Amerika wil Irak leiden na Saddam BUITENLAND Protestanten verlaten Noord-Ierse regering Commotie over keurmerk Belgische Italianen Dodelijke methanol bederft Noors drinkplezier Ambassade Peking mag Yang Bin niet bezoeken Rijkswachter dreigt door hongerstaking te sterven Boos op Berlusconi Tsjechische uitgave van Mein Kampf toegestaan Doden door explosie in Helsinki Sntal aanslag ijenië stijgt - Het dodental als ge- de aanslag op een po- jau in Tsjetsjenië is tot j gen. Agenten worden it begin van de inter - het Russische leger lubliek, drie jaar gele de rebellen in Tsje- verraders be- De schuldigen zou- van de radicale mos- :ring van de wahabie- rw,Jtamiddels is een onbe- '1 Qgntal politiemensen ge- 'rd omdat zij het moge- 15 jen hebben gemaakt ejom het gebouw in werd In^rs aanslag 791 n niet alleen ch] t-% - De twee Koeweitse 28i die dinsdag Ameri- UDe nilitairen aanvielen en hen doodden, waren een terroristencel. Dat n zegsman bij het Ame- In ministerie van binnen- ^.aken gezegd. Er is voor- )ters een verband gelegd terreurnetwerk al-Qai- jgjJe aanval zijn zestig ver- en ooggetuigen onder- jDaaruit bleek dat de ïutters behoorden tot p°ep van zo'n vijftien die door een van de ïvallers werd geleid. R 23ï pakt vier lurverdachten de jtdej- De Italiaanse politie mer Tunisiërs opgepakt, Ouf1 wor(^en verdacht lid N u an het terreurnetwerk la. Volgens de politie v®!'le Tunesiërs aanslagen ^a plegen. Een bron bij zei dat de politie tele- iprekken heeft afgeluis- larin de verdachten over TAen van explosieven Ook zouden ze over len doden in de metro' [gerept. De woordvoer- lat niet duidelijk is ge- tar de verdachten de ]Bn wilden plegen. 5 bezorgd over voedselcrises f Het Wereldvoedsel- ima (WFP) van de Ver ities kampt met uit- ijk veel voedselcrises en irek aan geld. Een eerster noemde de situ eren 'uiterst zorgwek- iet WFP staat momen- ir een groot aantal voed- s tegelijk, en heeft ongeveer de helft van jget van dit jaar ontvan- rdoor is de voedsel- drie miljoen mensen -Korea voorlopig op- en kan slechts zestig van de noodlijdenden anistan worden gehol- 'endien zou het aantal ig toe kunnen nemen ontwikkelingen in Irak t-Afrika. zaterdag 12 OKTOBER 2002 Washington/ANP - De Ameri kaanse regering werkt aan een plan om een door de Amerikanen geleide regering in Irak te instal leren wanneer Saddam Hussein ten val is gebracht. Dat heeft de The New York Times gisteren ge meld op gezag van regerings functionarissen. Het plan voorziet in het plaatsen van een hoge Amerikaanse mili tair aan het hoofd van een inte rim-bestuur in Irak, direct na het omverwerpen van Saddam Hussein. Volgens de functiona rissen is generaal Tommy Franks, commandant van de Amerikaanse troepen in het Golfgebied, kandidaat voor het leiden van zo'n voorlopig be stuur. In het plan is geen grote rol weggegelegd voor de Iraakse op positie. Volgens de bronnen van de krant voelt de regering-Bush meer voor een langere bezetting van het land door een interna tionale troepenmacht onder lei ding van de VS. De functionaris sen zeiden dat het Witte Huis wil voorkomen dat in Irak net zo'n interne machtsstrijd uit breekt als in Afghanistan na het verdrijven van de Taliban. Een regeringsmedewerker zei dat het voor Washington van groot belang is dat het de situa tie in Irak volledig in de hand heeft voor het vervullen van de belangrijkste opdracht: het op sporen en onschadelijk maken van massavernietigingswapens. Om die taak afdoende te kun nen uitvoeren, zou een Ameri kaanse hoge militair in Irak ze ker een jaar de touwtjes moeten hebben. De Russische president Poetin sluit intussen niet langer uit dat Rusland een nieuwe, hardere re solutie van de VN-Veiligheids- raad over Irak zal steunen. Hij zei dat gisteren in Moskou na overleg met de Britse premier Blair, zo meldt de BBC. Blair be zocht Poetin om steun te vinden voor een VN-resolutie waarin er 'automatisch' een aanval op Irak komt als Bagdad onvoldoende aan nieuwe wapeninspecties meewerkt. De VS en Groot-Brittannië zijn daar voor, maar de andere per manente leden van de Veilig