SPORT The Bassets ook na derby nog puntloos Jan Publiek blijft weg bij de marathon van Amsterdam RDC wint opnieuw in het hoge noorden S7 f rthon Ijt het niet en HW 5; dies Tour i raar in de joblemen 'DIOK was beter en liet ons keihard werken' Langeveld maakt indruk Rijnsburgse voorzitter Joop Waterreus speurt in onverschillige stad naar lichtpuntjes maandag 21 OKTOBER 2002 al - Leython kwam te- lei V vooral passend tekort, anval en blokkerend wa- Leiderdorpers sterker, jelverdeler Ronald Ver zijn middenaanval te bedienen. Dat was jam- or Leython, want vooral s üelman had op die posi- iig moeite de alweer van uit Hattem te passeren, tem kreeg Leython een >e kans op winst in de et, toen HW op setpoint over het net passte. De orpers lieten die kans "j (26-24), maar herstelden de twee reeksen daarna: 24-26. Net als de vorige verloor Leython in de et de concentratie. HW iral met de opslag veel akkelijk scoren en won en vijfde set eenvou- 14,15-6. nam tegen Agon rsprong en leek bij 19-15 veede set op de overwin- h te gaan. „We kozen toen idee voor een verkeerde ig, voor mij was dat het int in de wedstrijd", al- nijner/coach Hans Broere, io( b Droogh aan de kant m hem voor het tweede leschikbaar te houden, am het initiatief over en ia pasia kon alleen nog via -Jan Batenburg een aken. Dat was niet vol- Via 25-20, 22-25, 21-25 werd het 1-3. in /Kangeroes kwam geen 3 it in de wedstrijd tegen et ggeklasseerde Shot en derhalve in Culemborg, 2, Coach Peter van Vliet iel e slechte prestatie van le im onverklaarbaar. „We de hele week goed ge- maar in de wedstrijd ging veer alles verkeerd. De ikte een stopfout, de an- aanvalsfout en de vol- Ken servicefout." Gemini nnen twee minuten met er, door zes individuele Het bleek een blauw por het vervolg van de d. Het eveneens in fou- ssierende Shot won de wee sets, beide met 25- derde en vierde set wist mede dankzij een paar g ngen nog wel te winnen i, n 25-20), maar het vijfde I ging weer simpel naar ploeg: 15-10. 6 *1 AAG - De Holland La- >ur zit zwaar in de pro- Formido, de hoofd- >r van de laatste editie, de Leidse organisatie M weten de sponsoring tect stop te zetten. De k enwielerronde kan S1 lor de begroting niet tijgen. De organisatie voor volgend jaar de ijd te moeten inkorten. lotste meerdaagse voor 'en in Nederland staat 13 van 1 tot en met 6 nber gepland en zou len in Kampen en ein- in Noordwijk. De be- bedraagt zo'n hon- uizend euro. Ongeveer ft daarvan komt van de ponsor. Bestuurslid van -Duivenbode: „We dat Formido niet meer het volle pond wilde ten, maar we hadden de helft gehoopt. Nu kraan helemaal dicht n, zitten we met een irobleem." [anisatie beseft dat het van één grote sponsor ele klus wordt. „Mis- dat we er nog wel een an tien- of vijfduizend inden. Maar die vullen iet gat dat nu gevallen ingelaste bestuursver- l zal de organisatie iigen over de te nemen 'gelen. Het inkorten wedstrijd behoort tot De Holland Ladies Teeg de laatste jaren de wereldwielerbond ivende juryrapporten, rzoek om de ronde van zes dagen te mogen den, werd onlangs ge- 'erd. Van Duivenbode: moeten we nota bene ten of we de ronde oeten inkorten. Dat is >te tegenvaller." illand Ladies Tour is enige aansprekende inde die zonder msor zit. Onlangs ipina te kennen niet willen als voornaam- :hieter van Olympi- door Jan Bey De Rijnsburgse Damclub (RDC) boekte op nieuw een matchzege in Fries land. Dit keer werd met twee in vallers een 12-15 zege behaald op hekkensluiter De Oldehove uit Leeuwarden. RDC kon voor deze wedstrijd niet beschikken over twee vaste krachten en besloot de twee ta lentvolle