Aanslag schudt Indonesië wakker BUITENLAND Vertrouwensbreuk lijkt niet te lijmen in Noord-Ierland Apathieledematen en glas in Kuta Beach Servische verkiezingen na lage opkomst over Scheikundestudent zat achter dodelijke explosie Helsinki Politie zegt met opzet niet veel over schutter 'Bin Laden snel weer te zien' Monsterzege Pakistaanse moslimfundamentalisten ïfl Inspecteurs ■Ben alles zien - De wapeninspecteurs mogen van Irak alles it ze wensen te zien. Dit lliliraakse vice-president an tegen het Duitse ad Der Spiegel gezegd, an beantwoordde daar- i vraag of ook de paleizen den van de Iraakse leider jt p Hussein konden wor- Ifcspecteerd. Bij eerdere ies mocht dat niet. Ra- irees de houding van iselier Schroder, die litse deelname aan een 'Jjj 'ipp Irak is. politieman l kinderporno Een Britse politieman ipecialiseerd in de p \|gen terrorisme, is aan- :n tijdens een onder- kinderporno op in- [ij wordt verdacht van Hmloaden van pomogra- Mdmateriaal. In sep- werden om dezelfde re- totlJwee politiemannen ge veerd, die beiden een pro- tie rol speelden in de zaak B.V ontvoerde en vermoorde jPtoj Holly Wells en Jessica aanslagen in weit verijdeld - Koeweit heeft volgens iringswoorvoerder met itie van vijfden ver die banden hadden laeda een aantal nieu- iagen op westerse doe- je oliestaat verijdeld, poraanstaande leden groep waren getraind in raak,n van het terreurnetwerk 8 'ama bin Laden in Afgha- Zij werden dinsdag ge- adat ze Amerikaanse ers hadden beschoten, wdvoerder weigerde de- geven over de doelen de groep aanslagen zou i beraamd. Hij zei alleen ijzen waren gevon- dduikster bij poging fOMiNCO - De Franse Audrey Mestte is zater- e Dominicaanse Repu- bi het leven gekomen bij irdpoging. Zij wilde het icord diep duiken zon- itofmasker verbreken, at nu staat op 162 meter, iw poogde 171 meter te paar werd levenloos bo ter gehaald. Reanimatie Liiiet meer baten. De oor- de tragedie is niet be- lestre was met 130 me- ludster van het wereld lij de vrouwen. verpen pakt pirverdachte ii - De politie van Ant- 0 heeft vorige week een p man van Marokkaanse ft gearresteerd op ver- Jg van banden met het (netwerk al-Qaeda. Vol- 1 Standaard is de arres- |n bekende van Tarek pfi, de Tunesiër die afge- (ecember in België werd ikt en die ervan wordt ht nieuwe leden te heb- jvorven voor al-Qaeda. B zou bovendien de ioordenaars van de Af- je anti-Talibanleider d van valse Belgische ^|rten zou hebben voor- Otandelingen len Daloa in De rebellerende mili- Ivoorkust hebben gis- loa veroverd, een van igrijkste centra voor de eelt in het westen van het 'e stuitten niet op verzet t regeringsleger. Het ge- i Ivoorkust laaide vorige veer op na een mislukte delingspoging. Sinds 19 ober zijn militairen aan titen. President Gbagbo ot nu toe geweigerd een •het-vuren te tekenen, m zijn Angolese troepen ^orkust gevlogen om het ;sleger bij te staan. lijnse soldaten in in valstrik ianca - Filipijnse militai- bben gisteren op het zui- eiland Jolo de jacht inge- een grote groep rebellen islamitische terreurbe- g Abu Sayyaf, die een dag een peloton mariniers in jiderlaag had laten lopen, riniers kwamen in de faag om het leven en 26 p gewond. Het langduri- echt kostte bovendien an de circa honderd bij betrokken rebellen 'n. De Filipijnse regering al enige tijd dat de Abu ijwel is uitgeroeid door itschalig offensief van •ijnse leger, dat hulp fan Amerikaanse militai- e aanval van zaterdag thter één van de grootste afgelopen jaar. door Tim Preger en Mar greet Botter kuta-denpasar/anp - In de straat in Kuta Beach waar zater dag een enorme autobom ex plodeerde, is het de ochtend na de aanslag nog steeds een enor me chaos. Veel winkeltjes zijn gesloten en van andere zijn de ruiten uit de puien geslagen. Tot drie straten verderop ligt het as falt bezaaid met glas. Een krater van zo'n acht meter laat zien waar de bom bij discotheek Sari Club tot ontploffing kwam. Ook van de gebouwen in de naaste omgeving is weinig over. Het gebied is afgezet