ECONOMIE Vrees voor uitverkoop adressen r Servisch succesverhaal: kogelvrije vesten Ouder wordende consument koopt zich jong Gouden handdruk, kwestie van goed uitrekenen Kerstpakket komt onder druk te staan Prodi op het matje na uitspraken over pact Honderdduizenden gegevens van consumenten dreigen te worden geveild Economie testen in lab J ker hoeft ;iite betalen 19 ox aag - Fokker hoeft de Dpige aanslag van de ven ei, chapsbelasting over 1999 00 niet te betalen. Dat de Hoge Raad bepaald. art aat om 63 miljoen euro. edrijf dat in 1996 failliet "a( heeft voor honderden mil- ïnl n euro's aan schulden. De rijv aak maakt een 'aanzien- litkering' mogelijk, aldus (oordvoerder. ag 19 OKTOBER 2002 e groei van letbankieren rdam - Steeds meer Ne- iders bankieren op inter- lijkt uit een onderzoek FO Trendbox. Inmiddels 1 procent van de Neder- is (bijna vier miljoen en) wel eens on line te eren. In de eerste helft 002 was dat nog 25 pro- amsterdam/anp - Bits of Freedom, een or ganisatie die opkomt voor privacy en digi tale burgerrechten, vreest dat gegevens van de branchevereniging voor direct mar keting DMSA onder de hamer komen. Het gaat om adresbestanden van honderddui zenden consumenten die bij DMSA hebben aangegeven geen reclame via telefoon, brievenbus of internet te willen ontvan gen. Bij het in surseance verkerende DSMA zijn 350 bedrijven aangesloten, die ge bruiker of leverancier zijn van diensten die draaien om direct contact met hun klanten. De organisatie kwam onder meer in financiële problemen door een forse daling van het ledental en de con tributie. DSMA vroeg 16 oktober faillisse ment aan. Naar verwachting wordt dat 30 oktober door de rechter uitgesproken. Volgens M. Wesseling van Bits of Free dom is de lijst van post- en e-mailadres- sen en telefoonnummers in de lijst van activa opgenomen. „Die komen dan on der de hamer", vreest hij. „De vraag is wie die lijsten gaat kopen." Als een be drijf eenmaal failliet gaat, kunnen klan ten niet terugvallen op een privacy-regle- ment. Bij DMSA-leden bestaat diezelfde vrees, zegt voorzitter R. Benjamens van het in middels afgetreden DMSA-bestuur. Hij weet niet exact hoeveel mensen bij DM SA hebben aangegeven geen ongewenste reclame te willen ontvangen, maar „het zijn er honderdduizenden". Het is inderdaad de bedoeling om het adresbestand te verkopen, bevestigt be windvoerder S. Postma. „Maar mijn voorkeur gaat uit naar de best biedende, en dat hoeft niet per se de hoogst bie dende te zijn." Postma laat momenteel onderzoek doen naar de wettelijke en ju ridische aspecten van zo'n verkoop. Het aankomende faillissement omvat niet alleen DMSA, maar ook de besloten vennootschap die onlangs de Marketing- dagen in Groningen organiseerde. „Daarmee zijn ze flink onderuit gegaan", zegt Postma. Er staat nu nog een negatief >nze correspondent nn Zweeden Op zijn kantoor een foto van een ploeg (klimmers die bezig is de che vlag op de Mount Eve- planten. „Het enige op de- dat wij niet in dit atelier gemaakt, is de berg", Mile Dragic (40) met een naar de foto. „Al het an on de vlag tot de uitrus- in de klimmers, is door ons i^luceerd." Iragic is eigenaar van Mile Production, een fabriek Servische Zrenjanin. Hij j. Ie zich als ondernemer in het land nog com- 1 was. Zonder politie- en verstoken van redieten was zijn bestaan tijd precair. Zijn eerste laatsje was in de woonka- laar bijna twee decennia lidt hij een bedrijf met 650 lers, dat in Zrenjanin de particuliere werkgever andere bedrijven tenon- ;n in het Servië van Milosevic, groeiden igic de bomen tot boven it Everest. Dat was niet, lij over goede contacten :e met het regime, ik een terrein wilde ko- ir de bouw van mijn fa- id ik grote problemen autoriteiten", zegt hij. vooruit betalen en de fabriek