LEIDE Blokkade bewoners Aloëlaan :chtold verontwaardigd over referendum ift 'ontbijtclub' voor Ronald McDonaldhuis Bloembollen plantdag I <Hij SL Meldkamer levert voor 200 mensen werk op Onzekerheid over datum burgemeestersreferendum NAT DE STELLING 'LPF heeft zelf hout voor brandstapel geleverd Onze keukenshowroom heeft uw klassieke smaak. gbbert Minkhorst - De Leidse politiek be- n grote vergissing als ze extra veiligheidsmaatre- een Rijn Gouwe Lijn door inenstad laat aanleggen, ivrede over de opstelling »litieke partijen en over de nocratische wijze' waarop sluit over de sneltram valt, twee wijkverenigingen bewonerscomité een re- um aan. Wethouder A. (D66/verkeer) reageert 'igd op het verzoek. enfivraag voor de volksraad- komt van de wijkvereni- Professoren- en Burge- es ïrswijk, het wijkcomité ad/Staalwijk en het bewo- ,j(jmité Lammenschansweg volgt op de behandeling it tramtracé in de raads commissie economie en ver keer, afgelopen dinsdag. De on vrede over het verloop en de uit komst van het debat is groot bij de wijkorganisaties. „Wat de ge meente allemaal heeft gedaan om dit voorstel erdoor te druk ken, heeft zoveel boosheid op geroepen dat wij nu een refe rendum aanvragen", zegt een van hun woordvoerders, F. van Oosten. „Het is een prestigepro ject van de wethouders gewor den." Tussen de presentatie van de onderzoeken over de Rijn Gou we Lijn, de sneltram van Gouda naar Leiden, en de raadscom missie zat een week en die pe riode was te kort voor een fat soenlijke voorbereiding, melden de bewoners. Ook moesten de raadsleden op dezelfde avond als mensen mochten inspreken, al een besluit nemen over het voorkeurstracé van het college. De bewoners vinden dat daar door hun 'democratische rech ten met voeten zijn getreden'. De wijkorganisaties hebben zes dagen de tijd om 750 handteke ningen te verzamelen. Morgen staan ze bij café De Waterlijn, zaterdag bij de ingang van V D in de Breestraat en bij super markt Cl000 in de Herenstraat. „Het is bijna een onmogelijke opdracht", zegt Van Oosten, „maar we gaan het proberen. Het college heeft er alles aan ge daan om burgers zover mogelijk af te houden van dit onderwerp. Wij mochten ons er niet mee bemoeien. Dat is elke keer de boodschap geweest. Dit is een project dat de hele stad aan gaat." Wethouder Pechtold kondigt aan dat hij vanavond al een ge sprek met de wijkorganisaties wil. „Ik snap het niet", zegt hij. „Ze willen keiharde toezeggin gen over veiligheid en die heb ik dinsdagavond gedaan. Dat zou voldoende vertrouwen moeten hebben gegeven." De D66'er krijgt het gevoel dat hij om de tuin wordt geleid. „Niemand heeft dinsdagavond gezegd: geen Rijn Gouwe Lijn door Leiden. Iedereen heeft het gehad over de randvoorwaar den. Ik heb nu sterk het gevoel dat een deel de tram gewoon niet voor hun deur willen heb ben en het referendum als ui terst middel gebruiken om de Rijn Gouwe Lijn tegen te hou den. Maar als je dat wil, ver schuil je dan niet achter het ver haal over veiligheid." Pechtold nodigt bewoners van daag nog uit. „Ik wil dit snel uit de lucht hebben. Ik wil ook geen onrust verder in de wijk. En ik wil duidelijkheid: is het de tracé keuze, of is het de veiligheid? Is het hom of kuit?" De wethouder wil ook proberen de bewoners af te laten zien van hun verzoek. „Een referendum is in dit stadi um helemaal niet nodig. Anders zou ik mijn huiswerk niet goed hebben gedaan. Ik vind dat ik mijn werk wél