AZC weer een maatje groter iet is een beetje een vicieuze cirkel' Ik wil straks voetballers beter maken' SPORT v:r S2 Formule 1? CURSUS IN SKI VALLEY HDC 982 zaterdag ig OKTOBER 2002 door Gertjan van Geen Amersfoort - Van tegenstand was geen sprake, maar dat had ook niemand verwacht. AZC/Sprey Hout speelde in zijn eerste wedstrijd van een drie daagse eerste ronde in de Euro pa Cup voor landskampioenen met Salgueiros Porto. De Portu gese nummer 1 kreeg met 16-1 billenkoek. Het ging gisteravond in Amers foort zo mogelijk nog makkelij ker dan twee jaar geleden in kat wijk. Ook toen trof AZC Porto in de eerste ronde en werd het 11- 4. „Ze zijn niet veel opgescho ten, nee", zei coach Eric Noor- degraaf. Maar meer nog dan dat, is het AZC dat een paar klassen beter speelt dan des tijds. De dagelijkse trainingsar- beid van de Alphenaren brengt nog meer afstand met de Euro pese onderkant. In hun jacht naar aansluiting met de Europese top zet AZC daarmee stappen vooruit. Noor- degraaf wil dit seizoen met zijn team de Champions League ha len. Een plek bij de beste acht clubteams van Europa is lucra tief en brengt de zo vurig ge wenste topwedstrijden. In Ne derland verliest AZC alleen als het een heel slechte dag heeft, zoals vorig jaar in de bekerfinale tegen De Robben. De nederlaag van destijds werd in de finale van de play-offs gewroken, maar het vlekje werd er natuurlijk niet mee weggepoetst. De ploeg grijpt door het gapen de gat met de rest van de Neder landse clubs alle mogelijkheden aan om tegenstand te krijgen. Twee weken belegde de club daarom een trainingskamp in Nice om daar dagelijks tegen de plaatselijke topclub te spelen. „We zijn eens gaan rekenen hoe veel periodes we op ons toppen moeten spelen", aldus Noorde- graaf. „We kwamen vorig jaar tot twintig. Dat is veel te weinig. Nu hebben we in vijf dagen tijd 36 keer zeven minuten tegen Ni ce op topniveau gespeeld. Daar halen we veel voordeel uit." AZC werkt naar een piek toe die over drie weken moet komen. Dan staat de tweede ronde van de Europa Cup op het program ma waarin kwalificatie voor de Champions League kan worden afgedwongen. De tegenstanders die de Alphenaren in Amers foort tegenkomen, is dusdanig klein dat de tweede ronde op voorhand zeker is. Ook het Wit- Russische Vitbich Vitebsk, te genstander van vandaag, was twee jaar geleden veel te zwak. Hoogstens de Oekraïners van Ilyichevets Mariupol kunnen morgen AZC van de eerste plaats afhouden. „Ik heb het na tionale team in Kiev zien spelen en dat maakte een goede in druk. Deze ploeg heeft vijf inter nationals", zei Noordegraaf. Hij wil deze ronde per se als win naar afsluiten om gunstig te lo ten voor de tweede kwalificatie ronde. Vooruitlopend op eventuele kwalificatie heeft AZC zich alvast aangesloten bij de Europese As sociatie van topclubs. Hoewel de club budgettair ver van de top verwijderd is, praat AZC in ieder geval mee. Noordegraaf: „Want de problemen bij die clubs zijn dezelfde als die van ons. Ook die clubs moeten hun budgetten rond krijgen. .Boven dien zijn contacten met de top clubs altijd gunstig. Op weg naar hun piek scoorden de spelers van AZC gisteren een voldoende. Uitgezonderd de eerste periode (2-0) walsten de Alphenaren over de Portugezen heen. In het tweede partje (7-0) kwam het klasseverschil het dui delijkst aan de oppervlakte. Het Portugese doelpunt was een ca deautje. Michiel Vork kreeg een viermeterworp tegen, hoewel hij niets deed. „Het was een straf- worp voor waterspatten", zei teammanager Andre de Jeu schertsend. Het was een van de vijf schoten die keeper Ro nald Sol te verwerken kreeg. De overige vier waren niet eens kansen. Noordegraaf: „De LEN (Europe se zwem- en waterpolobond red.) moet eens kritisch bekijken of deze ploegen mee moeten doen aan een Europa-Cuptoer nooi. Aan de andere kant: het is goed dat deze landen bestaan om het polo breder te maken." AZC/Sprey Hout - Salgueiros Porto 16-1 (2-0, 7-0, 3-1, 4-0) Doelpunten AZC: Tjerk Kramer 4. kimmo Thomas 3, Niels Zuidweg 