REGIO Wijde Aa mag niet opvallen in polder Diefstal spandoek domper op actie voor veiliger Dorpsstraat omputerfreaks 'moorden' een nachtje door Alphenaar voelt zich vooral onveilig in het winkelcentrum Leeftijdsgrens onverbiddelijk bij veertigjarige Ronde Tafel SP wil raadsgeld inzetten voor speeltuinen R3 Meer comfort en ruimte in verbouwde zeilschool ïoordwijk twijfelt over camera's op de Grent gvans van and af (erk aan oen rijn - Dor- ÏCaravanstalling moet de n caravans op het wei- ws de Weidedreef in jerk aan den Rijn wegha- jndat het stallen van cara- p die plek niet is toege- (xijgt Dorrepaal een aan- j. Daarin dreigt de ge- Ii met een dwangsom. De lemer krijgt twee weken om bezwaar in te die- orrepaal wil niet reage- in het Jlpshuis 2 jwouDE-DORP-Vogelver- I Vogelvreugd Hazers- - Koudekerk houdt van «l irdag 24 tot en met zater- oktober de jaarlijkse ten- elüng in het Dorpshuis in C swoude-Dorp. Er zijn vele f oorten in allerlei kleuren ronderen. De openingstij- Bjn op donderdag tussen ■in 22.00 uur, op vrijdag ■jp.00 tot 22.00 uur en op ^agvan 10.00 tot 16.30 )e toegang is gratis. maandag 21 OKTOBER 2002 hazerswoude-dorp - Eén van de twee gesto len spandoeken met de tekst 'Samen voor een veilig dorp', die de afgelopen weken op de Dorpsstraat in Hazerswoude-Dorp hingen, is nog altijd zoek. Het andere is inmiddels terug gevonden. „Het is een domper op de actie voor een veiligere Dorpsstraat", zegt voorzitter Van der Sluijs van de winkeliersvereniging Mi- De gemeente Rijnwoude, die vier spandoeken aanschafte voor een totale prijs van 1400 euro, heeft aangifte gedaan bij de politie. „Het was de bedoeling dat we de spandoeken ook voor andere kernen zouden gebruiken", zegt een woordvoerster van de gemeente Rijnwoude. „De Dorpsstraat in Koudekerk bijvoorbeeld is ook zo'n straat waar automobilisten op de vei ligheid moeten worden gewezen. Maar als die spandoeken zoveel agressie oproepen, weet ik niet of we ermee doorgaan." De Hazerswoudse winkeliersvereniging voerde samen met basisscholen en politie de afgelo pen weken een actie om automobilisten te wijzen op de maximumsnelheid van 30 kilo meter op de Dorpsstraat. De politie hield sa men met scholieren snelheidscontroles. Auto mobilisten die te hard reden, kregen een rode kaart. Ze kwamen er nog zonder bekeuring vanaf. Wie zich keurig aan de maximumsnel heid hield, kreeg van de leerlingen een groene kaart. Zo'n zestien procent van de passanten reed te hard. Volgens Van der Sluijs is de veiligheid in de straat een bron van grote zorg onder de win keliers. Niet alleen wordt er te hard gereden, ook de wegversmallingen dragen volgens hem niet bij aan de veiligheid. De winkeliersvoor zitter hoopt dat de actie de automobilisten be wust heeft gemaakt van het gevaar van te hard rijden. „Maar of het geholpen heeft weet ik niet. Volgens mij wordt er nog even hard gere den." Van der Sluijs neemt zich voor om na een evaluatie met de wijkagent met een lijstje aandachtspunten naar de gemeente Rijnwou de te stappen. alphen aan den rijn - Alphen aan den Rijn kan jaarlijks 100.000 euro besparen op amb telijke bijstand en ondersteu ning van de raadsfracties. Dat heeft de Socialistische Partij be rekend. De raad stemde vorige maand in met dat financiële douceurtje voor de politieke partijen, met de SP als enige te genstander. De socialisten vin den dat de gemeente beter als nog kan besluiten het geld te in vesteren in buurtcentra en speeltuinen. Zij