'Maar waar hangt dat gordijn nou?' GESPREK VAN DE DAG Duitser hapt gretig in Hemaworst Belabberde condooms voor Chinezen Waterbuffel race Veel nieuwsgierigen bezoeken gratis Nieuwe Kerk in Delft Popcorn MENSELIJK De Britse posterijen zijn met Buckingham Palace over- igekomen een speciale POSTZEGEL te drukken ter ge- mheid van de 21ste verjaardag van PRINS WILLIAM, udste zoon van kroonprins Charles, op 21 juni vol geed jaar. Het is voor het eerst dat er een postzegel wordt "I';egeven omdat een lid van de koninklijke familie de assen leeftijd bereikt. De zegel krijgt een waarde van pence, maar hoe hij eruit komt te zien is nog niet be id. William heeft al eens samen met zijn eerder dit overleden overgrootmoeder Elizabeth op een postze- gestaan, een miniatuurzegel die werd uitgegeven ter jenheid van de honderdste verjaardag van de konin- moeder op 4 augustus 2000. Foto: AP De Britse pop groep QUEEN heeft sinds vrijdag een eigen ster op de wereldberoem de 'Walk of Fame' in Hollywood. Vol gens de Britse om roep BBC is het een uitzonderlijke eer voor een niet- Amerikaanse band. Eerder wer den de legendari sche Beatles al wel gelauwerd met een ster. Foto: Reuters Eric Singer, drummer van de legendarische Amerikaanse rockgroep KISS, komt op 11 november naar de FAN CLUBDAG in Zaandam. Kiss bestaat dertig jaar en is be zig met een afscheidstournee. Maar die is zo succesvol, 'dat nog niet bekend is wanneer die eindigt. De tournee bracht de viermansformatie nog niet naar Europa. De band kende een dipje, nadat de groep in 1983 stopte met het schminken van hun gezicht. In 1996 trokken de leden de make-up weer uit de kast en sindsdien gaat het weer bergopwaarts. Ook het creatieve brein achter de groep, Sean Delaoey, komt naar de fanclubdag. Een boek van zijn hand over de groep komt volgend jaar uit. Hij lanceerde bovendien het onjuiste gerucht dat de naam Kiss een afkorting zou zijn voor 'Knights In Satan's Servi ce'. Op die manier genereerde hij extra publiciteit. Condooms in China zijn van be labberde kwaliteit. Zelfs con dooms waarvan de houdbaar heidsdatum verstreken is of die niet voldoen aan de minimale nationale kwaliteitseisen, dui ken nog steeds op in de markt. Het voorbehoedmiddel is daar mee een gevaar voor de gezond heid. De waarde als wapen in de strijd tegen aids is nihil. Die harde conclusies staan in een rapport van de Britse non- gouvermentele organisatie Fu tures Group International, die met name in het zuiden van China probeert de opmars van het HIV-virus te stuiten. De organisatie wil in de strijd te gen het virus dat aids veroor zaakt het gebruik van condooms stimuleren, maar werd gecon fronteerd met een nieuwe uitda ging: het verbeteren van de hui dige condooms die in China op de markt verschijnen. China geldt als een van de grootste producenten van con dooms ter wereld, maar de ge hele productie was tot voor kort in handen van zeven staatson dernemingen. Deze onderne mingen produceren alleen con dooms in neutrale verpakking, die niet voldoen aan internatio nale eisen. Vervolgens worden ze door andere bedrijven ver pakt en in de markt gezet onder ^onderden verschillende merknamen. Ze worden zelfs verkocht als 'echte' Durex-con- dooms. Futures Group werkt sinds kort samen met een Britse-Chinese joint venture die in Qingdao Durex-condooms maakt. Die worden door de organisatie on der het uitgaanspubliek ver spreid in de provincies Yunnan en Sichuan. Maar om de Chine zen zover te krijgen het voorbe hoedmiddel ook werkelijk te ge bruiken, blijkt een heidens kar wei. Condooms hebben niet al leen een slechte naam, mannen weigeren ze te gebruiken omdat ze ervan overtuigd zijn dat de 'seksbelevenis' dan minder is. Slechts drie procent van de pa ren valt terug op condooms als voorbehoedmiddel. Futures Group