Fraai testament van de blanke overheersing BOEKEN Margaretha van Parma: eenzame vrouw die zich illusies maakte ncyclopedie moderne I ;unst biedt S :inig nieuws De top der tekenkunst Als de ouders het ook niet meer weten Nooit gedacht, toch gekomen: Peter Pan deel 5 bi II oman die zich afspeelt in rbulente Zuid-Afrika van nu vermijd el ijk vergeleken q en met Coetzee's meester- - In ongenade. Zo ook de roman van Eben Venter, aan het einde van de dag. a tzee vooral beroemd om eserreerde en onopgesmuk- Eben Venter daarentegen '&igt zich nu en dan graag in (uberante. roman recensie Margot Engelen :l aan het einde van de dag' door (Venter. Vertaling Riet de Jong ens. Uitgeverij Querido. Prijs: 18,50. ihrijver leeft zich bijvoor uit in de beschrijving van oeste disconacht in Johan- rg, en op elke plek waar ,|aan de orde is. Een van de lepunten is het 'springbok- vondje' dat door een van anke boeren elk jaar geor eerd wordt, en juist ook nu 0 een het einde van de blan- ïprematie voelt naderen. smulfestijn eindigt abrupt 3! het plotselinge doodgaan lu en van de dikste disgeno- j liens laatste woorden lui- ■j_ '0 Brood, O Vlees!'. Hieruit blijkt al een groot verschil tus sen Venter en Coetzee: de jonge Zuid-Afrikaan schuwt de humor niet en heeft een gretig oog voor het absurde. De haast wellustige overdaad aan voedsel en comfort staat in scherp contrast met de leefom standigheden van de zwarte be dienden. De poverheid van hun bestaan wordt door de schrijver niet aangedikt - zoals bijvoor beeld André Brink zou doen - maar slechts in details aange stipt. Mét de blanke boeren is de lezer verontwaardigd als onbehou wen zwarten een traditionele landbouwtentoonstelling ver storen, de met veel zorg ingeleg de weckpotten met fruit dom weg niet open weten te krijgen en ze daarom maar stukgooien om er het fruit uit te vissen. En de daags tevoren liefdevol ge slachte schapen rauw naar bin nen schrokken. Totdat eindelijk bij de lezer het besef komt dat diezelfde boeren hun zwarten net niet laten creperen van de honger, zodat ze nog net wel kunnen werken maar nauwelijks iets kosten. Het verhaal van de roman, oor spronkelijk getiteld Foxtrot van die vleiseters, wordt verteld door de blanke Petrus Steenekamp, in wie wij eerst een kind ver moeden maar die al een jonge volwassene moet zijn, die rookt en autorijdt. Hij is het geweten van de familie Steenekamp, de luis in de pels die soms kritische vragen stelt. Zijn popperige zus je maakt zich op voor haar brui loft met de rechtse fanaat Frit- zie, zijn oudere broer Johannes leeft een grote-stadsleven in Jo hannesburg. Johannes wordt vooral geken merkt door zijn afkeer van het plattelandsleven, en door een misstap die hij als in trance be ging: hij volgde stiekem een bloedmooie blanke vrouw tot bij haar auto en stootte toen ze zich bukte zijn hand tussen haar be nen, en zijn vinger naar binnen. De rechtszaak die de vrouw te gen Johannes aanspant maar uiteindelijk niet door laat gaan is een slecht inpasbaar element in de roman. Of zijn ongeremde greep zou symbolisch moeten zijn voor het ongegeneerde le ven in de grote stad, maar dat lijkt onwaarschijnlijk. De jongere Petrus, op zijn beurt, wordt gefascineerd door een bij zonder mooi zwart meisje op de ouderlijke boerderij Wildeper- dehoek. Behalve mooi en sensu eel is het Xhosameisje Buziwe ook nog slim, ze loopt elke och tend, hitte of ijzige kou, in draf de 15 kilometer naar school om eindexamen te kunnen gaan doen. Ze laat schriftelijk weten dat ze liever wil studeren dan een soort fokmachine te worden voor haar 'kameraden' van het Volksleger, dat zoveel mogelijk soldaten wil kweken. De spanning tussen Petrus en Buziwe ontlaadt zich niet. Hij neemt haar één keer mee, om stiekem te gaan zwemmen in het voor zwarten verboden bronnenbad, waarvan