'Ik weet dat ik Alie straks weer zie' SPORT Feyenoord boycot wedstrijd tegen Vitesse Ibrahimovic afwezig Luc Krotwaar wil gok nemen DSB wordt sponsor Belgisch schaatsen Artur Joesoepov stopt Marathonschaatser Henri Ruitenberg over geloof, hoop en liefde voor de sport KNVB ziet aantal leden fors dalen riodetitel 0 Den Haag 1AAC - Met trainer/coach Israël voor het eerst sinds lypass-operatie in de dug- ieeft ADO Den Haag in het Zuiderpark de eerste pe- titel van de eerste divisie ,nnen. Concurrent Hera- vas geen partij: 3-0. De spanning tegemoet geziene er werd voor rust al beslist, •de en Stroeve scoorden, na de rust maakte Caste een mooie combinatie 3- erv zaterdag 19 OKTOBER 2002 isas weg bij - eg van Lampre u - De Italiaanse wieler- Lampre zal het contract e Litouwer Raimondas sas niet verlengen. Rumsas gens de dopingzaak rond touw Edita door Lampre opig geschorst. De echtge- van de nummer drie van inde van Frankrijk werd slotdag van de Tour aan- uden met een auto vol ver- n producten. Ze zat vast in krijk, maar kwam eerder maand op borgtocht vrij. ena wil weer etbalfinale erdam - De Amsterdam a heeft zich weer kandi- jesteld voor de eindstrijd e Champions League. De 1 heeft het Amsterdamse on bij de UEFA voorgedra- im tijdens het seizoen /2004 of 2004/2005 de fi- len van de Champions ie te mogen ontvangen. In werd al eens de finale van lampions League in Am- am gespeeld. ier amo vestigt opt op priester Willen voetballers presteren, dan moeten de voorwaarden optimaal Een wijsheid die Dinamo ic eb zeer serieus naleeft. De tische topclub heeft bij de bisschop van de hoofdstad rerzoek ingediend om een ter te kunnen inlijven, e club zit vol met demo- Die moeten worden weg- gd", meent coach Mirosl- azevic. Hij wil dat de gees- e altijd met het elftal mee- rthez verdacht gooien fles en - De Britse politie heeft nan Fabien Barthez onder- dt ;d over zijn betrokkenheid che m incident tijdens het duel n Leeds United en Man er United (1-0). De Frans- zou tijdens het duel een ic fles in het publiek ge- if 1 hebben en zou daarbij nan in het gezicht hebben assi krijgt injaarden stil - Andre Agassi heeft op uigende wijze het publiek tor ïdrid stil weten te krijgen, nerikaanse tennisser :elde in de kwartfinales e Masters Series de nse lieveling Juan Carlos ro uit. In een uur en veer- e. ninuten ontdeed Agassi met 6-3 6-2 van zijn oppo- Ferrero was de enige ;ebleven thuisspeler bij de e acht. van China Shanghai :liH - De Grote Prijs van a in de Formule 1 wordt in in Shanghai verreden. Max ey, voorzitter van de inter- nale automobielfederatie heeft dit bekendgemaakt, ghai mag volgens Mosley rende zeven jaar een race il1 iet wereldkampioenschap liseren, maar het is nog luidelijk welke van de be de zeventien Grote Prijzen loeten wijken. goslavië ste opponent Het Nederlands volley am speelt in de komende van de World League te- legoslavië, Cuba en Chi- ranje is ingedeeld in groep a volleybalt zijn eerste wed- thuis tegen Joegoslavië 8 mei 2003). Die opponent ide sterkste tegenstander, at afgelopen WK eindigde slavië als vierde. Tegen de Jre twee landen, China en heeft Nederland zeker winstkansen. beterd contract #r