GESPREK VAN DE DAG e Uitvaart Claus passend bij deze -r Rouwetiquette: Jacquet en parels Buitenlandse vorsten bij Claus Koningin bepaalt zelf hoeveel tijd zij bij afscheid neemt Tovenarij MAANDAG 14 OKTOBER- MENSELIJK Veel mensen zijn gisteren in het centrum van Delft gaan kijken naar de voorbereidin gen voor de uitvaart van prins Claus. Op de MARKT za ten de weinige terrasjes die nog niet zijn afgebroken, vol. In het cen trum krijgen de voorbereidingen gestalte in de vorm van dranghekken, af sluitingen, maar vooral door politiemensen en militairen die zich voorbereiden op morgen. Het publiek bekijkt die verrichtingen, vaak met een camera in de aanslag. Irene Hanssen, eigenaresse van café-restaurant Het Wapen van Delft aan de Markt, heeft haar terras noodgedwongen te ruggebracht tot zes tafeltjes, die continu zijn bezet. ,,Ons terras is normaal goed voor 160 mensen, maar we hebben het moeten terugbrengen. Over schadevergoeding is nog steeds niet gesproken. Je krijgt alleen een brief waarin vooral staat wat niet mag." Foto: GPD Met man en macht is afgelopen weekeinde gewerkt aan de aankleding van de Nieuwe Kerk in Delft voor de koninklij ke uitvaartdienst van morgen. Daarbij is gekozen voor de kleuren GROEN EN WIT, de kleuren uit het familiewapen van prins Claus. Naast de bloemen zijn ook linten van de Nederlands- en Engelstalige gastenboekjes in deze kleu rencombinatie vormgegeven. Vorige week is al begonnen met het verwijderen van de banken uit het kerkgebouw. Om de kerk een soberder aanzien te geven worden deze vervangen door stoelen uit de Nieuwe Kerk in Amsterdam. De dienst wordt geleid door 'hofpredikant' Carel ter Lin den. Theoloog/dichter Huub Oosterhuis houdt een over denking. Het Residentieorkest verzorgt naar verluidt de muziek. Claus. Ook Mabel Wisse Smit, de vriendin van prins Friso, was daarbij aanwezig. Zij maakt morgen geen onderdeel uit van de officiële uitvaartstoet. Foto: ANP De UITVAART van prins Claus is morgen via de NOS niet alleen op televisie en radio, maar ook op internet live te volgen. De beelden zijn te zien op www.nos.nl, zo maakte de omroep giste ren bekend. NOS Internet heeft sinds het overlijden van de prins alle belangrij ke momenten op een speci ale website over prins Claus gezet. De internetbezoeker kan morgen zowel de televi sie- als radiouitzending op de site volgen. Op de web site staat verder veel ach tergrondinformatie over prins Claus en over de uit vaart. Ook zijn er fragmen ten op te vragen van eerder uitgezonden NOS-materi- aal. Ruim vijfhonderd vertegenwoordigers van de MEDIA heb ben zich aangemeld om de uitvaart van prins Claus te ver slaan. De journalisten vertegenwoordigen ongeveer 150 dag- en weekbladen en persbureaus uit binnen- en bui tenland. De buitenlandse journalisten komen onder ande re uit België, Frankrijk, Spanje, het Verenigd Koninkrijk en Japan. Niet meegeteld zijn de vierhonderd medewer kers van de NOS die de televisieregistratie verzorgen, en de journalisten die verslag doen zonder zich te hebben aangemeld bij de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). De politie blijkt zaterdag ochtend om half vijf een 32-jarige Hagenaar te heb ben aangehouden die ervan wordt verdacht door de AF ZETTING bij Paleis Noord einde te zijn gereden. Hij reed ook in op politieagen ten die er stonden. De be stuurder bleek onder in vloed van alcohol, aldus de politie gisteren. Bij de uitvaart van prips Claus zijn morgen zeker veertien bui tenlandse vor stenhuizen vertegen woordigd. Dat blijkt uit de voorlopige gastenlijst die de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren bekendmaakte. Uit België komen koning Albert II en koningin Paola naar Ne derland. Ook zijn koningin Mar- grethe II en prins Henrik van Denemarken, prins Akishino en prinses Kiko van Japan, prins Alois van Liechtenstein, groothertog Henri, groot hertogin Maria Teresa, de voormalige groothertog Jean en groot hertogin Jose phine-Charlotte