inmiddels al Iraait, is de procedure bij daster nog altijd niet de pech van collega-on- ners, die als gevolg van de hun afzetmarkten kwijt- 1, was zijn geluk. Want produceerde niet alleen ivoor jagers en petten ssers, hij maakte ook be- Mile Dragic tussen twee met de producten van zijn bedrijf uitgedoste 'agenten'. Foto: GPD/Cees van Zweeden schermende korsetten voor po- litieagentes. „Wij maken alles voor leger en politie", zegt hij. „Van laars tot helm." En tussen laars en helm zit aardig wat. In de showroom in Zrenjanin lig gen holsters voor messen, zowel als kleding waar geen mes door heen gaat. Er zijn camouflage maskers voor sluipschutters, en vesten die hun kogels tegenhou den. In totaal maakt Dragic meer dan duizend verschillende producten, waarvan de meeste bedoeld zijn voor leger en poli tie. Sommige van die producten zijn van grote klasse. De verslagge ver hoeft het kogelvrije vest niet te testen, maar aan het door zichtige politieschild valt niet te ontkomen. Dragic neemt een knuppel uit de showroom, en hakt ongenadig in op de bezoe ker. Het is alsof een rietje neer daalt op het schild. Het verhaal dat Dragic graag vertelt, is dat van zijn gepensio neerde boekhouder. In 1999, toen de NAVO bezig was Servië het stenen tijdperk in te bom barderen, kreeg hij een telefoon tje van de man. Gaarne wilde hij Dragic ervoor bedanken dat zijn zoon, die bij de landmacht was, nog in leven was. „Hij was met een vriend, die in dezelfde eenheid diende", ver telt Dragic. „Er vielen bommen, en beiden werden door rond vliegend metaal getroffen. De vriend stierf ter plekke, toen een scherf zijn metalen helm door boorde. De zoon van mijn boek houder overleefde. Hij werd ook door scherven geraakt, maar die bleven in zijn helm zitten. Hij droeg een van mijn helmen." Mile Dragic omschrijft de hel men als de beste ter wereld. Zo als iedere auto een chassisnum mer heeft, is elk van zijn helmen genummerd. Als een helm te rugkomt na te zijn geraakt, kan Dragic precies vaststellen wie hem gemaakt heeft en hoe. Dat heeft hem in staat gesteld de kwaliteit te verbeteren. „Mijn helmen zijn 150 gram lichter dan de helmen die het Ameri kaanse leger gebruikt, en ze bie den een betere bescherming", zegt hij. Met de val van Milosevic, ver schrompelde zijn binnenlandse markt. In Kosovo handhaaft de NAVO nu de orde en de politie hoeft niet langer te knuppelen om een despoot in het zadel te houden. Het aantal soldaten is verschrompeld tot 80.000, voor wie minder geld beschikbaar is. Vorige maand besloot de leger leiding de dienstplichtigen in het weekeinde naar huis te stu ren, opdat zij daar tenminste twee fatsoenlijk maaltijden krij gen. Dat heeft Dragic genoopt een markt in het buitenland te vin den. Een leuk beginnetje was vorig jaar Macedonië, waar de Albanezen ineens op alles be gon te schieten wat groen en blauw was. Nadat Dragic het le ger en de politie daar had aan gekleed, kwamen ook orders binnen uit India en Israël. En Griekenland, dat in 2004 een hoop schilden en helmen nodig heeft om de Olympische Spelen veilig te houden, is hoogst geïn teresseerd. Maar het belangrijkste was voor Dragic een recent bezoek uit Amerika, dat drie jaar geleden zijn land nog bombardeerde. „Toen ik de Amerikanen de re sultaten liet zien van de proeven met mijn helmen", zegt hij, „konden ze die niet geloven". iag/gpd - De angst om ouder te is een flinke impuls om te ko- iet alleen de om ouderdomsangst staande groep 40+-mannen lan deze koopdrang, maar ook de [er die net klaar is met zijn studie, jkt uit pnderzoek van onderzoeks- Datamonitor. worden is voor veel mensen pu ss, zo heeft onderzoeker Andrew van het Londense bureau ge- „Mensen die ouder worden zijn oor twee dingen: het onbekende ider worden en veranderingen nee gepaard