Jeriy Dudek •ooi - Doelman Jerzy Du- eeft bij Liverpool een ver- d contract gekregen. De ekende bij de Engelse for- een verbintenis tot medio Zijn oude verbintenis liep oor tot 2005. Hij verhuis- hg seizoen van Feyenoord iverpool. rotterdam/arnhem/anp - Fey enoord heeft voor het uitduel met Vitesse - vandaag - een boy cot afgekondigd. De Rotterdam se club brengt de negenhonderd beschikbare kaarten niet in de verkoop. Ook het bestuur, ma nagement en businessclub blij ven thuis. Feyenoord had de openbare aanklager van de KNVB inge schakeld om het supporterspro bleem bij de uitwedstrijd tegen Vitesse op te lossen. Volgens de lokale driehoek in Arnhem (ge meente, politie, justitie) kunnen slechts negenhonderd fans van de Rotterdamse club het duel bijwonen. Feyenoord houdt vast aan het reglementaire aantal van 1200. Volgens Feyenoord neemt de openbare aanklager, die de zaak niet voor dit weekeinde behan delt, de klacht niet serieus. „Er moet nu een daad worden ge steld", geeft manager Jan Wil lem van Dop als verklaring voor de boycot. „Onze supporters moeten dit ook niet zien als een straf, maar als een uiting van grote woede en onvrede, zowel ten opzichte van Vitesse, de ge meente Arnhem als de KNVB." De supportersvereniging van Feyenoord vreest overigens dat de gemeente Arnhem zich nu veel meer problemen op de hals heeft gehaald dan wanneer men volgens de regels had gehan deld. Voorzitter Willem Veen- man: „Veel supporters zullen toch gaan proberen de wedstrijd bij te wonen, of in elk geval naar Arnhem te gaan. Omdat de ge meente Arnhem zich zo hals starrig heeft opgesteld, is op een doodgewone niet-risicowed- strijd plotseling enorm veel druk gelegd." De Arnhemse politie zegt reke ning te houden met Feyenoord- supporters die zonder kaartje naar Arnhem komen. „We zijn er op voorbereid en raden het de mensen ten zeerste af', aldus een politiewoordvoerder. De politie wil echter niet zeggen of er ook meer agenten worden in gezet rond de wedstrijd. De gemeente Arnhem houdt vast aan de 900 supporters van Feyenoord omdat volgens een woordvoerder de openbare orde bij avondlicht niet te garanderen is. Met name bij de bussluis bui ten het stadion schieten de vei ligheidsvoorzieningen nog te kort om 's avonds grote groepen supporters op te vangen. De wedstrijd van zaterdagavond zou aanvankelijk overdag wor den gespeeld. Vitesse en Feyenoord besloten echter in overleg met de KNVB om de wedstrijd naar de avond uren te verplaatsen. „Feyenoord wist toen al dat de club in dat geval maar 900 supporters mee kon nemen in plaats van de ge bruikelijke 1200", aldus de ge meentewoordvoerder. „Als de wedstrijd gewoon overdag was gespeeld waren er geen proble men geweest." amsterdam/gpd - Ajax-aanvaller Zlatan Ibrahimovic mist van avond de thuiswedstrijd tegen AZ. De Zweed ondervindt nog te veel last van de lichte hersen schudding, die hij vorige week in de interland tegen Hongarije opliep. Ibrahimovic wordt ver vangen door de Egyptenaar Mi- do. Ibrahimovic liep de blessure op, toen hij de gelijkmaker inkopte en vol werd geraakt door de vuist van de Hongaarse doel man. De Zweed verliet groggy het veld en is nog steeds niet he- door