Megawatti: Aanslag op Bali was te voorkomen BUITENLAND Angst is de grootste raadgever in Verenigde Staten België zet vijfjarig kind op vliegtuig terug naar Congo 1 >me verwerpt npak seksueel c sbruik in VS President wast veiligheidsdienst de oren na bloedbad in Kuta Gijzeling school zonder bloedvergieten beëindigd Italië weer decor van stakingen en onderzoek ar Riefenstahl l b i"t kfurt - In Duitsland heeft ie het onderzoek gestaakt de uitspraken van de 100- eLeni Riefenstahl, de favo- filmmaker van Adolf Hit- ne jj zei het afgelopen voor- ol dat er in de Tweede We- o: jorlog niets met de zigeu- ro was gebeurd die in 1940 en idi gedwongen waren mee te ien aan haar film Tiefland. >ns een organisatie van zi- ers zijn twintig van de 48 ners naar het concentra- mp Auschwitz terugge- nadat de opnames wa- oltooid. De meeste van iben het kamp niet fd. De organisatie be- RiefenstaJhl daarom van schandelijke leugen'. Vol- het Openbaar Ministerie ankfurt is er weinig alge- jBi belang bij een vervolg *|het onderzoek. De aankla- -fereerde daarbij aan de g ijd van Riefenstahl. - F: Angola is i miljard kwijt Hen - Uit de boeken van de Ilese regering is afgelopen jijna 1 miljard dollar (on- evenveel euro) verdwe- II Dat blijkt uit een rapport iet Internationaal Mone- 'onds (IMF). De regering Angola spreekt de beschui ten tegen. Het land is in •rieden vaak beschuldigd aude en corruptie op gro- jiaal, maar het is voor het dat een gevestigd instituut et IMF er melding van 'Wen bij aanslag t Filipijnen 31 la - Op de Filipijnen zijn zeker drie mensen om- ïen en meer dan twintig nd geraakt toen een bom ofte in een bus. Donder- wamen bij twee explosies Zuid-Filipijnse stad Zam- ga zeven mensen om het len raakten er meer dan erd gewond. Niemand de verantwoordelijkheid jeist voor de aanslagen. De Iei e vermoedt dat rebellen r M)u Sayyaf erachter zitten. lerikanen weg iai Ivoorkust Rington - Washington :hi \iijdag het vredesplan van aa dent Laurent Gbagbo van kust verwelkomd, maar de Amerikanen in het -Afrikaanse land toch op md te verlaten. Een rege- woordvoerder in Washing- ei dat de situatie ondanks j0 redesakkoord explosief Familieleden van diplo- n en ambassadepersoneel 0 liet onmiddellijk nodig is, t geëvacueerd. Naar schat- !800 Amerikanen verblij- ïog in Ivoorkust, ondanks 1 vechten tussen opstandige airen en het regeringsleger. u dan tweehonderd Ameri- h( q hebben inmiddels het zjj verlaten. i»tr-afp - Het Vaticaan irpt het actieplan van de ikaanse bisschoppen tegen leel misbruik door pries- De bisschoppen moeten in mverking met het Vaticaan nieuwe voorstellen komen deze priesters te kunnen èn. Dat heeft de Heilige bepaald in een gisteren ge- ceerde brief. >esluit van Rome betekent forse tegenslag voor de ikaanse bisschoppen, die wangedrag van pedofiele Iters proberen aan te pak- In reactie op een golf van chandalen in de Ameri- se RK-Kerk besloten de 288 )ppen in juni in Dallas tot o-tolerancebeleid'. Dat in dat priesters tegen wie rdige beschuldigingen iueel misbruik zijn inge- jt, meteen uit hun functie worden gezet, volgens het Vaticaan zijn irgestelde richtlijnen ver- 'd, wettelijk gezien voor dan één uitleg vatbaar, en onduidelijk. Sommige ingen zijn bovendien lijk in overeenstemming te [en met het kerkelijk wet- De Amerikaanse bis- in zijn intussen akkoord met het voorstel van het een commissie in te om de plannen te her- ;i bisschop Wilton Grego- itter van de Amerikaan- loppenconferentie. de kritiek op de voor- prijst de Heilige Stoel de tingen van de bisschop- >m het