Kabinet stort in 40% 'Leiden moet burgemeestersverkiezing houden' Ook Hoekema in race PALM Indonesië zwijgt over 'bekentenis' Minister Bomhoff treedt af Washington zet leger in bij jacht op sluipschutter 2^5 Nu 14,37 KORTING Verdriet om afscheid Leidsch Dagblad :n uagc NR. 43055 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG 1,55 woensdag l6 OKTOBER 2002 weg is Ivoor de I Gouwe Lijn rrede over «rongen icht uit flats arweide i van tin de gedachten |r geliefden leeft, b niet dood, hij is ts ver weg. Dood is n hij die wordt Perioden met regen IMENTAAR KABINET 1 Pim zéker niet gewild', ak hebben de politieke imen van Fortuyn deze Hmatische woorden niet Wals er weer eens iets vol- ttisging binnen de partij? van incidenten is te lang te sommen, maar wat de steren aan interne ver- id heeft gedemonstreerd i voor woorden. De han- t van de verantwoordelij - 'ers getuigt, afgezien van onbenul, van gebrek aan _ving en slechte smaak. Icend op de dag van de nis van prins Claus heeft -1 een bom onder het kabi- ilegd. Koningin Beatrix il ennelijk niet een periode iwverwerlang gegund. De van het staatshoofd roept kabinet-Balkenende in pe crisis is geraakt. Alles op dat CDA en WD de van deze operette rek- medeleven met de ko- e familie. Het geduld van tiepartners is op. itanten van de LPF heb- tijd het voordeel van fel gehad. Maar de LPF- slieden en fractieleden itieke amateurs gebleven, montere start onder lei- Mat Herben is de groe- aan een interne macht- i onder gegaan. Maar het ging niet over zaken, itsluitend over personen, "tod, Wijnschenk noch ff, is in staat gebleken de LDt een eenheid te smeden. want de LPF-kiezer had ^ïrdiend. k krijgt de regering die lent. Het electorale suc- de LPF, in één keer de partij van het land, is een che vergissing gebleken. e hoogste tijd om de kie- tfeuw een oordeel te vra- PvdA lijkt nog te stuur- i in een nieuw kabinet van betekenis te kunnen Daarom ligt het meer hand dat CDA en WD e LPF verder regeren op iivan het regeerakkoord, de inkt net droog is. had Pim zéker niet ge- chneider Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad I cincu Oiiri-T oiHonior on miri_ OOOO in Ho TurooHo L'omor 7Q Sollicitant dr. Jef Burger laat zich niet afschepen met een 'voorgekookt referendum' door Wim Koevoet leiden/regio - Dr. Jef Burger is 51 jaar, woont in Pijnac- ker-Nootdorp en is fractievoorzitter van de Leefbaarpar tij van die gemeente. De econoom wil burgemeester van Leiden worden. Hij maakt bij deze bekend dat hij één van de twaalf sollicitanten is. Burger roept de andere kandidaten op zijn voorbeeld te volgen en campagne te voeren, zodat de Leidse bevolking 'de vrije keuze wordt gelaten' en zij niet wordt afgescheept met een 'voorge kookt referendum'. Burger doorkruist hiermee de procedure die de Leidse gemeenteraad en de commissaris van de koningin, WD'er J. Franssen, met elkaar hebben afgesproken. Dat doet hij met opzet want hij vindt de gang van zaken 'niet eerlijk, regentesk en ondemocratisch'. Het staat Burger niet aan dat eerst de commissaris van de koningin, WD' er J. Franssen, een selectie maakt uit de groep van twaalf en vervolgens de vertrouwenscom missie, met daarin alle fractievoorzitters van de Leidse gemeenteraad, twee kandidaten uitkiest die tegen elkaar moeten uitkomen op 11 december in het Leidse burge meestersreferendum. Burger wil 'echte, rechtstreekse burgemeesters verkiezingen' De wet voorziet daar nog niet in, maar