damvrouwen Gera Hol en Mariëlle Kromhout mee te nemen. Het wierp geen vruch ten af, omdat een aantal van de sterkste Friese spelers (hogere ratinghouders) tegenover de vrouwen zat Richard Meijer zette RDC vroeg op voorsprong door met een dubbel offer en een verborgen truc schijfwinst af te dwingen. Zijn opponent hield het meteen voor gezien. Die voorsprong was niet van lange duur, want de Leidse Hol verloor een schijf in een span nende partij, waarbij haar te genstander alles 'gewoon' beter zag. Daarna bracht Richard Kr omhout RDC (vanuit een slech te opening) opnieuw aan een voorsprong en die werd niet meer uit handen gegeven. Winstpartijen van Arjen de Mooij en Arjan Hogewoning, die beiden onder tijdsdruk be ter presteerden, vingen de ver- liespartijen van Eric Hogewo ning en Kromhout goed op. Met de drie bordpunten door remises aan de topborden van Eric-Jan van Reenen, Cor van Dusseldorp en Marc Bremer kreeg RDC te weinig, maar de matchpunten gingen mee naar Rijnsburg. Captain Van Dussel dorp: „Het dammen in het noorden van het land ligt ons wel en we gaan ook nog uit naar Drenthe en Groningen." Samen Sterk uit Hazerswoude heeft het dit seizoen moeilijk om het eersteklasseschap te handhaven. Dit keer werd met 15-9 van CAB Holland in Har- dinxveld-Giessendam verloren. Een ploeg die als gelijkwaardig moet worden beschouwd. Heel even leek het erop dat de Ha- zerswoudenaren het duel naar zich toe zouden trekken. Na twee degelijke remises van Gijs de Groot en Louis de Frankrij ker, waarbij De Frankrijker een winstkans liet liggen, bracht captain Raymond van Es zijn ploeg aan een voorsprong door zijn terreinvoordeel met een combinatie te verzilveren. Hier na ging er echter van alles mis met Samen Sterk. Erik Hoogen- doom verloor omdat hij een combinatie miste en Martin de Jong liet zijn dam afnemen voor weliswaar schijfwinst, maar die bleek niet genoeg voor de par tijwinst. Toen daarna Jan Vrolijk en Richard Treur hun terrein nadeel met nullen moesten be kopen, werd het pas echt kom mer en kwel toen in goede stel lingen Jo Fijen, Micha van Tol en Bram Doeves op remise ble ven steken. Het Leids Damgenootschap (LDG) kijkt uit naar de confron tatie met medekoplopers Scha- gen en Krommenie. Want deze drie ploegen - op slechts een bordpunt van elkaar - gaan aan de leiding in klasse 2C. Dit keer werd door LDG afgerekend met Gandhi uit Amsterdam (21-6). Het klasseverschil kwam al vroeg aan het licht door winst partijen van Hans Kreder, Piet Swart (won twee schijven in een afruilcombinatie) en teamleider André van de Kwartel die zijn opponent in een verdachte stand door de vlag zag gaan. Het verlies van Henk Meester (tegen de sterkste Amsterdam mer Elenbaas) werd daarmee ruimschoots gecompenseerd. Dick den Ouden nam met een goede partijwinst afscheid van een voor hem slechte dampe- riode. Door de stellingproble men op fraaie wijze weg te rui len greep Den Ouden de winst. Dat hierna Hein van Winkel, Fred Ong en Arend van Beelen puntendelingen namen (Van Beelen nam sportief een remise, waar hij reglementair mocht winnen) kon de LDG-zege niet in gevaar brengen. Ten slotrit* wonnen de kopmannen Jan Slingerland en Evert Bronstring beiden hun partijen op ti nisch fraaie wijze, waardoor voor de damliefhehbers veel genieten viel. De Rijnsburgse-reserves wa ren, door het afstaan van hi twee sterke damvrouwen het eerste team, enigszins zwakt. Hierdoor lijkt het 11-14 verlies tegen Zaandam domme pech. Er had misschien meer ingezeten, hoewel invalster Mir jam Hol een goede puntende - ling scoorde. Winstpartijen van de