door de Amerikaanse veiligheidsdienst FBI. De brandweer is nog steeds bezig met blussen en bij tijd en wijle storten delen van nabij ge legen panden in. Tussen de modder op straat liggen afge rukte ledematen en niet te defi niëren verkoolde mensenresten. Daartussen lopen apatische mensen. Afgezien van veel journalisten bevinden zich verdacht weinig westerlingen op de straten van het anders zo toeristische Kuta, dat ook wel het Torremolinos voor de 'Aussies' wordt ge noemd: het plaatsje trekt jaar lijks vele duizenden toeristen uit Australië die komen feesten op Bali. Nu lopen veel Australiërs ver dwaasd en verdrietig rond in het ziekenhuis van Denpasar. „Wie heeft er bloedgroep O-negatief, er is te weinig van!", roept een Australiër vertwijfeld naar iedere voorbijganger in het ziekenhuis. Het ziekenhuis in de wijk Sanglah is het grootste van de vijf hospitaals in Denpasar. De meesten van de gewonden en overledenen van de aanslag zijn er naartoe gebracht. Zowel wes terlingen als Indonesiërs lopen met verbonden ledematen. De gelukkigen onder hen hebben slechts enkele schrammetjes op gelopen. Lijsten met namen tonen de ge wonden en overledenen die el ders zijn ondergebracht in zie kenhuizen. Ook een lijst met vermisten wordt bijgehouden. Het mortuarium van het zieken huis vormt een chaotische plek waar mensen hun geliefde kun nen identificeren. Er hangt een geur van verbrand vlees, die zelfs met een monddoekje voor vrijwel ondraaglijk is. Teams van vier mensen dragen de brancards met (resten van) overledenen. Ze worden buiten naast elkaar neergelegd, van het publiek gescheiden door een provisorisch gespannen laken. Tientallen nieuwsgierige toe schouwers wagen het over de gespannen lakens te kijken en worden geconfronteerd met verbrande lichamen. Vreemd genoeg is er geen paniek. Er lijkt een soort gelatenheid te heer sen, waaruit blijkt dat de om vang van de aanslag nog niet ten volle is doorgedrongen. Wat wel meteen is doorgedron gen tot de meeste Balinezen, is dat deze aanslag de nekslag be tekent voor het toerisme. Maar liefst 60 procent van de Baline zen verdient zijn brood in de toeristensector. „Nu weet ik ze ker dat ik failliet zal gaan", aldus een aangedane hoteleigenaar. Na 11 september vorig jaar en de rellen op verschillende eilan den in Indonesië (Sulawesi, Ja va, Molukken) had het toerisme toch al een flinke klap gekregen. Tot op heden was Bali als hin doeïstische enclave in het groot ste moslimland ter wereld ech ter nog steeds favoriet bij vakan tiegangers. Maar met deze aan slagen lijkt het toeristenseizoen definitief over. dubai/ap - Osama bin Laden leeft en zal binnenkort weer van zich laten horen door middel van een videoband. Een voor aanstaand lid van zijn al-Qaeda- netwerk heeft dat in een Ara bisch weekblad gezegd. Door veiligheidsmaatregelen en zijn beperkte bewegingsvrijheid is Bin Laden wat cükker geworden, maar verder is hij gezond, aldus Abdel Rahman al-Rashed in Al Majalla. Hij werd via e-mail ge ïnterviewd. Al-Rashed verklaar de dat Bin Laden ervoor geko zen heeft om niet op de eerste verjaardag van 11 september een videoband te verspreiden omdat hij niet wil dat mensen 'de overwinning aan zijn per soon koppelen'. In het interview ontkende al-Rashed dat al-Qae da banden heeft met het regime van Saddam Hussein in Irak. door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - De Serviërs moeten opnieuw naar de stembus om een president te kiezen. In de tweede ronde van de presi dentsverkiezingen bracht giste ren slechts 45 procent van de kiezers zijn stem uit, vijf procent minder dan het grondwettelijk vereiste minimum. De nieuwe verkiezingen moeten binnen drie maanden plaatsvinden. In de tweede ronde kruisten de nationalist Vojislav Kostunica en de hervormer Miroljub Labos de degens. Kostunica zou met een ruime marge van Labos, de kan didaat van premier Djindjic, hebben gewonnen. Blijkens een peiling laeeg Kostunica ruim 66 procent van de stemmen. Hij had ook