Leidsche Boys is 'een grote familie' 'Alsof ik een halve getikte met driejaar lagere school ben' zaterdag 19 oktober 2002 SPORT RDSINA WACpTMBSim Hfillem Spierdijk De kantines en de meeste kleedka- Dgen ven/a|lejT^Syrnbolisch voor de waarin ook de clubs aan de Boshuizer- H'ch bevinden. Ze zijn klein, hebben if nauwelijks jeugd en kunnen met het hoofd boven water houden. Voor ie Boys geldt dat laatste niet. Leidsche lojaar oud, een club die groeit en Hoe dat komt? „We zijn hier één grote dinsdagavond in de provisorische be- kamer, een soort 'portocabin'. Leid- oys heeft een belangrijke vergadering Dor niet alleen het bestuur, maar ook gdcommissie, enkele oudere leden en ;hter van de kantine zijn aangescho- p de agenda staan de plannen van de waarin wordt voorgesteld om Leid- loys te verplaatsen naar sportpark De vaar De Sleutels en VCL al spelen, er is gemoedelijk, pijpie Heineken op iet zaaltje staat blauw van de rook. De jzigen lijken het met elkaar eens te eidsche Boys wil niet naar een ander ark. Het bestuur en consorten stralen trouwen uit. „We zijn hier de grootste iet tien seniorenelftallen, een grote ifdeling en een zaalvoetbalteam. Alle aan de Boshuizerkade willen met ons iwerken. Daar zijn we trots op." dsche Boys wel naar sportpark De irhuist, wordt de club een kunstgras- het vooruitzicht gesteld. „Een 'rub- »estrooid kunstgrasveld van 1,2 mil- ïro." De mannen van Leidsche Boys n er hartelijk om lachen. „Dat is nog eld over de balk gooien. Wij hoeven stgrasveld, we willen een fatsoen- immodatie." van der Laan, de secretaris, beklaagt ;r de veldensituatie voor zijn club. eerste buitje staat ons trainingsveld iter. We moeten wedstrijden spelen 1, een paar honderd meter verderop. len niet verder groeien, er is ons wel lossing beloofd." het de vereniging goed. In de ;jaar dat de club bestaat, speelde Boys de meeste tijd in de afdeling en later in de vijfde en zesde klasse, rig seizoen werd de club kampioen it nu uit in de vierde klasse. „We zijn rjaar geleden begonnen met 'plan re hebben alle oud-jeugdspelers be- die naar andere clubs waren ge lat heeft een elftal nieuwe leden op- :d." Promotie naar de vierde klasse niet onder leiding vah trainer Er as, de ambitieuze trainer die later bij |d van Feyenoord ging werken. „Hij niet goed dat onze spelers na een Het bestuur van Leidsche Boys, van links naar rechts: Aad van der Hoogt (penningmeester), Ron Boekkooi (lid), Michel van der Laan (secretaris) en Thijs Neuteboom (voorzitter). Foto: Taco van der Eb dag hard werken in de bouw, 's avonds geen zin hadden in een Cooper-test." Het lukte afgelopen seizoen onder leiding van oud speler Marcel Groenendijk wel. „Hij zag in dat de boog niet altijd gespannen kan zijn." Voor de kampioenswedstrijd in Den Haag tegen sv Erasmus reisden driehonderd sup porters het elftal achterna. Voor de sfeer in de club maakt het niet veel uit op welk niveau er wordt gevoetbald. Toen Leidsche Boys vijf jaar geleden in de zesde klasse speelde, nam voorzitter Thijs Neuteboom dat nuchter op.Als er weer eens een partijtje in winst wordt omgezet dan gaat het van: hup de kantine in en fees ten maar. Da's nou Leidsche Boys." Dat gold vijfjaar geleden, en het geldt nog steeds. Zeker nu de club twee klassen hoger speelt en veel derby's heeft tegen Leidse ver enigingen. Bij thuiswedstrijden staan er 400 tot 500 mensen langs de kant. De kantine is dan zo vol, dat bezoekers hun toevlucht zoeken tot het clubhuis van buurman VNA „Voor Studio Sport gaat iedereen weer naar huis, tenminste, voor de uitzending van maandag", lacht de bestuurskamer Maar