heidsraad - Rusland, Frankrijk en China - willen die dreiging met geweld tot nog toe niet in de resolutie zien. Poetin bleef erbij dat Rusland er nog steeds geen 'overtuigend bewijs' van heeft dat de Iraakse president Saddam Hussein beschikt over massavernietigingswapens. Rusland stelde zich daarom steeds op het standpunt dat er geen nieuwe resolutie nodig is voor de wapeninspecties. „Maar we moeten de negatieve erva ringen de vorige VN-wapenin- specties wel in aanmerking ne men", zei Poetin. „In verband daarmee sluit ik niet uit dat we tot een gezamenlijk standpunt komen, inclusief een VN-resolu tie", voegde hij daar aan toe. door onze correspondent Windy Kester oslo - Veel Noren vragen zich af of zij dit weekeinde nog wel vei lig op stap kunnen om een paar glazen te nuttigen. Noorwegen wordt namelijk overspoeld door illegale sterke drank waarin me thanol zit. Tot nu toe zijn al ze ven doden gevallen en tientallen mensen zijn met vergiftigings verschijnselen opgenomen in het ziekenhuis. De autoriteiten hebben opge roepen geen alcohol te drinken waarvan de herkomst onbekend is. Daarnaast is een centraal po litieteam opgezet dat methanol- houdende dr ank moet opsporen voordat meer slachtoffers vallen. Behalve bier wordt in Noorwe gen alle alcoholhoudende drank verkocht in speciale staatswin kels. De prijzen in deze door de overheid uitgebate slijterijen be horen tot de hoogste ter wereld. De accijnzen op alcohol zijn het drievoudige van die in Zweden, al een van de duurste EU-lan- den. Hierdoor is in Noorwegen een bloeiende handel in via Rusland en Zweden gesmokkel de sterke drank ontstaan. De afgelopen weken duiken echter liters smokkelwaar met methanol op. Die alcohol wordt normaal gebruikt in antivries of als schoonmaakmiddel voor machines. Het gif wordt in de sterke drank gebruikt als goed kope vervanger van ethanol, dat er normaal in zit. Methanol kan in kleine doses vergiftigingsver schijnselen en blindheid veroor zaken en is al snel dodelijk. De dodendrank wordt in grote hoeveelheden in plastic tanks verkocht, maar is ook opgedo ken in normale flessen, waar door de betrouwbaarheid van de alcohol van de buitenkant moeilijk is in te schatten. De afgelopen dagen is in de pro vincie waar de meeste slachtof fers zijn gevallen de verkoop van suiker en gist drastisch gestegen. Supermarkten melden verdub belde verkoopcijfers voor deze grondstoffen voor alcohol. Ver moed wordt dat de Noren uit angst voor methanol weer zelf de kelder induiken om hun ver snapering te brouwen. Tot nu toe zijn vele liters smok kelwaar onderschept en enkele verkopers gearresteerd, maar de politie denkt dat nog enkele dui zenden liters methanolhouden- de drank omloop zijn. Wanneer blijkt dat de handelaars wisten dat zij drank met methanol ver kochten, kan hen moord ten laste worden gelegd. Hierop staat 21 jaar gevangenisstraf. Ook de politiek heeft de zaak opgepikt. De populistische Fremskrittsparti heeft voorge steld de belastingen op alcohol drastisch te verlagen. Nog meer en door roken ■- De Wereldgezond- ïganisatie van de Ver- ■rflaties (WHO) heeft gis- ieuwe schattingen be- Jnaakt van het aantal dat overlijdt aan de ge- het roken. Volgens overlijden zijn dat er jijks 4,9 miljoen, en it aantal op tot 10 mil- "!030. De WHO waar dat de schatting de ko- 'jaren naar boven zal i worden bijgesteld als ital rokers blijft groeien, ingrijkste factor die het doden door roken in de 1st beïnvloedt is het gro- ïr1al rokende Chinezen. werp centrum srenica klaar ito - Nabestaanden heb beren het ontwerp ge leerd van het herden- voor de 8.000 "jimannen die na de val. ibrenica door Servische in werden vermoord, ïmonie werd bijgewoond itp hoogste internationale rder in Bosnië, Paddy en de leider van de ;emeenschap in Bosnië, Ceric. Bij het centrum len begraafplaats voor de van wie er tot nu dan 5.000 zijn opge- I uit massagraven in de inoë verlaat insive care - Burgemeester Bertrand van Parijs heeft de in- 8 care van het Pitié-Salpé- ftiekenhuis verruild voor Wone kamer. Delanoë 6 oktober opgenomen lereerd, nadat hij in de s gestoken tijdens een Jle manifestatie in het ge ruis. Omstanders over- srden de dader, die later irde een hekel te hebben [litici en aan homoseksu- lelanoë komt openlijk uit ijn homoseksualiteit. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - De Chinees-Nederland- se zakenman Yang Bin zit al meer dan een week vast in Chi na, en nog steeds heeft de Ne derlandse ambassade in Peking geen toestemming gekregen hem te bezoeken. Yang staat on der huisarrest, maar wordt in de stad Shenyang van iedereen af geschermd. Ook mag Yangs be drijf Euro-Asia de media niet langer te woord staan. Yang Bin, die in het bezit is van een Nederlands paspoort, moest zich vorige week vrijdag melden toen hij op het punt stond naar Noord-Korea te vertrekken. Hij was daar tot de eerste gouver neur benoemd van de kapitalis tische proeftuin Sinuiju. De di recte aanleiding om Yang op te pakken was een belastingschuld van 1,25 miljoen euro. Inmid dels wordt hem ook fraude ten laste gelegd. Volgens het persbureau Bloom berg blijkt uit een brief van de toezichthouder van de Chinese beurzen dat Euro-Asia in een poging een notering te krijgen op de beurs van Hong Kong in 1998 de winst van de onderne ming met een factor 21 heeft opgeblazen. Verder zouden ook de rechten van de grond waarop Yang in Shenyang zijn Holland dorp bouwt niet in orde zijn. De Nederlandse ambassade voert op het hoogste niveau overleg om Yang te spreken te krijgen. „Als Nederlands staats burger heeft hij het recht op consulaire hulp. We doen er dan ook alles aan om hem dat te kunnen geven", aldus een woordvoerder van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Omdat Peking weigert informa tie te geven over de zaak, nemen de geruchten en speculaties al leen maar toe. Diverse kranten melden dat Noord-Korea al weer op zoek is naar een opvol ger voor Yang als gouverneur van Sinuiju. Peking zou ook van plan zijn Yang te veroordelen, maar hem dan vervolgens uit te wijzen naar Noord-Korea of Ne derland. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - De Belgische rijks wachter Willy Holvoet dreigt te bezwijken aan een hongersta king. Holvoet werkte ten tijde van de arrestatie van Mare Dutroux bij het Centraal Bureau der Opsporingen (CBO) van de Rijkswacht. Hij beweert dat die dienst opzettelijk waardevolle informatie heeft laten verdwij nen. Holvoet (35) zei dat tegenover de parlementaire onderzoeks commissie Dutroux. Na die ont hulling werd hij naar eigen zeg gen overgeplaatst. Hij weigert sinds 8 september te eten om dat hij zich onheus behandeld voelt. Holvoet heeft intussen zijn intrek genomen in de kan toren van de werkgroep Mork- hoven, die onder leiding van Marcel Vervloesem vaak in de publiciteit kwam met onthullin gen over kinderporno-netwer ken. Volgens zijn arts is de situatie van de man kritiek. Holvoet - vader van drie kinderen, zijn echtgenote is in verwachting van de vierde - eist dat hij zijn oude baan terugkrijgt. De hon gerstaking van Holvoet komt op een moment dat het onderzoek naar de zaak-Dutroux is afge rond. Momenteel buigt de raad kamer in Neufchateau zich over de vraag wie van de in totaal veertien verdachten volgend jaar terecht moet staan tijdens wat in België al het 'proces van de eeuw' wordt genoemd. De grote vraag is of ook Michel Nihoul, de Brusselse zakenman die door velen gezien wordt als de grote man achter de scher men in de zaak-Dutroux. ver volgd wordt. Nihoul heeft altijd beweerd dat hij niets met Dutroux te maken had. Maar gisteren gooide zijn advocaat Cléty het opeens over een ande re boeg. Volgens Cléty onder hield Nihoul wel degelijk con tact met Dutroux, maar deed hij dat in opdracht van de rijks wacht voor wie hij als informant werkte. De rol van Nihoul is al jaren in zet van een felle controverse. Volgens de leider van het onder zoek naar de zaak-Dutroux. Jac ques Langlois, is er geen bewijs voor de betrokkenheid van Ni houl. Volgens procureur Michel Bourlet, die gelooft in het be staan van een kinderporno-net werk, was hij de grote man ach ter de schermen die meisjes 'be stelde' en