdelin genzaken) kon zich in de sym pathie van de 700 leden koeste ren. De kritiek bleef gereser veerd voor de WD en met name fractievoorzitter Zalm. „Zalm was vanaf het begin weifelachtig over dit kabinet. Als hij de kans krijgt, trekt hij de stekker eruit, dachten wij al. Vervolgens heb ben wij hem die aanleiding ge geven", analyseerde Kamerlid Van den Brink de situatie. „We moeten de handschoen oppak ken die de WD heeft gegooid", zei Sörensen van Leefbaar Rot terdam. Terwijl Van den Brink zich naar zijn varkens spoedde, was de stemming voor een nieuw bestuur nog in volle gang. Het interimbestuur met Maas, Hammerstein, Both en Van Dil len was toen al met 95 procent van de stemmen verkozen. De afwezigheid van voorzitter Maas wekte wat wrevel, maar volgens bestuurslid Hammerstein moest Maas met zijn familie op vakan tie. .Anders had dat tot proble men geleid met zijn vrouw." Hammerstein weersprak het ge rucht dat Maas op zijn vast goedbedrijf VHS zat om de ad ministratie te vernietigen in ver band met een aanstaande inval van de FIOD. door Jacob van der Meulen haarlemmermeer/gpd - Door tegenvallende bezoekersaantal len heeft de tuinbouwwereld- tentoonstelling Floriade de ge meente Haarlemmermeer opge scheept met een verlies van acht miljoen euro. Gisteren, de laat ste dag van de Floriade, werd de eindbalans op 2,1 miljoen beta lende bezoekers vastgesteld. De organisatie had 2,7 miljoen be zoekers nodig om de kosten te dekken. Bij een tussenbalans in augustus bleek de Floriade al op een mil- joenenverlies af te stevenen. Als slotoffensief werd een intensieve publiciteitscampagne opgestart die vooral het Nederlandse ge zin naar de expositie moest trek ken. Uit bezoekersonderzoeken was gebleken dat vooral deze cate gorie de Floriade massaal links heeft laten liggen. De extra pu bliciteit heeft daarin echter geen verandering gebracht, zo bleek op de overigens zeer goed be zochte slotdag. De twee initiatiefnemers van de Floriade 2002, de gemeente Haarlemmermeer en de Neder landse Tuinbouw Raad (NTR), kondigden gisteren een diepgra vend onderzoek aan naar de te genvallende resultaten. Volgens NTR-voorzitter Lange- slag moet daaruit lering worden getrokken voor de volgende Flo riade die in Nederland wordt ge houden, in 2012. De uitkomsten van het onderzoek zullen bepa lend zijn voor de omvang, de lo catie en de financiering van de expositie. Volgens Langeslag zal de Floria de overigens nooit het karakter van een attractiepark krijgen. De internationale koepelorganisatie die de wereldexpo jaarlijks aan een ander land gunt, zou daar mee niet akkoord gaan. amersfoort/gpd - Kars Veling keert niet terug als lijsttrekker van de Christenunie. Dat heeft het partijbestuur beslist. Vol gens voorzitter Van Daalen meent de achterban van de par tij 'in grote meerderheid' dat de huidige partijleider niet in staat is de standpunten van de Chris tenunie 'op een aansprekende manier' te verwoorden. Veling zelf betreurt de beslissing van het bestuur, maar legt zich er wel 'loyaal' bij neer. Van Daalen geeft twee redenen aan voor de beslissing van het bestuur. De eerste is gelegen in het geconstateerde gebrek aan draagvlak, de tweede in het feit dat Veling de afgelopen weken door vermoeidheidsverschijnse len ziek thuis zit. „Hij heeft zich de enorme kritiek op zijn func tioneren, die vaak van mensen kwam die dicht bij hem staan, sterk aangetrokken. Onze ver wachting is dat die kritiek ook de komende tijd zal aanblijven, waardoor hij opnieuw tegen een muur kan oplopen. Als bestuur kunnen we de verantwoordelijk heid niet nemen om hem en de partij dat aan te doen." Veling laat deze argumentatie aan het bestuur. Hij zegt niet rancuneus te zijn over de be- stuursbeslissing, maar vindt haar wel jammer. Ook verklaart hij dat hij graag opnieuw de lijst van de Christenunie had willen aanvoeren. „Ik voel me weer fit en draag de Christenunie een warm hart toe." Veling erkent dat hij zich in de Kamer nog on voldoende heeft kunnen laten zien, maar weerspreekt dat zijn ziekteverlof hem zou verhinde ren terug te keren als lijsttrekker. „Mijn medische adviseurs den ken daar anders over." Veling bezint zich nog op de vraag of zich beschikbaar stelt om als gewoon Kamerlid terug te keren. Volgens Van Daalen is dat mogelijk. Ook weet Veling niet of hij voor de periode tot en met de verkiezingen als fractie voorzitter terugkeert. Op 9 no vember beslist de partij over de nieuwe lijst voor de verkiezin gen. Het bestuur zal na raadple ging van de leden met één kan didaat lijsttrekker naar voren ko men.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3