SPORT Al dreigbrieven tijdens Euwe-Aljechin in 1935 Claus LINKS BUITEN Een voetbalveld als zwijnenstal echt - W Putbroek schreeuwt als een mager varken. Om hulp. Voor de derde keer in twee maanden tijd heeft een stel wil de zwijnen het hoofdveld van de club omgeploegd. Voetbal is onmogelijk; Putbroek speelde dit seizoen dan ook nog geen enkele thuiswedstrijd. Op zwij nenjacht dus, mits de gemeente meewerkt. Och, ze zouden vanzelf wel weer verdwijnen. Deskundige jagers stelden de Echter voet balvereniging Putbroek, uitko mend in de reserve zesde klas se, gerust nadat de wilde var kens voor de eerste maal had den huisgehouden, zo'n twee maanden geleden. De accommodatie zag eruit als een zwijnenstal. Het veld leek nog het meest op een willekeu rig omgeploegde akker. Grote lappen gras waren er door de beesten uitgerukt. Maar zwij nen blijven niet lang op dezelf de plek, wisten de jagers te ver tellen. De varkens dachten daar echter anders over en vereerden het gras van Putbroek nog twee maal met een bezoekje. „Ze bi vakkeren in het maïsveld naast het sportpark, maar die beesten willen ook wel eens iets an ders", probeert trainer Rens Schoenmakers de moed erin te houden. Maar leuk is anders. „Zeg dat wel. We hebben nog geen enkele thuiswedstrijd kun nen spelen! We kunnen wel uit wijken naar de velden van MHD, maar dan ben je toch af hankelijk. En dat door zo'n stel letje zwijnen." Over het eigenhandig vangen van de beesten piekert geen en kele voetballer. En dus richtten de zwijnen tot dusver al voor vijfduizend euro schade aan. De gemeente Echt liet het veld al twee keer repareren en zal ook nu weer de beurs trekken. Maar hoe ging dat gezegde ook alweer? Voorkomen is beter dan genezen? „Dat snap ik ook wel, maar de gemeente werkt niet echt mee", verklaart Schoenmakers. „Eén of andere ambtenaar heeft be weerd dat een draad rond het voetbalveld niet zal helpen en dus gebeurt het ook maar niet. Maar nu zal er toch echt actie ondernomen moeten worden." Als het niet goedschiks kan, dan maar kwaadschiks. De buks uit het vet halen dan maar? „Nou, daarover moeten we ons nog even beraden", begint Sjra Dirks, wethouder van Sportza ken. „We zullen nu over de mo gelijkheid van een deugdelijke afrastering nadenken. En als het echt niet anders kan, dan zullen we tot afschieten over moeten gaan." Peking maakt zich mooi Peking - Peking steekt de ko mende jaren miljoenen euro's in een opknapbeurt van de his torische binnenstad. Ongeveer tweehonderd monumentale ge bouwen krijgen een speciale behandeling zodat de stad er weer piekfijn uitziet in 2008, wanneer de Olympische Spelen in de Chinese hoofdstad plaats hebben. De kosten van het om vangrijke renovatieplan bedra gen rond de 110 miljoen euro. Zo'n 2600 hectare wordt aange pakt, dat is ongeveer 42 procent van het oude stadsdeel. Het zwaarste accent wordt gelegd op de restauratie van de Verbo den Stad, het voormalige kei zerlijke paleis. Del Neri coach van het jaar rome - Trainer Gigi Del Neri van Chievo Verona is door zijn zeventien collega's in de Itali aanse Serie A verkozen tot beste oefenmeester van het jaar. De coach dirigeerde de club tijdens het eerste seizoen in de hoogste voetbalklasse vorig jaar naar de vijfde plek. WK-kaartjes goedkoper hamburg - De kaarten voor de wereldtitelstrijd voetbal in 2006 zullen goedkoper zijn dan die bij de meest recente WK, de af gelopen zomer in Japan en Zuid-Korea. Frans Beckenbau- er, voorzitter van het