Fiscus wil riante regeling profvoetballers aanpakken ECONOMIE Geen zorgen voor langstlevende echtgenoot J Miljoenenverlies bij VW-Geschenkbon Enron verkoopt kantoor Fruitmasters en Greenery in Fruit-NL okelketen De Slegte h uitgeverij Elmar in Wilde Havana taboe voor Swedish Match Bezwaar Rabo tegen eisen Enron-rechter Bonden tegen uitkleden van CAO bij KLM Hopeloze economieles H bloemen r s(nten stijgt tekel De export van bloe- °o^nten is de eerste drie SGlvan dit jaar vergele- 3kro^zelfde periode in gen met 5,7 procent. vaarde bedroeg bijna 3UW1 euro. Volgens het Rjap voor de groot- br$loemkwekerijpro- n de export van snij- iet 3,4 procent, die tuinplanten met 11 moet oude 36 controleren Energiebedrijf de ruim 3000 kilo- gasbuizen, die het •ert, onderzoeken itellen waar gevaar- ïs aan het ontstaan r ibeveling doet de [de Transportveilig- n gasexplosie vorig Amsterdamse Czaar cA. Daardoor raakten >27Ü?en zwaar gewond- Hing werd veroor- snfeen breuk in de gas- J 'rijr het huis. De 'grijs bus buizen', die er vaak )nam jaren liggen, zijn :ia,j raad gevoelig voor Micjaklring en corrosie. MB ^staal Ti duurder ^JRUIDEN - Staalcon- jpfS gaat volgend jaar h verhogen. Dit laat )anjvoerder van de coirlandse onderne- n^n. Later deze maand aaiend met hoeveel pro- ïn is verwacht dat inter- hide vraag naar staal /1 ipeemt. Het concern S(jar twee keer een ïg doorgevoerd. Ook ialbedrijven als Thys- en Arcelor maakten cl Mn prijzen met 10 pro- jB°gen- zaterdag 12 OKTOBER 2002 3] actiestaking li postbodes of| Ït - Zeventig postbo- gisterochtend in IT|t het werk neer. Ze vei te spreken over hun ,p ^standigheden. Na jtgiet de rayonmanager la|jingen ze 'smiddags .♦diet werk. Volgens Abvakabo kregen 1 0 Brs niet voor overwerk °^1 werden verloven on- j ingetrokken. Dat pflggedraaid. Afgespro- I-'er over een maand h sfrleg komt met de re- <m{er. den haag/gpd - De Nederlandse staat loopt jaarlijks miljoenen aan belastinggeld mis omdat profvoetballers en wielrenners gebruik maken van een speciaal voor hen ingestelde belastingre geling. De riante regeling is de Belastingdienst al jaren een doorn in het oog. Het ministerie van financiën wil de uitzonde ringspositie van de profsporters aanpakken. Het fiscale voordeel werd in de jaren zeventig speciaal bedacht om spelers, ondanks de korte carrières die kenmerkend zijn voor de profsport, toch een nor male oudedagsvoorziening te bieden. Sindsdien zijn de sala- geldermalsen/anp - De fruitvei lingen Fruitmasters en The Gre enery willen in een nieuw be drijf, Fruit-NL, hun fruit gaan aanbieden. Het is de bedoeling dat beide partijen een aandeel van 50 pro cent procent in de nieuwe on derneming krijgen. Dat meld den Fruitmasters en The Gre enery gisteren. De twee willen de kosten ver minderen door te gaan samen werken. De marktpositie van de fruittelers zal volgens de onder nemingen zo verbeteren, omdat de opbrengsten stijgen. Door de bundeling van de fruit veilingen wordt Fruit-NL een van de grootste Nederlandse aanbieders van fruit. De Neder landse Mededingingsautoriteit (NMa) en de ondernemingsra den moeten nog wel toestem ming geven voor de plannen. Fruitmasters is is op dit ogenblik de grootste afeetorganisatie van fruit in Nederland. The Greene ry heeft jaarlijks een omzet van circa 2 miljard euro. Er werken bij het bedrijf zo'n 2500 perso nen in de binnen- en buiten landse vestigingen. rissen explosief gestegen, maar de regeling werd nooit aange past. Voor de gemiddelde Nederlan der is het belastingstelsel daar entegen de afgelopen jaren wel sterk versoberd. Populaire rege lingen om belastingheffing uit te stellen, zoals de lijfrentepolis, zijn flink afgebouwd. De zoge heten Cfk-regeling voor prof voetballers en wielrenners bleef altijd buiten schot. Zij kunnen tot 50 procent van hun salaris onbelast wegzetten voor later. Bij uitkering