Verkrachting Hoogezand verzonnen BELLA TBALÏÏA 0 Suzanne de Goede geniet van het moment zit je wel goed? VAN ROY EN VISSERS C.S. Turkse gemeenschap opgelucht Bellen met 112 kost meer tijd Universiteiten Europa karig bedeeld BEURS SECOND HOME INTERNATIONAL bij Baalbergen BAALBERGEN Sluipschutter VS slaat opnieuw toe Leidsch Dagblad NR. 43052 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 belprijs voor ™<§ter is schop been Bush JJj cswachter in u Igië dreigt zich >la od te hongeren d< >p CUS pakt ld nte regeling etballers aan ns en wachten bij de t«i to ar school belangrijkste Iding ooit n Carlo l'Ami |jk de Gooijer iter altijd ir bovenop ieder mens een der gelukkig maakt, je hele wereld ukkig Enkele buien Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad ZATERDAG 12 OKTOBER 2002 ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden VJel. (071) 5122362^ hoogezand/gpd-anp - Het 13-ja- rig meisje uit Hoogezand dat vo rige week woensdag naar eigen zeggen het slachtoffer werd van een groepsverkrachting, heeft haar verhaal volgens de politie verzonnen. Na diverse verhoren van het meisje, medisch onder zoek en sporenonderzoek door het Nederlands Forensisch Insti tuut blijkt niets van verkrachting en het onder dwang toedienen van drugs, zoals zij ook had ver klaard. De Turkse gemeenschap in Hoogezand reageert opge lucht. De moeder van het meisje had op 2 oktober tegen de politie ge zegd dat het om mannen van Turkse afkomst ging, wat tot grote onrust in de gemeente leidde. In een vraaggesprek in De Tele graaf zei het meisje echter dat de daders 'slecht Nederlands' spraken. „Het konden net zo goed Marokkanen of anderen zijn. Ik kan die talen niet uit el kaar houden." Ondanks de gisteravond be kendgemaakte uitkomsten van (advertenties) [ROUWE DIENST n kwart eeuw trouwe dienst et diplomatieke front heeft "brmalige Amerikaanse pre- 1 Jimmy Carter eindelijk de kirijs voor de Vrede gekre- B)ie keuze is er een bij ge- kan beter, want er betraden tr opmerkelijk weinig vre- Ichters het wereldtoneel. uitverkiezing van Carter [Is uitgelegd als subtiel pro- :n het Amerikaanse Irak is het enige opmerkelijke keus van het Nobelcomi- juist die uitleg is dubieus. Carters presidentschap van 1977 tot 1981 en 'als één van de minst suc- Ue uit de Amerikaanse ge- Énis. Hij verliet het Witte ►emloos na de slepende rscrisis in Iran. Als ver ten van Carter worden al ien dat hij de koers van itenlandse beleid verlegde: lensenrechten overstegen ierikaanse eigenbelang, idien was Carter na zijn :ntschap onophoudelijk met diplomatieke missies indhaarden als Haïti, Afrika loord-Korea. Dat, opgeteld fcijn' Israëlisch-Egyptische rkoord uit 1978, was best Vredesprijs waard ge fit Het huldeblijk komt nu rg laat. opmerkelijker is dat voor- Berge van het Noorse No- ité op persoonlijke titel kenning uitlegde als kri- de oorlogsretoriek waar- •resident Bush momenteel legemoet treedt. Dat was dig, want daarmee p het Nobelcomité zich di- ln een lopend debat in de 2 frse wereld over de manier r Op met het gevaar van Sad- ji Hussein omgegaan moet en. ten slag om Bagdad zitten weinigen te wachten. Maar leb at in Amerika en Europa Cr juist om hoe een zo breed 'olijke coalitie opgebouwd gorden om de Iraakse dicta- ■ïder druk te zetten. Het is ïlijk naïef te veronderstellen teddam Hussein met alleen latieke middelen overge- kan worden tot ontmante- zijn arsenaal aan massa- 'tigingswapens. r de Vries A LIFE LESS ORDINARY BeoVision Avant 28732" DVD Deze BeoVision Avant DVD heeft een geïntegreerde dvd-speler. De mogelijkheid bestaat zelfs om via de ingebouwde Dolby® Digital decoder te genieten van surround sound Home Theater