Brandstof voor werkend Nederland GESPREK VAN DE DAG Octrooi! lumn weten dat ik ééns per jaar mijn uitvindingen publiceer tot heil van de mensheid want voor minder doe ik het niet. Een kleine greep uit mijn ou de repertoirestapelbare pannendek- sels, de deksel die ook als vergiet dienstdoet, ovenschalen met inge bouwde handgrepen en een parasol hoes voor parasols met zwenkarm (met werktekening). Twee nieuwe vondsten vandaag, te beginnen met het verstelbare aan- rechtblad. De medische wereld mag bekend staan als de meest conserva tieve club ter wereld maar de keuken- boeren kunnen er ook wat van. Aan- rechtbladen hebben nooit de hoogte die op jouw maat gesneden is. En als ze dat wel hebben zijn ze te hoog voor man, vrouw of kind. Altijd heeft wel MENSELIJK De Amerikaanse acteur KEENE CURTIS, de kort aange bonden restauranteigenaar John Hill uit de televisieserie Cheers, is zondag op 79-jarige leeftijd overleden. Dat is donderdag bekendgemaakt. Curtis leed aan de ziekte van Alzheimer. Curtis speelde ook talloze gastrollen, onder meer in de series MASH, Ally McBeal en ER. Een van de films waarin hij speelde is Heaven can wait. NOELLE BUSH, de dochter van gouverneur Jeb Bush van Florida en een nichtje van de Amerikaanse presi dent, is donderdag geboeid afgevoerd naar de GEVAN GENIS, waar zij tien dagen zal moeten blijven omdat zij de regels heeft geschonden van de ontwenningskliniek waar zij afkickt van drugs. Het was de tweede keer sinds haar verblijf in de kliniek dat Noelle de gevangenis in moest. Eerder knapte zij drie dagen op omdat zij pillen op zak had die uit de kamer van een medewerker waren ontvreemd. De reden van de nieuwe straf werd niet om schreven, maar de rechter wees op beschuldigingen dat er crack in Noelle's schoen was gevonden. Foto: EPA- /Red Huber iemand die aan het aanrecht staat te werken pijn in zijn rug. Oplossing: het in hoogte verstelbare aanrecht- blad. Kijk aub even naar bijgaande tekening. De gootsteen en het deel links van de gootsteen heeft een vaste hoogte. In verband met leidingen. Maar rechts is het aanrechtblad in hoogte verstel baar via een pompje. Zoals je in veel auto's het raam omhoog en omlaag kunt doen via een druk op de knop. Als het blad omhoog komt gaat tevens een rolluikje mee omhoog zodat je onder het blad geen vocht of troep krijgt. Weg rugpijn. Volgende ei van Columbus. De sonar- bal. Een paar keer per jaar loop ik als caddy van mijn broer mee over een golfbaan. Altijd moeten we zo'n twee d drie keer per achttien holes ons suf zoeken naar die bal Vaak zonder suc ces. Weer een bal kivijt. Oplossing: de sonarbal. Dat is een bal met een chip in zijn binnenste en dat chipje zendt een signaal uit. In zijn zak heeft de golfer een ontvanger ter grootte een luciferdoosje. En aan die on bij ger zit een knopje waarmee heit in h in die bal geactiveerd wordt. De i b loopt naar de buurt waar zijn b n dwaald is, knopje om, op het ge He af en daar is de bal weer. Missel eter dat ik technisch hier of daar een ekai keerde hoek afsla maar u begrij le g principe. Mijn broer wil van narbal weten: „Is tegen de ge het spel." Een spel dat zijn spelt ird 1 waaronder veel bejaarden, verft n d om voortdurend naar ballen te erke ken, zou m.i. zijn ethiek eens m dt v herbezien. Maar misschien ligtl wat aan mijn broer. Leuke vent mat lp n tikje reactionair. Als de uitvindt de motor zo'n broer had gehad, Londen nu dichtgeslibd zijn. Tot zover mijn vondsten van ht 2002. U begrijpt natuurlijk dat beschrijvingen tevens dienen al trooi. Om u de waarheid te zegfj 'jr dat de verborgen agenda van dt J lumn. U allen bent mijn getuigm De Amerikaanse actrice Sarah Jessica Parker, vooral be kend van de televisieserie SEX AND THE CITY, wil de po litiek in. Volgens het tijdschrift Elle is de 37-jarige actri ce van plan zich kandidaat te stellen voor de Amerikaan se SENAAT.Ik maak mij ernstig zorgen over de koers van president Bush. Ik vrees dat hij kort op sociale voor zieningen die voor veel mensen belangrijk