'Ik durfde niet eens even hard te lopen' MEDIA Rood licht geeft Bart Chabot rust et Vermoeden als eigentijdse tv-viering is-site NOS Maartje van Weegen 24 uur per dag beschikbaar voor 'koningszaken' Radio 2 en AVRO duiken in jaren 70 bezocht F ertijd start compilatie start met nwerfactie GEKNIPT ichrift Elle c; de in Kroatië Hilversum - Radio 2 en de AVRO-televisie gaan komen de week terug naar de jaren 70. Radio 2 organiseert voor de zevende keer de Week van de jaren 70 en de AVRO doet op tv voor het eerst mee. De AVRO zendt maandag tot en met vrijdag op Nederland 1 om 18.30 uur de Week van de jaren 70 uit. In dat program ma zijn archiefbeelden te zien die een sfeerbeeld schet sen van het leven uit die tijd. Geen overbekende fragmen ten, maar vergeten portretten en unieke reportages. De se- ventiesweek op Radio 2 wordt vrijdag afgesloten met de Top 70 die is samenge steld door luisteraars. Radio 2 en platenmaatschappij EMI hebben tevens een cd uitge bracht met de grootste hits uit de Top 70-uitzendingen van de afgelopen jaren. Op de cd is muziek te vinden van onder anderen Meat Lo af, Queen, Deep Purple en Boudewijn de Groot. Bart Chabot: „Ik zie niet alleen heel slecht, ik ben ook nog scheel." Foto: GPD Bekende Nederlanders doen rijexamen op SBS 6 den haag - Start de wagen.Ah, de motor loopt. Dat gaat alvast goed. Niks meer aan doen, niks meer aan doen, hahaha". De lange Haagse schrijver/dichter- cabaretier Bart Chabot is op weg. „Oh, fietser. Mevrouw, let op u zééiéék". Instructeur Tony Gijzel trekt het stuur wat naar rechts. Bart remt stevig, vier in zittenden buigen voorover. „Hij wil nog wel eens op het rem- metje trappen", zegt de 38-jari- ge instructeur. „En deze wagen heeft een behoorlijk 'anker'." Bart heeft er lol in. Het is pas les twee van een cursus autorijden die ertoe moet leiden dat hij zondag live op SBS 6 afrijdt in het televisieprogramma Het Na tionale Verkeersexamen. Dan wordt het Centraal Bureau voor de Rijvaardigheid (CBR) 75 jaar. „We rijden af in Hilversum", zegt Bart. „Daarom gaan we ook nog een keer oefenen daar. An ders wordt het zondag 11 sep tember in Hilversum. Neem al leen het mediapark weet je wel, voordat je het weet rijd je een of andere gozer met een pistool voor z'n donder!" Chabot wilde wel meewerken aan het CBR/SBS 6-feestje ge presenteerd door Ton van Roy- en en Milika Peterzon. Onder één voorwaarde: lessen in Den Haag. „SBS 6 stond op m'n ant woordapparaat: 'Bart, hartstikke leuk, je krijgt een treinabonne ment voor Amsterdam'. Heb ik gelijk maar even teruggebeld: 'Mevrouw, denkt u dat ik de he le dag in bed naar het plafond lig te kijken tot de kinderen van school komen?' Het wordt Den Haag of niet". Bart draait, praat, lacht en be weegt. „Bart, hou je schouders aan je stoel", zegt Tony, „want je weet, anders bind ik je vast". „Oh ja, oh ja", zegt Bart. „Ver trouwen in mezelf? Nou, ik heb vooral vertrouwen in Tony". Het is vandaag pas Barts tweede les: Chabot stuurt, geeft gas en remt, maar Gijzel doet het scha kelen nog. Hij heeft vertrouwen in Chabots kansen: „Hij kijkt uit zichzelf in dode hoeken, welis waar door achterstevoren op z'n stoel te gaan zitten, maar hij kijkt. En remt op tijd. Ik heb ze ook gehad die réden maar door, dachten zeker dat het uur rijles eerder voorbij was als ze nooit zouden remmen". Bart acht zichzelf niet kansloos, straks op tv. „Henk Westbroek doet ook mee; dat schijnt echt een heavy case te zijn. Die heeft het al eens na tachtig lessen op gegeven. Als de andere bekende Nederlanders er straks op tv niks van bakken, misschien dat ze er dan toch ééntje laten sla gen. Dat ze denken: Laat dan Chabot maar gaan". 