niet alleen op zondagavond is het feest in de kantine. Ook op andere avonden bruist het in het kleine clubhuis aan de Bos huizerkade. Vrijdagavond sluiting om 2.00 uur' staat er op een bordje boven de bar. Dat moet wel, dan kan de boel tenminste worden opgeruimd als op zaterdagochtend de jeugd weer op de stoep staat. Aan de bar zit Cor Siera, 73 jaar. Hij is er va ker, bijvoorbeeld op vrijdagavond. „Dan is het hier altijd feest, het eerste elftal heeft ge traind, er wordt gedart. Siera, die doorde weeks en in de weekeinden hand- en spanddiensten verricht, maakt zich zorgen over een mogelijke verhuizing van zijn club. „Ik woon aan de Boshuizerkade, De Vliet is voor mij te ver. Wat moet ik verder doen? Hij denkt ook aan Henk. „Wat gaat hij doen als de club fuseert." 'Henk' is Henk de Faber, de uitbater van de kantine. Als één van de weinige voetbal clubs in Nederland heeft Leidsche Boys de kantine verpacht. Dat is al 22 jaar zo en vol gens voorzitter Thijs Neuteboom heeft 'nie mand er ook maar een seconde spijt van ge had'. „Het is altijd moeilijk om vrijwilligers te vinden voor de kantine. Nu heeft Leid sche Boys er geen omkijken naar, de boel wordt netjes schoongemaakt en goed be heerd. We zouden het nu weer doen." De Faber is uitgegroeid tot een spil binnen de club. Behalve het vullen van de glazen zorgt hij namelijk ook voor de training en coa ching van de Al en hij was jarenlang jeugd- voorzitter. Sem Nazloomian, 39 jaar oud en al 22 jaar lid van Leidsche Boys, wijst De Faber en Harry Luiten aan als de mannen die de jeugd een impuls hebben gegeven en zo be langrijk zijn voor de vereniging. Daar moet de club zuinig op zijn, denkt Nazloomian. Daarom wijst hij een verhuizing naar sport park De Vliet af. „Je knipt de banden door met de Boshuizerkade. Leidsche Boys heeft veel jeugd, gaan die allemaal mee?" Ook hij plaatst kanttekeningen bij de vooruitzichten op een nieuwe accommodatie. „Er zijn clubs met prachtige kantines die problemen hebben om een goed elftal op de been te brengen." Nazloomian begrijpt niets van de plannen om clubs te dwingen een fusie aan te gaan. De Leidenaar heeft een mooie vergelijking in huis. „Omdat m'n buurman moeite heeft de huur te betalen, moet ik naar de Stevens hof verhuizen? Ik dacht het niet." Het zou niet de eerste keer zijn in de tach tigjarige historie dat Leidsche Boys moet verhuizen. De club werd in 1921 opgericht door een groep ontevreden UVS'ers en heette toen Hercules. Dat stuitte op bezwa ren van een club uit Utrecht met dezelfde naam. Dan maar een naam waarvan we ze ker weten dat we de enige zijn, dachten de oprichters en ze kozen voor 'Leidsche Boys'. Die club speelde aan de Roomburgerlaan en verhuisde later naar Maaldrift, op de grens tussen Leiden en Wassenaar. Er volgden meer verplaatsingen: naar de Wassenaarse- weg, terug naar Maaldrift, naar het Zwarte Pad. In 1954 belandde Leidsche Boys op de Boshuizerkade, waar de vereniging al weer twee keer is verplaatst Wat het bestuur betreft blijft Leidsche Boys aan de Boshuizerkade. „We begrijpen dat er hier iets moet gebeuren. Daar denken we ook over mee", vertelt secretaris Van der Laan. Leidsche Boys presenteert binnenkort een plan aan wethouder Pechthold van sport over de toekomst van de 'Kade', een toekomst met Leidsche Boys. 