EU financierde Milosevic door dumpen kernafval BUITENLAND Alleen donkere stegen zijn nog veilig Een dodelijke reeks 'C Aantal kankergevallen in Oost-Servië explosief toegenomen Wladimiroff uit functie gezet in Milosevic-zaak Speelgoedfabrikanten spelen in op aanval Irak Onwennige leiders Onderzoek: Ontploffing tanker is terreuraanslag Moslimspartijen op voorsprong in Pakistan Spanning op werkvloer door uitstel pensioen Regeringsleider Kashmir treedt af af leider e sekte =t voormalig leider jise sekte Aum ,vandaag ter dood wegens moord, bij de gifgasaanval in Tokio in 1995. Seiichi Endo had al :nuwgas sarin te laakt dat is gebruikt op 20 maart ielen twaalf doden luizenden Japan- Endo was ooit ijk kopstuk van :h inmiddels Aleph lagers beschul- ook van betrokken- ifgas-aanval in acht jaar geleden. ;zeven doden. bij aanslag sjenië ior een zware ex- politiebureau in republiek Tsjetsje- •ren zeker dertien ;ekomen. Elf ande- lakten zwaar ge- le lUtoriteiten gaan uit Imaanslag op het vier >n tellende gebouw "ijstad Grozny. De llzouden leden van "^moslimgroepering ïabieten zijn. In de "e fenkelijkheid streven- neejk in de Kaukasus leger al ja- sen^jgtsjeense opstan- cern m 41 r protesten 'zi^havez "honderdduizenden jben gisteren in Ve- de links-nationa- jering van president bitez gedemonstreerd irkiezingen geëist. Ie media kwam het ;tad van Caracas tot ;e confrontaties instanders en aan- [|tn de regering. Zeker raakten daarbij ge- •monstranten be- iavez (48) van iruik, een autoritair- he regeerstijl en een '"^(nomische politiek. 's Ihij bekritiseerd voor smj banden met landen eröfak en Libië. ":;'ge crisis Jb Angola' dreigt een ernstige msle crisis in Angola en se jrte termijn geen %e voedselhulp op ^dreigen honderd- ^mensen te verhon- °Pfieeft de hulporgani- n zonder Grenzen ^Jren gezegd. De Ver tes waarschuwden ook al voor een hu- B&amp in Angola. Vol- zijn naar schatting mensen in Angola ubjvan voedselhulp, en b^ernationale ge- 3'j|) nog maar een kwart Nodigde fondsen bij tacht. aardbeving tapua ;en krachtige aardbe- de Indonesi- Papua getroffen, [tram lag ten zuiden jl Manokwari in het .en van het voormali- 3a. Er zijn zeker drie billen, onder wie twee meer dan honderd i vernield of bescha- j de politie vrijdag, mensen raakten ge ms de Amerikaanse [Survey en het obser- i Straatsburg ging i beving met een 17,4 op de schaal van F dreigen met 'S al-Jazeera oliestaat- n de Arabische tv- Jazeera gisteren ge- 7 een boycot als de ering niet wordt ge- %t is in regeringskrin- >ai vernomen. De jouden vooral verbol- lyer een discussiepro- ■l aarin Arabische lei- :n uitgemaakt voor bastaards. De minis- 1 te hopen dat al-Ja- neer beleefde toon tn. Zo niet, dan wor- ven opgeroepen geen les meer te plaatsen jregeringsfunctiona- niet langer hun öng meer te verlenen. Bo miljoen tmezen bevolking van Viet- gisteren de grens van 1 overschreden. Dit centraal bureau voor 'anhet Aziatische aag. Het aantal Viet- itijgt al meer dan een n lang jaarlijks met !n of meer. Volgens ïllingen wordt in ens van 100 miljoen overschreden. VRIJDAG 11 OKTOBER 2002 door onze correspondent Cees van Zweeden bor - Landen van de Europese Unie voeren al meer dan 13 jaar op illegale wijze kernafval uit naar Servië. Dat zeggen twee Ser vische wetenschappers, die ach ter de illegale transporten zijn gekomen. Voor Slobodan Milose vic, wiens regime in