Afluisteren Fortuyn ontkend BINNENLAND Akkoord over uitbreiding EU Brugman VLOOIEN MARKT Zalm kwade genius in val kabinet' Van den Nieuwenhuyzen: Productie Fokker in China IfciJilliliIUilil] bij Van Til Minister Remkes: Geruchten nergens op gebaseerd Biologisch winkelen 'Onderkoning' vervangt Beatrix voor korte tijd Lasershield mag nog in auto blijven van tiiwnran Artsen slecht bereikbaar door 0900-nummers Onderzoek: Politici en journalisten liegen i-\£SÏOFÉy\h\0 C umjÊGEEl KEUKENSs BADKAMERS £52211 Hoofddorp, Kruisweg 785c, Tel. 020-6533462 «p- sgverbod jr ramppiloot MDe rechtbank van Assen Jt een 26-jarige piloot die in #2000 medeveroorzaker was «een dodelijk vliegtuigonge- Jjjij Smilde een vliegverbod (vijfjaar opgelegd. Ook Lt de man 240 uur werkstraf •hten. De man, indertijd [acteur van de KLM Flight tjmy in Eelde, voerde sa- |met een collega in een an- w uig een verboden ylucht uit. Na een botsing |tehet toestel van de twee- ructeur neer. De piloot ijn twee leerlingen kwamen let leven. De beide Passa ic van de veroordeelde raak- ïstig gewond. De man is (ie maanden na het ongeluk fagen. ondergoed [kerkkansel ik - De dominee van de lands Hervormde Kerk in ijk (Noord-Brabant) kon igen niet geloven toen hij jn kerk te maken kreeg met 'ïennispleger. Dominee :nsdag een bezoeker uit lem binnen die had ge- het interieur te mogen ijken. Even later zag de lelijke de man voor de kan- I piaan in damesondergoed, ^pezoeker was bezig met een «tel met zelfontspanner fo- E |van zichzelf te maken. De F larige schennispleger kreeg ioetevan 130 euro. en extra un minima 5haag Gemeenten kunnen ;en die langdurig op het turn zitten, voorlopig extra steun geven, linet heeft gisteren het iorstel ingetrokken dat eenten mogelijk moest in. „Het wetsvoorstel past linnen het voornemen van tbinet de ruimte voor ge iten om een eigen inko- ibeleid te voeren in te per- luidt de verklaring. ie, «Ierland in igs-topvijf me haag - Nederland hoort n het gebruik van drugs tot J-®1 ipvijflanden van Europa. ilijkt uit een voortgangsrap- nage Drugsbeleid die het ka- gisteren naar de Tweede ;r heeft gestuurd. Met het abisgebruik neemt Neder- e" een middenpositie in. Het r(" al probleemdrugsgebrui- behoort, zo blijkt uit het e'd lort, tot de laagste van Eu- Het gebruik van drugs is er' S1997 in ons land geste- ïSgi ;er beroep Fireworks et' ,em - Het gerechtshof in iem behandelt vanaf 26 no- ber inhoudelijk het hoger eI iep in de strafzaak tegen de directeuren van het En- dese vuurwerkbedrijf S.E. vorks. Rondom dat bedrijf 3,5 ilde zich in 2000 de vuur- )Ut ramp af, waarbij 22 doden 131 in. Eerder veroordeelde itbank in Almelo de twee et' achten wegens het overtre- van milieuvoorschriften, echtscollege sprak het duo van dood door schuld. Het P® was het niet met die uit- ^1' ik eens en is in hoger be- tte gegaan. rpleegsters j van inkijk !.et. hoven - Verpleegsters en ere medewerkers in het Ca- na Ziekenhuis in Eindho- 5n dragen niet langer door- 131 nende kleding. Als eerste 1V1 enhuis in Nederland geldt lorzichtigheid van de kle- als voornaamste criterium e keuze van de kledinglijn, personeel is tevreden over lieuwe materiaal, zegt een rdvoerder van het zieken- De 'doorkijkkleding' leid- aak tot seksuele toespelin- van patiënten. (hieven onder iter verdwenen on bij duurstede - De archie- 'e!l in het gemeentehuis van De bij Duurstede zijn de afge- n b n nacht onder water gelo- 'g( Het gaat om ongeveer 2 ki- xcl iter papier, waaronder de ee' ikarchieven van acht omlig- 7?gemeenten. De oudste gei imenten stammen uit de ei' bende eeuw. Een gespecia- elt td bedrijf vriest de stukken 'tp n de