Kabinet ruziet over uitbreiding EU BINNENLAND 'Sollicitatiefraude5 Randstad bij werven bewakers Opnieuw lange rijen bij baar prins Claus Bewindslieden steunen ambitieus Veiligheidsplan 'Manke' rolstoeler blijkt rappe mountainbiker Vertrouwenspersonen staken nek ver uit voor waarheid over Cheryl van tilWEJiGIfi Camera's in cel Van der G. overdag uit Onderwijs huiverig voor leraren uit bedrijfsleven Lekker apies kijken Arts of Africa in oktober bij Van Til ileegkundige it toch mee zaterdag 12 OKTOBER 2002 >fh! ,X'B< ic - De Haagse ver- indige Lucy de B. werkt een psychisch onder- jet Pieter Baan Cen- (gC) in Utrecht. Haar 'at heeft dat gisteren des- jd laten weten. De vrouw dt verdacht van dertien »n en vijf pogingen daar- jatiënten van vier Haag- inhuizen, verzette zich oe altijd tegen de wens I openbaar ministerie l in het PBC te laten on een. Maar nu de recht- iar verplicht tot een ver- Ie justitiële observatie- 'stemt de inwoonster 1 Haag toch in. |terterp stopt voor LN ^out - Oud-minister *-*ësterterp staakt zijn ac- ti voor Leefbaar Neder- it heeft hij gisteren in f meegedeeld aan voor tten van de partij. Wes- iet er geen heil meer in idviseur op te treden en de fractie van LN in •de Kamer geen enkele t advies heeft gevraagd. achten moord He Mooy vrij eld - Het openbaar mi- in Zutphen heeft vijf tten van betrokkenheid ïoord op de 28-jarige Mooy uit Zutphen vrij- Het slachtoffer werd in Warnsveld om het leven it. Van de negen onlangs Jjuden verdachten zitten fcg vier vast. meling van jtronica anders - Het Nederlandse sys- jn inzameling van elek- apparaten komt in Hdoor een akkoord tussen ^jopees Parlement en de |se ministers van milieu, „den het gisteren eens richtlijn die bepaalt kanten afzonderlijk -üde spullen moeten te- «en. In Nederland wor- oude elektronische ap- collectief ingezameld, roparlement vindt dat fa tten zo onvoldoende prik- Igen om hun producten kt te maken voor herge- werp EU-wijk van Koolhaas l - Het vermaarde Ne- Ise architectenbureau Rem Koolhaas is bui- ten van een ontwerp- ijd voor een opwaarde- in de Europa-wijk in A De reden daarvoor is op een van de paperas- n handtekening ont- I Koolhaas leek de op- ivoor het scheppen van euwe stedenbouwkundi- 1 \s in de Europa-wijk, '.^innenkort alle topont- r' fygen van Europese rege- ,e laders plaatsvinden, al op ^nebben. es r doodt houder reWi - Een 70-jarige vee- ia* r is gisteren in het Bra- Achtmaal door een stier e! rallen en gedood. De as 's ochtends zijn vee erzorgen. Omdat hij niet geerde, schakelde familie j tie in. Tegen de avond is J5 r dood in een droge sloot Iimgeving van zijn boer- ^evonden. Onderzoek .lit dat de man aangeval- "uoor zijn eigen stier, al- politie. amsterdam/gpd - De twee ca mera's in de cel van Volkert van der G., de vermoedelijke moor denaar van Pim Fortuyn, gaan overdag uit. 's Nachts blijft het toezicht met een infrarood-ca- mera in stand. Dat heeft het mi nisterie van justitie gisteren be kend gemaakt. De gedetineerde en zijn advoca ten hadden eerder al de hoop dat het permanente cameratoe zicht zou worden versoepeld nadat de verdachte zijn maan denlange hongerstaking beëin digde. Daarmee protesteerde de 33-jarige Harderwijker tegen het cameratoezicht en het zware de tentieregime. Een week na beëindiging van de hongerstaking besloot de gevan genisdirectie de camerabewa king voort te zetten. De psychi sche gesteldheid van Van der G. is echter stabiel, reden om over dag de camera's alleen 'enkele uren volgens het gebruikelijke regime' in te schakelen, maar niet langer permanent. De gedeeltelijke opheffing van het cameratoezicht geldt voor een periode van twee weken. Op 25 oktober wordt het detentiere gime van Van der G. opnieuw geëvalueerd. Een woordvoerder van het ministerie laat weten dat de versoepeling dan indien no dig kan worden teruggedraaid. den haag/anp - Ruim 10.000 