Duitse or ganisatiecomité, heeft dat toe gezegd. Het organisatiecomité verwijt de Aziatische organisa toren dat ze dit jaar de prijzen onnodig hadden opgejaagd. In Duitsland gebeurt dat niet, zo werd bij een voorlopige presen tatie gemeld. Overigens begint de verkoop van de toegangsbe wijzen pas over twee jaar. Beck- enbauer vertelde op schema te liggen met de voorbereidingen. Grootste punt van zorg van 'der Kaiser' is de slechte financiële toestand van veel clubs in de Bundesliga. Dat zou de renova tie en uitbreiding van de aange wezen stadions voor de wereld titelstrijd kunnen belemmeren. Daar staat tegenover dat de contracten met de hoofdspon sors van het evenement nage noeg rond zijn. maandag 14 OKTOBEfl Overtuigd van zijn superiori teit nam wereldkampioen Alexander Aljechin in 1935 de uitdaging van dr. Max Euwe aan om in een tweekamp van dertig partijen te strijden om de hoog ste schaaktitel. Het honorarium dat de Frans man van Russische origine be dong werd bijeengebracht door het Nederlandse 'Comité Euwe- Aljechin' dat ook organisato risch alles met de wereldkampi oen afhandelde. Euwe moest zich geheel aan het schaken kunnen wijden. Aanvankelijk verliep de strijd zo als kenners hadden verwacht. Aljechin kwam voor met 4-1 met 6-3 en later nog met 10-8. Maar steeds maakte Euwe de achterstand ongedaan. Dat werkte de wereldkampioen ken nelijk op de zenuwen. Van Aljechin was bekend dat hij nogal veel dronk, maar nu had hij zich niet meer in de hand. In de 21ste partij betrad hij zelfs in licht benevelde toestand de speelzaal. Toen Euwe in de 25ste partij voor het eerst de lei ding nam, ondernam hij pogin gen om de onverstoorbare Ne derlandse kampioen uit zijn evenwicht te brengen. Het leid de tot een aantal incidenten. Maar de ergste streek haalde hij uit op de dag of liever de avond voorafgaand aan de dertigste en laatste partij. Euwe leidde met 15-14 en Aljechin moest winnen om zijn titel te behouden. Euwe dertig jaar later over de sensationele gebeurtenissen van toen: „Het was zaterdagavond en ik stond juist op punt om naar bed te gaan toen Aljechin mij uit zijn hotel opbelde. Of ik direct naar hem toe wilde komen. Ik gaf hem te kennen dat ik daar wei nig voor voelde. Ik wilde vroeg naar bed om de volgende dag zo fris mogelijk te zijn. Aljechin zei daarop dat die laatste partij ver moedelijk niet eens meer nodig was. Hij zou zijn titel wel zo af staan. Ik dacht: dat is de moeite waard om even voor naar zijn hotel te gaan. Daar aangekomen trof ik een zeer opgewonden Al jechin aan. Hij liet een paar brieven zien waarin bedreigin gen aan zijn adres waren geuit. Je hebt nu eenmaal altijd van die dwazen. In één ervan stond dat men hem 'fysisch mat zou zetten'. Dat kon volgens Alje chin alleen betekenen dat men hem wilde vermoorden. Over het zonder meer opgeven van de wereldtitel sprak hij niet meer. Hij kon in Nederland niet meer spelen, zo zei hij, want men stond hem hier naar het le ven. We waren het er zo onge veer al over eens de laatste partij in Parijs te spelen, toen enige le den van het Comité Aljechin- Euwe binnenkwamen. Voor Al jechin mij belde, had hij hen al uitvoerig ingelicht. Toen de co mitéleden mij zagen, zeiden ze verwonderd: Wat doet u hier? U hoort in bed te liggen. Dit is een zaak die de heer Aljechin en ons aangaat'. Dat was ook zo. Ik had met het organisatorische ge deelte niets te maken. En dus werd ik op vriendelijke wijze naar huis gestuurd. Het