27 Jaar geleden reed Bart Cha bot al eens af. Zonder succes. Het is voor de bijna 48-jarige Hagenaar niet simpeler gewor den. Neem alleen al z'n ogen, altijd gewapend met die zware bril. „Ik zie niet alleen slecht, ik ben ook nog scheel. Ik zie geen diepte". Rood verkeerslicht. „Rood licht geeft rust, vind ik". „Nou Bart", zegt Tony, „dat vinden de mees te mensen niet hoor". Al decennialang doet Bart het zonder rijbewijs. Toch is hij au- togek. Er staan er thuis zelfs twee voor de deur, al heeft al leen vrouw Yolanda een rijbe wijs. Maar toen het gezin bleef groeien (inmiddels vier kinde ren) en er een nieuwe auto moest komen, bleef de oude Al fa ook. „En racewedstrijden, ik kijk ze altijd. Ja, als ik straks na een optreden 's nachts naar huis moet, jahaa, dan is de snelweg van mij". Victor Schildkamp Het nationale verkeersexamen, zondag. SBS 6,21.00 uur onique Brandt - Het Vermoeden is de titel et nieuwe, religieuze programma IKON op zondagmorgen elf uur luis brengt In het programma van een half uur zijn onderdelen uit de ritse liturgie, zoals de schriftle- samenzang, de preek en het ge- j" een eigentijds, maar klein en in- isje gestoken. Gasten praten over iloof en bijbelse verhalen die veel en betekenen. Presentatoren An- e Schrijver, op zondagmiddag ook ien in het spirituele programma ;j -ive, en Colet van der Ven, onder- beurtelings wat hun gasten inspi- an wel verwondert, de eerste aflevering Ilona Fritz, it van de Evangelisch-Lutherse Nederland en predikant in de te zien. In een schapenstal, her ig aan het beroep van haar vader itvader, maar ook aan haar eigen als geestelijk herder, praat ze over 1st die ze putte uit het bijbelboek idat haar kind overleed, en haar 'an God, die haar vooral bijstaat in tijden: 'een God die weet wat lij- Tussendoor wordt er voorgedri het boek, en wordt muziek ver tolkt die Fritz zelf heeft uitgekozen, in dit geval een lied van Huub Oosterhuis. Het Vermoeden, waarvan de titel verwijst naar 'het grote geheim, waarvan wij slechts een vermoeden hebben', is de moderne opvolger van de registraties van kerkdiensten zoals die jarenlang door de Ikon op de buis werden gebracht. Afgelo pen zomer maakte de zendgemachtigde bekend te stoppen met de kerkdiensten, waar vooral naar werd gekeken door mensen die door ziekte of om andere re denen niet naar de kerk kunnen. De kijk cijfers kalfden gestaag af. ,Als mensen zo'n dienst zien denken ze, wat is daar aan de hand. Het spreekt hen niet meer aan", aldus een IKON-woordvoerster. Maalstroom IKON-directeur Martin Fröberg hoopt met de nieuwe vorm een grotere, maar vooral bredere doelgroep aan te spreken. „Ik denk bijvoorbeeld aan mensen tus sen de 35 en 45 die zich in de maal stroom van het dagelijks leven ook nog wel eens afvragen of er nog iets anders is dan geld verdienen. Ik merk in deze tijd dat mensen in die leeftijd graag weer iets willen met de overtuiging die ze van thuis uit hebben meegekregen, al willen ze met meteen de kerk in. Er zijn veel spi rituele programma's op dit moment, al zijn daar ook een aantal zeer zweverige, new age-achtige programma's bij. Dat wordt Het Vermoeden in ieder geval niet" De proefaflevering van Het Vermoeden werd over het algemeen positief ontvan