seksueel misbruik pakken. [aticaan is altijd bang ge- dat beschuldigde priesters 'ijk worden gestraft, voor- ra overtreding is bewezen, fcelijke crisis rond seksu- sbruik in de Verenigde heeft al tot het ontslag ongeveer driehonderd door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - In België is opschudding ontstaan over de beslissing van de vreemdelingendienst om een vijfjarig Congolees Idnd moederziel alleen op het vliegtuig terug naar Kinshasa te zetten. Volgens de VN-vluchtelingenorganisa tie (UNHCR) is in het Afrikaanse land niemand die voor het meisje wil of kan zorgen. Haar vader is - aldus de krant De Morgen, die de zaak gisteren aan het licht bracht - vermoedelijk vermoord; haar moeder verblijft in Canada, waar ze asiel heeft aange vraagd. Grote vraag is dan ook of het meisje donderdagavond door iemand op het vliegveld van Kinshasa is opgevangen. Een woordvoerster van de vreemde lingendienst kon daar gisteren geen uitsluitsel over geven. Het is niet voor het eerst dat de Belgi sche vreemdelingendienst in op spraak is. Eerder dit jaar werd bekend dat een Georgische man die aan een zeer besmettelijke voim van tubercu lose leed na een verblijf van twee maanden in een asielzoekerscentrum op straat was gezet met het verzoek België te verlaten. De man zwieif twee weken rond alvorens zich vrijwillig te melden bij een Brussels ziekenhuis. De zaak van de vijfjarige Tabita Mubi- lanzila speelt al sinds 18 augustus. Op die dag komt het meisje aan in Brus sel, samen met een man die zich uit geeft voor haar vader. Het blijkt echter om een oom te gaan, die in Nederland verblijft Omdat het meisje niet over geldige reisdocumenten beschikt en van haar echte ouders elk spoor ontbreekt, wordt ze overgebracht naar het geslo ten asielzoekerscentrum bij vliegveld Zaventem, waar andere gestrande vluchtelingen zich over haar ontfer men. De dienst Vreemdelingenzaken besluit vrij snel het meisje uit te wijzen. Ondanks de smeekbede van de oom, die het meisje naar haar moeder in Canada wil brengen. De vrouw is daar een procedure tot gezinshereniging begonnen. Zowel de Canadese autoriteiten als de Canadese ambassade in Parijs zouden zich bereid hebben verklaard om daaraan mee te werken. De Belgische vreemdelingendienst be weert echter dat de moeder het kind helemaal niet terugwil en vraagt de Belgische ambassade in Kinshasa op zoek te gaan naar familieleden in Congo. De oma van het meisje en een andere oom blijken nog in het Afrikaanse land te wonen. Waarop Tabita don derdagochtend op het vliegtuig wordt gezet. Volgens de UNHCR, die een onder zoek is gestart naar het lot van de vijf jarige Tabita, woont in Congo echter alleen nog een jonge neef van de moeder, die nog studeert en niet in staat is om een kind op te voeden. door onze correspondent Theo Haerkens Jakarta - De Indonesische presi dent Megawati Soekarnoputri heeft de veiligheidsdiensten de oren gewassen en gezegd dat de verwoestende aanslag in Bali vo rige week voorkomen had kun nen worden als het bestuursap paraat beter zou functioneren. Ze zei dit in Jakarta in een toe spraak tot de vereniging van ge pensioneerde militairen. Indo nesië heeft zich steeds doof ge houden voor de mogelijkheid van terrorisme binnen zijn landsgrenzen. De president die op Bali de plek van de aanslag te bezocht staat zelf ook bloot aan kritiek, omdat zij haar agenda volgens plan uit voert. Critici vinden dat zij zich helemaal vrij moet maken voor de strijd tegen het terrorisme nu in één klap duidelijk is gewor den dat Indonesië daar niet voor