Comité heeft Aljechin op het contract gewezen. Er zou in Nederland moeten worden gespeeld, van Parijs kon geen sprake zijn. Alje chin stemde ten slotte toe, na dat het Comité hem politiebe scherming had toegezegd. Hij kreeg die avond en de gehele volgende dag vijf rechercheurs in zijn nabijheid. Het Comité vond dat wel zo prettig. Men achtte het niet onmogelijk dat hij na het verliezen van de titel óf de hand aan zichzelf zou slaan óf.... mij zou vermoorden. Die rechercheurs had men nu in elk geval bij de hand." Burgemeester De Vlugt van Amsterdam doet de eerste zet in de tweekamp om de wereldtitel tussen Euwe (rechts) en Aljechin. Archieffoto In de laatste partij bakte Alje chin er weinig meer van. In vol maakt verloren stand accepteer de hij het eerder door Euwe ge dane remise-aanbod. Euwe was daarmee wereldkampioen. Ruud Paauw Dit is de 36ste aflevering van een serie over de geschiedenis van de sport Claus was rechtsbenig. Op alle beschikbare netten stond de publieke omroep zondagavond 6 oktober stil bij het over lijden van de prins, voor sport was even geen tijd. Toch werd de bal nog diezelfde avond weer aan het rollen gebracht In de televisiebiografie gewijd aan zijn leven za gen wij prins Claus de aftrap verrichten van een voetbalwedstrijd. Hij deed dat zeer beschaafd én met rechts. In een portret van Claus, maandag in de Volks krant, typeert Jan Hoedeman de atmosfeer in het toen kroonprinselijk paar, in de eerste jaren na de geboorte van de drie prinsjes, als volgt: „Op Dra- kensteyn ontwikkelde zich een gezinsleven dat weinig ver schilde van dat van andere jonge huishoudens in goeden doen, waarvan de echtelieden beiden een drukke baan heb ben." Hetzij hem vergeven, maar één saillant verschil zag Hoe deman over het hoofd: de tuin. On-me-te-lijk groot. Je had daar bijvoorbeeld onbe kommerd kunnen voetballen, niet gehinderd door elders al tijd op de loer liggende na tuurlijke vijanden van de bal zoals sloten, drukke verkeers wegen, een hek met prikkel draad of heetgebakerde buur mannen die dreigden je bal lek te steken en zoals die zondag avond bleek, dat dééd Claus. Op enigszins fletse zwart-wit filmbeelden zagen we prins Claus in de paleistuin een balletje trap pen met één van de prinsjes, terwijl zijn vrouw een picknick voorbereidde. Het duurde niet lang dit fragment, maar lang ge noeg om bevestigd te zien dat Claus inderdaad rechtsbenig was. Wat óók opviel was dat hij de bal netjes stopte alvorens deze naar het prinsje te retourneren én dat hij daarbij zoals het behoort trapte met de wreef. Zonder hoog op te geven over een gemiste carrière bleek uit de beelden van de voetballende prins in elk geval dat hij vaker een balletje moet hebben getrapt. Jammer dat hier niets van bekend is. Want hoewel geen krant de sportieve zijde van prins Claus ongenoemd heeft gelaten, valt uit niets op te maken dat hij ook 'iets' had met voet bal. Ja, hij heeft de Vierdaagse gelopen. In 1967. Niets ten nadele van deze prestatie, maar dat was onderdeel van het charmeoffensief Wij kregen zo de kans in het reine te komen met de prins zijn belangrijkste handicap, dat hij Duitser was. Over zijn andere handicap weidt oud-voorzitter Geert Rahusen van de Kennemer Golfclub uit, als hij herinnert aan een bijzondere sportdag eind jaren zeventig: „Hij had een handicap 10, dat is voor een niet-prof redelijk goed. Dat Claus' oudste zoon een hartstochtelijk sport liefhebber is, behoeft hier geen betoog. Van