Cipollini ais Ferrari tandvastig SJC blijft overeind tegen sterker WSB De Goede mag haar mooiste trui niet dragen Nederlanders vechten tegen windmolens Roy Makaay tegen Oostenrijk in basis Indrukwekkend naar WK-goud Zoeterwoudse wereldkampioene naar ploeg Van Moorsel erenigingen schotelen het pubhek een sprankelende voetbalmiddag voor Hoy zege Schotland SPORT iliffe: nieuwe Ijd marathon - De omstandigheden >rre van ideaal. Met ze lden was het koud in i. En er stond een flinke jjch 'vloog' Paula Rad steren naar de beste tijd ir een vrouw op de ma- jelopen. De Britse legde ieke afstand van 42 kilo- pji 195 meter af in een fende tijd van 2 uur, 17 |i en 18 seconden. Daar- Jbeterde ze de oude We toptijd van de Keny- fatherine Ndereba met iderhalve minuut. Engelsen geschoten Vva- Twee Engelse voet- jzijn in Bratislava ge kraakt bij een schietpar- fhet EK-kwalificatieduel pje-Engeland. Volgens de 6 bond zijn ze overge- iaar het ziekenhuis. Een ans is in een been ge- ander in de nek. Ze [ten levensgevaar. ingrazzia aans voetbal De Italiaanse topsport lor een nieuw doping- iaal. De politie heeft in tkeinde invallen gedaan diaanse voetbalbond en s olympisch comité, izia zijn dossiers en ge- "Bopingtesten van prof- Iers in beslag genomen. Inbare aanklager heeft iingen dat de doping- is in het Italiaanse be- jetbal de laatste jaren [reet zijn uitgevoerd. i Fritz aat Kramnik osttJiA- Wereldkampioen r Kramnik (met zwarte heeft in Bahrein zijn derlaag geleden tegen %|lakcomputer Deep Fritz, leidt in de strijd tussen il hersenen met 3-2. os gisteren voor het nbiet. De program- waèiadden rustdagen ge- abm de computer bij te dat die ruil van dames [de weg ging. Eerder deed niet en won Kramnik. door Ad Pertijs zolder - Sommige kenners hiel den het amper voor mogelijk, maar Mario Cipollini flikte het. Op 'zijn' wereldkampioenschap op het autocircuit van Zolder za gen hij en zijn elf landgenoten kans de koers 256 kilometer on der controle te houden. „De laat ste kilometer was vervolgens de gemakkelijkste", zei de man die op indrukwekkende wijze naar zijn gedroomde en aangekondig de regenboogtrui sprintte. „Dat Robbie McEwen en Erik Zabel naast me stonden op het podium maakt de titel alleen maar mooi er. Betere renners kun je niet kloppen." Mario Cipollini is 35 jaar. Hij is de onvervalste koning van de massaspurts. De Toscaan raapte zijn zeges echter voornamelijk bij elkaar in rittenkoersen. Eind vorig jaar wilde Saeco niet meer met hem verder. Het einde van 'Mooie Mario' leek nabij. Maar Cipollini is veel meer dan een sprintende playboy. Hij tekende een contract bij het kleinere Ac- qua Sapone, laadde zich op en werkte samen met Giovanni Lombardi een winter lang kei hard aan een nieuwe hoge snel heidstrein, oftewel de 'Struttura Cipollini', om met zijn eigen woorden te spreken. In maart won hij de klassieker waarvan hij zijn hele leven al droomde: Milaan-San Remo. Hardop durfde hij verder te dro men. „Nu wil ik ook nog wereld kampioen worden in Zolder. Het is mijn laatste kans ooit de regenboogtrui te dragen." De Italiaan verkende in april al het autocircuit en tijdens de Gi ro meldde hij trots dat de 'Struttura Cipollini' weer hele maal daar was. Desondanks dreigde het nog even fout te lo pen bij Acqua Sapone. De be loofde veranderingen in zijn contract bleven uit en Cipollini kondigde aan te stoppen. „Uit eindelijk vond ik dat ik op de eerste plaats aan mezelf en de kans op de wereldtitel moest denken." Cipollini werkte verder. Zelf trainde hij er keihard voor, maar belangrijker was het om bonds coach Franco Ballerini en zijn fietsende landgenoten achter hem te krijgen. De Italiaanse WK-selectie is al jaren een vat vol explosieve ego's. Vorig jaar reden ze zelfs openlijk tegen el kaar. Ballerini geloofde in Cipo's kansen en bij het samenstellen van zijn selectie