hoopt nu op steun van de Chinese overheid, die heel langzaam begint in te zien dat ook in China aids een serieuze bedreiging voor de volksgezondheid wordt. VN-se- cretaris Kofi Annan wees daar nogmaals op tijdens zijn korte bezoek aan China onlangs. Het ministerie van gezondheid verplicht producenten vanaf volgend jaar mei de houdbaar heidsdatum op de verpakking te drukken. Maar de nieuwe eisen die aan de condooms worden gesteld blijven voorlopig onder de internationale standaard en reclame maken voor condooms is nog steeds verboden. Gert-Jan Broere Een jockey berijdt een buffel tijdens een waterbuffelrace in de Thaise provincie "honburi. De jaarlijkse race is ^a 131 jaar een traditie gewor den onder joeren voordat ze de rijstoogst binnenhalen. Foto: AP/Sakchai Lalit Bezoekers van de Nieuwe Kerk bekijken de deksteen op de ingang van de koninklijke grafkelder. Honderden mensen brachten dit weekend een bezoek aan de kerk waar pi Claus in het familiegraf is bijgezet. Foto: ANP/Ed Oudenaarden zien. Door mijn allochtone af komst heb ik geen mindere band met het koningshuis. Je groeit op met de Nederlandse cultuur, het is een stukje van mezelf." In het VW-kantoortje vlak naast de kerk zit gids Syb de Jong bij te komen van zijn eerste rondlei ding. In verband met de gebeur tenissen van de afgelopen week heeft de Delftse VW twee Oran jewandelingen inclusief bezoek aan de Nieuwe Kerk georgani seerd. De belangstelling blijkt veel groter dan verwacht; de VW moet zelfs een extra gids in zetten. De Jong krijgt geen spe cifieke vragen over de bijzetting, maar een collega van hem wel. „Waar was nou dat gordijn?", vragen mensen nieuwsgierig. „En die stenen rondom de graf steen, hadden ze die ook wegge haald?" In de consistoriekamer schat koster Evert-Jan Berkel dat er deze zaterdag tien keer zoveel bezoekers op de kerk afkomen als normaal. „Maar ja, vandaag is de toegang gratis, dan zijn er altijd meer mensen", zegt hij cy nisch. Als je entree zou heffen, ging driekwart terug. Zo zitten Nederlanders nu eenmaal in el kaar." Zoals altijd vragen de mensen ook of ze het graf in mogen. Maar het antwoord is en blijft nee. „Het koninklijk huis wil het niet", legt Berkel uit. „Het is een rustplaats en zo moet het ook zijn", vult hulp kosteres Patricia du Clou aan. Aan het einde van de dag schat zij het bezoekersaantal op vele duizenden. Ondanks heti zoek om boeketten buiteD tuin te leggen, liggen vijfb exai bloemen en twee roze rozi ien 1 de grafsteen. 'Rust in eein ijas vrede', vermeldt het kaart] tem een bos witte rozen. Vooi in ons hart'. gp<i De Hema In Neuss, een stukje Holland in Duitsland. Op de openingsdag was het filiaal al door de rookworsten heen. Foto's: GPD/Do Visser Een Hema met Rauchwurst en Unterhosen. De oer-Hollandse warenhuisketen is vorige week neergestreken in het Duitse Neuss, een uurtje rij den van Nijmegen. Duitse klanten zijn 'begeistert'. Anne en Ulrich staan bij de 'Duschvorhangstange' en aanverwante badkamerartikelen. Nee, ze heb ben niets nodig. Maar ze zijn deze vrijdag aan het 'bummeln' - winkelen - en natuurlijk lopen ze bij de nieuwe Hema in Neuss binnen. Even rondkij ken. De oer-Hollandse winkel kennen ze van hun vakanties in Nederland. Het echtpaar winkelt er graag. „Es gibt alles, er is alles: levensmiddelen, kleding." Ze vinden het warenhuis 'gemütlich', in tegenstelling tot het veel grotere Kaufhof verderop in het winkelcentrum. De eerste Duitse Hema opende vorige week de deuren. Er stonden de eerste dag al 'drommen mensen' voor de nieuwe zaak de winkelstraat van Neuss. „Meer dan de helft van de driehonderd klanten heeft ook iets gekocht. De omzet was de eerste dag zestig procent hoger dan verwacht On ze folder was toen nog niet eens verspreid", rea geert een enthousiaste woordvoerster. De