Kosgei: masseur wint marathon SPORT 2 Ook in de herfst is de voertaal Italiaans 1 Wami blijft vier tellen onder oud parkoersrecord Anaheim Angels trekken stand ge Yoeri Lissenberg grote ploegen te 1 Luc Krotwaar negende in Amsterdam Van den Goorbergh rijdt race van zijn le\f Nijs wint eerste Super Prestige ruddervoorde - De Belgische veldrijder Sven Nijs heeft giste ren de eerste Super Prestige- wedstrijd van het seizoen op zijn naam geschreven. De cou reur van Rabobank kwam in Ruddervoorde solo over de fi nishlijn. Richard Groenendaal eindigde als tweede, voor de Belg Erwin Vervecken. Huizebosch-Smit wint marathon Amsterdam - Met haar zus Gre- tha Smit als toeschouwer langs de kant, zette Jenita Hulze- bosch-Smit zaterdagavond in Amsterdam haar eerste officiële optreden voor de DSB-mara- thonploeg meteen om in winst. In de eindsprint klopte ze Petra Grimbergen en Sandra de Ron de. Derksen tweede in Challenge Open groesbeek - Nooit eerder ein digde een Nederlandse golfspe- ler in de top-10 van het Chal lenge Open op eigen bodem. Dit jaar gebeurde het voor het eerst in Groesbeek: Robert-Jan Derksen uit Nijmegen eindigde dp de gedeelde tweede plaats en Guido van der Valk uit Lely stad werd achtste. Verrassende winnaar was de 29-jarige Belg Didier de Vooght met 270 sla gen, 18 onder par. Matchplay-titel golfer Ernie Els wentworth - De Zuid-Afrikaan Ernie Els won vlak bij zijn Britse huis in Wentworth bij Londen voor de vierde keer in zijn loop baan het World Matchplay Championship. In de finale ver sloeg hij de Spanjaard Sergio Garcia. Met nog één hole te spelen stond hij er twee voor. Els verdiende met zijn titel 440.000 euro. Garcia kreeg 190.000 euro. Agassi nadert Lleyton Hewitt madrid - De triomf in de Mas ters Serie van Madrid heeft An dre Agassi dicht bij de Austra liër Lleyton Hewitt op de eerste plaats in de tenniswereld ge bracht. De 32-jarige Amerikaan hoefde gisteren de finale tegen Jiri Novak niet te spelen. Zijn Tsjechische opponent had een zware liesblessure. Patty Schnyder verrast Davenport zürich - In Zürich won de on geplaatste Zwitserse Patty Sch nyder zeer verrassend het WTA- toemooi. Schnyder versloeg in de finale de als tweede gerang schikte Amerikaanse Lindsay Davenport: 6-7 7-6 6-3. De Bel gische Justine Henin had Da venport een dag eerder nog aangeklaagd na de door haar met 6-7 6-7 verloren halve fina le. Zij beschuldigde de Ameri kaanse van het veinzen van een blessure. „Ze liep de hele tijd te hinken en te huilen. Ik dacht dat ze elk moment zou opge ven, maar dat deed ze niet. Dat is toch wel erg vreemd." Gerolsteiner contracteert Zberg bergamo - De Duitse wieler ploeg Gerolsteiner heeft de Zwitser Markus Zberg (Rabo bank) en de Duitser Udo Bölts (Telekom) voor volgend seizoen onder contract genomen. Ge rolsteiner had versterking nodig omdat de ploeg voor de eerste keer aan de Ronde van Frank rijk wil deelnemen. De formatie heeft zich ook versterkt met de Duitse talenten Torsten Nitsche ën Robert Förster. Stam/Slippens winnen EK Amsterdam - Het Nederlandse duo Danny Stam/Robert Slip pens heeft zaterdagavond het Europees kampioenschap kop- pelkoers gewonnen. De cou reurs van Axa hadden op het Amsterdamse Velodrome sa men met de Zwitsers Risi/Bet- schart een ronde voorsprong genomen. Omdat Stam en Slip pens tijdens de tussensprints meer punten verzamelden, werden ze in Amsterdam tot Europees kampioen gekroond. Kramnik gelijk tegen