REGIO Tunnel Poelgeest inzet ruzie Hulpboeren dikke maatjes met Teutje, Brutus, Truus en Koosje Rijneke Boulevard kan na face-lift weer jaren mee jmpwijkseweg na opknapbeurt alweer kapot idstichtingen oorschoten i schept wijder I Jeluk op de jritssingel qer invloed van %eg geraakt R3 Meer zorgboerderijen nodig Jog lang niet failliet' Oegstgeest furieus over dreigement Leiden Loten - In Voorschoten Iweekeinde drie brandjes ^jt. In de nacht van zater- ondag probeerde ie- 2 huizen aan de Pro- ebijelaan in brand te [in één van de huizen jadwerkelijk brand uit, ndere woning bleef het [poging. Aan de Beets- erd zaterdagavond een agen in brand gesto- (7woude-dorp - Een 39-ja- 5 btorrijder uit Hazerswou- idijk is gisteren gewond t toen hij op de Nieuwe viZoeterwoude-Dorp letschept door een auto, Tjb-d door een 22-jarige 'e%oudenaar. De automo- ré|(wam uit een uitrit. De rpïwoudenaar reed tegen jn^nt van de auto en botste dujboom. v%orf - Een 38-jarige au- iaiÉlist uit Leiderdorp en en 1 "[jarige plaatsgenoot op d-jtor zijn gistermiddag op '«uritssingel op elkaar ge- iltCer hoogte van de krui- tei^et de Frederik Hendrik- ui peg de automobilist l Op dat moment werd «■(gehaald door de motor- stfldie geen kans meer zag "Bjrijken. ett I. ?ARENDSVEEN - Een 29-ja- ikfcogmadenaar heeft vrij- »%nd een dronkenmansrit ufcelofarendsveen ge- HDe man raakte op het gijeinde van de weg af. Hij oéeen bankje, een boom, nhtarenpaal en kwam vlak en huis tot stilstand. De oij hield de Hoogmadenaar n |e man bleek veel te veel n&en gedronken. maandag 14 OKTOBER 2002 Leroy en Johanna genieten van het Zoeterwoudse buitenleven door Marieta Kroft zoeterwoude - Leroy is hulpboer. Drie dagen in de week werkt hij bij op het melkveebedrijf van John en Paulien van Rijn in Zoe- terwoude. Op vrijdag komt Jo hanna ook een dag helpen. Ze voeren de geiten en kippen, ze vegen de stal, en ze doen nog veel meer. Ze werken op hun ei gen niveau en in hun eigen tem po. „Het gaat erom dat ze een fij ne dag hebben op de boerderij. Arbeid is mogelijk, maar niet het belangrijkste", aldus John en Pau lien, die per i september officieel van hun bedrijf ook een zorg boerderij maakten. Het is even na tienen. Koffietijd bij de familie Van Rijn. Voor Jo hanna (43) en Leroy (19) is het even tijd om bij te komen en vooral om 'gezellig bij te klet sen'. De mond van Leroy staat niet stil. Hij heeft zojuist samen met John de koeien op een ander stuk land gebracht. Hij had daarbij één probleempje: zijn overall mocht niet vies worden. „Want de fotograaf komt toch zo?" Leroy woont bij zijn ouders in Zoetermeer. Sinds 1 september komt hij drie dagen per week naar de boerderij. De overige twee dagen werkt Leroy bij dag centrum Ipse. Vóór die tijd liep hij als leerling van een school voor Zeer Moeilijk Lerende Kin deren (ZMLK) een dag in de week stage bij de Van Rijnen. .Alleen toen met die MKZ-crisis mocht ik niet komen", haalt de jonge hulpboer herinneringen aan maart en april vorig jaar op. „Daarom belde ik elke week op. Zo bleef ik toch nog een beetje Enthousiast springen de geiten Brutus, Koosje en Truus tegen Leroy op. Foto: Henk Bouwman op de hoogte. Als er dan iets op televisie was over de MKZ, dacht ik aan John en Paulien en dan kreeg ik een dikke krop in mijn keel." Zielsgelukkig was hij dan ook toen hij na zes weken het bedrijf weer op mocht en zijn lievelingskoe Teutje in zijn ar men kon nemen. Maar ook de vreugde van het weerzien met de boer en boerin was groot. Hij geeft enthousiast een tik op de