Eenvoudige zaken afdoen zonder proces BINNENLAND Bomhoff voert politiek recept voor ellende uit' Parkeergarage Schiphol ingestort na felle brand Stank van kadavers is echt niet te harden ~i*N - Hen ovennoe- je man uit Epe en j in de auto zittende ftNunspeet zijn za- jag gewond geraakt, fier en een 12-jarige (ernstig letsel op. Na üe jaarlijkse mo- ices bij Six Flags wil- Dp weg naar huis ;n crossen. Volgens led hij met hoge [er het nabijgelegen «terrein en zag greppel over het pto vloog over de jan de inzittenden hitogordel. De be- iek volgens de poli- fon alcohol te heb ben. Vice-premier is gewend om de lakens uit te delen Plan D66 tegen verstopping rechtbank Moeder vondeling Luca meldt zich Hirsi Ali vluchtte voor de pers CDA stelt aan uitbreiding EU eveneens voorwaarden Onderzoekers verrichten sectie op dode zeehonden 8ERP ronden na oedig racen evende' (gebruikt - Het Erasmus Me- rum in Rotterdam aar af op een 're- vonf niertransplantaties je donoren. In de eer- naanden van dit jaar dergelijke transplan- pht op een totaal van 55 transplantaties, jchting komt het to- ruit op ongeveer zes- ste jaren komt het (rvoor dat een leven- ch aanbiedt. In 2001 aantal, onder andere iteitsproblemen bij uizen, aldus de Nier- het Erasmus MC is jehandelcapaciteit zoekactie man slaapt De politie Flevoland ren in de omgeving elbrug een grote laar een 20-jarige jt Friese Drogeham De jongen had sa- benden een house- isterdam bezocht en foorgen bij het tank- I de A6 in verwarde [gerend. De politie raalf uur uit met ipter, enkele speur- Itwee reddingsboten omgeving inclusief jeer doorzochten. Te- |nd dook hij in die reer op. Hij had in schuur liggen sla- dere school eter scoren Middelbare scholen nstige grondslag steeds gemiddeld jpenbare en niet-bij- holen. Dat blijkt uit se onderzoek naar taties dat het dag zaterdag publiceer- !t eerst is in het on- )k een islamitische school opgenomen, de Rotterdamse ISG >en vmbo, doet het volgens de Trouw- goed. De onderzoe eren een opvallende g in de prestaties van scholen. betere iële controle De Tweede-Kamer- de SP wil dat de fi- >ntrole bij bedrijven eterd. Aan de finan- kelijkheidsrelatie ountant en op- er moet een einde ko lt moet bestuurders rboden opties van ledrijf te bezitten. De eert deze week bij de financiële beschou- i plan om dit te be- ïn. SP-Kamerlid st hierbij naar de ïoudschandalen in ing snelweg lis LPG-tank dam - Een gekantelde gevuld met 25000 li as er de oorzaak van in de Al 5 tussen it Ridderkerk en Wijn- i beide richtingen 'erkeer werd afgeslo- lauffeur vloog rond 's ochtends bij de op- rijksweg richting Go- net zijn wagen uit de Jelandde tegen twee e tank bleef heel, irecte omgeving werd t voorzorg afgesloten 'erkeer. Het bergings- de rest van de dag in Dudende jt in Urk [r de derde achtereen- [zaterdagavond is het geweest op Urk. Pro- fe én sensatiebeluste prgen massaal de pn bekogelden ruiten femeentehuis en een politie arresteerde een longen voor vemie- klagen over Ï5 van de illegale bars >rp en de hoge prijzen horeca. door Paul Koopman den haag - Briljant, een echte intellectuele vrij denker wordt hij genoemd. Maar ook arrogant en sociaal gemankeerd. Dat Eduard Bomhoff amper drie maanden na zijn aantreden als mi nister in het middelpunt staat van ruzies en conflicten verbaast weinigen: „Bomhoff kan niet met mensen omgaan." Schrijver Maarten 't Hart, voormalig jeugd vriend, velt een snoeihard oordeel. „Eduard is heel duidelijk niets veranderd. Hij is nog net zo arrogant als vroeger. Minachting voor ie dereen die minder intellectuele capaciteiten heeft dan hijzelf. En eigenlijk is iedereen in de ogen van Eduard minder begaafd, dus min acht hij iedereen.." Hoogleraar politicologie Bart Tromp, die Bomhoff nog kent uit zijn studententijd, zegt: „„Hij is er te sterk van overtuigd dat hij de eni ge is die weet hoe het zit. Dat is in de politiek een recept voor ellende, en dat voert hij met