computer manama - Het schaakduel tus sen de Rus Vladimir Kramnik en de computer Deep Fritz is gelijk geëindigd. Ze kwamen za terdag in de achtste partij al na 21 zetten remise overeen en brachten de eindstand hiermee op 4-4. De gelijke stand leverde Kramnik een bedrag van 800.000 dollar op. Kramniks landgenoot Garry Kasparov nam het in 1997 ook al op tegen een computer. Hij verloor van Deep Blue. In december zal hij het in Jeruzalem opnemen te gen Deep Junior. maandag 21 oktober =K>I amsterdam/anp - Haar gebrek aan pure snelheid in een eindsprint dreef atlete Gete Wami naar de marathon. Gisteren debuteerde ze in Amsterdam en liep ze direct naar een parkoersrecord. Uitein delijk bleef ze met 2.22.19 vier tellen on der het oude record van de Ierse Catheri- na McKiernan uit 1998. Wami heeft een achtergrond op de baan en in het veld. Maar volgens atletenma- kelaar Jos Hermens, bij wie de Ethiopi sche in de stal zit, had het weinig zin de baan trouw te blijven. „Ze kwam op de baan te kort in de eindsprint en bleef daardoor te veel op tweede en derde plaatsen steken. Voor iedereen was het duidelijk dat ze naar de marathon zou overstappen. Het was alleen de vraag wanneer. Ik vind deze prestatie gewel dig." Het was niet de bedoeling dat de Ethiopi sche - tweede en derde op de Olympi sche Spelen in Sydney op respectievelijk de tien en vijf kilometer - in Amsterdam zou debuteren op de langere afstand. Hermans dacht zelf meer aan de tien ki lometer of de halve marathon. Uiteinde lijk haalde haar man, Getaneh Tessema, haar over het toch maar te proberen in de hoofdstad. De voorbereidingstijd van vier maanden had voldoende inzicht over haar mogelijkheden gegeven. Tien dagen voor de marathon in Amsterdam hakte ze de knoop door. Amsterdam kwam het goed uit. Topfavo riete Tegla Loroupe meldde zich in de aanloop af, Wami completeerde het deel nemersveld. Gisteren liep ze kilometers lang in de rug van de Roemeense Con- stantina Dita, met een persoonlijk record van 2.26.39 de snelste van de deelnemen de vrouwen. Na 35 kilometer liet de Ethi opische haar concurrente achter. Met een klein sprintje liep ze het par koersrecord uit de boeken. „Ik ben altijd bang geweest voor de marathon. Dacht niet voldoende inhoud te hebben. Maar mijn eerste ervaring is heel positief, kan ik nu wel zeggen", aldus de 27-jarige winnares met een lengte van 1,47 meter. Slechts zes atletes waren dit jaar sneller dan de winnares van Amsterdam. De Kenyaanse winnaar Kosgei laaft zich na zijn overwinning in de marathon van Amsterdam. Foto: ANP/Marcel Antonisse door Pim van Esschoten Amsterdam - Groter dan ooit, met meer dan 10.000 deelne mers, snel en met een wonderlij ke winnaar. De 27ste marathon van Amsterdam werd gewonnen door de Kenyaan Benjamin Kimu- tai Kosgei in 2.07,26. Een aan sprekende tijd voor een debu tant, die voor de race nog zei al blij te zijn als hij de finish zou ha len. De onverwachte winnaar had geen startgeld gekregen,maar ging vanaf de start wel mee in de snelste groep. Pieter Langer- horst, zijn manager, waar schuwde hem vooraf nog voor het risico van een te voortva rend begin, maar hij hield voet bij stuk. „Ja", had Langerhorst toen gezegd, „dan moet je het zelf maar weten." Zoals verwacht moest Kimutai lossen. Nog in het eerste deel, langs de Amstel. Hij kwam terug en loste weer. Maar Kimutai hield de kopgroep steeds in het zicht. Op de Utrechtsestraat, pakweg vijf kilometer voor de