het meis je luidkeels geniet. Na het poe delen vertelt ze hem een even gruwelijk als prachtig verhaal, een schokkende Xhosa-variant op een 'eigen' blanke legende. Als Petrus gevraagd wordt aan de politie te verklikken dat een belangrijke blanke luitenant seks heeft gehad met de zwarte Buziwe, om op die manier de luitenant te chanteren en hem te laten afzien van vervolging van Fritzie die een zwarte heeft doodgeschoten, weigert Petrus dat na lang twijfelen. Het mag allemaal niet baten: het einde van de hechte blanke sa menleving is in zicht; de Grote Ontreddering is nabij en die zal gepaard gaan met zeer veel ge weld. De dreiging die in toene mende mate van de zwarte meerderheid uitgaat wordt door Venter even goed als door Coet zee in In ongenade opgeroepen. De spanning zindert. De Grote Ontreddering in Dans aan het einde van de dag is on afwendbaar, de Dag des Oor deels gaat achter elke zwarte schaduw schuil. Die spanning, de ondraaglijke dreiging pal naast de intens genietende be schrijvingen van tropische etenswaren, vruchten en vlees gerechten maken van deze ro man een fraai literair testament van de blanke overheersing in Zuid-Afrika. Wie de eerste blad zijde leest, is verloren. it T II kunst recensie -J Rob Schoonen 11 ie van de Moderne Kunst - lb n, scholen en stromingen' door y Dempsey Uitgeverij Waanders, Zwolle. Prijs 35. p t het wel zin om juist nu encyclopedie van de mo- e kunst te maken? Amy ipsey meende van wel en eef een driehonderd pagi- dik werk vol met stijlen, ilen en stromingen. Éfen tijd waarin stijlen en ningen in de eigentijdse t dende kunst elkaar zo al opvolgen dat je er ture- ,1 s van wordt, is het altijd )1 om een en ander eens g op een rijtje te zetten. r dat is de laatste tijd be- d niet aan de orde. In de 1 zestig en zeventig bui- n nieuwe stijlen zo onge- 5 over elkaar heen, maar 2 980 is het redelijk stil op ront. Er was toen de neo- en het neo-expressionis- en uiteraard is er ook in- i it-kunst, maar daar J It het wel zo'n beetje mee I regionale stijlen niet te sproken. ipsey eindigt haar boek ook bij juist die stromin- Begonnen wordt er bij Impressionisme en de and Crafts-Movement, zo 11860. En dat is aan de kant logisch -de moderne t heeft daar haar oor- ng - maar is aan de ande- ïnt ook wat braafjes. Veel, l veel auteurs van boeken iretenderen een overzicht lieden van de moderne if eigentijdse beeldende >t, starten rond die perio- mpressionisme, Art Nou- 1, Symbolisme, enzo- ts, enzovoorts: het is al in I lerden boeken uit de en gedaan en op een be- manier dan in deze pu- e tie. was veel spannender ge it als er wat meer aan- e 't aan die drukke en com- ,e jaren zeventig en tachtig besteed of als de meest nte stijlen wat uitvoeriger len zijn beschreven. In dit wordt voor een stijl, 10I of stroming gemiddeld ei bladzijde uitgetrokken en is dus redelijk behelpen. st al maak je een encyclo- n e en weet je dus dat de te relatief beperkt is. psey schrijft in haar woord dat dit boek be- 1 is als 'een brede inlei- l tot, een persoonlijke be- tiwing van en een lei- d bij een van de meest timische en interessantste Kien in de kunst'. Dat is Ier enige twijfel allemaal ofschoon dat 'persoon- vaak ver te zoeken is - zekere mate van objecti- wordt wel degelijk nage ld. Resteert het gegeven 'f in de loop der jaren al linke hoeveelheid van dit I publicaties is versche en dat het werk van psey daar betrekkelijk Rotterdam - De Kunsthal heeft beloofd meer exposities van tekeningen te organiseren en heeft woord ge houden. En hoe. Tot 8 december zijn in het Rotterdamse museum hoogtepunten uit vier eeuwen teken kunst te zien. In totaal zijn het 130 bladen uit de Italiaanse, Zuid-Nederlandse, Franse en Noord-Nederland- se school, uiteenlopend van de 15de tot en met 18de eeuw. Werken van kunstenaars die in