ECONOMIE J Vendex overweegt 'knokploeg' Even postpakketje afhalen bij tankstation Bundeling van giganten in fruitsector Sluiting dreigt voor Philips in Stadskanaal Protesten in havens op komst Intergas klaagt concurrenten aan jj|^yj Maatregelen om criminaliteit tegen te gaan Laurus met Edah terug naar lage-prijzenformule 'Behoud Melkertbanen in ruil voor lastenverlichting' vervangt gietijzeren en niet Uitzendkrachten steeds vaker op de schopstoel maandag 14 OKTOBER 2002 larcel Antonisse er Kolk naar bondgenoten ja CAO-coördinator Kolk van de vakcen- wil voorzitter van de 'j NV Bondgenoten at bevestigden bron- FNV vandaag. Van aat daarmee dwars in andidaat van het hui- ■s ur van FNV Bondge- bestuur geeft de an R. Oosterhout, ge organisatieadvi- ,'z »rkiezing bij FNV ten is nodig gewor- ft het huidige bestuur 'ïtt vervroegd aftreedt. Ithuwing charrelei cht - Woensdrecht [haar inwoners voorlo- !;aan te doen met het ■f charreleieren. De ge- j lgt hiermee het voor- is de Belgische buurge- ntwerpen en Sta- '3 ir onlangs te hoge di kten werden aange- ■J ïieren van scharrel- ii 1 particulieren. „Zo- ■i Dn van de vergiftiging "1 id is, moeten we er ictaee houden dat er er iets aan de hand 'c verklaart wethouder naar olie verder af groei van de vraag okrordt steeds kleiner. Rationale Energiebu- heeft bekendge- het zijn ramingen ag in dit jaar en in het q aar weer heeft ver- ar dit jaar gaat het IEA een groei met 0,2 4176,6 miljoen vaten Mer) per dag. Dat is [jjen minder dan waar- sireau in een eerdere 6 ging. Volgend jaar zal q iet 1,4 procent toene- ,7 miljoen vaten per 100.000 vaten min- een eerdere raming. oekt naar nt-vliegers a n - KLM begint bin- 2 et een wervingscam- 3 aspirant-piloten die 3 den opgeleid tot ver- Jjer. De luchtvaart- ipij heeft de komen- :ker 150 vliegers per door uitbreiding en ïg van haar lucht- voor kort waren er !n nieuwe piloten no- meer doordat de ;efüjd van gezagvoer - vvee jaar is verhoogd, p vliegers verlaat de •pij de komende ja- autoreus >p China f - Autoconcern ïrysler wil in tien jaar wart van zijn omzet den. Nu is dat 11 pro- al in China neemt de rhet automerk Mer- den haag/gpd - Het concern Vendex KBB wil maatrege len nemen om de criminaliteit in de warenhuizen van V &D en Hema tegen te gaan. Zo komen er ordeteams, die kunnen optreden tegen groepen die voor overlast zorgen. Verder worden in de V&D in Eindhoven honderd camera's opgehangen om klanten in de gaten te houden; dat is drie keer zoveel als in een doorsnee vestiging. Een woordvoerder van Vendex KBB zegt dat er in Den Haag en Amsterdam al een proef wordt gehouden met een interventieteam. „Dat zijn drie potige kerels. Win kels die last hebben van groepjes mensen die klanten treiteren of winkeldiefstal plegen, roepen de hulp van het team in. In het algemeen zie je die groep niet meer terug." De proef wordt op korte termijn uitgebreid tot twee andere, nog onbekende, plaatsen. Maar bij de filialen van V&D, Hema en de Bijenkorf in het centrum van Den Haag heeft het personeel alleen via de radio en via teletekst van deze 'knokploeg1 verno men. In de winkels zelf zijn ze nog niet gesignaleerd. „Wij werken gewoon en tot tevredenheid met geünifor meerde bewakers die wij inhuren bij de Nederlandse Veiligheidsdienst", zegt Euverman, die gisteren de lei ding over de Hema in de binnenstad had. Ook bij de Bijenkorf reageert het personeel verrast. „Ik heb het ge hoord op de radio", zegt een medewerkster van Klan tenservice. „Maar die mensen zijn er nog niet", laat ook de bedrijfsleider via deze medewerkster weten. De totale omzetschade bij Vendex KBB als gevolg van onder meer winkeldiefstal en interne fraude bedraagt jaarlijks zo'n honderd miljoen euro, aldus de woord voerder. Elk jaar wordt er duizenden keren aangifte ge daan bij de politie. Vendex wil ook experimenteren met gezichtsherken ning, omdat het concern overweegt mensen die her haaldelijk stelen een winkelverbod op te leggen. Ook ko