REGIO De succesvolle ruimtereis van vijf jonge astronauten Waterschap meldt 'sabotage' bij politie Geen getto, maar wel krassen op de liftdeur Tropische storm in Veense polder 'Stappers dachten dat het om een oefening ging' Inbouwen n wegwezen! R5 mg echt Jtbreiden ting zoekt vrachtwagen ffrl lt tl larse =$lukt Een 77-jarige igeraar is donder- ,m het leven geko- bij haar twee jaar in de auto wilde r( bevestigde de po en. De wagen eerd op de Sport - raar. De man zat toen de vrouw zich voegen. Bij het Jioot de versnelling stand, waardoor ^uitschoot. De de auto met haar je straat en over- ie heeft de echtge- kunnen horen, »en shock verkeert. ttractie lit en run - Een loods van het Al- sbedrijf Van der zaterdagmiddag jnnen schade i de loods aan de brandde een grij- tlledig uit. Kort- raarschijnlijk de irandweer had an- lodig om het vuur Een sterke rook ti dwingen van het lei jd in de weg. De d le geheel uit. maandag 14 OKTOBER 2002 'Meteorietinslag' in Space Expo in Noordwijk door Rob Onderwater noordwijk - De meteoriet sloeg in Space Expo in Noordwijk gistermor gen rond zes uur in. De vijf jonge as tronauten keken elkaar aan. Wat nu te doen? Hoe moeten ze de schade aan de buitenkant van de module repare ren? Het logboek bracht uitkomst. De robot moest het werk doen. Als vol waardige astronauten gingen ze te werk. En ze slaagden in hun missie. Aan Mission Control kon het bericht 'opdracht volbracht' worden gegeven. De vijf jongens, in de leeftijd van elf en twaalf jaar, schudden elkaar de hand. Ze hadden geen minuut geslapen om dat ze wisten dat er die nacht een 'speciale gebeurtenis' zou plaatsheb ben. De 'ingeslagen' meteoriet vorm de het hoogtepunt van een bijzondere missie, bedacht door Space Expo in Noordwijk. Om jongeren kennis te laten maken met de ruimte, vonden ze het bij Estec een leuk idee om een simulatiespel te houden. De realiteit moest zo dicht mogelijk worden benaderd. Natuur lijk, zaken als gewichtloosheid konden niet nagebootst worden. Maar wel het eten van ruimtevoeding, je behoefte doen op een chemisch toilet, het me ten van C02 - kooldioxide oftewel het broeikasgas - in de module en nog meer zaken die met ruimtevaart had den te maken. Een etmaal lang moes ten de jongeren het met elkaar uitzoe ken, net als in de ruimte. Niemand die een helpende hand zou toesteken. Dat vroeg om een strenge selectie van de kandidaten. Daarvoor werd de hulp van orthopedagoog Reichardt in geroepen. Hij had zijn handen vol aan het Astronauten Junior Project. Hij vond het een uitdaging om de 'ideale vijf bij elkaar te krijgen. Daarvoor voerde hij gesprekken op de scholen en liet hij spelletjes doen. Reichardt: „Daar zijn trucjes voor. Je zet zes jon geren bij elkaar en zegt: hier heb je een bal, maar de spelregels moet je zelfverzinnen. Dan moeten ze het uit zoeken. Je hebt er altijd bij die het hoogste woord voeren maar geen op lossing aandragen. Dat zijn de eersten die afvallen." Oplossingen vinden. Dat is de belang rijkste taak voor een astronaut. De op leiding bestaat voor tachtig procent uit het inspelen op onverwachte ge beurtenissen. Maar voor Reichardt was het ook zaak om niet vijf 'leiding gevenden' bij elkaar te zetten. „Want dat werkt ook niet. Het gaat om ploeg- verband." Uiteindelijk vond Reichardt twee leiders en drie die voor een juiste aanvulling konden zorgen. De jonge ren hadden een bovengemiddelde in telligentie. Ze vertoefden de afgelopen zaterdagen veelvuldig in Noordwijk om een mini-astronautenopleiding te ondergaan. Een Amerikaan die ooit met de Apollo 8 op de maan landde en daar rondwandelde, Rusty Scheick- hart, gaf de vijf jongens (dat er geen meisjes in de laatste selectie kwamen was volgens de organisatie louter toe val) instructies. Lopen op de maan de den de jonge astronauten uiteindelijk ook, maar dan in het nagebouwde maanlandschap in Space Expo. Voordat het kwintet de ruimte werd ingeschoten, mochten ze een aantal persoonlijke bezittingen meenemen. Frappant was dat in vier van de vijf 'gevallen' een tube haargel mee de module inging. „Wellicht om er ruim tekapsels mee te maken", sprak Hans van de Lande namens de organisatie. Trouwens, Donald Duck was ook po pulair bij de jonge