LEIDE De provincie 'Rapport is achter het bureau geschreven' bepaalt tracé van sneltram REGIO Regionaal bedrijfsleven komt in de verdrukking De Stemming tekent voor uw hypotheek. U ook? temmen maar R1 choof wil 3g niet uit bhen weg' Referendum niet doorslaggevend Strafvermindering overvaller (de stelling! '•v zaterdag 19 OKTOBER 2002 I Buikdanseres ert vrouwen Jich vrij te voelen |n aan den rijn - Burge- Schoof uit Alphen aan heeft niet gesolliciteerd ïrgemeestersvacature in Zelf antwoordt hij nog bevestigend noch ont- d op vragen over zijn iele belangstelling voor de vacature. Maar in Al- politieke kringen weet zeker: Schoof wil nog luizen. ievoorzitters uit Alphen i afgelopen tijd vragen aan Schoof over zijn am- n verband met de herbe- van de Alphense bur ster. Uit die gesprekken telkens naar voren dat if graag nog een periode :s jaar in Alphen blijft, eerder bericht in deze krant de kandidatuur van Schoof liden klopt niet, stelt fractie- zitter R.W. Blom van de L „Ik heb het hem na de be geving nog eens expliciet aagd en hij antwoordde met Het zou ook heel vreemd geweest na de gesprekken re met zijn allen hebben ge- i over de herbenoeming." Ondernemers Wagnerplein zien wel toekomst voor hun buurtwinkelcentrum door Robbert Minkhorst leiden - De Rijn Gouwe Lijn kan alsnog door de Breestraat rijden - ook al wijst de Leidse bevolking dat tracé in een referendum af. De provincie hoeft zich namelijk niets aan te trekken van de uit slag van dat referendum. De provincie bepaalt als 'hogere macht' uiteindelijk het tracé van de sneltram tussen Gouda en Leiden, en niet een gemeente of haar inwoners. Kiest bijvoor beeld Leiden ervoor om in het bestemmingsplan de tram over bestaand spoor te laten rijden (de inzet van het referendum), dan mag de provincie die keus negeren. Gedeputeerde M. Nor der (PvdA/ vervoersbeleid) liet gisteren doorschemeren, dat hij dat ook van plan is als het zover komt. Dat zei hij tijdens een ver gadering van de statencommis sie West in Delft. Norder wantrouwt de motieven van de aanvragers van het refe rendum, twee Leidse wijkver- enigingen en een bewonersco mité. Zij lopen al meer dan een jaar te hoop tegen het tracé door (advertentie) w hypotheek is dus goed geregeld bij Mecüs. Daar tekenen w e bel 0800-belmeeus of kijk op i. VERZEKERINGEN, HEKEN, MAKELAARDIJ O.G. MEETJS de stad. De groep bewoners pleit ook voor een volwaardige milieustudie (MER). „Dat een aantal mensen hartgrondig voor deze MER pleit, is naar mijn ge voel ingegeven door de gedach te: dan duurt het wat langer. Dat referendum sluit daarbij aan." Gedeputeerde Staten stellen juist voor om een 'verkorte MER' te laten uitvoeren. Dat le vert een tijdwinst op van ander half jaar. Norder kreeg gisteren een ruime meerderheid achter zich. Deze kleinere milieustudie concentreert zich op verkeers veiligheid, geluid en trillingen. Alleen de fractie van de SGP- /ChristenUnie maakt nog een voorbehoud. De partij laat haar stem afhangen van wat de raad eind oktober beslist. Norder, en met hem de fractie van Groenlinks, zo bleek giste ren, vinden een referendum on der de Leidse bevolking ook niet gepast. „De Rijn Gouwe Lijn gaat niet alleen over Leiden, maar ook over Gouda en Noordwijk en alles wat daartus sen ligt. Het is natuurlijk aan Leiden om te bepalen of de sneltram referendabel is, maar als je niet aan iedereen hetzelfde vraagt, hebben we straks een probleem met de uitkomst." Norder praat liever verder met maatschappelijke organisaties, bewoners, reizigersbond Rover en ondernemers over de verdere inpassing van de Rijn Gouwe Lijn. „Laten we als bestuurders niet meer tijd nemen dan nodig is", zei Norder. „Een mooi plei dooi", vond GroenLinks-staten- lid A. Ouwehand. Een opmerkelijk voorstel kwam van statenlid C. Freeke (SGP- /CU). Hij wilde eerst het tracé van Leiden naar de kust aanleg gen, in plaats van het gedeelte naar Gouda. Freeke vreest door de tekorten op het budget dat het laatste stuk, waarvan wordt voorspeld dat er veel meer reizi gers komen, uiteindelijk hele maal niet wordt aangelegd. Nor der vond dat onverstandig, om dat dat tot onnodige vertragin gen leidt. „Dan zouden we an derhalf tot twee