men er surveillanten in burger. Het concern wil daar naast klanten aanzetten om met betaalkaarten af te re kenen, zodat er minder contant geld in de kassa's zit. Fru'rt-NL gaat opereren vanuit het hoofdkwartier van Fruitmasters in Geldermalsen, waar onder meer een modern pak- en sorteerstation aan wezig is. Foto: GPDA/idiphoto geldermalsen-breda/gpd - Nederlands grootste fruitleveranciers, Fruitmasters uit Geldermalsen en The Greenery uit Breda, gaan hun aanbod bundelen. De nieuwe on derneming Fruit-NL wordt de grootste aan voerder van Nederlands fruit met een jaar omzet van 180 miljoen euro. Dat betekent een doorbraak voor de Neder landse fruitsector. Drie jaar geleden strand de een volledige bundeling van aanvoer en afeet van Nederlands fruit. Fruit-NL ver koopt het fruit straks aan de verkoopbedrij- ven van Fruitmasters, The Greenery en han delsbedrijven die in de afzetmarkt eikaars concurrenten blijven. De start kan nog gedwarsboomd worden door de kartelpolitie NMa. Ook moeten The Greenery en Fruitmasters nog instemming vragen aan hun leden en goedkeuring krij gen van de ondernemingsraden. Fruitmasters en The Greenery zetten samen 300 miljoen kilo fruit af. Dat is de helft van alle hardfruit (appels, peren), zachtfruit (aardbeien) en pit- en steenvruchten (prui men en kersen) in Nederland. De andere helft wordt afgezet door telersverenigingen en kleine veilingen. Beiden krijgen de helft van de aandelen in Fruit-NL, dat vanuit Geldermalsen - huidig hoofdkwartier van Fruitmasters - gaat ope reren. „Er komt één klok voor de prijsvor ming van fruit en die staat in Geldermal sen". zegt directeur Verwoert van Fruitmas ters en beoogd directievoorzitter van Fruit NL Ongeveer de helft van het fruit wordt via de veilingklok verkocht, de andere helft via contracten. Bundeling van het fruitaanbod moet tot 'aanzienlijke kostenbesparing leiden' en heeft ook lagere tarieven voor de telers tot gevolg. Ook moet de ontwikkeling van nieu we rassen erdoor worden gestimuleerd. Vol gens Verwoert staat de Nederlandse fruit sector dankzij deze krachtenbundeling ster ker tegenover de circa tien grote Europese supermarktketens die de inkoop domine ren. Volgens directeur Van Es van The Greenery is er nu meer draagvlak voor samenwerking dan drie jaar geleden. .Appeltelers hebben de noodzaak ook gevoeld in hun portemon nee. De prijzen liggen dit jaar grofweg een derde onder die van vorig jaar, omdat er sprake is van overaanbod in Europa." De organisatie van fruittelers (NFO) juicht de krachtenbundeling toe en hoopt dat ook de overige telers tot de nieuwe organisatie toe treden. „Dit is de laatste kans", zegt NFO-voorzitter Van Haarlem. stads kan aal/g pd - De toekomst van Philips Stadskanaal ziet er somber uit. Bij LG Philips Dis plays, de gezamenlijke onderne ming van Philips en de Kore aanse beeldbuizenfabrikant LG Elektronics, moet fors worden bezuinigd. Het hoofdkantoor van LG (Lucky Goldstar) in Hong Kong heeft directeur Dodd van de fa briek, waar 120 mensen werken, opgedragen ruim 30 procent te bezuinigen. „Dat zou het einde van Philips Stadskanaal beteke nen", zegt voorzitter Kremer van de ondernemingsraad. Volgens Kremer wordt de Phi lips halfgeleiderfabriek in de dreigende val van LG meege sleurd. „Philips Semi-conduc- tors zou dan alleen alle over headkosten moeten betalen. Dat lukt nooit." rotterdam/gpd - In de Europe- se havens dreigen de komende weken acties van werknemers. Onder de vlag van de Europese Transport Federatie willen de vakbonden en de havenwerkers protesteren tegen de liberalise ringsplannen van Europees commissaris De Palacio (trans port). De sectorraad havens van FNV Bondgenoten besloot on langs dat de havenwerkers in Rotterdam zich unaniem zullen verweren tegen de voorstellen van Brussel. Bestuurder Stam: „Er komen ac ties in alle Europese havens." Volgens de vakbondsman wordt vooral gedacht aan 'slimme' ac ties. „We moeten de rederijen, die de kwade genius zijn