'Geen close-ups van tranen' ISeks onder de Spaanse zon Op Sark geen last van auto's, vervuiling en criminaliteit MEDIA Tijdschrift Amerika stopt na tien jaar W- en SBS live bij Haart prins Koninklijk huis laat NOS vrij in verslaggeving uitvaart prins Claus ruitblik op tting Mediaconcerns Granada en Carlton willen fuseren is vvojn ges! as iuike j ies a isen, 01 ds %an c - De zenders van 4, RTL 5 en Yorin) en 6, NET 5 en V8) bren- d ;dag geen live-beelden bijzetting van prins zullen alleen in de re- nieuwsuitzendingen besteden aan de bij- de prins-gemaal in e iegraf. en Duitsland zijn wel ekse beelden van de te zien. In elk geval ische VRT en de Duitse ARD en ZDF doen live id,VTM (België), Satl en denken nog na, aldus :ter van de NOS-afde- ;ovisie. „Verder is er geen belangstelling üjitstreekse beelden. Nee, uit Tanzania en Argen- it kan nog in het week- randeren, maar ik ver bet eerlijk gezegd niet." afenis zal in elk geval rkt aan de wereld gaan. De reportage is ïtstreeks te zien op de r van de Wereldomroep itemet. Verder worden (beelden ter beschik- aan de publieke die zijn aangesloten IU en is er een uitwisse- de grote persagent- n. Docter: „Als CNN uitzendt, heeft heel de ;t sowieso gezien." ie raai geci liji één dineicl ijna «Bat ae s, de itiger n de eeft ig- I treeft drea e trajwsl •elin ln •ekkjl loet De n steld /anp - NOS Actueel adagavond 14 okto- \Jederland 2 het pro- WÈ Afscheid van Claus uit. 1 rordt vooruitgekeken op itting van prins Claus in de Nieuwe Kerk in fudio in Hilversum ont- iuI Witteman historicus Hij vertelt over de bij- ran koningin Wilhelmi- >2 waarbij oude beelden getoond. Maartje van spreekt in Delft met do- acobine Geel over de lienst. Verder zijn er re- over het leven van ius. (Ned. 2. 18.55-20.25 door Eric de Bie Hilversum - De NOS zet dinsdag tijdens de begrafenis van prins Claus zeven (co-)commentatoren en verslaggevers in, maar die zul len zo weinig mogelijk zeggen. De beelden op Nederland 2 moe ten voor zich spreken, vindt Lars Andersson, hoofd NOS Actueel. Daarbij worden tranen van de ko ninklijke familie niet vermeden, maar ook niet uitgebuit. „De leden van de koninklijke fa milie houden we bij de registra tie zeker niet buiten beeld, maar we zijn er niet op uit om per soonlijke emotie uit te buiten." Dus geen close-ups van tranen, zoals die van Maxima bij haar huwelijk. „Nee, van de Rijks voorlichtingsdienst hebben we dat betreft geen restricties ge kregen. Wij worden vertrouwd", aldus Andersson. De uitzending begint dinsdag morgen om negen uur. Gerard Arninkhof doet bij paleis Noord einde verslag van het vertrek van de rouwkoets. Tijdens de tocht naar Delft neemt Maartje van Weegen het woord over. Zij zit in de mobiele studio op het Marktplein van Delft en wordt bijgestaan door theologe Jacobi- ne Geel en Thijs van Leeuwen, die deskundig is op het gebied van protocollen. Bij de militaire stafschool in Delft, waar de ko ninklijke familie aansluit, staat verslaggever Wouter Kurpers- hoek. Om kwart over twaalf komt de stoet aan bij de Nieuwe Kerk, waar om half een de uitvaart be gint. Die duurt tot tien over half twee. Daarna wordt nog nage praat door onder anderen Paul Witteman en historicus Jan Bank, die in de studio in Hilver sum zitten. De eindregie is in handen van Martijn Lindenberg, terwijl Pirn Marks de beelden vanuit de kerk regisseert. Voor de NOS is de registratie van de bijzetting van prins Claus in het familiegraf te vergelijken met klussen als de Elfsteden tocht en het huwelijk van Wil- lem-Alexander en Maxima begin dit jaar. Ook nu zijn ongeveer JOURNAAL door onze mediaredactie Hilversum - Het tijdschrift Ame rika houdt na bijna tien jaar op te bestaan. Lezers en adverteer ders hadden te weinig interesse om het magazine overeind te houden. Het laatste nummer ligt vanaf vandaag in de winkels. „De markt voor kleine glossy's is te klein", aldus hoofdredacteur Frans Verhagen, die het blad bij na tien jaar geleden opzette. „De totale oplage van Amerika is nooit boven de