worden zij weer be last vanaf de eerste schijf. Daar door behalen spelers een fiscaal voordeel van tientallen procen ten. „We zijn al een hele tijd in ge sprek met het ministerie van fi nanciën, want we willen de re geling moderniseren", zegt di recteur De Vlaming van het Cfk- fonds. „Maar het ministerie vindt de regeling met de huidige spelerssalarissen eigenlijk veel te genereus geworden; zij willen versoberen." Woordvoerder La- mers van Financiën wil niet in houdelijk ingaan op de regeling, maar erkent dat het Cfk-fonds onder de loep wordt genomen. „De wereld is sinds de jaren ze ventig drastisch veranderd", zegt een bron binnen het minis terie. „Voetballers zijn tegen woordig allemaal kleine bv'tjes die enorme inkomsten hebben. Ze zijn allemaal bezig met de vraag: hoe speel ik mij binnen? Ze werken met hun kapitaal als nooit tevoren. Dan kun je je af vragen of de regeling zoals die nu bestaat nog wel in overeen stemming is met het fiscale regi me waar de rest van Nederland mee te maken heeft." „In het voorjaar hebben we het laatst hierover gesproken met de toenmalige staatssecretaris Bos", aldus De Vlaming. „Maar sindsdien liggen de besprekin gen stil, omdat er nogal het een en ander is veranderd in het po litieke landschap. We zijn er wel in geslaagd om nog dit jaar weer verder te praten." Foto: AFPI/James Nielsen ïrul sleM/ANP - Boekwinkel- IH Slegte heeft uitgeverij Y(prgenomen. Dat heeft ,q inager H. Looman van gisteren bevestigd. De i maken de overname- bekend, imi overname is ook een m^kingsverband gecre- 30en de uitgeverijen El- nl Atrium, boekengroot- 10B en De Slegte. In de ïombinatie blijven El- llaltrium zelfstandige uit- hamet een eigen gezicht. 2lfriment van De Slegte jjvfreedehandsboeken en inten van uitgeverijen, jitgeefconcems hebben a*|d om Elmar in de ar- sluiten. Elmar besloot ^lr tot De Slegte te rich ten jarenlange samen werking. We hebben diverse ti tels in onze winkels die goed verkopen. We passen goed bij elkaar", zegt Looman. ElmarRei- zen.nl, het reisbureau op inter net, is buiten de overname ge bleven. De Slegte heeft zestien winkels in Nederland en negen in Bel gië. Daarnaast exploiteert de on derneming de Witte Boeken markten. Looman verwacht dat de overname een hogere omzet tot gevolg heeft. „Verder hopen we dat hierdoor ook de omzet van Elmar groter wordt." Uitgeverij Elmar richt zich on der meer op boeken over reizen, vervoer, lifestyle en natuur. Loo man sluit niet uit dat Elmar in de toekomst exclusief voor De Slegte gaat produceren. „Maar als het gebeurt, is het inciden teel." stockholm/anp - De Wilde Havana blijkt uiteindelijk toch wat al te wild te zijn geweest. De Zweedse sigarenfabrikant Swedish Match moet de merk naam laten vallen op last van een Belgische rechter. Daar mee komt een definitief eind aan een meer dan tien jaar sle pende juridische strijd over de naam met de Cubaanse be drijven Cubatabaco en Haba- nos. Volgens de twee bedrijven mag de naam Havana alleen worden gebruikt voor sigaren die in Cuba zijn gemaakt met uitsluitend Cubaanse tabak. Het product van Swedish Match voldoet niet aan die ei sen. De rechter stelde de Cu banen in het gelijk. Swedish Match zal de naam Wilde Ha vana per 1 januari vervangen door 'Wilde Cigarros'. Swedish Match introduceerde het merk in de jaren zeventig en deed er goede zaken mee. Het bedrijf is na het Frans- Spaanse Altadis de grootste si- garenproducent ter wereld, met een marktaandeel van on geveer 10 procent en merken als La Paz en Willem II. Het Europese hoofdkantoor staat in Valkenswaard. Swedish Match produceert ook pijp- en pruimtabak, aanstekers en lu cifers (onder meer het merk Zwaluw). De naam Havana blijft voor behouden aan in Cuba ge maakte sigaren met ter plaat se geoogste tabak. Foto: UPI houston/rtr - De ter ziele gega- ne Amerikaanse energiereus Enron