Prinses Maxima reed rustig LEIDEN REGIO Leidse studente zoekt fans voor wereldreis Tolkien omarm je of je hebt er een bloedhekel aan' CDA en PZ willen OZB-stijging niet Meester moet nu heel snel een afspraak met Hillebrand maken Heemskerk krijgt glimlach van Oegstgeest Getuige van aanrijding nuanceert uitspraak Oegstgeester ouderenclub viert lustrum oecstceest - De vier politieke partijen in Oegstgeest vinden het merkwaardig dat het wet houder Meester (Progressief Oegstgeest) zo veel moeite kost om een afspraakje te ma ken met haar collega-bestuur ders in Leiden. De fracties wil len dat Meester de ruzie, die is ontstaan over de tunnel die moet worden gebouwd tussen Leiden en Oegstgeest, op de kortst mogelijke termijn be slecht. Volgens Huizing van opposi tiepartij WD is het belachelijk dat Meester maanden moet hopen op een ontmoeting met haar Leidse collega Hille brand. „Bovendien heb ik de wethouder al voor de zomer vakantie gevraagd hoe het er met de onderhandelingen over de tunnel voorstond. Blijkbaar heeft de wethouder geen urgentiegevoel." Meester daarop: „Ik kan wel zeggen dat het uitermate moeilijk is om op korte termijn of überhaupt afspraken te maken met de Leidse bestuurders. Dat Leiden haar buurgemeen te wil dwingen een tunnel tus sen Poelgeest en de Merenwijk te bouwen, is de Oegstgeestse raadslieden in het verkeerde keelgat geschoten. Leiden, ei genares van de Haarlemmer- trekvaart, geeft geen toestem ming voor het slaan van twee palen in de vaart als Oegst geest niet beloofd dat de tun nel er daadwerkelijk komt. „Dat riekt naar pure chanta ge", aldus Klaver van PiO. De Leidse wethouder Hille brand laat via zijn zegsman weten dat hij niet van plan is de burenruzie in de krant uit te vechten. oegstgeest - Melkboer Henk Heemskerk kreeg gistermid dag, tijdens een muzikale happening die in Het Witte Huis werd gehouden, de Glimlach van Oegstgeest'. De glimlach is een ludieke prijs die de plaatselijke afde ling van de WD in het leven heeft geroepen. Deze jaar prijs wordt toegekend aan een burger die sympathieke initiatieven ontplooit. Volgens de jury verdient Heemskerk alle eer omdat hij al jaren achtereen zonder enig winstbejag sportieve evenementen organiseert, waaronder de traditionele poldercross. De prijs bestaat uit een foto van een glimla chende Oegstgeestenaar bij het plaatselijke gemeente bord. ins opgepakt rnielingen IE - Twee 15-jarige lit Wassenaar zijn vrij- 1 op de Kerklaan in iplaats aangehouden iking van vandalisme, kreeg een melding ongeren bezig waren vernielen op het ind. Agenten zagen de twee vijftienjari- op de Kerklaan en e jongens aan. De ver- lekenden de vemielin- rerden door hun ou- ïet politiebureau op- ;|e gewond nrijding hi ar - Op de Witten- B in Wassenaar is in de •rijdag op zaterdag etjrige agente gewond 'al ien zi werdaangere- ini gente controleerde :n :ollega een bromfiet- tf ijl zij in de deurope- n het surveillancevoer- lol J, werd deze auto aan- kudoor een 40-jarige au- t uit Wassenaar. Door )njding raakte de politie- ;e wond aan haar rech- nknie. Tnonnee ian den rijn - Een 12- ;en uit Alphen aan s gisteravond door »ns van zijn porte- leroofd. De jongen 20.00 uur onderweg '8 snackbar, toen hij op swijkbrug door het j%rd benaderd met de '%g dat hij zijn geld en. Nadat de jongen monnee overhandig- al n de overvallers weg. n 'heeft ze nog niet ge- rirvolging 'j nobilist it - Na een lange en tervolging kon de po- nacht van zaterdag op en automobilist aan- ie veel te diep in het d gekeken. De politie stuurder van een per- over de A44 slinge- ndelijk stopte de man spoelweg in Oegst- en hij uit de auto stap- or de politie direct dat hij onvast op zijn ind. De automobilist ïe naar het bureau, rees uit dat hij vier el had gedronken als n. De man kreeg een en een proces verbaal. erkelijke oetingen Magdaleen van dinsdag 29 ok- het thema 'wat ge- eigenlijk' tijdens een lijke ontmoetings- Leiderdorp. De ont- ichtend wordt geor- door christenvrou- eiderdorp en omge- zich tot doel hebben bijbelse boodschap ;en. De bijeenkomst is louw van 'De Mens- Heelblaadjespad 1 en half tien. door Ruud