oktober 2000 ten einde kwam, was de handel in kernafval een belangrij ke geldbron. Het afval wordt deels opgesla gen in kolenmijnen en voor een ander deel verwerkt in de koper mijn te Bor in Oost-Servië. In de streek rond Bor, de "Vallei des Doods', is het aantal kankerge vallen explosief toegenomen. In de stad zelf zou de gemiddelde leeftijd niet hoger zijn dan 48 jaar. De kernfysicus dr. Nada Ajdacic, directrice bij het nucleair insti tuut Vinca te Belgrado, ontdekte in 1989 een sterk verhoogde ra dioactiviteit in de lucht. Op 21 augustus van dat jaar mat zij in Belgrado een straling die 3.400 keer hoger was dan normaal. Toen zij de regering daarop at tendeerde, werd ze ontslagen. Drie keer werd een aanslag op haar leven gedaan. Volgens Ajdacic gaan de trans porten nog steeds door, een le zing die wordt bevestigd door een voormalig directeur van de kopermijn. Bozidor Bogdanovic washington/dpa - Amerikaanse speelgoedfabrikanten die met kerst goede zaken willen doen, proberen handig in te spelen op de oorlog tegen Irak die president George W. Bush graag wil be ginnen. Zo wordt er een poppenhuis aangeboden, zonder Barbiepop, maar wel met een tot de tanden gewapende Amerikaanse sol daat. De Forward Command Post (Vooruitgeschoven Comman dopost) is compleet met kogelgaten en kost 45 dollar. De Stars and Stripes, een fier wapperende Amerikaanse vlag, ontbreekt niet bij het nieuwe speelgoed, dat in de reclame wordt aangepre zen als „compleet uitgeruste oorlogszone". Speelgoedfabrikant Protect and Serve Toys biedt een hoofd van Osama bin Laden aan. Volgens de reclameboodschap kunnen 'enthousiaste' kinderen daarmee al vast 'oefenen hoe het wordt als wij hem eindelijk te pakken krijgen'. Fisher-Price biedt voor 3-jarige kinderen een spel aan waarmee geoefend kan worden hoe Amerikaanse helden worden gered als zij in een benarde situatie terecht komen (32 dollar). Experts inzake de speelgoedmarkt voorspellen met kerst 'boom ing business' met het namaak-oorlogstuig. Stephen Cole, een hoogleraar geschiedenis uit San Francisco, heeft kritiek op de trend: „Hoe zouden Amerikanen zich voelen als een Afghaans kind zou spelen met een ineenstortend World Trade Center?" Berlijn - Bondskanselier Schroder (rechts) en premier Balkenende kre gen gisteren de gelegenheid elkaar beter te leren kennen tijdens hun ontmoeting in Berlijn. De Duitsers in het gevolg van Schroder waren nieuwsgierig en nog onwennig, na zoveel jaren zaken te hebben ge daan met Wim Kok. Zo wist een medewerker van het Kanzleramt niet zeker hoe je de naam van de nieuwe Nederlandse premier nou precies uitspreekt. „Komt de klemtoon op de a of op de e?" vroeg hij aan journalisten. Wel werden Nederland en Duitsland het eens over de overname van het commando van de internationale vredesmacht ISAF in Afghanistan. Den Haag en Berlijn trekken in Afghanistan op in een gezamenlijk legercorps. „De parlementen moeten zich er nog over uitpreken", aldus Schroder. „Maar ik heb goede moed dat we dit sa men gaan doen". Een definitief besluit over het ISAF-commando zal, volgens Schroder, vallen voor de NAVO-top in Praag eind november. Foto: DPA/Tim Brakemeier door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Op grond van twee nieuwe ontdekkingen zijn Fran se, Amerikaanse en Jemeniti- sche onderzoekers vannacht unaniem tot de conclusie geko men dat de explosie aan boord