gen, ook bij de criticasters die niet zaten te springen om de vernieuwing van de zondagochtendviering. Vandaar dat de verwachtingen tamelijk hooggespannen zijn. Kijkersaantallen wil Fröberg echter niet noemen: „Het programma moet ook even de tijd krijgen. Het mag dit jaar rus tig doorgroeien. Toen we bekend maak ten dat we stopten met de registraties van kerkdiensten, kregen we per dag vijf tot tien mailtjes en brieven. Die mensen hebben we trouwens allemaal terugge schreven en uitgelegd wat de reden was dat we stopten. Laat ik het zo zeggen: ik hoop dat als ik volgend jaar weer zou zeggen: we gaan stoppen, dat er dan postzakken vol reacties binnenkomen. Niet dat ik wil stoppen, trouwens." Het Vermoeden is geen live programma, maar moet volgens Fröberg „wél aan schurken tegen het tijdsgevoel van die week. Ik wil de vrijblijvendheid van onze programma's afpoetsen. De kijker moet bij elk Ikon-programma begrijpen waar om het nu net op dit moment wordt uit gezonden." De IKON-directeur startte ruim een jaar geleden als opvolger van Lejo Schenk. Fröberg, afkomstig van Omroep Brabant en daarvoor werkzaam geweest bij on dermeer Veronica's Nieuwslijn, VPRO's Lopende Zaken, Netwerk en Reporter, wil dat 'zijn' omroep zich scherper profi leert, 'scherper aan de wind vaart', zoals hij het zelf omschrijft. Ethische reflectie, onderstromen in de samenleving en de oecumene worden de drie pijlers waarop de programmering van de IKON nadruk kelijk zal rusten. „We willen echt signale ren wat speelt in de samenleving, vraag tekens zetten bij vanzelfsprekendheden, onze taak als publieke omroep serieus nemen." Dat de publieke omroep op dit moment behoorlijk onder vuur ligt, daarvan is ook Fröberg zich zeer bewust. „Ik weet, be stuurlijk kan het allemaal wat efficiënter en de rangschikking van de programma's kan beter, maar de publieke omroep brengt absoluut kwaliteit. Als je het ver gelijkt met het buitenland hoeven we ons echt niet te schamen. We hebben ooit met z'n allen voor dit bestel gekozen. Je moet heel goed nadenken waarom je dat allemaal overboord zou gooien." Er zijn wel tivintigduizend ma nieren om Nova spannender te maken, maar ik hou gewoon van de klassieke actualiteitenru briek. Alsjeblieft geen talkshow met personality's als Felix Rot tenberg en Matthijs van Nieuw- kerk. Felix is toch te veel politi cus. Je voelt dat hij eeuwig op de schoot van de macht heeft geze ten. Dat is geen fijne uitgangs positie als presentator van een actual itei tenprogram ma. Presentator Fons de Poel in VARA TV Magazine Ik ben vaak genoeg geopereerd, maar ik zal altijd zo blijven lo pen als ik loop. Technisch kun je niet aan die hersenhelft peu- terén, dat lukt niet. Ik vind het niet erg. Ik wil mijn eigenheid houden. Die krompoot is gewor den tot de vrouw die ik ben en daar ben ik trots op. Ik zou een ander mens zijn geweest als ik altijd had kunnen hollen en vliegert. Presentatrice Lucille Werner in de NCRV Gids Mijn eerste vraaggesprek was om op te schrijven. Presentatrice Barbara Barend in TROS Kompas Eén voorval heeft veel indruk op me gemaakt. Bij een schoolon derzoek was ik betrapt bij het spieken. Ik dacht dêI ik zou worden uitgesloten valt het exa men. Maar nee,.de leraar vertel de me dat bij het christelijk ge loof vergevingsgezi ndheid een grote rol speelt. Zo bijzonder! Helaas kan ik niet zeggen dat ik daarna nooit meer heb ge spiekt... Actrice/presentatrice Marjolein Keunlng in Televizier