'Fortuyn in eigen huis afgeluisterd' 7 M VS stellen compromis over Irak-resolutie voor Dag vol regenbogen Hollandse Ambachten WIMKELHOF Leidsch Dagblad Cieba Winkeliers in Leidse binnenstad vrezen explosie van criminaliteit Afschaffen van woontoeslag voor daklozen boezemt ondernemers angst in Handtekening ex-premier Kok Hairne Meijers krijgt prijs van Leidse universiteit voor studie borstkanker KORTING ©Hulshoff Celstraffen tot vijf jaar voor overval postkantoor Topschaatsers moeten Leidse regio zetje in de rug geven 'Pakistan hielp bij Koreaanse bom' Verkiezingen waarschijnlijk in januari ET Leidsch Dagblad NR. 43057 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 ibankier naar anleenbank illde bto voor en m'n bed' stad komt ie even In de n noordhallen v torens >s at, buurt maar rechter k i geen Harry er, maar wel eater op Cruiser me versie jde 'woody* t-Cécile Moerdijk rate pijn is die van igen Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrudag l8 OKTOBER 2002 OOK 01' ZAl LKDAG GEOPEND De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! kantoormeubelen k~. Leiderdorp TeL 071-541 v door Roelf Reinders leiden - Leidse winkeliers in de binnenstad vre zen meer diefstallen en overvallen door verslaaf de daklozen vanaf 1 januari. Vanaf dat moment wil het gemeentebestuur de woonlastentoeslag voor daklozen van 223 euro afschaffen, waardoor het inkomen van deze groep sterk daalt. De winkeliers zijn bang dat verslaafde daklozen meer stelen en overvallen plegen om aan geld voor drugs te komen. „Dat gevaar is levens groot", aldus voorzitter J. Wijgers van de Winke- fiersverenging Haarlemmerstraat. „Ze hebben drugs nodig", reageert N. van der Horst van de winkeliersvereniging in de Doezastraat. „Als ze niet op de reguliere manier aan geld kunnen ko men, gaat het wel op niet-reguliere wijze." Voorzitter T. Elderhorst van de Winkeliersvereni ging Breestraat noemt het afschaffen van de woontoeslag 'triest'. „Het valt toch niet te verko pen dat de binnenstad onveiliger wordt als de daklozen worden gekort?" Het college van burge meester en wethouder maakte vorige week be kend de woonlastentoeslag voor daklozen af wil len schaffen als onderdeel van een bezuinigings ronde. Leiden was vier jaar geleden één van de weinige gemeenten die het extraatje invoerde waardoor Leidse daklozen een volledige uitkering kregen. Oud-wethouder J. Laurier verdedigde vier jaar geleden deze uitgave door te wijzen op de hogere kosten van het leven op straat. Als de daklozen hun toeslag van 223 euro missen, houden ze nog een uitkering van 557 euro over. Dat is een inko mensdaling van bijna dertig procent De winkeliers vinden het 'logisch' dat daklozen meer gaan stelen met een lagere uitkering. „We merken het nu al", zegt Wijgers. „Vooral na vijf uur moeten we heel erg op onze qui-vive zijn." Hulpverleners die met daklozen werken, zeggen dat het verdwijnen van de woonlastentoeslag de daklozen flink bezighoudt. De angst van de win keliers is gerechtvaardigd, vinden zij. Zorg-wethouder H. Buijing vindt de vrees voor een stijging van diefstallen en overvallen 'specu latief. „Ik schrik hier niet van. Er is geen enkel bewijs voor. Nadat de woontoeslag is ingevoerd, is de criminaliteit ook niet afgenomen." Volgens Buijing heeft het extraatje daklozen naar Leiden getrokken. „Waarom moeten wij afwijken van de rest van Nederland?" De wethouder ge looft dat de korting op de uitkering daklozen sti muleert mee te doen aan daklozenprojecten. „Daklozen moeten verleid worden zich actief op te stellen. Nu zijn er nog te weinig prikkels." Pagina Ri: 'Daklozen verdienen financiële compensatie' den haag/gpd - De vermoorde politicus Pim Fortuyn zou in de laatste maanden voor zijn dood zijn afgeluisterd door de Binnen landse Veiligheidsdienst, de hui dige AIVD. De commissie-Van den Haak, die onderzoek doet naar de beveiliging van de politi cus, beschikt over aanwijzingen uit de directe omgeving van For tuyn. Een woordvoerder van de commissie heeft dat vanmorgen bevestigd. Het afluisteren zou zijn gebeurd