de meeste ge vallen niet eerder in het openbaar te zien waren, omdat ze afkomstig zijn uit Belgische privé-collecties. Maar liefst dertig verzamelaars gaven hun topstukken in bruikleen, waaronder werken van beroemde meesters zoals Michelangelo, Pieter Paul Rubens, Tiepolo, Allaert van Everdingen en Nicolas Poussin, of van een minder bekende maar even knappe tekenaar als Michiel Coxcie (zie illustratie). Een prachtige expositie waarbij een even prachtige (Engelstalige) catalogus is verschenen (hardcover 49,50). Een must voor de liefhebber. Foto uit besproken boek kinderboek recensie Marjon Kok 'Mag ik je spook even lenen?' door Selma Noort. Uitgeverij Leopold, Amsterdam. Prijs 12,95. Vanaf 5 jaar. Een boek dat kan worden voor gelezen, moet aan twee eisen voldoen: het moet leuk zijn voor de kinderen die het krijgen voorgeschoteld, maar ook dege ne die het voorleest, moet er niet bij in slaap vallen. Mag ik je spook even lenen? voldoet daar ruimschoots aan. Kinderen zul len zich herkennen in de verha len over Sil, Geerten en Mare. Maar hun ouders misschien nog wel meer! In Mag ik je spook even lenen? schetst Selma Noort op een bij zondere manier een doodge woon gezin met drie kinderen. staan elkaar behoorlijk naar het leven en het jongste kind, het meisje Mare, is het schatje van de familie. Tenminste, zo nu en dan. Want soms wordt zij letter lijk aan de kant geschopt door haar oudere broers, wanneer dezen zich moeten afreageren. De ouders, goedwillende men sen, weten het dan ook even niet meer. Zoals in het eerste verhaal, wan neer moeder met het drietal naar de stad afreist om nieuwe kleren te kopen. Dodelijk saai, vinden in ieder geval Sil en Geerten. En nadat zij de winkel min of meer hebben afgebro ken, gaan zij naar buiten terwijl moeder de rekening voldoet. Als zij klaar is, ziet ze nog net dat haar zoons uit de dure schoe nenwinkel even verderop wor den gezet. De schoenverkoper een begin moet maken met het opvoeden van haar kinderen. Mare, die ziet dat haar moeder bijna door het lint gaat van woe de en schaamte, schiet haar te hulp. „Mijn moeder kan heel goed opvoeden, maar wij luiste ren gewoon niet en daar kan zij niks aan doen. Zo staat het boek vol met kleine anekdotes, schitterende obser vaties en aandoenlijke details. Selma Noort schrijft in de tradi tie van Jacques Vriens' Tommie en Lotje, maar misschien nog wel beter. De boeken over Sil, Geerten en Mare (er zijn er meer!) zijn een echte aanrader. Zeker voor ou ders die zich regelmatig vertwij feld afvragen waarom alleen de kinderen van een ander rustig, gezellig en vredelievend naast elkaar op de bank televisie zitten te kijken. roman recensie Wim Vogel 'Margaretha', Jan Siebelink. De Bezige Bij. (roman verschijnt op 22 oktober) Prijs: 19,50. Even wennen is het wel: Jan Sie belink die een historische ro man schrijft over de landvoog des Margaretha van Parma. Sie belink is een auteur die als geen ander de geprangde zielenroer selen blootlegt van de bevinde- lijken, van calvinisten, veelal mannen, die de wereld de we reld laten en zich toeleggen op een zeer persoonlijke geloofs- en godsbeleving. Wat heeft hij opeens met een volbloed katho lieke vrouw die als het er op aan kwam er niet voor terugdeinsde protestanten de brandstapel op te jagen en de suprematie van de katholieke kerk te herstellen? Die vraag beantwoorden is nog niet zo eenvoudig Van Simon Vestdijk is het aardi ge beeld dat schrijvers van his torische romans te vergelijken zijn met degenen die het mid deleeuwse Luilekkerland probe ren binnen te komen: wie niet van rijst houdt, heeft een pro bleem en zal het rijk van de ver beelding dat zich achter die rijs tebrij bevindt niet betreden. Het gaat dus niet om die rijst alleen, niet om de details, de feiten, de geuren, kleuren en smaken, maar helemaal