REGIO R3 Fractieleider WD Oegstgeest stapt op Benauwde bridgers Oegstgeest krijgen eindelijk frisse lucht et een gehandicapt kind issen oudjes en yuppies Stompwijkers krijgen meer invloed op besluitvorming mende twee jaar geen buurtbus voor Stompwijk Gezondheidstest voor vrouwen in de overgang Raad van State geeft toestemming dakkapel Laatste teken asielzoekerscentrum Begrip voor carrièrestap Van Bellen HOC973 zaterdag 12 oktober 2002 Itgeest gezin zoekt passende woning pcy Ubert 1st - Een slaapkamer, :amer met open keuken (leine derde kamer. Te een bijna spiksplinter- •partement in Poelgeest, tor senioren en starters, it voor een echtpaar met .^andicapt kind van zes I. Toch zitten René en |e Verbeek met hun doch- iëlle tussen de oudjes en Henriëtte Verbeek het goed voor elkaar te Na een paar jaar kei- irken was er genoeg ge- om aan gezinsuitbrei- denken. Ze waren er ir. Het paar had in 1995 loie hoekwoning, een ige tandartsenpraktijk, Piet Heijnlaan in Oegst- ikocht en er was dus niet limte in de portemon- lar ook in huis. Binnen verwachtte het paar zijn id. Bewust koos Hen oor om na de geboorte baby een paar jaar te met werken. .Achteraf fel blij dat ik die keuze al riiaakt voordat Gabriëlle èboren." res er tijdens de zwan- op dat er iets mis was. Ie schopte als een prof- ir." Direct na de ge- •leek dat het meisje een •ren afwijking had: Spi- la oftewel open rug. Een relde neurologische ining die tal van gevolgen 5 alHet was een schok", ver- hé Verbeek. „Het is mis- Inaïef, maar we hadden er geen rekening mee gehouden dat ons kind iets zou mankeren. Om ons heen hadden vrienden en familieleden zonder proble men gezonde baby's op de we reld gezet." In de loop der tijd is duidelijk geworden hoe ernstig gehandi capt Gabriëlle is. Het meisje is afhankelijk van de rolstoel en heeft speciale verzorging nodig. „De eerste tijd konden we Ga briëlle nog wel de trap op en af tillen. Maar we wisten dat dat op den duur niet meer te doen zou zijn." Vandaar dat de Ver- beeks in december 2000 bij de gemeente Oegstgeest een aan vraag indienden om het huis zo goed mogelijk aan te passen voor hun kind. „De ergonoom die bij ons kwam kijken, drukte ons op het hart om zoveel mo gelijk vooruit te denken. Lo gisch, want naar mate een kind ouder wordt, heeft het meer leefruimte nodig." Na passen en meten kwam Re né Verbeek tot de conclusie dat een uitbouw aan de zijkant van het huis de ultieme oplossing was. „Maar dat was in strijd met het bestemmingsplan, dus moesten we de ambtelijke mo len in." Om een lang verhaal kort te maken: het paar kreeg geen toestemming voor de uit bouw, de achterzijde van het huis moest maar aangepast worden. Eerder had het gezin nog een andere klap te verwer ken. Zoon Sam, ook een kind met Spina bifida, werd levenloos geboren. René Verbeek kon het allemaal niet meer bolwerken. „Ik heb die typisch mannelijke eigen schap dat ik graag problemen oplos. Ik ben een ras trouble shooter. Maar dit viel ver buiten mijn macht. Hier viel geen prak- voorschoten - Voor de Raad van State is na ruim twee jaar een eind gekomen juridisch getouwtrek om 12,5 centimeter van een dakkapel. Een bewo ner van de Frederik Hendrik laan in Voorschoten mag die dakkapel op zijn huis bouwen, omdat andere bewoners van de straat dat ook hebben ge daan. De Voorschotenaar probeert al sinds september 2000 een bouwvergunning voor de op bouw te krijgen, maar de ge meente weigerde steeds. De gemeente wees zijh verzoek om een bouwvergunning eer der af en verklaarde zijn be roep tegen die afwijzing onge grond. De rechtbank in Den Haag. waar de Voorschotenaar daarover zijn beklag deed. gaf de gemeente vervolgens gelijk. Maar de bewoner van de Fre derik Hendrikstraat liet het daar niet bij zitten en stapte naar de Raad van State. De Voorschotense regels schrijven voor, dat dakkapellen niet breder mogen zijn dan de helft van de woning. De aan bouw die de bewoner van de Federik Hendriklaan op zijn dak wilde plaatsen was in zijn ingediende bouwplan 12,5 centimeter te breed. Omdat er in