miljoenenschade te te irken. Het gemeentehuis n> It verbouwd. Het grondwa- gt wam omhoog doordat een m ip niet werkte. zaterdag 19 OKTOBER 2002 Kabinet wil politieke isolatie Nederland voorkomen den haag/gpd-anp - Het kabinet gaat ermee akkoord dat in 2004 tien landen volgens het zogehe ten 'big bang-scenario' tegelij kertijd toetreden tot de Europe se Unie. Het dreigement dat Ne derland individuele lidstaten eenzijdig zou kunnen weigeren is van tafel. „Wij gaan geen lan den blokkeren", zei premier Balkenende gisteren na afloop van de wekelijkse ministerraad. Volgens minister van buiten landse zaken De Hoop Scheffer heeft een 'rondje langs de Euro pese velden' geleerd dat eventu ele eenzijdige Nederlandse ve to's ons land politiek voor vele jaren zouden isoleren en ook handelsrelaties met kandidaat lidstaten zouden schaden. Er was nogal wat overredings kracht voor nodig om de WD- ministers ook op het standpunt te krijgen. De VVD drong de af gelopen weken aan op een indi viduele beoordeling van kandi daat-lidstaten. Ook eisten de li beralen spijkerharde afspraken over het geleidelijk afschaffen van de landbouwsubsidies. Om dit te voorkomen, is nu vastgesteld dat nieuwe lidstaten alleen tot de EU mogen toetre den als zij volledig aan alle eisen voldoen. Ook de Europese Commissie heeft inmiddels er kend dat meer 'vrijwaringen' en waarborgen op hun plaats zijn. Minister De Hoop Scheffer ont kende gisteren dat het kabinet water bij de wijn heeft gedaan omdat het inmiddels is afgetre den en moeilijker een vuist in Europa kan maken. Balkenende blijft eisen dat uiterlijk eind dit jaar afspraken worden gemaakt over de afbouw van de inko menssteun aan boeren. Daar over overlegt hij dinsdag met de Britse premier Blair en de Fran se president Chirac. Zonder her vorming van het landbouwbe leid wordt de EU onbetaalbaar den haag/gpd - Oud-minister Bomhoff van volksgezondheid wijt evenals zijn ex-collega Heinsbroek de val van het kabi net aan WD-leider Zalm. Die zou de overige LPF-ministers hebben opgestookt zowel Bom hoff als diens collega-minister Heinsbroek te wippen in de we tenschap dat dit onherroepelijk tot de val van het kabinet zou leiden. „Zalm heeft dubbelspel gespeeld", verklaarde Bomhoff gisteravond in het televisiepro gramma Netwerk. Volgens Bomhoff was Heins broek, die hij als 'desperado' be stempelde, vooral bezig met zijn eigen politieke agenda. Hij was alleen vol van zichzelf, had geen zin in het ministerschap en wil de vooral in de voetsporen tre- breda/gpd - Over drie jaar kan er in de Chinese stad Nanchang een Fokker 70 of Fokker 100 uit een gloednieuwe fabriek rollen. Dit stelt 'bedrijvendokter' Joep van den Nieuwenhuyzen. Hij zegt daartoe contracten te heb ben getekend met de Chinese fabrikanten Avic en Hongdu Aviation Industry en een groot industrieel concern. Van den Nieuwenhuyzen doet zijn uitspraken in het tijdschrift FEM/De Week, dat deze ontwik kelingen op het spoor is geko men. Van den Nieuwenhuyzen ver- Joep van den Nieuwenhuyzen. Foto: ANP/Frans Vanderlinde (advertenties) Ijl iim jr-4650 Luchtige moderne bank van ontwerper Jean-Pierre Audebert met het ideale zitcomfort. Leverbaar met hoge of lage rug, in diverse breedtematen en leder naar keuze Ons adres; Openingstijd»" Noordedtade 1038 Ma-DI-Wo 9 30-17 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9 30-21 00 ut Telefoon (072) 5112760 Za. 