eerste dag was de zaak oqk al rap door de achthonderd rookworsten heen, het bekendste product van de 'gewoonste winkel van Neder land'. Terwijl een Duitse verslaggever het zeker wist: in het land van de Bratwurst gaan Duitsers toch geen Hemaworst eten? Het Amsterdamse hoofdkantoor was aangenaam verrast. „Er zijn nog snel 1500 rookworsten bijbesteld." Maar niet alleen de rookworsten vliegen de winkel uit, ook Sokken, kinder- en herenondergoed, babykleding, pyjama's, keukenhulpjes, drop, chocola en andere Hollandse zoetigheid. En cosmetica. „Ik heb net een lipstick gekocht, 'preiswert und gut'", toont een bezoekster die nieuwsgierig verder de winkel doorloopt. Het assortiment in de Duitse Hema wijkt niet zo veel af van de Nederlandse. Er zijn hier alleen geen fietsonderdelen te koop, en ook geen verf - voor verf gaat een Duitser naar een van de vele bouwmarkten. De Duitse Hema oogt Hollands, met in knalrode kapitalen de letters HEMA. Recht vooruit de cos metica, rechts de modeafdeling. De tompouces zijn normaal achterin te vinden, maar niet in Neuss: dit andere beroemde Hema-product moe ten de Duitsers ook missen. Net als de taarten. Met een 'Brot-fabriek' en een bakker als overbu ren is dat niet zo heel verwonderlijk. Wijn is er daarentegen volop. „Super", is het oordeel van de 12-jarige Jasmijn die rondneust bij de schrijfartikelen. „Stabilo is een heel goed merk", weet ze. Pira Spangei ',ere gen, 22, is vooral gecharmeerd van de kleun theelichtenhouders, fotolijstjes en andere H USV geschenkartikelen. 'Ein schone Sache' waai ker nog vaker zal komen. De keuze voor Ne een voorstad van Düsseldorf met 160.000 in ners vergelijkbaar met Arnhem of Nijmegen,AM onder meer te maken met de bevoorrading Duitse Hema's moeten redelijk dichtbij de; jf liggen om de winkels vanuit het Utrechtsei °1 butiecentrum van goederen te voorzien. Wi us.°u Hema ook in Duitsland de gewoonste zaak !Cir. wereld? De warenhuisketen ruikt kansen, n 111111 steekt eerst heel voorzichtig een teen in hei 11 w. Na Neuss volgen nog twee Hema's in Mülh december) en Essen (27 maart 2003). Jacqueline van Ginneken Don RosenbaUm. Wig-wam bam van The Sweet. Alleen met Popcorn van The Popcorn Makers had ik moeite. Maar dat was dan ook een instrumentaaltje. Verliefd was ik in die tijd op Olga Teekens, de dochter van een supermarkteigenaar in het dorp. Draagbare radio's, de Top 40 en verliefdheid waren toen onlosmakelijk met elkaar verbonden. Mijn dochter (10) is nu bijna netzo oud als ik toen was, en heeft zojuist haar neus opge haald voor de uitnodiging voor een karaoke- annex discoavond van haar basketbalclub. De muziek waarop haar club- en klasge nootjes dansen, vindt ze 'stom'. Ze stampt de trap op naar haar kamer, waar ze met het oefenen op haar hobo (haar blokfluit voor gevorderden) de vissen in haar aquarium galsteenaanvallen bezorgt. Af en toe draait ze een cd'tje met oudemannenmuziek (ze heeft Hell Freezes Over van The Eagles uit mijn platenkast gehaald). En daarmee heb je haar muzikale interesses wel gehad. Daar moet ik nodig wat aan veraderen. Na mijn Top 40-periode heb ik tussen ruw weg mijn dertiende en mijn zestiende in een muzikaal zwartgat verkeerd. Ik ging om met vrienden die 'soul' waren en de hele dag luis terden naar 'Sexmachine' van James Brown. Ik moet de langspeelplaat nog ergens hebben liggen. Drie jaar lang heb ik me bijzonder el lendig gevoeld bij de gedachte dat ik met de ze muzikale erfenis zou moeten verder leven. Pas daarna ontdekte ik met Neil Young en The Eagles dat er ook muziek bestond die ik wel mooi vond. In Muziekkrant Oor werd Bruce Springsteen aangekondigd als de toe komst van de rock-'n-roll. Sinds die tijd is Oor m 'n lijfblad en heb ik nog steeds het idee dat ik helemaal bij ben op muziekgebied. Maar van