'Ik heb niets fout gedaan' SPORT Twaalf Nederlandse renners, twaalf kopmannen Nederlandse juryvoorzitter pakt neo-amateur Dekkers WK-zilver af na valpartij KNVB: shirtreclame arbiters UEFA straft FC Utrecht: één duel zonder publiek Uitfluiten Davids kost geld Justitie legt Feyenoord vuur na aan de schenen {Nistelrooij list maandag - Ruud van Nistelrooij iaandag of hij met het inds elftal de uitwed- de EK-kwalificatie te stenrijk kan meemaken, s van Manchester Uni- jft nog steeds last van tei hamstring. De aan- eeft alleen zijn jawoord tidscoach Dick Advocaat ;r hij helemaal fit en is. „Het gaat steeds wei iets beter", zei Van Ni- ij, „Maar het is nog lang ed genoeg." g bij Ipswich 12 jaar dienst L - De Nederlandse prof ilers Reuser en Wilnis [bij Ipswich Town een b trainer. Clubman Geor- ley (46) werd vrijdag na hstjaren, waarvan de laat- it als hoofdcoach, ontsla pens de slechte resulta- e Engelse ploeg degra- afgelopen zomer uit de \x League en staat in de [divisie onderin na de te nederlaag zaterdag bij by Town (3-0). enport: meer ngcontroles tadt - De Amerikaanse speelster Lindsay Daven- sormalig nummer één wereld, heeft bij het in- onale toernooi in Filder- ;pleit voor aanzienlijk opingcontroles in haar ,Dit moet gebeuren vóór een groot probleem is", arde zij gisteren. „Ik nam aanden niet aan wed- [i deel door een blessure, irecies de periode waar- ers en speelsters moeten i getest. Ik had van alles n gebruiken, niemand weet van hebben." dlesbrough [t Bobson Diverse clubs zijn gem ierd in NAC-aanvaller Ke- bson. Het meest concreet iddlesbrough uit Enge- zijn. „We zijn ook met clubs in gesprek", zegt in Sedoc, zaakwaarne- m Bobson. Middlesbrou- rde in de Premier League, oek naar een linkerspits. ;er Steve McClaren heeft al 20 miljoen Engelse Uitgegeven en daarmee is idget flink opgesoupeerd. ene: 40.000 willigers ie - De organisatoren van tmpische Spelen in Afhe bben een eerste succesje lid. De teller bij het aantal eldingen voor vrijwilli- erk is inmiddels de 40.000 Beerd. „Na de zomer is de isse voor het vrijwilligers- testegen", maakte het or- itiecomité vrijdag bekend, fer zorgen zijn ze in Athene iet. Het streefgetal ligt op DO aanmeldingen. De or- itoren hopen uit dat aan- geschikte mensen te zaterdag 12 OKTOBER 2002 zolder/gpd - Met twaalf staan ze mor gen aan de start van de het wereld kampioenschap wielrennen voor profs. Alle twaalf hebben ze de regen boogtrui in hun achterhoofd. Niet meer, maar ook niet minder. Neder land doet mee aan het WK in de geest van Harm Ottenbros. De man die eer der liet zien dat je in Zolder geen we reldtopper hoeft te zijn om wereld kampioen te worden. Bondscoach Gerrie Knetemann zei dat hij en zijn renners er dinsdag avond tijdens de tactische bespreking snel uit waren. „Geen specifieke kop mannen, en twaalf beschermde ren ners." Oftewel, ieder van de twaalf mag het morgen afinaken als hij voelt dat de kans daar is. Ook Michael Boo- gerd is het anders dan in andere jaren. „Ik heb mijn zinnen niet op dit WK gezet", zegt de man die meestal als uitgesproken kopman van start gaat in een mondiale titelstrijd. „Ik ga proberen zo aanvallend en op portunistisch mogelijk te rijden, maar ik zie geen uitgesproken mogelijkhe den op de wereldtitel. In ieder geval niet, zoals