daarvoor met drugs betaalde. Zo ontving het hulpje van Dutroux, Michel Lelièvre, daags na de ontvoering van 14-jarige Laetitia Delhez duizend xtc-pü- len van Nihoul. Volgens zijn ad vocaat was die levering echter een valstrik, bedoeld om Leliè vre uit zijn tent te lokken. De ouders van de ontvoerde en ver moorde meisjes denken daar anders over. Zij eisten gisteren dat het onderzoek naar de rol van Nihoul wordt heropend. rome De Italiaanse regisseur en acteur Nanni Mo- retti gaat voorop bij een demonstratie in Rome te gen de aanvaarding door de Kamer van Afgevaar digden van een omstreden just'itiewet. Die kan een einde kan maken aan het proces wegens corruptie tegen premier Silvio Berlusconi. De oppositie spreekt van de 'wet van de schande', die vooral het belang van Berlusconi dient. Volgens de wet kan een verdachte een verzoek tot wraking indienen, als hij vindt dat er een 'redelijke verdenking' is dat rechters bevooroordeeld zijn. Volgens Berlusconi, tegen wie in Milaan een zaak loopt wegen omko ping van rechters, is dat in zijn zaak het geval. Ter wijl het Hof van Cassatie het wrakingsverzoek be handelt, ligt een rechtszaak stil. Daardoor zou Ber lusconi, die ernaar streeft dat het proces tegen hem naar Brescia wordt overgeheveld, voor de derde keer in een strafzaak kunnen profiteren van verja ring. Justitie in Milaan bracht in de jaren negentig het smeergeldschandaal Mani Pulite (Schone Han den) op gang, dat het Italiaanse politieke systeem op zijn grondvesten deed schudden. Zowel in de po litiek als in het openbaar bestuur en het bedrijfsle ven bleek omkoping welig te tieren. Ook Berlusconi werd aangeklaagd. Foto: AP/Gregorio Borgia belfast/rtr - Nog vóór de aan gekondigde opschorting van het zelfbestuur van Noord-Ierland zijn twee protestantse ministers gisteren uit de regering in Bel fast gestapt. Het gaat om Peter Robinson van regionale ontwik keling en Nigel Dodds van soci ale ontwikkeling. Beiden zijn lid van de onbuigzame DUP, de partij van Ian Paisley. De Britse regering besloot don derdag dat het regionale bestuur van Noord-Ierland maandag wordt opgeschort. Deze maatre gel moet ruimte bieden om de politieke crisis op te lossen, die ontstond door het dreigement van de Noord-Ierse premier Da vid Trimble dat zijn gematigde protestantse UUP het bestuur zou verlaten als Sinn Féin niet gedwongen zou worden eruit te vertrekken. Sinn Féin is de poli tieke vleugel van de terreurorga nisatie IRA. De jongste crisis is een direct gevolg van een grote huiszoe king, vorige week in kantoren van Sinn Fein in onder meer het Noord-Ierse parlementsgebouw. De politie trof er geheime rege ringsdocumenten aan met in formatie over het doen en laten van Britse militairen en gevan genispersoneel in Noord-Ier land. De invallen waren het ge volg van maandenlang onder zoek naar een mogelijke ERA- spion in de regering. Deze zou honderden geheime Britse do cumenten hebben gekopieerd en naar de IRA hebben doorge speeld. door onze correspondent Runa Hellinga Boedapest - Adolfs Hitiers boek 'Mein Kam pf mag in Tsjechië worden uitgegeven. Dat heeft het Tsjechische hooggerechtshof be slist Volgens de hoogste rechtbank van het land kan uitgever Michal Zitko niet beschul digd worden van het promoten van nazisme of fascisme, omdat die twee ideologieën 'dood' zijn. De zaak tegen Zitko sleept sinds de uitgever twee jaar geleden werd gearresteerd, nadat zijn eerste editie van de Tsjechische verta ling op de markt was gekomen. Die editie, in een oplage van 10.000 stuks, was binnen korte tijd uitverkocht. Zitko werd tot drie jaar voorwaardelijk en een boete van zo'n 60.000 euro veroordeeld, maar werd in be roep vrijgesproken. Nu ook het hooggerechtshof heeft geoor deeld dat de Rublicatie mag, vrezen juristen dat het zeer moeilijk zal worden om ex treemrechts aan te pakken. Zitko heeft altijd ontkend dat hij Mein Kampf heeft uitgege ven om Hitiers ideologie te propageren. Het boek is volgens hem 'een vitaal deel van de geschiedenis'. Mensen moeten volgens hem een eigen oordeel kunnen vormen over historische