'Leidsche Boys is synoniem voor Boshuizer kade', schalt het nog eens luid door de be stuurskamer. RANDJE BUITENSPEL Met m'n hakken over de sloot. Zojuist meegedaan aan de Fair Play Quiz op inter net en door een beetje vals te spelen nog nét aan de positieve kant van de score gebleven. De quiz, een verzinsel van NOC *NSF, moet ons, heetgebakerde wedstrijdsporters, tot bezinning brengen. Wij schieten te kort in het respecteren van onze tegen stander, in het naleven van de spelregels en in het netjes ach terlaten van de kleedkamer. Ons moeten normen en waar den worden bijgebracht. Van daar die quiz, onderdeel van het fatsoensoffensief van onze nationale sportkoepel. Heeft het zin? Ben je gek. Zonde van de moeite en nog meer zonde van het geld. Net als dat ethisch reveil van de club van premier Balkenellende zal ook deze mo rele revolutie van NOC'NSF op niks uitdraaien. Terwijl men van de week op het Binnenhof druk doende was el kaar een loer te draaien, trof ik op mijn bureau een vergeten knipseltje uit De Volkskrant aan. De kop: 'Normen en waar den, ook in de sport'. Het ging over de start van de operatie 'Sportiviteit en respect', brééd gedragen door de landelijke sportfederatie, de Olympische beweging en tal van individuele bonden. Het betreft hier de lang verwachte opvolger van de campagne 'Het is weer fijn langs de lijn', een lachertje uit de jaren tachtig. Destijds leefde bij ons nog de misvatting dat het er alleen op en rond het voetbalveld onsportief aan toe ging. Maar inmiddels heeft het geweldsvirus ook tennissers, hockeyers, ja zelfs cricketers te pakken. Vals spel, ongehoor zaamheid en agressie zijn on deugden die zich in alle gele dingen openbaren. Niet uitslui tend in de onderwereld van het voetbal. Afijn, in het normen en waar den-stukje uit De Volkskrant stond de website: www.zwarte- kaart.nl vermeld. Meteen even gaan kijken natuurlijk. Mijn he mel wat een flauwe, infantiele bende. Ik werd me daar toch met een neerbuigendheid van heb ik jou daar op mijn plaats gezet. M'n adrenaline begon op te spelen. Alsof ik tegenover een hoogst irritante, verwaande te genstander op het voetbalveld stond. Of ik mee wilde doen aan Fair Play Quiz, werd mij op de website zwartekaart ge vraagd. Tuurlijk, geen pro bleem. Van spelregels weet ik wel het een en ander. En als het om sportfeitenkennis gaat, ben ik vrijwel onverslaanbaar. Dus kom maar op met ie vragen. Ho, ho, werd ik door 'big bro ther' NOC'NSF tot enige kalmte gemaand. Eerst even naam en woonplaats opgeven. Waarom? Nou daarom, voor onze admi nistratie en voor het geval u in de quiz boven de vijftig procent scoort. Als u dan de afdruktoets van uw computer beroert, zor gen wij er voor dat er een mooie oorkonde uit uw printer glijdt. Mijn naam opgeven en dan zeker in een databank wor den gekieperd waarin allerlei onderzoekers en enquêteurs naar believen kunnen grasdui nen. Doei. Maar dan komt u die quiz niet in. Nou goed dan: Bo ris Kapotjeplof uit Broek op Langendijk, leeftijd 67 jaar. Ik weet het. ik weet het, het is net zo kinderachtig als het toontje waarop die pseudo-pe- dagogen van 's lands hoofdbu reau voor sportbeleid ons aan spreken. Maar ik kan er niets aan doen. Boris Kapotjeplof speelde de hoofdrol in een mopje uit mijn kinderjaren dat ik al lang en breed ben verge ten. Alleen die naam is blijven hangen en elke keer als ik, te gen mijn zin, mijn naam moet opgeven, schiet hij me te bin nen. Sorry. De quiz dan. Vraag: het is lo gisch dat de regels eerder wor den overtreden in een wedstrijd waarin een kampioenschap op het spel staat. Bent u het daar mee eens of oneens? Eens na tuurlijk. Hoe groter de belangen des te eerder grijp je naar het shirtje van een tegenstander die je dreigt te ontglippen. Fout, helemaal fout. Ik had de cursor nog niet in het vakje eens ge plaatst of er verscheen een te kening van een scheidsrechter met een rode