Het WK Vallen en Opstaan SPORT 2 Schumacher beëindigt seizoen 111 sfc Bettina Hoy winnares in Boekelo Melchers wil Zweep volkslied niet horeS Brazilië pakt WK-titel volleylf Clijsters wint in Filderstadt Khalifman wil mooier winnen 'Liever renners in de hekken dan publiek op het parcours' Maarten Lafeber dertiende in Parijs parijs - De 33e Trophée Lancó- me in Parijs is voor de Neder landse topgolfer Maarten Lafe ber op een teleurstelling uitge draaid. De speler uit Zeist ein digde op de gedeelde 13e plaats. De Duitser Alex Cejka zegevierde met twee slagen voorsprong op de Spanjaard Carlos Rodiles. Lafeber, die naast Cejka als co-leider was gestart voor de laatste ronde, had na de 72e hole een achter stand van vijf slagen. Opnieuw zege voor Mathieu lyon - Frankrijk heeft een nieu we tenniskampioen. Paul-Henri Mathieu won gisteren zijn tweede ATP-toernooi op rij. Na Moskou (met winst in de finale op Sjeng Schalken) veroverde de 20-jarige speler de trofee in Lyon. In de finale won hij van de Braziliaan Gustavo Kuerten met 4-6 6-3 6-1. Mathieu, vorig jaar nog deelnemer aan de Challenger in Scheveningen, behaalde in Lyon zijn dertiende opeenvolgende overwinning. Gemser twijfelt aan Athene 2004 oudehaske - Henk Gemser, technisch directeur van het Ko ninklijk Nederlands Water- sportverbond (KNWV), komt 1 miljoen euro te kort om zijn olympische (trainings)pro- gramma volledig af te werken. De voormalige schaatscoach heeft met topsportcoördinator Hessel Evertse daarover zijn grote zorg uitgesproken tegen het bestuur van het KNWV. „Donkere wolken pakken zich samen boven de Nederlandse zeilploeg", liet Gemser weten. Wereldrecord shorttracker calgary - Het nieuwe seizoen in het shorttrack-schaatsen is begonnen met een wereldre cord. De Canadees Steve Robil- lard reed in Calgary de 1500 meter in 2 minuten en 12,24 se conden. Daarmee was hij meer dan anderhalve seconde sneller dan de Amerikaan Apolo Ohno vorig jaar december; 2.13,728. Minardi dreigt met opstappen suzuka - Eigenaar Paul Sto- ddart van Minardi dreigt zich terug te trekken uit de Formule- 1-autosport omdat vier andere renstallen de zijne 'proberen de nek om te draaien'. McLaren, Williams, Jordan en BAR heb ben juridische stappen onder nomen om geld te krijgen dat aan Minardi is uitgekeerd. Het gaat om ettelijke miljoenen die door Formule-1 -baas Bernie Ecclestone aan Minardi zijn ge schonken uit de inkomsten van televisierechten. Dit gebeurde om het kleinste team uit de Formule 1 overeind te houden. Cheruiyot wint in Eindhoven eindhoven - De Kenyaanse at leet Willy Cheruiyot heeft de marathon van Eindhoven ge wonnen. Hij legde de ruim 42 kilometer af in 2 uur, 10 minu ten en 11 seconden. Daarmee bleef hij boven het parkoersre cord, dat op 2.09.24 staat. Che ruiyot had een flinke voor sprong op de Pool Grzegorz Ga- jdus, die in 2.10.49 als tweede over de streep kwam. De derde plaats was voor de Kenyaan Douglas Rono in 2.10.50. Garbrecht snel in Salt Lake salt lake city - Schaatsster Mo nique Garbrecht is al vroeg in het seizoen in vorm. De Duitse sprintster, trainend in de groep van de Nederlander Bart Schouten, reed zaterdag bij testwedstrijden op de olympi sche baan in Salt Lake City de 500 meter in 38,36 seconden. Ook de 1000 meter won ze, in 1.16,85. filderstadt/sid - De Belgische Kim Clijsters heeft zondag het internationale tennistoernooi van het Duitse Filderstadt ge wonnen. In de finale versloeg de 19-jarige speelster de Slowaakse Daniela Hantuchova in drie sets: 4-6 6-3 6-4. De eerste die Clijsters feliciteer de was haar vriend Lleyton He witt De Australiër had zijn deel name aan de Masters Serie in Madrid van komende week af gezegd. Twee jaar geleden stond Clijs ters ook in de finale van Filder stadt. Destijds verloor zij van de Zwitserse Martina Hingis. Haar deelname aan de finale