voordat de nieuwe wet op de in lichtingen- en veiligheidsdien sten in werking trad, drie weken na de moord op Fortuyn, begin mei. Dat betekent dat de veilig heidsdienst de handtekeningen van de minister-president, toen nog Wïm Kok, en de ministers van justitie, binnenlandse zaken en verkeer en waterstaat nodig had voor het tappen en afluiste ren. Niet alleen Fortuyns telefoon zou zijn getapt, ook zouden er in zijn woning in Rotterdam met afluisterapparatuur gesprekken zijn gevolgd. Hans de Haij, de advocaat van de familie van Fortuyn: „Butler Herman heeft mij verteld dat Fortuyn en hij de laatste weken voor de dood van Fortuyn binnenshuis codetaal spraken. Maar harde bewijzen voor het afluisteren heb ik niet." Het is nog onduidelijk waarom de vermoorde politicus werd af geluisterd. Mogelijk wist de vei ligheidsdienst dat Fortuyn ge vaar liep en werd hij daarom in de gaten gehouden. Maar het kan ook zijn dat de veiligheids dienst hem zag als een risico voor de staatsveiligheid, omdat Fortuyn regelmatig door zijn te genstanders werd geassocieerd met extreem-rechts. Dat zou de stabiliteit van Nederland in ge vaar kunnen brengen. De veilig heidsdienst wil niet op de ge ruchten reageren. „Wij verlenen alle medewerking aan de com missie, maar zolang zij de zaak onderzoeken doen wij geen me dedelingen", aldus een woord voerder vanochtend. De commissie-Van den Haak presenteert omstreeks half de cember haar eindrapport. Daar in staat ook het aspect dat de veiligheidsdienst de handteke ningen nodig had. De commis sie wil niet zeggen welke getui gen over het afluisteren van For tuyn hebben gepraat. „Maar je moet daarbij denken aan zijn fa miliekring en zijn directe poli tieke omgeving, zowel bij Leef baar Nederland als de Lijst Pim Fortuyn", zegt woordvoerder Je roen Wassenberg van de com missie. i politieke zomer lijkt nu de herfstdagen van zijn aangebroken her- t oude politieke bestel Inr de kiezer begin dit 5 ban was van vernieu- ikt een half jaar later al- roep om politieke rust Maar hoe aantrekkelijk Ijkt voor de traditionele partijen, de veenbrand t onder het kiezersvolk Jig niet gedoofd. Na de ng van het LPF-avon- op Binnenhofse politici n ooit de taak werk te Oan vernieuwing van po- samenleving, steróverwinning van de inei was mede te danken ïoord op haar charisma- ider, maar de zegepraal rel eerder. Fortuyn won ïi van veel mensen met ramma dat uit drie ele- bestond. Hij roerde de het falende minderhe- Hij hamerde op de van collectieve als onderwijs en hij hief de beschuldi- naar het Binnenhof met deze dagelijkse pro- van gewone mensen be- maar met achterkamer- ek en onbegrijpelijke atische discussies. De ften van Fortuyn trokken fae verkeerde les. In hun aa' nheid dachten ze dat «raat gooien van elke ru- orfardeerd zou worden. En ielc|ten dat ze aan de macht rholpen om problemen len. leke partijen tonen zich te dagen weliswaar be er de afkeer van de poli overal wordt geconsta- r aar tegelijkertijd zien ze j nil hoe ze in de peilingen nigwinnen. De aankon- it CDA en WD graag sa- der willen regeren, Is de e van restauratie, niet eerste vernieuwing. On- i groeit de onvrede en is pel, iten op het opstaan van we populist leiden - Borstkankeronderzoek ster Hanne Meijers (41) krijgt maandag de Henny C. Dirven- prijs voor borstkankeronderzoek van de Universiteit Leiden. Deze prijs werd in 1993 ingesteld door de erven van de in 1989 aan borstkanker overleden H. Dir- ven en het College van Bestuur van de Universiteit Leiden. De prijs wordt jaarlijks uitgereikt ter aanmoediging van jonge medi sche onderzoekers uit de Bene lux die borstkankeronderzoek doen. Klinisch geneticus Meij ers ondekte een gen (CHEK2) dat in samenspel met twee an dere, al eerder ontdekte genen (BRCA1 en BRCA2) een kans geeft op het ontstaan van erfe lijke borstkanker. Zij werkt nu in het Erasmus MC. De prijs wordt om 15.55 uur uitgereikt in het Klein Auditorium van het Academiegebouw aan het Rapenburg. (advertentie) Voor u is oktober woonmaand. En bij Hulshoff Wonen vindt u daarvoor de meest uitgebreide collecties meubelen, gordijnen en tapijt. Een verrijking van uw woongenot. En om uw woonwensen te ondersteunen geven wij op uw aankopen vanaf €1.000,-10% korting of dubbele Woon Waarde Zegels*. Wal let u nog uw woon- ideeën vorm Ie geven? 