met wat mede werking en wat lef van de vertrouwenscommissie heeft Leiden de primeur. „Leiden kan breekijzer zijn", zegt hij. „Laat Leiden de eerste stad zijn met deze stap op weg naar de modernisering van de democratie." Burger voelt zich 'slecht behandeld door de superregent Franssen'. Diens enige reactie op Burgers sollicitatie brief bestaat uit een ontvangstbevestiging. Burgers po gingen om Franssen te spreken te krijgen zijn alle ge strand. „Ik kom er gewoon niet door. Morgen presen teert Franssen zijn lijstje aan de Leidse vertrouwens commissie. Ik sta er niet op. Ik weet niet waarom niet. En de Leidse burgers hadden, als ik het er verder bij had gelaten, nooit geweten dat ik een sollicitant was en waarom ik hun burgemeester had willen worden. Deze procedure heeft niets met democratie te maken." De commissaris van de koningin kon vanochtend nog geen reactie geven. Pagina Ri: 'Politiek wil baantjes blijven verdelen' leiden - Oud-Leidenaar en oud- D66-parlementiër Jan Hoekema (50) is in de race voor de post van burgemeester van Leiden. Dat beweren ingewijden, die onbekend wensen te blijven, met grote stelligheid. Hoekema zou in het Leidse flink hebben rondgebazuind dat hij heeft ge solliciteerd. De D66'er was in een wat verder verleden ge meenteraadslid in Leiden. Hij woont sinds enige tijd in Haar lem. Vanochtend was hij niet bereikbaar voor commentaar. In een recent nummer van het blad Binnenlands Bestuur duikt Hoekema op in een artikel over 'moeilijk bemiddelbare politici'. De D66'er, die tussen 1994 en den haag/gpd - De val van het kabinet-Balkenende lijkt onaf wendbaar nu LPF-vice-premier Bomhoff vanochtend is opge stapt. Daarnaast eist de LPF-frac- tie dat LPF-minister Heinsbroek ook aftreedt. Balkenende heeft vanmorgen de fractievoorzitters van de coalitiepartijen WD, CDA en LPF ontvangen om met hen te spreken over de 'ontstane politie ke situatie'. „De situatie vraagt om een op lossing die niet in de huidige co alitiesamenstelling kan worden aangepakt", aldus CDA-leider Verhagen na zijn gesprek met zijn premier. Ik heb niet het vertrouwen in het kabinet opge zegd maar ik geloof niet meer in samenwerking met de LPF." WD-fractieleider Zalm zei voor zijn gesprek met Balkenende dat „het er niet naar uitziet dat het kabinet nog lang zit. Wij hebben ons best gedaan. Het enthousi asme is tot het nulpunt gedaald. Dit hoeft niet meer." Namens de LPF is Mat Herben vanoch tend naar het Torentje gegaan. Hij werd na een ffactieberaad van twintig minuten met alge mene stemmen gekozen tot fractievoorzitter. De vorige frac tieleider Harry Wijnschenk was daarbij niet aanwezig. Hij dacht dat de vergadering later begon, zei hij. Volgens Herben wil zijn fractie dat de twee ruziënde LPF-ministers Bomhoff en Heinsbroek vertrekken. Het ka binet kan dan gewoon doorre geren, denkt de LPF. Het vertrek van Bomhoff en Heinsbroek werd gisteravond ook geëist door de andere zeven LPF-be- windslieden in het kabinet. Wat Heinsbroek doet, is nog onbe kend. Balkenende zelf noemde gister avond laat na een emotionele vergadering van de ministerraad de situatie 'zorgelijk'. „Dit raakt aan de positie van dit kabinet". Voor die bijeenkomst liet de premier al weten dat de grenzen in zicht komen. „Als twee perso nen niet meer met elkaar door een deur kunnen kan dat niet zo doorgaan." Gisteravond was dus al duidelijk dat het kabinet zou vallen. Maar aangezien het gisteren de dag de begrafenis van