Ik was uitgenodigd. Ik was er niet. Mijn solidariteiten lagen die dag ergens anders. Dat bete kent niets onvriendelijks aan het adres van Maxima en Wil lem-Alexander. maar mijn soli dariteiten liggen al sinds jaar en dag bij de Dwaze Moeders. Ik vond dat ik op die dag aan hun kant moest staan. Ik ben dus niet geweest. Huub Oosterhuis in Studio over de koninklijke bruiloft ma diuM - Tussen 6 oktober, van overlijden van prins >n de bijzetting in Delft jktober, zijn 3,2 miljoen ■tpagina's opgevraagd speciale prins Claus-site iv.nos.nl. De pagina's i bekeken door bijna 0 bezoekers. Op de site is a ^euws en achtergron- er de prins te volgen. |an de helft van de pagi- >rd bekeken op de dag bijzetting. Via de site NOS was de televisieuit- glive te volgen. Maxi- 500 mensen konden te- rtijd inloggen op de live- Winter Foto: ANP hel ,KiL !UW um - De populaire mu- alkshow Wintertijd van de Winter begint van- "(RTL 5, 22.55 uur) aan uw seizoen met een itie van hoogtepunten dtzendingen van de af- drie jaar. Er zijn frag- met muziekkeuzes te i onder anderen Michiel i (Maggie May van Rod t), John de Mol (Nights e satin van de Moody Hanneke Groenteman "Ier in the city van Lovin' fill) en Jan Mulder (Only 1 lely van Roy Orbison)De reeks Wintertijd begint 3g 26 oktober met als ïda de Mol. In de vol- j afleveringen zijn Peter Dolf Jansen, Jacco Connie Palmen, Jan yj( uvrie en Edwin Evers te leu e Maartje van Weegen (52) is bij de NOS sinds 1999 speciaal belast met de verslaggeving over het koninklijk huis. Maartje gaat over rouwen en trouwen, heet het in de wandelgangen. Met het huwelijk van kroonprins Willem-Alexander in februari en de uitvaart van prins Claus afgelopen week pakt dat dit jaar wel erg letterlijk uit. door Dolf Rogmans Hilversum - Ze had die zondag avond haar moeder en schoon moeder op bezoek omdat ze de volgende dag 52 jaar werd. En toen ging om tien voor acht de telefoon. Maartje van Weegen: „Of ik naar de studio wilde ko men. Ik had de laatste maanden mijn kleren klaarhangen dus ik kon meteen in de auto stappen en naar Hilversum rijden. Ik ben meteen naar de schmink gegaan en om tien over half negen hoorde ik Fons de Poel in Net werk zeggen dat de prins was overleden. Toen volgde eerst het Journaal en vervolgens ging ik op de zender. Mijn hart bonkte in mijn keel". De afgelopen twee weken heeft Van Weegen vele uren televisie gemaakt. Ze heeft een vak van hollen of stilstaan. Als journalist van NOS Actueel draaft ze op bij alle grote gebeurtenissen in ons land. De ramp op 11 september vorig jaar in New York, het hu welijk van Willem-Alexander en Maxima, Koninginnedag, de moord op Pim Fortuyn en de verkiezingen waren enkele mo menten waarop ze er 'stond'. Vaak heeft ze tijd om haar zaken goed voor te bereiden! En zeker als het om het koningshuis gaat, doet ze dat nauwgezet. Maar ook bij een onverwachte ge beurtenis als de aanslagen in New York moet het gek lopen, wil ze van slag raken. „Mijn col lega's en ik hebben al zoveel er varing met live-televisie. Zolang ik maar weet wat het volgende blokje is, vind ik het goed. Dan hoef ik echt niet de hele uitzen ding te kennen." As het om het koningshuis gaat, is Van Weegen nummer 1 bij de NOS. Aangezien ze het wel en wee van de Oranjes het hele jaar door volgt, wil de NOS als het even kan dat ze ook op de zen der is als er iets bijzonders is. Dat heeft zo zijn consequenties voor haar privé-leven. Van Weegen: „De laatste