jaar werk voor niks hebben gedaan. En dat het tweede deel van de Rijn Gouwe Lijn moet worden aangelegd, staat buiten kijf." door Wim Koevoet leiden - Leiden mag buurtwin kelcentra als het Wagnerplein niet laten barsten. Dat stelt S. de Beer van slijterij de Druiventuin. Hij zegt dit mede namens de andere ondernemers van het winkelcentrum in Leiden Zuid- West. Die zijn opgeschrikt door de zogeheten tussentijdse de- tailhandelstructuurvisie van het Nijmeegse bureau voor ruimte lijk en economisch advies, Droogh Trommelen Broekhuis. Daarin wordt de gemeente ge adviseerd zich volledig toe leg gen op de grote wijkwinkelcen tra in de stad. Voor buurtsupers en buurtwinkelcentra is geen plaats, volgens rapportschrijver D. Droogh. Dat het Wagnerplein nog overeind staat, komt vol gens hem doordat het wijkwin kelcentrum in Leiden Zuid- West, de Luifelbaan, alsmaar niet wordt gerenoveerd. Zodra dat gebeurt, voorspelt Droogh, is het gedaan met het Wagner plein en hij raadt het gemeente bestuur aan dit ook zo te laten. „Die meneer Droogtrommel, of hoe hij ook heten mag, is hier helemaal niet geweest", zegt De Beer. „Niemand had ooit van hem gehoord tot zijn naam en zijn verhaal over het Wagner plein in het Leidsch Dagblad stonden. Hij is voor zijn rapport niet eens achter zijn bureau vandaan gekomen." De Beer geeft toe dat de winke liers van het Wagnerplein moe ten knokken voor hun toko's maar ze bereiken er veel mee. Hij noemt zijn Druiventuin de beste slijterij van Leiden en ook de Spar-supermarkt, die on langs is gerenoveerd, ontkomt niet aan De Beers huldebetoon, net zo min als de kapperszaak, waar de stoelen steevast bezet zijn, de bakker, de apotheek, de videotheek, de bloemenzaak, de gemakswinkel, de fietsenwinkel en de bedrijven die hij vergeet. De Beer schat dat de ongeveer vijftien winkels werk bieden aan Het Wagnerplein is volgens de winkeliers helemaal niet ten dode opgeschreven, maar juist absoluut de moeite waard om te behouden. Foto: Hielco Kuipers zo'n vijftig mensen. „Dat kun je toch niet zo maar wegvlakken." De Beer: „Het Wagnerplein staat strak in de lak, de schilders zijn daar dezer dagen mee bezig en ook de verlichting in onze luifel is nieuw. Kom daar op de Luifel baan maar eens om. Daar bak keleien de winkeliers, die alle maal zelf eigenaar zijn van hun winkelpanden al jaren over de renovatieplannen. Hier is maar één huisbaas, de belegger Bree- vast en die vertoont in zijn een tje meer daadkracht. Ik zie dan ook absoluut niet in waarom wij ten dode zijn opgeschreven." De Beer wijst ook op het belang van het Wagnerplein voor de ouderen, van wie er veel zijn in dit deel van Leiden Zuid-West. Die zijn er niet blij mee, zegt hij, als ze voor hun boodschappen twee tot drie keer zo ver moeten lopen naar de Luifelbaan. Bo vendien staat volgens hem de service op het Wagnerplein op een veel hoger peil. „Wij leveren aan huis." De gemeente, vindt De Beer, moet zich juist inspannen om hele Wagnerplein te behouden én te versterken. Af en toe een veegbeurt en vuilnisbakken le gen. meer doet ze niet voor ons", aldus De Beer. den haag/leiden - Het werd geen vrijspraak voor hem - zoals hij wilde - maar wel een fikse strafvermindering. Een 38-jarige Tilbur- ger werd gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof ver oordeeld tot vier jaar cel in verband met overvallen op postagent schappen in Leiden en Oostburg. De man was in beroep gegaan te gen een eerdere veroordeling door de Haagse rechtbank. Die had hem in april tot 6,5 jaar cel veroordeeld. De man was in beroep ge gaan omdat hij de overval op de Oud Leijden Gemakswinkel aan de Herenstraat in Leiden op 11 januari vorig jaar ontkent. Het hof acht te - net als de Haagse rechtbank eerder- bewezen dat de man zich ook in Leiden schuldig maakte aan gewapende roof. Maar het hof zag aanleiding om de door de rechtbank opgelegde strafte matigen. Ondernemers Rijnland sturen brandbrief idag gehaktdag. Dat geldt |den driedubbel in het raat op een nog nader te Pen woensdag in januari. In Nederland worden dan intsverkiezingen gehou- e Leidse stembusgang zal ^afwijken van dat electorale irtje. Want het ganse Leid- zersvolk wordt op die