zeventiendui zend uitgekomen. Het was moeilijk een vaste, grote lezers groep te bereiken. Mensen gin gen het blad vaak lezen als ze plannen voor een reis naar de Verenigde Staten maakten, maar daarna haakten ze weer af. Maar weinigen bleken permanent ge ïnteresseerd." Amerika ging volgens de hoofd redacteur bovendien gebukt on der het feit dat de Verenigde Staten een makkelijk te bereizen land is, waar van te voren weinig reisinformatie voor nodig is. Daarnaast hebben lezers het idee al alles van het land af te weten, omdat er in alle media structureel veel aandacht aan wordt besteed. Het was vechten tegen de bierkaai, ook omdat wij minder actueel konden zijn." Dakota Dakota, het zusterblad dat sinds kort samen met Amerika ver schijnt, gaat nu zelfstandig ver der. Het blad met diepgravender maatschappelijke verhalen en historische bespiegelingen over de Verenigde Staten zal niet in de losse verkoop te verkrijgen zijn. „Mensen die voor Dakota kiezen om de inhoud, zullen het niet erg vinden dat er geen fo to's in staan", aldus Verhagen. De NOS is al dagen in Delft paraat om alles op tijd klaar te hebben voor de live-registratie van de bijzetting van prins Claus. Foto: WFA vierhonderd medewerkers in touw. Daarvan zijn er 350 tech nici, de rest is werkzaam als re dacteur, verslaggever of com mentator. Langs de route tussen Den Haag en Delft heeft de NOS tachtig vaste camera's en elf re giewagens geplaatst. Verder be vindt zich constant een helikop ter met camera in de lucht en zijn tien mobiele camerateams actief. Die teams maken geen li ve-beelden, maar zijn bedoeld voor korte reportages. In de Nieuwe Kerk in Delft maakt de NOS gebruik van elf camera's. Daarvan zit er één in de nok van de kerk. In tegenstel ling tot het huwelijk in februari zijn er ditmaal geen kleine ca mera's in bloemstukken of in het koorhek geplaatst. „Het moet immers geen spektakel worden. De camera's die zijn geplaatst, hebben we zo verdekt mogelijk opgesteld. Ze mogen de aanwezigen niet storen." Veertig jaar geleden, bij de be grafenis van Wilhelmina, ging het er eigenlijk niet veel anders aan toe, weet Koos Postema zich te herinneren. Door de technische beperkingen was het alleen allemaal wat kleinschali ger. Ongeveer 170 televisiemen sen werden op 8 december 1962 ingezet. De NTS gebruikte zes reportagewagens, waarvan er twee van de Belgische omroep waren. Die zaterdagmorgen be gon de uitzending om half tien en duurde tot kwart over twee. De kijkers moesten het alleen lange tijd met een pauzebeeld doen, want van het traject tus sen Den Haag en Delft konden geen beelden worden gemaakt. „We hadden toen nog geen BNN brengt nieuwe reeks van jongerenserie Costa! op televisie mothy Beldman De zomer is op zijn hef- zon doet zijn best om ;pen te worden tot heet- :rt van het jaar. Op de ird van Salou lopen de van Costa!, zij 'wonen' dïle weken in de Spaanse ats en dat is te zien aan (bruinde lichamen. De les voor de tweede tv-se- in volle gang, opnieuw dl NN. e t heek Costa! staat in de zve aflevering op de nomina- •t g verkocht te worden. De e eigenaar Victor Bis- Icxf (rol van Rick Engelkes) De*|en deal met de proppers: de disco runnen, |jn lan moeten zij ervoor ;nlp dat Costa! nog populair- ,li,prdt. Wie vorig jaar geke- :eft, weet dat er bij de jrers flink wat creativiteit 4is om te zorgen dat er :s in de serie gebeurt. r zien de kijkers op het Katja Schuurman, de Both, Kurt Rogiers, rijdenbosch en Peggy-Ja- hepper. De vaste cast is ld met Sander Foppele, :e van Dijk, Esmée de la ière, Sylvie Meis en Ed- rfbain. Daan Schuur- in Georgina Verbaan zijn getrouwd en komen r naar Salou. De twee ïslotte al te zien in de •lie Maan. Gastrollen zijn leer voor onder anderen less, Ellemieke Vermolen, van der Meer, Rick En en Ellen ten Damme. ;er ziet iedere maandag een aflevering met de ti- zee, seks en, waarna •rd komt waarover het reffende deel handelt: (rs, koelcel, dubbeldate, |e trouw. Voor Kurt Ro- het de derde keer dat hij van Tommy speelt. Hij 'irder te zien in de film, aar op televisie. En nu eer. Sander Foppele ver- Michiel Huisman, omdat e een rol speelt in Volle een productie van Johan luis die tevens verant- elijk is voor Costa! Maar jdrage in Costa! leek op and onmogelijk, omdat ijdig de opnames zouden vinden van de film Philei- [t sorry. 