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Q Eigen parkeerterrein www.vantil nl en ontspoort onzebijdrage aan Brussel, aldus de minister. Een meerderheid van de Twee de Kamer steunt de mening van het demissionaire kabinet. WD en LPF steunen het kabinet niet. Een meerderheid van CDA en oppositiepartijen PvdA, Groen links en D66 doen dat wel. WD-leider Zalm is ontevreden over het kabinet en noemt de inzet onvoldoende. Hij zegt dat de stelling dat Nederland ge straft wordt door een hardere opstelling onbewezen is. LPF-Tweede-Kamerlid Janssen van Raay noemt het onbegrijpe lijk dat het kabinet 'afziet van het recht van unanimiteit'. De LPF blijft tegenstander van de uitbreiding zoals de Europese Commissie die voorstelt. EU-voorzitter Rasmussen is blij met de beslissing. Dat zei hij na afloop van een bezoek aan Bal kenende ter voorbereiding van de Europese top volgende week. den haag/gpd-anp - Oud-minis- ter van binnenlandse zaken Klaas de Vries ontkent dat Pim Fortuyn de laatste maanden voor zijn dood is afgeluisterd door de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD). „Dat is absolute larie koek", liet hij gistermiddag we ten. Ook de huidige minister van binnenlandse zaken Remkes zei gistermiddag dat de beschuldi gingen nergens op gebaseerd zijn. Hij heeft dat direct laten uit zoeken. „Het zou bij geen minister zijn opgekomen om een politicus af te luisteren. Dat behoort ook niet tot de werkzaamheden van de toenmalige BVD of de AIVD nu", benadrukt De Vries. Volgens de wetgeving destijds moesten vier ministers onder wie De Vries en de minister-pre sident, schriftelijk toestemming geven aan de BVD om een poli ticus te mogen afluisteren. „Dat is dus absoluut niet gebeurd", benadrukt De Vries. Ook de huidige minister van binnenlandse zaken Remkes ontkent dat Fortuyn is afgeluis terd. De beschuldigingen zijn volgens de huidige bewindsman 'nergens op gebaseerd'. Een woordvoerder van de com missie-Van den Haak, die on derzoek doet naar de beveiliging van Fortuyn, wil niet kwijt welke getuigen het over afluisteren hebben gehad. „Alle correspon dentie met de geïnterviewden beschouwen wij als persoonlijk en vertrouwelijk." De commissie reconstrueert aan de hand van interviews, media- archieven en dossiers of er spra ke was van bedreigingen aan het adres van Fortuyn. Ook wordt onderzocht of het kabinet in de maanden voorafgaand aan de moord de juiste beslissingen over de beveiliging van Fortuyn heeft genomen. De commissie-Van den Haak heeft geluiden gehoord uit de directe omgeving van Fortuyn, waaruit zou blijken dat hij wel degelijk is afgeluisterd. De com missie onderzoekt die bewerin gen, zo bevestigde een woord voerder. Hans de Haij, de advo caat van de familie van Fortuyn: „Butler Herman heeft mij ver teld dat Fortuyn en hij de laatste weken voor de moord binnens huis codetaal spraken. Maar harde bewijzen voor het afluis teren heb ik niet De LPF-Tweede-Kamerleden Eerdmans en Herben hebben inmiddels Kamervragen aan mi nister Remkes gesteld. Leefbaar Nederland heeft inmiddels een spoeddebat aangevraagd. Minister Remkes (binnenlandse zaken). Foto: GPD/Anne Kamp den van Pim Fortuyn. Bomhoff beklemtoonde dat het kabinet hem maandag nog verzekerde dat alles goed zou komen als Heinsbroek maar zou aftreden. In hetzelfde televisieprogramma beweerde Heinsbroek wat dat betreft precies het tegenoverge stelde. De lezingen van Bomhoff en Heinsbroek zijn op één punt gelijk: Zalm zou de overige LPF- ministers hebben opgestookt om het vertrouwen in zowel Bomhoff als Heinsbroek op te zeggen. Zalm ontkent dit. Bomhoff onthulde in Netwerk bovendien dat hij een boek gaat schrijven over zijn politieke er varingen met de LPF, 'waarin nauwkeurig allerlei data, feiten en details staan genoemd'. Het moet in december uitkomen. klaart dat zijn RDM Holding op 23 augustus een contract heeft getekend met