in andere jaren. Toen kon ik met mijn vuist op tafel slaan omdat anderen niet aan mijn kansen konden tippen. Hier zijn geen specifieke pun ten waar ik mijn slag kan slaan. Waar om zou ik nu wachten tot de laatste ronde? Maar waarom ook zouden we rijden voor Steven de Jongh als hij niet zeker van zaak is in de massaspurt? Ik wil er maar mee zeggen dat we alle twaalf met een open instelling de koers ingaan." Aan de vorm ligt het volgens Boogerd niet. „Die is best goed." De Rabo-kop- man is echter moe. „Ik begin te voelen dat ik een lang seizoen achter de rug heb." Het belangrijkste is dat zijn hoofd (nog) niet naar het WK staat. „Ik heb er niet echt ambitie voor. Dat merk je ook aan de manier waarop je naar een WK toeleeft. Dat gevoel is niet zo speciaal als anders." Toch staat hij er. „Omdat ik vind dat alle goede renners op het WK behoren te staan. En omdat ik nog altijd trots ben om voor mijn land te mogen rijden. In Vlaanderen 'hypt' de laatste week vooral Johan Museeuw en Peter van Petegem. De eerste omdat hij de Leeuw van Vlaanderen is en hij afgelo pen zondag in Parijs-Tours weer een staaltje van zijn kracht liet zien. De tweede omdat hij zegt dat hij er klaar voor is. Peter van Petegem kruipt al leen uit zijn hol als hij er ook echt klaar voor is, weet men in Vlaanderen. Mare Wauters schat dat 120 renners in aanmerking komen voor de wereldti tel. De meesten gokken op 'de juiste ontsnapping'. Vier van hen azen op het scenario dat veel mensen in hun hoofd hebben wanneer ze denken aan de vlakke omloop van Zolder de mas saspurt. Mario Cipollini (Italië), Erik Zabel (Duitsland), Oscar Freire (Span je) en Robbie McEwen (Australië) zijn de mannen die durven wachten op die massaspurt. „Ik neem de gok", zegt McEwen. „Ik zal absoluut geen kracht of energie steken in iets anders. Als er toch een groep wegrijdt, heb ik pech gehad. McEwen is met 18 zeges de zegekoning van dit seizoen. „Mijn jaar kan dus niet meer kapot, maar aan de andere kant wordt dit de beste kans ooit op een WK-titel." Hetzelfde geldt voor Cipollini. Het Ita liaanse kamp blinkt de laatste jaren uit door verdeeldheid. 'Mooie Mario' maakt er zich niet druk om. „Als er twee man bij me in de buurt blijven, regel ik de rest zelf wel." door Ad Pertijs zolder - Hans Dekkers wist dat de tweede plaats op het wereld kampioenschap wielrennen voor neo-amateurs een nederlaag was. „Want voor een sprinter als ik telt alleen de eerste plaats." Een half uurtje na de eindsprint kwam boven op die teleurstelling een nog grotere klap. De Neder lander kreeg van juryvoorzitter Martin Bruin te horen dat hij ge- deklasseerd was. Omdat de com missarissen vonden dat hij indi rect schuldig was aan de zware valpartij in de massaspurt. „Wat heb ik misdaan dan?", rea geerde de Eindhovenaar gister middag vol ongeloof in een bij zijn van de persmensen die hem stonden te interviewen, nadat hij al was gehuldigd en zijn plas had ingeleverd bij de doping controle. De wereld van Dekkers stortte in. Bruin nam hem mee naar het juryverblijf waar hij 'acht of tien keer' de beelden van de spurt terugzag. De Ne derlandse commissaris probeer de uit te leggen waarom hij was teruggezet naar de laatste plaats. Volgens de jury stuurde hij naar links, sloot daarmee de deur voor een