REGIO 'Als je wint, heb je vrienden' 'Aanzetten tot rassenhaat mag niet' NAVRAAG „Het was een mooie begrafenis van prins Claus, maar daaruit haal ik niet mijn inspiratie. Dit soort pracht en praal past niet in mijn boe ken. Hoewel ik de term 'een brik met bloemen' voor het tweede rij tuig wel zou kunnen gebruiken in mijn verhalen. Misschien gebeurt dat ooit." Van de in Alphen aan den Rijn woonachtige auteur van boeren- en streekromans, CLEMENS WISSE (67), is het derde deel in dejfrilogie over de buitenplaats Oud Woudenborgh verschenen. „Het lijjjit een beetje op het kasteel en landgoed Oud-Poelgeest. De voor kant is zo prachtig geïllustreerd. Dan herken je het wel." Het is zijn dertiende roman. De trilogie bestrijkt een periode 60 jaar: van 1886 tot 1946. „Al mijn boeken hebben autobiografische trekjes. Ik ben ge boren en getogen in Oud Ade en hou zielsveel van het boerenleven." Zit in elk leven een roman? „Nee, daarvoor heb je wel tien levens nodig. Ik heb ook een hele dikke duim. Alles wat ik zie en hoor, schrijf ik op in een aantekeningenboekje. In de zo mermaanden schrijf ik niet. Dan tuinier en fiets ik." Zijn uw boeken mooi? „Heel mooi zou ik zeggen. Tenminste, dat hoor ik vaak in de bibliotheek. Mijn boeken zijn altijd uitgeleend. Ik ben heel sentimenteel en laat mij snel meeslepen door de perso nages. Ik huil zelfs mee met ze als ik aan het schrijven ben. Ik kruip letterlijk in de huid van mijn hoofdpersonen. In het laatste boek had ik dat het meest met Mattie, de dochter van de rijke familie." Is het literatuur? „Ik ben me ervan bewust dat ik geen literatuur schrijf, maar lectuur. Ik gebruik alle ingredi ënten om te emotioneren. Een lach, een traan, liefde, bedrog en veel spanning". Is er nog genoeg stof? „Meer dan genoeg. Het houdt niet op. Twee scripts liggen al bij de uitgever. Nog dit najaar komt nummer 14 uit. En boek 17 zit al in mijn hoofd. Gaat over een testament uit 1920. Heb ik veel research voor moeten plegen. Over een paar weken ga ik weer schrijven." tekst: Saskia Stoelinga foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN Anno 1902, Donderdag 16 October LEIDEN - In de laatstgehouden zitting van den gemeenteraad werd de stemming over het voorstel van Burg. en Weth., omtrent de op richting van een weegloods voor varkens bij het Algemeen Slacht huis, waarover in de vergadering van 19 September jl. de stemmen hebben gestaakt, uitgesteld, omdat was in gekomen een adres van de waagwerkers der Gemeente-Waag, die betoogden dat zij door de op richting van een weeginrichting aan het slachthuis wekelijks per hoofd ƒ3,50 zullen moeten derven, wat gelijk zou staan met hun on dergang. In afwachting daarvan is een door de acht waagwerkers ge- teekend stuk aan de Raadsleden gezonden, waarin zij o.a. zeggen: "Wij krijgen van de gemeente Leiden ongeveer 80 varkens per week, die aan weegloon per stuk 15 ets. opbrengen en 20 ets. transportkos ten, zoodat wij met ons acht gezinnen een wekelijksch verlies van ƒ28 te gemoet gaan, en onze uitgaven voor paard en wagen en 11 a 12 man hulppersoneel voor de marktdagen dat een jaarlijksche uit gaven van ƒ1000 a ƒ1100 bedraagt, even groot blijven. Ten slotte verzoeken zij met den meesten aandrang den Raad de varkenswaag niet te verplaatsen, aangezien dat zou beteekenen een ondergang voor acht gezinnen. Anno 1977, maandag 17 oktober LEIDEN - Animo genoeg afgelopen zaterdag voor de, door het stede lijk museum 'De Lakenhal' georganiseerde vliegerdag. Bijna 500 kin deren probeerden op het terrein van jeugddorp Zuid-West hun vlie ger op te laten. Vergeefse moeite, er was geen zuchtje wind te be kennen. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgevcrij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.). 