routiniers Rinus Kromhout (op het eerste bord) en Cees van der Bosch wogen niet op tegen het verlies van Nico Mul, Casper Vroegop en de invallen de meisjeskampioene Laura Andri essen. DIOK scrumhalf Tim Hudson speelt de bal vanuit de scrum. De Leidenaars overklasten in Sassenheim The Bassets met 45-6. Foto: Eric Taal door Pieter van der Vliet rugby - DIOK won de rugbyderby van The Bassets met 6-45. Door deze overwinning schuiven de Leidenaars op naar het linkerrijtje van de ranglijst, terwijl de Sas- senheimers puntloos de rode lan taarn stevig in handen houden. Toch was van die slechte sei zoensstart van de Sassenhei- mers weinig te merken in de wedstrijd tegen DIOK. Ondanks een krachtig offensief van de Leidenaars hield de verdediging van de thuisclub prima stand. Een penalty van Rob van der Heiden bezorgde The Bassets zelfs een 3-0 voorsprong. Maar het ontbrak de Sassenheimers aan zelfvertrouwen. DIOK stoomde op en scoorde via de gehaaide Piers Tolson en de voet van Danny Evers. Om in de race te blijven moest The Bassets alle kansen verzilve ren en dat lukte niet. Tot twee keer toe miste Van der Heiden voor de palen. DIOK kwam er dus zonder kleerscheuren vanaf, terwijl het niet goed speelde. Het duurde allemaal te lang bij de Leidenaars, waardoor de ver dediging van The Bassets de kans kreeg zich te hergroeperen. Pas op slag van rust slaagde Tol son er in, op aangeven van Wil- nus Versteijen, zijn tweede try te drukken. Daarna ging het beter bij de Leidse voorwaartsen. Opvallend was het frivole spel van hooker Chris de Wal. Met de bal onder de arm ging hij op avontuur, boekte kostbare terreinwinst en was moeilijk te stuiten. „Ja, het ging wel lekker", zei De Wal na afloop met een dikke sigaar tus sen de vingers. „Dat jagen op de bal heeft ons veel opgeleverd." Bij The Bassets was een voorna me rol weggelegd voor Ruud de Bruijn. De boomlange motor van de voorwaartsen liep de longen uit z'n lijf. Niet alleen aanvallend, maar juist verdedi gend liep hij de nodige gaten dicht. „Het zat er vandaag ge woon niet in", zei De Bruijn. „DIOK was beter en liet ons kei hard werken. Ik ben helemaal kapot." Toch wist de thuisploeg in de tweede helft de tegenstander tot twee minuten voor tijd van het lijf te houden. Wat daarna ge beurde is tekenend voor The Bassets dit seizoen. Verdedigend keken de Sassenheimers naar el kaar, terwijl in de omschakeling van aanval naar verdediging enorme gaten vielen. Hierdoor kreeg DIOK de ruimte om de gastheren met nog eens vier try's te vernederen. Carlos Ca- landra, DIOK's Argentijnse aan winst, opende het bal, gevolgd door Versteijnen, Thijs Verheij- en en weer Tolson. Evers was bij het converteren even zoveel keer loepzuiver met de voet en bracht de eindstand op 6-45. RUDDERVOORDE - Sebastian Lan geveld heeft zich in de kijker ge reden tijdens de SuperPrestige voor junioren in het Vlaamse Ruddervoorde. De 17-jarige ju nior uit Lisse finishte in het in ternationale veld als achtste, maar had lange tijd zicht op de derde stek Met een zwaar parcours in het vooruitzicht moest hij genoegen nemen met een startplaats ach terin de groep. „Gelukkig was het eerste stuk na de start ver hard, waardoor ik toch aardig voorin kon komen. Het rondje zelf was baggerig; niet echt mijn ondergrond." Langeveld haalde nog enkele concurrenten in en reed tot twee ronden voor het einde voor de derde plaats. „Toen kreeg ik problemen met mijn achterwiel. Ik heb van fiets moeten wisselen en die nieuwe was minder goed. Ik heb vervol gens mijn koppie een beetje la ten hangen." Door zijn aanleg voor het veld rijden