Fransman, die dusda nig uit balans raakte dat hij al slingerend de valpartij veroor zaakte, die de Italiaan Borghesi als voornaamste slachtoffer had. „Ik heb niets fout gedaan", bleef Dekkers bij zijn onschuld. „Toen me tijdens de persconfe rentie werd gevraagd wat er ge beurde bij de valpartij was ik me niet bewust dat er iets gebeurd was. Normaal heb je donders goed in de gaten wanneer je fout zit." Dekkers werd tijdens het bekij ken van de beelden vergezeld door de bondsofficials Stammes en Koppert. Zij wezen Bruin op de rol van de latere Italiaanse winnaar Chicchi. Hij was in hun ogen de ware boosdoener. Hij zou de renner tegen de grond hebben gereden die Borghesi meesleurde in zijn val. Bruin was niet te vermurwen. „Het be- Hans Dekkers (midden) sprint voluit richting finish, terwijl achter hem een massale valpartij plaatsvindt. Foto: ANP/Vincent Jannink gint bij de actie van Dekkers. Hij deed het niet met opzet, maar hij heeft met zijn manier van rij den wel anderen in gevaar ge bracht. En dót telt." De Italiaan Borghesi lag lange tijd roerloos op de grond. Zijn moeder kreeg een shock toen ze haar zoon zag liggen. Later in het ziekenhuis bleek dat Borg hesi geen ernstig letsel heeft overgehouden aan de val. Volgens Bruin had niemand protest aangetekend tegen Dek kers. „We hebben zelfs de beel den bekeken om de oorzaak van de valpartij te achterhalen. Als er niemand was gevallen, had den we waarschijnlijk ook niet ingegrepen." Onderwijl kreeg Dekkers meer en meer bijval. De Duitser Eric Baumann, die midden in het tu mult zat, vertelde dat niet Dek kers maar Chicchi de ware boosdoener was. Een Belgische tv-commentator zei 'het is net als met sommige strafschoppen: je kunt er voor fluiten'. Het maakte het voor Dekkers al lemaal extra zuur. De zilveren medaille leverde hij dan ook op 'gepaste' wijze in bij Bruin, „fle heb die door de gang naar hem toe gesmeten. Hij mocht weten hoe boos ik ben." Nadat hij ook op een tweede in gelaste persconferentie zijn laat ste plichtpleging manmoedig had afgewerkt, kwamen de tra nen. Van zijn vriendin, die hem huilend in de armen vieL „Voor mij ben je de wereldkampioen", snikte ze. a Rumsas Lafeber verrassende leider SPORTUITSLAGEN lorgtocht vrij EviiiE - Edita Rumsas, de inote van de Litouwse nner Raimondas Rumsas, gisteren de gevangenis Dnneville verlaten. De Dm werd vastgesteld op euro. Rumsas werd op- Id door de consul van Li- n, die haar naar haar ge- Italië bracht. Ze zat sinds in Frankrijk vast op ver- ng van 'georganiseerde ghandel'. Zij wordt ver wegens georganiseerde ;1 in doping en hulp bij bruik ervan en kan een genisstraf krijgen van ze- ar en een boete van H) euro. I door in stel Cup - VW heeft de tweede bereikt van de Amstel )e ploeg uit Venlo ver- collega- eerstedivisionist oven 1-0 met 1-0. Het doelpunt werd in de 31ste it gescoord door Groot - •tormvogels Telstar be- woensdag reeds de twee- tide door een benauwde ge op de amateurs van rich. igis weer elblessure Martina Hingis blijft luden van haar linkeren- e Zwitserse tennisspeel- 'oormalig nummer een wereld, heeft afgezegd iet internationale toer- ^an Zürich van volgende en kondigde aan de rest et tennisseizoen helemaal leer in actie te komen, s ontbrak tussen mei en tus in het vrouwentennis, derging een