dienen daartoe een initiatiefvoorstel in. „Wij menen", schrijft SP-raads- lid Jo Schriek, „dat de fracties en de daarbij behorende raadsle den zich tot de dag van vandaag hebben kunnen redden zonder deze riante financiële tegemoet koming, gefinancierd uit ge meenschapsgeld. De socialisten vinden dat het geld beter besteed kan worden. Aan speeltuinen dus. Maar ook aan buurthuizen. En dan vooral in wijken die een aantoonbare achterstand hebben, zoals het Rode en Groene Dorp, Kerk en Zanen (De Pionier) en de Stro- menwijk in Alphen. De partij maakt zich al enige tijd sterk voor verbeteringen van speelvoorzieningen in met na me het Rode en Groene Dorp. Ook de WD wil meer speel ruimte voor de kinderen in Al phen. Jancy Ubert naan den rijn - Geen al- geen sigaretten, geen har- iziek en geen schreeuwen- jeren. Een ideaal feestje, iet weet vol te houden, iste. Want een beetje com- lif duurt een etmaal. Veer- rlingen van het Alphense ollege mochten dat mee- Voor zover de organisato rten, hebben zij de Neder- primeur in handen en is in nd niet eerder een lanparty tol gehouden. oriete drankjes op een eest? Red Devil, Sportline, uil, Bullit en koffie. Bit- ke koffie. Want dergelijk ïeb je nodig om overeind ren. Urenlang zit je achter ildscherm. „Dat merkje liet", mompelt Ruud elzwaan zonder zijn ogen monitor af te wenden, d vliegt hier." Sven van is het gevoel van tijd irloren, die hangt slapend ren paal. „Ik ben alleen en beetje misselijk", ver hij zijn black-out. zondagochtend half elf. In luisterde studieruimte t Scala College snorren aal veertig processors. De mers hebben er inmid- im veertien uur opzitten, neisje te bekennen op het iterfeest. De enige jonge- die de nacht aandurfde, is dig vetrokken. „Ze viel Ie slaap. Dit is ook niks eisjes", vindt Erik Zui-de- ijk maar eens op de mo- Vrouwen gaan tegen de van die beelden." ndje langs de schermen nderdaad 'schokkende' n op. Agenten die in flar- irden geschoten, inge- n die vanaf de monitor roelofarendsveen - De Zeil- school de Wijde Aa aan de Ader- weg in Roelofarendsveen is be gonnen met de bouw van een slaapzaal, toiletten en douches. Het terrein rond de Veendermo- len wordt op dit moment bouw rijp gemaakt. Voor december moet het heien klaar zijn. En voor de start van het nieuwe zeilsei- zoen, volgend jaar mei, moet er een heel nieuw gebouw staan dat nauwelijks opvalt in het typi sche Hollandse polderlandschap. Het ontwerp van architect Thijs Moll is door tal van instanties kritisch beoordeeld. Niet alleen de gemeente Alkemade heeft toestemming verleend voor de bouw, ook de provincie heeft onlangs de wijziging van het be stemmingsplan goedgekeurd. En met de Vereniging Veender- polder is een paar keer rond de tafel gezeten om de plek van de slaapzaal iets te wijzigen, meer richting weiland. Dan blijft er volgens de vereniging een mooi zicht op de molenterp, gezien vanaf de Aderweg. Zeilcentrum de Wijde Aa, een erkende zeilschool die vaart vol gens het opleidingssysteem van het CWO, bestaat sinds 1958. Centraal staan de optimisten, de houten zestienkwadraten en de molen, die nog steeds draait en wordt gebruikt als huiskamer voor de zeilers. Toch voldoet na bijna 45 jaar de accommodatie van de Wijde Aa niet meer aan de hedendaagse eisen. „De hui dige tenten en opstallen zijn niet meer van deze tijd", aldus voorzitter Rutger van Slobbe. De langgerekte multifunctionele slaapzaal wordt gebouwd op de plek waar de zeilschool nu elk seizoen de