mensen uit het bedrijfsleven die zich gemeld hebben voor een baan in het onderwijs, slagen er niet in iets in die sector te vin den. Dat heeft het ministerie van onderwijs gisteren beves tigd. Een aantal scholen blijkt huive rig om deze zogeheten zij-in- stromers aan te nemen. Boven dien zouden de vraag van scho len en het aanbod van potentië le leraren niet op elkaar aanslui ten. Afgezien van de ruim 10.000 mensen in de kaartenbakken van het ministerie, staan er bij uitzendbureau Randstad 1500 potentiële leraren ingeschreven. Zij-instromers zijn mensen met een hbo- of universitaire oplei ding die met een cursus meteen in het basis- of voortgezet on derwijs voor de klas kunnen gaan staan. Het gebrek aan er varing, de hoge kosten en te weinig ruimte om een nieuwe ling te begeleiden, maken het volgens sommige schooldirec teuren minder aantrekkelijk om deze 'nieuwe' leraren in dienst te nemen. Het kabinet ziet in de komst van deze leraren een manier om het lerarentekort te bestrijden. Naar verwachting zal dat de tekort, dat zich vooral manifesteert in het basisonderwijs, de komende jaren in het voorgezet onderwijs toenemen. Dief laat verkoper verbijsterd achter Amersfoort - Dierenpark Amersfoort heeft elf zeldzame makaken in bezit gekregen. En dat is bijzonder, want er zijn in Europa slechts drie die rentuinen die deze dieren in hun park hebben. De deze week in Amersfoort gearriveerde bedreigde Japanse apen mochten gisteren voor het eerst naar buiten. Foto: ANP/Vidiphoto den haag/anp - In het kabinet is onenigheid ontstaan over de plannen de Europese Unie in 2004 uit te breiden met tien landen. De WD-ministers willen dat Nederland zich veel harder opstelt in de onderhandelingen en dat ons land vooral aandringt op een snelle hervorming van het peperdure landbouwbeleid. Het CDA pleit bij monde van minister De Hoop Scheffer van buitenlandse zaken voor een veel gematigder opstelling. De huidige lidstaten van de EU moeten in december tij dens een topconferentie in kopenhagen beslissen of het licht op groen komt te staan voor de uitbreiding van de Unie met acht Oost-Europese landen en Malta en Cy prus. Een van de grootste struikelblokken in de onder handelingen vormt het landbouwbeleid. Wanneer de EU wordt uitgebreid met agrarische landen als Polen, zullen de kosten van het landbouwbeleid de pan uit rij zen, vreest de WD. De LPF-bewindslieden neigen ook naar dat standpunt. De CDA-bewindslieden zijn daar niet voor en willen het plan van de Europese Commissie in grote lijnen steu nen om in december te besluiten tot de toetreding. De landbouwkwestie zou dan later opgelost kunnen wor den. Het kabinet komt dinsdagavond opnieuw bijeen, nadat er gisteravond tijdens een twee uur durende dis cussie geen overeenstemming bereikt kon worden. De conceptbrief aan de Tweede Kamer die gisteren in het kabinet werd besproken was ondertekend door CDA-minister van Buitenlandse Zaken De Hoop Schef fer en zijn WD-staatssecretaris van Europese Zaken Ni- colaï. De brief wordt volgens bronnen rond het kabinet aangescherpt. Nicolaï tekende de conceptbrief donderdagavond met grote tegenzin en onder dnik van zijn baas, minister De Hoop Scheffer. Maar in het kabinet kreeg Nicolaï steun van onder meer de WD'ers Hoogervorst (financiën) en WD-vice-premier Remkes. Volgens ingewijden was het debat 'inhoudelijk, lang en diepgaand'. „Er zijn me ningsverschillen, maar men stond niet met bebloede koppen tegenover elkaar. Grote woorden zijn er niet ge vallen." Vanuit de WD klinken geluiden dat de CDA-bewinds- lieden ineens veel minder streng zijn over de toetreding dan toen het CDA nog in de oppositie tegen Paars-II zat. Toen pleitte het CDA nog voor differentiatie, het beoor delen van landen op hun eigen merites. Als minister De Hoop Scheffer daar nu van af stapt, is dat een probleem dat het CDA moet oplossen, zegt