Zeker 187 doden bij aanslag Bali Eén Leidenaar overleden, één Leidenaar vermist Stappers in Lisse op straat na bommelding Nog een keer oefenen voor uitvaart Claus rat Nederland geeft negatief reisadvies Bemiddelaar moet ruzie LPF sussen Topdrukte in de Klink Leidsch Dagblad NR. 43053 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 •n koploper ulp aan telzorgers ke Boulevard na facelift jaren mee und Graff staan tijdschriften n mensen zich !zen MENTAAR ERRORISME is de wereld opge- loor een bloedige aan- ze keer verloren bijna t westerse vakantiegan- or het merendeel fees- istraUërs, het leven. Dui- dat de terroristen - zon- aanzien des persoons - aantal slachtoffers als oogmerk hadden. Ibad ook heeft aan- wrede daad kan al- geïnterpreteerd wor- aanslag op het Wes- ijk moeten de daders )rden in radicaal isla- kring. Hoewel herhaal- ïuwd, wilde de regering tot zater- weten van terroristi- Üviteiten in het grootste land ter wereld. Nu kan et langer omheen, al was ar omdat het toerisme fcnsbelang is voor het Wag op Bali maakt op- pijnlijk duidelijk hoe loos het Westen tegen- 1 fenomeen terreur staat X terrorisme is het aantal onbeperkt en daarom !n mogelijkheid te bevei- in het door godsdienst- fergiftigde brein van de t is geen ruimte voor re- iade of wroeging. De vij- ttzichtbaar, hoe concreet jrikaanse president Bush h ook in de persoon van I Hussein probeert te ma- "jerikaanse aanval op Irak 7®n ook bij de bestrijding W internationale terroris- il® enkel doel Militaire ac- n dat land, hoe legitiem l levert het Westen alleen aeer vijanden en nieuwe jtn op. Het conflict tussen R en Palestijnen is het le swijs van deze stelling. doen? President Bush uit de wereld helpen conflict in het Midden tot allerhoogste prioriteit o- In combinatie met zijn de terroristen zelf zal desregeling in het Mid- ton het terrorisme meer t de zeilen nemen dan log tegen Irak. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 14 0KT08ER 2002 VRAGEN denpasar/noordwijk - Bij de aanslag op een discotheek in Ku- ta Beach op het eiland Bali zijn zaterdagavond zeker 187 mensen omgekomen, onder wie veel westerlingen. Veel van de doden zijn Australiërs, voor wie Bali een geliefd vakantie-oord is. Ruim 300 mensen raakten gewond, waarvan tientallen zeer ernstig. Vier Nederlanders raakten licht gewond. Nederland heeft samen met de andere EU-landen een ne gatief reisadvies afgegeven. De Indonesische president Me gawati Soekamoputri bezocht gisteren huilend de plek van de ramp. Zij veroordeelde de aan slag, en beloofde de terreur in samenwerking met de interna tionale gemeenschap te bestrij den. Vooral Australië had daar op aangedrongen. De aanslag is nog niet opgeëist. Minister van veiligheid Yudhoy- ono zei een idee te hebben wie verantwoordelijk is. Hij weiger de namen noemen, maar houdt rekening met terroristen uit het binnen- en buitenland, die mo gelijk hebben samengewerkt. Hij beloofde 'snelle en harde ac tie' om hen op te sporen. De bomauto, die rond midder nacht ontplofte, richtte een ra vage aan. Urenlang woedden er brandden, waardoor veel slacht- den haag/gpd - De LPF-be- windslieden gaan een extern ad viseur vragen hen bij te staan in het oplossen van de onderlinge persoonlijke problemen. Dat hebben ze gisteravond besloten. Het voorstel kwam van de beide kemphanen onder de LPF-mi- nisters, Heinsbroek (economi sche zaken) en Bomhoff (VWS). Eerder op de dag zinspeelde WD-leider Zalm nog op het einde van het kabinet, mocht de ruzie voortduren. Het LPF-be- raad gisteravond was het tweede binnen vier dagen, en dit keer wel in aanwezigheid van Heins broek en Bomhoff. Vorige week donderdag wilden de overige LPF-ministers en staatssecretarissen hen er nog niet bij hebben. Volgens bron nen rond de ministers stonden de neuzen dit keer allemaal één kant op. „Een herhaling van de ruzie tussen Bomhoff en Heins broek moet hoe