twee tenten opslaat aan de voet van de Veendermo- len. De keuken krijgt een plek in de uitbouw van de molenaars- woning. „Het gaat om meer comfort en meer ruimte en de portocabins die langs de dijk staan kunnen dan verdwijnen." De Stichting de Wijde Aa werkt nog steeds met ideële doelstel lingen. De kampen worden ge leid door een groep enthousias te, onbezoldigde mensen: veelal studenten die voorheen zelf als campeerder op de Wijde Aa hebben genoten. Zo worden de kosten van deze verbouwing ook betaald uit fondsen, giften van bedrijven, schippers en oud-stafleden en bijdragen van ouders. Volgens fondsbeheerder William Tuil loopt deze actie goed. „De sponsorcommissie zet zich enorm in. Er is van alles bedacht. Er kan zelfs worden in getekend op het sponsoren van onderdelen, zoals de funde- ringsbalk, galerij zitbank of dou- chegamituur." 'Je kunt niet overal bij zijn' Sven van Winsen is het gevoel van tijd echt verloren. „Ik ben alleen maar een beetje misselijk", verdedigt hij zijn black-out even later. Foto: Eric Taal bijna tegen je gezicht Miegen en nietsontziende wegpiraten die een baby in kinderwagen een paar kilometer meesleuren. „Gezellig hier, vind je niet", roept een van de boys. „Dit is de ultieme lanparty." Lan staat voor Local Area Net work, een wirwar van kabelver bindingen tussen alle compu ters. Zo kunnen de deelnemers gamen (spellen tegen elkaar te spelen) en bestanden uitwisse len. De leerlingen hebben ieder hun eigen computer moeten meebrengen. „Daarin ben ik on verbiddelijk geweest", zegt sys teembeheerder Henk Wassen- burg. „Want het netwerk van de school leent zich niet voor dit soort evenementen." Wassen- burg is met een vriend en twee docenten het etmaal lang van de partij. „Vannacht om een uur of drie had ik een dip, toen heb ik in de lerarenkamer even mijn ogen dichtgedaan." Biologieleraar Johan van Dru- nen is in een paar uur tijd ver slaafd geraakt aan Midtown Mad-ness 2, een racespel. On ophoudelijk scheurt hij met zijn politiewagen door de straten. „Dit is tikkertje voor gevorder den. In het echt rijd ik beschaaf der, al zal mijn vriendin zeggen van niet." Van Drunen kan maar niet winnen van zijn leer lingen. „Bij geen enkel spel. Die jongens zijn gewoon te goed. Wat een niveau. Waarschijnlijk hebben ze veel meer tijd om te oefenen dan ik." „Een buitenstaander mag dit een raar feestje vinden", klinkt Robert Buisman, „wij vinden het helemaal te gek. We zijn dan ook sociale computerfreaks. Het is veel leuker om met elkaar achter het scherm te zitten, dan in je eentje. Het loopt fantas tisch. Mensen zoals wij hebben niet de behoefte er een tering zooi van te maken." De zestien jarige heeft met Erik Zuidema en Hugo Vink het computerfeest georganiseerd. Voor het drietal is het daarom uitermate belang rijk dat het allemaal vlekkeloos verloopt. Ze hoeven zich geen zorgen te maken. De systeem beheerder en de docenten vin den dat de lanparty voor herha ling vatbaar is. door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Alphena- ren zijn zich vorig jaar minder veilig gaan voelen in hun eigen stad en hun eigen buurt. Met name de winkelcentra De He renhof en vooral De Ridderhof worden in de stadspeiling van 2001 genoemd als onveilige plekken. Ook de gebieden Ridderveld en Zegersloot worden door Alphe- naren niet als prettig ervaren. Hetzelfde geldt voor de plaatsen rond de horeca in het centrum. „Je kunt niet overal bij zijn, maar waar het de veiligheid aangaat