zijn straat zonder vergun ning al andere dakkapellen ge bouwd zijn die de maximale breedte overschrijden, mag de Voorschotenaar nu volgens de Raad van State zijn dakkapel alsnog plaatsen. leiderdorp - Vrouwen in de overgang kunnen zich woens dag in Leiderdorp op hun cho lesterol. bloeddruk en suiker la ten testen. Een overgangsconsu- lente van Care for Women - de hulporganisatie voor vrouwen in de overgang - doet het onder zoek. Te veel cholesterol, te hoge bloeddruk en ouderdomsdiabe- tes zijn de belangrijkste risico factoren voor hart- en vaatziek ten. Deze ziekten zijn de belang rijkste doodsoorzaak bij vrou wen boven de zestig jaar. Tot ongeveer 55 jaar hebben vrou wen nog minder kans op hart en vaatziekten. Het verhoogde risico tijdens en na de overgang heeft waarschijnlijk te maken met de daling van de hoeveel heid vrouwelijk hormoon (oes- trogenen) in het lichaam. Dat hormoon zou de vorming van goed cholesterol (HDL) stimule ren. HDL werkt beschermend tegen hart- en vaatziekten. Vrouwen kunnen zich laten tes ten vanaf 11.00 uur bij het sportcentrum aan de Bloemerd lb in Leiderdorp. Het onder zoek kost vijf euro. Ook mannen kunnen zich laten testen. Twee jaar strijd voor 12,5 centimeter tische oplossing te bedenken." Het paar besloot op zoek te gaan naar een woning die wel geschikt was voor Gabriëlle. De ouders wilden hun kind niet in een verbouwde garage stoppen. „Ik heb de gemeente gevraagd of zij iets voor ons kon beteke nen. 'Als je toch zo'n wijk als Poelgeest ontwikkelt, kun je dan ook niet iets voor ons doen', heb ik gezegd. Nee dus." In een wanhoopsdaad verkocht het echtpaar het huis in het hart van Oegstgeest en betrok eind 2001 een klein appartement. Want het was steeds moeilijker gewor den om Gabriëlle de trap op te krijgen. „Dit is eigenlijk een door- stroomwoning", vindt Henriët te. „Brede deuren en geen drempels, dan hebben we het qua functionaliteit wel gehad. We hebben zo goed en kwaad als het ging het huis een beetje aangepast op de situatie van Ga- brielle." Het echtpaar is niet rancuneus, maar wel behoorlijk teleurge steld in de gemeente Oegstgeest. „Als we om financiële hulp vroegen, in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandi capten, bekroop ons het gevoel dat we een soort randcriminelen waren", zegt René Verbeek. „Je voelt je toch zo'n bedelaar want geloof me, je wordt niet alleen van het kastje naar de muur ge stuurd, maar door sommige ambtenaren ook nog eens be handeld als een bolletjesslik ker." Het gezin is nu op zoek naar een grotere woning die ge schikt is voor Gabriëlle. En dat valt niet mee. Eén troost heeft het echtpaar. Gabriëlle doet haar naam eer aan: ze is lief, spontaan, grappig en slim. Een engeltje om in huis te hebben. Henriëtte en René Verbeek met hun dochter Ga briëlle. Foto: Hielco Kuipers estrating Van ckhorstlaan iar - De Van Bronck- "t^p in Wassenaar tussen A. r Postlaan en de Kat- èg is vanaf maandag 14 iet vrijdag 18 oktober [e autoverkeer bereik- atl De rijweg moet wor- na jestraat. Auto's naar de rgi Nieuw Rijksdorp moe- n jjden. Dit kan via de jj larseslag naar de Pieter "gjti ofVleysmanlaan. leiderdorp - Twee gedichten sieren de plaquette, geschreven door schoolkinderen naar aanleiding van het thema 'leven in een vreemd land'. Gisterochtend onthulden burgemeester Michiel Zonnevylle (links) en Wim Latupeirissa, directeur van de asielzoekerscentra in de regio, het kunstwerk bij de oude meelfabriek aan de Leiderdorpse Zijl- dijk. Het moet de herinnering levend houden aan het asielzoekerscen trum dat daar twee jaar lang stond. Foto: Hielco Kuipers iet! ek' i hel aalher Hartenberg chl DefiJK - De buurtbus van ïetrijk naar Leidschendam- ïeiïg komt er de komende It Sir niet. De subsidierege- alhfbaarheid Kleine Dorps- luiivan de provincie Zuid- :rzl kan volgens de Leid- Opnse wethouder E. Bei- waÉter aan grotere projec- areden besteed. De dorpsraad van Stompwijk presenteerde deze week vier projecten die in aanmerking zouden komen voor subsidie. Een buurtbus van en naar Leid- schendam