dan ook wor den voorkomen". De extern adviseur zal geen oud-politicus zijn. Eerder wordt gedacht aan iemand die ook door het bedrijfsleven wordt in gehuurd voor het smeden van eenheid. Zalm riep minister president Balkenende gisteren op in te grijpen. „Het kabinet kan zo niet voortbestaan. Als de regering niet in staat is te rege ren, moet ze ophouden", zei hij. Ook CDA-fractievoorzitter Maxi me Verhagen wil dat de LPF 'eindelijk de rijen sluit'. „Twee ministers die eikaars bloed wel kunnen drinken; dat kan zo niet doorgaan", stelde Zalm, ,Als er geen eenheid en daadkracht meer is in het kabi net, dan kan het snel afgelopen zijn. De minister-president moet een oplossing vinden. Hij is verantwoordelijk voor een sta biel kabinet". Als Bomhoff en Heinsbroek er ondanks de bemiddelaar niet uit komen, volgt eventueel vroegtij dig ontslag voor één van beiden. Als vice-premier is Bomhoffs positie het sterkst. Zijn vertrek zou vrijwel onmiddellijk tot een kabinetscrisis leiden. Een gewo ne minister kan gemakkelijker worden vervangen. De LPF praat woensdag over de toekomst van fractievoorzitter Harry Wijnschenk. Verwacht wordt dat hij terugtreedt en dat voormalig fractieleider Herben zijn functie mogelijk tijdelijk overneemt. Pagina Binnenland: Bomhoff voert politiek recept voor ellende uit offers moeilijk te identificeren zijn. De wagen was geparkeerd voor Club Sari, een discotheek die Indonesiërs steevast de toe gang weigert. Dat verklaart dat de slachtoffers vooral buitenlan ders waren. Het deurbeleid maakte de disco tot een ideaal doelwit voor een anti-westerse aanslag. Behalve uit Australië kwamen veel slachtoffers uit Duitsland, Engeland, Canada en Zweden. De aanslag viel vrijwel samen met een bomexplosie bij het Amerikaanse consulaat in de Balinese hoofdstad Denpasar. Daarbij werd niemand gewond. Het staat niet vast dat deze za ken met elkaar verband houden. Het hindoe-eiland Bali gold als de veiligste plek van Indonesië, dat verder vooral islamitisch is. Dat is nu voorbij. Een groot aan tal toeristen heeft gisteren Bali al verlaten. Luchtvaartmaatschap pijen vlogen met grotere en ex tra vliegtuigen. Ook gewonden werden geëvacueerd, vooral naar Australië. De EU en de Australische en de Amerikaanse regeringen hebben de aanslag scherp veroordeeld en boden Indonesië hulp aan bij het opsporen van de daders. President Bush sprak van 'een verachtelijke daad'. De VS heb ben alle Amerikanen aangera den Indonesië te verlaten. De aanslag kwam precies twee jaar na die op het Amerikaanse oorlogsschip USS Cole in Je men, waarbij 17 Amerikanen omkwamen. Die aanslag wordt algemeen toegeschreven aan al- Qaeda. Volgens de Amerikaanse regering betekent de aanslag op de Bali de bevestiging dat al- Qaeda ook in Indonesië actief is. Pagina Buitenland Meer nieuws over Bali Inwoners van de badplaats Kuta hebben op de plaats waar zaterdag als gevolg van een aanslag bijna 200 mensen omkwamen en enkele honderden gewonden vielen, een rouw krans neergelegd ter nagedachtenis aan de slachtoffers. Foto: Reuters/Jonathan Drake door Timoteus Waarsenburg leiden - Na de bomaanslag in discotheek Sari Club op het In donesische eiland Bali worden drie Nederlanders vermist, on der wie één Leidenaar. Een 34- jarige man uit Leiden is bij de bomaanslag om het leven geko men. De vermiste Leidenaar is een 23- jarige student die met zijn jaar club op reis was. De andere twee vermisten zijn een 25-jari- ge en een 27-jarige man, ver moedelijk uit de omgeving van Amsterdam. De overleden man was samen met een vriend op reis. De reisgenoot van de 34-ja- rige Leidenaar ligt op dit mo ment in een ziekenhuis in Jakar ta. Volgens EuroCross, de alarmcentrale die in geval van nood hulp aan Nederlanders in den vreemde biedt, wordt hij morgen teruggevlogen naar Ne derland. De 23-jarige student die nog vermist wordt, was met zijn jaarclub van studentenvereni