Sep den haag/wassenaar - Prinses Maxima reed rustig toen zij op 18 oktober 2001 bij het ver laten van paleis Huis ten Bosch in Den Haag in aanrijding kwam met de Wassenaarse vleeshandelaar Van der Bent. Dat verklaarde vanmorgen de enige onafhankelijke getuige van het ongeval, de 58-jarige Voorburger Kees Groen. Groen stond op het moment van de aanrij ding bij de paleishekken om foto's te maken van passerende hoogheden. Groen, die door de politie nooit als getuige werd gehoord maar door de pers werd opgespoord, zei eerder in een interview dat de prinses 'met een rotvaart' voorbij reed. Vanochtend, tij dens het voorlopig getuigenverhoor voor de Haagse rechtbank, nuanceerde hij die uit spraak. „Het ging zo snel. Als ze het raampje open had gedraaid, had ik een mooie foto van haar kunnen maken. Maar daar ging het te snel voor. Ze zwaaide nog wel naar me door het geblindeerde raam", aldus Groen. Groen heeft het ongeluk zelf nooit gezien maar hoorde wel een enorme klap. „De klap was zo hard alsof ze op een aambeeld sloe gen. Ik stond als een pilaar. Ik heb me een minuut of vijf niet bewogen. Door de zenu wen heb ik een harde schreeuw gegeven. Dat kan ik zeker nu niet doen, hè. Ik doe het heel zachtjes: 'Hèèèc van de schrik." Advocaat H. Loonstein, die namens de vleeshandelaar Van der Bent probeert een vergoeding te krijgen voor de schade die zijn cliënt heeft opgelopen, toonde zich na af loop niet ontevreden over het optreden van de getuige. „Hij wist veel details, hij had de zaken goed waargenomen." Met het ver hoor van Groen is het voorlopig getuigen verhoor in de civiele rechtzaak afgelopen. Op 19 november gaat de bodemprocedure verder, daarin staat in eerste instantie de vraag centraal of Maxima bij het verlaten van het paleis uit een uitrit kwam of vanaf een gelijkwaardige weg de kruising opreed. Verliest Van der Bent die zaak, dan wordt de vraag of Maxima mogelijk te hard gereden heeft pas interessant. De Wassenaarder Van der Bent vindt dat hij na de botsing ten onrechte als schuldige is aangewezen van het ongeval. Hij liep bij de botsing een gecompliceerde beenbreuk op en kon daardoor zestien weken niet werken. De vleeshandelaar wil daarvoor een ruime schadevergoeding. oegstgeest - De Stichting Wel zijn Ouderen Oegstgeest (SWOO) viert in november haar zevende lustrum. Op woensdag 6 en donderdag 7 november wordt aan het 35-jarig bestaan speciale aandacht besteed. Woensdag wordt in het Dien stencentrum aan de Lijtweg te Oegstgeest een bijeenkomst ge houden over 'Welzijnsbeleid in de toekomst'. Om 14.15 uur houdt M. van Gastel, directeur- generaal Welzijn van het Minis terie van VWS, een inleiding over het onderwerp. Aanslui tend wordt rond 15.30 uur een openbare receptie gehouden waarop ouderen, vrijwilligers en werkrelaties welkom zijn. Don derdag 7 november kunnen ou deren tussen 15.00 en 17.00 uur in het dienstencentrum komen kijken naar de tentoonstelling 'voorwerpen uit grootmoeders tijd'. Tevens wordt dan een aan tal oude ambachten gedemon streerd. Vijftien jongeren spelen Lord of the Rings in bos Wyckerslooth De deelnemers uitgedost in verschillende kostuums. Als hobbit, ork of trol op zoek naar het ene kleine ringetje. Foto: Mark Lamers sprookjesachtig, dan weer puur fantasy en vervolgens weer grie zelig. Leon (17), alias Saruman, is door zijn moeder aangemeld: „Dan drink ik tenminste niet." Hij geniet. Hij probeert in stoere woorden te onderhandelen met de leider, Gandalf, in het dage lijks leven hulpverlener van de Oegstgeestse stichting Uriah. Hij wil ontdekt worden voor de film. En dat kan Gandalf niet onmiddellijk regelen, hoewel hij er juist is om hulp te bieden. Maar deze opdracht is te aards. De deelnemers, uitgedost in ver schillende kostuums, zijn op zoek naar het ene kleine ringe tje. De ring die alles bindt en die moet worden vernietigd in het vuur waarin hij ooit werd ge smeed. Om dat te bereiken moeten er heel veel speciale kaarten, op drachten en levens worden ver zameld. Niels die in Tolkiens wereld Nazgul heet, is in het bos al door het rode oog beschenen. Hij denkt dat hij nu wordt ge