was zwaar bevochten. In de halve fi nale stond ze ver achter tegen de Fran^aise Amélie Mauresmo, maar op karakter won zij. maandag 14 oktober 4 p 1 li 1 4 jun. Formule 1 hunkert naar vernieuwing suzuka/rtr/anp - Met een handvol records nam Michael Schumacher gisteren afscheid van het Formule I-seizoen in 2002. De 33-jarige Duitser stuur de zijn Ferrari op het circuit van Suzuka naar zijn elfde overwin ning in dit jaar, zijn 64e in 179 GP-races. Het was zijn derde opeenvol gende zege in de GP van Japan, de vijfde in zijn loopbaan. Ru bens Barrichello werd tweede, waarmee Ferrari voor de negen de keer in dit jaar een-twee werd. De derde plaats ging naar de Fin Kimi Raikkonen in een McLaren. De meest oorverdo vende ovatie van de 155.000 toe schouwers ging evenwel naar thuisrijder Takuma Sato die met de vijfde plaats het beste resul taat uit zijn jonge loopbaan be haalde en Toyota aan de eerste WK-punten hielp. De Formule I was dit jaar een one-car show: de formule Ferra ri. De rode bolides domineerden van de eerste GP, begin maart in Australië, tot de laatste, in Ja pan. Schumacher won 11 van de 17 races, een record, werd vijf keer tweede en een keer der de. Hij werd de eerste coureur in de historie die in alle 17 races op het podium stond. Dat waren niet de enige records die de Duitser mee naar huis nam. Na elf races werd hij al tot wereldkampioen gekroond, eer der dan ooit. Met zijn vijfde we reldtitel kwam hij op gelijke hoogte met de Argentijnse my the Fangio. Hij behaalde 144 punten op het maximum van 170, een record. Hij had in de eindstand 67 punten voor sprong op zijn ploeggenoot Bar richello, ook een record. „De crew heeft ongelooflijk werk ver richt", complimenteerde de coureur de technische staf van Ferrari. Op het circuit van Suzuka ver trok Schumacher voor de 50e keer van pole-positie. De Duit ser leidde van start tot finish. Zijn overwinning kwam geen moment in gevaar. Hij werd in de rug gedekt door Barrichello die vier zeges in dit jaar behaal de. Daarmee kwam het aantal voor Ferrari op 15, een evena ring van het record van McLa ren uit 1988. De eenzijdige optocht in Suzuka paste uitstekend in het verkoop praatje van formule I-baas Ec clestone en FIA-voorzitter Mos- ley (autosportfederatie). Beiden willen radicale hervormingen doorvoeren om de dalende tv- Wereldkampioen Jean Teulere in de cross country van Boekelo. Hij werd derde in de eindstand van de mi litary. Foto: ANP/Toussaint Kluiters boekelo/anp - Bettina Hoy heeft bij de military van Boekelo de Grote Prijs van Enschede gewon nen. De voormalig Europees kampioene was met Ringwood Cockatoo de beste combinatie na de drie onderdelen: dressuur, uithoudingsproef (wegparcours, steeple, cross) en springen. Beste Nederlander was Gert Naber, met Private X- press Baxter. Hij werd twaalfde. Alice Naber-Loze- man was met Clark Kent zelfs de hoogst geklas seerde in het koningsonderdeel, de cross. Ze haal de echter met dit paard niet het eindklassement, omdat ze het dier wegens een lichte blessure niet meer liet meedoen aan het afsluitende springcon cours. Datzelfde overkwam Eddy Stibbe. Met Prime Con tender had hij na zaterdag zelfs een klassering in de top-tien, maar de tegenwoordig voor de Ne derlandse Antillen startende routinier hield het met dit paard daarna ook voor gezien. Met hun „tweede" paarden waren Naber-Lozeman en Stibbe niet meer dan middenmoters. Ongevallen deden zich in de met drie sterren aan gemerkte wedstrijd van Boekelo - Nederlands zwaarste in deze discipline - voor het oog van bij na 50.000 toeschouwers niet of nauwelijks voor. Alleen de Engelse Joss Gray liep een zware arm- blessure op bij een val op de voorlaatste hinder nis. hoogeveen/anp - Een overwin ning op jeugdwereldkampioen Peter Acs bracht Alexander Kha lifman gisteren niet in juich stemming. De voormalige