Willem-Alexander heb ik eens gelezen, in een interview met een vertrouweling dat hij met gro te geestdrift het voetballen volgt. Ajax vooral. Zou Claus wel eens zijn thuis gebleven voor een voetbalwed strijd op televisie? Waar was hij op zondag 7 juli 1974, toen Ne derland om de wereldtitel streed met zijn vaderland? Ik herinner me geen beelden van Claus in het stadion. Wel van Meester Pieter, zijn zwager, die (iets te) hartelijk applaudis seerde toen Beckenbauer de bo kaal in ontvangst nam. Maar een dag later op Paleis Soestdijk was Claus er wei Schitterende beelden, ook hier van, zondagavond op televisie. Joop den Uyl liep in de polo naise ingeklemd tussen Wil Mi- chels en Piet Schrijvers en één der prinsjes trapte een balletje met Claus, waarbij de Nederlandse fotopers nogal opdrong om dit tafereel vast te leggen. Met een welbewuste trap joeg het prinsje de bal in de onderbuik van één der fotografen. Het enige dat Beatrix in een combinatie van schrik, gêne en verbazing uitbracht was: „Con- stan-tijn!?!?!" Voor het overige keek ze haar man aan, opdat die de affaire af zou handelen. Dat deed hij kordaat. Hij ondernam niets. Hiervoor met terugwerkende kracht bravo! Claus voelde niet alleen de wedstrijd goed aan, hij paste nog de regels toe ook. De muur had niet de vereiste 9 meter 15 afstand in achtgenomen. De schutter trof geen blaam. Frank Snoeks UIT HET OOG Anja Kuyt-Aandewiel is de beste basketbalster die de jeugdoplei ding van het Katwijkse Grass hoppers ooit voortbracht. Kuyt speelde vanaf haar zestiende bij na zestien jaar in het eerste team. Ze speelde twee keer mee in de Europa Cup, won twee keer de nationale beker en maakte een tijd lang deel uit van het Ne derlands team. Van een finale plaats in de playoffs, laat staan een landstitel, kwam het nooit. Anja Kuyt is 38 jaar, getrouwd en heeft vier dochters. „Na mijn actieve carrière ben ik altijd een keer in de week blij ven meetrainen. Heel af en toe zat er nog een wedstrijdje tus sen. Vorig jaar heb ik nog een keer met het derde meegedaan, maar ik merkte meteen wat de reden was om te stoppen. Mijn knieën zijn versleten. Ik heb twee operaties gehad en de pijn was niet meer te harden. Ik zwem en tennis op recreatief niveau en ik geef ook training aan de jeugd bij Grasshoppers. Tot vorig jaar de benjamins, maar nu ben ik meeverhuisd naar de mini's. Het zijn kinde ren tussen de tien en twaalf jaar. Erg leuk om te doen. In het begin was het wel wennen, maar het is mooi om te zien hoe ze vooruit gaan. Ik kan ze alleen in het weekeinde niet coachen, want dan werk ik. Nog steeds als verpleegkundige in het Zeehospitium. Ik heb altijd wat met Grasshop pers gehad en ik vind het fijn dat ik wat terug kan doen. De club heeft ook altijd veel voor mij gedaan en stelde voor de trainingen en dergelijke veel fi nanciële middelen beschikbaar. Ik train nog een keer in de week met oud-gedienden uit het eer ste. Er is toch altijd wel een man of 18 k 20 aanwezig. Dan merk ik meteen weer dat de fel heid er nog steeds in zit. Dat is altijd de basis van mijn spel ge- Anja Kuyt-Aandewiel (links) ruim tien jaar geleden in actie. Archieffoto: Loek Zuyderduin weest en dat haal je er niet uit. Ik wil gewoon voor elke bal gaan. De eerste twee keer dat ik zwanger was, ging ik ook tot de vijfde maand door. Toen ik net gestopt was, was het heel moeilijk om naar wed strijden te kijken. Nu nog wil ik zo weer het veld in stappen. Ik ben nog vaak in de