Sereen afscheid prins Claus verkopen? Tragedie op Bali komt hard aan in Leiden Leidsch Dagblad "I 13° II4/6 Spitsuur op vliegveld Valkenburg Schutter in VS slaat weer toe Mat Herben werpt zich op als leider LPF Leidsch Dagblad Tienduizenden langs route naar Delft >RINS CLAUS 'ti on Amsberg is vandaag sdetn laatste rustplaats in de Kerk in Delft gebracht Ikajen nam het Nederlandse n S ïdaag langs de route tus- antn Haag en Delft afscheid zo prins-gemaal. Zoals velen n- lopen week met een be- w'an de chapelle ardente in Noordeinde persoonlijk namen van de echtge- n koningin Beatrix. Nederlanders toonden de week innig medeleven koninklijke familie. Ne- aelfl leefde mee met het ver- "tviln de koningin en met het bh: van Willem-Alexander, wtfriso en Constantijn, Zij 'of ieatrix nog gisteren waar- laatste voorbereidingen voor de begrafenis. En zij Willem-Al exander vorige chtbaar aangedaan bij de 1st van het stoffelijk over- fofivan zijn vader bij paleis utpnde. ind rouwde de afgelopen Ell m een man wiens bijzon- ositie louter beperkingen maar wiens karakter en flnjnlijkheid grote indruk na- idaDe afgelopen week werd k e wekkend duidelijk hoé ge ïlaus zich heeft gemaakt Ie herkende in hem een ere man die op beschei- toch nadrukkelijke wijze ?r «ongemakkelijke rol van rdfljpmaal vervulde. Maar de gewaardeerde hem misschien als de liefhebbende part- i rijn vrouw en de inspire- jowader van zijn kinderen. litvaartplechtigheid van vas er één in de geest van iedene: ingetogen, maar eurloos. De grijze rouw- rcflivas bekleed met een stof eei paarse kleur, die opviel en distinctie uitstraalde. Zo het leven van een prins- 1 niet alleen afgesloten op ^protocollaire wijze, maar is 0 een manier die recht doet u, persoon van de overlede- laus is vandaag bijgezet familiegraf van de Oranjes pieuwe Kerk in Delft Ne- zal deze bijzondere man g in herinnering houden. der Malen I1MENTAAR er goedkope moet leren met te leven, haar het leven heen te en. Zo eert men de in schoon en ,ijfrzaam Enkele buien teifMM nrTTffi| zw NR. 43054 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 dinsdag 15 OKTOBER 2002 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad 072-5196868 valkenburg - Het was vandaag een van de drukste dagen uit het marineleven van luitenant ter zee Steven de Frel, de VlP-coör- dinator van Vliegkamp Valken burg. Die plek was vandaag dé aankomstplek van 'koninklijke' vliegtuigen. Gisteravond waren er al drie gearriveerd, de rest kwam vanmorgen tussen tien en elf uur. „Tien Royals binnen vijftig minuten. Je zult begrijpen dat dit geen eenvoudig karweitje was", zegt De Frel. De gasten werden allemaal op gevangen in de VIP-rooms op het vliegveld. Daarmee hield de bemoeienis van de marine op. Zaken als vervoer en beveiliging werden door het koninklijk huis geregeld. Wie er vandaag allemaal op Val kenburg zijn gearriveerd, mag De Frel niet zeggen. Maar de vliegtuigspotters, geposteerd op een speciaal parkeerterrein naast de ventweg van de N206, wisten het natuurlijk wel. Prins Hassan bin Tallal en Prinses Sarvath El Hassan van Jordanië kwamen gisteravond al binnen. Vanmorgen zagen zij de toestel len van prins Akishino en prin ses Kiko (Japan), prins Alois (Liechtenstein), groothertog Henri en groothertogin Maria Teresa, groothertog Jean en groothertogin Josephine-Char lotte (Luxemburg), kroonprins Haakon en prinses Mette-Marit (Noorwegen), koning Juan Car los I en koningin Sofia (Spanje), prins Charles (Groot-Brittannië), koning Carl XVI Gustaf en ko ningin Silvia (Zweden), koning Constantijn en koningin Anne- Marie (Griekenland) en prins Kardam en prinses Miriam van Timovo (Bulgarije). Net als vanmorgen was het van middag weer spitsuur voor De Frel. Alle gasten en de bijbeho rende vliegtuigen vertrokken weer van Valkenburg. Tussen de bedrijven door ging het 'gewo ne' VIP-verkeer van ministers en generaals. falls church/ap - Opnieuw is in de omgeving van Washington een moordaanslag gepleegd. Een vrouw werd gisteravond bij een winkelcentrum in Falls Church in Virginia doodgescho ten. De politie onderzoekt of er een verband bestaat met acht andere moorden die de afgelo pen twaalf dagen in dezelfde omgeving zijn gepleegd. Die zijn alle het werk van een onbekende sluipschutter, die zijn slachtoffers van grote af stand met één enkele kogel pleegt te doden. Het jongste slachtoffer laadde op de par keerplaats met haar echtgenoot spullen in in de auto toen ze door één kogel in het hoofd werd getroffen. Volgens getuigen werd het schot gelost uit een crèmekleurige be stelauto of terreinwagen. Na eerdere moorden zagen getui gen een kleine, witte vrachtwa gen wegrijden. De politie heeft meteen na de moord de omge ving afgesloten. De autoriteiten in Baltimore hebben intussen een witte be stelauto in beslag genomen, meldt een plaatselijke tv-zender. In het voertuig zou een geweer zijn gevonden en munitie van het soort dat ook de sluipschut ter gebruikt, naast een hand boek voor sluipschutters. door Timoteus Waarsenburg leiden - De 23-jarige student uit Leiden, Sander Harskamp, staat drie dagen na de gruwelijke bomaanslag in Kuta op Bali, waarbij zeker 188 mensen om het leven kwamen, nog altijd te boek als vermist. Evenals twee andere Nederlanders die zich na de bomaanslag niet meer op hun hotelkamer hebben ge meld. De vierde vermiste is geï dentificeerd. Leidenaar Norbert Freriks (34) kwam bij de aanslag op disco Sari Club om het leven. De Leidse student die nog steeds vermist wordt, was met zijn jaarclub van studentenver eniging Minerva op lustrumreis. Binnen Minerva is het een goed gebruik dat jaarclubs gedurende hun hele studietijd sparen voor een droomvakantie ter afsluiting van hun studieperiode in Lei den. Van de tien man tellende groep, keerde zes man direct na het drama terug naar Neder land. Drie vrienden bleven ach ter om naar hun vermiste vriend te zoeken. „Ze hebben alle zie kenhuizen en mortuaria op Bali afgelopen, op zoek naar hun Amend, maar tot nog toe zonder resultaat. Zij komen vandaag te rug naar Nederland. Inmiddels heeft de familie van de jongen medische gegevens opgestuurd naar Bali om een eventuele identificatie mogelijk te maken", aldus een woordvoerster. Het overlijden van Freriks en de vermissing van Harskamp zijn in Leiden hard aangekomen. „Ik werd gistermiddag gebeld met de mededeling dat hij is overle den", zegt Heino Walbroek, een oude studievriend van Freriks. „Heel onwerkelijk. Verschrikke lijk. Norbert was een vrolijke, slimme en creatieve jongen. Een echte levensgenieter. Tijdens zijn studie was hij lid van Quin- tus. Hij was daar altijd een graag - geziene gast. Het is echt een ge mis dat hij er niet meer is." Fre riks was op reis met zijn vrien din en een vriend met wie hij tij dens zijn studie in een studen tenhuis woonde. Deze man raakte bij de aanslag gewond. In Minerva-kringen overheerst vooral ongeloof.,,Dat er zoiets gebeurt, is vreselijk. Gewoon (advertentie) Wetenschapsweek gratis toegang morgen, woensdag 14-15 uur; Willy Wortel's kinderwerkplaats (reserveringen 071-5214224) in Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl niet te bevatten," zegt Albert Marsman van het bestuur van Minerva.Hij voert zowel namens de vereniging als de jaarclub en het studentenhuis van de ver miste Harskamp student het woord. „Het is voor iedereen een hele onzekere periode", zegt Marsman. „Iedereen pro beert het nieuws op zijn eigen manier een plek te geven. Voor al de onzekerheid is heel moei lijk. We hopen dat hij ergens in een ziekenhuisje opduikt. Maar de kans dat hij de aanslag niet overleefd heeft, is zeer reëel. Mocht dat het geval zijn, dan zal Minerva een periode Aran drie dagen rouw afkondigen." Behalve de drie officiële vermis ten heeft EuroCross ook nog een lijst met tientallen namen van Nederlanders