we reldkampioen van de FIDE vond zijn zege in het Essent-schaak- toemooi in Hoogeveen zelf niet overtuigend. De Rus mopperde over de tegenkansen die zijn te genstander had kunnen krijgen. Hij weet het aan de nervositeit van de eerste ronde. Loek van Wely kende met de zwarte stukken geen problemen om Judit Polgar in toom te hou den. Hij bediende zich van de Siciliaanse Svesjnikov-verdedi- ging en had het grootste deel van de partij het initiatief. Polgar realiseerde zich bijtijds het ge vaar dat Van Wely's vrijpion zou kunnen opleveren en ruilde af naar een eindspel waarin Van Wely iets beter stond, maar geen reële winstkansen had. Een klein incident trad op in het open toemoooi in de partij Vis ser - Dvoirys, waarin de zwart- speler zijn paard wilde pakken maar met zijn hand op weg er heen de dame raakte. Visser eis te dat de Rus met het aange raakte stuk zou spelen. Hij kreeg van de arbiter aanvankelijk on gelijk. Visser gaf de partij twee zetten later onder protest op. kijkcijfers en teruglopeS schouwersaantallen on gen. De controversiële wekken bij de toonaaoL. renstallen weerstand ctl zullen desondanks op dering van de Formuli missie op 18 oktober besproken worden. Mosley heeft een negen plan ontvouwd. Zijn li >e idee is de coureurs tijtfna seizoen steeds van autoF e te laten wisselen zodat Pet coureur ook eens in de fP auto belandt en on „Dan", aldus Mosley, we zien of Michael Schi werkelijk de beste cou 20 Verder wil hij minder ai mische trucjes en mini tronica in de wagens, h door Edward Swier Iel ~M/J buenos aires/gpd - Met een krappe 3-2 overwinning op Rus land heeft Brazilië de afgelopen nacht voldaan aan de verwach tingen en de wereldtitel volley bal veroverd. Frankrijk verraste met een zege op Joegoslavië en won met de bronzen medaille zijn eerste plak ooit op een we reldkampioenschap volleybal. Het verloop van het finaleweek- einde in Argentinië toonde nog eens aan dat Nederland bepaald niet gelukkig is geweest met zijn tegenstanders. De enige twee wedstrijden die Nederland dit WK verloor waren tegen landen die medailles pakten: Brazilië en Frankrijk. Terwijl die twee ne derlagen voor Oranje meteen fa taal waren, verloor Rusland de twee eerste wedstrijden in de al lereerste poule, mazzelde door die ronde heen en veroverde uiteindelijk dus zilver. Grieken land verloor in die eerste ronde kansloos met 3-0 van Neder land, maar trof een heel wat gunstiger tweede poule, met on der andere de Verenigde Staten en China als tegenstanders, en belandde bij de laatste acht. Bij de vorige drie WK's reikte Ne derland steeds minimaal tot de kwartfinales. Dat was voor het sterk verjongde team van Bert Goedkoop in Argentinië dan ook de doelstelling. Niet alleen voor Nederland liep De Brazilianen Dante, Nalbert en Gustavo (van links naar red^ chen na hun 3-2 winst op de Russen. Foto: AP/Natacha Pisaref dit WK op een teleurstelling uit. Italië - in de gouden Nederland se volleybaltijden steeds de gro te rivaal en de laatste drie keer wereldkampioen - verloor de kwartfinale van Brazilië, maar herpakte zich knap door de strijd om de vijfde plaats in de heksenketel van Buenos Aires te winnen van het gastland. De Joegoslaven konden dat kenne lijk niet meer opbrengen nadat ze in de halve finale door Brazi lië waren teruggewezen. De re gerend Europees en olympisch kampioen werd in de strijd om de derde en vierde plaats met 3- 0 door Frankrijk teruggewezen. Brazilië maakte zijn titel onom streden door in de laatll van het toernooi eige met de toplanden ItaJiiV slavië en Rusland af te r< De eindrangschikking opnieuw duidelijk dat*;3- land het bijzonder moe krijgen om straks deelrr11 de Olympische Spelen BP werkstelligen. Van de ee e; op dit WK komen er ze z: ropa. Behalve de Eurof "j den die bij de eerste di World Cup eindigen of dat volgend jaar