van Luxemburg aanwezig. Verder komen prins Albert uit Monaco, kroonprins Haakon en prinses Mette-Marit van Noor- wegen, koning Ju an Carlos I Sofia van Spanje, prins Charles van het Verenigd Koninkrijk en koning Carl XVI Gustaf en koningin Silvia van Zweden. Vanuit Spanje President Rau. Foto: Reuters Koning Juan Carlos. Foto: AP Al lijkt de vraag 'wat trek ik aan' niet erg gepast in een tijd van rouw, toch doen de 1900 geno digden voor de uitvaart van prins Claus er goed aan even stil te staan bij hun outfit voor mor gen. Juist uit respect voor de overledene, valt te lezen in di verse publicaties over etiquette. Het Koninklijk Huis heeft direct na het overlijden van de prins zwart tot officiële rouwkleur be stempeld. Dat betekent onder meer dat de adjudanten tot aan de bijzetting een zwarte rouw band om hun linker bovenarm zullen dragen. Uiteraard zijn de aanwezigen in de Nieuwe Kerk van Delft morgen ook in het zwart gekleed. De heren kunnen het beste in jacquet verschijnen, met een wit overhemd en zwarte das. Bij deze 'pandjesjas' horen zwarte sokken en zwarte veter schoenen. Een donker pak be hoort ook tot de mogelijkheden. De hoge hoeden, vroeger vast onderdeel van een begrafenis outfit, zijn eigenlijk niet meer van deze tijd. De drie prinsen droegen afgelopen dinsdag tij dens de dodenwake bij hun va der al een jacquet. De verwachting is dat zij dat morgen ook doen, al bestaat de kans dat kroonprins Willem- Alexander uit eerbetoon aan zijn vader in uniform verschijnt. Veel dames zullen een hoedje opzetten, is de verwachting. Verder dragen zij een zwart mantelpak of eventueel een chi que jasje met broek. Te veel bloot is ongepast, zelfs armen kunnen beter bedekt blijven. Bont geldt trouwens ook als rouwkleding; 'bont rouwt', werd vroeger gezegd. Verder geldt voor vrouwen: geen felle lippenstift, nagels niet in opvallende kleuren lakken en niet te kwistig omgaan met par fum. Een opvallende 'regel' is verder dat sieraden thuis wor den gelaten: alleen parels zijn toegestaan. Dat geldt ook voor directe familie. Afgelopen week verscheen een foto van prinses Méxima met een parelsnoer om haar nek en parellaiopjes in de oren. Waarom uitgerekend parels wel zijn toegestaan, een internatio nale traditie, is lastig te achter halen. Reinildis van Ditzhuyzen, auteur van het etiquette-boek 'Hoe hoort het eigenlijk', houdt het erop dat de aanwezigen niet mogen opvallen. „Sieraden glin steren en trekken daardoor de aandacht. Terwijl op zo'n dag alles moet draaien om de overledene. Die persoon staat immers voor de laatste keer in de hoofdrol." Pa rels worden gedoogd omdat ze minder opvallen. Helemaal geen sieraden is in hoge kringen vaak ondenkbaar. „Maar parels ma ken het geheel gewoon af, dat is De drie zonen Willem-Alexander, Friso en Constantijn verschenen deze week al in jacquet toen! van prins Claus begeleidden. Foto: ANP bijna zoiets als je haren kam- van rouw om een andere reden men. Maar juwelen tooien echt, aangemoedigd, en dat is dus niet bedoeling." De mineraal wordt een bijzon- In esoterische publicaties wordt dere gave toegedicht. 'De parel het dragen van parels in tijden kan sterke emoties opnemen zodat men verlost woi een groot verdriet'. Bernice Breure komt ook nog de prins van Asturië. Ook staan nog de koning in ballingschap van Grieken land, Con stantijn en ko ningin Anne- Marie, prins Kardam en prinses Miri am van Tirno- vo van Bulga rije, prins Hassan bin Tallal en prinses Sarvath el Hassan van Jordanië op de gastenlijst. Prins Guillau- me en prinses Sibilla uit Luxem burg reizen ook af naar Neder land. Andere vooraanstaande gasten zijn de Duitse bondspresident Rau en zijn vrouw en de wereld beroemde cellist en goede vriend van de familie Mstislav Rostropovich. Die laatste ver zorgde ook het speciale concert ter ere van de 60ste verjaar dag van ko ningin Bea trix. Tot slot zijn prins Richard en prinses Benedikte zu Sayn-Wïtt- genstein-Ber- leburg en