Mariëlle Verstegen oldebroek - Vandaag precies twee maanden geleden kwam de vrouw van Henri Ruitenberg om het leven bij een verkeersongeluk in Oldebroek. Vanavond staat de marathonschaatser aan de start van de eerste wedstrijd om de KNSB Cup in Amsterdam. Henri Ruitenberg (45) over de periode waarin 'alles anders werd'. Zijn verhaal over geloof, hoop en lief de voor de sport. „Het was best vreemd woens dagavond in Alkmaar bij de opening van het seizoen. Mijn eerste wedstrijd weer en ik voel de me wel wat onzeker. Je weet niet wat het met je heeft gedaan. Het heeft toch een behoorlijke impact gehad, dat mijn vrouw is overleden. Mijn hele leven is veranderd." „Langs de ijsbaan zie je ook weer mensen voor het eerst na de zomer. Je wordt erop aange sproken. Maar op zich heb ik daar geen problemen mee. Het is ook goed om te merken dat zoveel mensen met je meeleven. Ik heb heel veel steun vanuit de schaatswereld gekregen. Daar kreeg ik een warm gevoel van." Henri Ruitenberg kan er goed over praten. Is heel open over het verlies van zijn vrouw Alie. Twee maanden geleden kwam zijn vrouw om het leven bij een ongeluk in Oldebroek. Ze ging boodschappen doen en werd op de fiets aangereden door een auto. In één klap veranderde al les. „Het komt zo onverwachts. Als je ziek bent, kun je er nog over praten en er iets van rekening mee houden, maar nu niet. Je weet wel dat dat soorten dingen kunnen gebeuren. Je leest die berichten wel in de krant of je hoort dat het ergens anders ge beurt. Nu ben je het zelf, daar sta je toch nooit bij stil." „Heel veel mensen vragen ook: hoe gaat het met je. 'Goed', zeg ik dan, 'naar omstandigheden'. maar dan zie je ze denken: Goed? Hoe kan dat nou. En dat is ook moeilijk uit te leggen. Ze ker aan mensen die niet gelo ven. Het geloof maakt het draaglijk voor mij. Alie was ook altijd heel erg bezig met het ge loof. We zijn bij de vrij evangeli sche kerk hier in Oldebroek. Alie zei ook altijd: als mij wat over komt, hoef je je geen zorgen te maken. Met mij loopt het wel goed af. Alie geloofde dat ze in de hemel terecht kwam en met die wetenschap is het allemaal veel draaglijker. Wij hebben er thuis ook altijd veel over ge praat. Over de hemel en dat er hierna nog iets is. Ik geloof ook dat als ik straks doodga, ik Alie weer terugzie in de hemel." „Soms is dat moeilijk uit te leg gen. Echt boos ben ik ook eigen lijk niet geweest. Toen het net gebeurd was, werd ik opgebeld en moest ik van Almere naar het ziekenhuis in Zwolle rijden. Ik had wel een gevoel van: dit is goed mis. Maar onderweg zit je toch in twijfel. Leeft ze nog? Misschien is het wel gewoon een gebroken been? Pas in het ziekenhuis kreeg ik te horen dat Alie overleden was." „Ik ben ook niet boos op de man, die haar heeft aangereden. Dat was een oude buurman van ons. Ik heb hem uitgenodigd. Hij is hier bij me thuis geweest en samen hebben we erover ge praat. Dat gevoel heeft ook met het geloof te maken." „De dagen net nadat het ge beurd was, merkte ik dat ik juist mensen aan het steunen was in plaats van andersom. Dat is voor mij ook een manier om het te verwerken, dat ik anderen kan opbeuren. Met de familie zijn we toen