LEIDE 'Precario mag helemaal niet' De Stemming Uren wachten op de taxi naar school Universiteit Leiden herdenkt ontdekkers Lorentz en Zeeman R1 REGIO l STELLINO. Subsidie voor Turkse moslims in het geding MMRAUtfcN Vt VöoPJTANKJd VAM Pt MOLfl OUTLMÊ MötTEKl ttétiJct MUUR, MIKT Pe MoiriüATU*. Pechtold is uit op knieval Brigade M zaterdag 12 OKTOBER 2002 eper Carlo i verricht zijn kiste redding 4)0 rt nieuwe ïii edirecteur lei politiedistrict Hol- 6 v Iden heeft een nieuwe [an. Leidenaar Jan 1 01 is gisteren officieel ge- zec d als directeur en vangend korpschef. het overlijden van us is de plechtigheid 'asnouden. De 47-jarige 1111 werkte voor zijn nieu we onder andere als re- ir in Haarlem, plaats- l"1 nd korpschef en dis min Breda, directeur van C01 ;orps en adviseur van j v iterie van binnenland- daf De! ekr Nuon in conflict met gemeente Leiden pkjestrating «r. lirestraat ie Bonairestraat en 'an de Vondellaan ipnieuw bestraat. De orden tegelijkertijd iggebracht op 001- iijke aanleghoogte. De ikers gaan aanstaande op beide plekken aan ehalve de rijbaan wor- le parkeervakken en lerbestraat. Het werk tnairestraat in de Kooi :ken duren. In de duurt het nog een ïger. Het deel dat daar ;eknapt is het stuk ventweg van de Van lat en de Lage Mors- door Robbert Minkhorst leiden - Leiden mag helemaal geen belasting heffen op elektri citeitskabels en gasleidingen in de grond. De ruim 2,5 miljoen eu ro die de gemeente jaarlijks denkt te gaan verdienen, kan ze op haar buik schrijven, zegt Nuon. Het energiebedrijf plaatst Leiden daarmee meteen voor een groot probleem: de stad heeft de opbrengst hard nodig. De precario op leidingen die de gemeente wil gaan invoeren, maakt deel uit van een pijnlijk pakket aan bezuinigings- en be lastingmaatregelen om de Leid- se financiën gezond te krijgen. De gemeente moet de komende jaren een tekort van ruim 52 miljoen euro wegwerken, zo kondigt ze aan in de begroting voor volgend jaar. „Wat de gemeente Leiden wil, kan niet", zegt woordvoerder B. Sikking van Nuon. „Een ge meente mag ons niet ineens voor miljoen gaan belasten." De maatregel is in strijd met een overeenkomst tussen de ge meente en Nuon. Het energie bedrijf laat dat Leiden binnen kort ook weten, aldus Sikking. De gemeente is aandeelhouder van Nuon en de dochtermaat schappij die het energie- en gas net beheert. Daardoor bestaat er een aandeelhoudersovereen komst tussen de twee partijen. Daarin staat dat de aandeelhou der 'bestendig gedrag' moet ver tonen. Sikking: „Dat houdt in dat je niet zomaar tarieven moet gaan opleggen, zoals precario recht." De gemeente komt ook niet on der die afspraken uit, meldt de voorlichter. „Een overeenkomst is een overeenkomst. Deze loopt tot 2007. Er moeten heel zwaar wegende argumenten zijn om die op te zeggen of te wijzigen. Voor ons zijn die er niet." Mocht de 'theoretische situatie' ontstaan dat Leiden Nuon een belastingaanslag kan sturen, dan kan het bedrijf niet betalen, maakt Sikking duidelijk. De toe zichthouder DTE van de ener giemarkt grijpt op dat moment in. „Als Leiden ons een factuur stuurt, zijn dat voor ons kosten. Normaalgesproken hebben wij het recht die door te berekenen aan onze klanten." In dit geval zal de DTE dat verbieden, waar na een patstelling ontstaat. „De tarieven zijn bepaald voor een heel netwerkgebied en dat is groter dan de gemeente Leiden. Dan zouden klanten in Noord- Holland en Gelderland moeten