REGIO Stichting wil geen caravan in boerenstal Een vent die hier en daar zijn nek uitsteekt slfsluiting A44 komt ISL-bouwers goed uit R5 cobswoude lager ïb-tarief Gestolen spandoek domper op actie veiliger Dorpsstraat €75,- Snelweg A44 tien dagen afgesloten zaterdag 19 OKTOBER 2002 rout van der Dussen ude - Tijdens de eerste mutselingen rond de be- g 2003 van Jacobswoude, ^en de coalitiepartijen Ge- lelang en CDA gepleit |een milder ozb-tarief dan j met ruim twaalf pro- ftüe het college voorstelt. Ivaardig genoeg steunt al- fcppositiepartij WD de for thoging van de onroeren- kbelasting. [hebben de kiezers beloofd trgeen grote sprongen in de rendezaakbelasting meer komen", aldus Peter rel, fractievoorzitter van rntebelang. Hij vindt een Jng van de ozb met ruim b procent aanvaardbaar, zo hij donderdagavond in nabespreking op de be- ig2003. wgmadenaar krijgt daarbij 1 van coalitiegenoot Cees Inge (CDA). „Vermindering jfle ozb-stijging is wel onze [maar ik wil nog geen per- Sge noemen." JDA'er weet al wel waarop il bezuinigen. Wat hem be- jhoeft er op de begraafplaats muiden geen umenmuur [15.000 euro te komen. 1st willen de christen raten dat de legionellabe- g in gemeentelijke ge- n op een goedkopere ma- vordt uitgevoerd. Het colle- t hiervoor 200.000 euro VD, met drie van de vijftien zetels, pleitte jaar in jaar oor een lagere ozb, maar b iu oppositie te voren tegen fee fracties en het college te len. „Wij denken niet direct 'erlaging van de ozb", zegt e Dambrink, in verwarring icht door het voorstel van floesel en de steun daar- ran het CDA. leralen hebben al wel aan- len met bezuinigingsvoor- n te komen, „maar we we- log niet waarvoor we dat inzetten", aldus Dam- Eerder deze week pleitte fractiegenoot Ton Kroes meer geld voor wegen en jen. zijn bezuiniging te realise- Wil Van Hoesel 'de tering de nering zetten'. Zo wil hij jenstelling tot de WD juist nderhoud van wegen en op de lange baan en - net als het CDA - nderhoud van gemeentelij- m ibouwen versoberen. Ook de overdracht van het on- >ud van stukjes groen aan rewoners geld besparen en :n enkele beleidsnota's f door eigen mensen wor- j pgesteld. Dnderdag 7 november be- elt de gemeenteraad de be- 'g- De Jacobswoudse wethouder Chris Vink is Ridder in de Orde van Oranje Nassau: „Ik was er nog niet helemaal aan toe." Foto: Dick Hogewoning Het werk van boer, wethouder en ridder Vink is nog lang niet af door Marieta Kroft regio - Oude, karakteristieke boerderijen die hun agrarische functie verliezen, moeten behou den blijven. De stallen en schuren die er omheen staan, moeten te gen de vlakte. Uitbreiding van bestaande bedrijventerreinen kan het verlies aan de oneigenlijke bedrijvigheid op de boerderij compenseren. Dat voorstel legde de Boerderijenstichting Zuid-Hol land gistermiddag voor aan de enthousiaste provinciebestuurder Leen van der Sar. Voorzitter Barendregt van de Boerderijenstichting (ook bur gemeester van Liemeer) legt uit dat steeds meer boeren hun ac tiviteiten beëindigen. „Het land gaat naar de buurman. Over blijven de boerenerven met een flink oppervlak aan loodsen, kuilvoerplaten en ligboxenstal- len. Die gebouwen worden veel al benut voor andere activitei ten, zoals voor de stalling van caravans. Zo langzamerhand krijg je allerlei bedrijfsactivitei ten in een landbouwgebied. Wij zeggen dan: saneer de activitei ten op het boerenerf en voeg die toe aan bedrijfsterreinen. Gedeputeerde Van der Sar, die deelnam aan een excursie langs verschillende boerderijen de Liemeerse dorpskernen Nieuw- veen en Zevenhoven, is blij met de opstelling van de stichting. Toch ziet hij haken en ogen. „Zo moet de eigenaar van een boer derij op vrijwillige basis akkoord gaan met de sloop van de bijge bouwen. Als we dat afdwingen, kost het ons een hoop geld." Verder ligt hier niet alleen een taak voor de provincie, maar ook voor het rijk en de gemeen ten, aldus Barendregt. De ge meenten bepalen via de be stemmingsplannen wat mag in agrarische bedrijfsgebouwen. De provincie Zuid-Holland is bezig het één en ander te rege len via de streekplannen. „Ver der overleggen we met het rijk. Als dat ons meer vrijheid geeft om bedrijfsterreinen uit te brei den, kunnen wij de kwaliteit