heeft zijn hoofdkantoor in Houston verkocht. Een vast goedmaatschappij uit New York betaalde 102 miljoen dollar voor het gebouw dat amper is ge bruikt. Enron had het voor 240 miljoen dollar laten bouwen. Het ontwerp kwam van het ge renommeerde architectenbu reau Cesar Pelli Associates, dat ook de befaamde Petronas Towers in Kuala Lumpur heeft ontworpen. Het kantoor telt 50 verdiepingen en heeft een parkeergarage voor 1100 auto's. Slechts vier verdie pingen waren in gebruik toen Enron eind vorig jaar uitstel van betaling moest aanvragen. Nu bezetten werknemers van de Zwitsere zakenbank UBS de verdiepingen. UBS nam de han delsdivisie begin dit jaar over. De opbrengst van de verkoop gaat naar de schuldeisers van Enron. Die hebben nog miljar den tegoed. De stad Houston diende een verzoek tot inning van 6 miljoen dollar aan achter gestelde onroerendezaakbelas- ting in, voordat de 102 miljoen dollar wordt verdeeld. apeldoorn/gpd - De VW-Ge- schenkbon BV, uitgeefster van de inmiddels tot Irischeque om gedoopte VW-bon, heeft voor het tweede opeenvolgende jaar een miljoenenverlies geleden. Verliezen op de beurs en het failliet gaan van enkele VWs die een schuld hadden aan de BV zijn daar debet aan. Ook zijn er minder bonnen verkocht. De directie van de BV heeft de VWs maatregelen in het voor uitzicht gesteld. Ze zullen meer met minder provisie genoegen moeten nemen, terwijl winke liers juist meer provisie moeten betalen. De jaarrekening laat een negatief vermogen zien van 3.340.000 euro. Volgens direc teur De Bes brengt dat het voortbestaan van de BV en daarmee de geschenkbonnen niet in gevaar. De ongunstige ontwikkeling op de financiële markten is volgens hem de voornaamste oorzaak van het tekort VW s dragen de gelden die binnenkomen bij verkoop van de bonnen over aan de BV. Die beheert de mid delen totdat de cadeaubonnen echt voor aankopen worden ge bruikt. In die tussentijd is het geld be legd. Door de slechte economi sche ontwikkelingen heeft het echter aanzienlijk minder ren dement opgeleverd dan ver wacht. Ook bleek dat enkele utrecht/anp - Rabobank Neder land heeft bezwaar aangetekend tegen het Amerikaanse verzoek om documenten over Enron te overhandigen. Half september stuurde de rechter die het faillis sement van het energieconcem bekijkt een dagvaarding waarin alle stukken over haar bemoeie nis met Enron werden opgeëist. Dat verzoek is te ongenuan ceerd en te breed, aldus een Ra- bo-woordvoerder. De bank was in 2000 betrokken bij een schul- denruil met Enron. Via Royal Bank of Canada (RBC) verpand de Enron tijdelijk een pakket aandelen van 500 miljoen euro aan Rabobank. Het faillissement doorkruiste de afwikkeling. „We zijn in principe bereid mee te werken, maar wel in alle rede lijkheid", aldus de woordvoer der. Probleem voor de bank is de lo pende rechtszaak over hun transactie met Enron en RBC. De Canadese bank eist 500 mil joen euro, Rabo bestrijdt dat. „Het verzoek inwilligen kan on ze zaak in gevaar brengen." We reldwijd zijn bijna 50 financiële instellingen gevraagd om alle stukken over Enron aan de rechtbank in New York te geven. y|jaren geduurd, maar vanaf i ja- 13 is het zover en wordt het nieu- nj|it van kracht. Meest wezenlijke yjeuwe erfrecht is dat de langstle- j^itgenoot beter verzorgd achter leren die van hun ouders erven, 1 Buld moeten opbrengen voordat un erfdeel kunnen beschikken. En jk misschien wel met minder ge- joeten nemen. .vi iept altijd veel vragen op. Bijna de vragen aan de notaristele- erover. In feite kent het erfrecht ten regels. Als de overledene ent heeft opgesteld, geldt het versterferfrecht en en bepalen 'erheid opgestelde standaard erfgenaam zijn en welk deel er i worden. Door een testament kan van deze regels worden af- vl Men spreekt dan van testa- vJrfrecht. «fre verleden regelde het verster- r dat alleen bloedverwanten aan- tynden maken op een deel van de ^Kthap. Zo konden kinderen hun ""de erfenis van een overleden moet zien. De achtergebleven !