'oppele is het de eerste at hij er vier afleveringen In het Spaanse Salou werd de afgelopen maanden Costa! opgenomen met onder anderen de acteurs Sander Foppele (I), Kurt Rogiers en Katja Schuurman.Foto: BNN bij is, nadat de acteur vorig jaar via een gastrol al even aan de sfeer heeft kunnen proeven. De jongens staan op een zonover goten terras, even buiten Salou, de pers te woord. „Ik vond het vorig jaar erg leuk om alle ac teurs te ontmoeten, al was het voor mij een snelle actie. Ik was slechts 24 uur in Salou, deed mijn rol en vloog terug. Nu ik de rol van Michiel moest over nemen - de rol van propper Bart - was dat wel even vreemd. Wat ik absoluut niet wilde was een kopie maken van hoe Mi chiel het deed. Ik heb in overleg met de regisseur mijn eigen Bart ontwikkeld." Kurt Rogiers, die in België ra zend populair is als presentator en als Costa!-speler (de serie heeft daar nog hogere kijkcijfers dan in Nederland), vindt dat Sander Foppele daarin goed is geslaagd. „Michiel speelde de rol naïever. Jij bent een jonge adonis die nuchter in het vak staat", deelt de Belg een com pliment uit naar zijn jongere collega. „Jij en Edgar zijn toch een beetje de lekkere jongens in de serie." De sfeer onderling is daarmee opgetekend: de cast is goed op elkaar ingespeeld, de mogelijke irritaties - omdat je toch enkele weken achtereen op eikaars lip zit - worden óf perfect geca moufleerd óf zijn er gewoon echt niet. Ook zou de reden kunnen zijn dat de opnames eerder in het jaar zijn, wat als voordeel heeft dat er bij het draaien meer leeftijdgenoten staan te kijken. Vorig jaar moesten de bejaarden nog wor den weggestuurd, nu is het bo vendien veel makkelijker om aantrekkelijke figuranten te strikken om door het beeld te paraderen. Sander Foppele en Kurt Rogiers kennen Salou niet alleen van vorige opnames, maar ook uit hun eigen jeugd. „Ik was hier negen jaar geleden al eens", zegt Foppele. Ik was op vakan tie en keek als vijftienjarige op naar die stoere mannen, de proppers die ieder meisje leken te kunnen krijgen. Zo zou ik ook wel willen zijn." Die schijn wereld wordt in Costa! maxi maal geëxploiteerd. Iedere jon gere die naar Salou komt, weet hoe de wereld daar werkelijk in elkaar zit. Maar de badplaats roept tevens de sfeer van ver liefdheid, romances en vrien den en vriendinnetjes op. Jo han Nijenhuis probeert in iede re aflevering deze elementen „vet aan te zetten, het moet er van afdruipen". Kurt Rogiers vindt dat dat ieder keer goed lukt en weet dat het jonge tv-publiek dat ook waar deert. „Het zijn herinneringen aan je eigen jeugd of aan mo menten die je hier hebt beleefd. Al moet ik zeggen dat we het deze keer volwassener hebben gemaakt. Misschien ervaar ik dat wel zo, omdat het voor mij de derde keer is, maar het be valt me wel. De karakters wor den meer uitgediept." Eerste uitzending bij BNN maandag op Nederland 2 om 21.20 uur. Tour de France-achtige moge lijkheden", vertelt Postema, die net als andere verslaggevers als Joop van Zijl, Dick van Bommel en Han Mulder al vroeg in Delft stond te blauwbekken in af wachting van de stoet. „Het was die dag erg koud. Ik stond bij een brug in Delft en het duurde erg lang. Ik kon gelukkig in de reportagewagen gaan zitten, maar mijn arme cameraman stond de hele tijd op een scha vot om de stoet al vanuit de ver te te kunnen filmen. Mijn een voudige taak bestond uit het op vangen van de stoet. Na enkele minuten was ik daar wel over uitgepraat, want Arie Kleiwegt had de hele stoet al in Den Haag beschreven." Of de RVD in 1962 richtlijnen over de tv-uitzending had uitge vaardigd, weet Postema niet precies meer. „Ik denk het wel, want dat gebeurde altijd. Maar ik was toen dertig jaar. Als jonge verslaggever kreeg ik dat niet al lemaal te horen. Ik kan me wel nog het oude hoofd van de RVD herinneren. Meneer Van de Ber gen heette de man, geloof ik. Als hij weer met regels kwam, ver ontschuldigde hij zich altijd. 