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van 0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur. za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatic zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. chende De Vries WOENSDAG 16 OKTfl De stelling 'Ook extreem-rechts heeft recht op een eigen podium' kreeg, mede dankzij een promotiecampagne op diverse websites een overweldi gend aantal reacties uit heel Europa. Uit de percentages (90 procent voor, 10 tegen) is wel te lezen dat deze websites vooral worden bezocht door liefhebbers van de veelbesproken ex treem-rechtse band Brigade M, of in elk geval door liefhebbers van Brigade M's uitgesproken visie op de maat schappij. M. Bas, Voorschoten: „Ja, mits er niet wordt gediscrimineerd op basis van ras. Het is moeilijk te bepalen wat extreem-rechts is, maar als er roemend over de nazi-periode, ver volging van joden of andere gevoeli ge ellende wordt gezongen, dan moet dergelijke muziek worden ge stopt. Als 'extreem-rechts podium' inhoudt dat het vaderland wordt be zongen en dat men een duidelijk cultuur- en volkstrotse houding eta leert zonder - nogmaals - bruut te provoceren en nazi-symboliek en - retoriek te verheerlijken, dan zou ik zeggen: oke." J. Bosch, Leiden: „Vrijheid van me ningsuiting is een groot goed in onze Nederlandse rechtsstaat. Ook zoge naamde 'subversieve' stromingen hebben het recht hun mening te ventileren, ook al stokt die met de publieke opinie. Als deze bandleden echt zo 'radicaal' zijn als beweerd wordt, marginaliseren ze zichzelf, en is alle ophef overbodig." I. Swinkels, Eindhoven: „Eens. Ze doen niemand kwaad. Zoals May al zei in het artikel: Ze betalen de huur op tijd, en laten de oefenruimte smetteloos achter. Deze muziek wordt alleen gehoord door de men sen die dat willen. Niemand is ver plicht om naar de muziek te luiste ren. Waarom zouden ze niet mogen oefenen?" K. van Dongen, Leiden: „Er is nu sprake van een gesubsidieerd eigen podium voor een neo-nazistische muziekband bij de Leidse gemeente. Dit zou niet moeten kunnen naar mijn mening. Zelfs al zou deze band in hun eigen achterschuur oefenen, dan zou het tijd wbrden dat het OM iets gaat ondernemen. Het is een schande voor Leiden om zo'n 'slap pe hap' als wethouder te hebben. In Pechtolds overtolerante beleid is het dus mogelijk om op een door de ge meente gesubsidieerde plek te zin gen: liefhebbers van de multicultuur eindigen tegen de muur. Als het aan Pechtold ligt, zouden ik en vele an deren dus moeten vrezen voor ons leven." De stelling voor komende week blikt terug op de turbulente maanden van het kabinet Balkenende en al het 'ge doe' in de LPF-fractie. Na de roep om 'nieuwe politiek' bij de laatste verkie zingen, luidt de stelling: 'De oude po litiek was zo slecht nog niet'. Tot en met maandag kunt u hierop reageren via Postbus 54, 2300 AB Leiden of via www.leidschdagblad.nl Ook extreem-i heeft recht op t eigen podiu De oefensessies van de extreem-rechtse band Brigade M uit Sassenheim in het gesubsidieerde Muziekhuis aan de Leidse Middelstegracht heb ben de laatste dagen nogal wat stof doen op waaien. Opnieuw leeft de discussie of extreem rechts zich wel of niet mag laten horen. Zowel op het politiek als het artistieke vlak. Heeft deze groep recht op een eigen podium? Hoe zit het met de wrijving tussen de vrijheid van menings uiting en het aanzetten tot haat? Strafrechtdeskundige G. Schoep, verbonden aan de Universiteit Leiden: „In principe heeft extreem-rechts net als ieder ander recht op een eigen podium. Vrijheid van meningsuiting is een grondrecht dat voor iedereen geldt. Het moeilijke is dat er grenzen aan die vrijheid zit ten. Aanzetten tot rassenhaat mag niet en dat doet extreem-rechts. Ik vind het dus erg moei lijk hier een eenduidig antwoord op te geven." J. Tas van de Stichting Fabel van de Illegaal, een Leidse organisatie die racisme en discri- Brigade M: protest en wederprotest in de tunnel bij het Leidse station. Foto: Dick Hogewoning minatie bestrijdt en zich inzet voor uitgepro- treem-rechtse groepen geen podium mogen cedeerde asielzoekers: „Wij vinden dat ex- hebben om hun mening te verkondigen. Briga de M moet dus