sporthal, want mijn twee oudste doch ters spelen. En als het even kan, ga ik naar het eerste kijken. Mijn oudste wil ook altijd die wedstrijden zien, dus dan moet ik wel mee. Laatst hebben we een reünie gehad van de speelsters uit de glorietijd. Fantastisch was dat om iedereen weer een keer te zien. Er zijn er toch veel die het basketbalwereldje uit zijn en die je niet meer spreekt. Het was echt een heel leuke avond en zeker voor herhaling vat baar." UI Tl GESPROl Oud-zwei Terpstra I week ovei pische Sp me in 196 „Van dei waren er zeshonderd die tijd was het olymj wendorp nog afgezet hekken. Om de mam te houden. Dus de gr\ was natuurlijk om n binnen te krijgen. Di aardig gelukt." Bondscoach Dick Ad het Algemeen Dagbl „Ik bekijk zaken tega genuanceerder. Maat ben ik nog altijd. Iki rond het team gebeui deren niet opvallen.1 verkeerd rijdt, merki hou ik in de gaten, 1 geer niet meer overal 1 door ontstaat misschf voel van meer vrijh de praktijk valt dat uj hoor. Idem: ,Als ik op de foto n dat vreselijk, Dan z graaf 'lachen'. Mat mijn lippen niet van kan niet lachen op co R Daardoor wek ik een ij druk. Maar ik weiger verhaal te houden. Ik R mezelf blijven." Jaap Stam in zijn col jpi De Telegraaf: „Kwalificeren we om EK2004 dan krijgen 1 tij mie en anders blijft a monnee leeg. Voorhei jji we per punt betaald, we bewust van afgesi laten zien dat de ons ernst is en dat doen is om het voetbc, tg sportieve aspect en ni r* geld. Misschien dat d ni gende indianen verha 5™ beetje verstommen.hi jen Feyenoorder Johan I !n die op huurbasis bij 13 dens IF in Zweden s| VI: „Buitenlandse clubs l graag spelers uit Zwei kun je er best bij hebh trainen hard, doen ah K best en als ze niet woi j steld zullen ze nooit u men halen.Ik heb\ m zien dat ik zal moetenfJi ren. Aardige jongens top niet. Idem: Ri Als Feyenoord me n ben, dan ga ik geu andere grote club in f| Misschien wel de échl De Oostenrijkse national Andreas Hd Volkskrant: k, „Nederland heeft zijn F» ge kolonies. Als wij eet" Ier zoeken moeten u*l voet van de berggaanfR roepen: jooohooooo. komt er iemand mets on schoenen naar benedi n K Drievoudig wereldka en wielrennen Rik van S id gen (78) in NRC Hani» 1 Voor de wedstrijd zo prj meteen vrouw gaan. io] nen hè, dan is de spai n Voor een klassieker de Ni soms vier weken niet 1 kwam je klaar in bedto 1 je een natte droom. D Ml we niet graag." »i k Hockeyer Taeke Tadj k Oegstgeest in Sportvtn „Internationaal hebbi cornernemers tegenim H maken met suïcidelof delopers lopen gewoorf li hele lichaam recht he vo in plaats van alleen n W stick. De kans is dan g et ze de bal op hun licha isi gen en er wordt geflot rai een aanvallende fout' In in< FC Twente-speler Ell m in Sportweek: bsi „Ik heb hier in Ensch tr mijn huidige vriendin^11 die trouwens godzijdobi praat. Anders was iki w aan begonnen. Ajuuslai nooit horen zeggen." Ie let Idem: ti „Ik ben zelfstandiger mn\ geworden. In Rotterddtoi bijna alleen met negem woont er vrijwel geen jal trek je vanzelf naar a mensen toe. Dat is go mijn persoonlijke onti Idem: „Die wedstrijd tegen i| (5-1 verlies, red.) is eem grootste vernederingen carrière geweest. Ver-ij lijk. Ze tikten ons hela Op een gegeven mom Feyenoorders tijdens «I gewoon lachen! Nou, I ik echt een rood waas1 en heb ik Ramon van t Haaren een flinke fa: schop verkocht. Heel pi stom, maar ik kon p het gewoon niet meer pg hebben. i

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 26