teksten. Zijn uitgeverij heeft ook vertalingen van de Amerikaanse Onafhanke- lijksheidsverklaring en 'Das Kapital' van Karl Marx gepubliceerd. Een verbod van extre mistische teksten ligt in Centraal-Europa zeer gevoelig vanwege de geschiedenis van censuur onder het communisme. Helsinki - Een vrouw ontfermt zich over twee ge wonde kinderen, die na een explosie in een over dekt winkelcentrum in een voorstad van de Finse hoofdstad Helsinki op een ambulance wachten. Het voorval kostte gisteravond vijf mensen het leven. Dertig mensen raakten gewond, van wie tien ern stig. Het winkelcentrum stortte gedeeltelijk in. De politie sluit niet uit dat een bom de explosie heeft veroorzaakt. Aanvankelijk werd gezegd dat er waarschijnlijk gasflessen waren ontploft, maar vol gens de beheerder van het winkelcentrum zouden er geen gasflessen aanwezig hebben moeten zijn. De explosie deed zich voor in een trappenhuis tus sen de eerste en tweede verdieping van het twee verdiepingen tellende gebouw. In het winkelcen trum bevonden zich op het moment van de explo sie ongeveer 2.000 mensen. Foto: Reuters/Marti Kainulainen door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Italiaanse restaurateurs in België zijn verontwaardigd. Re den: de Italiaanse minister van landbouw Giovanni Alemanno stuurt inspecteurs wereldwijd op pad om de kwaliteit van Italiaan se restaurants en pizzeria's te on derzoeken. Te beginnen in België. „Wat moeten we ons daarbij voorstellen? Krijgen we straks in plaats van Michelin-sterren ook Pirelli-sterren", klinkt het cynisch. Spaghetti met frikadellen (ge haktballen), stokbrood met krui denboter en pizza's met em- mentaler. Met de echte Italiaan se keuken heeft het allemaal bar weinig te maken. Voor de Itali aanse minister van landbouw is de maat vol. Hij heeft voor vol gend jaar - als Italië voorzitter is van de Europese Unie - strenge controles aangekondigd in res taurants in het buitenland. België is het eerst aan de beurt. Wie aan de kwaliteitseisen van Alemanno voldoet, krijgt van de Italiaanse minister een keur merk, een certificaat dat hij de Italiaanse keuken is trouw ge bleven. De restauranthouders in België zien dat helemaal niet zit ten, blijkens de verontwaardigde reacties in de Belgische media. Een Belg eet nou eenmaal graag frieten, dus waarom zouden er in een pizzeria geen frieten mo gen worden geserveerd, vragen ze zich af. En wat is er mis met Spaghetti Bolognese? Goed, in Italië be staat dit gerecht, zoals wij het kennen helemaal niet, maar in België (en ook in Nederland) is de pasta met tomaten/gehakt saus vreselijk populair. En waar om ook niet? Ook Horeca Vlaan deren zit niet te springen om de Italiaanse bemoeienis. „Ik zie niet in met welke be voegdheden die Italianen op Belgisch grondgebied controles kunnen uitoefenen. Ze kunnen aan restaurants vragen of ze ge ïnteresseerd zijn in een label, maar dan wel puur en alleen op vrijwillige basis. Italië is boven dien geen merknaam", reageer de secretaris-generaal Luc De Bauw van Horeca Vlaanderen. De keuken volgens hem veelal aangepast aan de smaak van het land. in dit ge\-al België. En dat geldt, aldus De Bauw. niet alleen voor de Italiaanse, maar ook voor Franse, Spaanse, en bij voorbeeld Chinese restaurants. Ook de Italiaanse restaurant houder Michd|Lrriolo ziet het keunnerk van ae Italiaanse re gering niet zitten. De echte Itali aanse keuken vind je alleen in Italië, reageerde hij deze week in de krant De Morgen. Toch ziet de eigenaar van restaurant II Mezzogiomo in Gent soms met lede ogen aan wat zijn collega's in elkaar flansen. „Pasta die ge kookt wordt en vervolgens nog eens opgewarmd in saus, hele maal niet al dente. Of een pizza mozzarella waar geen mozzarel la op zit" Trioio gruwt ervan. Hij probeert naar eigen zeggen 'zo Italiaans mogelijk' te koken. Wie bij hem om kaas vraagt bij een gerecht waar volgens nem geen kaas bij hoort, krijgt ook geen kaas. „Dat tast de originele smaak aan. Dan zeggen ze: de klant is koning. Ia, thuis. Niet bij mij."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5