al in de eerste ronde gewonnen. De lage opkomst kwam niet als een verrassing, nadat de ulttanationalist Vojisl av Seselj zijn aanhang had opge roepen thuis te blijven. Seselj kreeg bij de eerste ronde meer dan 20 procent van de stem men. Kostunica deed mee om dat zijn huidige baan als presi dent van Joegoslavië verdwijnt, als dit land volgens plan vol gend jaar ophoudt te bestaan. Hij wil het presidentschap ge bruiken om de pro-westerse Dj indjic ten val te brengen. De lage opkomst kwam Djindjic dan ook goed uit. Hij en Kos tunica maakten in de herfst van 2000 deel uit van de coalitie die Slobodan Milosevic ten val bracht. Kostunica ontpopte zich echter als een nationalist, terwijl Djindjic in ijltempo 's lands eco nomie begon te hervormen. Om daarbij niet gehinderd te wor den door sancties van het Wes ten, leverde hij Milosevic uit aan het tribunaal in Den Haag. Dat betekende het einde van de sa menwerking met Kostunica. door onze correspondent Harald Doornbos Islamabad - Tegen de verwach ting in hebben fundamentalisti sche moslims een monsterwinst geboekt tijdens de verkiezingen van vorige week in Pakistan. De fundamentalisen willen de sha- ria, de strikte islamitische wet geving, invoeren en de aanwezi ge Amerikaanse troepen het land uit zetten. De MMA, een coalitie van zes partijen, ging van 2 naar 45 ze tels. Ook slaagde ze er in om de meerderheid te krijgen in twee provincies tijdens gelijktijdige verkiezingen voor regionale par lementen. In Ballochistan en NWPF, twee provincies die aan Afghanistan grenzen, kunnen de fundamentalisten nu zelfs een meerderheidsregering vormen. In die regio's zijn Amerikaanse troepen al maanden bezig met het uitschakelen van gevluchte Taliban- en al-Qaeda-leden. MMA-leiders hebben tot-tegen strijdige signalen laten horen. Volgens sommigen moeten de Amerikanen inderdaad zo snel mogelijk weg, anderen realise ren zich dat dit volledig indruist tegen de nationale, pro-Ameri kaanse politiek van president Musharraf. De fundamentalisten, die profi teren van een golf van anti- Amerikanisme, hebben tevens aangekondigd dat onder de sha- ria tv verboden zou moeten worden, internetcafés dicht moeten en vrouwen weer ver plicht dienen te worden de bur- qa te dragen. De nationale ver kiezingen zijn gewonnen door de PMLQ, een aan Musharraf gelieerde partij. Die kreeg 77 van 272 zetels. De partij van ex-pre- mier Benazir Bhutto kwam met 63 zetels niet verder dan een tweede plaats. Zij liet vanuit haar ballingsoord Londen weten dat er op grote schaal fraude is gepleegd. Ook EU-waarnemers uitten kritiek op het verloop van tléltembusgang. helsinki/gpd - De dader van de bomaanslag die vrijdag avond bij Helsinki zeven mensen het leven kostte, was volgens de politie de 19-jarige Finse scheikundestudent Petri Gerdt. Hij was zelf bij de dodelijke slachtoffers. Met hem kwamen twee mannen, drie vrouwen en een kind om. Vijftig gewonden worden nog in ziekenhuizen verpleegd. De politie herkende Gerdt op beelden van bewakingsca mera's in het winkelcentrum waar de bom ontplofte. Bij huiszoeking in zijn flat vond men materiaal en van in ternet geplukte instructies voor het maken van een bom. Over het motief is niets bekend. Gerdt was geen bekende van de politie en handelde waarschijnlijk al leen. Zelfmoord is de meest voor de hand liggende theorie. Er lijken geen politieke motieven, maar volgens minister van binnenlandse zaken Itala was de aanslag wel be doeld om zoveel mogelijk schade aan te richten. De bom ging af op een plek waar een clown net ballonnen had uitgereikt aan kinderen. Het twee kilo zware projectiel was zo gebouwd dat bij ontploffing scherven en hagelkorrels in het rond vlogen. Zeker zeventig mensen raakten gewond, van wie tien ernstig. Acht kinderen zijn met ernstige scherf- en ha- gelwonden opgenomen. Twee kinderen liggen op de in tensive care. Een speciaal crisiscentrum werd over spoeld met telefoontjes van bange en boze Finnen. Tot afgelopen zomer kwamen bomaanslagen