maanden ben ik bijna constant beschik baar geweest 'voor het geval dat'. Dat gaat soms ver. Ik houd nogal van hardlopen. Dan ben ik een uur onderweg en voor je gedoucht hebt, is het twee uur later. Dat vind ik toch te lang. Dus heb ik al lang niet meer hard gelopen. Het zijn mis schien triviale dingen, maar ik kan niet met nat haar in beeld." Geruchten „Prins Claus was natuurlijk al lang erg ziek. We hebben al eer der met zijn allen klaar gezeten in de studio omdat we dachten dat het zover was. Tijdens zo'n periode wordt mijn leven voor een groot deel bepaald door ge ruchten. Er bellen allerlei men sen, ook van naam en faam, die zeker weten wat er aan de hand is. Maar dat blijkt eigenlijk altijd onzin te zijn. Elke keer weer controleer je dat toch. En als de prins dan weer naar huis mocht, kon je het iets rustiger aan doen. De laatste maanden was het al lemaal nog iets strakker. De se cretaresse van onze afdeling wist precies wanneer ik wat deed. Goh, leuk dat je naar de première van Ja zuster, Nee zus ter gaat, zei ze dan." „Eind augustus was de prins ook erg ziek. Ik ging toen toch naar een uitvoering van Mahler 3 door het Concertgebouwor kest. Ik had mijn mobiele tele foon aan de portier gegeven voor het geval dat er gebeld zou worden. Ik zat op de ideale plek in de zaal om opgehaald te wor den: bovenaan de trap waar de dirigent altijd naar beneden komt. En toen hoorde ik tijdens het concert geroezemoes op de gang. Dit is het, dacht ik. Even later bleek dat het een deel van het concert was, de Posthoorn. Dan klinkt een trompet uit de verte. De trompettist was daar voor op de gang gaan staan en Maartje van Weegen: „Ik vind dat presentatoren er niet als koude kikkers bij moeten zitten, maar huilen is niet nodig. Je teksten goed lezen en je interviews goed doen, daar gaat het om". Foto: GPD ik hoorde hem praten met ie mand die de deur open hield. Als liefhebber van Mahler had prins Claus dit vast een mooi verhaal gevonden." De uitzending van zondagavond 6 oktober was tot in de puntjes voorbereid. Van Weegen: „Dat was een week daarvoor, een maand en een jaar daarvoor ook al zo. En voor prins Bemhard en prinses Juliana zijn ook uitzen dingen voorbereid. Ik las een in gezonden brief van een me vrouw die schreef dat ze het gek vond dat we van te voren men sen om een reactie op het over lijden van prins Claus hebben gevraagd. Ik begrijp dat wel. Het is ook raar, maar het kan niet anders. Je kunt niet van mensen van belang als Ruud Lubbers en Wim Kok verlangen dat ze direct beschikbaar zijn. Ik heb het er wel met Lubbers over gehad toen we het gesprek opnamen. Dat het toch eigenlijk wonderlijk was wat we aan het doen waren en wat de prins er van zou vin den." Die avond was Van Weegen zelf ook geëmotioneerd. „Het zou onzin zijn om te zeggen dat het me koud laat. Maar ik zit daar in de eerste plaats om mijn werk goed te doen. Ik vind dat pre sentatoren er niet als koude kik kers bij moeten zitten, maar huilen is niet nodig. Je teksten goed lezen en je interviews goed doen, daar gaat het om". Pietje Precies As Van Weegen één eigenschap kan worden toegedicht, is het wel die van pietje precies. Ze steekt enorm veel tijd in het na gaan van de kleinste details. Zo sprak ze de zaterdag voor de uit vaart met de stalmeester van het koninklijk huis om uit te vinden hoe de stoet er precies uit zou zien en hoe het militair ceremo nieel zou zijn. En dat je wel rouwstoet zegt, maar niet