her tog Max en hertogin Liza in Bayem en vorst Ferdinand von Bismarck uitge- rffdigd. De bijzetting van prins Claus gaat morgen met veel minder 'franje' gepaard dan bij de laatste koninklijke uitvaart, die van Wilhelmina in 1962. De bestaande protocollaire regels zijn door koningin Beatrix vereenvoudigd, en worden meer passend bij deze tijd geacht. Alleen direct na de feitelijke bijzetting krijgt de koninklijke familie een moment om te rouwen. De tijdsduur daarvan is niet op voorhand vastgelegd. Koningin Beatrix, haar drie zonen en schoondochters en eventueel de zussen van Claus mogen dan zelf bepalen hoelang ze alleen wil len zijn met de kist. Ook is opvallend dat de prins niet di rect naar zijn laatste rustplaats wordt gebracht, de kist blijft waarschijnlijk nog een aantal dagen vooraan in de grafkelder staan. Bij de uitvaartdienst van prins Claus wordt veel meer na- dnik gelegd op de familie dan allerlei hoge gasten die geen direct contact met de overledene hebben gehad. Dat is wezenlijk anders dan bij de bijzetting van Wilhelmina. Alleen de drie prinsen begeleiden morgen direct vanaf paleis Noordeinde in Den Haag de lijkkoets met het stof felijk overschot van prins Claus. Ze doen dat in het gala berlinerrijtuig. Tussen beide koetsen rijdt de 'bloemen- brik', een speciaal rijtuig voor bloemen en bloemstukken. Aan de kist zelf komt slechts de familiekrans te hangen, die wordt later naast de ingang van de grafkelder ge plaatst. Halverwege de tocht naar Delft, bij het Instituut Leergan gen Defensie in Rijswijk, verwisselen de prinsen van koets. Koningin Beatrix en haar schoondochters voegen zich bij het gezelschap. Johan Friso stapt met zijn moeder in het eerste rijtuig, gevolgd door Willem-Alexander en Maxima en daarachter Constantijn en Laurentien. Alle andere leden van de koninklijke familie en de buitenland se koninklijke gasten verzamelen in het stadhuis van Delft en gaan van daaruit naar de Nieuwe Kerk. In tegenstelling tot 1962 loopt de familie niet achter de kist de kerk in. Als iedereen zit, zullen eerst de zes deelne mers aan de uitvaartstoet het godshuis betreden. Vanaf dat moment begint de muziek te spelen. Dominee Carel ter Linden, die de dienst leidt, begroet hen in de torenhal van de kerk. Pas nadat de familie tegenover de kansel heeft plaatsgenomen, komen de lastdragers binnen met de kist op hun schouders. Na het eerste liturgische deel vindt de feitelijke bijzetting plaats. Kransdragers marcheren af richting de grafkelder achterin de kerk. Adjudanten volgen met de kussens waarop de onderscheidingen van de prins-gemaal liggen. Burgemeester Hein van Oorschot van Delft, commissaris van de koninklijke grafkelder, staat bij de ingang van de kelder als de kist onder aan de trap achter een grijs gor dijn wordt geplaatst. Daarna verdwijnen alleen de konin gin, haar zonen, schoondochters en eventueel de vier zussen van Claus achter het doek om in dit voorste ge deelte van de kelder afscheid te nemen. Op dit bijzondere moment is de familie alleen met de kist, ook adjudanten of beveiligers ontbreken. Dit is het enige onderdeel van de ceremonie dat niet op voorhand 'geklokt' kan worden; de gezinsleden bepalen ter plekke hoeveel tijd ze hiervoor nodig hebben. De koningin geeft een signaal af (waar schijnlijk via een klein lampje) als het gordijn weer open kan. Nadat iedereen weer is gaan zitten, volgt nog een korter liturgisch gedeelte. Rond half twee is de afsluiting van de dienst. De koninklijke familie wordt met auto's naar paleis Noordeinde gebracht. Daar is een dejeuner, een deftige koffietafel, met naar schatting 300 gasten. Na het vertrek van de koninklijke familie krijgen de andere aanwezigen in de kerk geen gelegenheid meer om langs de kist te lopen. Het kan trouwens nog dagen duren voor dat het stoffelijk overschot van prins Claus achterin de kelder een vaste plek krijgt. De familie heeft weliswaar de lokatie van de kist tussen de andere 43 Oranjes