fi nish in het Olympisch Stadion, voegde hij zich weer bij de dan nog vijf koplopers. En omdat hij toch in het goede ritme zat, nam hij meteen de kop over. In het Vondelpark schudde hij de vijf definitief van zich af. Over die vele kilometers achter de kop groep zei Kimutai later: „Ik spaarde energie." Donderdag kwam Kimutai aan in Nederland'waar hij bij Lan gerhorst en z'n echtgenote Lor- nah Kiplagat in Groet (Schoorl) verbleef. „Een stille jongen. Hij heeft twee dagen in een hoekje met z'n jas aan bij de kachel ge zeten. Hij heeft alles bij elkaar misschien zes woorden ge zegd." Langerhorst begreep pas ruim na de finish dat Kimutai de win naar was. Hij bleef immers op de motor steeds bij Luc Krot waar, minuten achter de onver wachte winnaar. Langerhorst is manager van Krotwaar sinds de Eindhovenaar zich veelvuldig in het 'High Altitude Training Cen ter' van echtgenote Kiplagat in het Kenyase Iten meldt voor trainingsstages. Zo ook in de aanloop op Amsterdam. Krotwaar was in vorm, wilde gisteren eens de gok van een snel vertrek wagen en hoopte op een superdag. En wie weet, zou dan het nationaal record van Gerard Nijboer uit de boeken worden gelopen. Maar Krot waar, die negende werd, had geen superdag. „De benen wa ren stram en stroef." Hij had halfweg zelfs gevreesd voor de afloop, maar de woorden van bondscoach Nijboer op televisie hadden hem geprikkeld. „Nij boer zei dat het met mij niks wordt als mijn hoofd er niet naar staat. Ik heb vandaag laten zien dat het toch anders is. Vroeger zou ik in een race als vandaag ver zijn teruggevallen. Maar die tijd is geweest." Hij liep uiteindelijk een respec tabele 2.11,21, nadat hij dit voorjaar in Rotterdam al tot 2.10,59 was gekomen. Zou ooit een Nederlands atleet in één jaar twee keer onder de 2 uur 12 hebben gelopen? „Ja", wist Ge rard Nijboer. „Ik. In 1980." Het was het jaar dat hij in Amster dam zijn nationaal record ves tigde en later zilver won op de Spelen van Moskou. Krotwaar kent winnaar Benja min Kimutai Kosgei. Als mas seur met een praktijk in Eldoret, nabij Iten. In zijn praktijk in El doret neemt de 32-jarige Keny aan vele beroemde benen onder handen. „Maar als atleet geloof de niemand in hem." Langer horst vertelde hoe hij bij mana- Bartoli wint Ronde van Lombardije, wereldbeker voor Bettini den haag/bergamo/gpd - Voor de tweede keer binnen zeven dagen kon Paolo Bettini nog voor de finish voldaan rechtop gaan zitten. In Zolder, tijdens het WK wielrennen, had hij een belangrijke rol gespeeld in het teamspel van de Azzurri dat Ma rio Cipollini de regenboogtrui opleverde. Zaterdag in de Ronde van Lombardije volgde een prijs voor Bettini zelf. Niet de dagze ge (die ging naar Michele Barto li) maar de eindoverwinning in het wereldbekerklassement was voor de kleine Toscaan. De Italianen pakten dit jaar een groot deel van alle prijzen. Naast de wereldtitel en de prijs voor de meest regelmatige coureur ging ook in zes van de tien WB- koersen de winst naar een Itali aan. Cipollini was de snelste in Milaan-San Remo, Tafi zegevier de in de Ronde van Vlaanderen, Bartoli won zowel Lombardije als de Amstel Gold Race, Frigo pakte het Kampioenschap van Zürich en Bettini won Luik-Bas tenaken-Luik. Mapei kreeg bo vendien de wereldbeker voor ploegen. In de Koers van de Vallende Bla deren spelen Italianen traditie getrouw een belangrijke rol. De laatste fase van het seizoen vindt goeddeels in De Laars plaats. Zo is