zijn", zegt Parker in de Elle. Eerst gaat de actrice zich echter wijden aan het moederschap, zij en haar man Matthew Brode- rick verwachten een dezer dagen hun eerste kind, aldus Elle. Foto: Reuters/Mark Liddell De Russische ex-president JEL- TSIN houdt ook na zijn vertrek uit de actieve politiek van een flinke BORREL. Tijdens een be zoek aan een cognac-branderij in het Armeense Jerevan mocht Jel- tsin aanvankelijk alleen nippen aan een glas cognac van honderd jaar oud, maar deze beproeving was van korte duur. Jeltsin kreeg een vat met liefst 425 liter nieu we cognac. Hij moet het wel de len met zijn familieleden. Foto: Reuters/Tobias Schwarz Een Braziliaanse BABY met TWEE HOOFDEN is donderdag, twee dagen na zijn geboorte, overle den aan een ademstil stand. Dat is gemeld in de Braziliaanse pers. Kort na de geboorte zeiden artsen dat het jongetje, dat be halve twee hoofden ook twee ruggengraten en twee slokdarmen had, ge zond was. Woensdag avond kreeg het kind ech ter ademhalingsmoeilijk heden én moest het aan de beademingsappara tuur worden gelegd. De moeder van de overleden baby is 14 jaar. De moeder van de IJslandse pop zangeres BJÖRK is woensdag haar tiende dag van een HON GERSTAKING ingegaan uit pro test tegen de bouw van een smeltoven voor aluminium in de IJslandse hooglanden. Hildur Runa Hauksdottir, die de des tijds 11-jarige Björk hielp met het produceren van haar eerste album, zegt veel steun te krijgen voor haar actie tegen het project van de multinational Alcoa. Mi lieuactivisten zeggen dat de oven en een daaraan gekoppelde wa terkrachtcentrale de natuur bo ven de grootste Europese glet sjer, de Vatnajokull, zal ruineren. Hauksdottir zegt dat ze nog niet heeft besloten hoe lang ze haar hongerstaking zal doorzetten. Foto: AP/Johann Isberg De leugen regeert in de Duitse SLAAPKAMERS. Slechts 20 procent van de vrouwen en 41 procent van de man nen heeft nog nooit een orgasme gesimuleerd. Dat blijkt uit een enquête in opdracht van het vrouwenblad Marie Claire. De helft van de vrouwen en een op de drie man nen gelooft bovendien 'dat alle vrouwen van tijd tot tijd doen of zij een orgasme hebben'. Liefde en seks horen volgens 55 procent van de vrouwen en 59 procent van de mannen 'onvoorwaardelijk samen'. Dat seks zonder org asme ook bevredigend kan zijn, vindt 54 procent van zo wel de mannen als de vrouwen. De helft vindt overigens dat het orgasme 'veel te serieus wordt genomen'. Een 23-jarige man die zich ten onrechte voor deed als de PRODUCENT van de dance-act VEN- GABOYS is donderdag tot twee jaar cel veroordeeld. Door zich voor te doen als producer wist de man bij twee banken leningen voor een totaalbedrag van ongeveer 1,6 miljoen euro los te peuteren. Nadat de groep Vengaboys was doorgebroken met het nummer We're going to Ibiza nam de 23-jarige man de naam van de echte producent van de Ven gaboys aan. Om indruk te maken liet hij zich in een limousine rondrijden, en kwam hij met nagemaakte gouden platen op de prop pen. Een bankmedewerk- ster ontdekte dat de man een bedrieger was toen ze diens aanvraag voor een le ning nog eens doornam. Het geld was op dat mo ment al overgemaakt. Koffie wordt steeds meer buitenshuis genuttigd, zoals hier in het Koffie en Kado-café van Douwe Egberts in Amsterdam. Foto: GPD/Theo Bohmers Eerst even het verhaal van Londen en de paardenpoep. Ergens in de eerste helft van de negentiende eeuw had een Engels man uitgerekend dat Londen ten onder zou gaan aan de paardenpoep. Al die beesten voor de koet sen zouden voor veel mest zorgen. Om die mestaf te voeren wa ren weer extra karren met extra paarden nodig. Omstreeks 1970 zou, aldus de be rekeningen, Londen zijn dich tgeslibd. Toen werd de auto uit gevonden en de voor spelling kon de schroot hoop op. Onderwerp van vandaag: uitvindingen. Vaste lezers - zijn er die eigenlijk?