van de Franse mammoettanker Limburg het gevolg is geweest van een terroristische aanslag. Het Franse ministerie van bui tenlandse zaken, dat tot dusver terughoudend is geweest in zijn commentaar, liet er bij monde van woordvoerder Francois Ri- vasseau geen enkel misverstand meer over bestaan. Een anonie me zegsman van het Pentagon in Washington verklaarde zelfs zeker te zijn dat de aanslag is ge pleegd door leden van Bin La- dens al-Qaeda. Op last van minister De Villepin is besloten dat de beveiliging van Franse staatsburgers in het buitenland wordt opgevoerd. Aan alle diplomatieke en consu laire posten in gebieden met een verhoogd risico zijn op drachten daartoe verstrekt. De marine en reders overleggen op dit moment op welke wijze Franse koopvaardijschepen be ter beschermd kunnen worden in risicogebieden, aldus een vannacht uitgegeven communi qué van het ministerie. De conclusie dat het wel dege lijk om een aanslag is gegaan, is gestoeld op twee nieuwe bevin dingen. De metalen platen die als gevolg van de explosie zijn gescheurd, zijn alle naar binnen gericht, hetgeen erop duidt dat de explosie buiten het schip heeft plaatsgehad. En voorts zijn op het dek wrakstukken gevon den die daar niet thuishoren. Volgens de Franse veiligheids agent Jean-Francois Perrouty gaat het daarbij om plastic en glasvezelresten. werd ontslagen, toen hij er in 1997 achter kwam dat op de mijn een concentraat met kern afval werd verwerkt. Ook hij is bedreigd. Het kernafval wordt over de Do- nau en vanuit Montenegro naar Servië vervoerd. Een deel ervan gaat als bestanddeel van een ko perconcentraat naar Bor, waar het wordt verwerkt. Een ander deel wordt opgeslagen in niet meer gebruikte kopermijnen. Bij een explosie in een van die mij nen, in Alexinac, kwamen 90 werknemers om het leven. Op hun kleding werd radioactiviteit aangetroffen. De mijn in Bor, RTB, zegt het concentraat nodig te hebben om kopererts op te werken. Dat erts bevat slechts 0,3 procent koper. Maar volgens Bogdano vic is dat een vals argument. In de mijn ligt ook veel hoogwaar diger erts, dat 3 procent koper bevat. De mijndirectie weigert dat echter te delven, omdat dan geen importen van het concen traat meer nodig zouden zijn. Servië zou 1.500 euro hebben ontvangen per kilo. Een kern centrale in West-Europa produ ceert jaarlijks 100.000 kilo afval. In Frankrijk staan 56 van die centrales, in Duitsland 48. Op merkelijk is, dat de exporten tij dens de sancties tegen het regi me van Milosevic gewoon door gingen. Hij zou het geld hebben gebruikt om onder meer zijn oorlogen te financieren. den haag/gpd - De Nederlandse advocaat Michail Wladimiroff is geen "Vriend van het Hof' meer in het Milosevic-proces. De rechters van het Joegoslavië-tri- bunaal hebben hem gisteren uit die functie ontheven omdat ze het vertrouwen in hem verloren hebben. Zij vinden dat hij van wege uitspraken in een inter view in deze krant over de schuld van Milosevic niet langer onpartijdig is. „Wladimiroff heeft zich te voor ingenomen getoond ten opzich te van de verdachte. Wij betwij felen daarom dat hij zijn taken nog onpartijdig kan verrichten", aldus rechter Richard May. In een schriftelijke reactie zegt Wladimiroff zijn ontslag te be treuren en benadrukt hij dat het nooit zijn bedoeling is geweest commentaar te leveren dat de rechtsgang zou kunnen beïn vloeden. De "Vrienden van het