de Top 40 hebben ze bij Oor nooit wat moeten hebben. Ik kan me niet herinneren dat mijn ouders zich destijds intensief hebben bemoeid met de crisis in mijn muziekleven. En dat was maargoed ook. In mijn ogen had de tijd hen niet ingehaald. Ze waren nooit bij de tijd ge weest. Ze kwamen zt^fs niet in de buurt. dw igai Maar in mijn geval ligt dat anders. Ikl tan vastbesloten om mijn dochter door dei ste ernstige muziekcrisis in haar leven pen. Er bestaat nog steeds een Top 40, ontdt De tijdens mijn navorsingen. Ik haal dek rnj van internet en verplicht mezelf er, edr waar, drie keer naar te luisteren. Op 31 stip op 3-3-3-3-3!!!!', klonk het destijds veel galm uit mijn radiootje) hoor ikl de is High van Atomic Kitten (een bero uitvoering van een ouwetje van B/o/«%o« mij voorbij komen. Op 2 staat All the ll mr she said van Tatu (gewoon The Middlt sh The Road op 78 toeren) en op 1 de Keti ii.D Song van Las Ketchup. De analyse van tbi nummer leen ik van mijn zoon (de nu tbi ne-muziekkenner bij ons in huis), diel sn trap afkomt. t\ Die hebben vet K3 nageaapt.or Ik brand voor mijn dochter een kopiel) iey de The Eagles-cd en vraag me af wat 0 e ii Olga Teekens is geworden. iee ler De Nieuwe Kerk in Delft was za terdag voor het eerst sinds de bij zetting van prins Claus weer open voor het grote publiek. Hor den mensen kwamen van heinde en verre naar Delft. De een uit be langstelling, de ander uit eerbe toon. „Maar als je entree zou hef fen, ging driekwart terug." Zaterdag half twee. Het is druk in de Nieuwe Kerk. Vooral rond de steen die de koninklijke graf kelder afsluit en de plattegrond achter in de kerk drommen de mensen samen. Maar ook in het winkeltje voorin is het een druk te van belang. Veel ouderen, maar ook jongeren en gezinnen met kinderen. Op een afstandje kijkt een stel uit Wassenaar naar de steen, waarop slechts een wit boeket getuigt van de bijzetting. Ze hadden gehoopt de bloe menpracht van dinsdag te zien, maar dat valt tegen. Sommige bezoekers komen als toerist, anderen uit piëteit voor prins Claus en zijn familie. „Zeer zeker, een laatste eerbetoon", zegt Wil Sluis uit Waalwijk, zit tend op de voorste kerkbank. „Het is uit piëteit dat we hier zijn." „Een meer dan sympa thieke man, deze prins", voegt haar echtgenoot Pieter eraan toe. „Jammer dat de bloemen weg zijn", treurt zijn vrouw. „Maar van de Rijksvoorlich tingsdienst moest de kerk schoon worden opgeleverd." Ook de familie Erdinger uit het Duitse Scharpecke komt uit eer betoon jegens de prins. „Jullie Nederlanders zijn te benijden", meent de vrouw. „Ik had liever een koningshuis gehad. En prins Claus vond ik een buitenge woon mens." In tegenstelling tot vorige week op Paleis Noordeinde zijn er op vallend weinig nieuwe Neder landers. Twee van hen zijn Ra- bia en haar vriendin Gulsen. „We wilden op onze manier af scheid nemen", aldus Rabia. „Ik heb Claus als mijn koning ge- Zo maar opeens, middenin de voortduren de worsteling die opvoeding heet, besefik dat de tijd mij heeft ingehaald. Links, rechts, onder- en bovenlangs. Ik sluit niet uit dat het al langer het geval was, maar ik had het in elk geval pas in de gaten toen ik mijzelf af vroeg wat er deze week op nummer één van de Top 40 stond. Geen flauw idee. Bestaat er eigenlijk nog wel een Top 40? Meer nog dan de dominee op catechisatie, gaf de Top 40 een tijdlang richting aan mijn leven. Bijna alle liedjes die ik hoorde in de zomer dat ik mijn eerste draagbare ra dio kreeg - juli 1972 - kan ik nog woor delijk meezingen. Conquistador van Procol Harum. Un canto a galicia van Julio Iglesias. Sacramento van The Middle of the Road. I'll never drink again van Alexander Curly. Matrimony van Gilbert O'Sulli- i^n. Swimming into deep water van

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2