een WD-Kamerlid. door Wessel Mekking haarlem - Een rolstoeler met zijn voet in het gips en zijn zoontje van een jaar of dertien. Die stelen geen fiets, dachten ze bij rijwielzaak Dasia Sport aan de Schalkwijkerstraat in Haar lem. Wel dus. De man die zoge naamd alleen maar kon strom pelen, spurtte er als een Tour-de France-renner vandoor op een meer dan duizend euro kosten de mountainbike. Nee, de medewerkers van Dasia Sport nemen hun baas niet in de maling. Het bewijs staat zelfs op video. En inderdaad. We zien de man en het jongetje een fiets bekijken. „Hij wilde de fiets van dichtbij zien", zegt medewerker Dion. „Die man stond te wanke len." Dion en collega Tom laten de twee alleen. Het jongetje is even later met de rolstoel ver dwenen. De zogenaamd slecht ter been zijnde man blijft ver moedelijk in de zaak. „Mis schien is hij wel op het toilet gaan zitten. Want we hebben het belletje van de deur niet meer gehoord." Na ongeveer twintig minuten, zo is op de videoband te zien. keert de 'manke' man terug bij de fiets. In een flits stapt hij, met gipsen voet, op de fiets en bin nen luttele seconden is-ie weg. Tom zet nog wel de achtervol ging in, maar tevergeefs. Hij kan de dief niet meer achterhalen. Dasia Sport-eigenaar Rob Dijk man heeft al heel wat mogen aanschouwen in zijn carrière, maar ditHet lijkt wel Come dy Capers. Ik heb in Amsterdam wel eens meegemaakt dat ie mand een proefritje maakte en wegbleef en dat zijn vrouw dan zogenaamd naar hem op zoek gaat. Maar dit is onbegrijpelijk. Wat voor toekomst heeft zo n kind?", vraagt de ondernemer zich af. „Mensen in een rolstoel houden we de volgende keer be ter in de gaten", belooft Tom. En van alle fietsen gaan de pe dalen af. Ondertussen komt een motor agent het bewijsmateriaal, de vi deoband, ophalen. Tom hoopt dat de politie de dader snel pakt. „Dit is toch raar? Een perfect to neelstuk." (advertentie) "ie verraadt "fcale Chinezen 1sWam - Een straal urine jjisteren vijf illegale Chi- 1 de das omgedaan. Ze za- de oplegger van een fwagen, die uit Berlijn was oen en op het terrein van Bnsportbedrijf in Rotter- itond. De hoge nood sloeg —ear toe en het straaltje ^verd opgemerkt door de feur van de vrachtwagen tsoneel van het bedrijf. De t heeft de vier mannen en jouw aangehouden. heiligde gsm's linet te duur i&aag - Het plan van het ka- fó'om bewindslieden te ?"ien van beveiligde mo- 4s en internet is voorlopig baan. De speciale toe ft zijn te zwaar voor in de 77'|nzak en het speciaal ge arde systeem is te duur. "Orige kabinet had al de 7 4cht gegeven onderzoek te ^ïaar een gecodeerd sys- '"■Voor mobiel telefoonver- y/ïn internet voor de be s/Wieden. Ministers en hun fcnaren zijn bang dat hac- let hebben voorzien op tomputers en dat hun tele- Jesprekken afgetapt wor- den haag/gpd - Uitzendbureau Randstad is in opspraak geraakt over de werving van bewakers van bolletjesslikkers, die zijn on dergebracht in de tijdelijke ge vangenis Kamp van Zeist. Me dewerkers van een Utrechtse vestiging van Randstad blijken aspirant-bewakers bij hun solli citatie aan te zetten tot liegen. Zo kunnen ze toch voor een paar weken of maanden aan de slag, terwijl ze sinds kort volgens een richtlijn van het ministerie van justitie minimaal één jaar als bewaker in dienst moeten blijven. Dat bleek gisteren uit een uit zending van het tv-programma 2Vandaag. Daarin deden twee verslaggevers van het actualitei tenprogramma zich voor als kandidaat-bewakers in het Kamp van Zeist, waar zo'n 400 bolletjesslikkers zijn onderge bracht. Tijdens gesprekken met medewerkers van Randstad kre gen de verslaggevers letterlijk het advies om niet te vertellen dat ze minder dan een jaar voor beveiligingsbedrijf Securicor willen werken. Securicor levert particuliere gevangenisbewakers voor het Kamp van Zeist. Securicor en Randstad hebben in augustus met het ministerie