meebetalen aan de precariohef- fing die Leiden ons oplegt." De gemeente betwist de uitspra ken van Nuon, zegt woordvoer der F. Delemarre. Hij laat weten dat juristen de aandeelhouders overeenkomst en de verwachte opstelling van de DTE al tegen het licht hebben gehouden. De afloop van het conflict, al dan niet voor de rechter, ziet Leiden met vertrouwen tegemoet. „Er zijn geen juridische belemme ringen om precario te gaan hef fen op de kabels in de grond", luidt het eenvoudige commen taar. Waarom de gemeente meent dat 'er geen juridische belemmeringen zijn', weet Dele marre niet. Anne van Beek uit Oegstgeest, een van de kinderen die taxibedrijf Koenes begin september in de kou liet staan. Foto: Henk Bouwman (advertentie) extreem-rechts h 1 recht op een gen podium (advertentie) MQOE EENS EEN DUINRELL HERFSTDAG! Kom op de valreep van het seizoen voor een spectaculair dagje uit naar attractiepark Duinrell. Geniet van de span nende attracties vol actie en avontuur. Een bezoek aan het tropische Tikibad, met nu meer dan één kilometer glijbaan, mag zeker niet ontbreken. Een dagje Duinrell is genieten voor jong en oud. Duinrell 1 2242 JP Wassenaar Tel (070) 51 55 258 www.duinrell.nl DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP door Janneke Dijke oegstgeest/leiden - Laura van Beek uit Oegstgeest zou er niet mee zitten als ze langdurig op een schoolplein moest wachten. Die zou bij wijze van spreken genieten van het extra uurtje buiten spelen. Maar voor haar zusje Anne ligt dat heel anders. De 9-jarige Anne is een kind met een ontwikkelingsachterstand, dat heel slecht tegen verande ringen kan. Vader René en moeder Trudy zijn er daarom weken later nog ontzettend boos over. Begin september liet taxibedrijf Koe nes hun dochter Anne een week lang in de kou staan, 's Och tends werd ze zo laat opgehaald dat ze veel te laat op school kwam. En 's middags moest ze telkens een uur wachten op het schoolplein van De Wissel aan het Bizetpad in Leiden, een school voor speciaal onderwijs (het vroegere lom en mik). Mis schien dat ze nog wel langer had moeten dralen op het plein, als haar ouders haar niet zelf waren gaan halen. Anne van Beek was niet het eni ge slachtoffer. Gemeentes en scholen in de hele regio klagen over de vertragingen bij Koenes aan het begin van elk schoolsei- zoen. Leiderdorp heeft daarom kort geleden het contract met Koenes opgezegd. Voorschoten geeft Koenes nog een paar we ken respijt. En Oegstgeest heeft een lijst afspraken laten onder tekenen en is in één wijk op een andere vervoerder overgestapt. Na een week ging het goed met Anne's vervoer. Maar het ver trouwen in taxidirecteur Jan Koenes zijn de ouders kwijt. „De chauffeurs zijn perfecte lui, aan hen mankeert niks", benadrukt vader René. „Het gaat om het mismanagement van de direc tie." Dat directeur Koenes de problemen 'opstartproblemen van een nieuw schooljaar' noemt, is volgens de familie Van Beek onzin. „Die schema's kan hij een maand van tevoren al maken, want wij moeten ons kind ruim op tijd opgeven." De ellende begon eigenlijk al vóór de eerste schoolweek. De gemeente Oegstgeest stuurde de ouders een brief, met daarin de nieuwe omgangsregels voor dit seizoen: op tijd klaarstaan, kin deren in de riem, zorgen dat ze hebben gegeten. De brief bevat te daarnaast de mededeling dat taxibedrijf Koenes nog zou bel len. ,A1 wat ik hoorde, geen Koenes", zegt Trudy van Beek. „Maar ik zocht er