iedere avond naar Alie gegaan om afscheid te nemen. Dat was heel fijn, niks geen droevig gedoe, maar gewoon sa men zijn." Aan stoppen met schaatsen heb ik geen moment gedacht. Ik denk dat ik drie dagen nadat het gebeurd was al weer op de fiets Henri Ruitenberg heeft weer snel na het plots overlijden van zijn vrouw de draad weer opgepakt in de sport. Foto: GPD/Henri van dër Beek zat. Mijn broer René kwam me halen en we zijn samen gaan fietsen in de bossen hier. Dat was goed, dan ben je er effe uit, lekker in de natuur. Dat ben ik blijven doen, ik merkte ook dat ik dan weer fitter thuiskwam. Ik ben een sporter, ik hou van sporten. Dat is mijn leven. En het is ook mijn werk. Na de be grafenis heb ik de draad met de trainingsschema's ook vrij snel weer opgepakt. Je moet toch verder." Al is het niet altijd even makke lijk. Na een maand kreeg ik wel een terugslag. Dan bezinkt alles een beetje en moet je de boel weer een beetje op orde zien te krijgen. Ik heb het wat dat be treft heel erg getroffen met mijn ploeg. We trainen veel samen, Jan Maarten, René, Ruud en ik. Dan moet je ook wel gaan. Als ik alleen had moeten trainen, sla je toch sneller een keer over als je geen zin hebt." „Tijdens de eerste wedstrijd in Alkmaar merkte ik vooral dat ik niet zo scherp was als anders. Dat ik er tijdens de wedstrijd niet helemaal goed met de ge dachten bij was. Een beetje af wezig. En bij sport merk je met een als je vijf procent minder bent" „Ik heb nog wel zin in schaat sen, maar het is anders dan voorheen. Ik heb niet meer prik kel die ik eerder wel had. Soms kan ik ook rondrijden op de ijs baan en denken: "Wat doe ik hier eigenlijk?' Ach, de dingen waar je je eerder druk om maak te; werken en geld verdienen, zijn een stuk minder belangrijk geworden. Als je te eten hebt en een plek om te slapen, is het goed, toch.' „Vanavond rijden we in Amster dam de eerste marathon voor de KNSB Cup. Alie zou er normaal gesproken ook bij zijn. En als je de vrouwen dan zo samen langs de kant ziet staan, dan denk je er natuurlijk weer aan. En straks in januari op de Weissensee. Het Open NK wordt precies ge houden op Alies verjaardag. Dat zijn dan van die momenten.... Ik mis Alie nu natuurlijk, maar ik weet ook dat ik haar straks weer terug zie." door Pim van Esschoten amsterdam/gpd - Ook Kamzee staat op de startlijst voor mor gen. „Is het dezelfde?", vraagt Luc Krotwaar. Nog voel hij zich rot en schuldig als hij terug denkt aan dit voorjaar, toen Krotwaar de debutant in Rotter dam op de hielen tikte. Krot waar werd vijfde in een per soonlijk record (2.10,59), Kam zee viel en moest uitvallen. Het is dezelfde Kiyara Kamzee. Eén van de liefst achttien Keny- anen die morgen in het Olym pisch Stadion aan de start staan voor de 42.195 meter door Am sterdam. William Kiplagat en Sammy Korir zijn de besten on der hen, met de Spanjaard Ano- nio Pena behoren ze tot de favo rieten. Al zegt dat in een mara thon niet zo veel Jos Hermens, samensteller van het topveld in Amsterdam, is dus blij met Pena. Zoveel Euro peanen zijn er immers niet, die de strijd met de Kenyanen aan kunnen. Om een snel veld voor Amsterdam bijeen te krijgen, kwam Hermens