prins Claus was, werd het onmogelijk gevonden om de ko ningin het ontslag van het kabi net aan te bieden. LPF-vice-pre mier Bomhoff betuigde zijn spijt dat die dag zozeer werd over heerst door 'politieke emoties'. „Dit had een dag moeten zijn van piëteit". Oppositiepartijen PvdA, Groen- Links en D66 riepen de premier vanochtend op een streep onder zijn kabinet te zetten. Pagina Gesprek van de Dag: Hoe Harry de lont in het kruitvat stak Pagina Binnenland: Kabinet-Balkenende afgeschreven washington/afp-dpa - De jacht op de sluipschutter die in de buurt van de Amerikaanse hoofdstad Washington al negen slachtoffers heeft gemaakt en twee mensen heeft verwond, wordt gedeeltelijk overgenomen door het leger. Het Pentagon heeft gisteren toegezegd bewa kingsvliegtuigen in te zetten om de dader te vinden. Volgens een negentiende-eeuw- se wet mag het Amerikaanse le- gpr zich niet bemoeien met de opsporing van verdachten. Daarom gaan militairen de toe stellen vliegen en de bewakings apparatuur bedienen, maar gaan medewerkers van de fede rale opsporingsdienst FBI mee om de route te bepalen en om te communiceren met de plaat selijke politie. Inmiddels hebben de politie en de FBI naar schat ting 2.000 mensen ingezet om de sluipschutter te achterhalen. Pagina Buitenland: Zoeken naar moordenaar begint met 'streepjescode' (advertentie) Tropische palm, tot 120 cm. HAARLEM Westelijke Randweg/hoek Vlaamseweg Tet 023-510 15 30 Donderdag koopavond HILLEG0M Tet 0252-53 59 35 Vrijdag koopavond delft - Koningin Beatrix wordt door haar zoon Johan Friso gesteund bij het afscheid van haar man, prins Claus. De koningin en haar zonen Willem-Alexander (midden op de foto), Friso en Constantijn en haar schoondochters Maxima en Laurentien toonden zich zeer aangeslagen tijdens de persoonlijke rouwdienst in de Nieuwe Kerk in Delft. Foto: Reuters/Jerry Lampen 2002 in de Tweede Kamer zat, geeft daarin te kennen dat hij gebruik kan maken van een te- rugkeerregeling bij Buitenlandse Zaken, waar hij op de loonlijst staat. Een aanbod van een out placementbureau voor hem een nieuwe baan te zoeken, heeft hij afgeslagen. Hoekema zegt op zijn eigen netwerken te vertrou wen en dat hij met een aantal aanbiedingen op zak loopt. „Ik ben ook met andere dingen be zig ben." Morgen presenteert de commis saris van de koningin, WD'er J. Franssen zijn lijstje met de na men van zes tot acht kandidaten aan de vertrouwenscommissie van de Leidse gemeenteraad. Recordverlies bij Ajax: 25,8 miljoen Amsterdam - Ajax heeft in het afgelopen kampioensseizoen een recordverlies geleden. Het negatief resultaat na belastin gen was 25,8 miljoen euro. Vo rig seizoen bedroeg het verlies nog 8,2 miljoen euro. Opbreng sten uit spelersverkoop vielen tegen en op deelnemingen in buitenlandse clubs moest wor den afgeschreven. Ajax heeft 48 spelers onder contract en kan ze door de tegenvallende trans fermarkt moeilijk verkopen. Nepagent in Alphen gepakt alphen aan den rijn - De poli tie heeft gisteren een 50-jarige Alphenaar aangehouden die zich voordeed als agent. De man meldde zich bij het poli tiebureau en wilde een 85-jari- ge Alphense vrouw overdragen, die hij had aangehouden we gens verkeersovertredingen. De man bleek niet bij de politie te werken en was onder invloed van alcohol. Hij kreeg een pro- ces-verbaal voor het aannemen van een valse identiteit, vrij heidsbeneming van de vrouw en rijden onder invloed. Het zwaailicht dat op zijn dash