Op de bres voor in een drijvend monument gn 'De 'Rotterdam' moet behouden blijven' 13 UK I UB t K Het 220 meter lange en 58 meter brede stoomschip 'Rotterdam' in volle glorie. Foto's: Klaas Krijnen Ooit de trots van een zeevarende natie, thans noodgedwongen in ruste: het 220 meter lange stoomschip 'Rotterdam'. Het is nog altijd het grootste passagiersschip dat ooit in Nederland werd gebouwd. Het kolengestookte zeekasteel (een aantal jaren geleden omgedoopt tot 'Rembrandt') ligt inmiddels aan de ketting op de Bahama's - de laatste eigenaar is failliet. Tijd voor actie om het schip niet bij de sloper te laten belanden, vonden Klaas Krijnen (Haarlem) en Joop Post (Driehuis). Krijnen richtte samen met andere liefhebbers de 'Stichting tot behoud Stoomschip Rotterdam' op. Post probeert het schip te kopen. 'Het is een nationaal monument en dat mag niet verloren gaan'. door Frans van den Berg genheid en het toerisme in IJmuiden een gigantische impuls zijn. We moe ten dan het nodige ondernemen, dus gaan we shows geven, het hoteldeel goed exploiteren en het schip aan een televisiezender verhuren als studio. In Amsterdam willen ze in november de knoop doorhakken, maar ik ben bang dat ze opnieuw gaan uitstellen. Wanneer het gemeentebestuur van Velsen het licht op groen zet voor on ze plannen met IJmuiden, is het wat ons betreft voor Amsterdam over." Voorzitter Krijnen van de stichting tot behoud Stoomschip Rotterdam heeft regelmatig contact met Post. .Am sterdam is een goede plek", zegt hij. „IJmuiden kan ook, maar Lijkt me wat afgelegen. Rotterdam zou natuurlijk het mooiste zijn. Zelf zijn we met een andere groep bezig om op de RDM- vverf een transportmuseum te maken en daar past het mooi in." Deze week presenteerde oud-hotel directeur (o.a. Krasnapolsky) J. Roers- ma zich ook als koper. Hij wil het schip in Rotterdam aftneren en dan het Liefst in de Rijnhaven. „Roersma is geen kaper op de kust. Hij werkt voor mij", legt Post uit. „In feite is dat het derde scenario, voor het geval Am sterdam en IJmuiden geen vergun ning geven. Het probleem van Rotter dam is dat er te weinig toeristen ko men voor een goede exploitatie van het schip. Bovendien wordt het daar erg lastig om snel een permanente ligplaats te krijgen. Op slopers na, zijn er geen andere kopers. Ik ben de eni ge kandidaat en bepaal naar welke plaats de Rotterdam gaat." Krijnen maakt er geen halszaak van. „Wij zijn", zegt hij, „zelf niet in staat om het te kopen, dat moeten onder nemers doen. Ons doel is te voorko men dat slopers ermee aan de haal gaan. Het is een nationaal monument en dat mag niet verloren gaan." Als een wreed verslagen reus ligt het stoomschip 'Rotter dam' aan de ketting op de Bahama's. Nog geen halve eeuw na de feestelijke doop (1958) door konin gin Juliana, is het vroegere pronkstuk van de Holland Amerika Lijn (Rotter dam-New York) uit de gratie. Moder ne rederijen willen niet meer met stoomschepen varen. Een reden te meer om de Rotterdam te behoeden voor sloop, meent de Haarlemse ju rist Klaas Krijnen, mede-oprichter van de 'Stichting tot behoud Stoom schip Rotterdam'. „Het hele interieur met prachtige zalen en veel kunst uit de jaren vijftig is ongeschonden. Het is echt een varend monument. Het schip is opgezet voor de lijndienst, waarbij de passagiers van de twee klassen aan boord keurig van elkaar gescheiden waren. Die scheiding is met schuifwanden gemaakt, zodat het later prima als cruiseschip kon voldoen. Op wat kleine aanpassingen na is het nog altijd zo te gebruiken." Krijnen is al dertig jaar 'schepenfreak' en heeft zich gespecialiseerd in de Holland Amerika Lijn. Deze later in Amerikaanse handen gekomen rede rij stootte in 1997 de Rotterdam af. De gemeente