REGIO Voorhoutse doelman L'Ami verricl belangrijkste redding van zijn leve; 'Hoe dommer de muziek, hoe meer luisteraam m HOC 970 ZATERDAG 12 OKT; G Vrijwel meteen na het overlijden van Prins Claus was POSTBUS 51 pa raat voor het beantwoorden van vragen in verband met zaken be treffende het rouwprotocol. Het informatieloket van de Rijksover heid, dat valt onder de Rijksvoorlichtingsdienst, kon vanaf zondag avond 24.00 gebeld worden, via het speciale nummer 0800-3001813. Diezelfde nacht nog maakten vijftig bellers gebruik van de dienst, die voor deze gelegenheid het callcenter bemande met twintig mensen. Zij kregen tot nu toe bijna zesduizend, 'soms ontroerde' personen aan de lijn. Met vragen die werden verwacht. „Hoewel we daar vooraf geen zicht op hadden omdat het laatste sterf geval in de koninklijke familie dateerde van 1962, toen Prinses Wilhelmina overleed." GERRY BRON, coördinator van de redactie van Postbus 51, noemt de meest gestelde vragen en geeft de antwoorden. Hoe zijn de vlagitistructies? „Die zijn speciaal uitgegeven door de minis ter-president. Op alle rijksgebouwen van Ne derland wordt de vlag halfstok, zonder wim pel, uitgestoken. Vanaf de dag van overlijden tot en met de dag van bijzetting. Met uitzon dering van zondag 13 oktober, want op zon dag wordt er nooit gevlagd, ook niet bij verjaardagen van leden van de koninklijke familie. Behalve als 4 of 5 mei op zondag vallen, vanwege het speciale karakter van die dagen." Moeten winkels sluiten op de dag van bijzetting? „Hoeft niet. Dat kunnen de gemeenten die op de route liggen (Den Haag, Rijswijk, Delft) wel adviseren aan winkeliers, maar de beslis sing over sluiting ligt bij de winkeliers zelf." Waar kan ik rouwkaarten en bloemen heensturen? „Alle post kan naar één adres, de postbus voor alle leden van het Koninklijk Huis: 30412 2500 GK Den Haag. Bloemen kunt u laten bezorgen dan wel opsturen naar Paleis Huis ten Bosch of Paleis Noordeinde. Adresseren is verder niet nodig." Kunnen geplaiule activiteiten doorgaan? „Alle officieel door de overheid georganiseerde evenementen zijn vanaf de dag van overlijden tot en met de dag van bijzetting afge last. Gemeenten kunnen zich hierbij aansluiten. Laten zij hun acti viteiten toch doorgaan, dan gebeurt dat met gepaste soberheid. Over particuliere activiteiten hebben gemeenten geen zeggen schap, dus die kunnen gewoon doorgaan." Wanneer, waar en hoe kan er persoonlijk afscheid worden geno men? „Dat kan tot en met 13 oktober, van 09.00 tot 23.00 uur in Paleis Noordeinde in Den Haag. Daar liggen condoleanceregisters. Het Paleis is toegankelijk gemaakt voor rolstoelgebruikers." Het speciale nummer van Postbus 51 wordt volgende week dins dag of woensdag gesloten. Mensen die dan nog vragen hebben, worden via een bandje doorverwezen naar het normale, algemene nummer: 8051. tekst: Paul de Tombe foto: Ed Oudenaarden UIT DE ARCHIEVEN Anno 1977, woensdag 12 oktober LEIDEN - Een dezer dagen is de goedkeuring te verwachten van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland voor de bouw van een nieuw overdekt zwembad aan de Boshuizerlaan. De financiering van het plan is rond en ook de exploitatie heeft inmiddels bij de provincie goedkeuring gekregen. De beoordeling van de plannen bij de provin cie heeft geruime tijd geduurd. Dat hing in de eerste plaats samen met de financiële dekking van het plan, die zal moeten komen uit de reserves van de Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM). Verder om dat de Provinciale Planologische Dienst de motieven waarom voor Zuid-West werd gekozen en niet voor de Mors nog eens op een rijtje wilde zetten. Ook de provinciale sportraad heeft het plan moeten be oordelen. Voor de Leidse zwem- en waterpoloverenigingen breekt nu een moeilijke periode aan. Immers op 31 december van dit jaar sluit de particuliere exploitant het zwembad 'De Overdekte' aan de Haar lemmerstraat. Behalve het zwembad 'De Zijl' en het instructiebad aan de Zweilandlaan beschikt Leiden dan over geen andere overdek te zwembaden. LEIDEN - Vandaag zal een officieel begin worden gemaakt met de sloop van de prot. chr. lom-school aan de Driftstraat, officieus - maar dan door vandalistische jeugd - al lang aan de gang. Op de plaats van de school zal een zogenaamd 'multi-functioneel centrum' wor den neergezet, waarin de verschillende vormen van welzijnswerk worden ondergebracht. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mall: dlrectle@damlate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mall: redactie ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van 0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. ïide intii ;de st 62>' .et d ijne Profvoetballer Carlo l'Ami, derde doelman bij Feyenoord, heeft afgelopen maandag de be langrijkste redding uit zijn leven verricht. Sa men met een andere toevallige passant redde hij twee kinderen uit een brandend huis aan de Kruidenschans in Voor hout. „We deden gewoon wat iedereen zou hebben ge daan." Carlo I' Ami is al zeventien seizoenen profvoetbal ler. Hij keepte bij Sparta, PSV, Heerenveen, Telstar, Excelsior, Cambuur, SW, Dordrecht, Heracles en Blauw Zwart. Nu is hij derde keeper bij Feyenoord. Archieffoto: Hielco Kuipers De 36-jarige Voorhouter was net op weg om zijn dochter op te halen van tumles, toen hij bij een huis aan de over kant van zijn straat vlammen uit de bijkeuken zag komen. „Een man hield mij tegen. Bel jij 1 -1 -2, dan gaan we daarna samen even kijken, zei hij. Ik kende de mensen die in dat huis wonen. Hun twee twee zoontjes ken ik ook, die kom ik regelmatig tegen op het 'speelpleintje waar mijn zoontje ook vaak speelt." Vanaf het moment dat hij zijn auto stopzette, ging het razendsnel, ver telt L'Ami. „We hadden een brandblus ser, maar daar hadden we niet zoveel aan. De vlammen waren veel te groot. Omdat het huis al onder de rook was, was het pikkedonker en konden we niets zien van wat er binnen allemaal was." „Opeens hoorde ik de oudste door de brie venbus schreeuwen. Jezus, ik schrok me ka pot: 'die kinderen zijn binnen'. Ik vroeg aan dat jongetje of hij de deur open kon doen, maar dat ging niet. De deur was op slot en de ouders waren naar een ouderavond van school. Dezelfde waar mijn vrouw ook was." l'Ami en de man die hem tegen had gehou den - „ik weet nog steeds zijn naam niet, ik hoorde dat het een monteur uit Amsterdam was" - gooiden vervolgens de brandblusser door het voorraam en haalden daarna het oudste jongetje (de achtjarige Mark) uit het huis. „Hij zei dat zijn broertje boven lag te slapen en dat er verder niemand in huis was. Die andere man is op de tast naar bo ven gegaan, je kon door de rook geen hand voor ogen zien. Ik bleef in het trapgat staan en probeerde nog of het licht het deed, maar de stoppen waren natuurlijk al door geslagen. Het duurde maar totdat die man het andere jongetje had gevonden. Totdat zijn broertje zei dat hij aan de voorkant van het huis lag. Toen had hij hem zo gevon den." l'Ami nam het kind, Robert van zes jaar, over en bracht het naar buiten. „Dat kind was zo rustig. Ik verbaasde me erover dat hij maar bleef slapen, terwijl mijn keel dichtzat van de rook. Maar toen bleek dat dat jonge tje al bedwelmd was door de rook. Maar nogmaals, dat soort gedachtes zijn pas later gekomen. Daarvoor gebeurt alles in een roes. Wat die man en ik samen hebben ge daan, gebeurde bijna zonder woorden. We voelden wat we moesten doen. Het naden ken komt pas later weer terug. Pas dan ga je shaken van de zenuwen." De geboren Leidenaar L'Ami, die opgroeide ïn vo in Wassenaar en sinds tweeënhalf Voorhout woont, stapte vrijwel dii zijn reddingsactie in de auto om ter op te halen in Oegstgeest. „Nat t0^ zat op me te wachten. Mijn zoontjtQt meegegaan. Dat kereltje heeft dus 'n zien en hij was nogal onder de indj hebben er inmiddels al veel over g. ik denk dat dat goed is. Dat prateni ook op school, waar ook die tweej op zitten. Op die manier hebben ii legenheid om die brand, die ongel! veel indruk