Hof zijn vorig jaar aangesteld door het Joegoslavië-tribunaal om ervoor te zorgen dat Milosevic, die zijn eigen verdediging voert, een eerlijk proces krijgt. Naast Wla dimiroff zijn de Brit Steven Kay en de Servische advocaat Bra- nislav Tapuskovic in deze func tie werkzaam. Wladimiroff zei enkele weken geleden in een interview met deze krant dat op grond van het bewijsmateriaal dat is gepresen teerd tijdens het Kosovo-deel van het Milosevic-proces, de voormalig president van Joego slavië zeker veroordeeld zou worden. In een artikel in een Bulgaarse krant deed hij soort gelijke uitspraken. Zodra Milosevic de uitlatingen van Wladimiroff onder ogen kreeg, verweet hij hem 'obstruc tie van de rechtsgang' en eiste hij zijn vertrek. Milosevic noem de het 'hoogst ongepast' voor Wladimiroff om mee te doen aan een 'tegen mij gerichte me diacampagne'. Het tribunaal zal naast Kay en Tapuskovic waarschijnlijk niet een derde 'vriend' van het Milo sevic-proces benoemen. washington/ap - „Dit is ge- stoord. Het is te dicht bij huis", zegt de 19-jarige Michelle Rhoa- des, die aan het tanken is bij een benzinestation in Woodbridge in de staat Virginia, op ongeveer een kwartier van de plaats waar de sluipmoordenaar van Was hington woensdag zijn negende slachtoffer maakte (zie over zicht). Rhoades verwoordt de gevoelens van veel inwoners van Washington en zijn voorsteden. Hun vertrouwde omgeving is opeens een frontlinie geworden. Ieder moment kan het raak zijn. Zoiets eenvoudigs als naar de supermarkt gaan is voor sommi gen een uiting van moed gewor den. Als God vindt dat jouw tijd gekomen is, dan is dat zo", zegt Donald Payne op de par keerplaats van een supermarkt. „Je moet doorgaan." Caissière Bebi Tasawar, moeder van drie kinderen, is minder on verschrokken. De sluipschutter heeft op vijftien kilometer af stand toegeslagen en Tasawar durfde nauwelijks nog naar haar werk te gaan. „Het is eng. Zodra je de deur uit gaat weet je niet wat er gaat gebeuren. Misschien heeft hij ons op dit moment wel in het vizier." De sluipschutter heeft al drie keer toegeslagen bij een benzi nestation. Terwijl de tank van zijn auto langzaam gevuld raakt, loopt Jerry Hughes daarom on ophoudelijk heen en weer. „Ik denk dat hij alleen op doelwit ten schiet die niet bewegen. Ik blijf bewegen tot ik hier klaar ben." Hughes heeft goed geluisterd naar de oud-sluipschutters die overal opduiken om advies te geven. Zorg dat je een moeilijk doelwit bent, zegt bijvoorbeeld Don Bassett, die FBI-agenten schietles heeft gegeven. Les twee: let erop van hoe ver je zichtbaar bent. Een beetje sluip schutter kan van 500 meter af stand toeslaan. Majoor b.d. John Piaster, auteur van het boek The Ultimate Sniper, heeft nog een advies. Donkere achterafstraat- jes zijn nu het veiligst, zegt Pias ter. De politie lijkt ondertussen wei nig tot geen vooruitgang te boe ken in het onderzoek. In dit soort gevallen is het meestal af wachten tot de moordenaar een vergissing maakt, zeggen veel deskundigen. Zo werd David Berkowitz opgepakt, de 'Son of Sam' die in de jaren zeventig New York meer dan een jaar lang in de greep van de angst hield en zes mensen om het le ven bracht. Berkowitz stond ver keerd geparkeerd. Een bon van 25 dollar leidde tot zijn arresta tie. Als seriemoordenaars fouten maken, is dat vaak het gevolg van overmoed, zegt criminoloog Mike Rustigan uit