>ot, in driekwart van de gevallen had nergens recht op. Pas in J deze recht op een kindsdeel, it huidige erfrecht is de positie ïgstlevende niet zonder proble men, want de kinderen kunnen nu nog hun erfdeel direct opeisen. Daardoor kan de achtergebleven echtgenoot voor grote financiële problemen komen te staan. Niet zelden moeten waardevolle (en dier bare) spullen of het zelfs het huis verkocht worden om de kinderen hun erf deel te kunnen geven. Om die problemen te voorko men, wordt daarom in veel gevallen door ouders een langstlevende testament opgesteld. Daarin wordt vastgelegd dat kinderen hun erfdeel pas krijgen, wanneer ook de andere ouder is overleden. Het nieuwe versterferf recht sluit aan bij deze praktijk en zorgt er straks standaard voor dat de po sitie van de achtergebleven echtgenoot veilig wordt gesteld en niet door aan spraken van kinderen kan worden geschaad. Vanaf 1 januari volgend jaar krijgt de echtgenoot die overblijft de gehele na latenschap. Voor de kinderen geldt dat hun erfdeel wordt omgerekend in een geldbedrag. Zij krijgen dit in de vorm van een vordering op de langstlevende echt genoot. Die moet dan de eventuele successie rechten van de kinderen voorschieten. EIGEN BEURS Brenda van Dam De achtergebleven echtgenoot kan zo vrij beschikken over het hele vermogen en ongestoord voortleven. De kinderen zelf kunnen hun vordering pas opeisen, wan neer de langstlevende echtgenoot over lijdt, wanneer deze failliet gaat of in een schuldsanering terechtkomt. (De situatie is ook anders, wanneer de echt genoot hertrouwt, maar daarover een andere keer meer.) Als de achtergebleven echt genoot dat wenst, kan deze de vordering van de kinderen al eerder uitbetalen, maar dat is geen verplichting. Hij of zij mag de nalatenschap naar goeddunken opmaken en verkopen en hoeft daarover geen tekst en uitleg aan de kinderen te geven. Als de echtgenoot het vermogen nodig heeft voor de eigen be hoefte, kan het dus zijn dat de kinderen uiteindelijk met minder uitkomen. Alleen als de echtgenoot al te verkwistend met de nalatenschap om springt, kunnen kinderen de kantonrech ter verzoeken om maatregelen te treffen hun vorderingen veilig te stellen. Een erf later die er zeker van wil zijn dat de kin deren hun volledige deel krijgen, of al op een eerder moment, zal dat moeten rege len via een testament. Waarom zo ingewikkeld doen met die vorderingen? Als de achtergebleven ou der overlijdt, zouden de kinderen toch ook gewoon alles erven? Jazeker, maar. het erven in twee etappes heeft ook voor delen. Op deze manier erven de kinderen namelijk twee keer een kleiner bedrag, waardoor zij eerder voor vrijstellingen en voor lagere tarieven volgens het succes sierecht in aanmerking komen. Boven dien kan de achtergebleven ouder wel degelijk de vordering uitkeren. Van een schenking is in zo'n geval geen sprake en er hoeven dan ook geen schenkingsrech ten worden afgedragen. Voor meer informatie: Notaristelefoon: 0900 346 9393 (0,25 euro per minuut) op werkdagen van 9.00 tot 14.00 uur. www.notaris.nl Ministerie van Justitie: 070 370 6850; www.justitie.nl Postbus 51 Infolijn: 0800 8051 (gratis) Centraal Testamentenregisten 070 - 370 65 15 In het artikel over de kamerverhuurvrij- stelling van 5 oktober stond een foutje. Wordt de vrijstelling overschreden dan valt het verhuurde gedeelte van de wo ning in box 3. Voor dat gedeelte is de hy potheekrente niet meer aftrekbaar in box 1De ontvangen huren vallen in box 3 en zijn dus onbelast. Ten onrechte werd ge zegd dat de huren belast zijn in box 1 Elk jaar 260.000 Jaarlijks worden er zo'n 260.000 testamenten op gesteld, die worden gere gistreerd bij het Centraal Testamentenregister in Den Haag. Dit zijn overi