Europt 1 pioen wordt, zullen zij ls een kwalificatietoernooi! J2 strijden om nog één Athene. zolder - Alsof ze zware crimine len waren, zo voelden de wielren ner zich op Zolder. Mario Cipollini dreigde zaterdag zelfs nog even met een boycot van het wereld record. De Leeuwenkoning: „We rjjden hier in een kooi, belache lijk." De drie medaillewinnaars bij de vrouwen klaagden tijdens de persconferentie collectief over de hekken langs het traject. En gistermiddag vloekten 140 prof coureurs hartgrondig. Maar, zo vertelde de wereldwielerbond UCI aan haar onderdanen, het was toch echt voor hun eigen veiligheid geweest. Liever renners in de hekken dan publiek op het parcours. Welnu, renners genoeg in de hekken. Gistermiddag lagen er in de ul tieme ronde zelfs meer dan vijf tig. Omroepen kunnen voor hun jaaroverzicht een fraaie compi latie maken van het WK Vallen en Opstaan. De Australische junior Ryan Sul livan brak zaterdagmorgen zijn neus in een massale en hoogst spectaculaire valpartij op de eindstreep. Hij mocht nog van geluk spreken. De Italiaan Borg- hesi viel vrijdag bij de neo's zo hard dat hij in de ziekenauto be landde. Zijn moeder, die vrees de dat zoonlief op Zolder het le ven zou laten, kreeg langs de kant een hartinfarct. Toen het zaterdagmiddag begon te regenen, en de olie op het au tocircuit zich aan de oppervlak te toonde, begon het echte ge- glibber. In de dameskoers was het aantal valpartijen ontelbaar. En bij de profs was het, in de laatste ronde, helemaal bal. Op Stefan van Dijk na waren alle Nederlanders bij de 'aardbeving1 betrokken. Vier oranje coureurs lagen erbij, de rest stond stil en wist direct dat het einde oefe ning was. „Heel de weg lag vol. Ik kon mijn fiets niet eens meer vinden", baalde Michael Boo- gerd. Steven de Jongh, naar het zie kenhuis met een pijnlijke elle boog: „Het was in volle finale. Ze vielen vlak voor me, maar ik kon er niet meer op reageren. Voor ik het me realiseerde lag ik er zelf bij." Pats. Weer tuimelen wielrenners tegen het Belgische asfalt. Foto: Reuters/Yves Herman Rob Beenders, manager van het WK-organisatiecomité: „We vonden het heel erg dat er zo gevallen werd. En hebben er ook snel van geleerd. Wij had den de primeur van een dokter op de motor, omdat we aan voelden dat er iets kon gebeu ren. Tuur lijk begrijpen wij ook dat de hekken een verschrikke lijk beklemmend gevoel zouden geven. Maar we moesten nu eenmaal het hele traject dicht zetten van de wereldwielerbond UCI. Het risico van publiek op de weg mochten we niet ne men." Danny Nelissen, verslag gever voor Eurosport: „De oor zaak van al die valpartijen? De hekken, absoluut. En de snel heid. Dit WK was zoiets als een Formule 1-race, met betonnen muren langs de baan. De snel heid hier lag hoog. Probeer je in te denken wat iemand doet als hij ze, met vijftig kilometer per uur, voor 'm ziet vallen. De eer ste reactie is: uitwijken. Je rijdt er toch niet vol in, zoekt de zij kant. Maar daar staan de hek ken. Dus kan je geen kant op. Als een WK op een typisch klim- parcours wordt verreden, liggen de snelheden niet zo hoog, zijn de gevaren minder groot dan hier. Toch blijf ik erbij dat die hekken er moeten zijn. Want, het is beter dan mensen op de weg. Er zijn er die drie dagen lang hier hebben zitten zuipen. Het zal je toch gebeuren dat ze de kopgroep omver kegelen. Nee, dan maar veel hekken." Genie Knetemann, bondscoach: „Het leek wel oorlog." Adrie van der Poel: „Het zijn niet meer of minder valpartijen dan op een ander WK, alleen ze zijn massaler geweest. Omdat je niet kunt uitwijken, meteen in de dranghekken zit. In de Tour is het ook altijd nerveus, gebeu ren er evenveel van zulke inci dentjes. Maar daar kan je als het onderweg gebeurt even door het gras, hier werd het gewoon sta pelen. Toch kan ik de UCI wel begrijpen. Anders wordt