astronauten. Nadat Mission Control gisterochtend om half twaalf een einde had gemaakt aan de ruimtereis, heerste er vooral tevredenheid bij de organisatie en bij de vijf jongens. Ze wisten het allemaal zeker, ze worden astronaut Tijdens de afsluiting werd bekend gemaakt dat de twaalfjarige Stefan Nooyens uit Udenhout en de elfjarige Mare Volle- bregt uit Voorburg de prijs van 500 euro hadden gewonnen. Ze namen direct de beslissing om het geld met de andere drie te delen. In het publiek knikte de orthopedagoog Reichardt tevreden. Hij had de ideale ploeg sa mengesteld. De dertig jaar oude 1(j Drecht in Leimui- j. eiden. De huurders n iravanplaats geven aan een grotere hebben dan de d rkante meter. „Veel sen zijn meer dan geleden gereali- eigenaar Roos uit. er nog niet zoveel een grotere plek. 'jj t dat de caravans in de jaren groter zijn jonnen om enkele verruimen naar 200 eter. „Dat konden er een caravan tus- Zo kwam er ruimte st de caravan een zetten en er wat Jiages omheen te kan de auto bij de a[ len te staan." aldus Roos, dat De ruimte meer heeft estane hoeveelheid plaatsen. De cam- 309 stacaravans en ^gunning voor 320. heeft daarom een idiend om met 2,25 p mogen uitbreiden. Jnd liet terrein een planten, zodat de j aansluit op het be- j in. s van de campingei- a at vanavond op de de raadscommissie ordening. Burge- vvethouders van Ja- staan positief tegen- rer een uitbreiding. Elfde Tulploop bezorgt Kenianen winst en verlies door Tim Brouwer de Koning roelofarendsveen - Twee Keni- aanse spillebenen vertellen het verhaal van de elfde Tulploop. Tegen de broodmagere benen van John Wagura was zaterdag middag geen kruid gewassen in de winderige polders van Al kemade. Zonder tegenstand won de Keniaan de halve mara thon (21,1 kilometer) die zijn naam ontleent aan de markante watertoren met de tulp in het hart van Roelofarendsveen. Met de hoofdprijs van enkele honderden euro in de knip kan de ingetogen atleet de thuisreis aanvaarden. Via België, drie maanden zijn thuisbasis in Eu ropa, gaat hij terug naar Nairobi. Zijn plaats in het internationale gezelschap van manager Mare Vermeire blijft ongetwijfeld niet lang leeg. Want de animo onder atleten uit Afrika maar ook uit Oost-Europa om op tijdelijke basis toe te treden tot Vermeires korps van broodlopers is groot. „De atleten moeten wel één uur vier op de halve marathon kun nen lopen, ze moeten aardig en ook stipt zijn", zegt Vermeires assistent Rudy van Win. De vrij williger deelt bij de finish in Roelofarendsveen droge shirts en trainingspakken uit aan be zwete atleten uit zijn 'stal'. Voor Nederlandse begrippen is zo'n limiet een toptijd, maar Van Win heeft geen wereldtoppers onder zijn hoede. Het gezelschap fleurt in België, Nederland en Frank rijk wedstrijden op en neemt een flinke hap van de prijzenta- fel. Na aftrek van benzinegeld blijft voor de buitenlandse lo- (advertentie) Rijklaarpakket Nokia 63lOi Incl. toestel, professionele Full Duplex carkit, raam- of dakantenne, dashmount en professionele inbouw door het Business Center van Standaardprijs vanaf €539,-* nu vanaf €399,-* pers een behoorlijk belegde bo terham over. Niet alle pupillen van De Win zijn in Roelofarendsveen zo for tuinlijk als Wagura, die onder weg onophoudelijk bezorgd omkijkt maar in de verste verte geen tegenstrever ziet opdoe men. Zijn landgenote Christine (Van Win: „Haar achternaam weet ik niet eens") verdwaalt in de polders. De kaarsrechte stuk ken zijn plaatselijk onoverzich telijk door ingrijpende werk zaamheden voor de hogesnel heidslijn en de rijksweg A4. Vol gens Van Win liep Christine Je- mesunde in gewonnen positie wel een kilometer te veel. De misleide Keniaanse atlete ein digt daardoor slechts als tweede op de 10 kilometer die de plaat selijke atletiekvereniging Planta- ris uitzette. „En zij was niet de enige die vandaag verloren liep." Ondanks de misverstanden over de juiste route toont de organi satie zich tevreden over de elfde Tulploop. Voor het eerst is de loop vroeger in het jaar en ver plaatst van zondagochtend naar zaterdagmiddag. Vanwege die verandering, vermoeden de or ganisatoren, is het aantal deel nemers kleiner dan andere ja ren, maar nog altijd rond de 600. Uitslag 21,1 km: 1. Wagura (Ke nya) 1.07.14, 2. In 't Veen Ilion Zoetermeer) 1.11.18, 3. Van Velzen (Leiden Atletiek) 1.15.10; vrouwen: 1. Van der Sluis 1.16.48. 