stond op nummer één van het verlanglijstje. Wethouder Beimers acht de kans klein dat de provincie hier geld voor geeft, omdat Haaglan den al een belbus subsidieert. „Nogmaals, subsidie voor een bus is niet redelijk. De jongeren- hangplek staat bijvoorbeeld al langer gepland en komt volgend jaar in aanmerking." De dorpsraad is ontevreden over de belbus. „Als je de bus belt, moet je nog een tijd wach ten. En na vijf minuten postkan toor in Leidschendam, duurt het een half uur voordat de bus je weer komt halen voor de terug rit. Zie je het voor je? Een oma met krukken, buiten in de kou", schetst R. van Nierop van de dorpsraad de situatie. „We wil len een buurtbus met vaste tij den." Opheffing van de belbus is geen optie, want dan trekt Haaglanden de subsidie in. Het is dan nog maar de vraag of de provincie de buurtbus goed keurt. Uiteindelijk heeft de dorpsraad besloten de subsidieaanvraag van 2003 voor de herinrichting van de ruimte voor het Dorps huis en de bibliotheek te gebrui ken. „Waar vroeger het stijlvolle klooster stond, staat nu het ver schrikkelijke Dorpshuis en de nog lelijkere bibliotheek", aldus de dorpsraad. De raad moet in april klaar zijn met het plan voor de herinrichting. „Dat betekent nog heel wat huiswerk", doceert wethouder Beimers. nmen in tvakantie )rp - In zwembad De f"*Leiderdorp zijn in de ^jantie allerlei activitei- de schooljeugd. Op g 21 oktober ligt het enet drijfmaterialen. Op fcjn er allerlei spellen, ftdag is het goedkoop »n voor 2 euro en op ig kunnen kinderen duiken. Vrijdag klinkt •nde muziek. Het bad loogmadeseweg is op tot en met donderdag p tot 15 uur open, op .Jen kwartiertje later, indf ergt ten eel "gindse ■gel ichten estf hefRP - In Winkelcentrum I oojelhof in Leiderdorp is i üferdag 17, vrijdag 18 en ■ng(j 19 oktober een Oud 'lan6e Ambachtenmarkt, waaien speciale huisjes edjgesteld op diverse )iefiin het winkelcentrum, >en er andere sieraden ma de dsteen slijpen, houten ts nfd, pottenbakken, leer ijdJn en tin gieten. ;1 biag en zaterdag is er ook mdjent. Vrijdagmiddag ilcpt duo Ferme Jongens scjlederlandse meezin- heljdagavond is de groep •woa te gast en zaterdag is eftjO tot 16.00 uur het trio ïdafor aan de beurt, uif door Esther Hartenberg oegstgeest - Bridgen is goed voor de geestelijke gezondheid, zo wordt be weerd. Vooral ouderen blijven fit bij deze hersengymnastiek. Maar kaarten in een bedompte, benauwde ruimte waar je spontaan verkouden wordt omdat het raam open moet blijven? Dat kan niet gezond zijn. Bridgevereniging Rijnland speelt al tien jaar in multifunctioneel centrum 't Groot Proffijt aan het Boerhaave- plein in Oegstgeest. De club is zijn muffe onderkomen meer dan zat en spoort de gemeente aan hier nu ein delijk iets aan te doen. „Een gebed zonder end", noemt voor zitter C. Staudt van de bridgevereni ging de situatie. De vereniging maakt op dinsdag- en donderdagavond met rond de honderd leden gebruik van de grote zaal in 't Groot Proffijt. „Sommi ge leden zeggen hun lidmaatschap op, omdat ze het niet prettig vinden daar te zitten", klaagt Staudt. „De gemeen te heeft in het verleden veel beloftes gedaan, maar tot op heden zonder re sultaat. Volgens mij heeft de gemeente niet in de gaten hoe belangrijk bridgen voor veel mensen is." Progressief Oegstgeest (PrO) heeft de klacht van de bridgeclub opgevangen. In een brief vraagt de partij het college om zijn verantwoordelijkheid te ne men. „Voor het behouden van de 'klandizie' van Bridgevereniging Rijn land. We willen dat het centrum ten volle wordt benut. En Rijnland is een belangrijke klant", verduidelijkt frac tielid C. van Gelder. „Ik ben toch zo verbaasd", zegt be heerder G. Bal van 't Groot Proffijt. De actie vair PrO is mosterd na de maal tijd, vindt ze. „De gemeente is al vier weken bezig met een plan om de ven tilatie te vernieuwen. En dat weet PrO niet?" Bal plaatst overigens ook een kanttekening bij de klacht van Rijn land. „De bridgeclub stopt ook veel meer mensen in die zaal dan normaal is. Ja, dan is het logisch dat het be