San Francis co. Neem de Unabomber, die tussen 1978 en 1995 een serie bombrieven verstuurde en zo drie mensen om het leven bracht en 23 verwondde. „De Unabomber had tot in het be jaardenhuis bombrieven kun- Op de plek waar de 53-jarige man woensdagavond tijdens het tanken werd doodgeschoten, zoeken agenten naar bewijsmateriaal. Foto: AP/Ron Edmonds nen blijven sturen. Zijn grote vergissing was dat hij wilde dat zijn manifest werd gepubli ceerd", zegt Rustigan. In 1996 eiste de Unabomber dat enkele grote kranten een 35.000 woor den tellend manifest over de ge varen van de industriële samen leving publiceerden. Enkele kranten deden dat en zo her kende David Taczynski de schrijfstijl van zijn broer Ted. David belde de politie en Ted werd opgepakt. De Unabomber zit een levenslange gevangenis straf uit. De boodschap die de sluip schutter van Washington ach terliet op de plaats vanwaar hij zijn tot nog toe laatste slachtof fer vermoordde, wijst erop dat hij (of zij) inderdaad overmoe dig begint te worden - of in elk geval over een groot zelfvertrou wen beschikt. „Beste politie agent, ik ben God", schreef de schutter op de tarotkaart van de dood. Hoe onheilspellend die boodschap ook is, veel Amerika nen vinden het op een vreemde manier geruststellend. Het duidt erop dat de moordenaar geen terrorist is die de hoofdstad van de Verenigde Staten uit balans wil brengen, maar een 'eenzame gek', zoals verkoper Greg Benas uit Maryland het uitdrukt. „Zo dra we hem vangen, is het ge beurd." Nog steeds is er geen spoor gevonden van de sluipmoordenaar die woensdagavond in de Amerikaanse staat Virginia zijn negende slacht offer maakte. Een overzicht van een dodelijke reeks. 2 okt. 17.20 uur: De ramen van een kunstnijverheidswinkel in Montgomery County, Maryland worden beschoten. Niemand raakt gewond. 2 okt. 18.04 uur: Op een parkeerterrein bij een supermarkt in Whe- aton, Maryland wordt de 55-jarige James D. Martin doodgeschoten. 3 okt. 7.41 uur: De 39-jarige James L. Buchanan wordt doodge schoten terwijl hij het gras maait bij een autodealer in Montgomery County, Maryland. 3 okt. 8.12 uur: Taxichauffeur Prem Kumar Walekar (54) wordt door een schot van een sluipschutter gedood bij een tankstation in Rockville, Maryland. 3 okt. 8.37 uur: Voor een postkantoor in Silver Spring, Maryland, wordt de 34-jarige Sarah Ramos doodgeschoten. 3 okt. 9.58 uur Lori Ann Lewis-Rivera (25) wordt dodelijk geraakt terwijl zij haar auto stofzuigt bij een tankstation in Kensington, Ma ryland. 3 okt. 21.15 uur: De 72-jarige Pascal Chariot wordt doodgeschoten op een straat in Washington D.C. 4 okt. 14.30 uur: Een 43-jarige vrouw wordt neergeschoten op een parkeerterrein in Fredericksburg, Virginia. Zij overleeft de aanslag. 7 okt. 8.09 uur: Een 13-jarige jongen raakt gewond als hij bescho ten wordt op het plein voor zijn school in Bowie, Maryland. Hij ligt nog in het ziekenhuis en verkeert in kritieke toestand. 