heeft gemaakt, te verw|Cl1 Rijdend in de auto van Oegstgeesti naar Voorhout begon bij L'Ami hefRP door te dringen wat er allemaal oojelho kunnen gebeuren. „Vooral toen ik&rdag dat het bed van dat slapende jong$ 19 c helemaal onder de rook en de vlanse Ar Je kon aan zijn contouren zien waiüen ventje had gelegen. We hebben edigest gehad dat het zo is afgelopen. Dieiin h< schade is vervelend, maar je eigen Ier ai gaan echt boven alles. Dat zijn de (jsteei waar je aan denkt als je na zoiets iröd, p1 deren rustig in je auto aan het rijden en L'Ami heeft eigenlijk niet zo veel btag er om zijn verhaal te vertellen. „Omdfent. het voetballen bekend ben, zou ik£t du gezien moeten worden en in de sdNec^e pers komen te staan. Dat wil ik heljdaga niet. Ik ben geen held, ik ben gewo(i te i mand die iets heel normaals heeft jO tot Iets dat iedereen zou hebben gedafor ai gewoon blij dat wij die kinderen uit hebben kunnen halen." Gerard Baas pg is iet vi Maar voordat het definitief over en sluiten is, verschijnt er nog één cd. De titel luidt, heel toepasselijk, 'Last Stop'. En vormt een waardig af scheid, vindt Olivier Schutte, die - zoals ook op de vorige platen het geval was - vrijwel alle liedjes schreef. „Het is onze leukste plaat, absoluut. Heel speels. In de arrange menten, maar ook in de tek sten. Niet dramatisch of zwaar op de hand, alles met een knipoog." En zo kijkt hij ook het liefst tegen het uit eengaan van Deire aan: nuch ter en niet al te sentimenteel. „We zijn tien jaar bij elkaar geweest, hebben drie prachti ge platen gemaakt en nu is het mooi geweest." Wie had dat, pakweg drie jaar geleden, kunnen denken. 'Dit is een kans die we moeten pakken' luidde de zelfverze kerde kop destijds boven een artikel in deze krant; Deire had een contract bij platengigant Warner te pakken, meldde het stuk. En ook voor die tijd werden de woorden 'Deire' én 'muzikale belof te' al regelmatig in één adem genoemd. Zo kon het in 1998 verschenen debuut album 'A Muse' op lovende kritieken rekenen. En klonk hun single 'My turn' veelvuldig op Kink FM en Radio 3. Met optredens op Ko- ninginneNach en Crossing Border vestigde Deire zijn live-reputatie. Dus toen de muzikanten begin 2000 de studio indoken om aan hun tweede langspeler 'Winter's over' te werken, de den ze dat met goede moed. „'Wacht maar tot die plaat uitkomt, dan gaat er wat gebeuren', waarschuw de de platenmaat schappij ons", herin nert Schutte zich. „Gelukkig zijn we zelf altijd heel nuchter ge bleven. We hadden zo iets van: we zullen het allemaal wel zien. Maar wat er uiteindelijk ge beurde, was wel heel weinig. Een paar goede recen sies, daar bleef het bij." En dus lie- ons maar weer gaan concen treren op wat we leuk vinden: muziek maken", zegt Schutte. En dus gingen de muzikanten aan de slag, in alle vrijheid en rust. „Het was onze eigen stu dio. We hadden niet te maken met het klokje dat maar door tikt, of mensen die zeggen: je moet dit of je moet dat." De werkwijze verliep telkens volgens een vast stramien. Schutte: „Ik schreef een liedje, dat wil zeggen: een melodie, tekst, akkoordenschema met daarbij wat ideeën over het arrangement. En vervolgens nodigde ik één of twee muzi kanten uit, met wie ik dan aan de slag ging. De ene week zat ik hier met de drummer, de Olivier Schutte: Je moetje voorstellen dat we iedere week met zes man maar frustrerend." Foto: Henk Bouwman Een muzikaal succesverhaal, daar had de geschiedenis van de Leidse band Deire veel van weg. Een demo die door twee muziek bladen tot Demo van de Maand werd verkozen, een debuut-cd die lovende kritieken oogstte en een contract met platengigant Warner dat zomaar in de schoot werd geworpen. Deire zat in de lift, Deire ging het maken. Maar dat viel tegen. De doorbraak bleef uit en 'de muzikale belofte van Leiden' verdween in de ano nimiteit. En nu is het mooi geweest. Na tien jaar tevergeefs wachten op succes gooien de zes bandleden de handdoek in de ring. Deire is niet meer. ten ook de optredens