Een echte stressduik raq Koq REGIO Gegrepen door de duivel Nog altijd te weinig aandacht] voor ouderenhuisvesting Kale koi na misli er af ging, ve4asmilfwm k 17.000 mp Bk zou o jn I 1|& 8ca gek OECSTCEEST - In Lake Malawi - een enorm meer in zuidelijk Afrika - zijn de vissers dol op duikers. Zodra zij vanuit hun kano luchtbellen in het water zien opborrelen, springen ze - zo gaat het verhaal - het water in. Een gratis bubbelbad, dat laten ze niet aan zich voorbij gaan. Als er gisteren op de Klinkenbergerpias in Oegst- geest Malawiaanse vissers waren ge weest, waren ze compleet uit hun dak gegaan. Maar liefst 408 duikers zorg den er voor een enorme jaccuzzi. Di- ve4asmile heette deze recordpoging onder water, waarvan de opbrengst ten goede kwam aan de CliniClowns. Verslaggeefster Annet van Aarsen droeg op 13,3 meter diepte haar steen tje bij aan het bubbelbad. En aan het goede doel. door Annet van Aarsen vervolg van voorpagina Eén uur, had de organisatie van de recordpoging - leden van het Kat- wijkse duikteam Time2Dive - ge zegd: om één uur moeten alle dui kers het water in. Maar de vele tien tallen duikers die zich vanaf elf uur 's ochtends melden op het strandje van de Klinkenbergerpias, lukt het eenvoudigweg niet om op tijd aan de waterkant te staan. De toestroom is te groot. Het parkeerterrein bij de Klink is al snel tjokvol en de pendel busjes hebben moeite om iedereen op tijd van het nabijgelegen tweede parkeerterrein - bij Akzo Nobel in Sassenheim - op de plek van be stemming te krijgen. Die kleine hindernis daargelaten loopt het allemaal gesmeerd bij de inschrijftenten. Wie voor deze gele genheid geen maatje heeft, kan zichzelf op een lijst zetten. En zo word ik gekoppeld aan een jonge vader, Michel Wouterse, die met zijn zoontje vanuit Den Helder naar Oegstgeest is gereden. Hij heeft geen duiklamp bij zich, en ik ook niet. Daar zullen we straks spijt van krij gen Maar voorlopig staan we te springen om de plas in te mogen. Boven water is het vanwege de snij dende wind venijnig koud. Zelfs een winterjas over het duikpak, helpt daar niet echt tegen. „We gaan een half uurtje later dan gepland het water in", roept Cees Langmuur van Time2dive om. Het wordt uiteindelijk bijna tien voor twee. En het lijkt wel op de start van een marathon, het ziet zwart van de duikers. Niet te diep, bezweer ik Mi chel. Op zo'n twaalf meter zit in de Klinkenbergerpias de thermocline, daaronder is het water ijzig koud. Daar beginnen de onbedekte stuk ken huid te prikken en raken ze uit eindelijk gevoelloos. En daar is het in een zeven millimeter dik neo- preen pak niet echt behagelijk. Het is maar voor twintig minuten, maar toch Dus blijven we dobberen in de buurt van de tien meter-boei. Vanaf de kant komen de aanwijzingen. Vlak voor de duim naar beneden gaat - het sein om de afdaling te beginnen - klinkt vanuit het water een hels fluitconcert. Iedereen heeft ineens zijn alarmfluitje gevonden. En dan is het tijd om onder .te duiken. De eer ste meters zijn te doen. Groene soep weliswaar maar de con touren van mijn duikmaat Michel zijn nog duidelijk te zien. Maar vanaf een meter of acht diep gaat het licht uit. Elkaar vasthouden is het devies, maar ik kan niet eens mijn eigen handen zien. Inktzwart is het als we de bodem ra ken. Tijdens een normale duik is dat niet de bedoeling, maar met honder den duikers in het water kan het niet anders. Blijf liggen waar je ligt en verroer je niet. Hoe diep zitten we ei genlijk? Die laatste donkere meters moeten er slechts een paar zijn ge weest, maar voor het gevoel kunnen het er net zo goed dertig, veertig zijn. En omdat we elkaar zo innig beet hebben, kan ik niet bij het licht knopje van de apparatuur. Thuis lag toch een duiklamp? Waarom heb ik niet even snel een batterij gekocht? En shit, het is toch wel erg koud. Mi chel en ik hebben klaarblijkelijk het zelfde idee. Even later turen we alle bei naar een flauw groen verlicht venstertje: 13,3 meter. De minuten kruipen voorbij. Er is even een aanvaring met een andere duiker. Verder is het donker, donker, donker en ijzig koud. Niets te zien en - behalve het geluid van mijn eigen luchtbellen - ook niets te horen. Michel en ik knijpen el kaar af en toe maar. Ben je er nog? Ja, ja, alles goed. Uiteindelijk houden we het 26 minuten uit. De reddingsbrigade Anno 1977, vrijdag 14 oktober WASSENAAR - Omdat het dit najaar honderd jaar geleden is dat Tho mas Alva Edison de fonograaf, de voorloper van de grammofoon uit vond, zijn er sinds lange tijd weer Edisons uitgereikt. De schrijver- journalist Henri Knap deelde de fel-begeerde onderscheidingen on der anderen uit aan Anita Meijer en Shirley Zwerus (links). Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail. abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van 0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. MAANDAG 14 OKTOl NAVRAAG Anno 1902, Dinsdag 14 October LEIDEN - De Afdeeling 'Leiden' van den Algemeenen Bond van Post en Telegraaf-beambten hield een feestelijke bijeenkomst bij gelegen heid van het negen jarig bestaan. Post- en telegraafbeambten en vooral de bestellers staan, als boden, die blijde en droeve tijdingen ons brengen, - en blijde willen we hopen het meest - bij het publiek goed aangeschreven. Die beambten hebben zich over 't geheele land vereenigd tot een Bond, gevormd uit de plaatselijke afdeelingen. Te 8 uren kwamen de beschermheer der Vereeniging, de heer A.L. Na gel, directeur van het Postkantoor alhier, met zijn gezin, de directeur van het Telegraafkantoor, benevens andere der hoogere beambten bij de post en telegraaf, die allen donateurs der afdeeling zijn, binnen. Aan den ingang ontvingen ze uit de hand van het vriendelijk dochter tje van den secretaris eenige fraaie bouqueten, het bestuur stond met opgeheven vaandel gereed, de muziekvereeniging 'H.M. Konin gin Wilhelmina'- uit de afdeeling gevormd - speelde een marsch en onder de vroolijke toonen der muziek, kwamen de gasten binnen en werden door het bestuur naar hun plaatsen geleid. Duiken voor de CliniClowns. Foto: Mark Lamers PREEKTIJGERS loos kunnen zingen. Daarvoor hoef je alleen maar naar de spelers van het Nederlands elftal te kijken, die kauwgum staan te kauwen als ze geacht worden mee te zingen. Daar ging die uit zending van TV West ook over. Dit was slechts een fragment, want in die uitzending lieten ze ook een veteranenelftal van Teijlingen het volkslied zingen" En dat ging wel foutloos? „Jazeker. Maar die jongens hadden het van tevoren ingestudeerd. Zelf had ik dat niet gedaan, omdat ik het altijd 100 procent paraat heb. Alleen dit keer dus niet. Stom, want ik heb op dat gebied een voorbeeldfunctie en mij had dit niet mogen gebeuren." Terecht dus, dat u genomineerd bent voor de Gouden Ezel? „Gegeven de gebeurtenissen begrijp ik dat wel. Dit was natuurlijk heel dom, op mijn leeftijd zo struikelen. Maar ja, het hele leven is een leerproces en hier heb ik stevig van geleerd. Dit gebeurt me dus nooit meer." Wat doet u met die Gouden Ezel als u die krijgt? „Dan zit ik 'm in de woonkamer in een kast. Nee, niet achter geslo ten deuren, maar zó dat die ezel goed te zien is. Kan-ie me voort durend herinneren aan de fout die ik heb gemaakt. Want dat spreekwoord van die ezel ken ik wel." UIT DE ARCHIEVEN Ijskoud en aardedonker op de bodem van de klink SCHRIJVENDE LEZERS In het tv-programma Kopspijkers was zaterdagavond een opname van TV West te zien, waarin voorzitter Theo Gozeling van de Sassenheimse Oranjevereniging mocht vertellen waarom op de inburgeringscursus voor allochtonen ook het Wilhelmus moet worden geleerd. Op de vraag van de verslaggever of hij het volkslied zelf wel kent, zei hij: 'Ja natuurlijk'. Maar bij het zingen ging het na de eerste twee regels al fout. Het fragment werd door het publiek meteen genomineerd voor de Gouden Ezel, een ludieke prijs voor de domste tv-actie van het jaar. Navraag bij de preses (49), in het dagelijks leven adviseur bij de Algemene Werkgeversvereniging in Haarlem, die de sociaal economische belangen behartigt van de industriële ondernemingen in Nederland. Wat nou, een voorzitter van een Oranjevereniging die het Wilhel mus niet kent? „Ja, ja, ik weet het, dat is tenenkrommend. Ik ken het natuurlijk wel, maar voor de camera had ik een complete black-out. Ik wist het gewoon niet meer. Dat is het risico van in de schijnwerpers staan. Iedereen maakt weieens