10 km: 1. Raburu Kiprono (Ke nya) 29.59; vrouwen: 1. Philip- pens 36.06 door Wim van Wanrooy alphen aan den run - Water schap De Oude Rijnstromen heeft bij de politie melding gemaakt van het mogelijk moedwillig openzetten van een pijpleiding. Door deze daad kwam de kelder van het Rijnland Ziekenhuis in Al phen aan den Rijn vrijdag onder water te staan. Sectorhoofd Ruud Heiloo van het waterschap con stateerde dat iemand met een speciale sleutel een schuif heeft opengezet, die een dag eerder door het waterschap was geslo ten. Het waterschap wilde daarvan eigenlijk aangifte doen. maar de politie nam die niet in behande ling. Het gaat volgens een poli tiewoordvoerder om een civiele procedure en dan is een aangif te niet ontvankelijk. Het water schap moest op het politiebu reau genoegen nemen met het melden van het voorval. „Er is nu sprake van een civiele proce dure. Het kan ook zijn dat er tij dens de werkzaamheden van het waterschap een fout is opge treden of dat er sprake is van een technisch mankementlaat politiewoordvoerder Verboon weten. „Partijen moeten dit on derling uitzoeken." De politie doet geen nader onderzoek. Het is nog steeds niet duidelijk hoe groot de schade aan het zie kenhuis is na de wateroverlast. Schoonmakers waren vanoch tend nog hard aan het werk om de kelder - met kantoortjes en leslokalen - droog te krijgen. „Vandaag wordt het vochtgehal te gemeten en kunnen we meer zeggen", meldt ziekenhuisvoor- lichter Schrijnemaekers. Op het moment van de over stroming waren achttien patiën ten in het ziekenhuis opgeno men. Het scheelde maar weinig of het ziekenhuis had ontruimd moeten worden. Aan de elfde Tulploop in Roelofarendsveen deden afgelopen zater dag 6oo hardlopers mee. Foto: Henk Bouwman vervolg van voorpagina lisse - Lachen, gieren, brullen. Bijna niemand had de stem van de deejay van De Gewoonste Zaak gehoord. Bommelding? Allemaal de tent uit? Ha, ha. Op het parkeerterrein ging het dansen gewoon verder. Zonder jas, want die hing nog in de garde robe. Iedereen moest de 'Zaak' gelijk verlaten. „Ie dereen dacht dat het om een oefening ging", zegt Lissenaar Michael Tanis. Maar na een uurtje kreeg iedereen het koud. En toen de explosievenopruimingsdienst kwam, wis ten de stappers dat het wel degelijk serieus was. Dat bleek ook uit het feit dat de jongeren naar de Hobahohallen werden gedirigeerd. Daarbinnen was het trouwens net zo koud. Vandaar dat een enkeling uit balorigheid met een bloembol gooi de. „Maar het liep daar niet uit de hand hoor", zegt Tanis. Het verbaasde Tanis dat niemand de hallen in of uit mocht. Wat daar de bedoeling van was, kon de politiewoordvoeder vanmorgen ook niet medede len. Om kwart voor twee ging het slot 'eindelijk' van de deur. Een aantal jongeren ging zonder jas maar naar huis, de anderen gingen de 'Zaak' weer naar binnen en kregen een gratis consumptie en mochten van burgemeester I.angelaar nog een uurtje langer blijven om bij te komen van de schrik. Dat zijn dochter lange tijd op straat en later in de Hobahohallen heeft moeten koukleumen, wekte de woede van André de Graaf uit Hillegom. Zijn zestienjarige dochter was aanwezig in de tapperij en moest de zaak na de bommelding verlaten. „Mijn dochter moest direct naar buiten, ze mocht haar jas niet meenemen. De meisjes van tegen woordig gaan schaars gekleed uit. Ze is carapati- ent, de kans bestaat dat ze er wat aan overhoudt Daarvoor stel ik het gemeentebestuur van Lisse verantwoordelijk Ze hadden een rampenplan in werking moeten stellen." Burgemeester Langelaar bevestigt dat bij de ont ruiming van een discotheek geen rampenplan in werking is gesteld. „Voor de goede orde: we heb ben een rampenplan, maar dat stellen we niet in werking bij zulke gebeurtenissen." De transportgroep van de Stichting Leimuiden voor vil in maart met twee vrachtwagencombinaties naar rbichy en Lipinichy, in Wit Rusland. Ze brengen hulp- e zijn ingezameld door de transportgroep, burgers en inkers. Eén vrachtwagen met chauffeur is al met door rtondememer toegezegd. Naar