schouder van melkveehouder John. „Hij is mijn grote vriend." Johanna (43) uit Leiden is een stille genieter. Ze heeft een werkweek van vier dagen bij De Zijl Bedrijven, waar ze stickers maakt. De vijfde dag, de vrijdag, is ze blij als ze de buitenlucht kan inademen bij familie Van Rijn. „Thuis ga ik me toch maar vervelen", legt ze uit. „Het huis houden is ook niet alles." Tus sen het verzorgen van het vee door neemt ze ook gerust de boor of de zaag ter hand. „Ze is een vrij technische dame", merkt Paulien van Rijn op aan de keukentafel. De twee hulpboeren krijgen werk dat ze aankunnen. Als het iets is dat eigenlijk te moeilijk is, krijgen ze hulp van Paulien en John. Paulien is gediplomeerd Z-verpleegkundige. Ze heeft ze ven jaar gewerkt in Buitenzorg, een instelling voor meervoudig gehandicapte mensen in Leider- toch aandacht moeten blijven geven aan onze hulpboeren. Dan moeten we extra personeel inhuren. Dat kost ons ook geld." De Van Rijnen reserveren een deel van het geld om ooit een kantine te maken. „Dan hebben onze hulpboeren een eigen ruimte." L^roy: „Dan kunnen we harde muziek maken, ha ha." De koffiepot is leeg en het werk wacht. De fotograaf is inmiddels gearriveerd. Johanna voelt niets voor de foto, maar Leroy is er helemaal klaar voor. Hij loopt naar de schuur, pakt uit een bak een brood en loopt naar het weitje waar de geiten staan. Truus, Brutus en Koosje, zijn zichtbaar blij met de Leroy. Ze springen tegen hem op totdat er geen kruimeltje brood meer dorp. Het werk ging haar weer trekken, maar het liefst bleef ze op de boerderij. Zo kwam ze op het idee van de zorgboerderij. Voor de tijd die de Van Rijnen in de opvang werken, ontvangen ze een vergoeding. „We worden er niet rijk van", vertelt Paulien van Rijn. „Maar het is een ver goeding voor de tijd die wij extra kwijt zijn aan de begeleiding. We hebben wel eens periodes dat het erg druk is, maar we Volgens de Stichting Land bouw en Zorg zijn er nog zeker 770 nieuwe zorgboerderijen nodig. Nederland telt er mo menteel ruim 300, de meeste in Gelderland en Noord-Bra bant. Het overgrote deel is de laatste drie jaar opgericht In Zuid-Holland zijn dertig boer derijen waar mensen met een verstandelijke of lichamelijke beperking of zorgbehoevende ouderen een dagbesteding kunnen krijgen. De grote vraag naar plaatsen op een zorgboerderij baseert de Stichting Landbouw en Zorg op het onderzoek 'Groei kansen voor zorgboerderijen' dat de Reinoud Advies Groep deed. De constateringen van de onderzoekers staan in schril contrast met de ervaringen van John en Paulien van Rijn uit Zoeterwoude. Drie dagen in de week willen ze vier mensen met een verstandelijke handi cap opvangen. Al vier jaar lang praten ze Werover met instel lingen, scholen en andere or ganisaties. Nog altijd is slechts een enkele plek bezet. Volgens Paulien van Rijn is de zorgboerderij nog betrekkelijk nieuw en daarom onbekend bij instellingen die met gehan dicapten te maken hebben. In stellingen als de woongemeen schap voor verstandelijk ge handicapten Swetterhage in Zoeterwoude hebben er bo vendien moeite mee om de dagbesteding uit te besteden. „Dat kost de instelling geld. Ik snap wel dat ze daar niet op zitten te wachten. Maar ik weet zeker dat er belangstelling is onder de bewoners van Swet terhage om een dagje op de boerderij te komen helpen. Swetterhage kwam ooit met drie namen. Maar toen het hoorde dat het geld zou kos ten, ging het niet door." Een ander probleem is de enorme papierwinkel waar ou ders dooprheen moeten om