veel succes uit." Vorige week donderdag kwamen zes LPF-be- windslieden bij elkaar om de vertrouwenscri sis tussen Bomhoff en zijn collega-minister Herman Heinsbroek van economische zaken te bespreken. Waar twee kijven hebben twee schuld wil de volkswijsheid. Maar Bomhoff maakt van de twee wél de meest onbuigzame indruk. Tweede-Kamerleden van CDA, WD, Groenlinks en SP beklaagden zich over zijn hautaine optreden tijdens debatten. Collega minister Remkes (WD) botste met Bomhoff naar aanleiding van diens plan een topambte naar te ontslaan. LPF-fractievoorzitter Wijn schenk verweet Bomhoff autistisch gedrag. „Bomhoff is meer de man van gelijk hebben dan van gelijk krijgen", zegt Leo van der Geest, directeur van het economisch instituut Nyfer, dat ooit door Bomhoff zelf werd opgericht. „Hij zit vol ideeën en heeft ook een enorme zendingsdrang om ze uit te voeren. Hij kan ze ker mensen enthousiasmeren en weet ze ook meestal mee te krijgen. Maar hij is geen man van gezelligheid. Als er in de menselijke sfeer problemen waren, signaleerde hij dat wel, maar het oplossen liet hij aan een ander over." De huidige minister van volksgezondheid is gewend om de lakens uit te delen. Hij was in zijn studententijd al voorzitter van de studen tenvakbeweging. Aan de universiteit Nyenrode was hij hoofd van de faculteit macro-econo mie. Daarnaast had hij als vaste columnist van NRC Handelsblad zijn eigen domein, waar niemand hem tegensprak In de jaren tachtig richtte hij zijn eigen onderzoeksinstituut Nyfer op, als tegenhanger van het door hem bekriti seerde Centraal Planbureau. Dit succes vloeide niet per se voort uit een enorme carrière- of competitiedrang. Bomhoff is gewoon erg goed, bevestigen vriend en vij and. Bij vlagen briljant, is ook de indruk die hoogleraar Kees Koedijk van Bomhoff heeft. Koedijk promoveerde in 1989 bij Bomhoff en was vervolgens zes jaar lang mededocent aan zijn vakgroep bij de Erasmus Universiteit in Rotterdam. „Ik behoor tot het kamp dat vol lof over hem is", verklaart Koedijk. Wat Bomhoff bij zijn politieke veldmars drijft is volgens Koe dijk zijn geloofsovertuiging dat je moet woeke ren met je talenten. Tromp ziet het een slag anders: „Eduard vindt: je bent op aarde om je zonden goed te maken." 't Hart bestrijdt dat: „In zijn handelen vind ik niets van zijn grote christelijke geloof terug. Het is Bomhoff die Bomhoff dient." Dat de karakters van Bomhoff (de sobere, ge cultiveerde) en Heinsbroek (de ongeschoren levensgenieter) botsen verbaast weinigen. „Wat een gelul!", riep Heinsbroek onlangs toen Bomhoff tijdens een bijeenkomst uit weidde over Machiavelli en Confucius. Bom hoff bleef Heinsbroek koel betitelen als 'mijn vriend'. Dit vertoon van animositeit is voor diegenen die hem van vroeger kennen een bron van herkenning en speculatie. Tromp zegt dat mensen die door Bomhoff met 'vriend' worden aangesproken, op hun hoede moeten zijn. „Hij heeft zeker beschaving. Bomhoff gaat nooit schelden. Maar het woord 'vriend' is bij Eduard het equivalent voor 'kro kodil'. Ik weet zeker dat hij Heinsbroek ziet als een onverbeterlijke flierefluiter." 't Hart stelt vast: „Heinsbroek is een type dat Bomhoff bij voorbaat niet ligt. Heinsbroek is de man van grote auto's, een kast van een huis. Bomhoff zelf is van het rijtjeshuis zonder rijbewijs. Hij kan niet met dat soort patsers omgaan." Hoe gaat het aflopen met het verstandshuwe lijk tussen Bomhoff en de LPF, is de vraag die velen zichzelf stellen. Wordt het een scheiding van tafel en bed of toch nog een goede relatie? Tromp is somber „In de politiek zijn sociale vaardigheden heel belangrijk. Daar beschikt Bomhoff nauwelijks over. dus dat kan niet goed aflopen." 