probeerde hij zoveel mogelijk voetangels (Bartoli) te vermijden. Toch bleef de vraag of het mo gelijk was de Italianen daadwer kelijk te laten samenwerken en of ze überhaupt in staat waren de koers 256 kilometer lang te controleren. Concurrent Erik Zabel kende het antwoord als eerste. „Al na de eerste bocht gingen ze met drie op kop rij den. Daarna bleven ze om beur ten zo hard fietsen dat ik na twee ronden al wist dat het op een massaspurt zou uitdraaien." Het gevolg was dat de verwachte spetterende koers uitbleef. De titelstrijd op het Circuit Zolder kreeg de saaiheid mee van een door Ferrari gedomineerde For mule 1. Pas tegen het einde sta ken de Duitsers en Spanjaarden een handje bij. De WK-titel is binnen. Mario Cipollini juicht, Erik Zabel (derde) is geklopt. Foto: Reuters/Yves Herman De finale was echter weer hele maal voor de Italianen. Toppunt van de overmacht was de ma nier waarop de laatste kans, waar alle aanvallers als Van Pe- tegem en Museeuw zaten loe ren, werd verijdeld. Sacchi en Bettini leidde Cipollini naar hel laatste pukkeltje, de Pitsberg op enkele kilometers voor het ein de. De rest was een koud kunst je. McEwen en Zabel knokten nog wel om het hardst om een plekje in het wiel van de Itali aan, maar meer dan een achter hoedegevecht was het niet. „Ik stak mijn armen pas zo laat om hoog omdat ik niet wist of ik droomde of dat het werkelijk heid was", verwoordde Cipollini zijn gevoelens. Stefan van Dijk was de enige Nederlander die voor de grote valpartij fietste. De Nederlands kampioen was al blij dat hij er bij zat. „De sprint van Cipollini zelf heb ik niet eens gezien." Zabel dacht te weten hoe het de toeschouwers het WK hebben ervaren. „Het moet saai geweest zijn." Indrukwekkend saai, dan wel. Want hardop zeggen dat je de wereldtitel in een massaspurt wilt pakken en vervolgens de anderen volgens plan kansloos laten, doet denken aan de over macht van Ferrari op al die an dere autocircuits. Sport 2: Het WK Vallen en Op staan zoETERwouDE-DORP - Het is de mooiste trui die ze ooit heeft ge had, maar dragen zal Suzanne de Goede 'm niet. Volgend jaar fietst de Zoeterwoudse wereld kampioene in het damespeloton in een trui met alleen regen boogstreepjes op de mouwen. De echte regenboogtrui mag ze niet aan, omdat ze die won in de categorie junioren-dames. „Het maakt me niet uit", zegt de 18- jarige wielrenster, die ook niet van plan is om in het bijzondere kledingstuk te gaan trainen. De regenboogstreepjes komen op de mouwen van het shirt van de Farm Frites Hartolploeg van Leontien Zijlaard-Van Moorsel. Zaterdag, een dag na haar over winning, kwam de 18-jarige Zoeterwoudse tot overeenstem ming met de door Michael Zij laard geleide formatie. Andere ploegen hadden ook belangstel ling, maar mijn voorkeur lag bij Farm Frites. Het is een leuk team, met goede begeleiding en dat vind ik erg belangrijk." Het afrondende gesprek werd zaterdag gevoerd na de vrou wenwedstrijd in het Belgische Zolder, waar Suzanne de Goede een dag eerder zo succesvol was. Het was leuk om er de vol gende dag weer te zijn: „Veel mensen kwamen naar me toe om me te feliciteren of ze vroe gen of ik het was die had ge wonnen." Op de glansrijke overwinning („Ik wist dat ik rap kon aanko men maar ik wist niet hoe sterk de concurrentie was") volgden een paar drukke dagen. Vrijdag was ze na de officiële huldiging en de huldiging door de Zoeter woudse fans in het hotel met de ploeg gaan eten. 