gaan," zegt Russell, ivert veel stress op. Om het zelf vertrouwen weer wat op te vijzelen gaan mensen kopen. Met die nieuwe spullen willen ze laten zien dat ze boor devol zelfvertrouwen zitten." In Nederland wordt volgens Datamoni- tor jaarlijks zo'n 720 miljoen euro uit gegeven aan producten die het idee ge ven jong te zijn. Dat is 45 euro per mens per jaar. Alle consumenten van Europa samen geven 29 miljard euro uit aan de onderdrukking van de angst om ouder te worden. En die bedragen stijgen. Verschillende artikelen lenen zich voor ouderdomscamouflage zegt Ruurd Hielkema van het Nederlandse NFO Trendbox, een bureau dat ook allerlei consumentenonderzoek uit voert. Voor mannen van veertig plus is een auto vaak het aangewezen middel. De nieu we versies van de Volkswagen Kever en de Mini worden niet alleen gekocht vanwege de nostalgie. Die wagens stra len ook wat jongs, zelfs wat rebels uit; net als vroeger. De vrouw gaat anders eten en crèmes smeren in perioden van leeftijdsonze kerheid. Hielkema weet dat producten tegen botontkalking de laatste jaren populair zijn. Uit Japan waait de zoge naamde cosmetische voeding over. Dat zijn etenswaren waardoor de wangen meer gaan blozen, de ogen meer gaan glanzen of waardoor je meer haren krijgt. Mensen van twintig plus kampen met dezelfde problemen als veertigers en vijftigers. Ze zijn net klaar met hun stu die en beginnen aan hun eerste vaste baan, kopen een appartement en gaan wellicht samenwonen of trouwen. Ze krijgen het gevoel dat ze zich moeten bewijzen. Dat geeft die jongeren vol gens Russell het gevoel ouder te wor den en dat maakt onzeker en angstig. De producenten moeten blij zijn met de angst voor ouderdom, stelt Russell van Datamonitor. De onzekere periode is voor producenten een uitgelezen kans om de oudere vastgeroeste consu menten bij de concurrent weg te ka pen. Kopers hebben de 'vervelende' ei genschap dat ze zo rond de vijfentwin tigste hun merken uitkiezen. Waar de koper in zijn jonge jaren om het even alle merken bier in huis haalt, zijn er opeens nog maar twee, hooguit drie merken 'te drinken'. De rest is vanaf dat moment inferieur en komt er dom weg niet meer in. Tijdens de zoektocht naar jong is de consument ineens wel weer bereid over te stappen op een ander merk. „De consument probeert dan zijn (koop)gewoonten weer in samenhang te brengen met zijn nieuwe levensstijl. Hij gaat dan op zoek naar producten die hem daarbij helpen," zegt Russell. „Dit maakt hem gevoeliger voor recla meboodschappen en hij is meer bereid te experimenteren met producten. Als die producten dan ook nog eens zelf vertrouwen geven, dan blijft de consu ment ze trouw tot de volgende levens fase aanbreekt." nu vanwege een reorgani- of door een faillissement, at steeds meer mensen er tijd mee te maken krij- itslag. Wanneer de werk- laareen schadeloosstelling vloeiingsregeling of een 1 handdruk - tegenover il dit het financiële leed ts kunnen verzachten, is de gouden handdruk hoog, de emotionele scha- [edwongen ontslag met «brengt, kan er meestal worden vergoed. uden handdruk is be ls compensatie voor de :n inkomsten, nu en in tomst (er wordt immers pensioen opgebouwd), een bedrag ineens zijn iriodieke uitkering. De ir en de werknemer samen tot een overeen stemming komen of er is mid dels een sociaal plan of via de CAO een geldende regeling. Daarnaast kan de rechter een schadeloosstelling toewijzen. Vrijwel altijd zal er sprake zijn van onderhandelingen tussen werkgever en werknemer. In de loop der jaren is een aantal sys temen en formules ontwikkeld om de hoogte van het bedrag te kunnen bepalen. Wanneer de rechter de gouden handdruk vaststelt, maakt deze gebruik van de zogeheten 'kantonrech- tersformule'. Deze formule wordt ook in andere gevallen het meest