niets achter. Anne had twee jaar lang dezelf de chauffeur. Ik ging ervan uit dat onze chauffeur Jos maandag gewoon weer om tien voor acht voor de deur zou staan." Dat gebeurde niet. Om half ne gen besloot Trudy de taxicentra le te bellen, want Anne moest om 9 uur op school zijn. Toen het maar niet opschoot besloot ze haar dochter zelf te brengen. „Godzijdank had ik tegen mijn werkgever gezegd dat ik wat la ter zou komen, want ik was toch al van plan achter het busje aan te rijden. Anne zou naar een nieuwe klas gaan, met nieuwe kinderen en een nieuwe juf. Ze wordt heel onrustig van veran deringen. Daarom wilde ik haar wel met het busje laten gaan, want dat is ze gewend, maar ik wilde er ook bij zijn als ze op school aankwam." Omdat het taxibusje maar niet kwam, is Trudy zelf gaan rijden. „Geluk kig was Anne op tijd. Andere kinderen kwamen pas om elf uur. Sommige ouders moesten zelfs een snipperdag nemen." 's Middags om vier uur was An ne nog niet thuis. Haar moeder haalde haar op en nam twee klasgenootjes mee, die ook stonden te wachten op het plein. En zo ging het de hele week door. Vooral de ontdek king dat directeur Koenes zijn chauffeurs ritten laat combine ren, maakt ze kwaad. Dit bete kent dat één bus voor schooltijd twee keer een groepje kinderen thuis moet ophalen en op school moet afzetten. „Eén van de twee komt natuurlijk niet op tijd", aldus de familie Van Beek. „En als dat wel zo is, moeten de eerste kinderen ontzettend lang wachten voor de school begint." Het echtpaar zegt de oplossen van het probleem aan hun ver trouwde chauffeur te danken, die na een week met zijn vuist op tafel sloeg. „Toen ik Anne vertelde dat Jos weer zou ko men, slaakte ze een zucht van verlichting." Niet dat de andere chauffeurs niet goed zijn, haas ten ze zich te zeggen. „Het ligt aan het management, dat de chauffeurs allemaal een andere route heeft gegeven en ze dub bel laat rijden. Onze chauffeur vertikt dat nu. Groot gelijk, an ders krijg je alleen maar stress", vindt René van Beek. door Silvan Schoonhoven leioen - De Turks Islamitische Culturele Vereniging (TICV) dreigt subsidie kwijt te raken, omdat zij de begroting op de verkeerde plek heeft afgeleverd. De subsidieverantwoording is in een brievenbus bij een stads kantoor gestopt in de plaats van opgestuurd naar een postbus nummer. Maar zonder verant woording over de activiteiten en uitgaven in het jaar 2000 ver strekt de gemeente geen subsi die. Adviseur G. Ceng van de TICV hield de commissie beroep- en bezwaarschriften gisteren voor dat de papieren wel zijn ver stuurd, maar helaas niet zijn aangekomen. Ze zijn in een brievenbus van een kantoor pand van de gemeente aan het Schuttersveld gedeponeerd, omdat daar ook een afdeling van de gemeente huist. Cent; verwachtte dat alles dan wel op de juiste plek terecht zou ko men. De gemeente zegt de documen ten, inclusief de originele bon netjes, nooit te hebben ontvan gen. Ceng geeft toe dat hij 'stom is geweest', maar dat hij de be groting 'tot de laatste cent' kan verantwoorden. Volgens hem heeft de gemeente uitnodigin gen om de problemen uit te praten, genegeerd. „De TICV zet zich in Leiden en omstreken in voor de integratie en dialoog met andere religies, vooral na 11 september zegt Ceng. „Laatst hebben we burge meester Lemstra uitgenodigd om de moskee te bezoeken en binnenkort komt de gemeente raad van Zoeterwoude kijken. Al dat soort activiteiten moeten