een foutje en nu was ik aan de beurt. Lullig, maar het is niet anders." Durfde u gisteren nog wel over straat? „Ja hoor. Er zijn ergere dingen in het leven en ik weet zeker dat zeven van de tien Nederlanders het Wilhelmus ook niet fout- jjgvva )S ori pOgltlQ**» X O O jton dijk toe Voor de organisatie £oe Dive4asmile - acht leWh het Katwijkse team Ti r(j d ve - was het uiteindel vou sultaat van de recordjk^n in de Klinkenbergerp wou teleurstelling. Ze zijn vreden met de 408 d^boc die in de Klinkenberp beneden gingen. En o opbrengst van de lote aan het evenement y bonden. Die leverde 1 vijfduizend euro op y CliniClowns, de orgai die jonge patientjes ii jai kenhuizen opvrolijkt 0r z schitterend evenemei uits een fantastisch result er 1 verklaarde een verhei et di mevrouw Mosselman >eg ze organisatie. Op Eén klein duikincidei jgel zich voor. Een duiksl dief loor haar ademautom njke dens een botsing met dere duiker. Ze kreeg binnen maar kwam vi de kant. Uit voorzorg yg met een ambulance n ziekenhuis vervoerd,] arei het bleek uiteindelijk >ogr maal mee te vallen. „Ifend ruim vierhonderd du^oelc gelijk afzinken kan ge De zijn", weet Cees Langt einc „Het liep gelukkig got eer Verder waren er geen itari teiten." fen h „Dat fluitconcert vooiihiel dereen naar beneden e m Dat was een emotioneren ment", zegt medeorga Arjan van de Meeberg tastisch ook, de belanj ling die er was. Er stoi toch al snel zo'n duizc mensen langs de kantT\1 de Meeberg moest p met een kale kop huis. In een ovc dige bui had 1 III Gods genade. Christenen hoeven niets te vrezen, denkt de dominee, want de beloning is voor hen. Van der Sluijs gaat lang door over de passage in de bijbel waarin wordt gezegd dat God de vader zelfs bij ieder musje dat doodvalt, aanwezig is. En dat wij mensen hem vele malen meer waard zijn dan musjes. We hebben derhalve, zeker als chris tenen, niets om bang voor te zijn. Wat hier in een paar zinnen staat, kost de domi nee meer dan een half uur om te vertellen. Hij heeft z'n preek bijzonder goed voorbereid. Mis schien oefent hij wel voor de spiegel, thuis in de badkamer. Telkens buigt hij zich op de indruk wekkende kansel voorover om met veel handgebaren zijn woor den kracht bij te zetten. Soms deinst hij naar achteren met een gelukzalige lach richting hemel. Vooral zijn stemgebruik wekt be wondering. Hij schreeuwt niet, fluistert eerder, en weet op die manier zijn woorden een bepaal de urgentie mee te geven. Het geeft hem anderzijds wel iets hij gerigs. Soms vertelt hij zaken - bijvoorbeeld 'dat we worden ge grepen door de duivel' - op een manier die doet denken aan een acteur die aan kinderen een eng sprookje vertelt. Zijn mimiek, zijn soms wat archaïsche taalgebruik en vooral die hijgerige fluister toon maken z'n preek boeiend om naar te kijken en luisteren. Tegelijkertijd vraag je je af of het niet net iets té bestudeerd is alle maal, nét iets te veel geacteerd. Anderzijds is het mogelijk dat het theatrale van de preek het gevolg is van de intense manier waarop dominee Van der Sluijs zijn woorden doorvoelt. Wellicht verdient hij, gezien de amusements waarde van de preek, in ieder geval het voordeel van de twijfel. Uitgerekend in de aanloop naar 1 oktober, de 'Dag van de ouderen', is er overal weer opvallend veel aandacht voor het probleem van de ouderenhuisvesting, tegenwoordig op sluikse wijze gekoppeld aan het analoge probleem van de jongeren, de zogenaamde starters op de woningmarkt. Daarna komt een en ander pas weer in beeld op de 'Dag van de onnozele kinderen'. Ook het Leidsch Dagblad van 19 september wijdt middels twee artikelen terecht aan dacht aan deze materie. Het stuk met de kop 'Tekort aan seniorenhuizen groeit', wijst nog maar weer eens op de bescha mende desinteresse die veel (86%) ge meenten tonen met betrekking tot de be nodigde en geschikte wooneenheden voor senioren. Interessant zou het geweest zijn te verne men waar Noordwijkerhout en andere re giogemeenten in de toegekende cijferreeks (tussen 8+ en 0,97) staan. Veel geld is her en der besteed aan externe onderzoeken en enquêtes, waarvan de burger zelden de uitslag als wel de conclusies verneemt. Waar een hotemetoot