goed heb ge daan." Verder vindt Pechtold dat de Rijn Gouwe lijn niet al leen inwoners van Leiden aan gaat, maar 'iedereen tussen Gouda en Leiden'. De gemeenteraad mag de refe rendumaanvraag afwijzen. Van Oosten vindt dat de politiek dat 'niet kan maken'. „Je kan je niet voorstellen dat de raad Leidena- ren niet de kans wil geven om zich over zo'n groot en belang rijk project uit te spreken. En van een wethouder van D66 al helemaal niet." door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Zekerheid over de da tum van het burgemeesterrefe rendum is er nog niet. Leiden wil die aan de nieuwe Tweede- Kamerverkiezingen koppelen. Volgens CDA'er J. de Haan worden 'in Den Haag' 11 de cember, 18 december, 8 janua ri en 15 januari genoemd. Al die data zijn voor Leiden be spreekbaar, ook die in januari. Wordt gekozen voor 11 de cember dan hoeft Leiden niet zo veel te veranderen want op die dag was het referendum al gepland. Wel is er volgens wet houder Geertsema reeds druk werk afgeleverd dat nu on bruikbaar is omdat daarop al leen de volksraadpleging is aangekondigd. PvdA-fractievoorzitter C. Broeyer wijst op een probleem van praktische aard: „Is er wel ruimte genoeg op de verkie zingsborden voor de hoofden van alle lijsttrekkers en voor die van de twee Leidse burge meesterskandidaten? Voor de Leidse kiesgerechtig den is het de derde keer dat ze op verkiezingsdag twee keer hun stem kunnen uitbrengen. Eerder waren referenda over sluitingstijden van de horeca en over het voormalige Ko ninklijk Militair Invalidenhuis aan verkiezingen gekoppeld. Geertsema: „Ik acht de Leidse burger in staat twee keer op een knop te drukken." Gewijzigd treinverkeer Werk aan hel spoor van 18-24 oktober In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Tiel-Elst-Arnhem 18 t/m 26 okt Zoetermeer Stadslijn 18 okt. 21 t/m 25 okt Amsterdam C-Keulen ('Internationaal) 19 en 20 okt Amsterdam C-Utredit C Schiphol-Utrecht C Amsterdam C-Woerden 19 en 20 okt Breda-Roosendaal 19 t/m 24 okt Apeldoorn-Zutphen 19 t/m 26 okt Groningen-Roodeschool/Delfzijl 21 en 22 okt (NoordNed) Geldermalsen-Tiel 22 t/m 25 okt leiden - Het Brahmspark wordt morgen voorzien van ecologi sche bloembollen. Leerlingen van de basisschool Apollo en de Korte Vliet School steken de bol len in de ochtenduren in de grond. Met deze EKO-Bloem- bollen Plantdag willen gemeen te en provincie de aandacht ves tigen op de biologisch geteelde bloembollen. Het startsein voor dit klusje wordt om 9.30 uur door wet houder Van der Sande gegeven. Na zijn toespraak nemen Hui- zer, milieugedeputeerde van Zuid Holland en Hogeveen, voorzitter van de vakgroep bio logische bloembollenteelt, het woord. Rond elven verwachten de leerlingen klaar te zijn met het bollen planten. De provincie Zuid Holland nam het initiatief van een plantdag vorig jaar over van de provincie Noord Holland die er al een jaar lang mee bezig is. De provincies hopen op die manier de milieu vriendelijk teelt te bevorderen. (advertenties) was het agent!' 1 Ruit kapot? Bel: 589 88 87 VAN i R GLAS EN SCHILDERWERKEN Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. Bel 0900 - 9292 0.50 p.m.). 