- van deze co- teit, en de samenstelling van de Nederlandse bevolking veran dert. Er zijn minder grote gezin nen, waar elke dag standaard grote kannen koffie worden ge zet (en deels weggegooid). Al leenstaanden en tweeverdieners scheuren liever even een zakje open of zetten afgepaste hoe veelheden met nieuwe toestel len als de Senseo Crema. Toch wordt er op het werk wél meer koffie gedronken, weet Cleton te melden. Hij schat dat werknemers dagelijks 3,5 kopjes nuttigen. Die groei is volgens hem te danken aan de betere kwaliteit (automaten)koffie, een grotere keus aan variëteiten - wie vroeger 's middags geen koffie meer kon zien, wil nu wel een cappuccino - en aan de op mars van de vrouw in de be roepsbevolking. Hoewel vrouwen gemiddeld minder koffie en meer thee drinken dan mannen, heeft het toch geleid tot een verschuiving van het gebruik binnenshuis naar het gebruik buitenshuis. En niet in de laatste plaats heeft ook de 24-urige werkdag van de koffie-automaat het verbruik ge stimuleerd: waar vroeger de kof fiejuffrouw een paar keer per dag langskwam, kan iedereen nu op elk moment van de dag zelf een bekertje uit het appa raat tappen. Cleton meldt dat de overgrote meerderheid van alle bedrijven en instellingen inmiddels een of meer koffie-automaten in huis heeft. Als ook alle eenmansbe drijfjes en win kels (waar meestal een klein koffie zetapparaat staat te prut telen) wor den „Koffiedrinken is niet allee ker", verklaart de commei directeur, „het is in het ha 'o" bestaan van de werknemei HAAl een moment van rust ene jjet legenheid om collega's tet )pvjj fen, die je anders misschie nooit ziet." Volgens hemi age tijd voorbij dat bazen zulki t„js menscholingen bij de koffi ie^ tomaat zagen als lummela als een voorteken van een eerj gende staking. „Het wordl p) der aangemoedigd, want c wachte ontmoetingen leid )ort vaak tot creativiteit.pjg Nog maar zelden hoeft erl ^gj taald te worden voor autoi tenkoffie middels geld, mi of creditcards. Soms word wel een koffiebijdrage van g® maandloon ingehouden,! E meestal is het toch een gn voorziening. Cleton weet! HEM niet te melden of het verbi lem hoger ligt als de koffie grat ^er De piekmomenten in het: 3ep j bruik liggen volgens DE in cjjri ochtend (bij binnenkomst (jesi om een uur of elf), maar 's |vorj dags winnen varianten als feïnevrije koffie en cappuc Iair terrein. Van concurrentie: n g water en soep zegt de DE-: ,[5^ geen last te hebben. „Heti |ach, meer een toevoeging. And van dranken hebben toch met BCh eigen gebruiksmoment." van De beslissers rond de koffi was voorziening in een bedrijf e afhankelijk van de grootte rectie, de facility managet de cateraar. Maar meestal over zo'n primaire arbeid 'P waarde als de koffie geenl genomen zonder een uitgi de consultatie binnen het H0V/ drijf, weet Cleton. „Koffiei ere emotioneel onderwerp. D üia moet je niet lichtvaardig n draj omgaan. Er wordt altijd ui ner breid getest en geproefd w !nh men over een apparaat be Don Niemand wil een opstand zijn personeel riskeren." e pers nieu irdvi De aak van Koffie is de benzine die werkend Nederland draaiende houdt. Maar tegenwoordig wordt de drank ook als een extra arbeids voorwaarde ingezet: gratis, van een steeds betere kwaliteit en in alle mogelijke varianten, 24 uur per dag verkrijgbaar. Dat gaat wel ten koste van de 'Juffrouw Jannie', want de koffiejuffrouw is inmiddels bijna overal ingeruild voor de automaat. der melk en suiker - tegenwoor dig eist werkend Nederland een kwalitatief goede beker koffie, variërend in sterkte, met of zon der cafeïne en als het even kan ook nog een kopje cappuccino, espresso of Wiener melange. Douwe Egberts verleidt het be drijfsleven niet alleen via tv- spots, maar ook met een na drukkelijker positionering van het merk DE in de bedrijven. Daartoe opende de koffiebran- der driekwart jaar geléden op het hoofdkantoor in Utrecht een groot business center met com pleet ingerichte coffeecorners en fraaie coffeelounges, waar het bedrijfsleven zich onder het genot van een bakje leut kan la ten voorlichten over de rijke we reld van de koffie. „Koffie is namelijk niet alleen een oppepper, het staat voor een moment van rust in