marteld. Iedereen lacht. „Je moet volharden", zegt Sam die in werkelijkheid Metin heet en op het Rijnlands Lyceum zit. Tij dens de boterhammen met pin dakaas worden boodschappen ontcijferd en strategieën ontwik keld om aan levenskaarten te komen. Het gaat per slot van re kening om de punten. De jongens, want meisjes heb ben zich niet aangemeld voor dit uitputtende spel, trekken na de lunch weer het bos in voor de finale. Wie vindt de kaart met de ring. Nazgul Luuk die incas seert, integer werkt en vooruit ziet? Of de kleine Frodo Thomas die als een vuurstorm door het landschap trekt. Opschieten, wees niet bang. Het kan in rechte lijn niet min der zijn dan veertig mijl van de Westdeur naar de Oosterpoort en de weg zal misschien erg slingeren.' Tolkien omarm je of je hebt er een bloedhekel aan, verklaren de deelnemers na afloop eens gezind. door Saskia Stoelinga oegstgeest - Guur weer, lichtflit sen van onweer en onheilspellen de geluiden. Niet toevallig het juiste decor voor Tolkien, de schrijver van het bekende boek The Lord of the Rings. Overal dui ken vreemde figuren op in het dampende bos. Voor dertig uur hebben vijftien deelnemers in de leeftijd van 11 tot 22 jaar een rol uit het boek aanvaard. Het zijn al lemaal liefhebbers van dit mees terwerk. Gezamenlijk spelen zij een spel waarbij lef, avontuurlijke drang en intelligentie van pas ko men. Zatermiddag verzamelden de vijftien zich bij de 'Hobbitstee' aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest. Daar eten ze en sla pen ze. Even weg uit de werke lijkheid aan het begin van de herfstvakantie. „Het is span nend en je leert ook nog He breeuws", zegt Tim uit Zoeter- woude die tijdelijk Aragorn is. Zijn vriend Niek uit Leiderdorp is Legolas. Beiden zitten in groep acht van de basisschool en hebben het dikke boekwerk van Tolkien verslonden. 'Ik voel dat er iets afschuwelijks te gebeuren staat, vanaf het ogenblik dat mijn voet voor het eerst water aanraakt', zegt Arag orn. "Wat is dat wezen of zijn het er een heleboel?' LARP heet dit toneel; 'Live Ac tion Role Playing". In dit spel komt het aan op kennis en fan tasie. Als trol, ork, tovenaar, hobbit, balrog of elf reizen ze door de wereld die middenaar- de heet. In Oegstgeest is een aantal plekken van die aarde zichtbaar. In het elfenland Loriën (bos Wyckerslooth) gaan ze op zoek naar een verborgen boodschap in de kom van Gala- driel. De deelnemers liggen re gelmatig in een deuk als ze rea geren op opdrachten die ze eerst moeten zien te vertalen. Vooraf weten ze niet wat hen te wachten staat. Soms is het Als ik nu nog een plaatstje kan stijgen - en dat gaat automa tisch als je meer fans krijgt - kan ik echt op pad. Op dit mo ment heb ik ongeveer 350 fans. Maar ik heb er nog wel zo'n honderd nodig om echt bij de deelnemers te zitten." Hoewel haar deelname nog ze ker niet vaststaat, heeft Sofie wel vast geregeld dat als ze wordt uitgekozen, ze in elk ge val meteen wegkan. „Op dit moment loop ik stage bij een organisatiebureau. Voor hen organiseer ik een congres over drugsverslaving. In principe duurt die stage drie maanden. Maar ik heb al gemeld dat, als ik mee kan doen, ik na twee maanden met m'n stage stop. Dat congres zit er tegen die tijd toch al op. En in januari begin ik dan met een nieuwe stage van een maand, hopelijk bij Jeugdzorg", aldus Sofie. De Planet Race is een initiatief van Planet Internet en het We reld Natuurfonds. De deelne mers moeten in zes weken een reis om de wereld maken die verdeeld is in zes etappes. Nie mand weet van tevoren waar hij of zij heen moet. En dat krijgen ze ook niet te horen. „De mensen die op pad gaan krijgen alleen maar hints, aan wijzingen en opdrachten die uitgevoerd moeten worden. Ze moeten zelf zien uit te vinden wat de bestemming is en hoe ze daar gaan komen. Daarbij mogen de fans ook helpen", aldus Sofie. Door deel te ne men aan de reis en door fan te zijn van een avonturier wordt bovendien nog eens een pro ject van het Wereld Natuur Fonds gesteund. Ik heb geko zen voor de gorilla's in Cen-' traal Afrika. Door mee te doen hoop ik ook wat goeds te doen voor die