van justitie afgesproken geen tij delijke krachten meer in te zet ten. Dit gebeurde naar aanlei ding van een klacht van FNV Bondgenoten. Deze vakbond vind dat uitzendkrachten die tij delijk inspringen onvoldoende zijn toegerust voor het werk als gevangenbewaarder. Daarom geldt nu de minimale diensttijd van één jaar. Een eerste reactie van het minis terie van justitie was onder voorbehoud. „Als we vaststellen dat Randstad de afspraken niet is nagekomen, is dat alle aanlei ding om in te grijpen. De minis ter zal in dat geval ook zeker niet aarzelen dat te doen," zei een woordvoerder gisteravond. Wel ke maatregelen eventueel geno men kunnen worden, wilde hij nog niet zeggen. FNV Bondgenoten vindt de gang van zaken 'verontrustend'. De vakbond gaat de arbeidsin spectie vragen onderzoek te doen naar de gang van zaken bij Randstad. Securicor laat weten boos te zijn en diep teleurge steld in Randstad. Het beveili gingsbedrijf, dat spreekt van 'sollicitatiefraude', gaat ophel dering eisen over de gang van zaken bij Randstad. (advertentie) den haag/anp - Rond de 25.000 mensen hebben gisteren in het Haagse paleis Noordeinde de laatste eer betuigd aan prins Claus. De wachttijden liepen op tot drie uur. De onduidelijkheid die bestond over het tijdstip van sluiting van de wachtrij, is opgelost. De eer ste avond ontstond enig gemor toen late aansluiters rond half elf werden weggestuurd. Giste ren werd daarom besloten dat mensen tot 23.00 uur terecht kunnen in de wachtrij. Ook enkele familieleden van prins Claus kwamen 's middags een paar minuten bij de baar in paleis Noordeinde geweest. Een woordvoerder van de Rijksvoor lichtingsdienst wilde niet zeggen wie dat waren. „De familie had de behoefte om daar even te zijn. Het was een privé-mo- ment." De mensen die buiten het paleis stonden te wachten, hebben waarschijnlijk niet gemerkt dat het défilé een minuut of tien werd onderbroken. Volgens de zegsman was de familie er ex pres maar eventjes, omdat er een lange rij wachtenden voor de poort stond. Het défilé van de bevolking eindigt zondag om 23.00 uur. Kroonprins Willem-Alexander en zijn broers Johan Friso en Constantijn begeleiden het li chaam van hun vader dinsdag tijdens de gehele route van pa leis Noordeinde naar de Nieuwe Kerk in Delft. De prinsen zitten het eerste deel van de route in de derde koets, achter de Bloe- menbrik die de bloemen ver voert en de lijkkoets. Koningin Beatrix en de echtgenotes van Willem-Alexander en Constan tijn voegen zich later bij de stoet voor het tweede deel van de route. door llan Sluis ijMuiDEN - De twee getuigen die beweren dat een overleden kindermoordenaar zestien jaar geleden Cheryl Morriën om het leven heeft gebracht, heb ben hun nek ver uitgestoken. Met het doorbreken van hun beroepsgeheim hebben zij een strafbaar feit gepleegd waarop maximaal één jaar gevange nisstraf staat. „Zelfs met het overlijden van een cliënt vervalt het beroepsge heim niet", meldt J.J. Suyver, di recteur van het bureau van de Nederlandse Orde van Advoca ten in Den Haag. De getuigen zwegen tot nu omdat zij volgens de politie beroepsgeheim hebben. Dat betekent dat het om een advocaat, arts, notaris of geestelij ke moet gaan. De twee getuigen waren 'vertrouwenspersonen' van de vrachtwagenchauffeur. Voor zijn dood heeft hij hen over de verdwijning van Cheryl ver teld. Pas nadat het politieonderzoek dit jaar nieuw leven in was geblazen en de zaak veel aandacht had gekregen in de media, meldden zij zich in september. Artsen, advocaten, notarissen en geestelijken mo gen zich volgens de wet beroepen op het verscho ningsrecht. Sterker: zij hebben de plicht informa- Doorbreken beroepsgeheim is strafbaar tie van derden voor zich te houden. Een cliënt moet hen immers in vertrouwen kunnen nemen. En een vertrouwensrelatie kan niet bestaan als er twijfel heerst aan de eerlijkheid, rechtschapen