Niet zeuren, maar rijden Rijnhoeve herbergt twee marathonschaatsers Een kwartier later zag UVS-back Balkhoven nog sterretjes SPORT anet van Dijk ekerk aan den rijn - En waar maakt de fotograaf o van twee marathonschaatsers? Tussen de koei- de stal. Het beeld is weer bevestigd, ook al klopt aar voor de helft: Jan Dirk Corts (35) is melkvee- r, maar Peter van Niekerk (26) is geboren en geto- Amsterdam. Sinds maart bewoont hij met zijn in het appartement boven boerderij Rijnhoeve, en aan de Oude Rijn in Koudekerk, al ruim hon- aar in het bezit van de familie Corts. De twee tsen in het team van Kocomon Vastgoed. Een ge- n de woonkeuken over een amateurbestaan tus- profs. Folklore? „Nee, nee, nee!" ie 1 Jirk: Het eerste wat ik 's ochtends doe is op Tele- c kijken, 704. Of er nog ergens een noordoosten- op komt. Ik kijk ook elke ochtend op het metertje. Van- hadden we het er op de ijsbaan al over dat de vorst weer over de boerenkool en de spruiten is. Daar wordt al gauw over gepraat door tsers. ha Smit Een goede ambassadrice van het marathon- tsen. Ze geeft nooit op, is nooit te beroerd om inval te kiezen. iirk: En ze is een boerendochter, dan heeft ie- I bij mij een streepje voor. Ze heeft het mara- schaatsen op de kaart gezet toen ze ook nog een lille haalde op de Olympische Spelen. Soms denken mensen: Als het met langebaan- itsen niet lukt, dan gaan ze maar marathon- itsen. Maar ze vergeten vaak wat het is om hon- rondjes in ruim vijftig minuten te schaatsen, lirk: Maar zij is wel een uitzonderlijk talent, rtj Bij ons zijn er ook mannen die de tien kilome- tel hard kunnen rijden. Ik kan zo wel tien namen lemen. nsors )irk: Voor de sport onmisbaar, maar voor mij jonlijk niet, hoewel het wel leuk is. Voor elke is het goed als er geld komt. Er zijn grote bedrij- ivakker geworden en in de marathon gestapt, er zijn er ook die stoppen, dus dit worden cruci ale jaren. Het verschil met vijf jaar geleden is dat er nu twintig, 25 profs in het peloton rijden. Peter: Sponsors maken het voor mij mogelijk dat ik deze sport op dit niveau kan beoefenen. Wij rijden in een goed georganiseerde ploeg, zelf hoeven we ons alleen maar bezig te houden met het schaatsen. Ik werk vijf dagen, als administratief relatiebeheerder van pensioencontracten. Misschien dat ik volgend jaar een dag, of twee middagen, minder ga werken. Ik was eerst bang dat het verschil met de profs en semi- profs erg groot zou zijn, maar dat valt wel mee. Jan Dirk: Maar je moet niet van ons verwachten dat wij woensdag op het podium staan. Die druk is er ook niet. Peter: Je legt jezelf een andere druk op. Ik wil bij de eerste twintig per wedstrijd rijden en laten zien dat ik meedoe. Ik wil meer zijn dan pelotonvulling. Jan Dirk: Mijn drijfveer is: natuurijs. En dan zie je het verschil met profs en semi-profs totaól niet. Dan rijd ik gewoon bij de eerste twintig. Met kracht heeft dat te maken, en met leeftijd. Peter: En met je beroep. De mentaliteit van boeren is toch anders dan die van jongens uit de stad. Meer van: niet zeuren, rijden. Jan Dirk: Dat merk je ook op de Weissensee. Sommi gen zijn bang voor scheuren of voor sneeuw. Die zijn bij voorbaat al uitgeschakeld. Teamgenoten Peten We helpen elkaar tijdens de wedstrijd, bijvoor beeld als iemand stuk zit. En we coachen elkaar. Jan Dirk: En na afloop lekker nakletsen. In een ploeg is het heel belangrijk dat de karakters bij elkaar pas sen. Peter: Met vier dezelfde karakters heb je geen goede ploeg. Het moet een goede mix zijn. Jan Dirk: We zijn geen profs, maar we steken