zette hij een week eerder al een opmerkelijke prestatie neer tijdens de seizoensopening in Harderwijk Daar werd de Lis- senaar tweede achter de Duitser Finn Heidemann. „Ik ben van plan om alle acht wedstrijden van de SuperPrestige te rijden en in de topdrie van het klasse ment te eindigen. Ik wil het NK winnen en verder goed preste ren op het WK." Klaas van Hage heeft de twee de veldrit in de competitie van RTV De Bollenstreek op zijn naam geschreven. De renner uit Noordwijkerhout verwees gis terochtend thuisrijder Danny Zuiderduin en Peter Reitsma (Nieuw-Vennep) naar de plaat sen twee en drie. Bij de vetera nen ging de overwinning naar Hillegommer Ton van Eijk. Hij bleef onder anderen Rob Ros kam uit Voorhout (tweede) en Noordwijker Leen van der Niet (derde) voor. Sjors Looijestein uit Noordwijkerhout was de beste bij de nieuwelingen. Ha- zerswoudenaar Piet Smits reikte zaterdag tijdens de regiocompe titie cyclo cross in Spijkenisse in de A-klasse tot de zevende stek. door Vincent Ronnes Amsterdam - Miljoenen euro's besteden Rotterdam en Amster dam om zich via de sport te on derscheiden. De marathon is een evenement dat zjch daarvoor mooi leent. Maar terwijl dat in Rotterdam tot een volksfeest uit groeit, kankert de hoofdstedeling slechts dat hij er niet door kan. Er zal toch wel iemand op het idee gekomen zijn om in de Bijl merbajes startlijsten onder de celdeuren door te schuiven. Im mers, leuke dingen organiseer je voor Jan Publiek. Die moet je goed informeren. En Jan Publiek bevindt zich vanmiddag voor een belangrijk deel achter de ge traliede ramen van deze ver- blij fsaccommodatie in Amster dam Zuid-Oost. Amsterdam mers die vanmiddag wel de mo gelijkheid hebben hun kamertje te verlaten zijn kennelijk niet te plezieren met de aanblik van hardlopende mannen en vrou wen. De marathon van Rotterdam is een volksfeest, de stad gaat op zijn kop en uit zijn bol, feest overal en massale aanmoedigin gen voor de dappere renners. In Amsterdam, ondanks de 2 mil joen euro die het festijn kost, niets van dat alles. Organisatie- voorzitter Joop Waterreus uit Rijnsburg meende wel iets ge vonden te hebben om op 20 ok tober bij gelegenheid van de 27ste editie het volk aan het feesten te kunnen zetten door op tien plekken langs de route feestorkestjes onder een tent doek te laten plaatsnemen. Maar de toeteraars blazen hun herrie wanhopig de lege weilan den in. En de enige aandacht die ze krijgen is er in de vorm van verbaasde, misschien soms wel verontwaardigde blikken van de 10.000 passerende man nen en vrouwen die zich de lon gen uit hun lijf lopen. Zij heb ben heus geen kleingeld bij zich voor het draaiorgel dat op de stille weg langs de Amstel rich ting Ouderkerk heeft postgevat. Slechts een eenzame buiten huisbewoner is naar buiten ge komen om slaperig het rennen de gezelschap te aanschouwen. De tien kilometer lange stilte langs de idyllische Amstel wordt slechts onderbroken door pak weg 150 toeschouwers op het bruggetje bij het keerpunt in Ouderkerk aan de Amstel. Van Dolf Jansen en Nadja Wijenberg krijgen ze de hartelijke groeten en welgemeende aanmoedigin gen. In de stad zijn er toeschouwers die eigenlijk geen toeschouwers zijn omdat ze er ook zonder de inspanningen van de organisatie Voor bijna lege tribunes geniet Grete Wami van haar overwinning in Amsterdam. Wedstrijdleider Jos Hermens heeft wel oog voor de snelle Ethiopische marathonloopster.Foto: ANP/Marcel Antonisse wel zouden hebben rondgelo pen. Vaak zijn het fietsers die met hun tweewieler aan de hand ongeduldig staan te wach ten tot ze er weer door