Rotterdam heeft lange tijd serieus geprobeerd het schip te ko pen, maar de raad was bang dat het verwijderen van asbest de kosten flink zou opjagen en blies de koop af. Daarop kocht de Amerikaanse rederij 'Premier Cruises' het schip en gaf het de nieuwe naam 'Rembrandt'. Drie jaar later ging het bedrijf over de kop en sindsdien ligt de Nederlandse trots aan de ketting op de Bahama's. „Het is een toonbeeld van techniek, architectuur en kunstuitingen uit de jaren vijftig", zegt Krijnen. „Boven dien bestaan er geen vergelijkbare Nederlandse schepen meer. De Nieuw Amsterdam, Oranje, Willem Ruys en Maasdam zijn gesloopt of ge zonken. De Rotterdam is een van de laatste klassieke passagiersschepen in Het centrale trappenhuis van de Rotterdam. De Ritz Carlton, volgens Klaas Krijnen de mooiste ruimte van het schip. Na de doop door koningin Juliana, werd het vlaggenschip van de HAL op 13 sep tember 1958 onder enorme belangstelling te water gelaten. Foto: Archief/ANP Het front van de 'Rotterdam'. ren of in IJmuiden. Mochten we in beide plaatsen geen vergunning krij gen, dan is Rotterdam nog steeds in beeld. Ook is er interesse getoond uit Scheveningen, Vlissingen en Antwer pen, maar dat zie ik zelf niet zitten." De consultant, tevens statenlid in Noord-Holland voor het CDA, heeft grootse plannen met het schip. „Niet om er cruises mee uit te voeren. Het is namelijk een stoomschip. Dat vaart prachtig, omdat je in tegenstelling tot een modem dieselschip geen trillin gen hebt. Maar je moet wel al 72 uur voor vertrek beginnen met stoken. Je verstookt 200 ton kolen per dag en dat is onbetaalbaar voor een moderne rederij. Wat wel kan is het schip af meren en exploiteren. Het is in feite een drijvende stad met 600 kamers voor 1.200 mensen en 250 kamers voor personeel. Verder zijn er grote, prachtig ingerichte bars, restaurants en een film- en theaterzaal met 600 zitplaatsen. Allemaal viersterrenvoor- zieningen. Het is allemaal nog in de oorspronkelijke staat en dat moet zo blijven. Het is echt uniek. Op termijn kan het zelfs een rijksmonument wor den." Ruim een jaar geleden maakte Joop Post met steun van banken en onder nemer Erik de Vlieger een plan om het stoomschip in Amsterdam-Noord af te meren. Post: „Voor het Siberië van Amsterdam zou dat een enorme economische impuls betekenen. Het kan als hotel- en congrescentrum een aanvulling zijn op het aanbod van de RAI. Maar steeds worden door de deelraad nieuwe problemen opge worpen, zodat ik inmiddels naar een alternatief ben gaan zoeken om hoe dan ook de Rembrandt naar Neder land te halen." Met een andere groep investeerders is een plan gemaakt voor een exploitatie in IJmuiden. Daar kan het schip in de monding van het Noordzeekanaal af meren naast de jachthaven Seaport Marina. „Het zou voor de werkgele de wereld: behoud is zelfs van inter nationaal belang. De Amerikaanse bank die beslag heeft gelegd, weet het schip al twee jaar met onderhouds ploegen in goede staat te houden, maar de kosten lopen op. Het gevaar is groot dat straks een sloper ermee aan de haal gaat. Dat moeten we ab soluut zien te voorkomen en daarom ondersteunen we ieder initiatief tot redding." In het groepje dat de Rotterdam zou willen kopen, bevindt zich maar één niet-sloper: Joop Post uit Driehuis. „Ik ben er al twee jaar mee bezig en de optie op koop is al enkele keren verlengd. Door de economische ma laise is de vraagprijs inmiddels gezakt van 28 miljoen dollar naar 12 miljoen. Slopers bieden slechts rond de zes miljoen. Binnen enkele maanden wil ik de koop echt rond hebben. Daar voor moet wel duidelijk zijn of we de Rembrandt - die naam zullen we aan houden - in Amsterdam-Noord afme

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 39