die volgens fami lie op het moment van de bom aanslag op Bali waren, maar nog altijd geen contact hebben op genomen met het thuisfront. den haag/gpd - Voormalig LPF-fractieleider Mat Herben wil politiek leider van de LPF worden. Herben koppelt dat aan het fractievoorzitterschap dat hij morgen verwacht over te nemen van Harry Wijn schenk. Voor Herben is het volstrekt lo gisch dat hij het fractieleider schap en het politiek leider schap combineert. „Op die manier kan de angel uit het conflict tussen Heinsbroek en 'Bomhoff worden gehaald." Beide ministers kunnen niet meer door een deur. Heins broek wilde onder meer het vi- ce-premierschap van Bomhoff overnemen. Die weigert dat. Pagina Binnenland: Hoogleraar bemiddelt bij LPF Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 MD V (i.vm controle rabeaxging) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq autometeche betatng is ngn Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leldschdagblad.nl den haag/gpd - Nederland heeft vanochtend op ingetogen wijze afscheid genomen van prins Claus. Enkele tienduizenden be langstellenden stonden langs de route waar de rouwstoet passeer de. Bijna dertienduizend militai ren vormden een erehaag tussen Den Haag en Delft. De prins werd na een uitvaartdienst in de Nieu we Kerk bijgezet. De massale toeloop waarvoor met name in Delft was gevreesd, bleef aanvankelijk uit. In de loop van de morgen verschenen steeds meer mensen langs de route. De NS hadden extra in tercity's ingezet. Om half acht, vier uur voordat de rouwstoet in Delft zou arrive ren, vormden zich al de eerste rijen mensen achter de hekken aan de Markt. Bij paleis Noord einde, het vertrekpunt van de stoet, stonden op dat moment nog maar enkele tientallen men sen. In de vroege morgen vertrokken 160 bussen met militairen van het Rotterdamse Feijenoordsta- dion naar Den Haag en Delft, waar zij een ere-afzetting vorm den. In totaal werden 6.500 mili tairen ingezet. Rond kwart voor tien werd de kist met het stoffelijk overschot van Claus onder de tonen van het Wilhelmus uit Paleis Noord einde gedragen en in de rouw koets geschoven. Vijf minuten later vertrok de stoet onder klokgelui met de prinsen Wfi- lem-Alexander, Johan Friso en Constantijn. Zij zaten in de ach terste van drie koetsen, het Gala Berline rijtuig. Voorop reed de door zes Friese paarden getrok ken paarse lijkkoets met het stoffelijk overschot van prins Claus. Achter de lijkkoets kwam de bloemenbrik, een speciaal rijtuig voor bloemstukken. Halverwege de tocht naar Delft, bij het Instituut Leergangen De fensie in Rijswijk, verwisselden de prinsen van koets. Zij kregen daar gezelschap van koningin Beatrix en haar schoondochters Méxima en Laurentien. De ove rige leden van de koninklijke fa milie verzamelden zich in het stadhuis in Delft, samen met de buitenlandse gasten, onder A/vie koning Albert II en koningin Paola van België, koning Juan Carlos I en koningin Sofia van Spanje, koning Carl XVI Gustaf en koningin Silvia van Zweden, prins Akishino en prinses Kiko van Japan, prins Charles van Groot-Brittannië en de Duitse Bondspresident Johannes Rau. Prins Albert van Monaco zegde op het laatste moment af. Aan vankelijk was de komst van de prins wel aangekondigd. Waar om Albert heeft afgezegd, is niet bekend, aldus de Rijksvoorlich tingsdienst. De stoet arriveerde bij de Nieu we Kerk in Delft, waar om half een de uitvaartdienst begon. Deze werd voorgegaan door do minee Carel ter Linden. De the oloog Huub Oosterhuis hield een korte overdenking. Hierna werd de prins bijgezet in de koninklijke grafkelder. De ko ninklijke familie vertrok vervol gens naar paleis Noordeinde. Pagina Prins Claus: Meer over de uitvaart De rouwstoet op de Kneuterdijk in Den Haag richting Delft. Langs de kant de militaire erehaag en vele belangstellenden. Foto: GPD/Theo Bohmers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1