dus andermaal bij hen uit. Hij zou wel een meer gevarieerde kopgroep willen zien. „Maar Europeanen zijn duur en er zijn er ook niet zo veel." Daarom ook was het wegvallen van Greg van Hest na een griep, een echte domper voor Amster dam. De aandacht gaat nu voor al uit naar Luc Krotwaar. Met recht, de 34-jarige Eindhovenaar is in vorm. Twee weken geleden liep hij in Duiven zijn snelste halve marathon ooit (1.01,49). Hij was toen juist terug uit Ke nya, waar hij zich vijf weken lang op hoogte heeft voorbereid op de Amsterdam Marathon. Net als in de aanloop naar Rot terdam. Maar met dit verschil dat hij zich nu wél sterk genoeg voelde om de lange duurlopen met Kenyase lopers te doen. In het trainingskamp van Lorn ah Kiplagat in Iten ging elke zon dagochtend om vijf uur de wek ker af. „Dan verzamelen de lo pers zich. Eén auto gaat mee om het drinken mee te nemen, maar ook om in de eerste, don kere uren te kunnen lopen in het schijnsel van de koplampen. Een schimmenspel, heel apart." Hij heeft dit jaar zijn records op 10.000 meter, halve en hele ma rathon verbeterd. „Voor zondag staat er dus niets meer op het spel. Ook geen kwalificatie voor een toernooi of zo. Ik kan nu dus de gok nemen", verwijst hij naar de geplande doorkomsttijd van ruim 64 minuten. Dat is voor zijn doen erg rap, maar Krotwaar durft het aan. „Stel ik heb een superdag, dan kan er iets moois uitkomen." Hij spreekt overigens niet zelf over het nationaal record van Gerard Nijboer (2.09,01). „Leg Luc Krotwaar. Foto: ANP/Robert Vos me er niet op vast Ik kijk er niet naar, anders wordt het weer zo'n vast doel in de race." En Krotwaar heeft lang geleden al geleerd, dat hij op z'n best is als hij vrijuit kan lopen. SPORTUITSLAGEN den haag/gpd - DSB Groep is de komende twee jaar de hoofd sponsor van de Belgische schaatsbond KBSF. Je kunt ook zeggen: het bedrijf van Dirk Scheringa is meer geld kwijt om de reclamerechten op het wed- strijdpak van André Vreugdenhil te verwerven dan aan de schaat ser zelf. De sponsorlogo's vormden voor Noord-Hollandse bedrijf DSB, dat zijn eigen marathon- en lan- gebaanploeg heeft, de aanlei ding om eens met de Belgische schaatsbond te gaan praten. Van de zes door de Internatio nale Schaats Unie (ISU) toege stane uitingen op het schaats pak, vallen er drie toe aan de af zonderlijke nationale bonden en drie aan de schaatser zelf. Met DSB als hoofdsponsor van de Belgische bond mag Vreug denhil, een Nederlander met een Belgische licentie, zijn pak DAMMEN Bijlmertoernooi, grootmeestergroep. Achtste ronde: Thijssen (Ned) - Samb (Sen) 1- 1, Tsjizjov (Rus) - Sakidin (Ned) 2-0, Tansyk- kuzhina (Rus) - Jansen (Ned) 1-1, Valneris (Let) - Elenbaas (Ned) 2-0, Kandaurov (Rus) - Ndiofang (Kam) 1-1. Stand: 1. Ts|izjov 14. 