effect van ongeëvenaarde klasse. Leverbaar in vijf verschillende kleuren en aan te vullen met bijpassende luidsprekers. Tevens verkrijgbaar met geïntegreerde videorecorder. Tevens prachtige 'Second Life' BeoVision Avants in Leiden BANG OLUFSEN Lange Voort 11 A, Oegstgeest. Telefoon 071 519 33 33 Botermarkt 25, Leiden. Telefoon 071 512 26 69 BANG OLUFSEN het onderzoek blijft het meisje volgens politiewoordvoerder Pieter Boomsma volharden in haar lezing. Ze is in totaal drie keer door de politie gehoord, waarvan giste ren voor het laatst. Ze zegt ook te zijn vastgebonden en met een mes te zijn bewerkt. Verder zou den de daders haar pillen heb ben toegediend. De politie zet het onderzoek naar de brandstichting in de ou derlijke woning wel voort. Dat daar sprake van is geweest, staat vast, maar nog onduidelijk is precies hoe. Het meisje heeft verklaard dat haar belagers daar verantwoordelijk voor zijn ge weest. Het meisje is na verhoor naar huis gebracht. Aan de ouders is nazorg aangeboden. De burge meester van Hoogezand-Sappe- meer, M. Salet, heeft vertegen woordigers van het buurtcomité uit de wijk van het meisje op de hoogte gesteld van de uitkom sten van het onderzoek. Volgens de burgemeester was er sprake van grote opluchting. Hij infor meerde ook de Turkse gemeen schap in Hoogezand. De Turken reageerden eveneens opgelucht. Een woordvoerder van de Turkse Culturele Vereni ging in Hoogezand-Sappemeer zegt nog niet te weten of er een aanklacht tegen de familie en het meisje wordt ingediend. De vereniging uitte kritiek op de be richtgeving over de groepsver krachting in de Nederlandse pers: „Wij zijn door de pers ge- executeerd zonder berechting". Ina Worrell, voorzitster van de in Hoorn gevestigde landelijke Stichting Vuist tegen Seksueel Misbruik zei gisteren in een re actie 'onzettend kwaad' te zijn. „Dit is een schande voor alle échte slachtoffers van seksueel misbruik. Door dit soort verzin sels lopen die het risico niet se rieus meer te worden genomen, niet door de politie en niet door de samenleving," aldus me vrouw Worrell, die zelf moeder is van een meisje dat slachtoffer was van seksueel misbruik. G. Poell, directrice van de school waar het meisje onderwijs volgt, noemt de kwestie 'erg tragisch voor het slachtoffer en haar fa milie'. den haag/anp - Wie via alarm nummer 112 om een ambulan ce vraagt, moet voortaan meer vragen beantwoorden van am bulancemeldkamers. Een ge sprek zal daardoor niet maxi maal twee, maar drie minuten duren. Dat moet voorkomen dat ambu lances ten onrechte met spoed op pad gaan. Tot nu toe rijden ambulances altijd met sirene en zwaailicht uit, omdat een ver zoek automatisch de spoedsta- tus krijgt. William de Vrij, bestuurslid van Ambulancezorg Nederland, dat zich bezighoudt met de verbete ring van ambulancezorg: „In een aantal gevallen is het niet nodig dat de ambulance er bin nen een kwartier is." Personeel van ambulancemeld kamers is verplicht om via stan daardvragen te achterhalen wel ke hulp is vereist. Volgens De Vrij vergt het nu maximaal twee minuten om te bepalen wat er aan de hand is. In een aantal ge vallen kan de ambulance er al tijdens het telefoneren heen gaan. Momenteel wordt gewerkt aan een nieuwe manier van on dervragen die volgens De Vrij de kans moet verhogen op een ge paste reactie. De nieuwe aanpak moet begin volgend jaar van kracht zijn. Eerste gouden Nederlandse plak op WK voor junior uit Zoeterwoude door Edward Swier zolder/zoeterwoude - Café De Meester uit Zoeterwoude, het supporterscafé van Suzanne de Goede, had flink uitgepakt. Met spandoeken, toeters én een fles bubbeltjeswijn werd in de hele vroege ochtend de reis naar Zol