van het landschap beter bewaken. Nu liggen die besprekingen met het rijk stil door de kabinetscri sis." De Boerderijenstichting Zuid- Holland ziet het als haar taak in formatie en adviezen te ver strekken aan provinciale en lo cale bestuurders. De stichting neemt zich bovendien voor om alle verschillende boerderijty pen te inventariseren. Zo moet er zicht komen op het aantal boerderijen, hun historische en landschappelijke waarde, en de bouwkundige staat waarin de gebouwen verkeren. door Marieta Kroft leimuiden - Chris Vink is sinds kort Ridder in de Orde van Oranje Nassau. „Dat heeft mij overval len", zegt de CDA-wethouder van Jacobswoude als hij op zijn boer derij in Leimuiden terugdenkt aan de huldiging. „Trots? Best wel. Aan de andere kant was ik er nog niet helemaal aan toe. Want als wethouder heb ik nog vier jaar te gaan." Vink (54) beschouwt de konink lijke onderscheidingals een blijk van waardering voor het werk dat hij mede dankzij zijn vrouw Ans en kinderen Hendrik-Jan en Annemarie kan doen. „Ik ben een vent die hier en daar zijn nek uitsteekt. Je loopt dan het risico dat die ervan af wordt ge hakt, al valt dat over het alge meen mee." Vink wilde als jongen al boer worden. Maar voor de overna me van de ouderlijke boerderij moest hij geduld hebben, want zijn vader was nog geen 65 toen de jonge Chris van school kwam. Hij werkte daarom eerst negen jaar bij de Gezondheids dienst voor Dieren. Hier legde de latere wethouder de basis voor zijn verdere loopbaanont wikkeling, beseft hij nu. „Ik kreeg veel contacten. Ik zat in de buitendienst en kwam bij boe ren, tuinders, slagers. Ik kende het gebied tot ver in de regio. Als bestuurder heb ik daaraan later veel gehad. De Leimuidenaar kreeg in die tijd wel eens reacties in de trant van 'moet zo'n jongen die in een net pak loopt boer worden? Die is gek'. Vink was het daar niet mee eens. Vol overgave hees hij zich eind jaren zeventig in een overall en stortte zich op het boerenleven in de Leimui- dense buurtschap Vriezekoop. Het pak met de stropdas heeft hij echter nooit opgeborgen. Ei genlijk al sinds hij boer is, heeft Vink ook bestuursbanen. Hij be gon in 1979 bij de belangenor ganisatie LTB, zat in het bestuur van de melkcontrole en van de veevoederfabriek Cavo-Latuco. In 1985 werd hij CDA-gemeen- teraadslid in Leimuiden en in datzelfde jaar trad hij ook toe tot het dagelijks bestuur van het (advertentie) VERRASSENDE MOGELIJKHEDEN! jdijk Zwaagdijk 304 Tel. 0229 26 12 95 Amsterdam Sarphatisti gevelbekleding RAMEN DEUREN SERRES toenmalige waterschap De Aar- landen. Begin jaren negentig leek er aan de politieke loopbaan van Vink een einde te komen, toen zijn partij hem abrupt aan de dijk zette. Het was kort na de herin deling van Leimuiden, Rijnsa- terwoude, Woubrugge en Hoog- made tot Jacobswoude. Er moest een raad worden ge vormd uit alle windstreken en van alle gezindten. Vink kwam op een onverkiesbare plaats te recht. „Als rooms-katholieke Leimuidenaar viel ik toen buiten de boot. Er zaten best wat ge voelens bij mij, maar ik heb het gelaten geaccepteerd. Toen later een raadslid wegviel, kwam ik alsnog in de gemeenteraad. Maar voordat ik ja zei, heb ik het CDA laten weten dat ik nooit meer zomaar aan de kant ge schoven wil worden." Het partijbestuur heeft daaraan gehoor gegeven. Want in 1998 werd raadslid Vink wethouder. Tijdens de verkiezingen van dit jaar was hij lijsttrekker en kwam hij opnieuw als wethouder te rug. Zijn portefeuille openbare werken, verkeer en milieu bevalt hem goed. „Ik houd van 'doe- dingen' en communiceren met de burger. Zo'n portefeuille past hier precies bij." Hij zal het niet gauw toegeven, maar pijnlijke momenten heeft hij ook als waterschapsbestuur der meegemaakt. Drie jaar gele den greep Vink net naast de functie van dijkgraaf van water schap De Oude Rijnstromen. Als eervolle tweede pakte hij de draad als dagelijks bestuurder weer op. Een ruzie binnen het dagelijks bestuur over het aantrekken van een interim-bestuurder maakte echter begin juli dit jaar een ab rupt einde aan achttien jaar wa terschapsbestuur. De verenigde vergadering was het geruzie zo zat dat ze alle zeven dagelijks bestuurders onder wie Vink, met een motie