operatie aan kerenkel. Eerder werd ze de rechter geopereerd. GOLF Golfer speelt foutloos op Franse Trophée Lancöme door Eric Korver den haag/saint nom la brete- che - Maarten Lafeber is na twee dagen de verrassende leider in de Franse Trophée Lancöme. De golfer uit Zeist produceerde gisteren een foutloze ronde en passeerde daarmee op het lei dersbord de Duitser Alex Cejka, die na de eerste dag nog aan de leiding ging. De slag voorsprong die Cejka aan zijn eerste ronde in 64 sla gen overhield, draaide Lafeber gisteren om in twee slagen ach terstand. Net als een dag eerder zette de Nederlander een score van 65 neer, en dat was gisteren de beste prestatie van de dag. Mogelijk dat het in Saint Nom la Breteche eindelijk de week is van Maarten Lafeber. De gebo ren Brabander stelde voor dit seizoen al dat hij een toernooi zou kunnen winnen. „Het moet alleen eens meezitten. En zo'n week krijgen we allemaal een keer." Dat leek er al van te komen op Madeira, waar hij begin dit jaar na drie ronden leidde. Uiteinde lijk moest hij daar genoegen ne men met de tweede plaats. Maar de vorm die Lafeber mo menteel etaleert zou hem dit weekeinde best eens de tweede Nederlandse zege op de Euro pese Tour - na Rolf Muntz in 2000 in Qatar - kunnen brengen. Gisteren kwam Lafeber pas op gang na negen holes te hebben gespeeld. Gestart op de tiende produceerde hij op de achttien de hole een fraaie birdie door de bal vanuit de bunker in de hole te chippen. De volgende negen de holes liep het ineens ge smeerd. Lafeber noteerde nog vijf birdies. „Het putten ging weer goed", constateerde Lafeber tevreden. „Deze ronde 29 putts, donder dag zelfs 27. De pinposities wa- Parijs. Trophée Lancöme, 1,4 miljoen euro: Stand na 2e ronde: 1 Lafeber (Ned) 130 sla gen (-12). 2. Cejka (Dui) 132, 3. Gonzalez (Arg), Dredge (Wal) 135. 5 Webster (Eng), Le- vet (Fra), McGinley (Ier), Rodiles (Spa), Carter (Eng) 136, uitgeschakeld: 82. Muntz (Ned) 144,98. Derksen (Ned) 148 Johor Baru. Nations Cup: Stand na 2e ronde: 1 Zwitserland (Bossert- /Chatelain) en Myanmar (Han/Naing) 130 sla gen, 3. Nederland (Van der Valk/Kraaij) 131, 4. Thailand, Filippijnen 132, 6 Singapore 133. PAARDENSPORT Kiel.CSI. Internationaal springconcours: 1. Pessoa (Bra) Bianca Amaury 0 fouten 56,18 seconden, 2. Melliger (Zwi) Scutt 0 - 57,56, 3. Dubbeldam (Ned) Balaboerska 0 - 56,77, 4. Gripshöver (Dui) Palm Beach 0 - 56,83, 5. Engemann (Dui) Candala 0 - 59,08. PRIJSVRAGEN Lucky Day 11 oktober: 5-19-27-28-29-33-34- 38-45-46-47-49-51-55-57-59-62-64-68-74 (Onder voorbehoud) SCHAKEN Hoogeveen. Essent Schaaktoernooi. Open groep, eerste ronde, belangrijkste uitsla gen: Aleksejev (Rus) - Sawadkuhi (Dut) 1-0, Willemsen (Ned) - Dvoirys (Rus) 0-1, Berend- sen (Ned) - Nijboer (Ned) 0-1. Rogers (Aus) - Weeks (Aus) 1-0, Kiriakov (Rus) - J Boersma (Ned) 1/2-1/2, Markus (Ned) - Brodsky (Oek) 1/2-1/2, De Vreugt (Ned) - Lahaye (Ned) 1/2- 1/2, Golosjtsjapov (Oek) - Ahlers (Ned) 1-0, Spoelman (Ned) - Hort (Dui) 0-1 TENNIS Lyon. Mannen, 760.000 euro Kwartfinales: Pless (Den) - Escudé (Fra) 6-3 6- 1. Mathieu (Fra) - B|örkman (Zwe) 7-5 6-4, Kuerten (Bra) - Safin (Rus/1) 7-5 4-6 7-6. Wenen. Mannen, 765.000 euro Kwartfinales: Moya (Spa/4) - Blake (VSt) 7-6 3-6 6-1, Pavel (Roe) - Davidenko (Rus) 6-3 7- 6. Novak (Tsj/5) - Melzer (Oos) 6-4 6-2, Fede- rer (Zwi/6) - Ulihrach (Tsj) 6-3 6-3. Filderstadt. Vrouwen, 565.000 euro Kwartfinales: Dementjeva (Rus) Casanova (Zwi) 6-2 6-3, Hantuchova (Slw/8) - Stevenson (VSt) 6-1 6-2, Mauresmo (Fra) - Panova (Rus) 6-3 6-4, Clijsters (Bel/6) - Davenport (VSt/2) 4-6 6-3 6-4. Quito (Ecu). Challenger, 25.000 euro Tweede ronde: Wassen (Ned) - Miranda (Per/4) 5-7 6-4 6-4. VOETBAL Amstel Cup, eerste ronde. VW - Eindhoven 1-0 (1-0). 