een hectische wereld en onverwach te ontmoetingen met collega's" zoals Barto Cleton, commercieel directeur bedrijven, instellingen en onderwijs van DE het fraai verwoordt. Ook Cleton kan er echter niet omheen. De koffie- consumptie in Nederland is al jaren aan het dalen: van gemid deld 3,8 kopjes per dag in 1990 tot 3,3 in het afgelopen jaar. De oorzaken: andere dranken - zoals thee - winnen „Koffie staat voor een moment van rust in een hectische wereld." Foto: Hans van Weel This is Mark Kramer, he's our very best... uh.. Nee, Mark is geen 'manager for the Mat- sumitsu-business'. Mark werkt aan de overkant, maar prefe reert de koffie van de buren. Het reclamespotje van 's lands grootste koffiebrander Douwe Egberts laat zien dat werkne mers er tegenwoordig alles aan doen om een goede bak koffie te bemachtigen. Maar het spotje maakt nóg iets duidelijk. Name lijk dat koffiebranders de wer kende bevolking hebben ont dekt als een afeetbron met grote potenties. Moest de gemiddelde kantoor klerk of fabrieksarbeider zich vroeger troosten met een bak aangelengd heet water uit de automaat - naar keu ze met of aan popu- lari- zijn bedrijf aantreft. Een advo catenkantoor met veel bezoe kende relaties zal eerder voor een rijker opgetuigd apparaat kiezen dan een fabriek waar vooral een bak Hollandse leut gedronken wordt. Daarom biedt de koffiebrander een uiteenlo pend assortiment van eenvoudi ge 'geen fratsen'-automaten met maar één keuze (koffie of heet water) tot de Cafitesse 3000, waarop maar liefst 21 keuze knoppen prijken: voor onder meer espresso, Wiener melange, café au lait, café choco en soep. Ook het verbruikspatroon is van invloed op de keuze. Een bedrijf waar vaste pauzes leiden tot een stormloop op de automaat, heeft meer behoefte aan een machine die snel grotere hoe veelheden kan zetten dan een kantoor waar iedereen gespreid zijn dorst lest. Daar is minder capaciteit met meer varianten volgens DE een betere optie. Wegwerpbekers zijn in een werkplaats het efficiëntst, maar een gast op kantoor krijgt met een echt kopje toch een betere indruk van het bedrijf. In dat servies kan echter gerust auto- matenkoffie zitten. Cleton: „Dat is tegenwoordig geaccepteerder dan vroeger. De kwaliteit doet er ook niet voor onder. We doen regelmatig blinde tests waarin we de kwaliteitsperceptie onder zoeken. Dan blijkt dat er geen smaakverschil wordt beleefd tussen filter- en automatenkof- fie. Wel wordt koffie in een be kertje met DE-opdruk hoger ge waardeerd dan dezelfde koffie in een neutrale beker." Cleton ziet steeds vaker dat de automaat niet als een op zich zelf staand apparaat in de gang of de keuken wordt geplaatst, maar wordt ingebed in een cof- feecomer of zelfs coffeelounge. In het Utrechtse business center toont DE het bedrijfsleven dit soort hoekjes waar het perso neel de koffie staande aan een tafel of zittend in een luxe fau teuil kan genieten. meegeteld, schat hij dat twee derde van het bedrijfsleven be schikt over een automaat. Toch ziet hij nog voldoende groeimo gelijkheden: in wat hij noemt de 'conversie' van filterzetters naar automaten en van oude auto maten naar nieuwe. Koffiedames lopen tegenwoor dig nog vooral bij overheidsin stellingen rond. Maar ook daar vormen ze een uitstervend ras, want het venten met koffie wordt door steeds meer instel lingen gezien als duur, te weinig flexibel en met te weinig keuze mogelijkheden. Douwe Egberts voorziet zowel de koffiejuffrouw als de automaat van ingrediën ten, maar Cleton kan niet zeg gen hoe duur een kopje koffie volgens beide varianten is. „Het hangt sterk af van het verbruik binnen een bedrijf, het soort ap paraat en de wensen in de kof- fievoorziening. Ik zeg klanten al tijd wel dat ze het beste een keu ze kunnen maken voor een van de twee. Een combinatie van koffie rondbrengen en automaten is kos- tentechnisch niet verantwoord." De wens van de individuele klant bepaalt ook het soort au tomaat dat de werk- in

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2