van wantrouwen naar huis stuurde. Vink is er kort over. „Want er is al genoeg over gezegd. Het gaat ook niet om Chris Vink, maar om die veertig tot vijftig medewerkers die niet meer weten waar ze aan toe zijn. Het is jammer dat het wa terschap (dat per 1 januari 2005 met drie andere waterschappen fuseert) door deze toestanden niet meer als volwaardige fusie- partner wordt beschouwd." Beschadigd is Vink in elk geval niet, benadrukt hij breed la chend in de huiskamer. „Het klinkt misschien eigenzinnig, maar ik kan deze kwestie aan ie dereen uitleggen. Zolang je eer lijk bent, kun je het lang volhou den. En uit de vele reacties merk ik dat veel mensen achter mij staan." De koninklijke onderscheiding mag dan een kroon zijn op zijn werk, de Jacobswoudse wethou der/boer is nog lang niet klaar. In elk geval blijft hij de eerste vier jaar het wethouderschap combineren met het werk met zijn zoon op de boerderij. Mis schien keert hij terug in het wa terschapsbestuur in 2005 en zelfs een plaats in de Tweede Kamer behoort tot de mogelijk heden. In mei stond hij al als re gionaal lijstduwer op de kieslijst En als het CDA hem daarvoor weer vraagt, kan er bij de vol gende Kamerverkiezingen in ja nuari weer op hem worden ge stemd. Toch is de landelijke politiek voorlopig nog ver van zijn bed. Dichter bij huis is er nog genoeg te doen, zoals deze middag. Na een vergaderochtend op het ge meentehuis in Rijnsaterwoude en een interview is het weer tijd om de koeien te gaan melken. Het pak met stropdas verruilt hij voor zijn overall. Het is maar voor enkele uurtjes, want van avond zeven uur moet hij weer - met stropdas - bij een vergade ring in Leimuiden zijn. hazerswoude-dorp - Eén van de twee gestolen spandoeken met de tekst 'Samen voor een veilig dorp' die de afgelopen we ken op de Dorpsstraat in Ha- zerswoude-Dorp hingen, is nog altijd zoek. De andere is inmid dels teruggevonden. „Het is een domper op de actie voor een veiligere Dorpsstraat", zegt voorzitter Van der Sluijs van de winkeliersvereniging Mico. De gemeente Rijnwoude die vier spandoeken aanschafte voor een totale prijs van 1.400 euro, heeft aangifte gedaan bij de po litie. „Het was de bedoeling dat we de spandoeken ook voor an dere kernen zouden gebruiken zegt een woordvoerster van de gemeente. „De Dorpsstraat in Koudekerk is ook zo'n straat waar automobi listen op de veiligheid moeten worden gewezen. Maar als die (advertentie) AANBIEDING HALVE PRIJZEN AANBIEDING HALVE PRIJZEN AANBIEDING l'i LEREN BROEKEN van nu v.a AANBIEDING IS GELDIG VOOR ONS GEHELE ASSORTIMENT JASSEN ±5000 stuks lederen lassen 2oals recht model, colberts, parka's lange jassen ...Voor dames en heren, motorjacks, IEER DAN 500 MODELLEN VOOR Hoorne slaan 143 Katwijk aan Zee tel. 071 - 4086440 Ie jassen in korte en lange modellen en veel meer i umwco cn ncncn LEATHERS MANS FABRIKANT IN LE0EREN KLEDING do. koopavond, za. 10.00 -17.00 uur spandoeken zoveel agressie op roepen, weet ik niet of we ermee doorgaan." De Hazerswoudse winkeliers vereniging voerde met de plaat selijke basisscholen en de politie de afgelopen weken een actie om automobilisten te wijzen op de maximum snelheid van 30 kilometer in de Dorpsstraat Be halve dat er vier spandoeken hingen, hield de politie met scholieren snelheidscontroles. Automobilisten die te hard re den, kregen een rode kaart. Ze kwamen er nog zonder bekeu ring af. Wie zich keurig aan de maximumsnelheid hield, kreeg van de leerlingen een groene kaart. Zo'n zestien procent van de passanten reed te hard. Ook maakten de scholieren bill boards van karton met daarin het getal dertig. Volgens Van der Sluijs is de vei ligheid in de straat een bron van zorg onder de winkeliers. Niet alleen wordt er te hard gereden, ook de wegversmallingen dra gen volgens hem niet bij aan de veiligheid. De winkeliersvoorzit ter hoopt dat de actie de auto mobilisten bewust heeft ge maakt van het gevaar van te hard rijden. „Maar of het gehol pen heeft weet ik niet. Volgens mij wordt er nog even hard ge reden." Van der Sluijs stapt na een evaluatie met de wijkagent met een aantal aandachtspun ten naar de gemeente. Henk Geist immermeer - De tien- e afsluiting van de snelweg die vannacht inging, komt