board stond, heeft de politie in beslag genomen. Politie Duitsland pakt ton cocaïne kassel - De Duitse politie heeft in Kassei beslag gelegd op ruim een ton cocaïne, met een straatwaarde van rond de vijftig piiljoen euro. De drugsvangst is de grootste uit de geschiedenis van de Bondsrepubliek, meldt de krant Hessische Niedersach- sische Allgemeine. Vorige week werd al een aantal verdachten van verschillende nationalitei ten opgepakt in verband met de internationale drugssmokkel. Bij de verdachten werd voor miljoenen aan drugsgeld aan getroffen. Ziektekostenpolis 11 procent duurder zeist - De premies voor particu liere verzekeringen tegen ziek tekosten stijgen volgend jaar gemiddeld met zeker 11 pro cent. Volgens directeur Bontje van Zorgverzekeraars Neder land moeten verzekeraars de verwachte kostenstijging in de zorg van 10,6 procent doorbe rekenen en werken ook slechte beleggingsresultaten door in de premie. Bontje zegt dat naast de hogere ziekenhuiskosten ook stijgend medicijngebruik de premies opstuwen. denpasar/anp - De Indonesische justitie wil niets kwijt over berichten over een mogelijke bekente nis in het onderzoek naar de aanslag op Bali. Een oud-luchtmachtofficier zou hebben toegegeven de bom te hebben gemaakt die zaterdag explo deerde in een disco in Kuta, waardoor zeker 187 mensen - onder wie zeker één Nederlander - om kwamen. The Washington Post meldt vandaag dat de poli tie een oud-officier van de Indonesische lucht macht heeft gearresteerd, die zou hebben be kend dat hij de bom heeft gemaakt. Hij zou heb ben gezegd dat hij het hoge aantal slachtoffers betreurt, maar wilde niet zeggen wie zijn op drachtgever was. De krant baseert zich op Indo nesische veiligheidsdiensten. De Balinese politiechef Setyawan wilde niet in houdelijk op het bericht reageren, maar de poli tie bevestigt wel dat de oud-officier inderdaad is aangehouden. Eerder was bekend geworden dat de politie twee Indonesiërs ondervraagt in ver band met de aanslag, die vooral Australiërs het leven kostte. De verklaringen van de twee zijn niet met elkaar te rijmen, en bovendien willen de mannen niet erg meewerken. Volgens de Indonesische politiecommandant Da'i Bachtia was één van de twee aanwezig bij de aanslag. De ander wordt in verband gebracht met een persoon wiens identiteitsbewijs op de plaats van de aanslag is gevonden. Tot nu toe heeft de politie enkele tientallen mensen aange houden. Niemand heeft de aanslag opgeëist, maar Indo nesië vermoedt dat de terreurgroep al-Qaeda en andere militante groepen erachter zitten. Een concrete aanwijzing is de vondst van sporen van het explosief C4. Dat werd in 2000 ook gebruikt bij een aanslag in Jakarta op de woning van de FiJipijnse ambassadeur. Volgens deskundigen is C4 ook toegepast bij de aanslag op de Amerikaanse oorlogsbodem USS Cole in Jemen. Deze aanslag is toegeschreven aan al-Qaeda. Uit Indonesië is vanmorgen de laatste groep van zeven Nederlanders teruggekeerd die de aanslag van nabij heeft meegemaakt. Volgens hulporga nisatie Eurocross zijn ze er psychisch slecht aan toe. Pagina Buitenland: Heel de wereld speculeert mee over daders Bali Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 fi.vjn corücée nabezonjrg) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau amomolsctw betting e n^i Handtekening: 712141 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl I'11711 rrrrr sc

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1