ging Minerva op lustrumreis. Binnen Minerva is het een goed gebruik dat jaarclubs gedurende hun hele studietijd sparen voor een supervakantie ter afsluiting van hun studieperiode in Lei den. Tien man uit de jaarclub waren voor deze afsluitende trip naar Bali vertrokken. Door de bomaanslag en de vermissing van een van de jongens, is de droomreis veranderd in een nachtmerrie. Zes studenten zijn inmiddels op de terugweg naar Nederland. Drie jongens zijn achtergebleven om hun vermis te clubgenoot te zoeken. Gisteravond bereikte het nieuws van de vermiste jaarclubgenoot studerend Leiden. Met name in Minerva-kringen is geschokt ge reageerd op het nieuws. „Het schijnt dat hij met twee jongens was achtergebleven in de disco. Hij zou nog even een biertje ha len, terwijl zijn twee vriendjes op de dansvloer bleven. De zwaarste explosie vond in de buurt van de bar plaats", aldus een Minerva-lid. „Dit is echt verschrikkelijk" Volgens EuroCross zijn er op dit moment drie vermiste Neder landers. „Maar we hebben al leen namen van mensen die door hun reisgenoten als ver mist zijn opgegeven", zegt een woordvoerster. „We weten dus niet zeker of dat de enige ver misten zijn. We hebben gisteren ruim honderd telefoontjes ge kregen van mensen die iemand kennen die momenteel op Bali zit waar ze nog niets van heb ben gehoord. De helft van die 'vermisten' is inmiddels terecht. oegstgeest - 'Slechts' 408 duikers zochten gister middag de diepte van de Klinkenbergerpias op. Dat was weliswaar een enorme drukte, maar toch niet genoeg voor het wereldrecord 'met zoveel mogelijk duikers tegelijk naar beneden'. Dat staat nu nog steeds op naam van 592 duikers, die in het Zuid- Afrikaanse Durban de zee ingingen. Toch hoopt de organisatie van de recordpoging - acht leden van het Katwijkse duikteam Time2dive - op een vermel ding in het Guinness Book of Records. De 407 Neder landse duikers en één Belg die gisteren in de Klink op de bodem lagen, bleven met z'n allen minimaal twintig minuten onder water. Dat is volgens alle in ternationale duikorganisaties een officiële duik, die als zodanig ook mag worden gelogd. De recordhou ders uit Durban kunnen dat niet zeggen: zij hielden het slechts één minuut vol. Pagina Regio 2: Een ech te stressduik. Foto: Mark Lamers lisse - Een valse bommelding bij de Tapperij De Gewoonste Zaak heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag voor grote beroering gezorgd in Lisse. De uitgaansge legenheid werd na de melding om kwart over twaalf 's nachts ontruimd. Honderden stappers werden veelal zonder jas de straat op gedirigeerd. Dat ge beurde onder groot gejuich, want iedereen ging er aanvanke lijk vanuit dat het een oefening betrof. Omwonenden werden gewaarschuwd, maar niemand hoefde zijn huis uit. Het lachen verging de koukleu mers toen iedereen op straat stond in uitgaanskledij. Een gro te groep stappers koos ervoor om onderdak te zoeken bij een van de cafés op het nabijgelegen Vierkant. Na een uur werden de Hobahohallen geopend en werd iedereen daar naartoe gestuurd. Daar mocht vervolgens nie mand meer in of uit. Ondertus sen ging in de discotheek de ex plosievenopruimingsdienst op zoek naar de bom. Nadat er niets werd aangetroffen, moch ten de mensen vanuit de Ho bahohallen weer naar buiten. Binnen in De Gewoonste Zaak kregen de aanwezigen een gratis consumptie om bij te komen. Als 'genoegdoening' bleef de zaak tot drie uur open. Burgemeester Langelaar gaf in samenspraak met de politie op dracht tot ontruiming. Ze zegt dat de hele operatie goed is ver lopen en dat er veel aandacht is besteed aan de zorg voor de dis cogangers. Langelaar wilde na de gebeurtenissen op de kermis (twee rivaliserende groepen zorgden toen voor een enorme vechtpartij) en de steekpartij voor dezelfde disco in het week einde van half september (een portier werd op straat neerge stoken) geen enkel risico ne men. „Dat