'Sorry heren, maar het Hof wil het zo'." Voor het huwelijk van Beatrix en Claus in maart 1966 werd Poste ma weer gevraagd voor de tv- uitzending. Maar hij weigerde. „Ik had tegen het huwelijk gete kend. Later bleek Claus een heel aardige man te zijn, maar toen zat het me niet lekker dat hij Wehrmachtsoldaat was geweest. Toen ik acht jaar was, is ons huis in Rotterdam onder mijn voeten weggebombardeerd." londen/anp - De Britse media concerns Granada en Carlton Communications zijn in verge vorderd overleg over een fusie. Dat hebben ze gisteren bekend gemaakt. Het nieuws zorgde voor een stijging van de beurs koersen van de twee bedrijven met ruim 10 procent, waardoor hun gezamenlijke beurswaarde opliep tot bijna 3 miljard pond sterling (4,75 miljard euro). Carlton en Granada zijn de twee grootste onafhankelijke televi siemaatschappijen in Groot- Brittannië. Ze hebben al bijna twee jaar contacten over de mo gelijkheden voor een samen gaan, maar konden het tot nu toe niet eens worden. Gewijzig de omstandigheden hebben kennelijk voor een doorbraak gezorgd. Granada en Carlton hebben zwaar te lijden onder de ver mindering van de reclame-in komsten en ondervinden steeds meer druk van British Sky Broadcasting en nieuwe zen ders. Eerder dit jaar moesten ze hun gezamenlijke betaaltelevi siestation ITV Digital sluiten, wat een forse financiële strop opleverde. Een andere drijfveer voor krachtenbundeling is een nieuwe wet in Groot-Brittannië die fusies van mediabedrijven makkelijker maakt om overeind te kunnen blijven in de concur rentie met grote internationale concerns. Het is de bedoeling dat de aan deelhouders van Granada een belang van 68 procent krijgen in de gefuseerde onderneming plus 200 miljoen pond (317 mil joen euro) aan contanten. Die van Carlton worden voor 32 procent eigenaar, maar dat be lang kan op termijn naar 34 pro cent afhankelijk van de ontwik keling van de beurskoers. De dagelijkse leiding komt in handen van Granada-topman Charles Allen. De eerste man van Carlton, Michael Green, wordt bestuursvoorzitter. Hilversum - Het lijkt de hemel op aarde. Geen auto's, geen ver vuiling en geen criminaliteit. Paard en wagen is een geliefd vervoermiddel, alhoewel ook de fiets opgang heeft gemaakt. Een klein stukje Engeland aan de kust van Frankrijk. Het eiland Sark is 5,5 vierkante kilometer groot en op dit rotsblok met ver bluffende natuur wonen zo'n 550 mensen. Hoewel het leven op Sark op het eerste gezicht een idylle lijkt, blijkt in de docu mentaire Sark, kleine wereld dat schijn soms bedriegt. De klein ste van de vier Kanaaleilanden is tegelijkertijd de laatste feodale 'staat' van Europa en daarmee in strijd met de universele rech ten van de mens. Volgens artikel 21 van die verklaring mag ieder een deelnemen aan het bestuur van zijn of haar land. Recht streeks of door middel van vrij gekozen vertegenwoordigers. Bovendien heeft volgens dit arti kel „een ieder het recht om op voet van gelijkheid te worden toegelaten tot de overheidsdien sten van zijn land." „Aan de ene kant is Sark onze wensdroom in Nederland. Geen vervuiling en geen criminaliteit, maar anderzijds merk je zo goed dat dit gewoon niet meer van deze tijd is. Dat spanningsveld wilde ik vastleggen", vertelt re gisseur Joost Seelen. „Boven dien is het natuurlijk ook ge- Nog steeds leent de Seigneur van Sark, momenteel Michael Beau mont, het eiland voor io pond per jaar van Koningin Elizabeth. Foto: NPS woon één grote poppenkast. De eigen gevangenis, de koningin die even op bezoek komt. De bewoners van Sark houden steeds de schijn hoog." Het lijkt of het leven op Sark is stil blijven staan sinds het eiland in 1565 in het bezit van de En gelse Kroon kwam. Toen vestig den zich op het voormalige deel van het graafschap van Nor- mandië veertig gezinnen, die