de strijd om de WK- tickets in Italië altijd de meest heftige, met tal van pittige koer sen in eigen land. Lombardije is de laatste in de reeks. Zaterdag denderde, na een enerverende wedstrijd, een groep van vijftien man op de eindstreep in Berga mo af. Codol, Vasseur, Vino- koerov en Lastras hadden ieder voor zich nog geprobeerd af stand te nemen in de laatste, Winnaar Michele Bartoli heeft in volle spurt nog tijd om om te kijken. Foto: AP/Allessandro Trovati lastige kilometers, maar de touwtjes waren stevig in handen van Fassa Bortolo, met Basso, Casagrande en vooral Bartoli. Bartoli won, voorbeeldig gelan ceerd door Casagrande, de eind spurt. Davide Rebellin en Oscar Camenzind werden op twee lengtes gereden. Michael Boo- gerd, ondanks rugklachten juist voor de finale weer aangesloten bij de besten, werd knap zesde. Bartoli, Mickey voor intimi, was getergd. Bondscoach Ballerini had hem gepasseerd voor de WK-selectie. De keuzeheer twij felde of Bartoli zich wel in het teamconcept, met één uitge sproken kopman (Cipollini), kon schikken. Om zich alsnog te be wijzen hield Bartoli de laatste weken huis. Hij won binnen drie weken vier koersen van im portantie. Het grootste feestnummer was zaterdag echter Paolo Bettini. Nimmer was de Mapei-renner zo succesvol als dit jaar. Zijn erelijst meldt voor 2002 tien ze ges. Na Luik-Bastenaken-Luik gold hij prompt als een voorna me kandidaat voor de eindzege in het wereldbekerklassement. Mede omdat Erik Dekker, de winnaar van vong jaar, vanwege blessureleed moest afhaken, bleef al snel slechts Johan Mu seeuw als serieuze concurrent over. De Belg liet de Italiaanse klassieker zaterdag echter schie ten. Zodoende kon alleen de Spanjaard Igor Astarloa hem nog bedreigen. Astarloa zou dan moeten winnen, en Bettini niet bij de eerste 24 mogen eindigen. Dat liet Bettini natuurlijk niet gebeuren. Bettini, geboren in het nabij Livorno gelegen Ceci- na, geeft zich namelijk altijd voor de volle honderd procent. Het is een erfenis uit zijn knech- Phillip island/anp - Jurgen van den Goorbergh is gisteren op het circuit van Phillip Island vijf de geworden in de Grote Prijs van Australië voor de zwaarste wegmotoren, de MotoGP. Daar mee evenaarde de Bredase mo torcoureur zijn beste klassering van twee jaar geleden in de Gro te Prijs van Groot-Brittannië op het circuit van Donington. De 32-jarige Nederlander kon de Italiaan Valentino Rossi niet van diens vijftigste zege in een Grand Prix afhouden, maar reed wel de race van zijn leven. Hij maakte op het kille en winderige circuit het tekort aan snelheid van zijn tweetakt-Honda goed met een surplus aan vechtlust. Van den Goorbergh stuurde zijn motor gedurende de race me nigmaal naar de derde plaats, maar een podiumplaats zat er net niet in. Hij kwam uiteinde lijk 0,3 seconde te kort op de veel snellere viertakt-Honda van de nummer drie, de Japanner Tohru Ukawa. Van den Goorbergh pakte met zijn vijfde plaats elf W en steeg in de stand 01 r reldkampioenschap va naar de 14e plek. „W genoten deze race", Van den Goorbergh q "j. „Een mooie wedstrijd 1 inhaalacties. Ik ging voor, maar moest het tegen de viertakten. 