nauwd wordt. En de spelers roken hè, en dat mag eigenlijk niet „Inderdaad is deze maand geld vrijge komen voor de oplossing van het ven- tilatieprobleem", meldt gemeente- voorlichter J. Anholts. „Hoe snel het allemaal voor elkaar is, weet ik niet. In ieder geval zo snel mogelijk." Daar ben ik dan blij mee", zegt C. van Gelder als hij dat goede nieuws verneemt. „Maar ik moet het nog wel zien gebeuren. We blijven het in de gaten houden. Nog even geduld en de bridgers van Rijnland zitten er eindelijk warmpjes en aangenaam bij. Komt dat de aan was van nieuwe leden ten goede? „Ik denk het wel," vermoedt Staudt. „Dan hebben we wel een groter onderko men nodig." door Nancy Ubert oegstgeest - Edith van Bellen- Weijnen zegt haar politieke carri ère vaarwel. De fractievoorzitter van de WD in de gemeenteraad van Oegstgeest stapt eind okto ber op. Zij wordt opgevolgd door Matthijs Huizing. Van Bellen heeft haar advoca tenkantoor ondergebracht bij een groot adviesbureau in Delft en gaat daar aan de slag als partner en directeur. Die werk zaamheden zijn niet te combi neren met haar politieke rol, zegt zij. Van Bellen geeft aan dat zij met veel plezier terugkijkt op de afgelopen vijf jaar waarin zij politiek actief was. „In combina tie met carrière en gezin was het raadswerk intensief, maar ook zeer inspirerend." In januari 2003 verwacht Van Bellen haar tweede kind, maar volgens haar heeft dat weinig te maken met het vertrek. Ze ver laat het politieke toneel met spijt: „De invulling van onze de mocratie, die is gebaseerd op in houdelijke samenwerking en begrip voor elkaar, blijft toch mijn passie. Daarom zal ik het raadswerk missen." Afdelingsvoorzitter Vmcent Janssen geeft aan, dat de libera len in Oegstgeest Van Bellen ook niet graag zien gaan: „Maar in brede kring is begrip voor haar beslissing. Als je jonge raadsle den in de fractie hebt, die daar naast ook werken, loop je het ri sico dat er een carrièrestap wordt gemaakt die het raads werk onmogelijk maakt Wie het nieuwe vierde raadslid in Oegstgeest wordt, maakt de WD nog niet bekend. Oud-wet houder Monique Mathijssen staat als eerste op de kieslijst, gevolgd door voormalig raadslid Joop Verdonk en het jonge be stuurslid Van den Hoek. door Esther Hartenberg stompwijk - Net als Voorburg ontwikkelt Stompwijk een wijk- beheerplan om de kloof tussen gemeente en burger kleiner te maken. Stompwijkers worden meer betrokken bij het gemeen tebeleid en mogen meedenken over bijvoorbeeld groenvoorzie ningen en sociale problemen. De gemeente Leidschendam- Voorburg werkt in het plan sa men met wijkcontactpersonen, die scherp opletten wat er in hun buurt gebeurt. „We merken dat mensen meer invloed in de politiek willen. Als bewoners zich bijvoorbeeld onveilig voe len, kunnen ze dit aankaarten bij hun contactpersoon. Die kaart dat aan in het tweemaan delijks overleg met de gemeente, waarop de wijkagent scherper kan controleren", zegt E. van der Horst, die optreedt als wijk- contactpersoon in Stompwijk. Voorburg begon zeven jaar gele den met het plan en richtte zich vooral op het dagelijks beheer. „Als de straat opengebroken wordt, wil de buurt dan beton- klinkers of gebakken klinkers te rug? Hoe zit het met de kosten? Vinden de wijkbewoners de straatverlichting voldoende? In de toekomst komen ook sociale problemen aan de orde", legt Van der Horst uit. „Het feit dat Stompwijkers gehoord willen worden, moet zich ontwikkelen. We willen naar hen luisteren". Wethouder E. Beimers denkt dat het plan de verhouding tussen gemeente en burgers meer zal structureren. „We krijgen als ge meente overzicht over wat er leeft. Eens in de zoveel tijd kan een speciale vergadering voor bewoners georganiseerd wor den, waar iedereen zijn verhaal kwijt kan." Stompwijker F. van Gesteren ziet het wijkbeheerplan wel zit ten. „Stompwijk is mooi als blik vanger voor de gemeente Leid- schendam-Voorburg, maar we voelen ons niet altijd gehoord." Deze maand wordt het plan aan het college voorgelegd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15