gens niet allemaal nieuwe; het komt vaak voor dat wijzigingen in het testa ment worden aange bracht. Omdat de positie van de langstlevende echt genoot in het nieuwe erf recht beter is geregeld, zullen er in de toekomst vermoedelijk minder tes tamenten worden opge maakt. Langstlevende tes tamenten die voor 1 janu- .ari 2003 zijn opgesteld, blijven gewoon geldig. Particulieren kunnen bij het Centraal Testamenten- register gratis informeren of een overleden persoon een testament heeft opge steld en bij welke notaris. VWs niet in staat waren hun schuld aan de BV te betalen of failliet zijn gegaan. De VW-Geschenkbon zag ook de omzet met 2 procent dalen tot 81 miljoen euro en wijt dat aan de invoering van de euro en de teruglopende economie. Tot dusver groeide de omzet jaar lijks. De Bes noemt de terug gang ffactioneel. In de eerste drie maanden van dit jaar is er volgens hem sprake van 'een in haalslag' en is er 15 procent meer omgezet dan in het eerste kwartaal van 2001 De provisie die VWs ontvangen bij verkoop gaat terug van 6 naar 5 procent. Bovendien moe ten de VWs voortaan een bankgarantie of gemeentegaran tie afgeven voor de bonnen die zij op voorraad hebben. Daar mee wordt voorkomen dat bij een faillissement de BV met on betaalde rekeningen blijft zitten. Armlastige VW s worden verder onder druk gezet. Zij worden verplicht wekelijks het bedrag van verkochte bonnen af te dra gen. Winkeliers die de bonnen accepteren moeten daarvoor meer provisie gaan betalen. Die stijgt per 1 december van 4,5 naar 5,1 procent. De BV heeft verder besloten de beleggings portefeuille af te bouwen. Het salaris van het eigen personeel wordt bevroren tot 2004. door Richard Mooyman schiphol - De vakbonden reage ren terughoudend op het voor stel van de KLM om de CAO te vereenvoudigen. De vliegmaat schappij wil 20 procent van de regels schrappen omdat die het bedrijf nodeloos op kosten zou den jagen. Maar de bonden wei geren mee te werken als daar door de arbeidsvoorwaarden verslechteren. De KLM wil minder gedetail leerd vastleggen wat precies de rechten van de werknemers zijn. Daarmee kan er flexibeler en goedkoper worden gewerkt zon der dat het personeel erop ach teruitgaat, meent de KLM. Ma nagers op de werkvloer moeten meer armslag krijgen. De Vakbond van Nederlands Cabinepersoneel (VNC) noemt het 'ondenkbaar' dat er regels worden ingeleverd die de positie van stewardessen en stewards beschermen. Het gaat daarbij om gezondheid, rust. inkomen en veiligheid, zo stelt de bond. „Hier hebben wij tientallen ja ren voor gevochten." Volgens bestuurder Van den Brink van FNV Bondgenoten moeten er dan ook minder plichten in de CAO komen te staan. „Het moet wel van twee kanten komen. We willen nor maal afspraken maken zoals al tijd." Hij heeft de indruk dat de KLM vooral af wil van gedetail leerde regels voor het vliegend personeel, zoals voor dagver goedingen bij verblijf in het bui tenland. „Dit soort dingen komt in de CAO voor grondpersoneel minder voor." CNV Burgerluchtvaart is volgens bestuurder Aarts bereid mee te denken over het vereenvoudi gen van de CAO. „Wij zullen er kritisch naar kijken. Maar het mag niet zo zijn dat de KLM de krenten uit de pap haalt." De CAO-onderhandelingen worden eind volgende week voortgezet. ECONOMIE WIJZER Er wordt wel beweerd dat de economie de spil is waar alles om draait. Iedereen heeft er mee te maken. Of je nu werk zoekt, naar de winkel gaat, een bedrijf runt of een land, het gaat om economisch handelen. Daarom is het gek dat scholie ren economie over het alge meen een vervelend en saai vak vinden. Zo belangrijk als de eco nomie is, zo oninteressant is de economieles. Merkwaardig toch. Een commissie onder leiding van collega Coen Teulings heeft voorgesteld om het onderwijs in de economie aan te pakken. De cennia lang hebben docenten braaf de traditionele