't Hart telt ook de dagen. „Bomhoff is totaal ongeschikt voor het spel van geven en nemen. Hij is te veel een alleen heerser. Ik zie het helemaal misgaan met de LPF. Daar hebben ze overigens Bomhoff niet eens voor nodig." Maar er vallen ook optimistischer geluiden op te tekenen. Collega-wetenschapper Koedijk denkt dat wel degelijk een happy end in het verschiet kan liggen. „Ik weet niet over welke eigenschappen je moet beschikken om in de politiek succesvol te zijn", relativeert hij. „Bomhoff is gedreven, enthousiast, moedig. Hij ziet het als zijn opdracht om de wachtlijs ten weg te werken en wil daar zijn nek voor uitsteken. Ik denk dat hij zich niet laat afleiden door alle moddersmijterij in de LPF. Als hij over twee, drie jaar de wachtlijsten heeft weg gewerkt - als het kabinet er dan nog zit - is hij de held." hilversum/anp - D66-Kamerlid B. Dittrich wil minister Donner van justitie voorstellen juridisch eenvoudige zaken af te doen zonder strafproces. In zaken 'zon der concreet slachtoffer', waarbij de verdachte bekent en er vol doende aanvullend bewijs is, moet dit volgens Dittrich moge lijk zijn. De parlementariër denkt daarbij onder meer aan zaken van bolletjesslikkers en drugskoe riers. Dittrich presenteerde zijn plan gisteren in het Radio 1-journaal. Zijn voorstellen zijn bedoeld om de verstoppingen bij rechtban ken te verhelpen. Rechters in Nederland hebben hun handen vol aan (kleine) drugszaken, die een groot deel van de magistra telijke capaciteit opslokken. Volgens Dittrich moet het open baar ministerie in dergelijke eenvoudige zaken met de ver dachte en zijn raadsman om ta fel gaan zitten en tot een af spraak over de op te leggen straf komen. Dit 'contract' zou dan uiteindelijk door een rechter op een openbare zitting getoetst moeten worden. Voorwaarde is wel dat de verdachte vrijwillig meewerkt aan het op deze ma nier afdoen van de zaak. In Nederland heerst een tekort aan rechters, benadrukte Dit trich, die zelf rechter is geweest. Als voorbeeld van de excessen waartoe dit tekort leidt, noemde hij de rechtbank in Rotterdam, waar zaken die voor de meer voudige kamer hadden moeten komen, helemaal worden afge blazen. Dat kan niet, aldus het Kamerlid. Hij wil zijn voorstel op korte termijn met minister Donner bespreken. Volgens Dit trich moeten de voorstellen uit eindelijk uitmonden in een wetswijziging. A. van Delden, voorzitter van de Raad voor de Rechtspraak, rea geerde in het Radio 1-journaal niet afwijzend op het plan. „Maar wezenlijk is dat er geen afbreuk wordt gedaan aan de positie van de rechter", aldus Van Delden. „Er moeten geen drempels worden opgeworpen bij de gang naar de rechter." amsterdam/anp - De moeder van vondeling Luca heeft zich zaterdag gemeld in het Burger- Kingrestaurant op het Centraal Station in Amsterdam. Dat heeft de politie meegedeeld. Op 29 augustus werd op diezelfde plek het jongetje moederziel alleen aangetroffen. Hij had een briefje op zak met de vraag goed voor hem te zorgen. De 33-jarige vrouw, die beschikt over documenten waaruit blijkt dat Luca haar zoon is, is gear resteerd door de jeugd- en ze denpolitie. Het gaat om een vrouw van Chi nese afkomst. Ze is getrouwd en woont al tien jaar in een stad in Italië. De vrouw heeft drie kin deren, onder wie Luca. Ze zou het jongetje hebben ach tergelaten omdat het 'in Neder land beter verzorgd kon wor den, omdat Nederlanders zo aardig zijn'. amsterdam/anp - Ayaan Hirsi Ali, de Somalische medewerk ster van de Wïardi Beekman Stichting, is niet gevlucht voor de doodsbedreigingen, maar voor de pers. Dat zei de direc teur Kalma van het wetenschap pelijk bureau van de PvdA zater dag voor de microfoon van Bu- sinessNieuws Radio. Volgens Kalma is ze niet naar het buitenland gegaan omdat ze geen dag meer veilig was. „Zij had in de eerste plaats grote be hoefte om afstand te nemen - ook ruimtelijk - van de opwin ding die hier is ontstaan. Als er geen ophef over was geweest in de pers, dan had Hirsi Ali nog in Nederland gezeten", aldus Kal ma. „Het was haar wens dat de bedreigingen buiten de publici teit zouden blijven." De politicologe zegt te zijn be dreigd na haar uitspraken over