elk een stuk land kregen. Nog steeds leent de Seigneur van Sark, momenteel Michael Beau mont, het eiland voor 10 pond per jaar van Koningin Elizabeth. Hij bestuurt het eiland met de Chief Pleas, maar is volgens de bewoners vooral boegbeeld van het eiland en niet de baas. La Seigpeurie is de officiële resi dentie van de leenheer. Ook be staat op het eiland geen bij standsregeling en echtparen mogen niet scheiden. Tussen 1565 en het heden ligt natuurlijk wel nog een hele his torie, maar die blijft in de docu mentaire onbelicht. „Het ging mij er echt om een beeld te schetsen van de bevolking en het eiland. Sark is natuurlijk een totaal geïsoleerde plek in Euro pa en ik wilde de eigen manier van leven van de bewoners vast leggen", zegt Seelen hierover. Hij vindt wel dat de angst van de bewoners voor invloed van bui tenaf erg is aangedikt. Sark heeft zich volgens hem voor het grote geld al lang aangepast aan de Westerse wereld en dat is te zien in de documentaire. Inkomsten komen vooral binnen via de fi nanciële sector. Bovendien is het toerisme een belangrijke in komstenbron. Sark heeft plaats voor ongeveer vijfhonderd toe risten, waarmee het inwonertal gelijk verdubbelt. Sark, kleine wereld eindigt met beelden over druk vergaderende Sarkenaren. De constitutie moet veranderd worden. Zoveel is duidelijk. Hoe, dat is echter de vraag. „Ik sprak laatst de parle mentsvoorzitter nog en hij zei dat het nog wel honderd jaar duurt voordat er een nieuwe constitutie ligt", zegt Seelen. „Dat is echt typisch Sark. Zolang je niets beslist, verandert er niets!" Kim de Vries Sark, kleine wereld wordt mor gen om 22.40 uur in Dokwerk bij de NPS op Nederland 3 uitge zonden. GEKNIPT Je weet dat het gebeurt. En na tuurlijk niet alleen in de bouw. In elk vak heb je bordeelslui- pers, die in het schemerige licht van de hoerenkast de orders binnenhalen. Maar dat het mo gelijk is om voor 20 miljoen val se rekeningen te schrijven, heeft zelfs mij verbaasd. Net als een boete van 3 miljoen en het bin nen een weekendje schikken van de zaak. Bij een parkeerbon duurt het langer. Youp van 't Hek in VARA TV- Magazine. De economische crisis in Argen tinië trok meer aandacht dan het prinselijk huwelijk. Ik werd moe van die eindeloze discussies in Nederland over hoe fout som mige Argentijnen waren. Tij dens de dictatuur is er gemoord en dat blijft gruwelijk, maar ik vind dat wij Nederlanders met onze moraliserende preken best een toontje lager mogen zingen. Wij hebben met ons koloniale verleden boter op ons hoofd. Studio 2 presentator Roderick Veelo in de TROS-kompas. Via de belasting vragen wij de burger veel geld, daar moet de publieke omroep rekening mee houden. De publieken zijn er ook om voetbalwedstrijden be schikbaar te houden voor het grote publiek en uit handen te houden van het grote geld. Het klinkt socialistisch, maar ik meen het. Er mag trouwens wel de helft minder geleuterd wor den over voetbal. Behalve Cr uijff natuurlijk. Cruijffis al tijd geweldig. Ex-minister Frank de Grave in VARA TV Magazine. Ik kan heerlijk janken om een Roderick Veelo Foto: TROS film, maar ook in het dagelijks leven. Niet dat ik steeds mijn traanklieren opengooi, maar ik ben wel emotioneel. Huilen zit een beetje in mijn systeem, maar ik huil niet waar nmdewerkers bij zitten. Als ik bij collega 's een huilbui voel opkomen, slik ik die weg. Ze hebben het al zo druk, dus moet ik ze niet lastig vallen met mijn verdriet. Ik laat me alleen gaan bij m 'n man of bij familie. Albert Verlinde in Televizier. Ik werk bij een commerciële om roep. maar in spirituele zin pro beer ik eruit te halen wat erin zit. De TV makelaar is daarbij een leuk programma omdat het mij de gelegenheid geeft om het publiek kennis met mij te laten maken. Wat ik tot nu toe op tv heb gedaan, zie ik als vlieguren. Ik ben ervan overtuigd dat ik nog niet alles heb laten zien wat ik eigenlijk kan. Ik kan meer. Presentatrice Syivana Simons in de NCRV-gids.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 31