uiteenzet ting van Arnold Heertje gevolgd. Als u ooit economieles heeft ge had weet u waarover ik het heb. Herinnert u zich nog de grafiekjes, de modelletjes met de multiplicator die je trouw uitre kende zonder een flauw idee te heb ben waar het om te doen was? Ik zie het nu mijn kinderen doen. Ze bijten zich er doorheen. De weerzin straalt van hun gezicht. Dat is toch belangrijk om te weten, probeer ik nog. Ik heb geen schijn van kans. "Wat zijn nu 'be stedingen'?", wil de dochter weten. "Aan dat gedoe over de Europese Bank heb ik toch niets," weet de zoon. Dat ik eco noom ben, helpt natuurlijk niet. Coen Teulings en de zijnen wil len daarin verandering brengen. Ze willen bijvoorbeeld dat stu denten actiever leren, met expe rimentjes en zo. Zodat ze proef ondervindelijk leren hoe schaarste het leven beïnvloedt, waarom markten vaak wel en soms niet werken en hoe het concept van de kringloop het le ven kan verhelderen. Ik kan niet anders zeggen dan dit en de an dere voorstellen die ze doen eer baar zijn. Hun rapport "Economie moet je doen," is ongekend goed ge schreven, ongekend voor eco nomen dan. Het bevat verwij zingen naar Aristoteles, besteedt aandacht aan de sociale context van het economisch handelen, en wijst erop dat verwondering nodig is voor werkelijk inzicht. Ik probeer me al voor te stellen dat niet alleen mijn kinderen maar ook studenten zich gaan verwonderen over die wonder baarlijke economie. Deze week probeerde ik mijn studenten weer het wonder baarlijke van de economische kringloop duidelijk te maken. ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus universiteit Voorzover ze economieles heb ben gehad op de middelbare school, is die kennis weg. Dus begin ik bij het begin. Waarom maakt iedereen zo'n probleem van inflatie? "Nou, ja, omdat dan alles duurder wordt." Goed. Maar realiseer je nu dat het geld door de econo mie circuleert in een kringloop. Wat volgt daaruit? Stilte. Ook na aandringen blijft het stil. Dus zeg ik het zelf maar: Als jij meer voor iets betaalt, staat er iemand achter de toonbank die de hoge re prijs incasseert. Inflatie bete kent dus niet alleen dat er meer betaald wordt maar ook dat er meer verdiend wordt. Dus zo erg is het niet. Vervolgens hoop ik dat de vonk overslaat en iemand zich af vraagt, liefst hard op, waarom zoveel mensen dan zo'n drukte over inflatie maken. Dat geeft mij de kans erop te wijzen dat de angst voor inflatie ook de discussie over de begrotingstekorten in Europa beheerst. Ze weten helaas niet direct waarop ik doel, dus vertel ik over de gele kaart die Frankrijk gaat krijgen van de Europese commis sie omdat haar be grotingstekort ge vaarlijk dicht bij het afgesproken maximum van 3 procent zit. Dat betekent dat men een crisis riskeert vanwege de angst voor inflatie dat eigen lijk helemaal niet zo'n serieus probleem is. Waarom heeft men het niet over de Europese werk loosheid die zo hoog blijft? Dat is toch veel erger? Sommige stu denten schuifelen in hun stoe len. Een aantal schrijft neer wat ik net zei. Misschien had ik be ter op mijn hoofdzinnen staan. Hoe anders was het gezelschap met wie ik diezelfde avond mocht praten. Het ging weer over economie. Maar nu kwam het gesprek wel los. Ik kreeg kri tiek en bijval. Men was mij te vlug af met rake opmerkingen. Het stroomde. Het verscliil was dat dit overwegend grijze gezel schap vrijwillig naar het kerk- zaaltje was gekomen. Veel ble ken lezers. Zij kozen ervoor. Scholieren en studenten hebben het recht op onderwijs, maar kiezen er niet echt voor. Het gaat hem om iets anders, om het papiertje, de titel, de baan. Het eigenbelang staat voorop, precies als de economieles ver telt. En zo draait het kringetje rond. Ik vrees dat ook met het programma van Teulings we daar niet uit zullen breken.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7