31. Grootaert 1-0. Scheidsrechter: Oskam. Toeschouwers: 1500. Gele kaart: Hofstede (VW), Haazen, Wellens (Eindhoven). Oefenwedstrijd, Sarajevo: Bosniè-Herzegovina - Duitsland 1-1 (1-0). 21. Baljic 1-0, 56 Jancker 1-1 Scheidsrechter De Santis (Ita). Toeschouwers 5000 Rode kaart 49. Saliha- midzic (Bosnië). Wörns (Duitsland). Riga. EK jeugd (-19 jaar) Turkije - Nederland 1-1 (1-0). Doelpunt Ne derland: McDonald Borisov. EK jeugd (-21 jaar), groep 3: Wit-Rusland - Oostenrijk 0-1 (0-1). 29. Sturm 0-1 Stand: 1. Oostenrijk 2-6 (2-0), 2. Wit- Rusland 2-3 (1-1), 3. Tsjechië 0-0, 4 Molda vië 1-0 (0-1), 5 Nederland 1-0 (0-1). WIELRENNEN Zolder. WK wielrennen. Wegrace. Neo's: 1 Chicchi (Ita) 166,4 km in 3.36.28 (46,123 km/u), 2 Gutierrez (Spa), 3. Loosli (Zwi), 4. Lagoetin (Oez), 5. Lequatre (Fra), 6. Rast (Zwi), 48. Weening, 81. Giling, 82. Kor- negoor, 84 Dekkers (gedeklasseerd), 106. Van Agtmaal 0 44 Junioren, vrouwen: 1 De Goede (Ned) 76,8 km in 1.59.00 (38,723 km/u), 2 Stumpf (Dui), 3 Holer (Zwe), 4 Tirard (Fra). 5 Long (VSt), 6 Goss (Aus). 14 Vierling, 31 Marke rink 0.04, 33 Spijkerman 0.05 Golfer Maarten Lafeber. Foto: EPA/Jacques Demarthon ren vandaag erg lastig, daarom was het belangrijk de goede plaatsen op de greens te vinden. Dat lukte prima." Het ziet er inmiddels naar uit dat Lafeber zijn doel voor dit seizoen zal verwezenlijken. „Ik wil me plaatsen voor de Volvo Masters", liet hij weten. Daar aan doen alleen de beste vijftig van de Europese Tour mee. Bij een goed resultaat in Saint Nom la Breteche hoort Lafeber daar zeker bij. Ver achter Lafeber misten Rolf Muntz en Robert- Jan Derksen de cut en daarmee een vervolgoptreden in het weekeinde. groningen/gpd - De scheids- rechters in het betaalde voetbal lopen komend seizoen wellicht over de velden met shirtrecla me. De KNVB is momenteel druk bezig sponsors te zoeken voor haar arbiters. Een door de voetbalbond ingeschakeld ex tern bureau benadert momen teel bedrijven om die te interes seren het arbitercorps financieel te ondersteunen. Volgens één van de benaderde bedrijven zou een eventuele hoofdsponsor een half miljoen euro moeten neertellen voor een prominent plaatsje op het scheidsrechterstenue. Of het daarbij om reclame op de scheidsrechterlijke borst, rug, of broek gaat is nog niet duidelijk. KNVB-woordvoerder Rob de Leede wil de hoogte van het ge noemde bedrag niet bevestigen. „In het buitenland is het al nor maal dat scheidsrechters wor den gesponsord", wil hij wel kwijt „We zijn er nog niet uit in welke vorm de sponsoruitingen op het tenue kunnen, maar we zijn ermee bezig. Het is zeer wel mogelijk dat volgend seizoen al scheidsrechters met borstrecla- me lopen." door Martijn van Beeten utrecht - FC Utrecht moet de eerstvolgende thuiswedstrijd in Europees verband zonder pu bliek afwerken. Die