op zich wachten. En dat was niet be paald stimulerend, zegt Schutte. „Je moet dus voor stellen dat we iedere week met zes man bij elkaar kwa men om te repeteren voor op tredens die er niet waren. Dat werkt niet. Dat is alleen maar frustrerend. Zeker als je de hele tijd is voorgehouden dat je het druk krijgt." Indertijd was Schutte, die aan het conservatorium een oplei ding tot studiotechnicus volg de, net begonnen met het bouwen van zijn eigen studio op de zolder van de boerderij van zijn moeder. „Op een ge geven moment hadden we zoiets van: die bla, bla, bla, dat zal allemaal wel, laten we bij elkaar kwamen om te repeteren voor optredens die er niet waren. Dat werkt niet. Dat is aiHe week daarna met de bassist, enzovoort. Soms werkten we wel twee maanden aan een nummer." En het resultaat is er naar, vindt Schutte. Crea tiever, subtieler, speelser. Ook wat het instrumentarium be treft. Behalve drums, bas en gitaar zijn op dit album ook instrumenten als een tuba, klarinet, bugel en harmonium te horen. Enerzijds was het werken aan nieuw materiaal stimulerend, zegt Schutte. Anderzijds luid de het onmiskenbaar het be gin van het einde in. „Want we waren nooit meer met zijn zessen bij elkaar. Uiteindelijk zat dat het groepsgevoel wel in de weg." Toen Deire het af gelopen voorjaar voor het eerst sinds tijden weer een paar optredens gaf, verliepen die niet allemaal even vlekke loos. „En toen hadden een paar mensen meteen zoiets van: daar heb ik geen zin meer in. Dus hebben we de knoop doorgehakt: na deze plaat is het afgelopen." Maar waarom is het niet ge lukt? Waarom is de lang voor spelde doorbraak niet geko men? Schutte wijt het in de eerste plaats aan de Neder landse muziekmarkt. „We merkten het bij die eerste plaat meteen al: dit is geen hitparade-muziek. Dit is interessant voor een klein groepje liefhebbers. Als ik Warner was geweest, had ik ons ook niet bin nengehaald. Niet om- derland gewoon heel moeilijk te verkopen is. Hoeveel Ne derlandse bandjes zijn er nu die Engelstalige teksten zin gen, die 'luisterliedjes' met een rauw randje maken én die veel platen verkopen? Ja, Kre- zip en Ilse de Lange, maar daar houdt het dan ook echt mee op." Daarnaast valt ook de media wel het een en ander te ver wijten, vindt Schutte. „De ra dio, de muziekbladen, ze zijn vaak zo ontzettend laf. Er zijn maar een paar mensen die hun nek durven uit te steken. En als er dan een act komt boven borrelen, rent iedereen er massaal achteraan. Soms krijg ik ook wel eens het idee dat hoe dommer de muziek is, hoe meer luisteraars erop afkomen. Het moet ze alle maal in de schoot geworpen worden. Het mag vooral niet te moeilijk zijn allemaal." Deire mag dan ter ziele zijn, van de meeste muzikanten zullen we in de toekomst nog wel het een en ander horen. Vrijwel zonder uitzondering spelen ze weer in nieuwe bandjes. Zo ook Schutte, die zich naast enkele 'projectjes' op de Nederlandstalige band 'Kanis' heeft gefocust, waar mee hij binnenkort op het po dium hoopt te staan. „Ik heb gewoon weer zin om op te treden." Schutte niet van de gf dat zijn bandje, dat oj kNii jijde) aarsi Ion ;B :onf= red iraui IDe het Stedelijk Gymnafestl Leiden werd geboreit meer is. Bovendien, ifj"61 herinneringen, die blj*^ Vooral aan een paari^1 tredens. „Crossing B voorbeeld. Daar stonj1 in '99, net nadat we d men van de tweede p den afgerond. In het'J ater, een mooie plekt mooi geluid. Toen he het publiek helemaalher I pakt. Ja, dat was echtj En daarnaast laat DehJK cd's na. Waarvan hetfijk i album inmiddels eenfg k( zaamheid is, vertelt Sir ni lachend. „Van dat albfbaa destijds een paar duijvan geperst, waarvan er zi ka zend zijn verkocht. Oprist gegeven moment waiter mijn eigen exempla) en wilde ik er een paa platenmaatschappij lfc Bleek dat ze de compj voorraad hadden ven. Dat was goedkoper dj slaan. Dus als je 'Wint r~ Over' tegenkomt, m^^ Dat ding is inmiddels! lectors item." Rody van der Pols

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14