straks op een laag pitje. Dan hebben we een groot pro bleem." De TICV ontvangt jaarlijks een subsidiebedrag van drieduizend euro. De vereniging huist in het zelfde gebouw als de Turkse moskee aan de Curagaostraat, maar staat daar organisatorisch los van. Het functioneren van de Turkse moskee komt door het mogelij ke verlies van subsidie niet in gevaar. Het salaris van de imam wordt betaald door de Islamiti sche Stichting Nederland, de vertegenwoordiging van het Turkse ministerie van gods dienstzaken in Ankara. ee< èP tbundels van D66' er Ier Pechtold behoren tot -eiste van het Leidse Btuur. Welke balsem hij t en welke oefeningen (ouder van sport en cul- ^rnaal doet, is niet be- laar de zalfjes en de fy- ■spanningen helpen in Wl goed. Want Pechtold één van de weinigen itadhuis geen greintje ir van 'politiek correcte zoals hij zelf zegt. iten wel wondermidde- ie in een ommezien ommekeer hebben ge- Pechtold die Pim na diens roemruchte in de Volkskrant, als .eidse politicus uitmaak- [racist', is genezen. Ook Rob de Rooij kan Pecht- meer zo'n aanval van bezorgen als hij weer it over vermeende tie in de asielzoekersflat ijnsburgerweg. Ook Ingen, zo weet Pechtold ten voor hoer spelen en it zo laakbaar als in au- gevallen. Pechtolds correcte wind, zeg rust: storm, zal nimmer isteken. dan ook de rust zelve Ie ophef over de neo- ihe band Brigade M, ichte sleutelfiguren van i-rechts in haar gelede al ruim een jaar oefen- 'lijkt te huren in het ge le Muziekhuis aan Istegracht. Jt deel van de gemeen- met Groenlinks voorop, jwt moord en brand en hoge toon dat Pechtold di>ck voor volk en vader- issierende muzikanten istel, bas, gitaren en al lelstegracht op trapt. 1 gruwt echter van der- 'avlov-reacties op elke nd van groeperingen uiterst rechts in het po- pectrum ophouden, 'r linksom is evengoed t. weet hij als geen an- n rappers van het slag -nmit mnxjRi'jK. Möu.mjewfct.'- Eminem, dat veel lelijks over vrouwen en homo's roept en daarmee alle hitlijsten aan voert, ongemoeid laten en Bri gade M aanpakken, luidt zijn retorische vraag. En kunnen al die metalbandjes die in het Mu ziekhuis op hun takkenherrie oefenen, dan soms wel allemaal door de beugel? Moet hij soms eerst alle demo's beluisteren en in de raadscommissie cultuur bespreken alvorens huurcon tracten met het Muziekhuis kunnen worden afgesloten? In plaats dat hij zich door kramp laat leiden, laat Pechtold liever zijn verstand en de feiten spreken. Daarom wil hij op on derzoek uit. Zo wil hij een on derhoud met de bandleden. Wat spelen de heren van Briga de M zoal en menen ze ook wat ze zingen of persifleren ze al leen maar? Pechtolds aanpak leidt tot digi tale bewieroking in het neo-na- zistische kamp. Op enkele bruingerande websites kan de D66'er niet meer stuk. Pechtold wordt daar van kruin tot teen ingelijfd. Het wachten is nu op Brigade M's lofzang op de tofste stads bestuurder uit de wijde regio. Voor de repetities van dit num mer, op het wijsje van The Ket chup Song, Pechtolds favoriete liedje, kunnen Tim Mudde en de zijnen voorlopig nog terecht in het Muziekhuis. Maar er hoeft maar één flard uit de ge- luiddichte oefenruimte te ont snappen en Pechtold grijpt kei hard in. Wegens plagiaat en nergens anders om. Heilig Hij is nog net niet heilig ver klaard. Maar vriend en vijand zijn het er kennelijk wel over eens dat wethouder Rogier van der Sande met zijn laatste be groting een verdomd knap stukje werk heeft geleverd. Hij snoert de broekriem aan tot de patiënt bijna geen adem meer kan halen. De WD'er hakt bomen om tot de vogels geen plekje meer heb ben om te nestelen, en spech ten uit pure wanhoop hun sna vels stukkloppen op lantaarn palen. 