GESPREK VAN DE DAG Van pindakoning tot vredestichter Hoe 'Nina B.' weer zakenvrouw wordt ile drt Toekenning Nobelprijs aan Carter is 'schop tegen het been' van Bush Leve de artiesten ZATERDAG 12 OKTOBER MENSELIJK LUCA, de vijfjarige vondeling die zes weken geleden werd achtergelaten op het Centraal Station in Amsterdam, blijft vooralsnog onderge bracht in een op vanghuis. Zolanger geen duidelijkheid bestaat over zijn identiteit is het in schakelen van een pleeggezin nog niet aan de orde. Het Bu reau Jeugdzorg Amsterdam (BJA) heeft de voorlopige voogdij over de jongen. Kinderen zijn het beste af in een pleeggezin", legt Guus de Beer van BJA uit, „maar we moeten wel eerst achtergrondinformatie hebben om het juiste gezin te vinden." Volgens De Beer kunnen de ouders of andere familieleden nog steeds opduiken. Er is na zes weken nog maar weinig bekend over het jongetje dat geen haar, wimpers en wenkbrauwen heeft. Praten met de jongen lukt niet omdat het nog altijd een raadsel is welke taal Luca spreekt. Foto: ANP VARKENS bestrijden stress door op kettingen te bijten. Het kauwen van de dieren zorgt er voor dat de hersenen meer kalmerende stoffen aanmaken. Die dempen de ef fecten van chronische stress. Dat blijkt uit onderzoek van de dierethologe L. Loijens van de Wageningen Universi teit. Mensen en dieren die onder stress staan gaan ste reotiep gedrag vertonen, repeterende bewegingen die schijnbaar geen doel hebben, constateert Loijens. Het ijsberen van beren en tijgers in de dierentuin is een be kend voorbeeld. De onderzoekster, die op 16 oktober promoveert, stelt dat die bewegingen bij varkens leiden tot een verhoogde productie van opioïden, een verdoven de stof. Die brengen het varken rust en de hartslag om laag. Foto: ANP Er bleef weinig over van beeld van Nina Brink als succesvolle zaken vrouw, zoals dat bestond ten tijde van de aandelenemissie van World Online. Foto: Reuters Ze kreeg de schuld van de zware verliezen die beleggers leden, terwijl ze zelf haar aandelen tij dig had verkocht. Ze gedroeg zich niet handig door stralend met champagne te toasten ter wijl anderen met de gebakken peren zaten. Ze zag er gek uit met haar knalrode wangen en de witte ringen om haar ogen. Alsof ze onder de zonnebank in slaap was gevallen. In septem ber was Nina Brink alleen en had ze hulp nodig. Paul Kok van het gelijknamige communicatiebureau in Groe- nekan bracht haar reputatie weer op normaal peil. Overigens geholpen door uitspraken van het openbaai- ministerie en de toenmalige Stichting Toezicht Effectenbelangen, dat ze niets onoorbaar had gedaan. Brink kan nu weer gewoon een ten toonstelling in het Museon ope nen of als BN'er meediscussië- ren in Het Lagerhuis. „Ze wordt nu neergezet als zakenvrouw, niet meer als bedrieger." In 2000 zette Paul Kok vier men sen op Brink. Tot voor kort had den twee mensen een fulltime baan aan het opvijzelen van Brinks imago. Nu is ze nog da gelijks een uur werk. Kok sleepte haar om te beginnen mee naar 'de vijand', de redactie van het Financieele Dagblad. „We dach ten dat de journalisten die over World Online schreven, ook persoonlijke vooroordelen had den over Nina Brink. Het bezoek moest de kou uit de lucht halen. Later zijn we ook naar de Volks krant gegaan," aldus Kok. Vervolgens was Nina Brink te gast in tv-programma Buitenhof. Een weloverwogen keuze. Kok: „Dat was het moment waarop we het zwijgen verbraken, haar eerste tv-optreden sinds de beursgang. Buitenhof paste in onze strategie: het moest live, de doelgroep (de kijkers) moest in teressant zijn, ze moest worden geïnterviewd door een topjour- nalist, geen sukkel, maar ie mand met aanzien. De schmink die op tv verplicht is, werkte in haar voordeel: die creëerde een rustig, zacht beeld." Tweede