3, Björn Boom 2, loeri Stoffels 2. Kjell Boom 2. Porto: Marco Carvalho. Ilyichevets Mariupol - Vitbich Vitebsk 10-6 (3-1,3-0, 3-2, 1-3). anda Noom bij afscheid Nederlands vrouwen voetbalteam :hert Leguijt ïirar MMeld NHEIM/WORMERVEER - Ze- izeventig keer kwam ze uit het Nederlands vrouwen lalteam. Een indrukwekken- eks die nog een stuk langer unnen worden, ware het raat ze zelf een punt achter interlandcarrière zette. In dij na het duel tegen Portugal, Miranda Noom het welle- Mle inspanningen voor je waren haar wat te veel irden. Woensdagavond, voor ifenwedstrijd Nederland- erland, werd de 29-jarige de KNVB in het zonnetje ge- igt n is gepokt en gemazeld in gi ïouwenvoetbal. Ze leerde lelletje op straat in Krom- e tussen de jongens uit de sJt, ze speelde voor GVO in woonplaats en later voor WFC en Ter Leede. Met die e club, waarvoor ze nog Is uitkomt, werd ze ander geleden kampioen van rland. Haar talent werd al |K >nderkend. Als 19-jarige cte de rechtsbuiten haar de- voor Oranje in een uitwed- tegen Italië en pas 76 wed en later kwam de teller tot and. de reden om te stoppen is tda Noom duidelijk Het er dat spelen en trainen het Nederlands elftal haar di dc, woog niet meer op te- dtfUes wat ze er voor moest en laten. it er al een tijdje tegenaan 1(l ken. Vooral de doorde- jj se trainingen op het KNVB- centrum in Zeist werden Jveel. Op maandagavond n< imelen, dan trainen, terug huis, op dinsdag twee keer in, overnachten en op isdag nog eens twee keer Miranda Noom: „Nederland heeft relatief weinig damesvoetballers en mede door het gebrek aan aansprekende prestaties van Oranje wor den dat er ook niet veel meer." Foto: GPD/Bart Homburg trainen. Dat is niet erg als je er plezier in hebt, maar dat was bij mij een beetje verdwenen. Ik kon het gewoon niet meer op brengen, te meer omdat dit sei zoen een tussenjaar is. Er staan geen kwalificatie-interlands op het programma." En dus stopte ze er na de inter land tegen Portugal mee. Waar mee ze een loopbaan afsloot, die wel lang was, maar zeker niet bezaaid met successen. Sterker, Oranje wist zich met Noom nooit te plaatsen voor de eindronde van een EK, WK of Olympische Spelen. Altijd sneu- Bekerwedstrijd ODC - Ter Leede zaterdag 14.30 uur velde de ploeg tijdens de kwali ficatiewedstrijden. De enige keer dat het Nederlands team het af gelopen decennium acteerde op een mondiaal podium, vorig jaar tijdens de Universiade in Peking, was ze er niet bij. Ze was te oud en studeerde niet meer. In China pakte Oranje het zilver. „Het doet wel een beetje zeer dat ik met het Nederlands elftal nooit iets heb bereikt. Het ver schil met de toplanden als Duitsland, Noorwegen, Dene marken en de Verenigde Staten was gewoon te groot Kwalifica tie voor een groot toernooi heeft er nooit ingezeten. We moesten altijd strijden tegen degradatie naar de B-landen. Gelukkig heb ben we ons wel altijd tussen de A-landen weten te handhaven. Als ik dan toch een hoogtepunt moet noemen, is het de wed strijd van een paar jaar geleden tegen Duitsland die we met 1-0 wonnen. Het was mijn rentree na een jaar blessureleed en ik maakte het enige doelpunt. Dat was wel heel mooi." Volgens de speelster kan het nog jaren duren voor het Neder lands team het gat met de top landen heeft gedicht. Als dat ooit al lukt. „Het is een beetje een vicieuze cirkel. Nederland heeft relatief weinig damesvoet ballers en mede door het gebrek aan aansprekende prestaties van Oranje worden dat er ook niet veel meer. Duitsland bij voorbeeld kan uit een veel gro ter arsenaal speelsters putten. Er zijn wel wat positieve ontwikke lingen. Zo is de hoofdklasse de afgelopen jaren in de breedte zeker sterker geworden. Vroeger werd de dienst vaak uitgemaakt door één club, die alles op zijn sloffen won. Den Dungen en la ter Saestum. Nu zijn de teams meer aan elkaar gewaagd. De koploper moet ook tegen de nummer laatst zijn best doen om te winnen. Maar net als Oranje loopt ook het Neder landse clubvoetbal achter bij het buitenland. Landskampioen