kaart op het scherm. Wat ben jij onsportief zeg, zei het koddig getekende mannetje er ook nog bij. Ik heb me heel erg moeten beheersen. Het liefst had ik die eikel een kopstoot gegeven. De heer KapotjejAf uit Broek op Langendijk neeft de Fair Play Quiz (geen test van spelre gel- en feitenkennis, maar een spervuur van gewetenswagen) afgemaakt en zich onderweg zo veel leugentjes veroorloofd dat de printer er nog net een certifi caat uit kon persen. Als oorkon- dehóuder roept hij al die we reldvreemde ambtenaren van de iSportqverheid op hun tijd en geld te besteden aan accommo datieverbetering en aan de wer ving' van behoorlijke scheids rechters. Want dat scheelt me een ergernis (en blessures). Over normen en waarden wil hij niets meer horen (of lezen). Jaap Visser Reacties: sportredactie.ld^damia- te.hdc.nl aco van der Eb ben op mijn veertiende begon- waterpolo. Ik zwom al erg veel van sporten waar een bal in im. De keuze was simpel. Ik ging >loën. Als er in die tijd vrouwen- was geweest, dan was ik dat iSjloen hoor. Dat weet ik honderd ml»t zeker." (eijAl vanaf mijn vijfde speel ik bij ben bij de F-jes begonnen en teams doorlopen. Ik was nooit •linker totdat ik in de Al terecht- Ik heb daar drie jaar gespeeld en ht ik naar het eerste. ga naar bijna alle wedstrijden jeri kijken, zowel thuis als uit. Ik n#l fanatiek ja. Ga niet schreeuwen, 9jaat wel weten dat ik er ben." |Ja, dat laat ze zeker weten. Ik leiden - De Leidse familie Onderwater kan niet zonder sport. Het hele gezin doet er aan. Moeder Ria (50) en zoon Joeri (21) weten allebei hoe het is om sport op een hoog niveau te beoefenen. Ria is een fervent waterpololiefhebster. Ze heeft meer dan twintig jaar op het hoogste niveau gespeeld bij De Zijl. Joeri speelt in de hoofdmacht van eersteklasser UVS. Hij studeert sportmanagement in Tilburg. Ria geeft bijna da gelijks zwemles aan kinderen en volwassenen. hoor haar meestal wel vanaf de tribune. Vmd ik trouwens helemaal niet erg hoor. Je hoort voetballers vaak genoeg zeggen dat ze het publiek niet horen tijdens een wedstrijd. Ik wil ze juist horen. Als ik ze niet hoor, word ik juist nerveus." Ria: „Sporten doe je ook voornamelijk voor de gezelligheid. Saaie supporters zijn maar niks." Joeri: „Ik heb het geluk dat mijn team grotendeels bestaat uit jongens met wie ik vroeger gespeeld heb. Na de wedstrijd blijven we altijd hangen en op vrijdag avond gaan we uit. Als ik dan hoor hoe het bij andere clubs gaat, ben ik erg blij met mijn team. Ik zou de club niet wil len verlaten." Ria: „De naam van de club zegt het ei genlijk al: Uit Vriendschap Saam." Joeri: „Ik scoor er misschien één of twee per seizoen. Dan ben ik blij hoor! Ik haal meer voldoening uit een assist. Als ver dedigende middenvelder krijg je daar naast niet veel mogelijkheden. Plus, als we winnen ben ik sowieso tevreden." Ria: „Met waterpolo wilde ik altijd sco ren. Voorin blijven om vervolgens af te maken. Ik had een erg sterk schot, dus scoorde genoeg. Ik wilde net als Joeri al tijd erg graag winnen. Wat dat betreft kunnen wij allemaal slecht tegen ons verlies. Ik heb toen Joeri klein was nogal wat therapeutische hulp moeten verle nen. Dan stond hij met de tranen in het gezicht in het veld." Joeri: „Ik ben erg zelfkritisch. Zie de din gen graag zo gaan zoals ik ze in gedach ten heb. Als dat dan niet lukt, baal ik en begin ik tegen mezelf te zeuren. Ria: „Zolang je het maar naar je zin hebt, dan is alles goed. Ik geniet nog da gelijks van alle sporten die ik beoefen. Ik ga door tot ik erbij neer val."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23