2. Valneris 12, 3 Thijssen en Samb 11, 5. Jan sen 8, 6. Ndjofang 7, 7. Kandaurov 6, 8 Elen baas 5, 9. Tansykkuzhina 4,10. Sakidin 2. GOLF Groesbeek. Fortis Bank Challenge Open, stand na tweede ronde: 1 Archer (Eng) 133 (66 67), 2. Derksen (Ned), Haremza (Dui), Arruti (Spa) 135, 5. Van der Valk (Ned), Van Hauwe (Fra), Blackey (Eng) 136, 8. Colsaerts (Bel), Berg man (Zwe), Edlund (Zvve), Lawrie (Ier), Rojas (Arg), Otto (ZAf) 137; uitgeschakeld: 63. Steenkamer 144 Wentworth. World Matchplay Championship, 2 miljoen euro: Kwartfinales: Campbell (NZe) verslaat Woosnam (Wal) 3&2, Garcia (Spa) ver slaat Harrington (Ier) 2&1, Singh (Fiji) verslaat Goosen (ZAf) 5&3. Els (ZAf) verslaat Montgo- merie (Sch) 6&5. Halve finales: Campbell - Garcia, Singh - Els. PAARDENSPORT DQsseldorf. Dressuur, Grand Prix: 1Salzgeber (Dui) Rusty 47 1915 punten, 2. Klimke (Dui) Nector 1812, 3. Van Grunsven (Ned) Salinero 1810, 4. PI age (Zwi) Regent 1766. 5. Marlies van Baaien (Ned) Idocus. Vilhelmson (Zwe) So los 1760. PRIJSVRAGEN Uitslag Lucky Day 2924: 1.3.4.10.20.24.25.27.34.41. 42.44.45.51.56.60.62.63.66.75 Prijswinnaars Lucky Day 2923. aantal prijs winnaars: 3.114. totaal priizenbedrag. e. 20.577,00. totaal gratis deelnames: 17.263. Onder voorbehoud van typefouten SCHAKEN Hoogeveen. Essent schaaktoernooi. Kroon groep, vijfde ronde: Khalifman (Rus) - Van We- ly (Ned) 1/2-1/2, Acs (Hon) - Polgar (Hon) 1-0. Stand: 1 Acs 3, 2. Polgar, Khalifman 2.5 4. Van Wely 2 Belangrijkste uitslagen open groep, achtste ronde: Rogers (Aus) - Hort (Oui) 1-0, Brodski (Oek) - Aleksejev (Rus) 0-1, Nijboer (Ned) - Ri- azantsjev (Rus) 1/2-1/2, Dvoiris (Rus) - Hanley (Eng) 1-0, Solleveld (Ned) - Sjaposjnikov (Rus) 1/2-1/2, Bezgodov (Rus) - Visser (Ned) 1-0, Van de Oudeweetering (Ned) - Golotsjapov (Oek) 0-1, Dogge (Ned) - De Vreugt (Ned) 0-1, Quinn (Ier) - Prasad (Ind) 1/2-1/2, lonov (Rus) - Tsjeparinov (Bul) 1/2-1/2, Radoelski (Bul) - Grooten (Ned) 1-0, Schuurman (Ned) - Van- derstricht (Bel) 1/2-1/2. Stand aan kop: 1. Ro gers 6,5, 2. Aleksejev 6, 3. Riazantsjev, Nij boer, Hort, Dvoiris, Bezgodov, Golotsjapov, De Vreugt 5,5, 10. Brodski, Sjaposjnikov, Solle veld, Quinn, Radoelski 5. SOUASH Odense. WK vrouwen, landenteams. Vijf tot en met acht: Nederland - Zuid-Afrika 3-0. Atkin son - Sterve 9-3 9-2 9-1, Naude - Cawdrey 9-5 10-8 3-9 9-4, Jelgersma - Lusasem 9-7 9-1. TAFELTENNIS Magdeburg. Open Duitse kampioenschappen. Mannen, eerste ronde: Heister (Ned) - Lenger- ov(Oos) 17-15 11-9 11-6 13-11. Keen (Ned) - Jianfeng (Noo) 11-5 9-11 11-6 11-7 11-9; tweede ronde: Jean-Michel Saive (Bel) - Keen 11-4 6-11 10-12 11-6 11-9 12-10, Hakans- son (Zwe) - Heister 11-8 11-46-112-113-11 12-10 13-11. Dubbelspel, eerste ronde: Heister/Keen - Jean-Michel Saive/Samsonov (Bel/WRu) 11-9 8-11 11-9 11-9 9-11 11-13 11-5. TENNIS Madrid. Masters Series, mannen, 2,9 miljoen euro. Derde ronde: Federer (Zwi/12) - Lapentti (Ecu) 6-3 6-4. Kwartfinales: Grosjean (Fra/7) Calleri (Arg) 6-3 7-6, Agassi (VSt/2) - Ferrero (Spa/5) 6-3 6-2, Novak (Tsj/11) - Srichaphan (Tha) 4-6 6-3 6-4, Santoro (Fra) - Federer (Zwi/12) 7-5 6-3,. Indeling halve finales: San toro - Novak, Grosjean - Agassi Zurich. Vrouwen, 1,25 miljoen euro. Tweede ronde: Schnyder (Zwi) - Bovina (Rus) 2-6 6-4 6-3. Kwartfinales: Conchita Martinez (Spa) - Ste venson (VSt) 7-5 7-5, Davenport (VSt/2) - Clijsters (Bel/6) 6-3 7-6, Schnyder (Zwi) - Hantuchova (Slw/7) 6-7 6-3 7-6. Bratislava. Vrouwen, 110.000 euro. Kwartfina les: Dechy (Fra/1) - Kurhajcova (Slw) 6-3 7-5 Grande (lta/3) - Loit (Fra) 6-4 2-6 6-1. Matev zie (Slv) - Neffa-De Los