zonder kan zo'n auteur ook niet Wat dit betreft is Jan Siebelink terecht terughou dend geweest. Hij schetst het le ven van de tragische vrouw die Margaretha van Parma (1522- 1586) was in gefragmenteerde herinneringen die zij, oud en fragiel, koestert en die haar kwellen in haar laatste, eenzame jaren in een vochtig en afgele gen kasteel ergens in de Itali aanse Abruzzen. En natuurlijk zijn er de felle kleuren van het Brusselse hof, worden paleis, kleding, voedsel, wreedheden, lusten en uitspat tingen zwierig en met gevoel voor het juiste detail gepresen teerd. Maar centraal staat toch steeds die ene vrouw die zich staande probeert te houden in een wereld waarin machtige mannen wel iets anders aan hun hoofd hebben dan zich be zig te houden met het gevoelsle ven van een sensibele vrouw die zoveel wilde en zo weinig mocht, uiteindelijk ook niet meer van zichzelf. Het is die eenzame, persoonlijke strijd, onzichtbaar voor de buiten wacht, die deze historische ro man verbindt met het uitgebrei de oeuvre van Siebelink. Als bastaarddochter van Karei V en een eenvoudige Vlaamse vrouw, was er Margaretha van Parma alles aangelegen zich te bewijzen in een hypocriete, ka tholieke Italiaans-Spaanse sa menleving waarin bastaarden het liefst werden genegeerd maar tegelijk ook zo talrijk wa ren dat pausen, kardinalen en vorsten hen niet allemaal kon den negeren. Zo ging Margaret- ha's belangrijkste raadgever, de beruchte kardinaal Granvelle, 'de rode vos', een weddenschap aan met de prelaten van Atrecht en Utrecht wie van de drie in een jaar voor het grootste nage slacht zou zorgen. Dat vrouwen niet telden, spreekt uit iedere alinea van de ze vaak ontroerende roman. Om haar gefnuikt en bezoedeld ge voelsleven wat meer spanning en inhoud te geven, verbeeldt Margaretha zich dat ze een ge heime verhouding heeft met Willem van Oranje die, op zijn beurt, al zijn handen vol heeft aan zijn vier vrouwen en zijn vriendinnen. Gruwelijke pagi na's leveren die wensdromen op: Margaretha naakt voor de spiegel in haar geheime kamer, zwanger van verlangens, terwijl buiten die kamer haar beleid van menselijkheid, begrip en mededogen, door vrijwel ieder een, en zeker door haar half broer Philips, onmogelijk wordt gemaakt. Eigenlijk zijn al die mannen te klein, en vooral te benauwend, voor wat zij wil en het is die tragiek van die letter lijk en figuurlijk ingesnoerde vrouw die Siebelink overtuigend verwoordt. De geschiedenis van ons vader land lijkt zich de laatste jaren te mogen verheugen in een groei ende belangstelling. De nieuwe roman van Jan Siebelink komt dan ook precies op tijd. Over de juistheid van zijn visie op Mar garetha van Parma, Granvelle, Willem van Oranje, Egmond, Hoome en vele anderen moeten historici oordelen. Ik heb geno ten van zijn interpretatie, ik ben dol op 'rijst', en heb een vrouw leren kennen die een leven lang tevergeefs probeerde haar ge voel niet helemaal te laten on dersneeuwen door verplichtin gen. Een vrouw die mij niet on beroerd liet. TOPTIEN NON-FICTIE 1. (1) Donna Tartt, De kleine vriend. De Bezige Bij, 27,50 2. (2) Adriaan van Dis, Familieziek. Meulenhoff, 18,50 3. (4) Connie Palmen, Geheel de uwe. Prometheus, 24,95 4. (3) Donna Tartt, De verborgen geschiedenis. De Bezige Bij, 12,50 5. (5) Isabel Allende, De stad van de wilde goden. Wereldbibliotheek, 17,90 6. Judith Koelemeijer, Het zwijgen van Maria Zachea. Plataan, 17,50 7. (-) Tomas Ross, Omwille van de troon. Bezige Bij. 28,90 8. (-) Leon de Winter, God's Gym. Bezige Bij, 18,50 9. (-) Nicci French, Bezeten van mij. Ambo/Anthos, 12 10. (-) Midas Dekkers, De larf. Contact, 24,90 De boekentoptien wordt weke lijks samengesteld op basis van verkoopcijfers van Athenaeum Boekhandel en H. de Vries Boe ken in Haarlem, Boekhandel Kooyker in Leiden, Plantage Boekhandel