gebruikt. De formule wordt ook wel de ABC-formule genoemd. Daarbij staat A voor het gewogen aantal dienstjaren bij de betreffende werkgever. Elk dienstjaar door lopen tot en met de leeftijd van 39 jaar geldt voor 1 maand; de dienstjaren tussen 40 en 49 jaar tellen voor 1,5 en de dienstjaren boven het 50ste jaar tellen voor 2 maanden. De B staat voor de beloning per maand. Alleen de vas te looncomponenten mogen worden mee genomen. Dus wél een vaste 13de maand, niet een varia bele winstdeling. De letter C tot slot geeft een bepaalde correc tiefactor aan. Deze kan variëren van 0,5 tot 2. Wanneer de werknemer zelf reden tot ontslag heeft gege ven, zal de factor lager dan 1 zijn. Is de werk gever verwijtbaar, dan valt de factor hoger uit. De formule A x B x C geeft dan het bruto bedrag waarop men recht kan hebben. Wie niet zelf wil rekenen, kan voor een indicatie naar de inter netsite www.uwgoudenhand- druk.nl gaan. Deze site is sinds augustus dit jaar in de lucht en wordt, geheel conform de eco- EIGEN BEURS Brenda van Dam nomische tijdgeest, inmiddels wekelijks door zo'n 2500 be zoekers geraad pleegd. Financieel adviseur Leo Zwij- nenburg, een van de initiatiefnemers van de site, benadrukt dat de rekenmodule op de site slechts het startpunt is. „Met name de correctief actor - al dan niet door een kanton rechter bepaald - kan uiteindelijk an ders uitpakken dan verwacht", aldus Zwijnenburg. De ABC-formule houdt boven dien geen rekening met secun daire of variabele arbeidsvoor waarden, zoals een auto van de zaak, bonussen, gratificaties en dergelijke. „Dat zou dan een punt van onderhandeling kun nen zijn", stelt Zwijnenburg. Werkgevers die daar de midde len voor hebben, willen de za ken veelal graag in korte tijd af handelen. Daarmee is immers zowel de continuïteit als de goe de naam van de onderneming gebaat. Gedwongen ontslag is een heel complex en bovendien heel emotioneel onderwerp. Zwij nenburg adviseert dan ook niet te aarzelen om juridische hulp in te schakelen, zeker niet wan neer er sprake is van frictie met de werkgever. Dat kan bijvoor beeld door gebruik te maken van de rechtsbijstandsverzeke- ring of door een advocaat ge specialiseerd in het arbeidsrecht in de arm te nemen. Werknemers zelf doen er boven dien goed aan om vanaf het al lereerste gesprek een dossier aan te leggen, zodat ze alle ge maakte afspraken zwart op wit hebben. Essentieel is ook dat men niet zonder slag of stoot akkoord gaat met het ontslag om het recht op een WW-uitke- ring veilig te stellen. En om al tijdig contact op te nemen met het Centrum voor Werk en In komen, die de WW-uitkering uitbetaalt. Daarover en over de wijze waarop de gouden hand druk kan worden aangewend, een volgende keer meer. Meer informatie: 'De Gouden Handdruk in kort bestek', een zeer informatief boekje van Vereniging Consu ment Geldzaken. Te bestel len door overmaking van 7,95 (voor niet-leden) op Post bankrekening 5587017 o.v.v. gouden handdruk. De vereni ging is te bereiken op www- .geldwijs.nl of via 020 684 90 55. Www.uwgoudenhanddruk.nl Internetsite met rekenmodules om gouden handdruk en hoog te en duur van een WW-uitke ring te berekenen. Ook infor matie over ontslag en aanwen ding gouden handdruk. bedrag van 370.000 euro. De vereniging DMSA sluit het jaar 2002 met circa 200.000 euro in de min af. Hoewel DMSA hoogstwaarschijnljk fail liet wordt verklaard, bestaat de kans dat de organisatie uit de as herrijst. „Deze branche kan niet zonder een goede be langenbehartiger. We hopen een sterke doorstart te maken", zegt Benjamens. DMSA spreekt met een aantal grote aan gesloten bedrijven over financiën en her structurering. Ook zijn er gesprekken gaande over samenwerking met de ver eniging van communicatie-adviesbu reaus VEA, de Bond van