Duwers van de hogesnel- njn (HSL) goed uit. Zij ma de gelegenheid gebruik [estoord een groot via- or de supersnelle trein snelweg te bouwen. „We grijpen de afsluiting aan om de zogenoemde trogliggers voor het viaduct te plaatsen. Die klus kunnen we nu in drie of vier dagen klaren. Het is een kwestie van aanvoeren en inhij- sen", zegt Frans Jan Schuur man, regiomanager bij de HSL- Zuid. Zo simpel als het klinkt is het echter niet. De trogliggers zijn grote betonnen balken met 1 vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 oktober 2002 in de Groenoordhallen Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs. De schakel tussen werken en leren, stemd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. De bezoeker krijgt een overzicht ■I van het enorme banen aanbod uit de regio! jGratis entree! www.ruimbaanin.nl een breedte van vijf meter en een lengte van maximaal 23,5 meter en ze wegen tussen de 240 en 270 ton per stuk. De betonnen kolossen zijn ver vaardigd bij een betonfabriek in Zeeland en per schip vervoerd naar Haarlemmermeer. Ze wor den gelost langs de Ringvaart, ter hoogte van het aquaduct in de A4. Vanaf dat punt worden ze in de nachtelijke uren op diepla- ders naar de bouwplaats ge transporteerd, over de werkweg die langs het HSL-tracé loopt. De afgelopen maanden is al een groot aantal pijlers voor het via duct gebouwd. Om daarvoor voldoende ruimte te scheppen, moest de A44 zelfs een klein stukje worden opgeschoven. De bouw van het HSL-tracé door de Haarlemmermeer ver loopt precies volgens schema, verzekert Schuurman. Bij Hoofddorp is al een begin ge maakt met de aanleg van de be tonnen baan op de fundering. Even ten zuiden van het ran geerterrein bij het NS-station van Hoofddorp is een fly-over in de maak, die de westelijke HSL- baan over de Schiphollijn voert. De komende maanden worden ook hier de betonnen liggers ge plaatst, evenals bij de viaducten over de Bennebroekerweg en de Venneperweg. Het aquaduct dat de HSL onder de Ringvaart doorvoert wordt in Een werknemer treft de laatste voorbereiding voor het plaatsen van de grote betonnen liggers van het HSL-viaduct over de A44. De liggers worden de komende week op hun plek gehesen, de A44 is vanaf vanavond in beide richtingen tien dagen afgesloten voor alle verkeer. Foto: United Photos de Boer/Michel Schnater twee helften gebouwd, waar door scheepvaart mogelijk blijft op deze vaarroute. De noordelij ke helft is bijna gereed. Onlangs zijn de voorbereidingen begon nen voor de zuidelijke helft. Tot het voorjaar van 2004, als de on derbouw van de HSL gereed moet zijn, zorgen de verschil lende werkzaamheden nog voor overlast. Zo wordt vanaf 28 oktober de Rijnlanderweg tussen de Lisser- weg en de Venneperweg bijna twee maanden afgesloten. Dan worden hier de damwanden, funderingen en kolommen ge plaatst voor het HSL-viaduct Schuurman sluit ook niet uit dat de A44 voor kortere periodes nog eens moet worden afgeslo ten. „Bij sommige werkzaamhe den kunnen we soms even geen verkeer gebruiken." haarlemmermeer - Vanaf giS- teravond 20.00 uur tot maan dag 28 oktober 5.00 uur wordt de A44 in beide rich tingen voor alle verkeer afge sloten, tussen het knooppunt Burgerveen (waar A4 en A44 samenkomen) en de aanslui ting Sassenheim/Noordwij - kerhout. Ook de opritten Ou de Wetering en Kaagdorp zijn afgesloten. Omleidingsroutes worden aangegeven. De belangrijkste reden voor de afsluiting is de vervanging van het beweegbare deel van de oude Kaagbflfc De brug. die nog een houten rijdek heeft, is er zo slecht aan toe dat rijkswaterstaat elke maand moet controleren of de bouten nog vastzitten. Het houten wegdek wordt ver vangen door extra sterke en onderhoudsvriendelijke be tonnen planken. Daarnaast worden er nog di verse andere werkzaamhe den verricht. Er wordt ver lichting aangelegd, er worden bermbeveiligingsconstructies aangebracht en er komt een nieuwe asfaltlaag. Op de zui delijke rijbaan (richting Am sterdam) wordt een proef strook met dynamische mar keringen aangebracht. Signa leringslampjes in het wegdek moeten het mogelijk maken dat de vluchtstrook in de spits als extra rijstrook dienst kan doen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17