het, met zulke supportersaantallen als in Zolder, een grote chaos." door Edward Swier zolder - Het contrast was groot. Juist toen Susanne Ljungskog de regenboogtrui kreeg omgehan gen, het Zweedse volkslied werd gespeeld en de televisie haar vreugdetranen filmde, arriveer de een ontgoochelde Mirjam Melchers bij de Nederlandse box. Ze besefte dat goud voor het opscheppen had gelegen. Maar ze was gevallen. Hard en spectaculair, en op een uiterma te belangrijk moment. De kop lopers waren in zicht, een WK- plak gloorde aan de einder. „Zestig kilometer per uur, een nat wegdek, en dan een tikje te gen je stuur. Dan wil je wel val len." De 'dader'? Ljungskog. „Ik kan haar naam even niet ho ren", trok Melchers een pruillip. De val bleef zonder fysieke scha de. Of toch. Mirjam Melchers had wel pijn aan haar voet. Zo juist opgekrabbeld na de val, in de ultieme kilometers van het WK, had de getroffen titelkandi date vanaf het heuveltje bij de Sterrenwacht naar beneden ge keken. Verderop, aan de meet, zag ze nog juist hoe een geel- blauw poppetje, de Zweedse Ljungskog namelijk, het goud wegkaapte. Dezelfde dame die enkele minuten voordien in vol le vaart (en in achtervolging op drie koploopsters) Melchers had aangetikt, waardoor de Neder landse was gevallen. „Ik heb toen nog even tegen een drang hek doormidden geschopt. Was zo kwaad. Mijn voet doet ge woon pijn." De frustraties waren des te gro ter omdat Melchers toch al geen al te gelukkig seizoen heeft afge werkt. Ze begon met winst in de Primavera Rosa, de vrouwelijke variant van Milaan-San Remo, en droeg enige tijd de trui als leidster in het wereldbekerklas sement. Maar juist op het mo ment dat ze wilde vlammen luk te dat niet. Melchers viel in de eerste dagen van de Tour Fé- minin en kneusde haar ribben. Nadien ging de eindzege in de Holland Ladies Tour juist aan haar neus voorbij en moest ze in de strijd met Petra Rossner om winst in het wereldbekerklasse ment buigen in de allerlaatste wedstrijd. „De sterren stonden klaarblijkelijk niet goed voor mij. Het boek van 2002 is nu geluk kig dicht. Ik kan niet wachten Valpartij E frustreert wielrenster f® taatj indv tot het 2003 is." ig de Maar eerst zal dan tochroeg ste klap moeten wordenjing werkt. In Zolder had Mfjronc haar naam definitief wileel t tigen. Want al staat ze 05 reldranglijst in de top-dij grote publiek kent tochkp^ en alleen Leontien Zijlaf Moorsel. Dezelfde Van 1^||| die in België niet in haart doen was. Na haar teleiaC Si de tiende plaats in de tijpn n voelde het nationale bagncl zich in de wegwedstrijd! de min opperbest. Wanneejoetl een sprint zou aankomqor d klaarde Van Moorsel onffake zou ze zich - ondanks d|s. D tussen de twee vooraf aaeefi WK - inspannen voor Dfdel: Mansveld. trafi Zover kwam het niet. Ojjden kleine twintig kilometer|s ee meet, juist op het mommen het begon te regenen, o$rib het trio Sommarriba (Sp Brandli (Zwitserland) er gan (Australië). Hun voogg schommelde telkens tod twintig seconden. Meldj F( wachtte tot het klimmer laatste ronde. Ze kreeg D' gere wereldkampioene (wef Stahoerskaja en Ljungsigjsti Ljungskog (26) reed in 2jbaa de ploeg van Leontien \fa zi Moorsel. Nu zat ze die jjerz kopvrouwe Melchers infvai zonder, goed dwars. Mrfn b viel, Stahoerskaja vloogfalsc heen. Ljungskog kon do® m terhaalde de vluchtster^et 1 in de sprint tot haar eigfere bazing Brandli en Soma! dee voor. Zelf verklaarde Ljupn dat ze weinig gemerkt hp15 de 'botsing' die Melcheij werd. „Ik remde omdati was haar te raken, gingl|)j' door. Volgens mij reedk daarna tegen mijn acht/O1 Hoe het ook precies wasl chers baalde oprecht. „DJK - dit jaar ga ik gauw prob£V 1 vergeten." Een protestje overwogen. Bondscoach01 van Kessel: „Dat Zweed#ter ke deed het niet expres, fas: pech, klaar." tem

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18