een persoonsgebonden budget voor hun kind te krijgen. Met dit budget kan iemand zelf zorg inkopen, bijvoorbeeld op een boerderij. Van Rijn: „Heel veel mensen weten niet hoe dat moet." Leroy, hulpboer bij familie Van Rijn, erkent dat. „Mijn moeder moet er wel eens om huilen." Verder vor men de kosten van het vervoer nogal eens het struikelblok. Die worden niet vergoed. houder wil schade verhalen op transporteurs 'uk - De bewoners van mpwijkseweg in Stomp- het zat: hun weg was jgeknapt en is nu al weer 1 aan gort gereden. De >en tijd was het op de rijkseweg een komen en grote tractoren met enorme hoeveelheden zand. Be drijven mogen namelijk gratis zand vanuit de Leidseveen mee nemen en de Stompwijkseweg ligt dan op de route. De gevol gen van dat zware verkeer zijn duidelijk zichtbaar aan de weg: verzakkingen, bandensporen en frijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 oktober 2002 in de Groenoordhallen Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs. De schakel tussen werken en leren, tstemd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen aanbod uit de regio! geest - „De woontorens in zijn een probleem failliet zijn we nog lang Dat zegt projectleider L. er Vos van het Rijpwete- nfc bouwbedrijf Jos Jansen in ractie op een artikel dat •rige week in deze krant De advocaat van het ijf had voor de Raad ite verklaard dat het be- jjin zwaar financiëel weer J te geraken vanwege een tfstop in de Oegstgeestse «Poelgeest. Van der Vos [breekt die beweringen nu. 'jectleider van het bouw- is 'platgebeld' door ver- >te zakenpartners en klan- het artikel onder de kop 't dreigt voor bouwer torens' hadden gelezen. hetgeen door de advo- Jis gesteld graag nuance- aldus Van der Vos. „In zo dat van een dreigend fail- lent absoluut geen sprake is de projectleider wilde Ivocaat met zijn pleitnota >ven dat indien de bouw- jlpog lange tijd aanhoudt, dit een dusdanige financiële strop oplevert dat ieder bedrijf erdoor failliet zou kunnen gaan. „Het project is door ons ook in financiële zin deugdelijk opge zet. Uiteraard is de bouwstop voor ons een enorme tegenval ler en leveren al die maanden dat het werk nu stil ligt een aan zienlijke schade op. Maar in middels zijn ook hiervoor, met ondersteuning van onze bank, de nodige voorzieningen getrof fen. En wij gaan ervan uit dat de gemeente Oegstgeest ons als partner in het project terzijde staat." Daarnaast verwacht Van der Vos dat de nieuwe bouwvergunning voor het aangepaste plan snel binnen is. En dan kan het be drijf weer verder bouwen. Dit staat los van de mogelijkheid dat de gemeente Oegstgeest en Jos Jansen het beroep bij de Raad van State kunnen winnen. Want in dat geval kan de bouw volgens het oude plan worden voortgezet. „En dan zijn de pro blemen opgelost", hoopt Van der Vos. .Althans, wat de proce dures betreft." zand op de weg. Ook de huizen langs de weg zouden te lijden hebben en gaan scheuren door de trillingen. Dorpsraadslid M. van Bemme- len heeft de gemeente Leid- schendam opgeroepen de ver oorzakers aansprakelijk te stel len. „Die transporteurs maken er een zooitje van en de maat schappelijke kosten lopen op. Het dorp wordt ernstig bescha digd", aldus een boze Van Bem- melen. Volgens wethouder E. Beimers is het aantal tractoren nu beperkt van twaalf tot vijf. „Ze rijden niet meer zo intensief over de weg." Van Bemmelen is niet tevreden. „Het duurt op die manier wel langer voordat ze klaar zijn. In die tussentijd is de weg gevaarlijk." Wethouder Bei mers is overigens van plan stap