stap was een interview in het Financieele Dagblad. Ook bewust, omdat dat blad het hart, en vaak de bron, is van alle an dere economische media, aldus Kok. „Het was bedoeld om haar eigen verhaal in de financiële gemeenschap tot zijn recht te laten komen." Bij drie ging het een beetje fout. Quote, de Story annex Libelle van de zakenwereld, kreeg een interview met Brink. Kok: „We hadden alles onder controle, tot en met de uiteindelijke tekst. Maar de cover van het blad, daar gingen we niet over. Druk ten ze haar hoofd groot af, met ernaast 'Nina B.': duidelijk be doeld om haar te criminalise ren." Ook de Telegraafkieeg Brink op een presenteerblaadje aangeboden. Barend en Van Dorp hebben ge regeld gevraagd Nina Brink in hun talkshow te mogen ontvan gen, maar dat werd geweigerd. „Het risico op nieuwe inciden ten was te groot, door de formu le. Het is geen programma dat bij haar past. Ze mist de uitstra ling, wordt belemmerd door haar taal (half Amerikaans). Al les zou weer worden opgera keld. Sinds Boonstra er optrad, is het een soort rehabilitatiepro gramma geworden, de LPF is er nu kind aan huis. Maar toen was het anders dan nu." Gerry van der Lit De Democraat Jimmy Carter was een gebroken man toen hij in de presidentsverkiezingen van 1980 verloor van zijn Republikeinse te genstrever Ronald Reagan. De Amerikaanse kiezers hielden hem verantwoordelijk voor het econo mische verval van de Verenigde Staten in de tweede helft van de jaren zeventig en de eindeloos durende gijzelingsactie in de Amerikaanse ambassade in Tehe ran. Maar de 'pindakoning' uit Georgia herstelde zich en maakte na zijn presidentiële carrière naam als vredestichter. „I am Jimmy Carter and I'm running for president. I will ne ver lie to you", zo introduceerde de baptist met de grote glimlach zich bij het Amerikaanse volk. Carter werd in 1976 tot presi dent gekozen, omdat hij profi teerde van de afkeer die het Amerikaanse volk had gekregen van het politiek bestel in Was hington. Twee jaar eerder had Richard Nixon moeten aftreden, en hij was opgevolgd door vice- president Gerald Ford, die als president weinig indruk had ge maakt. Carter oogde betrouw baar en maakte meteen duide lijk dat hij wilde afrekenen met machtsmisbruik. „Ik wil dicht bij jullie blijven en zijn zoals jul lie", sprak hij tot zijn langeno- ten. Carter bleek een buitengewoon serieus en plichtsgetrouw politi cus. Hij was ook een Pietje Pre cies. Zo maakte hij eigenhandig schema's voor het gebruik van de tennisbaan bij het Witte Huis. De binnenlandse politiek van Carter stond in het teken van de strijd tegen inflatie, recessie en oliecrises. Hij had de Amerika nen weinig leuke dingen te ver tellen: bezuinigen, terugdringen van het begrotingstekort en af slanking van het federale over heidsapparaat. Het Camp David-akkoord in 1978 tussen de Israëlische pre mier Menachem Begin en de Egyptische president Anwar Sa- dat was het onbetwistbare hoogtepunt. Dat leverde Sadat en Begin de Nobelprijs voor de Vrede op. Carters idealisme in het buitenlands beleid raakte gefrustreerd door de machtspo litiek van de Sovjetunie. De inval in Afghanistan en de revolutie in Iran dwongen hem 'Realpolitik' te laten prevaleren boven zijn idealistische pampagne voor eerbiediging van de mensen rechten. Maar na zijn president schap revancheerde Carter zich. Over het geheel genomen was Carters presidentschap redelijk succesvol. Hij bouwde een aar dige staat van dienst op, vooral op het gebied van milieu. Tij dens zijn presidentschap intro duceerde Carter het gebruik van alternatieve energiebronnen, verscheidene milieuwetten en energiebesparende maatrege len. Carter miste echter de in de Amerikaanse politieke onmisba re gave simpel optimisme of op timistisch simplisme