achter de voorstellen van Brussel, hard aanpakken. Dus geen staking van 24 uur, maar eerder verras singsacties met eerst een uurtje hier en dan weer een paar uur daar. Zodat een schip dus niet alleen in Rotterdam drie uur vertraging oploopt, maar bij voorbeeld ook in Barcelona," legt hij uit. De FNV-bestuurder hoopt dat ook niet-Europese havens aan de protesten zullen meedoen. Stam heeft al vaker gewezen op de gevolgen die de Europese plannen voor havenwerkers kunnen hebben. „Werkgevers en stuwadoors willen naar goedkope arbeidskrachten toe." De kans bestaat dat het Euro pees parlement al volgende maand een beslissing neemt over de liberaliseringsplannen. den bosch/anp - Edah grijpt weer naar het wapen van de la ge prijzen. De formule van su permarktconcern Laurus wil daarmee beter concurreren met 'prijsvechters' als C1000 en Jum bo. Edah's 'lage-prijzenimago" liep deuken op door de mislukte Konmar-ombouw vorig jaar. Om die operatie te bekostigen gingen veel prijzen omhoog. Edah moest het hebben van aanbiedingen. „Het oude ge zicht was verdwenen", erkende een Laurus-woordvoerster giste ren. Bij de 286 Edah-winkels gaan de prijzen weer naar beneden om klanten te trekken: het bedrijf wil minder afhankelijk worden van aanbiedingen. Edah krijgt daarom meer eigen merken in de schappen, maar de duurdere A-merken blijven. „Het wordt geen Aldi of Lidlverzekert de woordvoerster. „Het blijft een winkel waar je al je boodschap pen kunt doen." Ooit wilde Laurus alleen nog de concurrentie aangaan met Al- bert Heijn. Alle filialen moesten daartoe worden omgebouwd tot Konmar. Dat plan mislukte fa liekant en in november werd de operatie stopgezet. De Franse branchegenoot Casino stak dit voorjaar de helpende hand toe: met een kapitaalinjectie werd Laurus van de ondergang gered. Twee maanden geleden trad oud-Aholddirecteur Bruijniks aan als topman. Tot nu toe hield hij zich op de vlakte over zijn plannen. Nu is duidelijk dat hij zijn drie Nederlandse formules Edah, Super de Boer en Konmar scherper in de markt wil zetten. De 47 grote Konmar-winkels worden 'super-stores' die de concurrentie aangaan met on der meer Albert Heijn XL Super de Boer en de 86 kleinere Konmars richten zich op het zo geheten middensegment van de markt „Dat zijn de supermark ten waar je je dagelijkse bood schappen doet", aldus de woordvoerster. Edah positio neert zich tussen die winkels en discounters als Aldi. Bruijniks denkt het bedrijf weer winstge vend te maken. Een termijn heeft hij zichzelf niet gesteld. FNV: "Werk gaat boven inkomen' amsterdam/anp - Lastenverlich ting is voor de FNV niet nodig als de regering de gesubsidieer de arbeid in stand houdt. Het kabinet-Balkenende wil duizen den zogeheten Melkertbanen la ten verdwijnen. De vakcentrale wil die banen behouden en be talen uit WW-premieoverschot- ten. Het kabinet heeft werknemers een lastenverlichting toegezegd van 500 miljoen euro als de loonstijging gematigd uitpakt. Dat gebeurt in de vorm van la gere WW-premies. De premies hoeven van de FNV niet omlaag als de Melkertbanen blijven be staan. „Werk gaat boven inko men", aldus bestuurster Jonge- rius. De vakcentrale hoopt over het plan te kunnen praten tijdens het traditionele najaarsoverleg tussen bonden, werkgevers en kabinet eind november. Hoeveel geld er met het plan is gemoeid, is nog niet duidelijk. De FNV vraagt ook de ministe ries van volksgezondheid, bin nenlandse zaken en onderwijs om een bijdrage. Dat geld moet komen uit de extra bijdragen die ze hebben gekregen. Volgens de vakcentrale zijn er juist op de terreinen waar die ministeries actief zijn, veel Melkertbanen te vinden. De FNV is al eerder te hoop gelopen tegen de kabi netsplannen. die 31.000 banen zouden kosten. Ook het CNV. vindt het onbegrijpelijk dat de regering in een periode waarin de werkloosheid toeneemt, wil snijden in gesubsidieerde ar beid. Het CNV vindt het plan van de FNV echter te prema tuur. omdat onduidelijk is hoe de