Harkema in Hilver sum, Boekhandel Los in Bus- sum en Boekhandel De Ark in Almere. BLANKE KLEEDKAMERS EUROPEAN CLOAK ROOMS door Jan Kuys Wekelijks ligt een ander genre boeken op de leestafel. Deze week de laatste uitgaven op het gebied van strips. Vervloekt hij, die ooit de serie in de strip heeft geïntroduceerd. We bedoelen niet de series waarvan elk verhaal apart kan worden gelezen, zoals de afleveringen van Suske en Wiske (zojuist verschenen, deel 276, In de ban van de milt, uitgeverij Standaard, 3,60), maar de echte vervolgverhalen. Hele maal schrijnend wordt het, wanneer je als jeugdig stripliefhebber tot je volwassenheid moet wachten om het hele verhaal tot je te kunnen nemen. Dat is menigeen overko men, die dol is op de Peter Pan-serie van Régis Loisel. In 1990 kwam schrijver/tekenaar Loisel met deel 1, Londen geheten, van het door hem verstripte Peter Pan-verhaal. Loisel had in die tijd al een faam opgebouwd met zijn fantasieverhalen, zoals De zoektocht naar de tijdvogel, die uitgroeide tot een standaard in het genre. Peter Pan bleek een schot in de roos. Loisels vrije interpretatie naar het be roemde verhaal van James Matthew Barrie was al meteen vanaf het begin een grote hit. De verhalen zijn in een dozijn talen vertaald en van elk deel zijn zo'n kwart miljoen exemplaren verkocht. Velen genoten van de door Loisel prachtig vertelde en uitgebeelde avonturen van het Londense weesjongetje Peter, zijn vriendje Pan en het elfje Tinkelbel. De eerste vier de len verschenen met tussenpozen van onge veer twee jaar, maar daarna was het wach- jaar eindelijk deel 5 in Frankrijk verscheen. Wie zich als tiener in 1990 voor het eerst verdiepte in Peter Pan, kan nu eindelijk als volwassene weer eens een vervolg lezen. Deel 5, Haak, ligt nu ook in de Nederlandse winkels. Uitgeverij Arboris heeft bij deze ge legenheid besloten de vier eerste delen op nieuw op de markt te brengen (zachte kan, 8,95). Als beloning voor het lange wach ten is elk deel voorzien van 16 pagina's schetstekeningen. Beloofd is verder dat het laatste deel niet al te lang zal uitblijven. Een andere vervolgserie is Jaguar van teke- faux (Uitgeverij Casterman. met harde kaft. 12). De reputatie van de twee heeft menig striphart sneller doen kloppen. Bosschaert had in de serie Sam al laten zien dat hij een begenadigd tekenaar is en Dufaux heeft in middels heel veel prachtige verhalen ge schreven. Deel een beantwoordde volledig aan de verwachtingen. Het enige kritiek puntje was dat de mix van fantasy en werke lijkheid wat verwarring schiep in de verhaal lijn. Diezelfde verwarring bestaat ook in deel twee. Voor de vertaling van hetAntasy-leven van de amazones Oonah en JidKaar het he den is veel verbeelding nodig. Deel 3, het laatste deel van deze korte serie, zal onge twijfeld veel ophelderen. Intussen laat Bos schaert ons weer volop genieten van zijn mooie tekenstijl en ingetogen kleurschake ringen. De eerste druk van deel 2 bevat gratis en gedrukte tekening. In de enorme reeks nieuw verschenen strip boeken valt vooral de luxe-editie van Henk Kuijpers Franka op. Circus Santekraam (Uit geverij Franka BV, harde kaft, 34,95) heet dit bijzondere boek dat een toelichting geeft op de totstandkoming van het verhad en zijn karakters. Het bevat schetsen en foto's plus uiteraard het echte verhaal. De diepgravers onder de stripfanaten kun nen vanaf deze week Striphelden op de divan (Uitgeverij Nieuwezijds, 16,90) raadplegen. Psycholoog Jaap van Ginneken kruipt in de huid van stripmakers en probeert aldus de complexen van karakters als Donald Duck, Asterix. Kuifje en Superman te ontleden. 'Een spel met humor en ernst', meldt de uit gever. De bikkelharde scheiding der rassen in Zuid-Afrika. Archieffoto: Leo Vogelzang

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19