met verve te prediken. Hij verloor de ver kiezingen van de op dit punt be gaafde Ronald Reagan. Na zijn vertrek uit het Witte Huis herrees de diepgelovige baptist uit Georgia. Hij reisde over de hele aarde om de we reldvrede dichterbij te brengen. Carter was bij vrijwel alle brand haarden in de wereld aanwezig en leidde, met instemming van Washington, een soort alterna tief ministerie van buitenlandse zaken. Carter was de perfecte ambassa deur-zonder-portefeuille. Als oud-president had hij een hoog aanzien, zonder dat hij gebon den was aan enige officiële sta tus. De bemiddelaar Carter ging voorbij aan de geijkte diploma tieke kanalen en, zo verklaarde Carter op het hoogtepunt van zijn presidentschap, met Sadat (links) en Begin na het sluiten van het Camp David-akkoord in 1978 (foto onder). Op de andere foto's tegen de klok in: In 1980, voor hij bij de verkiezingen verslagen werd door Ronald Reagan, ontmoette hij de paus. Daarna bezocht hij als ambassadeur-zonder-portefeuille diver se landen. Begin dit jaar was hij met oud-president Mandela van Zuid-Afrika in een ziekenhuis in Soweto, in het kader van hun geza menlijke strijd tegen aids. Daarna baarde hij opzien met zijn bezoek aan Cuba, waar hij met president Fidel Castro sprak bij een honkbal wedstrijd. Foto's: AP en Reuters hij zeifin 1995, bezocht plaatsen „waar anderen geen voet zet ten." „Ik kan zeggen wat ik wil. Ik kan spreken met wie ik wil. Ik kan de dingen die mij bevallen doen en andere dingen laten." Hij bemiddelde onder meer tus sen Somalië en Ethiopië en was als waarnemer aanwezig bij ver kiezingen in Paraguay, Togo, Panama en Nicaragua. In juni 1994 ging hij, op eigen houtje, naar Noord-Korea. Hij wist de stalinisten aldaar te bewegen om inspecteurs van het VN-kan- toor voor Atoomenergie toe te laten tot hun nucleaire installa ties. Na dit succes stuurde president Clinton hem naar Haïti om de regerende junta 'vrijwillig' op te laten stappen. Ook op het Cari bische eiland slaagde Carters missie. Het enige minpuntje in zijn 'vredescarrière', voor zover dat als zodanig kan worden ge zien, was Bosnië. Weliswaar wist Carter eind 1994 een nieuw jaarsbestand te bereiken, maar enkele maanden later laaiden de gevechten tussen het Bosnische regeringsleger en de Serviërs weer op. Carter heeft recent ook stelling genomen in het debat of de VS op eigen houtje Irak militair zou mogen aanvallen. Hij vindt dat verkeerd. Irak vormt op dit mo ment geen bedreiging voor de VS en een oorlog van zijn land tegen Bagdad is geen oplossing, schreef hij vorige maand. De toekenning van de vredesprijs aan de oud-president is ook be doeld als kritiek op het beleid van de huidige regering in Was hington en 'een schop tegen het been' van degenen die dezelfde lijn volgen, zei de voorzitter van het Nobel-comité, Gunnar Ber ge. Carter (78) verwelkomde de prijs, die „mensen aanmoedigt na te denken over vrede en mensenrechten." Hij zei dat zijn werk via het Carter Presidential Centre in Atlanta, in 1982 door hem en zijn vrouw Rosalynn op gericht, het belangrijkste is in zijn leven. „Toen ik in het Witte Huis zat, was ik een betrekkelijk jonge man en ik besefte dat ik misschien nog 25 jaar aan actief leven voor mij had", aldus Car ter tegen CNN. Hij besloot munt te slaan uit de invloed die hij als oud-president van het machtig ste land ter wereld genoot „en ik besloot leemtes op te vullen." Naast een museum en een bi bliotheek biedt het studi trum van Carter plaats a project Global 2000. Dit| probeert oplossingen te voor ziektes in de Derde t en voor methodes om dei bouwproductie te verhos Een peiling in 1990 weesp Carter de man die hem v|_ derde, Ronald Reagan, inP* lariteit was voorbijgestreT deed Carter deugd, maar' destijds: „Ik ben niet