in Finland vrijwel niet voor. In juli ontplofte in het centrum vaïi Helsinki een autobom, waarbij één persoon werd ge dood. Het ging toen waarschijnlijk om een criminele af rekening. door onze correspondent Theo Haerkens medan - De bloedige aanslag van dit weekeinde op het toeristeneiland Bali heeft Indonesië in één klap duidelijk ge maakt dat het niet vrij is van het terroris me dat de wereld kwelt. Lange tijd hebben de autoriteiten echter volgehouden dat er geen aanwijzingen en zeker geen bewijzen waren dat terreurorganisaties als al-Oaeda er voet aan de grond zouden hebben. Steeds ook weigerde de regering op te treden tegen moslimradicalen uit eigen land die de burgeroorlog in de Molukken nieuw leven wilden inblazen en cafés en discotheken aanvielen, omdat zij die be schouwen als poel van verderf. Pas de laatste weken geven hoge functio narissen schoorvoetend toe dat er anti westerse terroristen actief zijn binnen de landsgrenzen. Twee verdachten van ter roristische activiteiten werden in betrek kelijke stilte opgepakt. Het gaat om Omar al-Farouk uit Koeweit, en Reda. De eerste werd intussen geruisloos uitgeleverd aan de Amerikanen. Sinds de aanslagen van 11 september vo rig jaar in de VS heeft Indonesië zware kritiek te verduren gekregen van de buur landen Maleisië en Singapore, die zelf tientallen verdachten van terrorisme op pakten. Zij verdenken ook de Indonesi sche moslimleraar Abu Bakar Baashir van terrorisme. Hij vluchtte nog niet zo lang geleden terug naar zijn vaderland, waar hij onder Socharto op de zwarte lijst stond. Jarenlang leefde hij ondergedoken in Maleisië. Abu Bakar geeft les aan een moslimkost school in de midden-Javaanse konings stad Solo, en betuigt openlijk zijn steun aan Osama bin Laden. Een aantal ex- leerlingen is in buurlanden opgepakt en veroordeeld wegens terrorisme, maar In donesië zag geen aanleiding om hem te arresteren. Met de brute aanslag op Bali wordt het land geconfronteerd met een werkelijk heid die het liever niet wilde zien. Angst voor radicale splintergroepen die het recht in eigen hand namen, weerhield de regering ervan openlijk steun te geven aan de strijd tegen het terrorisme. On langs liet de Amerikaanse ambassadeur echter doorschemeren dat Indonesië af gelopen jaar aanzienlijk méér deed dan het liet zien. Het land met de grootste moslimge meenschap in de wereld heeft nu weinig keus meer. De aanslag in Bali is de nek slag voor het toch al kwakkelende toeris me, een van de steunpilaren van de eco nomie die de crisis van 1997 maar niet te boven weet te komen. Ook investeerders laten het nog steeds afweten wegens de vele onzekerheden in het land. Vanuit de lucht is goed te zien wat voor een ravage de autobom in Kuta Beach heeft aangericht. Foto: Reuters Een politieman toont de 'montagefoto' van de vermoedelijke auto van de scherpschutter. Foto: Reuters/Jim Bourg washington/anp - De Ameri kaanse politie heeft uitgelegd waarom ze zo weinig informatie naar buiten brengt over de sluipschutter die acht mensen heeft gedood en twee heeft ver wond. De rechercheurs zeggen dat ze proberen de hulp van het publiek te krijgen, zonder té ge detailleerde kennis naar buiten te brengen. Zaterdag bracht de politie infor matie naar buiten over een voertuig dat in de buurt van de schietpartijen is gezien, maar tot nu toe weigert ze een omschrij ving van de verdachte te geven. De politie wil evenmin kwijt of getuigen de schutter hebben ge- jpen en of hij is vastgelegd op bewakingsvideo's. Tot nu toe is niet duidelijk wie de aanvallen op willekeurige burgers in de regio Washington uitvoert. Volgens deskundigen is de dader waarschijnlijk een man die is opgegroeid met vuurwa pens en een militaire training heeft gehad. De tv-zender NBC meldde giste ren dat het ministerie van de fensie gaat onderzoeken of de sluipschutter in haar archieven voorkomt. Hij zou een afgewe zen kandidaat kunnen zijn of een oude recruut die zich on derscheidde als schutter. De man raakte