bij )aat historische dag niet al- :onsulteerd over de sa- Jtelling van de Tweede Ka- jmaar ook over een nog na- bepalen aantal lokale ■ties. let moment van schrijven ■de teller op twee: een refe- n over wie de burgemees- n Leiden wordt en een re turn waarbij de kiezer 'ja' t' mag zeggen op de kof de Rijn Gouwe Lijn «de binnenstad moet voe- Jaal drie keer stemmen dus, (dat kan tussen nu en die lag nog veranderen. R er zijn wel meer Leidse |en die moeten worden iehakt. Aangezien de bijlen e Leidse gemeenteraadsle- o bot zijn als een scheer- na gebruik door Vader begint het her en der te kriebelen in de stad. Het Yoelt zich niet vertegen- digd, beleeft inspraak als opspeen en neemt daarom iet heft in handen, lanvragen van een referen- is kinderspel in Leiden, zo 0 t steeds meer door, tot alle 'van de bevolking. Je hebt aar 750 en later nog eens handtekeningen voor no- n je overwinning staat bij g )aat vast. Het Leidse stads- 'ur doet het in zijn broek referenda, zoals al eerder is iken bij het Aalmarktpro- 'Ucces is, kortom, verze- En dus moet niemand gek staan kijken als die woensdag een hele trits knoppen moet worden in gedrukt. Het is zelfs te hopen. De stad verkeert in veel opzich ten in een impasse en de politici weten er zich geen raad mee. Laat het knopen hakken maar aan de kiezer over. Woensdag gehaktdag. Eindelijk zullen we het weten. Wel of geen bussen in de Breestraat? Wel of geen Aalmarktproject? Jan Laurier of Gerard van Hees? Breestraat autovrij of bromfiets- vrij? Jef Burger of Jan Hoekema? Kerkhof of volkstuin, camera's of ME op de Nieuwe Beesten markt, Slaaphuis of Bijenkorf, oefen- of celruimte voor Brigade M, Werfpop of Transferium Klassiek, Leiden Vluchtelingen- stad of eigen volk eerst en Vrij plaats Koppenhinksteeg of yup- penkast? En laten we die dag met zijn al len ook een einde maken aan de kwellende onzekerheid of Da niel van Schoonderwoerd den Bezemer nu wel of niet vrij mag parkeren. En of hij dan ook de pot mag hebben. Fatsoen 't Is op zich natuurlijk mooi, in een tijd waarin wel veel over waarden en normen wordt ge praat, maar kogelbrieven en an dersoortige bedreigingen aan de orde van de dag zijn. Waarin ministers al voor hun aantreden hun hoogste ambtenaar de laan uitsturen of op de dag van hun vertrek nog even hun chauffeur proberen te ontslaan. Echt, er zijn mensen die hun ko ninkrijk zouden geven voor een fatsoenlijke bestuurder. En dan opeens toont de Leidse wethouder Alexander Geertse- ma (WD) zich een uiterst fat soenlijk bestuurder. Van zessen klaar. Normen en waarden met een stropdas om en een pak er omheen. Een man die echt overal aan denkt. Nu er nieuwe verkiezingen voor de Tweede Kamer worden ge houden, kan Leiden een aardige duit besparen op het burge meestersreferendum. Gewoon door die twee verkiezingen in ja nuari bijeen te vegen. Dat betekent wel, dat de burge meestersverkiezing een maand je wordt opgeschoven. En dat leidt er weer toe, dat waarne mend burgervader Wolter Lem- stra een maandje langer moet blijven. Lemstra heeft daar wel oren naar. „Maar het kan", zei wethouder Geertsema, „geen kwaad hierover ook met me vrouw Lemstra in gesprek te gaan." Attent van Alexander. Je ziet hem staan in huize Lemstra, met zijn pet in de hand. Zou mevrouw het goed vinden als manlief misschien nog een paar weekjes langer de zaken in Lei den blijft bestieren? Of heeft mevrouw daar overwegende be zwaren tegen? Nee? Och, dat zou heel fijn zijn. Heel fatsoenlijk van Alexander. Maar ook heel raar. Je gaat je opeens van alles afvra gen. Praten meneer en mevrouw Lemstra niet meer met elkaar? Of is het misschien beleid om ook de partners van toekomsti ge of toekomstige ex-bestuur ders apart te raadplegen? Heeft de gemeente Leiden, voordat burgemeester Postma bij de en kels werd afgezaagd, ook dienst vrouw gevraagd of ze dat wel kon waarderen? Polste forma teur Jan Peter Balkenende de echtgenoot van Melanie Schultz, voordat hij haar vroeg staatsse cretaris te worden in zijn avon tuurlijke kabinet? Vroeg hij de gemeente Leiden of de wethou der daar wel gemist kon wor den? Wist de kat ervan? Niet erg waarschijnlijk, allemaal. Het lijkt er meer op, dat Alexan