Hongdu, Avic en 'een financier' over de bouw van beide Fokker-types. De herstart- kosten schat hij op 600 miljoen dollar. Ondanks de huidige luchtvaart- malaise die ook veel Fokkers aan de grond houdt, ziet Van den Nieuwenhuyzen kansen voor goede regionale vliegtui gen. Hij wijst erop dat concur rent Fairchild Domier failliet is, Embraer minder comfortabele toestellen maakt en KLM veel vrijkomende Fokkers opkoopt voor KLM Cityhopper en KIM UK. Bij het faillissement van Fokker in maart 1996 vielen 5664 ont slagen. Onderdelen als Fokker Services en Fokker Elmo (Hoo- gerheide), Fokker Aerostructu- res (Papendrecht) en Fokker Special Products (Hoogeveen) werden overgenomen door Stork, dat ook het intellectueel eigendom van Fokker bezit. Woordvoerder Dick Kors zegt dat Stork zelf geen ambitie heeft om complete vliegtuigen te bou wen. „Onze strategie richt zich op toelevering en onderhoud." Maar wie Fokkers wil bouwen, moet wel het intellectueel eigen dom van Stork kopen of huren. Ook moeten de componenten gecertificeerd worden. „Maar er is geen fomieel overleg met Van den Nieuwenhuyzen", zegt Kors. „Dus hebben we ook geen standpunt of we dat eigendom willen overdragen en tegen wel ke prijs. We wachten rustig af." de wijk - Vrijwilligers van Milieudefensie en Greenpeace hebben zich de afgelopen weken suf gewinkeld. In 350 supermarkten door het hele land onderzochten zij het biologische assortiment. De winkel met de meeste biologische producten (302) in de schappen was een supermarkt in De Wijk (Drenthe). Daarmee heeft de winkel de EKO-Award 2002 in de wacht gesleept. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/anp - Vice-voorzitter Tjeenk Willink van de Raad van State heeft gisteren de fractie voorzitters in de Tweede Kamer ontvangen om zijn advies aan koningin Beatrix over de val van het kabinet voor te bereiden. Met deze ongebruikelijk stap werd voorkomen dat Beatrix in een periode van rouw zelf de politieke leiders moet spreken. Officieel staat het Willink, een van de vaste adviseurs van de koningin en ook wel de onder koning van Nederland ge noemd, vrij om iedereen te spreken die hij nodig vindt om een oordeel te vormen. Bij de kabinetscrisis in mei 1989 ontving Beatrix de fractievoor zitters nog zelf, en wel op de zelfde dag dat de regering-Lub- bers viel. Nu zal Willink zijn be vindingen verwerken in een ad vies aan Beatrix. De koningin ontvangt Willink maandag, evenals premier Bal kenende en de voorzitters van de Eerstë en Tweede Kamer. Op basis van hun adviezen zal ze het kabinet al dan niet ontbin den. Gisteren werd ook bekend dat minister De Boer van verkeer en waterstaat namens de LPF de nieuwe vice-premier in het de missionaire kabinet wordt. De Boer neemt de plek over van oud-minister Bomhoff die woensdag ontslag nam. door Jeroen de Vreede den haag - Het ministerie van verkeer ziet voorlopig af van een wettelijk verbod van laserappa- ratuur die snelheidsmetingen van de politie verstoort. De ver klikkers van radarcontroles wor den wel verboden. Vanaf de zo mer 2003 is het gebruik, bezit en verhandelen van radardetecto ren strafbaar. Eind deze maand dienen voor het gerechtshof in Leeuwarden zeven zaken tegen gebruikers van laserapparatuur. Dat zijn kleine zenders van infrarood- licht, die de snelheidscontroles via de zogeheten lasergun van de politie verstoren. De gedaag den claimen dat de apparatuur in hun auto is bedoeld voor het op afstand openen van tuinhek ken en garagedeuren. Het open baar ministerie (OM) gelooft niet in die opzet. Een wettelijk verbod op laser- schilden is lastig omdat het aan boord hebben van een afstands bediening met