heid, onkreukbaarheid of de oprechtheid van een persoon, stelt de wetgever. De verplichting tot ge heimhouding is volgens de wet 'naar tijdsduur onbeperkt'. Een persoon met beroepsgeheim mag zelfs geen informatie verstrekken aan politie of justitie. Het ondervragen van een arts over een patiënt, of het eisen van een medisch dossier is voor re chercheurs dan ook bijna onbegon nen werk. „Maar het is geen abso luut recht", stelt Suyver. „Soms mag iemand met beroepsgeheim een beroep doen óp een noodtoestand." Dat geldt bijvoorbeeld voor een advocaat wiens cliënt hem meldt over een paar uur de koningin te vermoorden. Of een arts die niet verder mag vertellen dat zijn patiënt be smet is met hiv, zelfs niet aan diens partner. „Waar de grens ligt, is heel moeilijk aan te geven", aldus Suyver, die ook niet kan aangeven of in dit geval het belang van de familie Morriën groter is dan dat van de nabestaanden van de moordenaar. „Een rechter moet daar uitspraak over doen. Maar in beginsel begaat een vertrouwenspersoon altijd een strafbaar feit." Klaar voor een Afrikaans avontuur? Het kan deze maand bij Van Til. Europees design en Afrikaanse kunst verbinden de schoonheid van twee continenten. Het decor van deze unieke ontmoeting is de begane grond van het designcentrum, dat onlangs is uitgebreid met een indrukwekkende 1500 m\ Met nóg meer woonideeën. En vanaf nu een verkoopex positie van bekende en onbekende kunstenaars uit Afrika. Van detailobject tot masterpiece. U kunt u laten inspireren tot en met 26 oktober On* «kn Openingstijden: NoorOerKide 1038 Ma-Di-Wo 9 30-17.30 uur 1823 CJ Alkmaar Do-W 9 30-21.00 uur TMoon (072) 5112700 Z* 9.30-17 30 uur Vntgd* borden DESIGNCENTRUM den haag/anp - Ministers Don- ner (justitie) en Remkes (bin nenlandse zaken) hebben giste ren de steun gekregen van het kabinet voor hun ambitieuze veiligheidsplan. Volgens dit defi nitieve plan komen er onder meer 4000 extra agenten bij en worden er 5000 detentieplaatsen uit de grond gestampt, zo be vestigden bronnen rond het ka binet gisteren. Het gaat niet om 5000 extra cel len, omdat Donner en Remkes ook plekken willen inrichten waar meerdere gedetineerden bij elkaar kunnen worden vast gezet. Stadswachters krijgen meer bevoegdheden om kleine re overtredingen zoals wildplas- sen en vuilnis te vroeg buiten zetten, aan te mogen pakken. Verder komen er meer rechters bij en mag het openbaar minis terie ook zaken met een geld boete afdoen om de rechters te ontlasten. De politiebonden reageren min der ingenomen op het Veilig heidsplan. Als het aan het kabi net-Balkenende ligt, is het vol gens hun afgelopen met de poli tie als 'je beste vriend'. Strikte regels moeten hard gehand haafd worden: de burger op straat zichtbaar corrigeren en meer misdadigers opsporen, vervolgen en straffen. De bon den vrezen een kil klimaat dat Nederland niks veiliger maakt. In het plan staat onder meer dat de hulpverlening door de politie een onsje minder mag. De poli tie moet zo meer tijd vrijmaken om met meer mensen zichtbaar toezicht te houden op straat en aangiften beter op te pakken. De korpschefs krijgen zelfs een re sultaat opgelegd dat ze moeten halen, vergelijkbaar met de 'tar gets' in het bedrijfsleven. Dit gaat echter ten koste van het maatschappelijke gezicht van de politie, zo vrezen de vakbonden van dienders. Hans van Duijn, voorzitter van de Nederlandse Politie Bond (NPB): „Het kabi net kiest duidelijk voor repres sie. ten koste van hulpverlening en de mogelijkheid van de bur ger om mee te praten over de aanpak van criminaliteit in zijn omgeving." Volgens Van Duijn staart de po litiek staart zich blind op Duits land. waar ze een oplossings percentage hebben \an vijftig procent van de aangiften tegen vijftien procent hier. „Maar is het in Duitsland veiliger? Nee."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3