de islam en de positie van de vrouw daarin. Vrij Nederland berichtte vorige week dat er twijfels bestaan over de ernst van de bedreigingen. Kalma noemt het artikel 'schan dalig'. Hij wil niet op de aard van de bedreigingen ingaan. den haag/anp - De CDA-fractie in de Tweede Kamer stelt harde voorwaarden aan de uitbreiding van de Europese Unie. De frac tie wil van het kabinet de garan tie dat nog voor de uitbreiding een begin wordt gemaakt met de hervorming van het land bouwbeleid. Bovendien vindt ze dat Polen, Slowakije en in min der mate Tsjechië niet aan de criteria voldoen en dus niet kunnen toetreden. Het CDA sluit met zijn opstel ling nauw aan bij de WD, die gisteren bij monde van fractie leider Zalm nog eens duidelijk maakte niets te voelen voor ge sjoemel met de toetredingscrite ria. Ook de LPF-fractie lijkt op deze lijn te zitten. Het kabinet spreekt morgen opnieuw over het voorstel van de Europese Commissie om in 2004 de EU uit te breiden met tien nieuwe, voornamelijk Oost-Europese lidstaten. Vrijdag bleek dat er binnen de ministerraad grote verdeeldheid bestaat over dit onderwerp. schiphol/gpd - Een felle brand heeft gis termorgen vroeg voor een ravage gezorgd in en rond een parkeergarage op Schip hol. Een deel van de tweede verdieping van de bovengrondse parkeergarage, op het terrein van autoverhuurbedrijf Hertz, stortte zelfs in door de hitte. Ongeveer negentig huurauto's raakten total loss, een veelvoud daarvan liep beschadigin gen op. Bij de brand raakte niemand ge wond. Ook het vliegverkeer ondervond geen hinder. De brandweer, rond vijf uur gealarmeerd door een voorbijganger, rukte uit met onder meer twee grote spuitwagens, die normaal alleen op de luchthaven worden ingezet. Ook brandweerlieden van ande re posten in Haarlemmermeer hielpen mee de brand, vlakbij een taxibaan van Schiphol, te blussen. Een klein tanksta tionnetje op het terrein van Hertz werd voor de zekerheid onder het schuim ge zet. Om half negen klonk het sein brand meester. De oorzaak van de fik is nog onbekend, maar bedrijfsleider Henk van den Helder denkt dat een technisch mankement aan één van de auto's voor de brand heeft ge zorgd. Security-manager Salto van der Maal sluit brandstichting uit. „We heb ben hier nog nooit met vandalisme te maken gehad. Bovendien was alles afge sloten." De Koninklijke Marechaussee is bezig met een onderzoek naar de brand. Van den Helder schat de schade aan de veelal dure auto's op twintig miljoen eu ro. „Het is binnen een uurtje gebeurd", zegt hij, terwijl mensen van de verzeke ring de exacte schade taxeren. Dat alle auto's waren afgetankt heeft de brand al leen nog maar erger gemaakt. De volle tanks zorgden waarschijnlijk voor de vele explosies. „Die auto's stonden klaar om te worden verhuurd", zegt Van der Maal. Bedrijfsleider Van den Helder verbaast zich over de allesverzengende hitte. „Van auto's die tien meter verderop stonden, zijn de ramen kapot geknald en de lam pen gesmolten." Van der Maal: „Zelfs het beton is gaan springen." Door allerlei noodgrepen hoopt Hertz de komende dagen toch gewoon auto's te blijven verhuren. Zo gaat het bedrijf au to's lenen van andere Hertz-vestigingen in Nederland en worden voertuigen min der snel van de hand gedaan. De ravage in en rond een parkeergarage op Schiphol. Door de hitte bezweek het dak. Foto: United Photos de Boer/Michel Schnater door Daniëlle Molenaar groningen - Het is een trieste aanblik: de massa dode zeehon den in de grote loods op het ver laten industrieterrein in Gronin gen. De stank van de honderden deels rottende kadavers is bijna niet te harden. Althans voor bui tenstaanders. De onderzoekers die sinds zaterdag uitvoerig sec tie verrichten op de dieren, be weren dat ze geen last hebben van de kadaverlucht. „Stank? Waar heb je het over?", zegt vi- roloog Ab Osterhaus quasi ver baasd. Professor Osterhaus van de Erasmus Universiteit in Rotter dam leidt het onderzoek