er wel veel tijd in. Dan is het belangrijk dat je goed met el kaar kimt opschieten. Peten Je moet plezier hebben, want het is toch een soort sportverdwazing. We worden er financieel niet rijk van, maar op andere gebieden wel. Bij ons is het eigenlijk zo dat we elke zaterdag met zes vrienden op pad gaan, maar dan om honderd rondjes zo hard mogelijk te schaatsen. Jan Dirk: Maar het is niet zo dat we altijd bij elkaar blijven. Vorig jaar heeft de ploegleiding ook afscheid genomen van een Groninger. We zijn niet zes vrien den die een sponsor hebben gevonden. Als ik de wedstrijden niet meer uitrijd, dan zeggen ze ook: dag Jan Dirk. Koudekerk Peten „We moesten snel een huis vinden. Het appar tement hierboven stond leeg en mijn vriendin was meteen verkocht. Een oud huis straalt gezelligheid uit, het is een boerderij en we hebben een prachtig uitzicht over de Rijn en de polder. Mijn vriendin, die middenin Amsterdam woonde, was nog eerder ge wend dan ik. Jan Dirk: Nee, ik zou nooit naar Amsterdam verhui zen. Dit is mijn stekkie. In de agrarische sector wordt veel geëmigreerd, maar dat zou ik niet kunnen. Peten „Ik ben in Amsterdam opgegroeid, maar ik was de mentaliteit wel zat. Sinds tien jaar is Amsterdam Amsterdam niet meer. Je ziet te veel rottigheid. Ik ben hier gelijk met Jan Dirk mee geweest naar Trekker- trek, dan weet je wel meteen hoe het dorpse leven is. De mensen steken hier nog hun hand op en zeggen goedemorgen. Trainen Peten 's Zomers zit ik vooral op de fiets, voor duur- en snelheidstrainingen. Af en toe met ploegmaten, af en toe met anderen uit het peloton, 's Winters schaats ik op Amsterdam, op dinsdag, woensdag en vrijdag. Op zaterdag is de wedstrijd en op zondag ga ik uitfiet sen. Jan Dirk: Op maandag, woensdag en donderdag schaatsen op De Uithof en op dinsdag fietsen, vaak met Henk Angenent. Maar ik zeg wel eens: mijn werk is ook een training. Massasprints Peten Misschien is het voor het publiek niet altijd leuk maar het gebeurt toch. En als je je mengt in de sprint dan geeft dat wel een heel erg mooi gevoel. Dan heb je echt het idee dat de adrenaline door je lijf pompt. Om voorop te komen moet je je eerst naar vo ren wurmen door een massa die drie, vier of vijf breed door de bocht gaat. Jan Dirk: Stel je voor dat volgende week een groepje van vijf man na twintig ronden weg is. Alle grote ploe gen zitten erbij. Dat vind ik de meest saaie wedstrij den, niet de wedstrijden met een massasprint Als ie dereen tot de negentigste ronde nog bij elkaar zit is het spannend: gaat er een groepje weg of wordt het een massasprint. Elfstedentocht Peten Tot mijn spijt heb ik die in 1997 niet gereden. Toen was ik nog langebaanschaatser. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat heb ik voor de tv gezeten. Jan Dirk: Ik ben toen dertiende geworden ja. Het was een supermooie dag. In 1985 en '86 heb ik 'm ook ge reden, maar niet als wedstrijdrijder. Peten Stel dat een van ons zou wint, dat is echt een droom die werkelijkheid wordt. Maar voor mij is het al een droom om 'm te rijden. Folklore Jan Dirk: Nee, nee. nee. Totaal niet. Op natuurijs misschien een klein beetje. Maar dan zoeken de foto grafen ook altijd het plaatje van het peloton met op de achtergrond een molen. Maar als je zo veel moet trainen, en op trainingskamp gaat, overal naar toe, dan vind ik dat geen folklore, maar topsport. Peter: Ja, het is toch topsport wat wij naast onze baan beoefenen, 's Winters laat je er ook dingen voor, het is bijvoorbeeld moeilijk voor de sociale contacten, elke zaterdagavond