2 met gemak voorbijzett t rechte stuk. Geef me dig materiaal en ik kan aangaan." Marco Melandri kroo met zijn achtste zege d tot de jongste wereld)1 in de 250cc klasse. De U? Italiaan passeerde in tijdklassement zijn Rossi, die drie jaar ge dagen ouder was toen reldtitel pakte in de landri vocht op PI een verbeten duel belangrijkste tegenstre Nieto. De Italiaan be 1 spannende gevecht d met een minimale n 0,007 seconde in zijn vpfl p anaheim/rtr - De honkballers van de Anaheim Angels hebben de stand in de Worldseries gelijk getrokken. De ploeg won de tweede wedstrijd tegen de San Franciso Giants voor eigen pu bliek met 11-10. In het eerste duel zegevierden de Giants met 4-3. De derde ontmoeting uit de best-of-seven series is dinsdag in San Francisco. Tim Salmon was de grote man aan de kant van de Angels. In de achtste inning leidde hij zijn ploeg met zijn tweede two-out home run van de avond naar een 11-9 voorsprong. Met een home run van Barry Bounds deden de Giants nog wel iets terug, maar tot vreugde van de 44.584 toe schouwers in Edison Field lever de zijn klap maar één Na de nederlaag in duel begonnen de Ang varend aan de tweede nin de eerste inning pakte en 1 een 5-0 voorsprong, wist deze marge niefae k houden. De Giants sterk terug en bogen stand in de vijfde i naar een 9-7 voorsproi stand van 9-9 in de ning konden de Angel toch naar zich toetrek! i|f Uitslagen honkbal, World Series. Tweede wedstrijd: An; rk gels - San Francisco rir 10. Stand in best-ofjddt ries: 1-1. ger Kim McDonald in het verle den slechts mocht masseren. Ki mutai vertrok en sloot zich aan bij de Italiaan Gabriëla Rosa, die in Kenya vele atleten onder zijn hoede heeft. Maar ook daar ver trok hij weer. „Geflikt", zei Lan gerhorst. „Die woede zal van daag ook een rol hebben ge speeld." Rosa zag het anders. Hij 'zat er niet mee' dat de winnaar van gisteren een jaar geleden bij hem vertrok en in Amsterdam 'zijn' toplopers Korir, Bor en Ki- maiyo de hielen liet zien. „Ik ben heel blij voor Benjamin", benadrukte Rosa. En Kimutai zelf vertelde hoe juist Rosa hem had aangemoedigd de mara thon te proberen. „Ervaring had ik niet. Ik ben nooit verder ge gaan dan de halve afstand. Daarom, ik feliciteer mezelf met deze overwinning." tentijd. Eric Vanderaerden, ploegleider bij Mapei: „Hij fietst tot hij dood valt en zelfs dan zou hij nog bewegen." De 28-jarige Toscaan is behoor lijk compleet voor een mannetje van 58 kilogram. De 1.69 meter lange Bettini kan niet alleen goed uit de voeten in het mid dengebergte, en bijvoorbeeld de Waalse heuvels, maar kan bo vendien goed sprinten. Explosi viteit, wilskracht en de kunst van het draaien en keren zijn in hem verenigd. Dat leverde hem ook in de Amstel GoldRace (achtste), HEW Cyclassics (vier de), Clasica San Sebastian (ze vende) en het Kampioenschap van Zürich (tweede) top-tien- klasseringen op. In het vroege voorjaar van 2000 stond Bettini nog te boek als een knecht, een rennertje dat nog veel moest bewijzen. Sinds zijn profdebuut in 1997, bij MG- Technogym, was Bettini ploeg maat én vooral assistent van Mi chele Bartoli. Dat was zo in 1998 bij Asics en de twee daaropvol gende seizoenen bij Mapei. Toen Bartoli er niet bij kon zijn in Luik-Bastenaken-Luik van 2000 pakte Bettini - bijgenaamd De Krekel - prompt zijn kans. Het was het einde van de vriendschap én het einde van Bettini's status als waterdrager. Later dat seizoen won Bettini een rit in de Tour de France, het jaar erop pakte hij de winst in het Kampioenschap van Zürich. Maar 2002 was pas echt zijn jaar. „Dat ik dit jaar zowel Luik- Bastenaken-Luik als de wereld beker win, maakt het dubbel mooi. Wie slaagt er nu in al zijn doelen in een seizoen te verwe zenlijken?" Indianentruc