'Bel 0900 - 9296 (€0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. De oude politiek was zo slecht nog niet Geef uw vleidschdagblad.nl donderdag 17 OKTOBER 2002 nktegels r blinden verslaafden épakt LNa een vechtpartij tus- fe Leidse drugsverslaaf- termiddag bij het Sta- Bein in Leiden, heeft de [een 27-jarige en 39-jari- lenaar opgepakt. De twee Ji probeerden een 25-ja- [slaafde te beroven van j, en mobiele tele- get slachtoffer raakte /ond aan oog en oor. ekers vluchten kruiken in De politie heeft gister twee mannen van 18 en zonder vaste woon- en plaats aangehouden op lang van woninginbraak, (lettende buurtbewoner mannen via een raam ining aan het Kort Galge- (innengaan. De daders en en de politie zette di- achtervolging in. Tussen iken aan het Kort Galge- on de politie de daders lutien. Het is nog niet be- il o fer iets uit de woning zijc|vermist. ndeling mpark In het Heempark Lei- n zondag 27 oktober om ïur een wandeling door k worden gemaakt. Het van de wandeling, die jbij de ingang van het n de Oegstgeesterweg, is zoal ter tafel komt', ime is gratis. door Timoteus Waarsenburg leiden - De bewoners van de Aio elaan hebben vanmorgen in alle vroegte hun straat afgesloten voor bouwverkeer uit protest te gen de lakse en mogelijk zelfs il legale handelswijze van de ge meente Leiden. Zo'n twintig au to's van straatbewoners stonden rond half zeven vanmorgen dwars in de straat geparkeerd. Daarvoor een oplegger met be tonnen heipalen die niet verder kon. Pas na tussenkomst van de politie werd de blokkade opgehe- De bebouwing van het braaklig gende stuk grond tussen de Aio elaan, Marelaan en Maresingel, Oranjerie geheten, is op zichzelf al een jarenlang strijdpunt ge weest. Vorig jaar werd na zo'n tien jaar bakkeleien de knoop doorgehakt. In juni is de bouw grond gesaneerd, afgelopen maandag is begonnen met de bouw van het milieuvriendelijke woonwijkje. Er komen twaalf eengezinswoningen en twaalf appartementen. Verder voorziet het plan in een gemeenschap pelijke binnenruimte en vijf par keerplaatsen die louter zijn be stemd voor de nieuwe bewo ners. Zij mogen geen gebruik maken van de reeds bestaande parkeergelegenheid. „De correspondentie over de bouw is vorig jaar op gang geko men", zegt bewoonster B. Ver steeg. „In alle brieven van de ge meente is telkens gezegd dat de Maredijk de aanvoerroute van het bouwverkeer zal zijn en de Aloëlaan de afvoerroute. Dit om 'de overlast zoveel mogelijk ge lijkelijk te verdelen over de di rect omwonenden'. Bovendien kent de Aloëlaan eenrichtings verkeer en mag er dus vanaf de kant van het Schuttersveld geen verkeer de straat in. Dinsdag werden echter plotseling borden geplaatst waardoor bouwver keer wel tegen het verkeer in mag rijden. En gisteravond kre gen we een brief van de ge meente met de mededeling dat we met ingang van vandaag tien vervolg van voorpagina leiden/alphen aan den rijn De LPF heeft volgens Alphenaar Gerard van As de crisis voor het overgrote deel aan zichzelf te wijten. „We moeten de hand in eigen boezem steken. Op 20 au gustus hadden we de kans om de boel recht te zetten. Maar toen heeft de fractie niet mij, maar Harry Wijnschenk als frac tieleider gekozen. Wijnschenk heeft de hele fractie zoals ik toen al voorspelde naar de afgrond geleid. Alles wat mis kon gaan is onder zijn leiding misgegaan." De uiteindelijke val van het ka binet is in de ogen van de Al phenaar een slim opzetje van Gerrit Zalm. .Afgelopen vrijdag heb ik nog gelucht met Zalm en toen waren we er uit: er moes ten twee bewindslieden uit. Dat ze het kabinet tóch hebben la ten vallen is doorgestoken kaart. Maar de politiek is een slangen kuil. We stonden op het diepte punt in de peilingen. Je wist dat