ben je weg. RANDJE BUITENSPEL Meneer Kessler kon het zich nog herinneren. Toevallig had hij met eigen ogen gezien hoe UVS in een oefenwedstrijd WOG uit Harderwijk de kam pioen van het zaterdagvoetbal, van het veld speelde. Dat ge beurde in de fabelachtige zomer van 1969 toen Kessler bonds coach was, UVS een topama- teurclub en er soms op één dag wel meer dan tienduizend men sen verkoeling zochten in het Leiderdorpse zwembad De Does (destijds nog een buitenbad). Dat laatste las ik in het Leidsch Dagblad tenvijl ik me een onge luk zocht naar een verslag van de merkwaardige ontmoeting tussen het Nederlands elftal en UVS op het KNVB-sportcentrum te Zeist. Maar ik heb 'm gevonden. UVS was niet, zoals een paar oud spelers mij verzekerden, in het weekeinde bij Kessler te gast, maar op een doordeweekse mid dag. Op dinsdag 19 augustus 1969 om precies te zijn. Namens het Leidsch Dagblad was Ruud Paauw getuige van het trai ningspartijtje waarin de bonds coach wat experimenten uit voerde met het oog op de crucia le WK-kwalificatiewedstrijd een maand later uit tegen Polen. 'ÜVS was aangever voor Oranje team staat er boven het stuk van Paauw die na afloop bij Kessler informeerde waarom hij in vredesnaam UVS had uitver koren als sparringpartner van Johan Cruijff& co. Vanwege het intelligente, bijna charmante spel dat hij tegen WOG had ge zien, antwoordde de bonds coach. Hij vond UVS goed ge groepeerd voetballen, een beetje zoals de Poolse nationale ploeg. Vandaar. Ik heb Kessler van de week ge beld en de grijze eminentie (zo als hij werd genoemd toen hij nota bene AZ in 1981 kampioen van Nederland maakte) wist me nog te vertellen dat het bijna charmante UVS zich 33 jaar ge leden keurig aan zijn instructies hield: zorgvuldig combineren, de bal zo lang mogelijk in de ploeg houden en om de donder geen zware tackles begaan. Waarom de Leidse amateurs niet hun vertrouwde blauw-wit gestreepte shirtjes mochten aan trekken, kon Kessler zich ook nog herinneren. „Ze moesten zich van mij als Polen verkle den, wit shirt, rode broek. Kon den mijn spelers vast aan de kleuren van de tegenstander wennen. En? Hielp het? Ja en nee. Op zondag 7 september 1969 dolde het Nederlands elftal in Chorzov twintig minuten lang Polen als of het UVS betrof Wery maakte 0-1, hielp daarna een dot van een kans om zeep en miste ook nog een penalty. Toen maakte Jarosik een buitenspelgoal die door de Tsjechische scheidsrech ter Placek werd goedgekeurd en het was gedaan met Oranje. Op gejut door 100.000 landgenoten vochten de Polen zich naar een 2-1 overwinning. Nederland kon het WK van 1970 in Mexico wel vergeren. Meneer Kessler ruim ontslag en nu nog baalt hij van die gemiste kwalificatie. Ajax en Feyenoord stonden in 1969 op het punt Eu ropa Cups te gaan winnen. Ne derland barstte van het talent, maar de nationale ploeg boeide sterren als Cruijffen Pietje Kei zer nuiar matig. Een beetje zoals nu dus. Zij het dat die Oelewap pers van tegenwoordig zich wel graag laten selecteren om ver volgens in naam van Oranje eens lekker de bloemetjes te gaan buitenzetten. Eind jaren zestig lag het even anders. Toen bedankten de grote jongens voor de eer wanneer ze door keuze heer Kessler waren opgeroepen Geen zin. Het besef dat je ook als interruitional carrière kon ma ken, moest toen nog groeien. Terug naar Zeist, waar UVS in 1969 een diepe buiging voor Oranje maakte: 9-0. Vorige week kondigde ik het verluial van de verschrikkelijke vrije trap van Sjaak Roggeveen aan. maar het daverende schot bleek afkomstig van Dick van Dijk. Uit