van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten het groeiend tekort aan ouderenwoningen als 'zorgelijk' benoemt, is mijn voor de hand liggende re actie: doe er dan wat aan. Verbied, des noods via hogere disciplines, in de Noord- wijkerhoutse situatie de bouw van super markten en onnodige winkels op de over bekende centrumlocatie en realiseer op die plek een appartementencomplex voor se nioren, geheel of gedeeltelijk in de huur sector. Uiteraard refereer ik aan de door mij in ja nuari 2001 aangedragen suggestie dat Noordwijkerhout met de realiserin) seniorenappartementen, effectief 2 ningzoekenden kan helpen. Over et maanden zijn we twee jaar verder T. afgezien van zeer veel bla, bla, bla, f positief geluid uit Herenweg 4 vern en is de factor 'doorstroming' nieti dan een papieren tijger. Thans buigt men zich in het gemee «s over de constatering dat de huizenl fai zing in de Bollenstreek op de hellin D; Wel, daarover was de goegemeente et eerder eens. Echter, waar voorheen bc woonduurgetal binnen het toewijzi sat giem een volkomen absurde rol sp< *>r denkt men nu met het tovermiddel loting het ei van Columbus geraaptlbec ben. tati Uiteraard weet iedere betrokkene dm wijzing van tien woningen richting te derd aanvragers altijd negentig telefMo stelden oplevert. Het fenomeen lotifPo je toe in een stabiele situatie. In het van een woningtekort, -gebrek, of -j °jt kan het niet zo zijn dat het lot een s fl' van 25 jaar een woning oplevert, teiste mededinger van 43 jaar een 'niet' ti e l dergelijks doet zich voor bij senioreet een 50-plusser middels dat verfoeid |or woonduurbegrip voorgaat bij een 7fi' ser. 's Wanneer het systeem toch op de he alc of in het dok - gaat, laat dan het gei da verstand prevaleren en neem in de^er sie mee of die regiotoewijzing niet k worden opgeheven. ps tlvc Nic>e Noordwijf10! preek recensie Onno van 't Klooster dominee L.W. van der Sluijs, Sint Jeroenskerk in Noordwijk, zondag 17.00 uur „Het leven is een jammerdal", citeert dominee Van der Sluijs uit de Heidelbergse catechismus. Voor hem, in de grote Sint Jeroenskerk van Noordwijk (er is ook een 'kleine' Jeroenskerk, voor de rooms-katholieken) luistert de hervormde ge meente in stilte. Wat gaat ko men, weten de meesten, is de moeite waard. De dominee is net een diesel. Langzaam komt hij op gang, om vervolgens met de vlam in de pijp voort te denderen. „Is het leven dan echt een tranendal, niets dan ellen de?", vraagt hij retorisch. „Is dat niet wat zwartgallig? Er is toch ook zoveel te genieten? Op deze 'Zondag 9' in de Heidelbergse catechismus lijkt de leer van de reformatie door deze woorden over 'het jammerdal', een leer van pessimisme. Alsof er een kwade genius achter de schepping steekt. Toch was ook de man die deze woor den schreef een christen." Van der Sluijs spreekt de benaming 'christen' consequent uit met een lange en harde 'g'. De clou van zijn verhaal is dat de het leven wel dege lijk een jammerdal is, omdat christenen zich als de spreekwoordelijke schaapjes tussen de niet- christelijke wolven bevinden. Maar gelukkig is er heeft dan al onder water met een metalen buis op een metalen buis geslagen als teken dat iedereen weer mocht opstijgen. Ik heb niks ge hoord, maar wanneer we weer bo ven komen, dobberen we tussen een zee van hoofden. „Een echte stress- duik", verzucht Michel. „Je ziet geen klap. Voor het goede doel wil je na tuurlijk graag meedoen, maar eigen lijk is het knap gevaarlijk." Ria Langmuur van Time2dive staat bij het hek de duikers te tellen, sa men met onder andere de Oegs- geestse loco-burgemeester Heieen Steens. Op 408 blijft de teller steken. Nee zeg, niet eens een record. Haar echtgenoot verzacht later vanaf het podium de teleurstelling. „Het wa ren er 408, dus niet de zeshonderd waar we voor gingen. Maar voor Ne derlandse begrippen toch een enor me prestatie. En we hebben toch een wereldrecord gehaald, want we zijn met zijn allen twintig minuten onder water gebleven. En dat is een echte duik, dus we verdienen een vermelding in het Guinness Book of Records. Die 592 uit Durban die zijn maar een minuut onder gebleven. Die duik mocht niet eens in het log boek."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10