Saestum ging er in de eerste ronde van de Europa Cup al uit. Ik vind het wel een goede zaak dat talentvolle meisjes steeds vaker meespelen met jongens teams. Daar leren ze meer van dan voetballen in meisjescom petities." DE KWESTIE Nooit eerder werd een Formule i-seizoen zo vroeg beslist. Ook nog nooit eerder was een seizoen zo saai. Om de dominantie van Ferrari tegen te gaan, kwam de internationale automobielfederatie FiA met voorstellen om de Formule i spannender te maken. Gewichten in de snelste bolides en cou reurs die van auto moeten wisselen. Zin of onzin? Luca di Montezemolo, president-directeur van Ferrari: Als deze plannen doorgaan, moet ik me serieus afvragen of Ferrari nog wel moet investeren in de Formule 1. De voornemens van de FIA zijn idioot. Ik ben er trots op dat Ferrari zo sterk is. Voor intelligente ideeën die de geest van de For mule 1 niet aantasten, sta ik altijd open. Maar in deze waanzin ga ik niet mee." Walter van Lent, ex-coureur en nu teambaas van MP Motorsport in Formule Ford: „De Formule Ford is op dit moment absoluut veel spannender. De race is veel korter en er wordt volop gepasseerd. Toch zie ik wel moge lijkheden om de Formule 1 ook spannender te maken. In de voorstellen van de FIA zie ik niks. In eikaars auto rijden is belachelijk. Met die ge wichten werken, zou wel kunnen, maar dan krijg je tactische spelletjes. Zo van 'ik rij nu naar die plaats, want dan heb ik de volgende keer minder gewicht'. Nee, persoonlijk zeg ik: Geef punten voor de kwalificatie. Rij dan eerst een race van een half uur. Ook voor punten. Vervolgens moet de winnaar van die race in een tweede race als laatste starten. Voor die tweede race, met een verplichte pitstop, krijg je vervolgens nóg meer punten." Tom Coronel, ooit dichtbij een Formule-1 - stoeltje, nu coureur In de toerwagenklasse: „De hele Formule 1 is natuurlijk niet eerlijk, want wie zegt mij dat een Mark Webber geen wereldkampioen had kunnen worden? Hij heeft gewoon een slechtere wagen dan Schumacher. Om het echt eerlijk te maken, moet je een een heidsklasse inrichten, zoals de Formule Ford. Dan is wel het showelement eruit. Kijk, de For mule 1 is net circus Renz. De show is het belang rijkste. Sportief gezien zeg ik: 'Onzin, die gewich ten!' Ajax speelt tegen NAC ook niet met een gro ter doel. Maar het komt die show natuurlijk wel ten goede. En de besten winnen toch wel. Daar ben ik van overtuigd. Op deze manier kunnen anderen er ook eens aan ruiken. Gewichten is trouwens het enige wat werkt. Dat hele verhaal van twee races, waarin de besten van de eerste race als laatsten starten in de tweede is onzin. Dat is ook heel gevaarlijk, want dan moet er heel veel ingehaald worden." De Alphense Sandra van der Sloot, rijdt in de Alfa 147 klasse: „Je moet goede teams niet afstraffen als ze alles goed voor elkaar hebben. Bij hardlopen geef je ook geen tijdstraffen als iemand steeds wint. Ferrari heeft gewoon het meeste geld om te tes ten en te ontwikkelen. Onderdeel van de sport is ook een goede auto bouwen. Als je een auto zwaarder gaat maken, gaat het zo n team alleen maar meer geld kosten om een andere manier verzinnen om te winnen. Dat is een beetje te genstrijdig. Het is beter om de mindere teams mee te krijgen, maar hoe weet ik ook niet. Ik weet alleen dat Minardi de top niet haalt, omdat er geen budget is. Het is waar dat je nu niet ziet wie de beste coureur is. Wat dat betreft is onze klasse eerlijker. Wij rijden allemaal in dezelfde auto." DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP Bekerwedstrijd SJC - FC Lisse zondag 14.00 uur tij leu -Qua leeftijd moet Wim \vj loert (38) wellicht als eerste 'an en afgeschreven bij het eer- ftal van de zondagtak van ise. De alltime clubtopscorer ;au last desalniettemin veel van ïugdige medespelers. Op ringen van de trainer beleeft lert dit jaar zijn twintigste ij FC Lisse - waarvan er wel- ir maar acht hele seizoenen eeld werden wegens blessu- maaraan stoppen denkt hij ipéiiet. Het team, dat uitkomt