een tweede wordt ge informatie of een reacties kan worden gebeld met Kees 507154. Opgeknapte Planetenbuurt viert opening buurtcentrum business DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS door Annette Lameijer alphen aan den rijn - De Al pheuse Planetenbuurt heeft een nieuw buurtcentrum: Castor en Pollux. Het buurtcentrum in de Polluxstraat, waar ook een inter netcafé is ondergebracht, moet een belangrijke spilfunctie vor men in de wijk. Met geld uit de pot stedelijke vernieuwing is twee jaar geleden een aanzet ge geven voor een flinke opknap beurt van de Planetenbuurt. De Argoflat is gerenoveerd en heeft een vrolijke speelplaats gekregen. Verder is er een sleutelplek geko men voor jongeren die hun brommers willen repareren. En ook is een lang gekoesterde wens van de bewoners in vervulling ge gaan: een eigen buurtcentrum. Alle reden tot een fuifje. En dus is deze zaterdag wethou der Hans Groen in 't Wout op getrommeld om Castor en Pol lux te openen.Ook burgemees ter Schoof en de collegawethou ders van Groen in 't Woud bren gen een bezoek aan de Plane tenbuurt, net als verscheidene raadsleden. Deze wijk, een paar weken geleden door raadslid Verschuur van Beter Alphen nog als getto betiteld, ziet er gezellig en fris uit. Verschuur schittert overigens door afwezigheid. De Turkse en Nederlandse vlag hangen ter nagedachtenis aan Prins Claus halfstok bij de Turk se moskee. Na het gastvrije ont haal en de bezichtiging gaat de delegatie genodigden naar het Een Turkse zanger luistert de opening van het nieuwe buurtcentrum Castor en Pollux op. Foto: Henk Bouwman nieuwe onderkomen van stich ting Kom Erbij aan de Vesta- straat. Coördinatrice Tineke de Haas geeft een overzicht van de activiteiten van de stichting. Vrouwen van buitenlandse af komst kunnen er zo'n dertien cursussen volgen op het gebied van voorlichting, educatie en opvoeding. Enige Turkse vrouwen vragen wat beschroomd om een ver volgcursus Nederlands met kin deropvang. Ze willen graag ver der met de taal en lopen tegen het probleem op dat ze niet we ten waar ze hun kinderen moe ten laten tijdens de lessen. Het 4 ID-college geeft weliswaar Ne derlandse les, maar beschikt niet over kinderopvang. Ook ge mengde lesgroepen stuiten op bezwaar. Wethouders Tigelaar en van Wersch reageren begrip vol en zeggen toe dat ze op de kwestie terugkomen. De Haas vertelt over de cursus voor leerkrachten die hen meer begrip moet bijbrengen over de mores en gebruiken van andere culturen. „Iets voor u?vraagt ze specifiek aan de politici. Bur gemeester Schoof meldt zich spontaan aan voor de cursus. „Of ben ik de enige?" vraagt hij quasi geschrokken. Een slim migheidje van de burgervader, want meteen krijgt hij bijval. De afvaardiging - onder wie ook directeur Kuné van Wonen Cen traal, voorzitter Telli van de Turkse moskee, directeur van het sociaal mentoraat Kamal Khodor Alcheikih en opbouw werker Guus Stöve - brengt ver volgens een bezoek aan de op geknapte flats in de Argostraat. De nieuw aangelegde speel plaats voor de flats werkt aan stekelijk. De wethouders Van Wersch en Voogd schoppen el kaar even letterlijk de bal toe. Ko van Schaik, de huismeester, leidt de delegatie rond. De voor heen donkere inpandige gang langs de schuurtjes is wit en blauw geverfd. De tl-verlichting is aangenaam fel. De entreehal die toegang geeft tot de lift, is voorzien van nieuwe tegels en ruikt fris. „Hopelijk blijft het zo", klinkt het. Want overheden kunnen veel investeren maar de bewoners moeten hetJeefbaar houden, zo is de teneuiÉ^e pas- geverfde liftdeur heeft zfln eerste krassen al opgelopen. Later geeft wethouder Van Wersch het startsein voor de middagactiviteiten voor alle kin deren in de Planetenbuurt. Er is een sportbus, een springkussen, poppenkast en clowns, 's Avonds staan nog tal van sociale en culturele activiteiten op sta pel, dit keer voor de volwassen buurtbewoners. Het nieuwe buurtcentrum heeft een internetcafé. Met dit idee wonnen Danine van der Tak. Anne Bunder en Melanie Stan der vorig jaar de eerste prijs in de jongerenprijsvraag. De Pla netenbuurt heeft nu ook een ei gen website: www.planeten- buurt.nl.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13