Rios(Par) 1-6 7-5 6-1, Benesova (Tsj) - Fislova (Slw) 6-4 4-6 6-4 apeldoorn/gpd - Grootmeester Artur Joesoepov speelt komend seizoen definitief niet in de competitie voor het Apeldoom- se schaakteam BIS. De reden is dat de Rus principieel weigert uit te komen in competities waar op doping gecontroleerd wordt. Joesoepov trekt zich ook terug uit de Zwitserse competi tie. Eerder trok hij zich al terug uit het Duitse team dat op de Olympiade uit zou komen. De Olympiade wordt vanaf 25 okto ber in Bied (Slovenië) verspeeld. Joesoepov heeft drie redenen voor zijn besluit opgegeven. Als lemaal hersteld van de klap. Ibrahimovic trainde gisteren wel mee, maar vermeed elk balcon tact met het hoofd. Trainer Ro nald Koeman wil geen risico ne men met zijn belangrijkste aan valler, omdat Ajax dinsdag de Champions League-wedstrijd tegen het Noorse Rosenborg (thuis) speelt Naast Ibrahimo vic moet Ajax het ook stellen zonder Wamberto en de al lan ger geblesseerde John O'Brien, Maxwell en Rafael van der Vaart. Het herstel van de laatste ver loop overigens volgens plan. zeist/gpd - Het aantal leden van de KNVB is vorig seizoen met 0,9 procent gedaald tot 1.028.621. Daarmee is het effect van Euro 2000 uitgewerkt. In het seizoen 2000-2001 nam het aan tal leden bij de voetbalbond nog met 1,4 procent toe. Dit blijkt uit het jaarverslag van de KNVB. De daling is vooral veroorzaakt door een terugloop van het aan tal meisjes en vrouwen dat aan voetbal doet (-3,8 procent). Bij de traditionele voetballers (jon gens en mannen) was die daling veel kleiner (0,8 procent). Opval lend was dat vooral het aantal voetballers jonger dan 10 jaar daalde, waar in voorgaande sei zoenen juist sprake was van een groei. Het aantal voetballers tus sen 10 en 16 jaar steeg. De belangstelling voor zaalvoet bal daalde over de hele linie. Dat was ook het geval bij het aantal scheidsrechters (-5,1 procent) en rapporteurs van de KNVB (- 15 procent). Het aantal clubs daalde met 0,6 procent tot 3859. Volgens de voetbalvond nam het aantal molestaties van arbi ters in het seizoen 2001-2002 af. EREDIVISIE De Graafschap - NEC 1-3 (0-0). 62 Ax 0-1, 70. Hristov 0-2, 88. Smit 1-2, 90. Hesp 1-3 (strafschop). Scheidsrechter: Temmink. Toeschouwers; 11.000. Gele kaart: Zonneveld. Berck Beelenkamp (De Graafschap), Hersi (NEC). PSV Ajax NEC Feyenoord Willem II Roda JC NAC Vitesse Excelsior AZ RKC FC Utrecht RBC FC Zwolle FC Twente Graafschap Heerenveen Groningen 0 19 20- 3 0 19 17- 8 2 14 14-10 2 13 18-10 1 12 12- 6 1 12 15-12 0 11 11- 7 3 10 10- 7 3 10 13-13 3 10 12-15 10 10-15 9 9-8 8 12-13 8 8-12 5 8-16 3 6-20 2 7-16 1 5-16 in het geheel beplakken met de naam van zijn geldschieter. Voor de twaalf Nederlandse schaatsers van DSB, onder wie Jan Bos, gaat dit verhaal niet op, omdat de KNSB drie plekken re serveert voor bondssponsors Aegon en Deloitte Touche. DSB, gespecialiseerd in hypo theken en leningen, is het niet alleen om de sponsorlogo's op het pak van Vreugdenhil te doen. De directeur heeft een passie voor het schaatsen en combineert de mogelijkheid om de Belgische bond te ondersteu nen met het streven naar 'maxi male internationale exposure'. DSB bezit in