dat meer duidelijkheid moet geven over de massale zeehonden- sterfte in de Noordzee en Wad denzee. Alleen al in Nederland zijn de afgelopen tijd tweedui zend dieren bezweken. Een groot deel van de zeehonden is vrijwel zeker gestorven aan een zeer besmettelijk virus, dat ruim tien jaar geleden ook al duizen den dieren het leven kostte. Osterhaus en zijn medewerkers willen weten of ook andere fac toren een rol hebben gespeeld bij de massasterfte. Het Gro ningse zeehondenonderzoek, dat zaterdag is begonnen, is het grootste dat ooit is gehouden. De onderzoekers gaan sectie Een zeehond onder het mes. Foto: ANP/Karei Zwaneveld verrichten op ruim duizend die ren. Op de eerste sectiedag zijn zeker 25 medewerkers in de loods aan het werk. Ze dragen witte pakken en plastic hoesjes om hun schoenen als bescher ming tegen ziektekiemen die de kadavers kunnen verspreiden. De zeehonden, die de afgelopen tijd zijn gevonden langs de kust, zijn vorige week in bevroren toestand naar Groningen ge bracht. De meeste dieren zijn nu ontdooid. In de eerste van de twee loodsen waarin de onder zoekers aan het werk zijn, liggen de ontdooide zeehonden onder plastic zeilen klaar voor de sec tie. ,;,Hier wordt het voorsnij werk verricht", vertelt Oster haus. „Eerst meten we de dieren en wegen ze. Daarna gaat de zo geheten voorsnijder aan de slag." Op de tafel van de voorsnijder ligt alweer de veertigste zeehond van de eerste sectiedag klaar. Met een groot mes snijdt hij het dier vaardig open. Er komt nau welijks bloed vrij, omdat de voorsnijder in eerste instantie alleen het vet verwijdert. „Dit is een vrij gezonde zeehond", zegt Osterhaus. „Dat zie je aan de vetlaag. Opvallend is dat de meeste dieren in goede conditie zijn. Ze zijn vrijwel acuut aan het virus, dat longontsteking veroorzaakt, overleden." Echt luguber wordt het pas in de tweede loods. Er staan vier snijtafels die onder het bloed zitten. De stank is ondraaglijk. De onderzoekers achter de tafels halen onder meer het hart en de nieren uit de zeehondenkada vers. Ook worden er monsters genomen van de organen. De monsters worden in zakjes en potjes gedaan en de komende tijd in diverse laboratoria onder zocht. De bloederige overblijfse len van de kadavers worden naar een destructiebedrijf ge bracht. Sommige dieren hebben lange tijd dood aan de kust gelegen voor ze zijn geborgen. Ze verke ren al in verregaande staat van ontbinding. Er wordt wel een selectie gemaakt. Maar alleen als een zeehond volledig uit elkaar valt, gaat het dier niet door naar de snijtafels. Zelfs de onderzoe kers moeten toegeven dat de rottende kadavers erg smerig zijn. „Is dit een zeehond?", zegt een studente en doet een stapje achteruit. Voor haar ligt een geelgroen dier, waarvan de huid al vrijwel is vergaan. Met een vies gezicht haalt ze de organen uit het stinkende kadaver. De onderzoekers in de koude loods moeten de komende da gen flink doorwerken. Ze stre ven e>- naar om de sectie binnen Al ruim 17.000 dode zeehonden Onderzoekers zijn zaterdag in Groningen begonnen met een uitgebreide sectie op meer dan duizend zeehonden. Het gaat om dieren die ziin verza meld langs de Nederlandse Noordzee- en Waddenzee kust. De ziekte werd in mei van dit jaar in Denemarken ontdekt en verspreidt zich nog steeds onder de zeehon denpopulatie van ItaArdwest- Europa. Tot nu toe npi meer dan 17.000 dieren gestorven. De wetenschappers, onder leiding van viroloog Ab Oster haus willen weten waarom de zeehondenziekte weer zo massaal huishoudt en in hoe verre menselijk handelen de oorzaak van de ziekte is. Te vens wordt onderzocht of de zieke zeehonden een infectie bron kunnen zijn voor mens en dier. Ook virologen, bacte riologen en epidemiologen uit Engeland, Japan en Spanje zijn erhij betrokken. tien dagen af te ronden. Volgens Osterhaus wordt de uitkomst van het onderzoek over een jaar verwacht.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3