mogen. Dat de meesten van hen niet staan te kankeren mag al een forse opoffering van de goed ge bekte Amsterdammers heten. Er is - het moet gezegd - veel aan gedaan om de Amsterdam mers niet tot last te zijn. Hoofd stedelingen willen niet voor de voeten worden gelopen. Beken de straten als Rokin en Damrak slaat het peloton deze keer over, want het winkelende publiek mag geen hinder ondervinden van de druktemakerij van orga nisator Waterreus en de zijnen. De marathonlopers komen ver leidelijk dicht langs de hoeren, maar dit plotselinge massale be zoek betekent geen impuls voor de kwakkelende bedrijfstak De leden van de Rode Draad liggen te bed en willen eindelijk rust, terwijl de passanten haast heb ben om bij de finishlijn in het Olympisch Stadion te komen. Zondagochtend bruist het zelfs in hartje Amsterdam niet, de in spanningen van De Notenhak kers en talrijke ingehuurde col lega's ten spijt. Sterker nog, door het lamgelegde verkeer is het zelfs rustiger in de binnenstad dan op een gemiddelde zondag. Onderwijl borrelen en happen de organisatoren met hun gas ten in de VIP-ruimte. Het gebrek aan publieke belangstelling ne gerend meldt Waterreus nader hand vrolijk dat potentiële sponsors een vorkje meeprikten. Daar moet de opvolger van Del ta Lloyd bijzitten, want de verze keraar heeft te kennen gegeven zijn goede geld volgend jaar aan andere zaken te willen besteden. De organisator van het zuster- evenement in Londen was er ook. Uit enkele terloopse op merkingen mochten de Amster dammers concluderen dat hun budget net tien procent is van dat aan de overkant van het ka naal. In Rotterdam is het stads bestuur actief en enthousiast, de hoofdstedelijke bestuurders wil len slechts kreunend en steu nend hun bijdrage leveren. Maar dan moet de organisatie wel tijdig op de proppen komen met een nieuwe sponsor. Dat neemt niet weg dat de ma rathonlopers behoudens een enkele klacht over te koude drankjes, tamelijk ongehinderd het juiste pad in en rond Am sterdam konden volgen. Dit in tegenstelling tot de tien-ltilome- terlopers. De tien eerst aanko menden op deze afstand wekten verbazing met een finishtijd die ver beneden het wereldrecord lag. Toen de wedstrijdleiding nog twijfelde tussen de waarne ming van spoken of de verras sing van een uniek record, werd ze er op geattendeerd dat de 're cordhouders' door een verkeer de aanwijzing een stuk van het parcours hadden afgesneden. Met wat scepsis en een beetje tevredenheid vertelde Waterreus vrijdag nog dat de medewerking van de gemeente dit jaar wat be ter is geworden. Maar vlotten wil het duidelijk nog niet. Als je in Amsterdam iets vraagt, zo vertelt een medewerker van de organisatie, dan knauwen ze op zijn Amsterdams dat ze daar al lang aan hadden gedacht, maar als je dan weken later er naar in formeert is er nog niets gebeurd. In Rotterdam, zo gaat hij verder, danken ze je vriendelijk voor de opmerking en matan ze er mét een werk van. De n^athon vaq Amsterdam heet de tweede van het land te zijn. Maar die van New York spreekt veel meer tot de verbeelding en trekt ook een verbazingwekkend groot aantal deelnemers uit Nederland. Dus heet voor velen de marathon van New York de tweede van Nederland. De voorzitter van de Stichting Topsport Amsterdam reikt na afloop extra prijzen uit aan de winnaars. Want zij hebben zijn stad 'wereldwijd weer in de pic ture gebracht'. Hij mag hopen dat de kilometerslange rijen nutteloze dranghekken in de en kele seconden zendtijd op de buitenlandse zenders niet in beeld zijn gebracht.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23