ook uit het Muziekhu blijft namelijk niet bij een mening, m onderdrukking. Een podium zal allee 11 stimulerend werken." D. Vervoort van het anarchistisch ci Eurodusnie in Leiden: „Als ze openl tisch zijn, hebben ze geen recht op e platform. Zo simpel is het." Een woordvoerder van Cultureel ce Ion X aan de Apothekersdijk in Leid podium voor aanstormende muziki filmmakers en cabaretiers: „Propag; j het aanzetten tot haat is een slechte 2 eerste is het verboden en ten tweede iedere leek dat je daar geen podium moet stellen. Wij zijn bovendien een tureel centrum en hebben respect vo muziek en verschillende culturen. Vo treem-rechts is bij ons absoluut geen door Esther Hartenberg Jan Peter Balkenende en zijn persoon lijk woordvoerder Jack de Vries waren in de verkiezingstijd onafscheidelijk. De samenwerking verliep zo goed, dat de Leiderdorper De Vries nu politiek assistent is van de premier op het mi nisterie van algemene zaken. „Wij hebben nog regelmatig dat we samen in het torentje zitten en tegen elkaar zeggen: kijk ons nou." De verbazing die hij deelt met Balke nende, voelt De Vries (34) vaker in zijn leven. Bij elke stap in zijn carri ère, eigenlijk. Nadat hij zich tijdens zijn studie politicologie aanmeldde bij het CDA, werd hij onder meer voorzitter van de landelijke jongeren organisatie CDJA, persoonlijk mede werker van een Tweede-Kamerlid en persoonlijk woordvoerder van de fractievoorzitters Heerma, De Hoop Scheffer en Balkenende. Naast zijn huidige werk op het ministerie van algemene zaken is Jack de Vries sinds maart gemeenteraadslid in Leider dorp. Met hem kijken we terug op de vorming van een kabinet, dat van daag waarschijnlijk zijn val aankon- digt. door Janneke Dijke Als iemand hem vorig jaar had voor speld dat hij nu voor de minister-pre sident zou werken, had hij de per soon in kwestie waarschijnlijk hard uitgelachen. Precies een jaar geleden zat Jack de Vries werkloos thuis en bezon hij zich op zijn verdere carri ère. Hij had zojuist zijn ontslag inge diend bij de CDA-fractie. Jaap de Hoop Scheffer, de fractievoorzitter voor wie De Vries werkte, had tijdens de strijd om het CDA-leiderschap tussen hem en Mamix van Rij beslo ten zich terug te trekken. „Toen ben ik ook teruggetreden, want met Mar- nix van Rij had ik niet kunnen wer ken", zegt de 34-jarige De Vries. „Po litiek is een harde wereld. Ik wil het niet dramatiseren, maar wat er in die tijd is gebeurd had niets met de C van Christen-Democratisch Appèl te maken. Als je de C in je naam zet, moet je op een bepaalde manier met elkaar omgaan." Hij had nog geen idee waar hij zijn volgende baan zou vinden. Maar de politiek leek hem onwaarschijnlijk. Met die gedachte leefde hij een week. Tot het moment dat de telefoon rin kelde in zijn woning in de Leider- dorpse wijk Leyhof. Het was Jan Peter Balkenende, net gekozen tot nieuwe partijleider, die Jack de Vries wilde als zijn persoonlijk woordvoerder. Een belangrijk argument om terug te gaan naar het CDA was de verant woordelijkheid die De Vries voelde. „Jan Peter moest ineens aan de slag als lijsttrekker. De mensen die zoals ik de voorbereiding hadden gedaan voor de campagne, waren weg." Hij wilde graag voor Balkenende werken, maar dan wel tijdelijk. „Dit is een man die onwijs goed is in zijn werk en die het waard is om hard voor te werken. Maar aan de andere kant had ik ook mijn gezin. Bij de verkie zingscampagne in 1998 was ik samen met Harriët, maar nu hebben we on ze zoon Joram erbij. Ik wist dat het keihard werken zou worden. Het was oktober en we hadden dus heel kort de tijd om Balkenende voor de ver kiezingen van 15 mei neer te zetten. Dat terwijl hij tamelijk onbekend was. Als woordvoerder ben je publiek bezit, want samen met je lijst trekker draaf je van het ene tv- programma naar het andere. Harriët wilde wel eens wat meer regelmaat in mijn leven. Daar om zei ik tegen haar: ik ga te rug om de verkiezingscam pagne te doen en daarna ben ik weer weg." Maar Jack