rouw koets en dat het laatste deel van de tocht naar Delft uitvaartstoet genoemd wordt. Van Weegen: „En zondag ben ik langs ge weest bij dominee Carel ter Lin den en Huub Oosterhuis om de kerkdienst door te nemen. Ik heb alle bijdragen gelezen en gesproken over de manier waar op de koningin en haar zonen en schoondochters erbij betrok ken zijn geweest. Dan hoor je dat ze net als iedereen voor hun man en vader een waardig af scheid wilden. De koningin heeft in de platenkast van de prins gezocht naar de juiste mu ziek." „Ik voer dat soort gesprekken om te weten wanneer ik tijdens het commentaar mijn mond moet houden en wanneer ik wat kan zeggen. Ik ben er niet om de volgende dag de voorpagina's te halen met het bericht: Ooster huis zegt morgen dit en dit." Een goede voorbereiding is geen luxe voor Van Weegen. As ze zich eens vergist of verspreekt, dan volgt er meteen kritiek. Van Weegen:Als ik veertig namen goed noem en daarna één fout, dan weet ik ineens niet wie er op de uitvaart is." Hoe nauw het soms luistert bleek op 6 maart tijdens de uit zending over de gemeente raadsverkiezingen. Tegen ex- burgemeester Bram Peper van Rotterdam zei Van Weegen 'en nu stellen we vast met pijn in het hart' dat Leefbaar Rotter dam aldaar de verkiezingen heeft gewonnen. Een half zinne tje verkeerd en LPF-voorman Mat Herben gebruikte het later als argument om te pleiten voor een bezuiniging van dertig mil joen op de publieke omroep. Van Weegen: „Ik had het op die manier nooit mogen formule ren. Maar het was mijn mening niet. Ik vroeg Peper om zijn me ning en deed dat ongelukkig. De reactie van de LPF daarop was ridicuul. Ik werd het symbool voor kijk eens wat die media al lemaal hebben gedaan. Nu het kabinet is gevallen, heb ik niet zoiets van, ha fijn. Dat is geen seconde in me opgekomen. Kritiek raakt haar wel. „Ik krijg het krediet en ook de schuld. En dat is niet altijd terecht. Soms kun je er iets aan doen en soms ook niet. Maar ik word er op aangesproken. Het is mijn ge zicht. Ik zit daar. Dan moet ik kritiek voor lief nemen." Over de uitzendingen de afgelopen twee weken is ze tevreden. „Natuur lijk zijn er mensen die het te veel of te weinig vinden. Nou, dat is dan jammer voor ze. Ik vind dat we goed en evenwichtig hebben bericht Huub Oosterhuis Foto: ANP met basketballer Michael Jor dan. Toen ik een kaartje wilde kopen, waren alle plaatsen uit verkocht. Toen heb ik een be drijfsnaam bedacht en heb ik een perskaart geregeld zodat ik de wedstrijd kon zien. Na de game kreeg ik wat tijd voor een gesprek. Na afloop dacht ik voor het eerst: dit is inderdaad leuk - BNN start maan- radio en tv met een gro- nwerfcampagne. De net als centrale bood- Zonder BNN geen... laat noristische wijze de te lling zien tussen het ra- televisieaanbod met en ËBNN. Volgens de huidi- eving moet BNN in 2005 lenbestand verdrievou- 100.000 naar 300.000. lirecteur Gerard Timmer het criterium van I onevenredig hoog. mi ns - Kroatische vrouwen ba n het tijdschrift Elle sinds 'eek in de winkels vinden, mi t land krijgt Kroatië het 2( enblad in de eigen taal. erSanoma, onder meer lei d van Libelle, Panorama t laid Duck, heeft daarover I ichette Filipacci Presse ht ntract getekend. Elle de "lak na de Tweede We- I log als eerste in Frank- z gegeven. Wereldwijd m het tijdschrift door onge- :zi hntig miljoen mensen 1 Pjn. Er bestaat ook een Ne- ai dse uitgave.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 31