apen." Maar goed, voordat het zover is en voordat de reisavonturen van Sofie dus echt zes weken op de televisie te volgen zijn, heeft ze nog fans nodig. „De avonturiers proberen stuk voor stuk een kluis te bereiken en te openen die ergens verstopt ligt. Maar de fans kunnen ook wat winnen. In elk geval twee prijzen van 15.000 euro. Ook niet verkeerd natuurlijk." Aanmelden als fan kan via ww- w.planetrace.nl. Op acht no vember gaan de acht avonturi ers die de meeste fans achter zich hebben gekregen op pad. Vanaf negen november is de Planet Race, gepresenteerd door Gijs Staverman elke za terdag om 21.00 uur op RTL4 te zien. Samen met Yorin en RTL5 verzorgt het tv-station verder dagelijks updates op tv. Tlmoteus Waarsenburg Fans. Niet één of aar veel. Zoveel moge- Toewijding is minder kdan de aanmelding 1 )eze oproep is afkom- Sofie Govaert, een 22- ïdente van de Hogere e Beroeps Opleiding uit Leiden. Ze wil 1 eedoen aan de Planet n soort wereldreis/ :ht die zes weken zal i waarvan wekelijks verslag wordt gedaan op tv. Maar daarvoor heeft ze men sen nodig die zich als fan aan melden. „De Planet Race is een wereld reis van zes weken waaraan acht deelnemers mogen mee doen. De afgelopen weken konden kandidaten, avonturi ers geheten, zich via internet aanmelden", vertelt Sofie. „Er hebben zich ruim driehonderd avonturiers gemeld. En ik ook De Leidse studente Sofie Govaert heeft nog wat fans nodig om aan haar wereldreis te kunnen beginnen. Foto: Hielco Kuipers dus. Maar de acht potentiële deelnemers met de meeste fans mogen daadwerkelijk op pad. Ik heb me twee weken ge leden min of meer voor de lol opgegeven. Ik stond toen op nummer 160. Maar een week en de nodige ruchtbaarheid la ter stond al op nummer 16. En inmiddels op de negende plek. De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, is hgt symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendscn TELEFOON 0 71 - 53 56 424 zoeterwoude - De CDA-fractie in Zoeterwoude is tegen de verhoging van de onroerende- zaakbelasting (OZB) die burge meester en wethouders voor volgend jaar hebben voorge steld. B en W gaan uit van een belastingverhoging van twee procent boven het inflatiecij fer. Als de gemeente onder meer afziet van de geplande aanschaf van stemmachines 25.000 euro kan de OZB-stij ging beperkt blijven tot infla tiecorrectie, meent het CDA. „Het verbaast me dat burge meester en wethouders de aanschaf van stemmachines in de begroting hebben opgeno men", licht fractievoorzitter Van der Hulst toe. „Net als het CDA vinden ook de andere fracties de machines overbo dig." De CDA-fractievoorzitter denkt dat burgemeester Koop manschap de computers de begroting heeft ingeloodst. „Zij is een fervent voorstander. Ze is altijd bang dat wij als een van de laatste gemeenten waar nog met een rood potlood wordt gestemd, te laat met de uitslag komen. Maar dat valt heel erg mee. Bij de gemeente raadsverkiezingen was de uit slag er al een half uur na het sluiten van de stemlokalen." Van der Hulst is ervan over tuigd: „De val van het kabinet doet ons niet van gedachten veranderen. Volgend jaar gaan we gewoon twee keer met het rode potlood stemmen. Ook al kost de verwerking meer tijd, in geld uitgedrukt is het goed koper." Koopmanschap was gistermiddag niet aanwezig voor commentaar. Oppositiepartij PZ, die vaak in de clinch ligt met het CDA, zit wat dit onderwerp betreft op één lijn met het CDA. PZ vindt ook dat eerst gekekoa moet worden of bezuinigden mo gelijk zijn. Daarvoor ziet de partij genoeg mogelijkheden. PZ stoort zich met name aan de hoge kosten die Zoeterwou de kwijt is aan de regionale mi lieudienst. „Als de milieudienst goed aan zijn budget wordt ge houden is de verhoging van de OZB al niet meer nodig." De WD-fractie, die de OZB- stijging wel accepteert, staat daarin alleen. Volgens de WD valt aan de OZB-stijging niet te ontkomen. „Maar laten we wel beseffen dat we tot de ge meenten behoren met zeer la ge lasten." In de begrotings- raad van 7 november valt het besluit over het al of niet ver hogen van de OZB. ~r

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11