we gepiepeld zouden worden. En ik moet zeggen dat we het brandhout voor de brandstapel zelf hebben aangesleept. Zalm hoefde het alleen nog maar aan te steken." Van As is overigens niet van plan om de LPF de rug toe te ke ren. „Nee, dan blijf je switchen. Het kan best dat ik nog een keer een bestuurlijke functie in de LPF ga bekleden." WD-staatssecretaris Melanie Schultz-van Haegen ergert zich aan de gedachte dat het kabinet Balkenende de afgelopen maan den 'niks gedaan' zou hebben. Zelfs premier Balkenende gaf gisteren voeding aan dat idee door in de Kamer te verklaren dat hij 'nu eindelijk met zijn kar wei wil beginnen'. Het is aardig gezegd, meent Schultz, maar in haar portefeuille heeft het kabi net juist wel doorbraken bereikt. „Neem de spoedwet wegverbre- ding, daar is jaren over gespro- ken. Wij hebben het voor elkaar gekregen." Boze bewoners van de Aloëlaan blokkeerden vanochtend een transport met heipalen. Foto: Mark Lamers maanden lang niet in onze straat mogen parkeren en dat bovendien alle bouwverkeer door dit stukje straat zal worden geleid. Zowel aan- als afvoer." En dat was voor de bewoners de spreekwoordelijke druppel. Vanmorgen besloten de bewo ners het recht in eigen hand te nemen en sloten ze de straat af. De uitvoerder drinkt rustig een kopje koffie met de bewoners mee. Hij geeft ze groot gelijk. „Dit bouwverkeer is ook eigen lijk veel te zwaar voor deze straat", zegt hij. ,Als ik hier had gewoond had ik hetzelfde ge daan. En ik begrijp bovendien niet waarom hier geen auto's zouden mogen staan, want wij hebben er geen last van." De bewoners vinden dat zowel de gemeente als de opdrachtge ver van de bouw zeer laks han delen. „De gemeente bepaalt plotseling tegen alle eerdere af spraken en toezeggingen in dat dit deel van de straat voor de komende tien maanden bouw terrein is. En de woningbouw vereniging weigert schouwrap- porten te maken van de binnen kanten van onze huizen," zegt W. Donders van nummerlO. „Er lopen al vier claims in deze straat wegens scheuren in de gevels. Als zo'n wagen door de straat rijdt, schudden de huizen. Alles hier is op zand gebouwd. En dan moet het heien nog be ginnen." De bestuurder van de wagen met heipalen beaamt het ge vaar. „De huizen die hier staan gaan zeker problemen krijgen tijdens en na de bouw. Zowel binnen als buiten gaat het hier scheuren bij het heien. En daar na ook nog. Zulke palen in de grond, werken nog jaren door." Na drie kwartier blokkade, komt de politie. De twee agenten roe pen na het aanhoren van het hele verhaal de hulp in van hun chef. Hij komt tien minuten la ter, na overleg te hebben gehad met de hulpofficier van justitie. „Ik vorder dat iedereen z'n auto nu wegzet. Wie dat niet doet, gaat mee naar het bureau en de auto's die blijven staan zullen worden weggesleept." Zijn strenge besluit verandert in meedenken als de bewoners vragen waar ze hun auto dan neer moeten zetten. „Zet de au to's in de vakken, desnoods half op de stoep. Ik zal contact op nemen met parkeerbeheer en de gemeente, want ik ben het met u eens dat de gemeente hier niet netjes gehandeld heeft." waarbij de hulpverlening niet snel genoeg op gang kwam en inefficiënt verliep. In de raadscommissie besmur en veiligheid was gisteravond nog veel onduidelijk over de fi nanciële kant van de zaak. Som mige fracties zijn bang dat de gemeente Leiden rijkssubsidies misloopt als zij nu geld op tafel legt. Burgemeester