pen te ondernemen. „Het is on ze verplichting de weg in goede staat te houden. Wij zullen de veroorzakers van de schade juri disch aanpakken." Ook het provinciale statenlid W. Kranenburg, woonachtig in Stompwijk, is zich met de kwes tie gaan bemoeien. Zij roept in het blad De Dorpsketting bewo ners op zich te verenigen. „Mensen kunnen samen een claim indienen voor de schade die ze ondervinden", aldus Kra nenburg. „Misschien is het nu wel goed om naar de rechtbank te stappen. Daarvoor is het no dig dat we een inventarisatie maken van alle schade die is aangericht door het zware ver keer. Bewoners die last hebben van verzakkingen, scheuren of andere schade aan hun onroe rend goed, kunnen zich bij mij melden." door Nancy Ubert oegstgeest/leiden - Oegstgeest moet zwart op wit beloven dat zij de tunnel van Poelgeest naar de Leidse Merenwijk bouwt. Anders is Leiden niet van plan een ver gunning af te geven voor de brug die momenteel over de Haarlem mertrekvaart wordt gebouwd. In Oegstgeest is furieus gereageerd op dit dreigement. Onlangs is de gemeente Oegst geest begonnen aan de brug die de Lange Voort met Poelgeest verbindt. In de Haarlemmer- trekvaart moet een aantal be tonnen palen geslagen worden. De gemeente Leiden is eigenaar van de vaart en moet daarom formeel toestemming verlenen voor de klus. Dat weigert Leiden nu te doen, want die wil de schriftelijke belofte hebben dat Oegstgeest niet alleen een brug maar ook een tunnel bouwt. De Oegstgeestse wethouder Meester van ruimtelijke orde ning geeft toe dat de twee ge meenten in de clinch liggen, maar weigert inhoudelijk op de zaak in te gaan. „Leiden speelt het hard, maar ik ben niet van plan deze ruzie via de krant uit te vechten." Voordat werd begonnen aan de aanleg van nieuwbouwwijk Poelgeest, hebben Oegstgeest, Warmond en Leiden een conve nant afgesloten waarin uiteenlo pende bepalingen zijn opgeno men. Zo is vastgelegd dat de tunnel tussen de Merenwijk en Poelgeest wordt gebouwd. Nu Oegstgeest miljoenen tekort komt voor de aanleg van haar nieuwbouwwijk, wordt in de raad gesproken over 'het schrappen van de tunnel'. Voor Leiden is dat onacceptabel. Om Oegstgeest te dwingen haar belofte na te komen, heeft de Leidse wethouder Hillebrand een 'brief op poten' naar zijn buurgemeente gestuurd. „Die is heel hard aangekomen", aldus Meester, die benadrukt dat de twee gemeenten binnenkort met elkaar om de tafel gaan zit ten om 'het uit te praten'. „Dan zal ik onder meer duidelijk ma ken dat de raad nog lang geen beslissing heeft genomen over het wel of niet bouwen van die tunnel. Ik heb slechts van de volksvertegenwoordigers de op dracht gekregen te onderzoeken of het mogelijk is dat we op die tunnel besparen." Overigens kan Oegstgeest Lei den met het gewraakte conve nant terug om de oren slaan. Want ook Leiden is bepaalde af spraken niet nagekomen. Zo had het Trekvaartplein, dat grenst aan de nieuwbouwwijk, allang heringericht moeten zijn. Het is voor Oegstgeest tweede 'burenruzie' in korte tijd. Eerder had de gemeente het aan de stok met Warmond, dat Oegst geest ervan beschuldigde ille gaal op haar grondgebied te gra ven. Wethouder Hillebrand was van morgen niet bereikbaar voor commentaar. 