is gevrijwaard. Waarnemers gaan ervan uit dat de aanslag waarbij bijna twee honderd mensen omkwamen en ruim driehonderd gewond raakten, de positie van de Indo nesische president versterkt. Zij zou nu kunnen afrekenen met radicale moslimgroeperingen die voortdurend onrust stoken. Gisteren verlieten enkele hon derden medewerkers van de Amerikaanse ambassade met hun gezin Indonesië uit angst De vermeende leider van de radicale moslimgroep Jemaah Islamiyah wordt het ziekenhuis van Solo op Java ingereden nadat hij gisteren onwel was geworden tijdens een persconferentie. Abu Bakar Bashir (64) zou zich juist vandaag moeten melden bij de politie in Jakarta voor een verhoor over mogelijke betrokkenheid bij terroristische ac tiviteiten. Foto:AP voor nieuwe terreur. Ook andere landen hebben burgers opge roepen Indonesië te verlaten als ze er geen dringende bezighe den hebben. Nederland heeft een negatief reisadvies afgege ven en de ambassade ried inwo ners van Jakarta aan grote win kelcentra, bioscopen en bars te mijden. De politie heeft Abu Bakar Ba'asyir, de geestelijk leider van de Jemaah Islamiyah, die be schouwd wordt als de Indonesi sche tak van het terreurnetwerk al-Qaeda, opgeroepen om vra gen te beantwoorden. Het is niet duidelijk of er al een formeel ar restatiebevel is tegen de 64-jari- ge moslimgeestelijke uit de buurt van Solo die een fanatiek bewonderaar is van Osama bin Laden en een even fervent te genstander van het goddeloze westen. Maleisië, de Filippijnen en Singapore hebben hem al lang op de lijst staan van ge- zochten, maar Indonesië hield tot 'Bali' steeds vol dat er onvol doende reden was hem op te pakken. Onder grote internationale druk wordt hij nu opnieuw aan de tand gevoeld. Niet in verband met de aanslag in Bali, maar we gens een serie bomaanslagen met Kerstmis 2000. Ba'asyir zei zelf aan dat hij mogelijk wordt opgepakt en beschuldigde het westen ervan daar de hand in te hebben. Gelijk daarna vervoeg de hij zich bij het ziekenhuis wegens ademhalingsproblemen en hartklachten. Het is niet on gebruikelijk dat verdachten zich ziek melden om tijdelijk aan de sterke arm of veroordeling door de rechter te ontkomen. Zestienjarige Duitse jongen geeft zich over aan autoriteiten door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Een gijzeldrama in een school in de Duitse plaats Wai- blingen is gisteravond na zesen- half uur zonder bloedvergieten geëindigd. De 16-jarige gijzelne mer, gewapend met een 9 milli meter vuurwapen, liet tegen kwart voor tien zijn laatste gijze laars, twee 11- en 12-jarige scholieren, vrij en gaf zich over aan de autoriteiten. De jongeman was gistermiddag rond drie uur het computerlo kaal van de Friedensschule in Waiblingen, in de zuidelijke deelstaat Baden-Württemberg, binnengedrongen. De jongen haalde daarop een pistool te voorschijn en nam verschillende leerlingen en leerkrachten in gij zeling. De gijzelnemer onderhield per mobiele telefoon contact met de autoriteiten. Hij eiste behalve een pizza ook een miljoen euro losgeld en de beschikldng over een vluchtauto. De jongen is, volgens Duitse media, een voor malige leerling, die om onopge helderde redenen wraak wilde nemen op de schoolleiding. Hij zou ooit op onnatuurlijke wijze' van school zijn verwijderd. Duitsland is dit jaar eerder op geschikt door gijzeldrama's op scholen. In april van dit jaar schoot de 19-jarige Robert Steinhauser zestien mensen dood in een gymnasium in Er furt In februari terroriseerde een voormalige scholier uren lang het stadje Freisingen bij