der wat overbezorgd was. Fatsoen is mooi. Maar je kan ook te ver gaan. Tekst: Wim Koevoet en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink door Marijn Kramp leiden/regio - Het gaat in Rijn land niet goed met de economie en de werkgelegenheid. De con currentiepositie van de regio verslechtert door een tekort aan ruimte voor bedrijven en aan in frastructuur. Dat stelt het regio nale bedrijfsleven in een brand brief aan gemeente- en provin ciebestuurders. De onderne mers roepen de politiek op zich in te zetten voor meer bestuur lijke eenheid en daadkracht. De regio is volgens hen teveel een woongebied aan het wor den. De stroom forensen groeit en er vertrekken meer bedrijven uit de regio dan er bijkomen. De ondernemers hebben niet de in druk dat veel bestuurders zich druk maken om de vitaliteit van het bedrijfsleven. De problemen met het tekort aan ruimte en in frastructuur spelen al jaren en de regio slaagt er maar niet in dit te veranderen. Plannen blij ven in Rijnland te vaak en te lang op de tekentafel liggen. Er moet, stellen de ondernemers, minder energie in rapporten worden gestoken en meer in de uitvoering. Een goede regionale samenwer king is daarbij noodzakelijk. Rijnland beschadigt al jaren zijn eigen imago in de Randstad door bestuurlijke verdeeldheid uit te stralen. De regio is hier door achterop geraakt. De on dernemers pleiten voor de op richting van een regionale pro jectorganisatie, die als motor voor de ontwikkeling van dit ge bied dient. Gemeenten en pro vincie moeten hierin samenwer ken en het tekort aan ruimte en wegen aanpakken. Uit de Enquête Regionale Be drijfsontwikkeling (ERBO) van de Kamer van Koophandel over 2000 blijkt, dat 16 procent van de bedrijven in Rijnland kampt met ruimtegebrek. De bestaan de bedrijven hebben tot 2005 zo'n 135 hectare nodig om uit te breiden. En dat is niet voorhan den. Alleen de Alphense regio kan nog een paar jaar vooruit. Maar als die grond is uitgegeven is ook daar geen uitzicht meer op nieuwe bedrijfslocaties. Dat tekort aan ruimte valt niet op te lossen met herstructurering van oude bedrijventerreinen. Vol gens de ondernemers duurt het te lang voordat deze verouderde terreinen weer zijn ingedeeld en levert dat slechts 10 procent ruimtewinst op. Knelpunten in de infrastructuur zijn volgens de ondernemers de verbinding tussen A4 en A44, de N206 en de verbinding tussen N205 en N206 bij Hillegom en de N207 van Hillegom naar Al phen aan den Rijn. De RijnGou- weLijn, op zich een prima plan volgens de ondernemers, biedt op dit punt geen soelaas. Deze toekomstige lightrail-verbinding tussen Gouda en Noordwijk wordt aangelegd voor personen verkeer. De ontwikkeling van de Oude Rijnzone tussen Katwijk en Bo degraven moet daarbij veel aan dacht krijgen. En een aantal an dere projecten zoals de toekom stige bedrijventerreinen Groe nendijk in Rijnwoude, Oostvliet- polder in Leiden, Rijnhoek in Bodegraven en Rijnfront en het MEOB-terrein in Oegstgeest, moeten versneld worden uitge voerd. Want dat Oegstgeest sinds kort liever woningen op Rijnfront bouwt dan bedrijven is volgens F. de Jongh, secretaris van Partners in de Rijnstreek (PIR), een teken aan de wand. Het PIR organiseert in novem ber een aantal discussiebijeen komsten naar aanleiding van de brandbrief die is opgesteld na mens de Verenigingen Onder nemingen in Alphen aan den Rijn, Katwijkse Vereniging voor Industrie en Handel, LVI vereni ging voor ondernemingen. Lei- derdorpse Ondernemersvereni ging, Vereniging Bedrijfsleven Duin- en Bollenstreek, Kamer van Koophandel Rijnland en het VNO-NCW West. (advertentie) De oude politiek was zo slecht nog niet (advertentie) zuid-holland Op vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 oktober 2002 in de Groenoordhallen Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs. De schakel tussen werken en leren, bestemd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwcr. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen aanbod uit de regio! Gratis entree! www.ruimbaanin.nl Groenoordhallen. W illem de Zwijgerlaan 2. Leiden tel. 040 - 2808409, fax 040 - 2808407

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13