9 okt. 20.15 uur: Dean Harold Meyers (53) wordt doodgeschoten bij een tankstation in Manassas, Virginia. door onze correspondent Ha ra ld Doornbos Islamabad - Een coalitie van ra dicale islamitische partijen gaat voorlopig aan kop na het tellen van ongeveer twintig procent van de stemmen in de verkie zingen in Pakistan. De MMA. de coalitie die tegen de Verenigde Staten en voor de Taliban is, heeft tot nu toe 29 zetels gekre gen. De aan president Mushar raf gelieerde PMLQ staat op 19, de PPP van ex-premier Bhutto op 12. Maar deze voorlopige resultaten geven een vertekend beeld. Tot nu toe zijn met name de stem men uit Noord-Pakistan geteld. Deze gebieden, dichtbij de grens met Afghanistan, vormen tradi tioneel de ruggengraat van de radicaal islamitische beweging. Waarnemers zijn ervan over tuigd dat de definitieve uitslag een meer genuanceerd plaatje zal opleveren. De PPP en de PMLQ lijken landelijk in een nek aan nek race gewikkeld. De PPP zou kunnen rekenen op 24 pro cent van de stemmen, de PMLQ op 21 procent. Toch doen de radicale islamie ten het verbazingwekkend goed. De MMA verdubbelde haar aan hang. Zij gaat van vijf naar elf procent. Dit succes wordt met name gevoed door een sterke anti-Amerika stemming die hier is ontstaan onder het conserva tieve gedeelte van de bevolking nadat president Musharraf na 11 september koos vóór Ameri ka en tégen de Taliban in Afgha nistan. Ook wil de MMA dat Pakistan zijn samenwerking met de VS opzegt en dat de sharia, de strik te islamitische wetgeving, wordt ingevoerd. Frappant detail is dat twee keer zoveel vrouwen als mannen op de MMA hebben gestemd. Vrijwel alle partijen en maat schappelijke organisaties noe men de verkiezingen 'vrij en eerlijk'. De onafhankelijke on derzoeksgroep Pattan spreekt in een rapport van 'goed en pro fessioneel georganiseerde ver kiezingen waarbij geen fraude is gepleegd". De officiële verkiezingsuitslag wordt binnen enkele dagen ver wacht. washington/anp - De daling van de aandelenkoersen op de beurs en de economische ma laise leiden ertoe dat meer ou dere werknemers in de Verenig de Staten later met pensioen gaan. Dat leidt volgens deskun digen ertoe dat de spanningen op de werkvloer toenemen, doordat jongeren zich in hun carrièremogelijkheden beperkt zien. De Amerikaanse krant USA To day haalde vandaag deze con clusies van het Centrum voor Pensioneringsonderzoek in Bos ton aan. Volgens dat centrum is het aantal mensen tussen 55 en 64 dat werkt, sinds 2001 met 2,4 procentpunt gestegen, van 59,5 tot 61,9 procent. Zo'n stijging heeft zich in zo'n korte tijd sinds de Tweede Wereldoorlog nooit voorgedaan. De meesten voeren financiële redenen aan. Zij hebben bij voorbeeld een hoge hypotheek. Ook blijkt de zorg over het pen sioen toe te nemen. Meer dan de helft vreest volgens recent onderzoek er vooral door de sterk gedaalde beurskoersen flink op achteruit te gaan, als zij voor hun 65e met werken stop pen. new delhi/rtr - De regeringslei der van de Indiase deelstaat Jammu en Kashmir, Farooq Ab dullah, is vandaag afgetreden na een verkiezingsnederlaag. Ab- dullahs familie domineerde de politiek in Jammu en Kashmir zo'n vijftig jaar laiuLmet behulp van de NationaUPConferentie- partij (NC). Abdullahs zoon Omar slaagde er bij de verkiezingen niet in een zetel te winnen en was gisteren zichtbaar geschokt toen hij de uitslag vernam. De nederlaag was een verrassing voor de NC en voor veel waarnemers van de politiek in deze omstreden re gio. De Democratische Volkspartij en de Congrespartij, beide pro- Indiaas, hebben gewonnen maar Abdullahs NC blijft de grootste partij met 28 van de 87 zetels in het regioparlement. Omar Abdullah is evenwel niet geneigd een coalitie te vormen nu de NC zijn 'traditionele' meerderheid kwijt is.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7