is het goed dat we ons toch vooral concentreren op buurten. We horen van mensen dat zij dat als goed ervaren", zegt burgemeester Nico Schoof. Alphen, zo blijkt uit de stadspei ling, gaat steeds meer lijken op een doorsnee middelgrote stad. Het percentage inwoners dat zich onveilig voelt is vorig jaar toegenomen van 40 naar 45 pro cent. Ook het vandalisme nam toe. Het aantal diefstallen in Al phen bleef vorig jaar gelijk. Binnen buurten heeft de Alphe naar te kampen met specifieke problemen. Hij kan zijn auto moeilijk parkeren en heeft last van andere verkeersproblemen. De meeste mensen vinden ook dat er te weinig aandacht is voor hun problemen. Overlast van jeugd is een van hun voornaam ste grieven. De afgelopen jaren zijn een aan tal probleemwijken - de Stro- menbuurt, de Edelstenenbuurt en Ridderveld - opgeknapt. Toch merkt het gemeentebe stuur dat daarmee het vertrou wen in de toekomst niet meteen toeneemt. Schoof: „Op het mo ment dat mensen hun wensen invullen, denken ze dat ze het beleid aan het beïnvloeden zijn. Maar dat is natuurlijk niet zo. Een opknapbeurt alleen leidt niet tot een groter vertrouwen in de toekomst." Burgemeester en wethouders zijn tevreden over de respons van de jaarlijkse stadspeiling. Ruim driekwart van de 3000 daartoe uitgenodigde Alphena- ren namen eraan deel. De ko mende weken krijgen 4000 mensen de vragenlijst van de peiling over 2002 toegezonden. Anton Diedrich dwuk - Noordwijk denkt r om maar geen camera's hangen in het uitgaans- !d. De kustgemeente, die - reekeinde jongeren uit de omgeving trekt, moet be- gen. Camera's zijn duur effectiviteit van camera- V cht in uitgaanscentra ter discussie. jaar geleden, oktober beloofde burgemeester der Sluijs van Noordwijk iota over cameratoezicht et uitgaansgebied van dwijk. Dat jaar werden bij discotheek in Gorinchem meisjes doodgeschoten, door de gesloten disco heen. Daarmee laaide n Noordwijk de discussie veiliger stappen weer op. iscussie werd in septem- orig jaar nog heviger, na igische dood van Katwij- tephan Hendriksen. Hij op De Grent na een -partij. jaar later, oktober 2002, cameratoezicht op De op de tocht. De gemeen- 1 heeft een paar keer ge- ssieerd over camera's, en ten om een proef te ne- Horecaondememer Pe- !uk duurde het allemaal ig en hij hing aan zijn ng The Champ zelf ca- s op. Die volgens hem [ens een prima beeld kwaliteit bieden. Volgens de gemeente Noord wijk zijn de camera's van Beuk echter niet bruikbaar. De beel den zijn niet goed genoeg om te dienen als opsporings- of bewijsmateriaal, mocht zich weer een incident voordoen. Een bruikbare vorm van came ratoezicht kost zelfs meer dan nu is begroot Daarbij komt dat dan ook de straatverlich ting op en rond De Grent ver anderd zou moeten worden: van geel naar wit licht, en nog feller ook. Volgens de gemeente Noord wijk tonen ervaringen elders aan dat de effecten van came ratoezicht op langere termijn nihil zijn. In Groningen en Ede hingen de camera's al, maar de resultaten vallen zwaar tegen. „Ze hebben ze in Groningen wel laten hangen", zegt de Noordwijkse woordvoerder. „Die dingen hingen er toch al, en ze geven misschien nog een beetje een gevoel van veilig heid. Maar echt preventief werken doet het niet." Burgemeester en wethouders zijn er nog over verdeeld of Noordwijk nu wel of niet moet doorgaan met cameratoezicht. Zij willen eerst met de ge meenteraad discussiëren over de totale veiligheid van het uit gaansgebied, met daarbij de verlichting, sluitingstijden, het wildplassen, de camera's en de susploegen. Net als in 1999. 