bepaald, maar het is niet zeker of zij de daadwerkelijke plaatsing van de kist later in de week bijwonen. Bernice Breure 'Oculus Reparo' heet de toverspreuk waar mee Hermelien Griffel (in de trein op weg naar Zweinsteiri) de bril van Harry Potter repareert. Maar aan hekserij en hocus pocus is geen aandacht besteed tijdens de opleiding van de opticien die beden kelijk naar het afgebroken pootje van de bril van mijn dochter (10) kijkt. „Ik zou 'm kunnen solderen", zegt hij. „Als u een ogenblikje heeft. En hij verdwijnt met de tivee res tanten van haar gezichtsprothese naar achteren. Mijn tijdelijk visueel nog gehandicapte- re dochter ziet het vertrek van de opticien met lede ogen aan. En dat verbaast me. Te gelijk met haar gewone- is ook haar sport bril in tweeën gebroken, de één (de gewone bril) omdat iemand er op het schoolplein een bal tegenaan schoot, en de ander (de sportbril) omdat ze er bij het rechtbuigen een oor afbrak. De halve dag heeft ze met een bril rondgelopen die met plakband aan elkaar werd gehouden. Maar als de opticien In de Nieuwe Kerk in Delft zijn de voorbereidingen haar de gerepareerde bril terugbrengt CKijk, je ziet er vrijwel niks meer vankijkt ze hem aan alsof hij persoonlijk dan wel niet op haar bril, maar wel op haar ziel heeft ge trapt. De bril van m'n dochter heeft het de afgelo pen drie weken zwaar te verduren gehad. Hij wordt normaal al met weinig respect behandeld (de glazen zijn meestal zo smerig dat het lijkt alsof ze van matglas zijn ge maakt), maar de zorg die eraan werd be steed daalde nu tot het absolute minimum. En, of de duvel ermee speelt, ook allerlei van buiten komend onheil heeft het op haar bril gemunt. Op weg naar een familie weekendje Wadden zit ze voor me aan boord van de Koegelwieck, de snelle boot van rederij Doeksen. op weg naar het ha ventje van West-Terschelling. We zitten één hoog, op de stoelen naast het trapgat. Mijn dochter buigt voorover naar haar tiueejarige neefje en even later zie ik haar bril met een boogje over de leuning in het trapgat ver dwijnen. Vijf meter lager belandt ie op de treden. Op de tast loopt ze de trap af, raapt haar bril op en constateert beteuterd: „Nog heel."Hekserij, dat is het. Haar sportbril was eerder kapot dan haar gewone bril en naar tivee trainingen en een basketbalwedstrijd gaat ze met haar gewo ne bril. Zelden heb ik haar roekelozer zien spelen. Als ik 's avonds voor het slapen gaan bij haar ga kijken, blijkt de bril in het don ker niet - zoals gewoonlijk - onder haar bed, maar in het midden van haar slaapka mer te liggen. Het schijnsel van de maan verhindert dat ik hem plet met mijn maatje 47. Met een zekere berusting doet ze hem 's morgens weer op. „Hoe is het mogelijk, dat je er niet op bent gaan staan. Hocus pocus! De atoombomvrije brillenkoker waar hij normaal in zit. is 'kwijtgeraakt', gelooft ze. De bril wordt los verroerd in sporttassen (als ze haar sportbril op heeft) en in jaszak ken (als ze haar zonnebril op heeft), en gaat steeds schever op haar gezicht staan. Als het ding eruit ziet alsof er een wals overheen ge reden is, gaan we weer naar de opfi4je|a kijkt opnieuw bedenkelijk, begint ta en te buigen, maar weet ook dat /r/jliret zichtig moet zijn met het pootje Ifit vc keer eerder is gelast. verk Na een kwartier komt hij weer terufa de bril. „Zo, daarmee moet het wel wei lukken", zegt hij. Het gezicht van m'n dochter staat oL. weer. p" „Hoe lang is het eigenlijk geleden do| j controle bent geweest?", vraagt de bij man haar. |>r d< Twee jaar. [zat „Dan wordt het tijd dat we je ogen ifcew eens gaan opmeten", zegt hij. „In dffe éi verandert het gezichtsvermogen t'/iofen zelfs bij een kwart procent verschil, «en I ren we al een nieuwe bril.Em< Voordat hij is uitgesproken staat zeloli rek met de Harry Potter-brillen. „Ikf\on die met de ronde glazenzegt ze. png Zelden iemand zo triomfantelijk zie.jg V; ken. np

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2