Adverteerders en het Genootschap voor Reclame. apeldoorn/gpd - Het kerstpak ket staat onder druk. Dit jaar zullen miljoenen Nederlanders de gevolgen van de economi sche neergang nog niet in hun decemberdoos kunnen terugle zen, maar volgend jaar ligt dat mogelijk anders. Door economi sche tegenwind in combinatie met nieuwe wetgeving wordt het kerstpakket voor veel bedrij ven een 'bespreekgeval'. Dat het kerstpakket dit jaar in veel gevallen nog als vanouds zal zijn gevuld, komt volgens de producenten van kerstpakketten doordat met name grote bestel lingen al vroeg in het jaar wor den geplaatst. Toen was nog niet duidelijk dat het zwaar weer zou blijven. Herstelt de economie zich niet op korte termijn, dan kan dat volgend jaar gevolgen hebben voor het kerstpakket Van groot belang daarbij is bovendien dat de feestdagenregeling in het be lastingplan voor 2003 wordt ge schrapt. Als dat voorstel door gaat kunnen werkgevers hun eindejaarscadeau niet meer be lastingvrij verstrekken, waardoor ze in veel gevallen anderhalf keer zo veel kwijt zullen zijn als nu. Een aantal werkgevers beaamt het verstrekken van een kerst pakket te zullen heroverwegen als de nieuwe wetgeving een feit wordt. Binnen de kerstpakkettenbran- che wordt inmiddels geageerd tegen het afschaffen van de hui dige regeling. Intemet-geschen- kenwinkel Palfrey, eigenaar van het adres www.kerstpakketten- .nl, heeft bijvoorbeeld al bij di verse media aandacht gewaagd voor het nieuwe belastingplan. Het belastingplan heeft nu nog de status van wetsvoorstel. De Tweede Kamer moet zich er nog over uitspreken. Volgens een woordvoerder van het Ministe rie van financiën is niet in te schatten of de val van het kabi net Balkenende hierop van in vloed is. estoril/anp - De christen-de mocratische fractie in het Euro pees Parlement wil dat voorzit ter Prodi van de Europese Com missie maandag in het parle ment opheldering verschaft over zijn uitlatingen over het 'dom me en rigide' Stabiliteitspact. Dat blijkt uit een gisteren ver spreide verklaring van fractielei der Pottering. De fractie, die in Estoril (Portu gal) vergadert over de toekomst van Europa, reageert met 'ver bijstering en ongeloof op de uitval van Prodi, gedaan in een interview met de Franse krant Le Monde. Pottering spreekt van 'een grove fout' die de euro veel schade toebrengt en het econo mische en politieke vertrouwen in de eenheidsmunt ondermijnt. Volgens de christen-democra ten, met 233 leden de grootste fractie in het europarlement, is het niet aan de commissie als hoeder van het EU-verdrag om een van de fundamentele pijlers van Europese wetgeving open lijk af te vallen. Zo wordt vol gens Pottering duidelijk dat de commissie niet alleen verdeeld is op dit punt, maar ook haar onafhankelijkheid kwijt is en handelt onder druk van 'enkele grote lidstaten'. Hij doelt kennelijk op Duitsland, Frankrijk en Italië, die worstelen met oplopende begrotingstekor ten en daarom zouden willen tomen aan het Stabiliteitspact. Het europarlement houdt vol gende week zijn maandelijkse vergadering in Straatsburg. Voor maandagavond stond er al een discussie met de Europese Commissie over het pact op de agenda. ECONOMIE WIJZER Testen in het laboratorium, waar denkt u dan aan? Aan witte jassen, nietwaar? Aan borrelen de retorten, buizen en slangen, kortom aan een scheikundig la boratorium. Of aan biologen die proeven met ratten en muizen doen. U denkt bij een laborato rium vast niet aan economen. Toch zijn afgelopen week No belprijzen toegekend voor pre cies dat soort werk: economie in het lab. Interessant genoeg zijn in het verleden proeven gedaan waarbij economi sche theorieën wer den getoetst op rat ten en duiven, maar dat is niet waar ex perimentele econo mie echt om draait. Aan de Universiteit