het verslag van Ruud Paauw: 'Na zo n 75 minuten spelen, toen de score tot 9-0 was opgelopen, werd het spelletje af gebroken. Dat gebeurde direct nadat Balkhovens hoofd bijrui van zijn romp was gescheiden door een onmogelijk harde knal van Dick van Dijk. Een kwartier later zag de UVifack nog ster retjes. Hans Neuteboom. een van de oud-UVS'ers die mij hebben ge beld en gemaild over hun Zeis ter avontuur, stond er met zijn neus bovenop toen Van Dijk aanlegde. Hij zag hoe Balkho ven van de wereld werd gescho ten: gezicht kapot en bril in gru zelementen. Tenvijl de verzorger van UVS met spons en zeem in de weer was. hoorde Neuteboom rechtsback Wim Suurbier in het voorbijgaan tegen de broodma gere linksbuiten Coen Moulijn zeggen: „Hij heeft verdomme mazzel gehad dat jij niet schoot. Coen." Jaap Visser Reageren? sportredactie.ld£>damiate.hdc.nl Taco van der Eb lard: „Vroeger woonden we in de ïstraat en daar was een pleintje bij waar we dagelijks voetbalden, een mannetje of vijftien." mond: „Hij was toen al beter dan ik •eter dan alle andere jongens." lard: „In Zuid-West lagen overal - ntjes waar volop werd gevoetbald, k tegenwoordig door de wijk loop valt me op dat de helft van die itjes is verdwenen en op de andere t ook niet meer tegen een bal wordt apt. Toen ik bij de F-jes van Docos spelen, bestond er nog geen G- Ibal. Raymond ging dan altijd met mee als hulpje van het elftal." mond: „Ik vond het erg leuk toen ik jaar of tien geleden zelf kon gaan leiden - De Leidse broers Raymond (links) en Richard Koldenhof voetballen bij verschil lende clubs in het eerste elftal. Raymond (24) speelt in het Gi-team van UVS, Richard (26) in de hoofdmacht van Rijnsburgse Boys. De jongste van de twee werkt bij cateraar Albron, de oudste in het magazijn van de Zoeterwoudse firma Micro-Mei. Het ouder lijk huis staat aan het Rousselpad in Leiden Zuid-West. voetballen, bij UVS. Ik blijf wel altijd naar de wedstrijden van Richard gaan." Richard: „Ik kan eerlijk gezegd bijna nooit naar een wedstrijd van Raymond omdat hij doorgaans op een tijdstip speelt dat ik bij Rijnsburgse Boys moet verzamelen. Ik stel het op prijs dat Ray mond er dan wel is bij mijn partij. Toen ik nog bij Docos zat, hoorde je zijn aan moedigingen overal bovenuit. Dat is er nu een beetje vanaf." Raymond: „Bij het grote G-toernooi van UVS doet Richard altijd mee. Dan spelen we dus tegen elkaar. Hij heeft me een keer 'gepoort' en dat zit me nu nog niet lekker. Wat ik zo goed aan Richard vind? Hij kan snel naar voren rennen en dan een goede voorzet geven." Richard: „Het sterke punt van Ray mond? Ik denk zijn loopvermogen. Het belangrijkste is natuurlijk dat hij enorm veel plezier aan het voetbal beleeft." Raymond: „Ik heb al twee keer gescoord dit seizoen en dat pas na vijf wedstrij den." Richard: „Dat zal mij niet vaak gebeu ren. Ik ben meer een verdediger. Ik maak er hooguit een per jaar en mo menteel ben ik sowieso tot de winter stop geblesseerd. Laat Raymond er ook even bij vertellen hoe zijn elftal er voor staat in de competitie." Raymond: „Dét is nou net éven een probleem." Richard: „Ik weet het niet precies, maar volgens mij hebben ze nog alles verloren en staan ze onderaan." Raymond: „Ja, de laatste keer verloren we met 10-4. Maar daar was ik gelukkig niet bij. Ik zat in Disneyland Parijs." Peter van Niekerk (links) en Dirk Jan Corts willen meer zijn dan pelotonvulling in het marathonschaatsen, waarvan het nieuwe seizoen woensdag begint met een wed strijd in Alkmaar. Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23