München. Die 22-jarige ver moordde uit wraak onder ande ren zijn vroegere werkgever en de directeur van zijn voormalige school, alvorens de hand aan zichzelf te slaan. Speciale anti-terreureenheden drongen 's avonds het schoolge bouw in Waiblingen binnen. „Wij zijn op alles voorbereid", zei een politie-woordvoerder. Op dat moment hield de dader nog twee scholieren in gijzeling. Aanvankelijk had de gijzelnemer de hele computerklas gegijzeld. Vier leerlingen zouden zich vrij willig bij hem als gijzelaars heb ben gemeld, waarop de overige scholieren door de jongen wer den weggestuurd. Ook een lera res bevond zich onder de gijze laars, maar zij slaagde er gedu rende het drama in om weg te komen. Later kwamen ook nog twee van de vier gegijzelde kin deren vrij. Behalve de politie, die de omge ving van de school afzette, wa ren gisteren ook geestelijke hulpverleners ter plekke. Vol gens voormalige schoolkamera den is de jongen een 'Bundes- wehr-freak' en kleedt hij zich graag in legerplunje. Hij zou vaak hebben opgesneden over een wapen dat hij in zijn bezit had en zou bij gelegenheden een kogelvrij vest hebben gedra gen. Na het gijzeldrama in Erfurt, waarbij de dader, die lid was van een schietclub. in het bezit bleek te zijn van een zwaar kali ber wapens, is de wapenwetge- ving in Duitsland aangescherpt. Desondanks is het niet moeilijk om op de zwarte markt een vuurwapen, meestal afkomstig uit Oost-Europa of de voormali ge Sovjet-Unie, op de kop te tik ken. rojme - Italiaanse demonstranten kwamen gisteren bijeen op het grote plein voor het Colosseum in Ro me tijdens een algemene staking georganiseerd door de grootste vakbond van Italië, de CGIL Meer dan een miljoen mensen deden mee aan de staking, de tweede van dit jaar. Net als de vorige keer is de staking gericht tegen het voornemen van de rege- ring-Berlusconi om de Arbeidswetgeving te versoe pelen, waardoor het onder andere gemakkelijker zal worden om werknemers te ontslaan. Daarnaast zijn veel Italianen boos op Berlusconi wegens het ge brek aan initiatieven om werk te creëren. Foto: EPA/Claudio Onorati door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De media spelen een grote rol bij het creëren van angst onder de bewoners van Washington, schrijft onze correspondent in de VS, Ans Bouwmans. Ze woont in het gebied waar de sluipschutter actief is. 'We móeten bang zijn.' Hoeveel mensen in Washington herinneren zich nog James E. Swann jr.? Niet al te veel. Zijn naam is de afgelopen weken slechts een enkele keer opgedoken in de uitputtende reeks verhalen over de sluipschutter die ons - de vier miljoen bewoners van de metropool aan de Potomac - dagelijks bereiken. Maar de 'shot- gun stalker' was in het voorjaar van 1993 bijna zo berucht als de 'sluipschuter' nu. James E. Swann - destijds 28 jaar oud - terrori seerde in het voorjaar van 1993 twee maanden lang de wijken Columbia Heights en Mount Pleasant in Washington. Hij schoot volstrekt willekeurig mensen neer. Een 28-jarige vrouw die haar hondjes Tonto en Pal uitliet. Een man die op weg was naar de winkel. Veertien keer haalde hij de trekker van zijn hagelgeweer over. Het resultaat: vier doden en vijf gewon den. Nerveuze mensen uit de wijde omgeving van Washington belden de politie. Honkbalpetjes en blauwe auto's waren in die maanden de symbolen van angst. Winkels klaagden over la- Een stuk zeil moet bezoekers van dit tankstation enige bescherming bieden tegen de scherp schutter. De meeste van de elf slachtoffers werden bij tankstations neergeschoten. Foto: EPA/Luke