's Avonds volg den opnames van Studio M met Mart Smeets en toen ze thuis kwam werd meteen de video band van de wedstrijd bekeken. Gisteren ging de Zoeterwoudse naar Swift, de Leidse vereniging waar ze met wielrennen begon. „Die mensen zijn ook allemaal heel blij. Het was heel gezellig." Met bloemen en in een door haar zus en buren versierde straat werd ze feestelijk ont haald in het huis waar de regen boogtrui en de plak een promi nente plaats kregen in de inmid dels op een bloemenwinkel lij kende woonkamer. Wanneer de Zoeterwoudse huldiging plaats heeft, is nog niet bekend. Ook dat maakt De Goede niet uit „Ik heb een geweldig gevoel." aarten Dekker kans na kans te benutten, had SJC aan z'n tweede grote moge lijkheid voldoende voor het ma ken van een doelpunt. Jeffrey de Vries gaf een afgemeten voorzet op Martin Steenvoorden, die eerst aannam en toen makkelijk kon inschieten. Na rust zette WSB nog meer druk op de verdediging van SJC, dat in de tweede helft grote moeite had om de bal in de ploeg te houden. Ondanks een overvloed aan balbezit slaagde de ploeg van Rob Bianchi er niet in om gevaarlijk te worden. Na twintig minuten vruchteloos proberen, viel de goal wederom aan de andere kant. De voorzet van Jeffrey de Vries was nog be ter dan bij de openingstreffer, de afinaker heette dit keer Peter van Harskamp. Vlak daarna leek de wedstrijd toch nog te kantelen, toen Mark Ens 2-1 maakte na een actie van Jessie Lissauer. Maar SJC hield stand, niet in de laatste plaats omdat WSB nog twee goede mogelijkheden ongebruikt liet. 'Ergens in maart' treffen beide teams elkaar in Noordwijker- hout, meende Ebbeling te we ten. Weer 'gewoon een wedstrijd, waar gewoon drie punten te verdienen zijn'. Zijn spelers hebben de juiste datum met dikke, rode stift omcirkeld in hun agenda's: 16 februari. SJC-WSB 2-1 (1-0). 39. Martin Steen voorden 1-0, 65. Peter van Harskamp 2-0, 72. Mark Ens 2-1. Toeschouwers: 1.700. Scheidsrechten Van Elswijk. SJC: Van Kestercn; Van Orssagen (80. Arjan de Ridder). Van der Berg, Wim de Ridder, Duivenvoorden; De vlies. Ver ver, Steenvoorden (68. Jan de Ridder), Turenhout; Engelkamp (80. Hazenoot), Van Harskamp. WSB: Moederscheim; Tim van de Wei den. De Haas. Lissauer. Kijk in de Veg- te; Lammers, Warmerdam, Kroszynsw; Verhoeve (74. Vergunst), Ens, Geert van de Weiden. wijk - De amusements- wa van SJC-duels lijkt recht nvjdig met het toeschou- helntal. Zelden kwam het be'zo massaal naar een ïdcfljd aan de Lageweg als i, en zelden zal het zo'n elijk duel hebben gezien WSB (2-1). De ploeg die enjeest intens naar de ont- C[V g tussen de twee buren greep de overwinning is van heel veel inzet, nog standvastigheid en een geluk aa olgers van de Noordwijk- t viel er dit seizoen nog en weinig te genieten. De es waren weliswaar bo- rwachting goed, maar het 3li|fin SJC sprankelde aller- 0 Dat was wel logisch, want geï Roland Ebbeling besloot defle speelstijl van zijn team jjp nderen, bang als hij was het debuut in de eerste een modderfiguur te J(j Compact, met veel spe- het middenveld, risico's mogelijk vermijdend. En •beling maar eens een re- fin die tactiek in zo'n wed- tegen buurvereniging te veranderen. Iedereen dmen om de club heen mag n reuze speciaal vinden, e Haarlemse trainer is het icfln een van de 22 wedstrij- e N 'zijn er gewoon weer 1 Unten te verdienen'. En s p zou Amsterdammer ianchi daar anders over Een wedstrijd als alle sentimenten tellen niet ig was die puur rationele itegang niet terug te zien veld. SJC en WSB bestre- kaar op het scherp van de 1 vol passie en gemoti- tot op het bot. Dat zorgde en sprankelende voetbal- Peter van Harskamp - gehinderd door Martijn Kijk in de Vegte en Jos de Haas - scoorde een van de SJC-doelpunten. Foto: Dick Hogewoning middag, met veel mooie acties en constante spanning. De bles surebehandeling van SJC'er Hans Turenhout kwam na ze ventien minuten als geroepen voor al zijn collega's: eindelijk konden ze even uitblazen, bijko men van het furieuze tempo waarin de wedstrijd van start ging. Eerst mislukte de buiten- spelval van SJC, waardoor de su bliem spelende Smerko Kros- zynski kon voorzetten op Maar ten Verhoeve. De speler van WSB 2 kwam net niet hoog ge noeg om de bal op doel te kop