Lemstra op zijn beurt waarschuwt dat een aar zelend Leiden het ongewenste effect teweeg kan brengen dat andere deelnemende gemeen ten ook een afwachtende hou ding innemen en er een impas se ontstaat. „Dit is een spel", analyseerde Lemstra. Hoe Leiden het gaat spelen, bleef nog onduidelijk. door Wim Koevoet leiden- Als burgemeester W. Lemstra vóór de begrotingsbe handelingen een kostenplaatje bij zijn voorstel over de gemeen schappelijke meldkamer doet, zet de gemeenteraad het licht voor hem op groen. Die meldkamer, waarmee poli tie, brandweer, ambulancedien sten en de koninklijke mare chaussee beter kunnen commu niceren, komt aan de Roosevelt- straat bij de brandweerkazerne en wordt voor 2004 operatio neel. Volgens Lemstra is er werkgelegenheid voor 200 men sen mee gemoeid. De meldka mer is een gevolg van de ram pen in Enschede en Volendam <etsther Hartenberg - Voorzitter J. Karstens et Leidse Ronald McDo- lis aan de Boerhaavelaan g vanochtend vroeg een e van 10.000 euro van Walgemoed CampsObers ntants (BDO). Dit bedrag ioor bijna honderd bedrij- j elkaar gebracht als op- it van een speciale 'ont ij'. «accountant R. van Eijk begon acht jaar geleden ïenwerkipg met de Leidse nald's een McBreakfast- m het Ronald McDonald- nancieel te ondersteunen, hebben een structurele van inkomsten nodig om kamers in het huis te on- iden. Eens per maand ten we met onze cliënten McDonald's of in andere Êgenheden. Bedrijven die - in meedoen, betalen een se bijdrage. Wat aan het van het jaar overblijft, als gift aan het Ronald naldhuis geschonken. We nen met tien bedrijven, op dit moment doen er honderd mee. Omdat de b bedrijven het ontbijt 'Toren, houden we steeds I eld over. Vorig jaar 17.500 i en dit jaar maar liefst U euro." hg Ronald McDonald is Het Leidse Ro nald McDonald huis ontving vanochtend 10.000 euro van BDO Wal gemoed Camp sObers Accoun tants. Het be drag is door honderd bedrij ven die deelne men aan de Breakfastdub bij elkaar ge bracht. Na de uitreiking ge noten de aan wezigen van bacon en eggs, flensjes met stroop en sau- cijsjes.Foto: Mark Lamers volledig afhankelijk van giften en Karsten is dan ook ontzet tend dankbaar. „Zo'n groot be drag hadden we absoluut niet verwacht. We hebben die giften vanuit het Leidse bedrijfsleven hard nodig om het werk te kun nen volhouden." Aan de Boerhaavelaan heeft de stichting een speciaal huis waar familie van kinderen die in het LUMC zijn opgenomen, kunnen logeren. „Ouders betalen 12,50 euro per nacht. Dat betekent dat we 75 euro ergens anders van daan moeten halen om de ex ploitatie volledig te bekostigen. Met deze 10.000 euro kunnen we twee kamers een jaar lang onderhouden", vertelt Karsten blij. Na de uitreiking van de che que genoten alle aanwezigen van bacon en eggs, flensjes met stroop en saucijsjes. Een klassieke keuken? In onze showroom kunt u kiezen Keukens in de stijl van een land huis. rustieke hoeve of patriciërswoning. SieMatic maakt ze Authentiek qua sfeer en toch met het comfort, de veiligheid en de hygiëne van een eigentijdse keuken. Ze zijn zó uniek dat we ze apart presenteren in onze showroom. Van harte welkom! 't Liefst een SieMatic Goedhart Bouwhuis Hoorn 126a (t.o. Avifauna). Alphen a/d Rijn. tel. 0172 - 42 21 00 SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9 Cj a JUK a (onder dak bij Mijnders Meubelen), Leiderdorp, tel 071 - 541 26 15

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13