'Wij moeten ons onderscheiden van al die mooie woonmalls' zoeteRwouDE-rijndijk - Meer winkels, meer parkeerplaatsen, aparte invalidenparkeerplaatsen en overzichtelijkere routes. Dat is wat de klanten van de Rijneke Boulevard in Zoeterwoude-Rijn- dijk wilden, en dat is wat ze krij gen. Zondag 20 oktober wordt na een grondige opknapbeurt de vernieuwde Rijneke Boule vard feestelijk geopend De bou levard heeft er tweehonderd parkeerplaatsen bij, er zijn meer in- en uitritten en er zijn twee winkels bijgekomen. „Het was nogal rommelig", zegt Nils Beverwijk, eigenaar-direc teur van Casba, Trendhopper en Profijt Meubel en lid van het be stuur van de Rijneke Boulevard. „De verkeersafwikkeling naar de hoofdrijbaan was slecht. Het verkeer liep altijd vast. Sommige parkeerplaatsen waren verzakt en de riolering was verstopt en verouderd. Bij zware regen ble ven overal plassen staan. Het hele rioleringsstelsel hebben we ook maar meteen aangepakt." De mogelijkheid om de boule vard een face-lift te geven en meer ruimte voor auto's te creë ren ontstond door de aankoop van de parallelweg langs de boulevard. Of het nu ook nog nodig is om verkeersregelaars in te zetten op drukke dagen, weet Beverwijk niet. „Dat zal blijken. We gaan het aankijken." Heel even is nog overwogen om de looproute te overdekken, maar volgens Beverwijk is beslo ten om eerst flink te investeren in het opknappen van de pan- Nils Beverwijk: „Er zijn veel mensen die de Rijneke Boulevard beschouwen als een uitje." Foto: Dick Hogewoning den. Hij sluit niet uit dat het ooit gaat gebeuren, maar volgens hem moet de Rijneke Boulevard de concurrentie met de grote woonwinkelcentra voorlopig ook zonder een overkapte wan delroute aankunnen. „Wij moe ten ons onderscheiden van al die mooie woonmalls. En dat doen we door de goede bereik baarheid, goede parkeergele genheid, de grote variatie aan winkels, de grote winkels. Een woonmall als Alexandrium in Rotterdam heeft winkels van 500 tot 3000 vierkante meter, hier hebben we winkels van 1000 tot 10.000 vierkante meter en de be tere prijzen." Betere prijzen? Beverwijk geeft toe dat een ketenzaak als Kwan tum of Leen Bakker op de Rijne ke Boulevard niet goedkoper is dan een Kwantum elders in Ne derland. „Maar je hebt hier ook bedrijven als BCC, Casba en Leski die zélf een prijsbeleid kunnen maken." Wat de consument wil, is iets wat de ondernemers van de Rij neke Boulevard nauwlettend in de gaten houden. Om het jaar wordt een marktonderzoek ge houden waar honderden men sen aan meedoen. Zij kunnen dan onder meer aangeven wat ze missen op de boulevard. Maar er zijn grenzen aan het in willigen van de wensen. Zo is het voorlopig niet mogelijk om de boulevard nog veel verder uit te breiden. Zelf zou de onderne mer er bijvoorbeeld graag een groot tuincentrum bij hebben. „We kunnen nog wel een stukje die kant op", knikt Beverwijk in de noordelijke richting. „Maar daar zit je met de aanleg van de HSL We kunnen daar even niks doen. Het is afwachten." Voorstellingen, live-muziek en (kermis)attracties, in de wereld van de woonwinkelcentra is niets is te dol alshet erom gaat de consument J#tang mogelijk 'binnen' te houden. Ook op de Rijneke Boulevard zijn steeds meer activiteiten. Op de ver nieuwde boulevard zijn boven dien lantaarnpalen verrezen met speakers waar muziek uit komt. „Voor meer sfeer", aldus Bever wijk, die erkent dat er ook men sen zijn voor wie al die poespas niet hoeft. „Natuurlijk zijn er mensen die gericht willen win kelen. Maar er zijn ook veel mensen die hier winkelen be schouwen als een uitje. En voor ouders die even lekker willen winkelen is het natuurlijk prettig als er iets te doen is voor de kin deren. Bij Casba/Trendhopper hebben we bijvoorbeeld een ballenbad. Dat ligt de hele zater dag vol."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11