'Mensen met persoonlijkheid', die ruzie maken voor het goede doel door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - De Ronde Tafel: daar verwacht je deftige oude heren, die onder het genot van een sigaar en een goed glas cognac de wereld bespreken. Of misschien snelle zakenjongens die tijdens een copieus diner bespreken hoe de zaken ervoor staan, en elkaar ondertussen werk toeschuiven. Je denkt in ie der geval niet aan een stelletje ruziemakers waar ze bij de LPF nog wat van zouden kunnen le ren. Toch is dat het beeld dat Arend van den Akker, de voorzitter van de Ronde Tafel 84 'Oude Rijn', schetst in het jubileumboek bij het veertigjarig bestaan van de Alphense club. 'Als een buiten staander door de ramen zou gluren tijdens een vergadering zou hij waarschijnlijk de indruk krijgen dat er een aantal tering- tubbies met elkaar aan het ruzi ën is. Dat beeld is kenmerkend voor de huidige tafelvergaderin gen', schrijft Van den Akker. Nee, echt voorzichtig pakken ze elkaar niet aan, de heren van de Ronde Tafel. 'Weglopertjes tij dens al te heftige momenten in vergaderingen waren soms het gevolg van de onstuimige ma nier van discussiëren. Vriend schappen werden gemaakt en verbroken. Zo is het veertig jaar geleden begonnen, zo is het ge bleven', schrijft de voorzitter even verderop. Heeft Alphen een serviceclub binnen haar grenzen die zich al veertig jaar toelegt op het ruzie maken? Gert Peter Vos (30) enArend van den Akker (41). Foto: Taco van der Eb Zeker niet, vertelt de net 41-jari ge Leidenaar Van den Akker, die tandarts is in Alphen. De Ronde Tafel is geen ruzieclub, al heb ben de leden misschien wel iets meer temperament dan de siga- renrokende heren van de Rota ry. Al was het alleen maar om dat de leden van de Ronde Tafel betrekkelijk jong zijn. „Iedereen die boven het maaiveld uitsteekt en tussen de twintig en veertig jaar oud is mag meedoen", zegt Van den Akker, die als gevolg van de leeftijdsgrens binnenkort het veld moet ruimen. „We heb- i v ben daarvoor gekozen, omdat mensen anders maar denken aan een gezelschap van oudere heren dat bij een borrel en een sigaar geld beschikbaar stelt voor goede doelen." Niet dat de Ronde Tafel niets voor goede doelen doet. Van den Akker We komen twee keer per maand bij elkaar, meestal bij iemand thuis, en verzinnen acties. Een van de meest geslaagde is het maken van een kerstpakket. Dat verko pen we en het geld gaat naar een goed doel." De eerste Ronde Tafel werd in 1926 in het Engelse Norwich op gericht. en sindsdien zijn er overal ter wereld tafels opge richt. „We ondernemen activi teiten ter verbeterira van de po sitie van anderemp vertelt pr- man Gert Peter vos (30) uit Woerden. „Dingen waar we met plezier op terugkijken zijn een scholenproject in India, een project voor het opereren van hazenlippen bij jongeren in In donesië en een uitstapje van Huize Ursula in Nieuwveen. Dicht bij huis en ver weg." De Alphense club bestaat uit twintig leden. Een mooi aantal, vindt de voorzitter. „In de club zitten meestal mensen met vrij beroepen. Mensen met per soonlijkheid. Die mensen wor den benaderd en krijgen een proefperiode van drie maanden. En zodra iemand veertig wordt nemen we afscheid. De leeftijds grens is onverbiddelijk. Wat dat betreft heeft ons veertigjarig be staan een extra symboliek.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13