pen. Direct na de tweede mogelijk heid voor de Noordwijkerhou- ters (een knap afstandsschot van Geert van de Weiden), kwam SJC voor het eerst gevaar lijk door. Peter van Harskamp rondde een fraaie solo langs vier tegenstanders af met een listig gebogen schot, maar WSB's keeper Benjamin Moeder scheim kon de bal nog uit de hoek tikken. Een geblokt schot van Tim van de Weiden caram boleerde iets daarna voor de voeten van zijn geheel vrijstaan de broer. Die schoot voorlangs. Na het oplappen van Turenhout ging het er iets kalmer aan toe, met de nadruk op iets. Paul Warmerdam schoot namens de bezoekers een vrije trap op de lat boven SJC-doelman Ronald van Kesteren, die even daarvoor in twee instanties een harde in zet van Mark Ens onschadelijk maakte. En terwijl WSB zo verzuimde V maandag 14 OKTOBER 2002 door Edward Swier zolder - De teleurstelling in het Nederlandse kamp was groot. Hier had het in de aanloop naar het WK wielrennen al naar uit gezien, maar de realiteit deed toch pijn. Zonder een sprinter van formaat was het onmogelijk een prominente rol te spelen op de wereldtitelstrijd in Zolder. Bondscoach Gerrie Knetemann, nauwelijks boven het feestgehuil van de Italianen uitkomend: „Je vecht tegen windmolens. Dat een massale valpartij in de slotronde de Nederlandse kan sen helemaal naar de vaantjes hielp, maakte de stemming er natuurlijk niet vrolijker op. Het gevloek was luid en duidelijk hoorbaar. Jans Koerts had zich „de hele dag een beetje rustig gehouden. Ik was juist aan het opschuiven voor het laatste bergje. Maar het was te laat. Juist toen ik op weg was, ge beurde die valpartij." Zijn collega's hadden bijna zon der uitzondering aanvalslust ge toond. Debutant Bobbie Traksel: „We wisten wat we moesten doen. Met een groepje wegkomen. Maar dat was eigen lijk onmogelijk. Even kreeg ik de ruimte. Maar die Duitser (Se bastian Lang, red.) wilde niet overnemen. Ik heb hem nog ge zegd: snap je dan niet dat Zabel in de sprint geen kans maakt te gen Cipo." Ook Max van Heeswijk had het geprobeerd. „Ik had op het eind voor die valpartij moeten zitten. Daar baal ik van, want ik voelde me erg goed. Het tempo lag vandaag echter te hoog om weg te komen. Maar goed, ik heb me tenminste wel laten zien. Geluk kig maar, want als ik niks had gedaan en dan bij die valpartij had gezeten, was het helemaal een frustrerende affaire gewor den natuurlijk." Bondscoach Gerrie Knetemann maakte niemand verwijten: „Je weet van te voren waar je aan begint. Je vecht tegen windmo lens. Maar dat gevecht zijn we tenminste wel aangegaan. We hebben aangevallen, zoals mijn bedoeling was. Als je bij voor baat denkt dat het niks wordt, kun je beter niet starten. Stefan van Dijk zat er weliswaar nog bij in de eerste groep, maar dat is geen McEwen of Cipollini na tuurlijk. Met Cipollini als win naar kan ik trouwens wel vrede hebben. Je kan toch onmogelijk zeggen dat het een koekenbak ker is." door Henri van der Steen Amsterdam - Ruud van Nistel- rooij test vandaag pas zijn fit heid. Dick Advocaat leek er za terdag al vanuit te gaan, dat de spits woensdag tegen Oostenrijk niet van de partij is, zeker niet vanaf de aftrap. Het Nederlands elftal begint in Wenen waar schijnlijk met Kluivert en Makaay voorin. Bondscoach Advocaat specu leerde zaterdag na het trainings partijtje (2 x 27 minuten) tegen Jong Oranje al op een reserverol voor Van Nistelrooij, meteen ook zijn vervanger naar voren schuivend. „Ik vind het terecht als Van Nistelrooij zelf zegt dat hij honderd procent moet zijn. Hij heeft ook de hele week niet getraind en we moeten winnen. En we moeten niet voorbij gaan aan de vorm van Makaay. Ik denk trouwens dat die jongen er toch alle begrip voor zal hebben als hij op de bank gaat begin nen." Die jongen, Van Nistelrooij, zal daar zeker begrip voor hebben. Roy Makaay trouwens ook. Donderdag