'Met uitzondering van enkele merken. Vries Leiden: Nieuwe Rijn Den Haag Leidschendam Rotterdam Amsterdam den haag/leiden - Voor de overval op het postkantoor aan de Leidse Breestraat heeft de Haagse rechtbank gisteren celstraffen opge legd van twee maanden voorwaardelijk tot vijf jaar. Bij de overval werd vorig jaar 1,7 miljoen gulden (770.000 euro) buitgemaakt. Eén van de twee overvallers, een 36-jarige Delftenaar kreeg vijf jaar, dezelfde straf die de officier van justitie twee weken geleden eiste. De tweede overvaller staat later terecht. De overige straffen waren voor de acht personen die een deel van de buitgemaakte traveler cheques omwisselden of trachtten om te wisselen voor de overvallers. De 39- jarige assistent-manager van het postkantoor die de overvallers had geholpen aan de sleutel van het filiaal, kreeg anderhalf jaar cel. Ook die straf was gelijk aan de eis van de officier. Twee gemaskerde mannen kwamen op maandag 2 april vorig jaar om half acht 's ochtends via de perso neelsingang het postkan toor binnen om daar het personeel op te wachten. Onder dreiging van vuurwa pens moest een baliemede werker de kluis openmaken. Hij werd later samen met de anderen geboeid en opge sloten in een toiletruimte. De betreffende baliemede werker werd deze zomer nog lange tijd verdacht van medeplichtigheid aan de overval. Hij zat zes weken lang onschuldig in voorar rest. De buit bestond uit reischeques ter waarde van 1 miljoen gulden en 700.000 gulden aan Nederlandse en buitenlandse valuta. Pas ongeveer een jaar na de overval wist de politie de overvallers via de cheques te traceren. rijnstreek - Boven de polders ten noordoosten van Alphen aan den Rijn trekt een regenboog een felge kleurd spoor door de lucht, op het snijvlak van regenbuien en de zon. De combinatie van zware regens met fel zonlicht veroorzaakten gisteren de hele dag talloze regenbogen, die weer net zo snel verdwenen als ze opdoken. Foto: ANP/Ton Borsboom leiden/bollenstreek - Een plekje in de grote sportkolom- men, tv-minuten in Studio Sport Tjeerd Scheffer, die per 1 januari algemeen directeur wordt van de nieuwe VW Hol land Rijnland, heeft grootse plannen. Hij wil de nationale topschaatsers strikken voor een vierdaagse skeelerronde mid den in de zomer. „Dan zijn ze toch net weer in training", zegt Scheffer. De Ronde van Holland Rijn land is een van de nieuwe mar ketingplannen om kust, Bol lenstreek en de historische stad Leiden als één gebied op de toeristische kaart te zetten. „Voor zover wij weten bestaat er nog nergens een meerdaag se wedstrijd voor skeeleraars", aldus Scheffer. Op een van de vier dagen is er ook een toer tocht voor amateurs. De marketingplannen voor het gebied Holland Rijnland wor den op 28 oktober officieel ge presenteerd. Holland Rijnland is de nieuwe VW die ontstaat door een fusie van Katwijk, Noordwijk, Noordwijkerhout. Lisse, Warmond en Leiden. „Tot nu toe werden toeristen die in Noordwijk in een hotel zaten eerder doorgestuurd naar Den Haag of Amsterdam dan naar Leiden", zegt Schef fer. „Dat moet veranderen." Datzelfde staat in het Actieplan Toerisme van de provincie Zuid-Holland, dat in augustus uitkwam. De 'nieuwe' VW richt zich met het toeristische gebied Holland Rijnland vooral op de buurlan den. „De thuismarkt", noemt Scheffer dat „Steeds meer mensen gaan steeds vaker op korte vakanties. Dan moeten we ons richten op Nederland, Duitsland, België en een beetje Engeland. Je gaat niet eventjes voor vijf dagen naar Japan." Pagina Ri: 'Kust en Leiden nieuw toeristisch gebied' new york - Pakistan heeft cru ciale technologie geleverd voor het clandestiene kernwapen- programma van Noord-Korea. Dat meldt The New York Times vandaag op basis van bronnen bij veiligheidsdiensten. Het ge heime programma van Noord- Korea, dat tegen