van Amsterdam werd indertijd een van de eerste labo ratoria voor econo mische experimen ten in Europa ge opend: gewoon een zaal met computer schermen. Achter die compu ters nemen de proefpersonen plaats, en er is een plek waar de proefleider het experiment kan sturen en overzien. En er is een kassa want de proefpersonen worden echt uitbetaald voor de geleverde prestaties. Sinds jaar en dag hoorde bij uit leg over economische weten schap dat het in ons vak zo moeilijk is om theorieën te toet sen omdat er zoveel invloeden tegelijk actief zijn. Stel dat je denkt dat kinderen uit gezinnen van immigranten minder door stromen naar het hoger onder wijs omdat ze het risico van fa len te groot vinden. Ze zullen daarom een beroep dicht bij huis kiezen, automonteur, elec- triciën. HBO in plaats van de universiteit, economie in plaats van beeldende kunst. Door alleen maar te kijken naar gemaakte keuzen kun je niet vaststellen wat de oorzaak is van verschillen tussen hogere en la gere milieus. Vrees voor het on bekende kan inderdaad een rol spelen, maar natuurlijk ook ver schil in inkomen, in begaafd heid, in kennisoverdracht thuis, in stimulansen, in effecten van de buurt, van de school etc. Als al die effecten tegelijk optreden is het moeilijk daaruit afzonder lijke invloeden te isoleren. In het laboratorium heeft de on derzoeker de omstandigheden in eigen hand. Je kunt natuurlijk niet hele gezinnen in het labora torium stoppen en dan één voor één de factoren veranderen die schoolkeuze beïnvloeden. Er zijn grenzen aan de methode. Joop Hartog hoogleraar micro-economie Universiteit van Amsterdam Onderzoek in het laboratorium concentreert zich op bouwste nen van de economische theo rie, en is daarmee fundamenteel van aard. In het fundamentele onderzoek zijn belangrijke vor deringen gemaakt dankzij de ex perimenten. Hoe gedragen mensen zich als ze moeten kiezen in situaties met risico? Een opleiding, een baan, een cursus, een belegging, een huis kopen, het zijn alle maal keuzen waarbij de gevolgen niet pre cies zijn te voorspellen. De gevestigde theorie, nog steeds dominant, redeneert dat mensen de mogelijke uitkom sten van hun keuze op een rijtje zetten, een waardering toekennen en dan wegen met de kans dat die uitkomst zich voordoet. Kahne- man, één van de twee Nobelprijswinnaars, heeft met experimen teel onderzoek laten zien dat mensen in de praktijk toch anders handelen. Het vermijden van verlies weegt zwaarder dan het verkrijgen van winst. Verliezen is dus niet domweg het omgekeerde van winnen. Kleine kansen worden systematisch zwaarder gewo gen, grote kansen lichter het ex treme telt meer dan het gewone. Het laboratorium leent zich ook heel goed om uit te zoeken hoe mensen onderhandelen, hoe ze zich bij veilingen gedragen, hoe ze verdelingsproblemen oplos sen. Je kunt dat soort situaties heel goed nabootsen. Uit de ex perimenten komt vooral naar voren dat mensen niet die koele rekenmachines zijn die de eco nomische theorie er vaak van gemaakt heeft. Bij sideling van een som geld bijvooroeeld, blijkt dat mensen bereid zijn anderen een aandeel te gunnen ook al kunnen ze dat ongestraft nala ten. Omgekeerd hebben ze lie ver een verlies dan een klein voordeel, als ze daarmee voor komen dat een ander zich te veel toeëigent. Experimentele economie heeft de economische wetenschap verrijkt door serieus te kijken hoe mensen zich echt gedragen, in plaats van te pretenderen dat we dat al weten. Het is in die zin een ondermijning van de arro gantie van bepaalde theorieën, en bepaalde theoretici. Het maakt de economie sympathie ker, en menselijker. Economisch onderzoek in het laboratorium wordt net zo standaard als sta tistisch onderzoek. Zonder witte jas.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9