lastenverlichting uitpakt. De WD wijst het FNV-plan op voorhand af, vooral omdat de fi nanciering ervan niet zou deu gen. „De middelen die de FNV wil aanwenden zijn er niet", al dus Kamerlid Jorritsma zaterdag in een reactie bij Radio-2. De OR is inmiddels onder voor waarden akkoord gegaan met de overplaatsing van de afdeling Implotec naar China. Daarmee gaan 127 banen verloren, zodat er na de verplaatsing nog 400 mensen werken. oosterhout/gpd - Energiebedrijf Intergas heeft bij energietoezichthouder DTe klachten ingediend tegen concurrenten Essent en Our Energy wegens ongeoorloofde concurrentie. Essent zou nu al op jacht zijn naar particuliere klanten op de gasmarkt, terwijl dat wettelijk nog is verboden. En groene-stroomverkoper Our Energy zou klanten misleiden en contracten aansmeren, waar ze slechts met veel moeite van afkomen. Es sent doet volgens Intergas aan koppelverkoop. De groene stroomklanten krijgen volgens Intergas het aanbod om ook gas van Essent te betrekken. „En dat kan niet, omdat de gasmarkt pas volgend jaar vrij wordt", zegt productmanager Braun. Ook zou Essent via huis-aan-huisacties nu al aardgasklanten buiten haar verzorgingsgebied po gen te winnen. „Wij houden ons aan de regels", reageert Essent- woordvoerder Otten. „Wij vragen onze 'stroom klanten' of ze interesse hebben in groene stroom. Hebben ze dat, dan bieden we ze aan voor hen te vens de gasrekening te betalen. Ze krijgen dan één factuur. Wij vragen bij Intergas de rekening op, betalen die en verrekenen die dan weer met de klant. Dat is volkomen legaal. Directeur Van Scherpenzeel van Our Energy vindt de aantijging belachelijk. „We benaderen de men sen telefonisch. Als ze geïnteresseerd zijn in onze groene stroom vragen naar hun bank- of giro nummer omdat we dan zo snel mogelijk een con tract kunnen opmaken. De mensen krijgen tien dagen bedenktijd. We bellen ze tussendoor nog eens om te vragen of ze met ons in zee willen. Doen ze dat, dan maken wij het contract op en dan zitten ze er aan vast. Zo werkt dat nu eenmaal met telefonische verkopen. Bij de Consumentenbond zijn diverse klachten over Our Energy binnengekomen. Volgens de bond bedient het bedrijf zich van 'ron- selstrategieën' en 'neemt Our Energy het niet zo nauw met het verstrekken van juiste informatie'. toe. De ondeme- erhandelt nog met de gering over de bouw mek. pi a/crd - Energiebedrijf geen reden om ruim neter gietijzeren gas- vervangen. De Raad ransportveiligheid ad- et oude leidingennet- ïderzoeken op gebre- sn explosie vorig jaar >ij een woning in Am- Ivoerder van Nuon, iterbedrijf Continuon Dmeter gasleiding be- dat de leidingen elke 'orden gecontroleerd, in letterlijk nagelopen, irt volgens de regels oninklijke Vereniging •rieken Nederland." •ren gasleidingen lig- eid door heel Neder- ive in Noord-Holland •leiding in de jaren ze- tachtig ook toegepast ind, Friesland en Fle- algens Nuon zijn de sterk genoeg om ten- 0 jaar te worden ge- uon gebruikt tegen in nieuw type gietijze- en pvc-buis. amsterdam/gpd - Uitzenden was tot voor kort big business. De zoektocht naar nieuw perso neel nam de afgelopen jaren vaak mythische vormen aan. Die tijden zijn voorbij en de gro te uitzendorganisaties zitten al maanden op de schopstoel van de beurs. De aandelenkoersen van Randstad en Vedior zijn door het uitblijven van econo misch herstel in twee maanden tijd meer dan gehalveerd. De 'barometers' van de econo mie worden ze wel eens ge noemd. Zodra de economie aantrekt, staan de uitzenders in de voorste rij om daarvan te profiteren. Bedrijven die snel personeel nodig hebben, klop pen doorgaans het eerst aan bij een uitzendbureau. Randstad, Vedior en Adecco staan in de startblokken voor betere tijden. Alle drie hebben nu meer kan toorruimte en personeel achter de hand dan nodig is. De (te) hoge kosten die met die overca paciteit gepaard gaan, nemen de uitzenders voor lief. Maar hoelang? Want van econo mische herstel is nog geen spra