afspraken met de VS in wordt uitgevoerd, werd gisteren door de Amerikanen wereldkundig gemaakt. Pakis tan leverde mogelijk gascentri- fuges waarmee verrijkt uranium kan worden gemaakt Dat is weer te gebruiken voor kernwa pens. Pagina Buitenland door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Verenigde Staten heb ben enkele harde eisen laten vallen voor de nieuwe VN-resolutie waarin Irak wordt opgedragen zich te ontwapenen. Dat hebben diplomaten bij de VN giste ren gezegd. Washington hoopt tot een compromis te komen met de vaste Veiligheidsraadsle den Frankrijk, China en Rusland, die er niet voor voelen op voorhand te sanctio neren dat de VS en hun bondgenoten au tomatisch tot geweld overgaan als Irak zijn beloften niet nakomt. Amerika zou er zich bij willen neerleggen dat er nieuwe consultaties met de Veilig heidsraad nodig zijn als Irak de wapenin specteurs in hun werk hindert. De drei ging met geweld die de VS en Groot-Brit- tannië noodzakelijk vinden, zou wel in een of andere vorm in de resolutie te recht moeten komen. Maar Amerika staat er niet langer op om veiligheidsin specteurs gewapende ondersteuning te geven. Tijdens een openbare zitting van de Vei ligheidsraad de afgelopen dagen is geble ken dat er veel weerstand is tegen de dreiging van de VS en Groot-Brittannië. Maar tegelijkertijd is er een grote bereid willigheid om werk te maken van hervat ting van strikte en effectieve wapenin specties. Frankrijk en Rusland lijken nu tegemoet te zijn gekomen. Irak heeft in gestemd met de terugkeer van de VN-wa peninspecteurs, maar zowel de VS als de inspecteurs zelf vinden dat de Veilig heidsraad eerst een nieuw, krachtig en onbeperkt inspectieregime moet vaststel len. Irak heeft in het verleden VN-resolu- ties genegeerd, en vrije en ongehinderde inspecties onmogelijk gemaakt. den haag/anp-gpd - De verkie zingen voor de Tweede Kamer zijn waarschijnlijk in januari. De WD, die woensdag nog pleitte voor een gang naar de stembus in december, is gisteren van ge dachten veranderd. Partijvoor zitter Eenhoorn gaf toe dat wat extra tijd zijn partij ook beter uitkomt. „We willen vernieu wen. Meer jonge mensen en vrouwen op de kandidatenlijst." Ook de meeste oppositiepartijen hebben liever meer tijd om de verkiezingen voor te bereiden. Het kabinet beslist waarschijn lijk in de loop van volgende week over de verkiezingsdatum. Maandag overlegt de koningin met premier Balkenende en haar belangrijkste adviseurs, de voorzitters Braks en Weisglas van de Eerste en Tweede Kamer en vice-voorzitter Tjeenk Willink van de Raad van State. Ten minste drie partijen worste len nog met de vraag wie lijst trekker moet worden. LPF-ffac- tievoorzitter Herben schoof woensdag ex-minister Heins- broek naar voren als potentieel lijsttrekker. Maar gisteren al was zijn voorkeur verschoven naar (advertentie) en verrassend entertainment Vrijdag 18 en zaterdag 19 oktober iiirm.L— minister Nawijn van integratie en vreemdelingenbeleid. Volgens de afdeling Zuid-Hol land van de LPF moet Nawijn de politiek leider worden. Het partijbestuur van de PvdA heeft de kandidaatstelling open gesteld voor alle leden. De ChristenUnie moet nog kiezen. Fractievoorzitter Veling zit al ge ruime tijd ziek thuis. Zelf gaf hij aan graag opnieuw de lijst te trekken, maar in de partij be staan nog twijfels daarover. Heinsbroek wil nog niet zeggen of hij met een eigen partij aan de verkiezingen zal meedoen. Mocht dat het geval zijn dan kan hij in ieder geval op ex-fractie- voorzittér Harry Wijnschenk re kenen. Gisteren verklaarde Wijnschenk voor Omroep Flevo land dat hij uit de partij stapt Maar hij blijft in de Kamer, als onafhankelijk lid. Pagina Binnenland 1: Meer over het kabinet Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Straat £0 Postcode Plaats Telefoon n contota nabuogrg) maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau BtaukxnattdwbeMngferr*) 712141 400114' Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden V1 i.ri-nm.v.i eraim.'R

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1