werkt bij schaatsen door Eric Korver Amsterdam - In het marathon peloton werd al weken gespro ken over de heerschappij van TVM, DSB en Nefit. Maar zater dagavond, bij de eerste gelegen heid waar het er echt om ging, visten de grote ploegen achter het net. De winst ging naar Yoeri Lissenberg, die met de oude in dianentruc alle favorieten in de luren legde. Het wapen waarmee de eerste cupmarathon van het seizoen werd beslist, was even eenvou dig als doeltreffend. Lissenberg maakte met Bertjan van der Veen en Peter de Vries deel uit van een kopgroep van twaalf man. Het drietal greep de sprint van het peloton aan om stiekem weg te sluipen, en sloeg een gat dat de grote kanonnen in de res terende vijf ronden niet meer konden goedmaken. Henk An- genent, Miel Rozendaal, Jan- Maarten Heideman en Cédric Michaud moesten machteloos toezien hoe zij werden geklopt door de oudste truc uit de doos. Dat-mocht op z'n minst opmer kelijk worden genoemd. Want de indianentruc is niets meer dan het herdersmatje van het marathonschaatser Haast te simpel om succes mee te heb ben. Bovendien staan Lissen berg en Van der Veen er om be kend zich nogal eens van die tactiek te bedienen. „Vorig jaar nog, in Eindhoven", vertelde Lissenberg met een brede grijns, „deed ik precies hetzelfde en was ik er alleen vandoor." En Van der Veen dacht onmiddel lijk terug aan het NK van twee jaar geleden. „Daarin kon ik het op deze manier afmaken, nu niet. De krachtsinspanning die ik moest leveren om bij de kop groep te komen, had me te veel vermoeid. In de finale was ik ab soluut niet fris meer", verklaar de de Fries. Dat laatste gold ook voor Peter de Vries, die immers samen met Van der Veen de oversteek maakte. Alleen Lissenberg maakte deel uit van de aanvan kelijke kopgroep van acht, met daarin alle favorieten, die in de slotfase van de koers een ronde voorsprong pakte. In de finale had hij daardoor weinig moeite zijn medevluchters in de sprint te kloppen. Lissenberg was na zijn overwin ning in de wolken. Van de vier zeges die hij in zijn loopbaan boekte, was dit absoluut de mooiste, jubelde de 31-jarige Bional-rijder. „Want ik ben een echte Amsterdammer, ook al woon ik nu in Almere. Dit is Ev lo irda Zé Yoeri Lissenberg. Foto: Marcel Antonisse mijn thuisbaan, en ik tijd van gedroomd hi JJ winnen." SV Maar het succes van 13e^ was vooral ook het fal13 d rest, en dan met naii TVM-mannen. Angenf 311 zendaal zaten samen f1S groep, maar hadden e6f gaten wat er gebeurdi ^rs ten te slapen", gaf ruiterlijk toe. „Onze richtte zich vooral op 11 en Michaud, omdat jilvo het gevaar verwacht. S daardoor konden didc drie ons verrassen." 11 De rijder uit Warn,e won nog wel de spri v rest, voor Michaud i man. „Het enige pos ei}( deze avond. En misse)c u ik daar maar blij mee ;va het beste was er bij n P0^ Op de een of andei1 duurt het momenteel 15 voor ik herstel, en d; m€ me nu ook parten, ze p83 solo die ik moest rijd de kopgroep te komen Lissenberg profiteerd 0 stammenstrijd onder 81 in het peloton. En het iwe goed. „Al voelen wij hmc dat er sprake is van dri P'e blokken in het pelotorlee wel een paar klieken i er en Frisia, TVM en Heirst* tuurlijk wordt dat Aj maar iedereen kan zit °P gaat. Dat is niet moei)1 r den ook nog eens bij rer zelfde pak. Daarom bf 81 bel blij met deze zeg< at heb geen ontzag voor^oe nen. Daarmee doe je SP leen maar te kort. Ide

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18