België een aantal kantoren onder een andere naam. Het lijkt uitgesloten dat Bart Veldkamp, die sinds 1995 voor België uitkomt, als reclamezuil van DSB gaat dienen. eerste voert hij aan dat er geen middelen bekend zijn die op schakers een stimulerend effect hebben. Daarnaast is Joesoepov van mening dat een gewone schaker onmogelijk alles wat hij consumeert kan controleren op inhoud. Tot slot denkt hij dat dopinginstanties en schaakbon den de uitslag van de doping controles kunnen manipuleren. In de Duitse competitie wordt niet op doping gecontroleerd. „Anders zou ik daar ook niet meer kunnen spelen en dan zou ik een groot probleem hebben", aldus Joesoepov. Programma: vandaag: Ajax - AZ, PSV - Roda JC, FC Twente - Heerenveen, Vites se - Feyenoord. Willem II - RBC. Morgen: Excelsior - FC Utrecht. FC Groningen - RKC. FC Zwolle - NAC. EERSTE DIVISIE ADO Den Haag - Heracles Almelo 3-0 (2- 0). 34. Hofstede 1-0, 38. Stroeve 2-0, 47. Castelen 3-0. Scheidsrechter: Luin- ge. Toeschouwers: 8130. Gele kaart: Castelen, Verberne (ADO), Looms. Rose, Jansen (Heracles). FC Den Bosch - FC Volendam 1-0 (1-0). 6. Van der Laak 1-0. Scheidsrechter Schenkels. Toeschouwers: 4463. Gele kaart: Tevreden, Van der Laak, Plum (Den Bosch), Van Westerop, Ouhsaine (Volendam). FC Dordrecht - Emmen 0-4 (0-1). 42. De Groot 0-1, 46. Cairo 0-2, 83. Cairo 0-3, 89. De Groot 0-4. Scheidsrechter: Van Dongen. Toeschouwers: 1000. Gele kaart: Schreuder (Emmen). FC Eindhoven - Helmond Sport 1-4 (0-1) 40. Streppel 0-1, 48. Van Kallen 1-1, 49. Hendriksen 1-2, 89. Prommayon 1-3 (e.d.), 90. Van Dijk 1-4. Scheidsrechter: Suiting. Gele kaart: Van Es (Helmond Sport). Toeschouwers: 2521. Fortuna Sittard - TOP Oss 2-3 (0-1). 35 Guyt 0-1, 48. Guyt 0-2, 68. Iliohan 0-3, 90. Tychon 1-3, 90. Van Barneveld 2-3. Scheidsrechter: Wiedemeijer. Toeschou wers: 3001 Gele kaart: Gommans (For tuna), Rook. Van den Berg. Mendy (TOP) MW - Cambuur L. 1-4 (1-2). 15. Hey- mans 1-0, 27. Van Dijk 1-1, 45. Bruin 1- 2, 51. Bruin 1-3, 62. Bruin 1-4. Scheidsrechter: Smit. Toeschouwers: 3337. Gele kaart: Trustfull, Mutsaers (MW). Ferrier (Cambuur). Stormvogels Telstar - Sparta 1-4 (O-O). 53. Conteh 0-1, 55. Fortes 0-2, 60. Koe vermans 0-3, 65. Tol 1-3, 89. Koever mans 1-4. Scheidsrechter: Oskam. Toe schouwers: 1810. Gele kaart: Biezen, Min (Stormv. Telstar), Immmel (Sparta). Veendam - Haarlem 3^(1 1). 3. Doug las 0-1, 27. Slor 1-1, 49 Ketting 1-2, 66. Kolder 2-2 (strafschop), 70 Ketting 2-3, 90. Weerman 3-3 (strafschop) Scheidsrechter Van der Hilst. Toeschou wers: 3370. Rode kaart: 75. Kolder (Veendam) 2x geel. Gele kaart: Ketting, Groot, Douglas, Baas (Haarlem). VW - Go Ahead Eagles 0-3 (0-2). 42 Marbus 0-1, 45. Marbus 0-2, 62. Yilde- nm 0-3. Scheidsrechter Olde Olthof. Toeschouwers: 1850 Gele kaart: Zegers (VW), De Zeeuw (GA Eagles) ADODenHaag Emmen Heracles Cambuur L. GA Eagles TOP Helmond Sp. Sparta Stv Telstar Volendam Den Bosch Veendam Eindhoven Haarlem Fortuna S. VW MW Dordrecht 0 22 20- 5 1 21 18- 5 2 18 22-14 15 14-10 14 17-12 14 16-15 13 21-14 13 18-13 13 10-10 13 15-16 11 13-11 8 14-16 8 7-13 4 8 9-17 9-15 8 21 5-14

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 27