moest hij na de trai ning nog een vraag beantwoor den of hij mogelijk weer op de tribune terecht zou komen, net als tegen Wit Rusland. „Daar ga ik niet van uit Ik was daar trou wens vorige keer erg teleurge steld over", aldus de aanvaller van Deportivo la Coruna, die zich de laatste weken onder scheidde met een ware diarree aan goals. Makaay is de man in vorm, zo werd niet alleen donderdag, maar ook vrijdag op de training duidelijk. Zaterdag tegen Jong Oranje ging het ineens een stuk minder. Hij maakte, na rust, wel de 1-0, op een assist van Ronald de Boer. De 2-0 was van Frank de Boer, per kopbal, opnieuw na een assist van broer Ronald. De opstelling voor Oostenrijk zou dezelfde kunnen, misschien moeten, zijn als waarmee zater dag werd gestart 3-5-2. Achterin speelde Oranje met drie man (Reiziger, Stam, Frank de Boer), geassisteerd door de halve backs Ricksen en Zenden. Het mid denveld werd bewaakt door Van Bommel en Davids, achter de spitsen Kluivert en Makaay speelde Cocu. Oranje maakte in deze opstelling een dynamische indruk. IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Peter Blangé, die samen met Martin Hersman, Jan Siemerink en Ruud Bröring wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet het WK volleybal in de herhaling. „De finale van het WK volleybal was gisteren en wat bijbleef is de zorgelijke situatie rond het Nederlands team. Ze kwamen niet door de tweede ronde van het toernooi. Dat is de slechtste prestatie sinds het WK van 1990. Nederland dreigt meer en meer de aansluiting te verliezen met de toonaangevende volley- ballanden, ondanks het feit dat zich nu een paar jonge jongens aandienen in Oranje. We horen niet meer bij de beste acht van de wereld, laat staan dat we in de buurt van de medailles ko men. De kern van het pro bleem is volgens mij de opleiding bij de clubs. Die schiet schrome lijk tekort, mede door de financi ële malaise bij de stichting Top Volleybal Neder land. De stap van de clubs naar het Neder lands team is op dit moment veel te groot, het niveau ligt te ver uit elkaar. Wat je daardoor krijgt, is dat jonge volleyballers bij het Nederlands team eerst nog een soort spoedcursus krij gen, voordat ze echt mee kun nen. Het Nederlands team als opleidingsinstituut, dat mag natuurlijk nooit gebeuren. De concurrerende ploegen zijn qua leeftijd trouwens helemaal niet veel ouder, dus het zal alleen maar moeilijker worden om daar aansluiting mee te hou den. Het kan gaan gebeuren dat Nederland zich niet kwalificeert voor het EK. Als we daar ont breken, kunnen we ook geen deelname afdwingen aan de Olympische Spelen. Dat is aller minst denkbeeldig. Sommigen zeggen wel dat het team 'goed op weg' is, maar de cijfers lie gen niet. Na de Spelen in Syd ney is het alleen maar slechter gegaan met de nationale volley- balploeg. Het is hoog tijd dat ie dereen eens om de tafel gaat zitten om te bespreken hoe het anders moet. Dat het anders moet, staat vast. Met de erva ring van Ron Zwerver en mijzelf wordt bijvoor beeld niets ge daan, terwijl wij bereid zijn om te helpen. Het is zaak dat we vol leybal terugkrij gen op het niveau waar het ooit zat Toen was het een voorbeeld voor andere sporten. Volleróal in tye- derlafll kwam uit het niets en on eens stonden yve daar met olym pisch goud om onze nek. Als we de neerwaéut- se spiraal willen doorbreken^ er meer nodig d^ui alleen geld. Bij clubs, spelers en bestuur ders mis ik samenwerking, maar vooral cft? heilige ambitie om de top in H^t Volleybal te bereiken. Als het niet haalbaar blijkt om die ambitie terug te laten keren, dan vrees ik het ergste voor mijn sport." Peter Blangé uit Oegstgeest is record- internatioruü rolleybaL Hij is i<oor- zitter ran de atletencommissie ran NOCNSF en lid ran de Europese at letencommissie.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17