de Vries had niet op de stroomver snelling gerekend waarin het CDA te rechtkwam. De kritiek op Bal kenende bleef beperkt tot diens kapsel, en toen heel Nederland daaraan ge wend was, nam de aan dacht voor de christen-demo craten alleen maar toe. 15 Mei, de verkie- waarop het CDA winnaar werd, staat m de agenda van De Vries gemarkeerd als een keerpunt. „Tot 15 mei waren we op positiepartij en was het knokken om in de krant te komen. Na 15 mei was ineens alles wat je zei belangrijk. De journalisten met wie ik contact had, klaagden dat ik niet meer zo open was. Vind je het gek, ik hoefde maar 'poep' te zeggen en het stond op de voorpagina." Het CDA als regeringspartij had De Vries alleen meegemaakt in het begin van zijn politieke carrière. Als student politicologie in Amsterdam meld de hij zich in 1986 aan bij de par tij. „De manier waarop het CDA een relatie legt tussen politiek en geloof vind ik prettig. Ik vind het moeilijk om de bijbel als spoor boekje te gebruiken, iets waar andere christelijke partijen wel naar neigen." Voordat hij het wist, draaide hij mee in het plaatselijke bestuur van de CDA-jongeren, het CD JA. Hij werd fractieassistent in Amsterdam, persoonlijk medewerker van een Tweede-Kamerlid en van 1992 tot 1996 lan- jjvV,N delijk voorzitter van het CDJA. De verkie zingscampagne van 1994, waarbij Elco Brinkman Ruud Lubbers opvolgde en waarna het CDA uit de regering 7 werd ge- -fc- knik- kerd, maakte hij van dichtbij mee. Als voorzitter van het CDJA zat hij in het dagelijks bestuur van de partij. „Als broekje van in de twintig dacht ik toen: zit ik hier nou bij? Dat maak ik sindsdien eigenlijk constant mee." Het enorme verschil dat er is tussen het praten namens drie fractievoor zitters van een oppositiepar tij en na mens een minister-president roept voor hem nog steeds een vreemd ge voel op. In de manier waarop hij eer der te werk ging voor De Hoop Schef fer en Balkenende als fractievoorzit ter ziet hij echter geen verschil. „Het rare is: toen kreeg ik veel kritiek, en na deze campagne had ik het opeens fantastisch gedaan. Als je wint, heb je vrienden", stelt hij nuchter. Tot aan de verkiezingen kon Jack de Vries de camera's die op Balkenende inzoomden altijd redelijk ontwijken. „Ik ging altijd achter de interviewer staan, zodat ik oogcontact met Jan Peter had en niet in beeld kwam. Ik moest horen wat hij zei, want later moest r ik daar vragen over be- antwoorden." Naar die anonimiteit kon hij fluiten tijdens de formatieonderhan- J V delingen. Vrijwel r f dagelijks zag de tv-kijker Balke nende met in zijn kielzog een blonde enla- komen aanlopen over het Blale Het ritueel werd voer voori iet ten. „Het gekke is: Mat Heil ng Gerrit Zalm kwamen ook sti en lopen met hun voorlichters er 1 filmden altijd ons loopje." Die dagelijkse, gezamenlijki 1, ling is er nu niet meer bij. H vof tact is er nog wel, want De\ et met Balkenende meegegaai 10: ministerie van algemene politiek assistent. „Ik ben df politieke ogen en oren vani ter-president", zo vat hij zij zaamheden samen. „Hij ka gelijk alles zelf in de gaten lyj Jack de Vries zit onder ande ochtend om kwart over neg^J actualiteitenoverleg waar dl voorlichtingsdienst meldt v |1] dag in de kranten staat en gaande avond in het nieini Daarnaast zorgt hij voor he ecl tussen de premier en de^et CDA-bewindslieden, deu van het Europees parle ijs van de Kamer. Ook sd ,hj speeches die Balkener ro, als partijleider. >j „Deze baan is ook dn ate i beter voorspelbaar qi 7' den dan het woordvi werk", zegt De Vries uit tekent dat hij meer mi: voor de gemeenterwji Leiderdorp, waar I d dit jaar in zit. In 2 ren plaats wil hij zid or voor meer kind ar met minder re aa hetW4-plani dorp een nie Sa' hart moet gi 1 spreekt heije CDA'er wil ,r j- ken aan h ooi en buurtg e „Het gew tg, in mijn je e Lemmer was. Ooi ek nieuwbi m met veel en zoals Le dei moet je hangk krijgen kr Fe KLANKBORD

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14