ke. Volgens CBS-cijfers kwam de groei in het tweede kwartaal zelfs tot stilstand. Ook op de ar beidsmarkt staan de signalen nog steeds op oranje. Het aantal werklozen zal het komende jaar met zo'n 10.000 per maand op lopen, terwijl het aantal open staande vacatures bij commer ciële bedrijven voor het eerst sinds jaren afneemt. De eerste twijfel over de kracht van het herstel kwamen in mei. De aandelenkoersen van Rand stad en Vedior schommelden op dat moment rond de 15 euro. De grootste koersklappen vielen in september. Analisten schrij ven die daling toe aan het alge hele sentiment op de beurs. En de angst van beleggers dat som mige uitzenders niet aan hun bankverplichtingen kunnen vol doen. Dergelijke geruchten zorgden er onlangs voor dat Vedior in vier dagen meer dan 30 procent van de beurswaarde in rook zag op gaan Analisten schatten de risico's van betalingsproblemen met banken niet hoog in. En Vedior liet weten dat dit jaar aan de be talingen kan worden voldaan. De watchers maken zich meer zorgen over de marges die de uitzenders behalen. De uurtarie ven voor flexibele arbeid staan onder druk. En Adecco liet on langs doorschemeren dat de winstgevendheid tot nu toe te genvalt. door Harrie Verrijt veldhoven - De Belgische pak ketbezorger Kiala spreidt zijn vleugels uit in Nederland. De af gelopen week werd begonnen in Brabant en medio 2003 moet het bedrijf in het hele land actief zijn. Kiala is ervan overtuigd dat het succes van België is te kopiëren. Daar zijn in het eerste jaar 700.000 pakketjes afgeleverd. De klant moet het pakket bij een winkel of tankstation in de buurt afhalen. Directeur Benelux Jahn: „Uit ons onderzoek blijkt dat meer dan de helft van de mensen niet blij is met bezorging van een pakket aan huis. Dat zijn de ac tieven, de tweeverdieners, men sen die vaak van huis zijn." Kiala begon in België en Luxem burg in juli 2001. Het succes was direct zo groot omdat 3 Suisses (Otto) en La Redoute, twee grote cataloguswarenhuizen, levering via Kiala in hun pakket opna men. Later volgden ook Yves Rocher, De Shoplijn (bestellen via telefoon) en Proxis.be (inter net). Nu is bij 60 procent van de Belgische 'verkopers op afstand' levering via 274 Kiala-punten Tweeverdieners halen postpakketjes vaak liever af in de buurt dan dat ze vrij moeten nemen voor bezor ging aan huis. Foto: ANP/Raymond Rutting mogelijk. Jahn: „We willen dat mensen binnen een straal van vijf kilo meter een afhaalpunt hebben. Voo rlopig lukt dat bij 70 procent van de bevolking. De afhaalpun- ten moeten voldoende pakketjes omzetten om het voor de distri- butiedienst en de ondernemers lucratief te maken." Kiala start in Noord-Brabant met 43 afhaalpunten en in heel Nederland met 400. Op lange termijn is de inzet 1500 afhaal punt n." Vooralsnog is Kiala vooral te vinden bij Total-tank- stations, Spar-supermarkten en onafhankelijke winkeliers als bloemenzaken, sigarenwinkels en boekhandels. Nederlanders kunnen voorlopig pakketjes via Kiala laten komen als ze klant zijn van Otto. Proxis.nl en Yves Rocher. Onderhandelingen met Neckerman zijn volgens Jahn in een vergevorderd stadium en ook Wehkamp is benaderd. Het systeem is geheel papierloos ingericht. Pakketten worden verspreid via een distributiecen trum in Ede. Zowel ddpiauffeur als de beheerder van het afhaal punt beschikt over een palm top waarmee de streepjescode gescand wordt en direct draad loos doorgegeven aan de com puter van Kiala. Als de chauffeur de pakjes aflevert komt de handtekening voor ontvangst op de palm-top. Hierna wordt de klant automatisch gebeld met de mededeling dat het pakketje kan worden afgehaald. Kiala wil zijn activiteiten ook uitbreiden naar Frankrijk en Duitsland. Daarvoor is bij finan ciers 17 miljoen euro bemach tigt. In Frankrijk wordt een deel geïnvesteerd in een distributie net met 3.300 afhaalpunten van het Franse postorderbedrijf Trois Suisse/Mondial Relay.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7