vierde klasse, staat zesde en caert doet het goed; afgelo- londag scoorde hij in de met irloren wedstrijd bij War- 1 vida. Morgen staat hij in de wedstrijd tegen eersteklas- et C in de basis. Lisse-speler Wim Thijs Jaski int isse zondag, een wezenlijk ^hil met FC Lisse zaterdag, alleen het niveau, maar ook e type spel dat wordt ge el, is volgens Bouckaert anders. „Op zaterdag wordt harder gevoetbald, terwijl jondag het spel een stuk uvpischer is Het is niet voor dat de amateur-kampioen ilufrlederland vrijwel altijd uit indaghoofdklasse afkomstig aldus Bouckaert die pleit een nauwere samenwer- tussen 'zaterdag' en 'zon- 1 die bij de zaterdagtak van isse wacht op een basis kan volgens hem best tij- naar de zondagtak gezet en. „Die spelers kunnen de e klasse makkelijk aan. Zij va n en wij worden beter. Op Tanier is het voordelig voor een." kaert was een begenadigd oetballer die het tot het Ne- a nds team schopte. Hij de enkele demonstratie- trijden en twee interlands België en Italië. Hij scoor- t „Daar baal ik nog steeds Nadat ik weg was bij het moesten we met de Leidse tie tegen de Nederlandse spelen. Ik scoorde vijf maar de toenmalige coach ijn selectie al bij elkaar. Hij n na de wedstrijd nog wel Bij Lisse kwam een nieuwe coach die mij als rechtsbuiten wilde gebruiken. Dat ging totaal niet en ik viel weg. Ik stapte over naar Lisse zondag. Op aandringen van zijn coach besloot Bouckaert begin dit jaar om nog een seizoen langer door te gaan. „Toch zie ik mezelf als een tijdelijke oplossing voor de trainer. Ik heb ook tegen hem gezegd: „Als er jongere spelers zijn die hun kans wülen grijpen, dan moet je die voorrang ge ven." Ik heb alles al meege maakt. Mijn voetbalambities zijn voorbij. Maar als ze vragen of ik nóg een jaartje mee wil doen, dan zeg ik ja. Dat wel." Bouckaert is vorig jaar begon nen als assistent-coach van het eerste elftal. Een carrière als coach ziet hij wel zitten. „Ik ben momenteel bezig met de cursus Oefenmeesler 3." Bouckaert wil bij voorkeur jonge spelers opleiden. „Ik wil spelers beter maken. In het eerste pro beer ik de jonge spelers al zo veel mogelijk aanwijzingen te geven. Geleidelijk aan zie je ze beter worden. Je inspanningen betalen zich terug en dat is mooi. Wat dat betreft wil ik wel graag een team onder mijn hoe de krijgen." „Ik heb nooit trainers gehad die me beter probeerden te maken. Ik heb het niet getroffen. Nu speel ik bij Lisse onder mijn ni veau. Ik hoor vaak dat ik het ver had kunnen schoppen. Dat is Bouckaert gaat na actieve carrière verder als trainer Wim Bouckaert: „Ik heb alles al meegemaakt. Mijn voetbalambities zijn voorbij. Maar als ze vragen of ik nóg een jaartje mee wil doen, dan zeg ik ja. Dat wel." Foto: Taco van der Eb even naar me toe. Maar ja, daar had ik op dat moment niks aan." „Jij maakt het nooit op het voet balveld", was de algemene te neur. Hij moest het maar bij het zaalvoetballen houden. Boucka ert speelde echter prima wed strijden in het eerste elftal van de zaterdagtak van FC Lisse. Na de promotie - FC Lisse speelde toentertijd eerste klasse - kon hij kiezen. Katwijk of Lisse. .Aange zien ze allebei in de hoofdklasse uit zouden komen, besloot ik bij Lisse te blijven. Ik heb nog steeds spijt van die beslissing. helaas allemaal achteraf praten, denk ik wel eens: daar had jij Maar ik moet eerlijk zijn. Soms kunnen staan jongen." (advertentie) Ski Valley op Duinrell biedt gezellige cursussen voor jong en oud. In de frisse buitenlucht leert u op de borstelbanen de techniek van het skiën, snowboarden of langlaufen tot in de puntjes. En bij max. 5 °C zorgen machines voor echte sneeuw! Schrijf u nu in voor een vierweekse HERFSTCURSUS. De ideale voorbereiding op uw wintersport o.l.v. professionele leraren Herfstcursus 2 start al op zaterdag 26 oktober (datum wijziging is mogelijk). Bel snel voor reservering/informatiel Duinrell Ski Valley, 2242 JP Wassenaar, tel: (070) 5155 299 Sneeuwconditie: www.duinrell.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25