infrarood licht op zichzelf niet strafbaar is. Di recteur Jan Rijks van fabrikant Targit Automotive vergelijkt het apparaat met een aardappel- (advertentie) Wie houdt van bijzonder, zit bij JORI goed Tijdelijk zelfs extra goed. want bij Van Til betaalt u nü 20% minder voor deze gastvrije bank. Met onverwacht veel persoonlijkheid dankzij de grote variatie in kleuren, materialen en maten Dat is de rode draad door de gehele JORI-collectie. Bijzonder ontspannend. designcentrum schilmesje. „Dat is bedoeld om aardappels mee te schillen, maar je kunt het ook gebruiken om een burenruzie mee te be slechten. Het gaat om de inten tie van de gebruiker." Hij be strijdt dat autobestuurders met laserverstoorders aan boord een gevaar zijn op de weg en wil on derzoek naar het verband tus sen detectie-apparatuur en ver keersveiligheid. Het OM wijst zo'n onderzoek af. Het ministerie heeft nu alleen een wettelijk verbod op radarde tectoren in voorbereiding. „Het wetsvoorstel is aangepast, maar volgende zomer gereed", zegt woordvoerder Anna Bekius van het ministerie. Radardetectoren waarschuwen de bestuurder als een radarsnelheidscontrole wordt gehouden, bijvoorbeeld via een flitspaal of in een politie auto aan de kant van de weg. In veel omliggende landen is het bezit en gebruik van radarver klikkers al verboden. Vanaf de zomer gaat het verbod op gé bruik, bezit en verkoop ook in Nederland gelden. den haag/gpd - Huisartsen mo gen niet alleen maar bereikbaar zijn via (duurdere) 0900-num mers. De Inspectie voor de Ge zondheidszorg heeft dit alle huisartsen in een circulaire la ten weten. Volgens de inspectie schakelen steedsmeer huisartsen, vooral als zij met collega's samenwer ken, over op een 0900-lijn. Maar dat levert voor patiënten proble men op. Om hoge telefoonkos ten te voorkomen, zijn in bedrij ven of woningen telefoons afge sloten voor 0900-nummers. Daardoor zijn huisartsen niet al tijd te bereiken. Ook de LandelijkeHuisartsen- vereniging LHV adviseert haar leden om gewone telefoonnum mers te houden. den haag/gpd - Politici, ambte naren en journalisten staan er bij de Nederlandse bevolking niet best op. De val van het ka binet-Balkenende en de LPF-ru- zies die daarvan de inleiding vormden, hebben het vertrou wen in hen geen goed gedaan. Uit een onderzoek van bureau Motivaction blijkt dat 53 pro cent van de bevolking denkt dat ambtenaren niet de waarheid spreken. Voor politici is dat zelfs 69 procent. De ministers onder hen komen er iets minder slecht van af: 59 procent. Zesenvijftig procent van de Nederlanders meent dat journalisten liegen. Nieuwslezers op televisie delen vreemd genoeg niet in die ma laise: 87 procent acht hen wél betrouwbaar. Schrale troost voor verslagge vers en politici is dat directeuren van grote bedrijven, autoverko pers en reclamemakers als nog ieugenachtiger te boek staan. Als zeer waarheidslievend wor den daarentegen wetenschap pers. artsen, rechters en domi nees en priesters beschouwd. Motivaction heeft onderscheid gemaakt tussen kiezers in het al gemeen en mensen die bij de laatste verkiezingen op de LPF stemden. Opvallend is dat die laatsten in bijna alle beroeps groepen minder vertrouwen hebben dan de bevolking als ge heel. Vooral politici, journalisten en directeuren gelden bij LP- F'ers als onverbeterlijke leuge naars. Aan het onderzoek deden 671 mensen mee. (advertenties) WWVW.VLOOIENMARKTEN.NL 19-lOOKT VEEMARKTHALLEN A.S. ZONDAG GEOPEND! BADKAMERS GRATIS GRATIS MONTAGE EN VLOERTEGELS AANSLUITEN t.w.v. 750,-' Voor meer informatie bel gratis 0800-0234560, of kijk op wwwbrugman.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3