straf heeft de UEFA, de Europese voetbal bond, gisteren opgelegd naar aanleiding van de rellen tijdens het duel met Legia Warschau van vorige week donderdag. Mocht FC Utrecht zich plaatsen voor Europees voetbal als de verbouwing van stadion Galgen waard is voltooid, dan betekent dit een schadepost van maxi maal 750.000 euro aan entree gelden. Legia Warschau kreeg een boete van ruim tienduizend euro voor het gooien van vuur werk naar Utrechtse fans. Die actie luidde het begin van de rellen in. FC Utrecht werd door de UEFA verantwoordelijk gesteld voor supporters die gooiden met vuurwerk, stoeltjes in brand sta ken en het veld bestormden, waardoor de arbiter het duel bij na veertig minuten moest sta ken. Bovendien zijn Utrechtse fans opgemerkt die zwaaiden met een spandoek met racisti sche teksten. De club heeft inmiddels vier raddraaiers geïdentificeerd. Zij hadden allemaal eerder een sta dionverbod gekregen, maar dat was al verlopen. Volgens de voorschriften van de KNVB, waar FC Utrecht zich tot dusver re altijd aan heeft gehouden, mag die recidivisten maximaal een nieuw stadionverbod van drie jaar worden opgelegd. Voorzitter Erik lan Visser schat de kans niet hoog in dat FC Utrecht tegen de straf in beroep gaat. „We hebben tot maandag avond de tijd om te overleggen met juristen rond de club en specialisten van de KNVB. Te gen de motivatie van de UEFA is echter weinig in te brengen. Het is een zware straf, maar het had erger kunnen zijn." Volgens Visser probeert FC Utrecht de schade te verhalen op de relschoppers. „Dan gaat het om de schade aan het stadi on, maar ook het verlies dat we oplopen door een thuiswed strijd zonder publiek. Als FC Utrecht zich dit seizoen niet rechtstreeks plaatst voor Europees voetbal, dan krijgt de club de kans om makkelijk on der de straf van UEFA uit te ko men. FC Utrecht kan zich opge ven voor deelname aan de inter- totocompetitie. De schorsing voor één thuisduel in Europees verband geldt voor alle wedstrij den die vallen onder de club competities van de UEFA. „En daar hoort de intertoto ook bij", zegt woordvoerder Rob de Leede van de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond. „Mocht dat zo zijn, dan is dat een inte ressant gegeven", zegt FC Utrecht-voorzitter Visser. gooiden vuurwerk naar Thierry Henry en lieten zich racistisch uit jegens de Fransman. Hoewel de officiële rapporten de voor vallen niet vermelden, was op videobeelden duidelijk te zien dat een klein deel van de Eind- hovense supporters Henry bele digden. Naast FC Utrecht moet ook Di- namo Tiflis een duel zonder pu bliek spelen. Ongeregeldheden tijdens de wedstrijd tegen Slo- van Liberec op 3 oktober, het af schieten van vuurwerk en het raken van een grensrechter met een steen waren reden om de Georgische club aan te pakken. Andere zware boetes werden uitgedeeld aan FC Basel (19.000 euro), FK Sartid Joegoslavië, 16.000 euro), en Club Brugge (13.500 euro). nyon/gpd - De UEFA heeft Fey- enoord een boete van 6.000 eu ro opgelegd wegens onsportief gedrag van de Rotterdamse aan hangers jegens Edgar Davids. De Europese voetbalbond maakte de naam van de desbe treffende speler niet bekend in het persbericht, maar navraag in Nyon leerde dat het Davids be trof. De voormalige Ajacied werd tijdens het duel in