der aanvaard. Het was niet voor niks. Even na het middaguur kon, in de grote publiekstent op het circuit, de champagne wor den uitgeschonken. Suzanne de Goede, de kersverse wereldkam pioene bij de junior-vrouwen, kreeg de eerste slok. De Goede (18) ging op de schouders door de tent, terwijl de supporters hun lijflied 'Suzanne, ik ben sta pelgek op jou' zongen. De ultieme sprint was met ge stotter verlopen. Op nog maar tweehonderd meter van de streep was De Goede met haar voet uit de klikpedaal geschoten. „Ik kon het niet geloven, dacht in een flits: wat gebeurt mij nu?" Een tweede jump kwam nog ruim op tijd. „Hup, weer op de trappers. Trappen!" De Duitse Claudia Stumpf en Monica Ho ler uit Zweden hadden het na kijken. In de armen van haar ouders, toegejuicht door de fanclub uit Zoeterwoude drong de realiteit tot De Goede door. Vorig jaar nog gevallen in de allereerste ronde, nu goud. „Dat begint nu tot me door te dringen. De Goede, die twintig uur per week in een sportzaak werkt en daarnaast nog een mbo-oplei- ding volgt, debuteerde als 14-ja rige bij de nieuwelingen. Door de ziekte van Pfeiffer bouwde ze dat jaar nog niet aan een impo sante erelijst, maar de jaren na dien grossierde ze in bloemen tuilen. Het WK was haar 32ste zege van 2002. Ze pakte drie na tionale baantitels én won het NK op de weg. Volgend jaar, bij de vrouwen (die zwaardere versnellingen kunnen rondtrappen), zal het echter even gedaan zijn. Dan is De Goede - die zo goed als ze ker voor de ploeg van Leontien van Moorsel gaat rijden - naar verwachting niet langer de rap ste. „Ik kan nog een heleboel le ren. Dat besef ik. Daar begin ik zo goed als opnieuw." Het eerste Nederlandse succes op het WK in Zolder was het re sultaat van voorbeeldig samen- speL Het keurkorps van Knol maakte de koers. Loes Marke- rink en Marjon Spijkerman had den beiden tot tweemaal toe de aanval gekozen, De Goede en Miranda Vierling hadden de op dracht gekregen zich te sparen voor de sprint. Vierling raakte echter ingesloten en was na af loop tot tranen geroerd, De Goede bleeftamelijk onaange daan. Suzanne de Goede staat geëmotioneerd op het podium na het behalen van haar wereldtitel. Foto: Reuters Rijk de Gooyer werkte voor CIA Hilversum - Rijk de Gooyer heeft twee jaar voor de Ameri kaanse geheime dienst CIA ge werkt. De 76-jarige acteur ont hulde dat gisteravond in het ac tualiteitenprogramma Nova. Volgens De Gooyer was hij van 1959 tot 1961 in Berlijn voor de CIA actief. Hij ontving maande lijks 3000 gulden. De Gooyer volgde in Berlijn een acteursop leiding. „Ik moest naar Duits land om die opleiding te doen en had geld nodig." Overstroming was mogelijk sabotage alphen aan den run - De OVer- stroming gisterochtend in de kelder van de Alphense vesti ging van het Rijnland Zieken huis roept grote vragen op. Vol gens R. Heijloo van waterschap De Oude Rijnstromen is er mo gelijk sprake van sabotage. De pijpleiding die ervoor zorgt dat water vanuit de Oude Rijn naar de vijver bij het ziekenhuis stroomt, is opengezet. Het wa terschap had de schuif juist de dag ervoor vanwege de hoge waterstand afgesloten. Het wa terschap is van plan om aangif te te doen bij de politie. Pagina R5 Aanslag in Tel Aviv verijdeld Jeruzalem - In de Israëlische stad Tel Aviv is gisteren een ter rorist opgepakt, vlak voordat hij de explosieven die hij droeg tot ontploffing wilde brengen. De man zou geprobeerd hebben de ambassade van Frankrijk binnen te komen, maar werd door bewakers aangehouden. Hij had de explosieven in een gordel rond zijn middel verbor gen. De door de beveiliging te hulp geroepen politie slaagde er in de man te ontwapenen, en bracht de bommen ven