zo <f ik denk dat ik de preside! kiezingen zou kunnen v Begin dit jaar baarde Cai nieuw opzien, door als e Amerikaanse (ex-)preside^ naar Cuba te gaan, sinds Cj. Castro in 1959 de macht De regering-Bush was daL gelukkig mee, omdat het^ munistische Cuba voor h^c hoort in het rijtje 'Landen* het Kwaad'. Carter liet zid niet door weerhouden. Hl hopen de dialoog tussen JM •en Cuba weer op gang teL, nen brengen. Het tekent lp' die altijd probeert tegenstL gen te overbruggen. ANP/GPD/AP Die Nederlandse artiestenwereld is erg klein. Toen ik in de jaren zestig op de Toneelschool kwam, had je nauwe lijks 300 beroepsacteurs. Wij vonden elkaar allemaal geiveldig en de rest van de wereld was klootjesvolk. Hoe kleiner het wereldje des te sterker de band van Wij tegen het soepie'. Er zijn nu wat meer acteurs, een paar duizend geloof ik, en door al die musicals en al dat cabaret kennen we wat meer zangers, dansers en grappenmakers dan vroeger. Maar het blijft allemaal nogal inteelterig. Hier de Kunstenaar en daar de misselijk makende middenstander. Zoiets. De afgelopen maand kwam ik drie man nen tegen die mijn blik op de wereld weer wat verruimd hebben. Om te beginnen Frans B. die in de warmtetechniek zit. Hij was verantwoordelijk voor verwarming en airconditioning van de eerste wolkenkrab ber in Amsterdam. En hij had huivering wekkende verhalen over hoe de kleinste misrekening in de begroting zijn firma ka pitalen kon kosten, welke technische poes pas er allemaal kwam kijken bij zo'n groot karwei en hoe met allerlei aannemers en le veranciers uit binnen- en buitenland on derhandeld moest worden. Ik was behoor lijk onder de indruk Diezelfde avond was ik te gast bij Feyo D. Hij ontving de minister van landbouw van Bhutan, een koninkrijkje in hetHimalaya- gebied. Feyo was daar ooit op vakantie ge weest en had zich verbaasd over de magere koeien. In Nederland stelde hij zich in ver binding met specialisten uit Wageningen. Hij zamelde geld in en zette in zijn eentje ontwikkelingshulp op touw om de veeteelt in Bhutan een duwtje te geven. Sindsdien mocht hij zich daar adviseur des konings noemen. Die avond introduceerde hij in zijn Wassenaarse huis de Bhutaanse minis ter bij 'de juiste mensen'. Ik hoorde daar natuurlijk niet bij, ik was meer randversie ring, maar ik was toch blij met de uitnodi ging. Die minister was op bedeltocht langs Europese landen. Hij vertelde dat hij in kleine landen als Nederland, Ierland en De nemarken meer ophaalde dan in een land als Duitsland. Een aardige variant op het verhaal van collectanten die in wijken met kleine huizen meer schijnen te vangen dan in villawijken En dan was er nog Geert K Ik kwam hem in Bloemendaal tegen op het strand. Geert is betrokken bij de aidsbestrijding in Afrika. „We beleefden onlangs een aardige door braak", vertelde hij, „De directie van het Coca Colaconcern wil eventueel de medicij- ide de twa aeti ans itor -dar we feu tso ïh< rou nen betalen voor zijn Afrikaanse weii mers. Dat is goedkoper dan steeds wtf^j de mensen vervangen en nieuwe men inwerken. Men verzocht ons uit te rei) j| om welk bedrag het gaat. Een lastige1 Ze hebben in Afrika duizenden mensUai dienst verspreid over een groot aantoon den die allemaal weer een andere leiien standaard hebben. Andere transport's e andere verspreidingsmogelijkheden, k b logistiek. Maar interessant.ti zi Dat leek mij ook. Al die misselijk mdjnz; middenstand is klootjesvolk natuurmdi Maar zolang ze met de opbouw van ibri| kenkrabbers, landen en werelddelen Sch zijn, hebben ze wel erg interessante Wha; heden. Daar zouden wij artiesten eensvoi moeten denken als we in de bus stapAn i om in Winschoten onze rol te gaan spilie fen< let ion h

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2