de Kuip op 18 september bij elk balcon tact uitgefloten. De UEFA legde de Rotterdamse club de boete voorts op wegens het gooien van vuurwerk door toeschou wers. PSV moet een boete van liefst 19.000 euro betalen wegens wangedrag van de supporters tijdens de wedstrijd op 25 sep tember tegen Arsenal. Fans door Peter Louwerse rotterdam/gpd - Feyenoord- voorzitter Jorien van den Herik sprak met veel gevoel voor dra matiek. „Meneer de president", begon hij gisteren bij aanvang van de strafzaak tegen hemzelf en Feyenoord, „Deze zaak hangt me al vier jaar boven het hoofd. Al die tijd heb ik me afgevraagd wat ik verkeerd heb gedaan. Dit emotioneert me zodanig, dat ik gebruik wil maken van mijn zwijgrecht." Hij vervolgde: „Ik heb voortdu rend het gevoel dat ik overloop. Ik wil me graag uiten, maar ik ken mezelf, en ik kan nogal scherp worden. Er wordt hier gelogen, en daar heb ik het heel moeilijk mee." Van den Herik hield die houding echter niet lang vol. Toen officier van justi tie mr. G. Sta hem het vuur na aan de schenen legde, bleek de Feyenoord-preses alsnog een mededeelzame verdachte. De zaak draait om de transfers van de spelers Aurelio Vidmar, Christian Gyan en Patrick Allo- tey die in 1995 naar Feyenoord kwamen. Volgens justitie heeft Feyenoord in de transfersom men een verkapte betaling aan de voetballers verwerkt. Omdat de club daarover geen loonbe lasting heeft betaald, beschul digt justitie Feyenoord van be lastingontduiking en valsheid in geschrifte. Feyenoord is van me ning dat dit een zaak is voor de spelers en de buitenlandse clubs waarvan Feyenoord de spelers kocht. Voorzitter Jorien van den Herik en financieel manager Jan Wil lem van Dop hielden dat stand punt gisteren vol, maar werden op de huid gezeten door de offi cier van justitie. Hij kan beschik ken over een aantal belastende documenten, die de FIOD op 13 oktober 1998 bij de inval in de Kuip in beslag nam. In een fax aan de belastingadvi seur schreef Feyenoord dat Standard Luik 35 miljoen Belgi sche frank wilde incasseren voor Vidmar, en dat de speler daar boven een miljoen dollar eiste. Later betaalde Feyenoord 75 miljoen frank voor de Australiër, waarna Standard een miljoen dollar uitkeerde aan de speler. Van den Herik en Van Dop ont kenden gisteren dat er ooit spra ke is geweest van een transfer- bedrag van 35 miljoen frank. „Dus u hebt de vraagprijs be taald?" vroeg rechtbankpresi dent mr. L Goossens. „Mis schien wel omdat ik dat redelijk vond", antwoordde de Feyen- oord-voorzitter. Verder weiger de hij een toelichting en venvees naar de verklariM die hij eerder heeft afgelegd. Ook een betaling van 30.000 gulden aan de broer van Gyan in Ghana is door de FIOD tegen het licht gehouden. Uit een do cument blijkt dat het bedrag be stemd was voor een huis van de voetballer. Daarom denkt de fis cale opsporingsdienst dat Fey enoord hier een truc heeft ge bruikt om loonbelasting te om zeilen. Van Dop verklaarde echter dat Feyenoord aan Gyans broer Charles commissieloon heeft betaald voor diens bemiddeling bij het openbreken van Gyans contract. Maar hij moest tegelij kertijd erkennen dat Feyenoord nooit zaken heeft gedaan met de Ghanese broer. Op 12 en 15 november wordt de zaak voortgezet.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 27