olgens gecontroleerd tot ontploffing. VN: Waddenzee beschermd gebied Amsterdam - De Internationale Maritieme Organisatie van de Verenigde Naties (IMO) heeft gisteren de Waddenzee tot be schermd natuurgebied ver klaard. De IMO, die verant woordelijk is voor het reguleren van de commerciële scheep vaart, heeft ongeveer 16.000 vierkante kilometer zee, wad en duingebied in Nederland, Duitsland en Denemarken een beschermde status gegeven.De Waddenzee is nu een van de vijf zeegebieden die door de VN erkend zijn als bijzonder na tuurgebied, waaronder het Gro te Barrièrerif bij Australië. (advertenties) door Wilfred Simons leiden - De Europese universi teiten verliezen de wetenschap pelijke concurrentie met de Ver enigde Staten. Vooral de grote Amerikaanse universiteiten be schikken over enorme fondsen van privépersonen en instellin gen en kunnen daarom per stu dent vijf keer het bedrag uitge ven dat voor Europese studen ten beschikbaar is. Ook hebben zij veel geld beschikbaar voor het doen van fundamenteel on derzoek. Europa blijft daar ver bij achter. Dat zei rector magni ficus D. Breimer van de Univer siteit Leiden gistermorgen tij dens de opening van het sym posium 'Lorentz, Zeeman and the electron' in de Leidse Gor- laeus Laboratoria. Twaalf Europese universiteiten die de nadruk leggen op funda menteel onderzoek kondigden afgelopen zomer de vorming van een liga aan: de League of European Research Universities. Inmiddels wordt steeds duidelij ker wat de missie van die liga is: Europa weer op kop brengen op het gebied van het fundamente le wetenschappelijke onderzoek. Donderdag ontvangt Breimer eurocommissaris Philippe Bus- quin in Leiden, die wetenschap pelijk onderzoek in zijn porte- (advertentie) Europa's grootste beurs voor het tweede huis of wonen in het buitenland DIT WEEKEND!! 11-12-13 OKTOBER -JAARBEURS UTRECHT 200 stands uit 32 landen- Gratis Seminars - Info 035 6282422 - www. secondhome nl exact, ptrtoneehintermediair AMSTERDAM: Villa ArenA DEN HAAG: Megastorei LEIDERDORP: Maubalplaln* KATWIJK: Ambachtsweg INFO: 071 402 81 51 'Vraag in de winkel naar de actievoorwaardenl EIGEN WONEN feuille heeft. Met hem wil de liga een strategie bespreken om Eu ropa weer op gelijke positie met de VS te brengen. Europese on derzoekers worden vaak naar de VS gelokt. Breimer pleitte gistermorgen voor een 'serieuze, onmiddellij ke aanpak'. „Bundeling van krachten kan niet wachten. Een koppositie in het fundamentele onderzoek is onontbeerlijk voor de voorspoed en voor een goede economische en sociale ontwik keling van Europa." Pagina Ri: Universiteit Leiden herdenkt ontdekkers Lorentz en Zeeman washington/rtr/afp - Bij een tankstation bij Fredericksburg in de Amerikaanse staat Virginia is gisteren weer een man neerge schoten. Het slachtoffer over leed in het ziekenhuis. Dat heeft de politie gemeld. Het is mogelijk, maar nog niet zeker dat de dader de sluip schutter is die sinds 2 oktober zeven mensen heeft doodge schoten en twee verwond. Hij schoot twee van zijn slachtoffers dood bij tankstations. De politie zoekt naar een witte bestelauto die in de buurt is ge zien. Ook woensdag hadden mensen een witte auto haastig zien wegrijden in de buurt van een tankstation waar een man was doodgeschoten. Alle afsla gen van de Interstate 95, de be langrijkste verkeersader langs de oostkust, werden afgezet. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 conVcto Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau auUnaKcfi» taOtog bv*-gronumw Handtekening: 712141 400121 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl l'HHHM'l 'agbla ■laim

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1