zijn slachtoffers steeds van grote afstand met slechts één kogel. door onze correspondent Harm Harkema londen - De Britse regering heeft vandaag het re gionale Noord-Ierse zelfbestuur geschorst en 'direct rule' vanuit Londen hersteld. Dat is voor de vierde keer sinds het vredesakkoord in 1998 in werking trad. Drie keer wisten de betrokkenen een konijn uit de hoge hoed te toveren, zodat het vredesproces weer kon voortkeutelen. Deze keer echter is er zelfs geen hoge hoed. Zelfs optimisten geloven niet meer in een spoedig herstel van de broze betrekkingen tussen de pro testantse unionisten, die onderdeel van het Ver enigd Koninkrijk willen blijven uitmaken, en de katholieke republikeinen die streven naar aanslui ting bij de Ierse Republiek. David Trimble, premier en leider van de gematig de unionistische UUP, eist niet minder dan op heffing van het verboden Ierse Republikeinse Le ger (IRA) alvorens hij weer in een regering wil sa menwerken met Sinn Féin, de politieke tak van de IRA. Trimble moet wel, want hij voelt de adem van een steeds onwilliger wordende achterban in zijn nek. Hij weet echter ook dat zijn eis irreëel is. De republikeinen willen onder leiding van hun gehaaide strateeg Gerry Adams voortbouwen op het vredesproces, omdat zij inzien dat zij langs politieke weg meer succes boeken dan met bom men en kogels. Opheffing van de IRA is echter een optie die niet voorkomt in het republikeinse denk raam. De harde IRA-kem is daar simpelweg niet toe bereid. Zeker niet zolang het Britse leger aan wezig is in Noord-Ierland en protestantse terreur groepen nog geweld gebruiken. Nu de unionisten alleen onder onhaalbare voor waarden willen samenwerken met de republikei nen, is de basis onder het vredesakkoord wegge vallen. De Ierse premier Bertie Ahem zei gisteren nog te hopen dat de partijen bereid zijn tot een nieuwe ronde onderhandelingen, maar hij toonde begrip voor de unionisten die niet meer willen re geren met een partij die zich niet ondubbelzinnig van de gewapende strijd heeft afgekeerd. Zelf wei gert hij om dezelfde reden in een Ierse regering samen te werken met Sinn Féin. Als Ahem dat al doet, is het eigenlijk een klein wonder dat Trimble zich in 1998 met de onderte kening van het vredesakkoord wel bereid toonde tot samenwerking, nog voor het IRA ook maar één wapen had ingeleverd. De wereld jubelde, maar Trimbles achterban was minder geïmponeerd: Tijdens een referendum bleken vrijwel alle katho lieken het akkoord te steunen, maar gaf slechts een kleine meerderheid van de protestanten er zijn zegen aan. Toen in 1999 oud IRA-terrorist Martin McGuiness namens Sinn Féin onderwijsminister werd, groei de het unionistische onbehagen. Twee IRA-ont- wapeningsrondes maakten op unionisten geen indruk omdat ze slechts onder grote druk tot stand kwamen. En er zijn aanwijzingen dat de IRA duistere activiteiten blijft ontplooien, zoals het stelen van geheime politie-informatici het ver moorden en verwonden van criminal rivalen, het stimuleren van geweld tegen de politie. En dan was er de arrestatie van drie IRA-leden in een Co- lombiaans terroristennest Een ruim een week geleden bekend geworden spionagezaak werd de druppel die unionistische emmer deed overlopen. Bij een politie-inval in het regeringsgebouw in Belfast bleek dat Sinn Féin beschikte over gestolen geheime politiek en mili tair gevoelige informatie. In verband daarmee is onder andere het financiële hoofd van Sinn Féin gearresteerd. Niemand weet hoe het nu verder moet met Noord-Ierland. Nieuwe verkiezingen zouden een handige optie zijn geweest, als de kiezers sinds 1998 niet waren geradicaliseerd. Volgens alle pei lingen is aan katholieke zijde de gematigde SDLP als grootste partij inmiddels voorbijgestreefd door Sinn Féin. En aan protestantse zijde staat de on verzoenlijke dominee Ian Paisley met zijn Demo cratie Unionist Party klaar om Trimble en diens gematigde UUP te verpulveren.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5