het om een valse bommelding gaat, kun je van te voren nooit weten." Pagina R5: 'Stappers dachten dat het om een oefening ging' De overige meldingen gaan we vandaag actief nabellen. We ho pen dat het aantal vermisten niet verder oploopt, maar mis schien moeten we dit getal in de loop van de dag bijstellen." De Jakarta Post heeft op internet al een voorlopige lijst van doden vrijgegeven. Daarop komt één Nederlandse man voor die slechts bij zijn voornaam ge noemd wordt. „Wij hebben die lijst ook gezien", laat EuroCross weten. „Maar die naam kunnen wij niet thuisbrengen. Hij komt op geen enkele namenlijst bij ons voor. En die naam is ook niet bekend bij het ministerie van buitenlandse zaken." NCRV-leden weg om Paul de Leeuw Hilversum - Bij de NCRV zijn sinds afgelopen zomer 'enige honderden leden' weggelopen. Dat zegt NCRVer Roek Lips. Bronnen binnen die omroep spreken zelfs over enkele dui zenden leden, die als gevolg van de Paul de Leeuw-uitzen dingen zijn weggelopen. Paard op hol in Noordwijk noord wijk - Een op hol gesla gen paard heeft zaterdagmor gen in Noordwijk een spoor van vernieling achtergelaten. Het paard, dat vlak voor de strand opgang bij de Hoofdstraat schrok van een hond, zorgde voor schade aan drie gepar keerde auto's, waaronder een politieauto. Via de Hoofdstraat draafde het beest richting Rijnsburg. Daar werd het dier in de Koestraat door een agent overmeesterd. Paard en ruiter deden mee aan een uithou- dingsproef over het strand. den haag/gpd - De bestrating is dicht, de paaltjes zijn uit de grond en de dranghekken staan er. Den Haag, Delft en Rijswijk lijken klaar voor de uitvaart van prins Claus morgen. De genera le repetitie verliep gisteravond vlekkeloos. Terwijl om kwart voor negen aan de achterkant van paleis Noordeinde honderden mensen geduldig in de kou wachten tot zij de prins een laatste groet kunnen brengen, vertrekt aan de voorkant een lange stoet po litieagenten en militairen te paard. In hun midden rijden twee koetsen. Het grootste rij tuig, waarin de prins morgen wordt vervoerd, is afgedekt met grote zeilen. Ver voor de colonne uit rijden motoragenten en politieauto's om kruispunten en zijstraten op tijd af te kunnen zetten. Het valt deze zondagavond mee met de verkeersdrukte, maar ook op de drukkere kruispunten onder vindt de stoet geen enkel pro- bleemAls de colonne door Ype- nburg rijdt, wacht een detache ment van de landmachtBij het Instituut Defensie Leergangen op de grens met Delft, waar morgen koningin Beatrix en de prinsessen Méxima en Lauren- tien zullen worden opgehaald, moeten de paarden en rijtuigen 180 graden draaien. Het kost wat moeite. De stoet doet er bij na een half uur over haar weg richting de Delftse Nieuwe Kerk te vervolgen. Op het plein voor de Nieuwe Kerk is het bijna druk te noe men. Maar de tientallen mensen die zien hoe de stoet even voor half twaalf halt houdt voor de ingang van het kerkgebouw val len in het niet bij de rij die dan nog altijd bij paleis Noordeinde staat. Bijna veertigduizend mensen hebben dit weekeinde in de rouwkapel nog afscheid geno men van prins Claus. Gister avond rond 23.00 uur stonden nog altijd zo'n 3000 mensen te wachten om het paleis te betre den. Hoewel toen eigenlijk de poort gesloten had moeten wor den, besloot men ze toch toe te laten. In totaal hebben ruim 90.000 burgers het condolean ceregister getekend. Gisteravond laat deed zich een klein incident *voor, toen de politie twee man nen uit de rij wachtenden haal de. Zij werden ervan verdacht wapens bij zich te hebben, maar dat bleek later onjuist. Vandaag zijn de paleisdeuren weer voor het publiek gesloten. Meer nieuws over de uitvaart op Pagina Gesprek van de Dag Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatisch? betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ■■ja.'Hurg.i'BraiMca

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1