'Laat duizend bloemen bloeien' vindt hij maar romantische on zin. Laat duizend bomen val len, dat is het devies van Rogier. En dat vinden raadsleden van zowel de collegepartijen als de oppositie maar wat moedig van de wethouder financiën. Die daadkracht! Niet weglopen voor de problemen, maar nu aan pakken! „We moeten diep snijden", zei Rogier. En dat doet de WD'er dus. Maar hij kijkt wel uit dat hij daarbij zichzelf niet in de vingers snijdt. Als de wethouder bezuinigt, dan doet hij dat vooral met het geld van ande ren. Hij haalt niet zijn eigen broekriem aan, maar sjort die van zijn stadsgenoten nog een paar gaatjes strakker. De Leidenaars, die na de invoe ring van de euro hun geld toch al sneller uit hun portemonnee zagen verdwijnen, mogen het tekort van de gemeente aanvul len. Ze gaan meer onroerende zaakbelasting betalen. Ze moe ten meer euro's in de gleuf van de parkeermeter stoppen. Via een omweg zullen ze straks ook wel moeten betalen voor de heffingen die Van der Sande aan Nuon wil opleggen. En de instellingen waarvan de subsi dies bevroren worden, gaan vast en zeker ook met hogere tarieven hun kas kloppend ma ken. Voor de hand liggende bezuini gingen voerde Van der Sande niet door. Zo piekerde hij er niet over een streep te zetten door zoiets onnozels als de ko mende burgemeestersverkie zingen. Voor de somma van 221.500 euro zorgt de gemeente ervoor, dat Leiden straks de nieuwe voorzitter van de ge meenteraad kan kiezen. Een man of vrouw die nauwelijks iets te zeggen heeft. Maar de wethouder werd zowat de hemel in geprezen. „Een he le prestatie", zei fractieleider Dirk van den Bosch van Groen links over al die bezuinigings drift. Al vroeg Dirk zich nog wef wat benauwd af, of 'de minima' er niet de dupe van zouden worden. Maar dat hoort nu eenmaal zo, in zijn partij. Tekst: Wim Koevoet en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink door Wilfred Simons leiden - Het was eigenlijk een experiment van niks. In de zo mer van 1896 deed de jonge na tuurkundige Pieter Zeeman (1865-1943) in zijn laboratorium van de Universiteit Leiden een proefje met asbest en keuken zout, dat hij verbrandde in een natriumvlam. Het felle licht dat daardoor ontstond, reflecteerde hij met een sterke magneet, waarna hij het licht door een rooster liet lopen (een glaasje met ragfijne fijntjes, waarmee licht in kleuren gescheiden kan worden). Tot zijn verrassing ontdekte hij dat de lichtlijnen breder werden. Hoe kon dit? Lag het aan de vlam? Aan de lichtin tensiteit? Wat gebeurde er ei genlijk in de proefopstelling? Zeeman wist het nigt, maar na een paar dagen belde zijn colle ga, de theoretische natuurkun dige Hendrik Lorentz (1853- 1928) eens bij hem aan. De Leidse hoogleraar had een ver klaring voor het 'Zeemaneffect'. De proef maakt elektrisch gela den natriumatomen vrij, die in een bepaalde frequentie trillen. Door de invloed van de magneet wordt die beweging opgesplitst in twee iets van elkaar verschil lende trillingen. Na passage door het rooster geven deze ver schillend trillende atomen ieder een eigen, net iets van elkaar verschillende kleur. Deze zoge noemde spectraallijnen 'verbre den' zich dus niet, zoals