Frazza gere omzet. Er waren reportages over de angst voor het ongerichte schot hagel van de schut ter, die zijn slachtoffers koos zonder onder scheid te maken. Maar wie het archief van de plaatselijke krant er op naslaat, ziet onmiddel lijk het grote verschil met oktober 2002. tal stukken in de Washington Post dat in héél 1993 aan de 'shotgun stalker' werd gewijd - hij werd gepakt en vervolgens ontoerekeningsvat baar verklaard - haalt het niet bij de zondvloed die na 2 oktober is losgebarsten. Sommige re denen liggen voor de hand. Deze keer is de zijn met name de 'veilige' buitenwijken die hij onveilig maakt, en niet twee achterstandswij ken in de 'moordhoofdstad'. Er is een kind ge wond geraakt. De sluipschutter schiet vaker raak en zijn aanslagen zitten korter op elkaar. Maar er moet meer aan de hand zijn, anders is de exorbitante aandacht voor de 'jacht op de sluipschutter' niet te verklaren. Zeker is dat het fenomeen 'angst' sinds 11 september aanzien lijk belangrijker is geworden. Vroeger - in het tijdperk voor 11 september - dachten 'we' nog heel nuchter dat er altijd en overal een kans bestaat op de dood of geweld. Maar al te veel dachten 'we' daar maar niet aan, want zo groot is die kans niet en je kunt er toch eigen lijk niks aan veranderen. Maar sinds 'angst' in de VS de grootste raadge ver is geworden, is het officieel beleid om het zekere voor het onzekere te nemen. Van hoog naar laag, van Irak tot afgelaste schooltoer- nooien. Risico's moeten worden vermeden, tot in het absurde toe. Dit weekend heeft de ge meente Rockville een show van antieke auto's afgelast. Mensen zouden op weg naar de show wel eens op een pompstation neergeschoten kunnen worden, zei een woordvoerder. Het effect van de angst uitstralende autoritei ten wordt versterkt door de media. Er zijn méér media, meer concurrentie, en allemaal boksen ze tegen elkaar op in de wetenschap dat angst verkoopt. Alles wordt uitvergroot, el ke invalshoek wordt minutieus uitgeplozen en de volgende dag nog maar eens overgedaan. Dit is toch wat de kijkers en lezers willen? Het oorlog in Irak. De dreiging is te bevatten, maar tegelijkertijd lekker griezelig. Als een film waarnaar je gefascineerd kijkt. Het gevaar is dat mensen gaan denken dat de schutter-infotainment op tv de realiteit is. Het is niet langer de vraag óf wij - de inwoners van deze regio - bang zijn. We móeten bang zijn. De gelovigen en fatalisten komen nauwelijks in beeld of worden in een paar regRls afge daan. Dat zijn mensen die hun angsten niet onderkennen en ze leveren bovendien niet zulke leuke kopij op. Verslaggevers waarschu wen dat mensen die gewoon doorgaan met hun leven, toch altijd gedachten over de schutter in hun achterhoofd hebben of over hun schouder kijken. Angst is goed, weet je. We zijn deze dagen 'verenigd in angst' - we hebben iets om over te praten met vreemden. En zijn we niet samen sterk geworden van de recente angstplagen, van 11 september en miltvuur tot het w es mijl- virus? Het is een verwrongen werkelijkheid. En de buitensporige aandacht voor de sluipschutter begint wrang te worden. Washington is niet langer de moordhoofdstad die ze in 1993 was, maar met 200 moorden tot nu toe dit jaar (7 in de afgelopen 7 dagen) is moord en doodslag hier een dagelijks fenomeen. Irina Hans is zo'n 'gewone' dode die zaterdag zomaar op weg van de metro naar huis doodgeschoten werd. De 'sluipschutter' is niet God, maar hij bepaalt wel of je nieuws bent, van Den Haag tot Paler mo.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5