Zee man dacht, maar worden verder gesplitst. De proef van Zeeman en de ver klaring die Lorentz eraan gaf, waren zes jaar later goed voor de derde Nobelprijs. Tijdens het symposium 'Zeeman, Lorentz and the electron', gisteren in de Leidse Gorlaeus Laboratoria, herdacht een keur aan nationale en internationale natuurkundi gen de toekenning van de No belprijs aan het duo. Zeeman en Lorentz slaagden er ook in vast te stellen dat de deeltjes die zij hadden gevon den, een negatieve elektrische lading (e) hadden en een massa (m). Op grond daarvan noem den zij de deeltjes 'ionen', naar analogie van al eerder gevonden ionen in het licht Als theoreticus was Lorentz al lang beroemd in de natuurkun dige wereld van zijn tijd. Het Nobelprijs Comité wilde echter een kandidaat die 'de mensheid tot voordeel had gestrekt' en daarvoor was Lorentz' werk te abstract. Samen met Zeeman vond het Comité de uitreiking voor Lorentz wel acceptabel. door Wim Koevoet leiden - Juridische mogelijkhe den om de extreem-rechtse band Brigade M de oefenruimte van het gesubsidieerde Muziek huis aan de Middelstegracht uit te krijgen, zijn er niet. Toch denkt D66-wethouder Alexan der Pechtold dat hij het bandlei der Tim Mudde en de zijnen moeilijk kan maken. Pechtold is uit op 'een knieval' van Brigade M, zegt hij. Hij is van plan huis regels op te stellen waaraan ie dere gebruiker van het Muziek huis zich moet houden. Pechtold bestrijdt dat dat een papieren tijger is. „Als de heren inderdaad racistische muziek maken, dan kan die band alleen met gezichtsverlies het contract ondertekenen. Ze kunnen zich alleen maar aan de regels hou den door hun eigen gedachte goed te verloochenen en als er iets slecht valt bij hun geestver wanten, dan is dat het wel." De wethouder zegt weinig ver trouwen te hebben in de goede afloop van juridisch wapenge kletter. „Ik prefereer pais en vree, al hebben de schijnwer pers die nu - en bij de onderte kening van het nieuwe con tract - op Brigade M zijn gericht, wellicht als effect dat de band eieren voor zijn geld kiest Dat de gemeente en het Mu ziekhuis langs juridische wegen weinig kunnen uitrichten tegen Brigade M, wordt tegengespro ken door Gerrit de Wit en Eric Krebbers van de Stichting Fabel van de Illegaal, de Leidse orga nisatie die racisme en discrimi natie bestrijdt en zich inzet voor uitgeprocedeerde asielzoekers. Weliswaar, beweren zij, speelt Brigade M niet op één der podia in het Muziekhuis en is de band louter actief in een afgesloten en geluidsdichte cabine van waar uit geen racistische boodschap pen kunnen worden verspreid, maar in het bestaande huisreg lement is te lezen dat discrimi natie in heel ^Ft Muziekhuis niet mag. „Ongeacht of je nu op de wc zit, in de kelder of in een oefenruimte. Echt. dat regle ment biedt een juridisch aan knopingspunt." J. Andree. \-oorzitter van de stichting die het Muziekhuis ex ploiteert: „Dat geldt alleen als je zou kunnen vaststellen dót Bri gade M foute liedjes speelt. En dat is nu net het probleem, dat is onmogelijk." Op de vraag of hij nog een manier weet om Bri gade M aan te pakken, zegt hij: „In alle eerlijkheid en met spijt moet ik vaststellen: geen idee. Bassist en bandleider Tim Mud de van Brigade M weigert com mentaar. „Ik praat niet met hoernalisten. Tenzij ik zelf het interview mag opnemen. Met beeld en geluid. Of zó. of niet. Niet? Déóéóg!"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13